Een Liefde in de Wildernis Eerste Blad. vóór 15 OCTOBER BUITENLAND. Bronchitis Nr. 6246 DONDERDAG 14 OGlTOBER 1926 64ste JAARGANG Redacteur-Mtgever: 0. DE BOER Jr„ HELDER Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Abonnementsgelden. Aan onze le?ers bulten de stad doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na~ genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. WIJ verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding t& voldoen. DE ADMINISTRATIE. Ingezonden Mededeeling. DUITSCHLAND. Het compromis met de Hohienzoilerna Berlijn, 12 October. De woeste toonee- len van Maandag hebben zich Dinsdagmor gen in den landdag niet slechts herhaald', maar zijn nog overtroffen. De democraat Falk, die aan de beurt was, kon door het aanhoudend gejoel der communisten slechts een paar woorden zeggen^ die alleen voor zijn partijgenooten, die het spreekgestoelte omringden, - verstaanbaar waren- Plotseling grijpt de communist Keilerman een zware aktenitasch en kegelt die te midden der af gevaardigden van rechts. Van die zijde wordt geroepen „er uit met dien vlegel", maar nu begint de publieke tribune een woordje mee te spreken. De bezoekers blij- £en bijna allen communisten te zijn, die tot hun partijgenooten in de zaal luide kreten van aanmoediging blijiven richten. Voorzit ter Bartels deelt daarop mee, dat hij de publieke tribune zal laten ontruimen, waar op de afgevaardigde Kellermann (oomm.) zich met geweld baan breekt naar den voor- zittensstoel; hij smijt een glas water en een Inktpot naar rechts en tracht den voorzit- tershamer te bemachtigen. Den inktpot vangt een, zaaldienaar op, de hamer wordt hem weer ontrukt, maar het water treft doel. Bartels schorst nu de zitting en deelt mee, dat hij de politie heeft laten roepen om op verdere gebeurlijkheden voorbereid te zijn. De communisten begeleiden de ontruiming der publieke tribune met het zingen der In- tenatitonale, de bezoekers, die zich van hun plaatsen laten sleepen, verdwijnen met den kreet: „leve de wereldrevolutie". De zitting wordt voor een kwartier ge schorst; de meeste afgevaardigden blijiven in de zaal en de communist Kaspers ver schijnt eensklaps op den voorzittersstoei en begint met water te gooien. Hij wordt door zaaldienaars naar beneden gesleurd. De uit het gebouw verwijderde bezoekers der pu blieke tribune scholen voor het gebouw samen en braken de liederiykste verwen- schingen aan het adres der Hohemzollerns uit. Zij worden door de politie verspreid. Na de heropening dienen Pieck en andere communisten dringende voorstellen in van dezelfde strekking als Maandag, die alle o^ het verzet van centrum of sociaal-democra ten stuiten. Het laatste voorstel Pieck wordt met alge- meene stemmen, tegen die der voorstellers verworpen. Dan zegt von der Osten (Duitsch nat.), dat hij, mede uit naam zijner partij genooten betreurt, dat in den landdag een FEUILLETON. Roman van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door 7> W. J. A. ROLDANUS Jr. „Tk wou dat ilk nooit in dit vervloekte land gekomen was!" bromde Joe. „Was ik maar in een stad mot schitterende lich ten 1" Maar die woorden kwamen te zeer met eigen' gedachten overeen. Zij legden hem het zwijgen op. Joe verborg zijn gezicht in zijn anmen en weer volgde een stilte, die verbroken werd door een nieuw go- luid, dat het midden hield tusschen een gefluister en een gemompel. Het had uit de pijnboonimm kunnen komen, die vele vreemde stemmen hadden, maar het scheen vlak bij hen In het vertrek te zijn Het deed denken aan een menscheljjke stem. 'Het had c^p eleotriseerenden invloed op de vier mannen. Zij' hielden zich allen alsof zij niets 'gehoord hadden. Big Jack en Shand staarden zelfbewust in het vuur. Husky's handen, die de kaarten vasthiel den, 'beefden en hij verschoot van kleur. Joe hief zijn doodsfbleeek gezicht op en zijn oogen rolden woest. Hij greep de la kens vast en beet op zijn lippen om niet ln hullen uit te barsten. Zij verzetten hun kisten en schuifelden met hun voeten om de afschuwelijke stilte dergelijke vloed van de gemeenste uitdruk kingen Verder komt hij niet in het tu mult. De communist 'Hoffmann dringt op de sprekerstribune aan en wil met von der Osten vechten. Zaaldienaars belettop' hem dat. Bartels verzoekt de afgevaardigden te gaan zitten, aan welk verzoek zien geen mensch stoort, De communisten roepen: „haal toch eindelijk je politie". Bartels schorst de zitting opnieuw, nu voor een half uur. Na de schorsing werden de algemeene be schouwingen hervat. Bjj art. 1 vroeg Pieck, die zijn obstructie onvermoeid voortzet, een buitengewonen spreektijd van een uur en tevens heropening van de publieke tribune. Beide voorstellen worden verworpen. Tenslotte wordt er overgegaan tot stem ming over art. 1 bij, hoofdelijke stemming. Terwijl de stemmen geteld worden ontstaat er een vechtpartij tusschen de communis ten en- de sociaal-democraiten. De afgevaar digde Abel (communist), die den sociaal democraat Osterroth een vuistslag geeft, wordt uitgesloten. By vergissing roept de president At>el toe het „lokaal" te verlaten, hetgeen hilariteit uitlokt. Art. 1 wordt aangenomen met 207 tegen 88 stemmen, de sociaal-democraten onthouden zich. In tweede lezing is dus goed- gekeurd, dat de voorgestelde receling ge troffen wordt. Art. 2, betreffende de vrijheid van belasting en betaling van kosten voor de te treffen regeling, wordt eveneens met 210 tegen 41 stemmen en 13 onthoudingen aangenomen. Van 1 tot 8 uur heeft het communistische kabaal in den Landdag geduurd1. Alles werd als werptuig of wapen gebruikt, tot de dek sels van de lessenaars toe. Herhaaldelijk moest de vergadering worden geschorst. Garnich, de vice-voorzitter, was van hoofd tot voeten met inkt besmeurd. Toen de af gevaardigden der rechterzijde zich voor den presidentszetel geschaard hadden, maakten eenige communisten hun lessenaars leeg, namen ze onder den arm en trachtten zoo het spreekgestoelte te bereiken. Pas laat op den avond, toen zooveel com munisten uit de zaal verwijderd waren, dat de groep onmachtig was geworden haar spel letje voort te zetten, waarop de overblijven- den ook maar razend en tierend aftrokken, kon het wetsontwerp in een half uurtje tijds in tweede lezing aangenomen worden. De derde lezing. Vrijdag zal de derde lezing van de Ho- henzollernwet op de agenda van den Land dag staan. Ingezonden Mededeeling. te verbreken. Joe begon zonder eenig ver band te ratelen. „Een begrafenis, ja, dat is het precies. Wie is er eigenlijk dood,? De Ieren doen het beter. Die schreeuwen! Vooruit, Jack, ga een flesch halen en laten we het er eens van nemen." De drie anderen keken hem aan, dank baar voor zyn uitval. Big Jack maakte echter geen aanstalten om de flesch te gaan halen en Joe had ook niet verwacht, dat idj het .doen zou. De spiritualiën lagen ■met de verdere voorraden in den stal. Niemand zou op dat ©ogenblik do deur graag open gehad hebben. „Ik zou in één teug een halve flesch kunnen uitdrinken," ratelde de jonge Joe voort „Lieve hemel dat is meer dan ge noeg om je dorst te geven. Maar wat heb ben jelui toch? Zyn jullie gehypnotiseerd'? Zeg toch eens watl" De angstige spanning was te 'groot. De ratelende stem hield langzamerhand op en weer heerschte een zwijgen in de hut. Husky hield zich of hy weer doorspeelde. Jack en Shand staarden ln1 het vuur. Joe lag met gespannen spieren te luisteren, i-En weer klonk een sissend geluld, als •uit een toegesohroefde keel door op elkaar geklemde tanden. Er was een spottende klank in. Het was onmogelijk te zeggen vanwaar het kwam Het vulde de kamer. De zenuwen van de jonge Joe konden het niet langer uithouden. Hy sprong met een gil op en vloog het vertrek door, liet zich naast Shand neervallen en klampte zich aan hem vast. „Heb je het gehoord?" riep hij uit. „Het is buiten. Het heeft my gevolgd. Het Is niet van een mensch. Laat het niet bin- Om de groote coalitie. Men meldt aan de N. R. Ort. uit Beriyn De voorzitter der groep van oentrum en volks-party in den Pruisisehen Landdag, dr. Porsch en dl1, von Gampe hebben gis teren geconfereerd en zullen heden in te genwoordigheid van andere leden hunner partyen de besprekingen voortzetten, die betrekking hebben op een herstel van de groote coalitie in Pruisen. Over de kan sen op dit herstel loopen <le meeningen uiteen. De volksparty moet over de benoe ming van dr. Abegg tot staatssecretaris in het ministerie van binnonlandsche za ken niet erg gesticht zyn, evenmin over de benoeming van Zörgiebel tot hoofdL commisaris van politie te Beriyn. Dit zou wellicht door het verleenen van andere postjes aan geestverwanten weder te ver helpen zyn. De veemgericht»commissie. Verhoor van Schwelkart De veemgerichtscommissie uit den Rijks dag, die te München byeen is om de in Beieren gepleegde veemmoorden te onder- zoeken, heeft gisteren luitenant Schwel kart, die verdacht wordt van de moorden op het dienstmeisje Sandmaier en den af gevaardigden Gareis gehoord. Schwel kart ontkende iets met die moorden uit staande te hebben en gaf voor beide een alibi op. In den avond, dat het dienst meisje is omgebracht heeft hy, naar hy beweert, aan een feest deelgenomen. Op merk elyk is echter dat van de andere deel nemers aan dat feest niemand hem heeft gezien. Op den dag dat Gareis is doodgeschoten verklaart Schweikart te Graz te zijn ge weest. Men meldt aan de „N. Rott. Ort.": De-veemgerichtscommisaie van den Rijks dag, die te München byeen is, beeft Dins dag na verhoor van den advocaat Gademarm, dezen wegens het piegen van landverraad tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Daarna wordt Pracher als getuige verhoord. Pra- cher, die gevangeniskleedy draagt en een zeer zieken indruk maakt, sproekt langzaam en zacht. Hy vertelt, dat hy van zyn 16de tot zyn 26ste jaar in FrauVljk heeft ge woond en pas in 1920 naar Duitschland is teruggekeerd. Te Miinchen heeft hy ©en officier van de militaire ententecommissie van oontrflle ontmoet, dien hy reeds in Frankrijk had gekend. Deze officier heeft hem bewogen1 zich in dienst der commissie te stellen. Zyn taak was de verborgen wa pendepots op te sporen. Hy' is toen in aan raking gekomen met Schweikart, die hem eveneens premies heeft beloofd voor alle inlichtingen over wapendepóts. Getuige heeft deze inlichtingen ook aan Schweikart verstrekt, maar van dezen nooit de voile be looning ontvangen waarop hy recht had. Ge tuige zegt, dat destyds een heftige concur rentiestrijd om de wapendepots werd ge voerd tusschen de offioieele autoriteiten en geheime organisaties. Wat het geval-Dobner aangaat meenit de getuige, dat tijdens de besprekingen op het hoofdbureau van politie te München, waaraan hy heeft deelgenomen, de leiders der burgerweeT steeds verklaar den, dat Dobner uit den weg diende te wor den geruimd. Getuige heeft dit alles ter kennis gebracht van den later vermoorden sociaal-democraat Gareis. In tegenwoordig heid van Gareis en van een ander heeft ge tuige den commissaris van politie GLaser gesproken en hem gezegd, dat hij. Dobner had omgebracht en hem gevraagd of hij thans op een onderzoek der politie kon rekenen. De bezetting van het Rijnland. Alle garnizoenen ln de Paltz blijven. Naar de Ezoelsior meldt, wordt uit hoofde van de toenadering tusschen Frankryk en Duitschland een verminde ring van de bezettingstroepen in bet Ryn- land overwogen. Wegens die incidenten te Germersbeim zullen echter alle garnizoe nen in de Palts worden gehandhaafd!. Op 16 September waren er in het be zette deel van het Rynland nog ongeveer 46,000 Fransdhen, 8000 Engelschen en 7000 Belgen. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. De noodlottige terugslag op den Brltschen handel. De Engelsche ochtendbladen stellen in het licht welk een noodlottigen invloed' de stilstand in de steenkoolnyverheid op den Britschen handel heeft gehad, bUjkens de pas openbaar gemaakte statistische cyfers. Immers over de negen eerste maanden van 1926 is er een passieve handelsbalans (meerdere invoer dan uitvoer) van ruim 816 millioen. Het Is het slechte resul taat waarvan men heugenis heeft. De uit voer verminderde met 88 millioen. Voor September alleen is er een passieve han delsbalans van 48 millioen. Voor het overige dient men in aanmer king te nemen dat Engeland altyd een passieve handelsbalans heeft en dat de actor van den onzichtbaren wederuitvoer, de periodieke aanvoer van stapelproduo- en enz. voor dit land van byzondere be- teekenis is. Ingezonden Mededeeling. Verstopping Mijnhardt's Laxeertabletten nen!" Zy waren zelf te ontdaan om over zyn panischen schrik te kunnen lachen. De 'beide mannen by het vuur sprongen op. Husky struikelde over zft'n Icist en de kaarten vielen op den grond. Hy ging naar de anderen toe, waarby zijn blik steeds op de deur gevestigd bleef. „Schei uit imet je gegil 1" 'beval Shand heesch. „Heb je het gehoord? Heb je het ge hoord?" bleef Joe doorschreeuwen. „Ja, ik heb het gehoord," bromde Shand. „Ik ook," zeiden de anderen. Joe's strak gezicht ontspande zich wat „Gêlukkigl" kreunde hy. ,Jk dacht, dat het in ndjn hoofd zat." „Luistert!" beval Jack. Zy stonden vlak hy elkaar; hun ge- meensohappeiyke vrees deed htm vroe gere animositeit vergeten. Er was niets te hooren dan de wind in de boomtoppen. „Misschien was het een beest of een vogel een soort uil," opperde Husky zenuwachtig. „Noen, het had meer-van een lachende stem," stamelde Joe. „Vlak by de deur net of het binnen wou komen," zeide Shand. „Doe de deur open!" 'beval Big Jack. Niemand maakte aanstalten het te doen, ook Jack zelf niet. Terwyi zij daar zoo stonden te luiste ren, hoorden zy een ander geluld, als werd met een stok tegen de planken bui ten geslagen. „Lieve God!" prevelde Joe. De anderen zelden niets, maar het bloed stroomde uit hun wangen weg. Het waren sterke, flinke mannen, die voor geen en- Het aantal werkende arbeiders. Nadat er Dinsdag weer 20.000 mijnwer kers aan den slag gegaan waren, bedroeg het aantal mannen dat thans bezig is, steenkool te produceeren, 217.000. De in zakking van dé staking in Lancashlre wordt als een begin van het einde be schouwd. Heden komt het mynwerkersbe- stuur weer byeen om van de rapporten uit de districten kennis te nemen, in ver band met de voorgestelde maatregelen tot verscherping van den strijd. Dlstrictsovereenkomsten. De Times zegt, dat er kans op bestaat, dat alle mynwerkersvereenlglngen ln de Midlands het voorbeeld van de georgani seerde arbeiders in Lelceshlre zullen vol gen en districtsregelingen treffen, ook al zal zulk oen stap afscheiding van don ne tton alen mynwerkersbond ten gevolge hebben. De mynwerkersraad in Northumberland moet er eveneens toe overhellen vrijheid te vragen om te onderhandelen over dls trictsovereenkomsten. De Invoer van steenkool I In Septeimlber ls voor 7,700,000 aan buitenlandsche steenkool ln Engeland in gevoerd. Relletjes. Tweeduizend stakende mynwerkers in een myn bij Pemberton hebben 400 wer kenden bedreigd. Toen de menigte wei gerde, uit elkaar te gaan, heeft de politie een charge met de gummistok uitgevoerd, waarby verschillende lieden werden ge wond. Het congres van de Engelsche arbeiderspartij. Het congres van de arbeideisparty te Margate heeft ook Dinsdag weer levendige tooneelen opgeleverd. Rhys Davies, Lager- huAslid, diende een motie in van verzet tegen de wijze, waarop de regeering de myower- kersstakinig heelt behandeld, welke motie voorts te kennen gaf, dat de ingrijpende en kei -zichtbaar gevaar terugdeinsden. Maar het bovennatuuriyke element joeg hun den grootsten angst aan. Big Jack sloop ten slotte naar de deur. „Doe niet open," schreeuwde Joe. „Hond je mond dicht!" bromde Jack. zy zagen, dat het zijn 'bedoeling niet was die te openen. Integendeeld hy schoof haaldei lichter adem. was die te openen. zy ien nu ver- „Doe het licht uit," zeilde Husky. „Neen, doe dat niet," riep Shand uit. „Hot, is niet iets, dat naar binnen kan schietenl" Zy kregen het kippefel by de gedachte, welke zyn woorden opwekten. Vlak naast elkaar stonden zy imet hun ruggen naar vuur te wachten op wat er verder gebeuren zou. Een tyd lang hoor den zy Sets dan het ruischen der hoornen. Zy begonnen zich meer op hun gemak te voelen. Plotseling viel er iets door den schoorsteen achter hen naar beneden, kwam op de haard terecht en deed de asch uiteenspatten. De vier mannen sprongen met één gil van schrik als één man vooruit Omkij kend zagen zy, dat het slechts een ronde steen was als die waarvan de sohoorsteen gebouwd was. [Maar dat deze door een heel natuuriyke oorzaak had kunnen val len verminderde den nieuwen schok van hun overspannen zenuwen niet. Klapper tandend bleven zy by elkaar staan, elkan der met versohrikte en schaapachtige blikken aankijkend. „Lieve God!" prevelde Big Jack. „LJs of geen Ijs, morgen gaan we hier vandaan." (Wordt vervolgd). dringende vraagstukken van de mynindue- trie alleen door het aanvaarden van een stelsel van nationalisatie opgelost kunnen worden. Een aantal sprekers bestreed deze motie met kracht omdat zy geen steun bood aan de mynwerkers. -Ten slotte is de motie aangenomen met de overweldigende meerderheid van 3.315.000 tegen 210.000 stemmen. De werkloosheid. Sterke toeneming. Den 4en October bedroeg het aantal werkloozen 1,672,700, wat 44,949 meer was dan een wqek tevoren. BELGIS. V erklezlngsongelukkea Vechtpartijen. Een man gedood door het ulteensprlngen van een donderbna. Te Ohatelineau ln Henegouwen zyn verscheidene arbeiders na een discussie over den uitslag van de verkiezingen slaaga geraakt. Een der vechtersbazen is door vyf messteken getroffen en werd stervend weggedragen, twee anderen lie pen eveneens, verwondingen op. Te Andenne in de provincie Luik is tijdens de viering van de overwinning def katholieken op de socialisten een donder bus ontploft 'Een katholieke arbeider werd den buik opengereten. Hy was on- middeliyk dood. Een ander is stervende. TSJECHO-SLOWAKIJE. Het Tsjecho-SIowaaksche kabinet. - De pers beoordeelt de nieuwe combina tie in het algemeen gunstig. Ze is van oordeel, dat door de deelneming der Duit- sqhers, dit kabinet ook een bevestiging ls van de staatseenheld van Tsjecho-Slo- vakjje. Het nieuwe ministerie. Voor het eerst Dultecherg er ln opgenomen. Het nieuwe kabinet zal, voor de helft uit p urlern ontdeden voor de andere helft uit ambtenaren bestaan. Het nieuwe ministerie, waarin voor het >erst Duitsche parlementsleden zyn opge- lomen, ls samengesteld. Swehla is minister-president. Het ministerie is het negende sinds de vorming van de republiek. BULGARIJE. Bulgarije en zijn buren. De minister van buitenlandsche zaken van Bulgarije heeft te Sofia aan de pers verklaard, dat de jongste Incidenten met de andere balkanstaten geregeld zyn en de betrekkingen van Bulgarije met die sta ten weder normaal zyn. PERZIE. Opstand. De correspondent van de Times te Basra zegt uit betrouwbare bron te ver nemen, dat een oom van den afgezetten sjah by Kermasja een nederlaag zou heb ben toegebracht aan de troepen van den huldigen sjah en op Kermasja zou aan rukken. Er moeten ln den slag ongeveer 2000 dooden en gewonden zyn gevallen. De opmarsch van dezen prins van het huis Kajar moet een vervolg zijn op den opstand, die ongeveer twee maanden ge leden in Perzisch Koerdestand ls uitge broken. ITALIË. Het nlenwe statuut van de fascistische party. [De Parijsche correspondent van de N. Rott. Ct. seinde Dinsdagavond: Het nieuw© statuut van de fascistische party treedt vandaag in werking. Het om vat 40 artikelen en schaft met name alle posten af, die door middel van verkiezing werden vervuld. Voortaan wordt de party door een hiërarchie beheerd. De Informa tion verneemt daaromtrent, dat Mussolinl bovenaan komt te staan. De organen 'blij ven de igroote raad, het nationale direc torium en de nationale raad. De eerste, door Mussolinl geleid, ontwerpt het pro gramma en bestuurt de party'. Deze raad benoemt het directorium, bestaande uit 10 leden. Onder diens secretariaat ressor teeren het administratieve secretariaat, de vakorganisaties, dó bureau* voor pers en propaganda en andere organisaties der party Bovendien moet de politieke secre taris ln gestadige aanraking -blijven met den commandant van de militie, evenals met de fasci in den vreemde. Alle plaat- seiyke fasoi zullen een directorium van 6 leden krijgen. Hun secretaris moet de antecedenten en middelen van besaan van ieder lid kennen. VEREENIGDE 8TATEN. Vakbeweging en het communisme. In een motie, waarin het het sowjetre- glme beschrijft als een moordenaar boven HELDERSCHECOURANT De herrie in den Pruisische^ Landdag duurt voort. Het compromis ten slotte in tweede lezing aangenomen. ..Wat doe )e voor )e hoest?" Niets? Dat U al erg onverstandig. Als Uw bron chitis chronisch is geworden begint de ellende pas goed. Vanzelf zal die hoest niet overgaan. Waarom nu niet bijtijds een krachtig werkend kruidenmiddel als Akker s Abdijsiroop te baat genomen dat U er in eenige dagen 'van af kan helpen. Abdijsiroop is een beproefd mid del bl) bronchitis, Influenza, kinkhoest, zware verkoudheid, keelpijn, asthma. Per flesch vaa 230 gram f 1.50; 550 gram t 2.75, of mooilijko en onregelmatigs stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Bj Apothekers en Drogisten. Dooe 60 cent i

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1