Psek S Cloppenburg. Overjassen Vergelijkt vooral stof en afwerking. GEMENGD NIEUWS Kledingmagazijnen. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Een a.s. gouden: jubilaris ov$r wteni men tegenover een publiek uit Helder eigenlijk moeilijk enthousiast spreken kan, omdat zijn verschijning op het wereldtooneel Helder in de hiërarchie der steden wel min of meer Leeft teruggedrongen, naar een lagere sport van deni ladder, maar aan wiens leven en werken wij Amsterdammers buitengewoon veel te danken hebben.dat Is: het Noord zeekanaal! 1 November a.s. gaat men het feest vieren: dan zal het juist een halve eeuw geleden zijn, dat het kanaal in gebruik werd gesteld, dat Holland op z'n smalst niet meer de hoofdstad van de Noordzee isoleerde. Men is al druk in de weer met de voorbe reiding der feesten; hoofdschotel zal worden een vlootrevue in de IJmuidensche haven, waaraan verschillende schepen van binnen- en buitenlandsche reederjjen en ook de Ma rine met de „Gelderland" en een aantal tor pedobooten zullen deelnemen. Van een vaart door het kanaal zelf heeft men, met het oog op het oponthoud bij' de sluizen en bruggen afgezien: de revue zal zich bepalen tot een feestelijk samenzijn in de haven, illuminatie, muziek, waaronder één door verschillende mannenkoren te zingen „Ode aan Amster dam", op muziek van Hubert Cuypers, we-komst-saivo der fortkanonnen.... Als aardige bijzonderheid kan gelden, dat de Maatschappij „Nederland" als haar verte genwoordigster het sa „Rembrahdt" zal zenden, terwijl 60 jaar geleden ook een „Rembrandt" als eerste schip door het nieu we kanaal voer. In de stad zelf zal het feit 0. in. herdacht worden met diverse kinder voorstellingen in de schouwburgen. Terwijl we dus zoodoende, met deze voor bereidingen^ bezig waren onze aandacht sterker te richten naar IJmuiden en de Noordzee in verband met een feest, kwam daar Ineens aan het begin van deze week de storm met zijn rampgevolgen die aandacht, maar dit keer wel geheel anders geaccen tueerd, en met een schok ook opeischen Op de Beurs werd een inteekenilijst voor steungelden neergelegd en velen die om zoo te zeggen al wat geld in de hand hielden om het te storten in een feestpotje voor de a.s. gouden herdenkingsdagen, zullen zich nu m'.BSchien bedenken én het bedrag of al thans een deel er van beschikbaar stellen voor de nagelaten betrekkingen der slacht offers. Moge het inderdaad zoo zijn. Keer je je, van de zee en haar ruw geweld en het stoere zeemans- en vlsschersleven naar.... onze stads-markten met hun dik wijls protserige kraampjes, hun dikwijls k.e.n gesjacher, dan heb je, om te beginnen, al een gevoel alsof je zoo vanuit een echt bosch wordt neergezet in 't achterzaaltje van een stadscafétje, waarvan de wanden met zonderling gekleurde 'bosschagetjes beschil derd zijn.... En dat gevoel wordt er niet minder op als je verder ons allernieuwste markt-probleem gaat bepeinzen. Dat aller nieuwste probleem is ni: hoe kan de ge meente behoorlijke.... voetstoven voor de marktkooplieden beschikbaar stellen? Je kunt, menechiievend gezind, onze' markt kooplieden natuurlijk van harte wanne voe ten gunnen en toch deze voetverwarmings- aanvraag, door hun vereeniging onlangs tot B. en W. gericht, min of meer wenschen te bespotten, zooals eenzelfde spotneiging ook in een mensoh voer toen indertijd de ver warmde voetplaten voor onze agenten aan de orde waren.De marktkooplieden krij- gens trouwens, hoe ouderwetsch hun bedrijf en de uiterlijke bouw van hun stalletjes ook meestal nog mogen zijn, moderne allures voor wat betreft de inrichting van hun inte rieur. De gemeente zal daaraan tegemoet komen. Er wordt een inrichting gëmaakt, waardoor het binnenkort mogelijk zal zijn het kraam-interieur electrisch te verlichten en de olielampen, kaarsen en aoetyleen-in- stallaties te bannen. En wat de voetverwar ming betreft, heeft de gemeente er dit op verzonnen, dat men gedurende den nacht in een nabij de markt gelegen reservoir een groote hoeveelheid water electrisch zal ver* warmen, reservoir waaruit de kooplieden uan overdag, doormiddel van een automaat, Let warme water zullen kunnen tappen om er hun stoven mee te vullen. Voor de sto ven moeten zij vooralsnog zelf zorgen; de gemeente is op den weg van moderne sto- \enzetster halverwege blijven steken.... Mengeling, zonderlinge mengeling van iets 1.eel ouderwetsch' en iets hypermoderns is ook: de moderne dansmanie.Oeroude natuur- .nsti neten en volksgewoonten worden er omhangen met een modern kleedje van zoo genaamde verfijning en paradeeren er in liet valsche licht van top-zware theorieën en kwalijk verborgen schijnheiligheid. Wie de massa naar den mond wenscht te praten en dat zijn heusch niet altijd alleen.... journalisten! spreekt plechtstatig van: dans-sport, opvoedende moderne lichaams cultuur, gezonde bewegingsdrang en uit spanning. En schreeuwt moord' en brand over het hier geldende Zondagache dans- verbod alsof het heii van de stad en niet s-echts het heii van enkele restaurateurs, van een opheffing van dit verbod afhing! Men versta mij: goed: ik zeg niet, dat dit verbod wenscheiijk is. Ik wil alleen zeggen, j-t een campagne er tegen, zooals op het oogenblik van zekere zijde gaande is, aan leiding geeft tot allerlei.... onwaardige na- pralerij, tot velerlei vorm van onwaarach tigheid. De negerdans zelf, daar kan niemand na tuurlijk wat tegen nebben: hij valt te waar- deeren als primitieve kunstuiting of, op z'n m.nst, als curiositeit. Josephine Baker, de beroemde negerdanseres, die den laatsten tijd in Parijs zulk een opgang gemaakt heeft, hebben wij' hier deze week wel niet In na ture, maar dan toch op het witte doek bij Tuschinsky in een) van haar beste „num mers" kunnen bewonderen en een der eerst komende dagen zullen we hier ook de dan sende negertroep, die reeds in Den Haag optrad, voor het voetlicht zien. Al was het alleen m^ar, dat we eindelijk weer eens zon der theorie kunnen zien dansen, het zoif <d voldoenae zijn onze belangstelling gaande te maken. Want van die dans-theorieön, diie theorieën over rhythmisohe bewegingskunst, van ad die eurhythmie, theorhythmie of hoe het meer moge heeten worden we zoo zoetjes aan wel wat beu.... En zelfs een danspaar als de Sacharoffs, dat hier deze week optrad en dat een internationalen ïlaarn heeft, kon ons niet uit die verbrokkelde en grauwe wereld der theorie verlossen. Er was ook bij hen een teveel aan bedenksel en „make- up".... Onider datzelfde teveel Ujdt, we zijn er ons de laatste jaren pijnlijk bewust van ge worden, het moderne tooneel. Het wach ten was en bleef op de verlossende daad van een soheppingskrachtig dichter, die de mo derne tooneelpoëzie zou weten op te roepen. Zulk een daad is er thans: Herman Teirlinck verrichtte haar met het schrijven van zijn Vertraagde Film, welk stuk j.1. Zaterdag bij Verkade ging. Hét levenskrachtige Vlaamr sche bloed schiep hier, door Teirlinck heen, een fantastische verbeelding, twee dren kelingen zien hun levensherinnering voorbij hun bewustzijn trekken, die inderdaad „beelden" geeft zooals „het tooneel" dat naar zijn wezen eischt en geen opgeteekende gesprekken of kunstig in elkaar gezette ge- schi edenisjes. IDe dichter zelf hield op den middag van den dag der opvoering een causerie over het tooneel, waarin hij onder veel meer behar- tenswaardigs ook dit weinig vleiende, maar ware woord sprak: „Gi1 zljit een slecht pu bliek; nauwelijks zijt gij' gezeten of gij be gint' te critiseeren. Gij zijit vitters; gij moet leeren stil zitten en obeidiënt, gehoorzaam, z«n...." Nog een andere daad op onze planken- valt te vermelden. Al heeft deze tweede daad minder beteekeniis als kunstvernieuwing dan als verruiming van mensche'ijk inzicht en als factor die een milder onderling begrip kan bewerkstelligen. Ik bedoel hier de op voering van ..De Gevangene" In den Stads schouwburg. Dit stuk, waarin een fatale af wijking, of, als men wil, variatie van het vrouwelijk liefdes-Instinct ten tooneele wordt gevoerd, heeft in sommige kringen oppositie verwekt.Een1 Raadsinterpellatie is reeds aangevraagd, die beoogt het stuk uit „zede lijkheids-overwegingen" te doen verbieden». Een verbod in dezen zou o. L echter ten eenemmale misplaatst zijn. Een kiesche, dlep-psychoiogische behandeling van meni- scheljjke verhoudingen, en dat geeft dit stuk, heeft nooit of te nimmer de onzede lijkheid bevorderd. Integendeel. En onze Raad zal, komt de zaak op de agenda, in meerderheid ook vrij zeker geen ander standpunt innemen. Binnenland. Een onoplettende chauffeur! Dwars door de afslultboomen gereden. Te Venlo reed Donderdagavond een chauffeur, ten gevolge van onoplettend heid, met volle vaart tegen de neergelaten afsluitboomen aan den overweg op den Herungerweg. Beide afsluitboomen wer den tot splinters verbrijzeld; even nadat de auto over de rails was, snorde de trein voorbij. De auto werd deerlijk beschadigd; de chauffeur bekwam geen letse'L Van eon zeider gevallen. In Stein (Limb.) is het 12-jarig jonge tje van de weduwe Schepers van een hooi zolder gevallen en op het- hoofd terecht gekomen. Het ventje is eenige uren later gestorven, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Als men op de tram wacht De Bijbel in het tramhuisje. In de commissie voor de lichtfabrieken te Arnhem is medegedeeld, dat B. en W. binnenkort een voorstel zullen indienen om in het tramhuisje aan het Velperplein een Bijbel voor het publiek ter lezing te leggen. De bedoeling is dezen bijbel in een glazen kastje open te leggen. Een van de leden der Evangelisatievereeni- ging in deze gemeente heeft zich bereid verklaard dagelijks een ander schriftge deelte open te leggen. Een overval bij Eygelshoven. Van 2800 beroofd. Dinsdagavond tegen halftien is, zoo meldt de Tel., bij Nievelstein onder Ey- gelshoven een employé van den sigaren- grossier uit Heerlen, die per auto zijn klanten bezocht en gelden geïnd had, door twee onbekende personen aangeval len. Hij had bij een zijner klanten gestopt en toen hebben de aanranders vermoede lijk een autoband bewerkt, want nauwe lijks was de auto weer in gang gebracht of de band liep- leeg. Terwijl de employé bezig was een nieu wen band om te leggen, kwamen de twee aanvallers op hem toé. Hij werd met een hard' voorwerp bewusteloos geslagen en de riem, waaraan de portefeuille met geld bevestigd was, werd doorgesneden. Met ruim 2800 gulden zijn de aanvallers ge vlucht. Brand te Edam. Donderdagochtend ongeveer halfzes is, door onbekende oorzaak, brand ontstaan in een oude lijnbaan, welke thans als loods wordt gebruikt, van de N.V. Ver- eenigde Touwfabrieken te Edam. Hoewel het vuur snel om zich heen greep, slaag de de brandweer er in het vuur te be perken tot de loods, welke gedeeltelijk uitbrandde. Ongeveer 70 ton hennep en een voorraad touw werden door het vuur verteerd. Enkele machines, welke in die loods waren geborgen, hadden door de hitte te lijden. De overige gedeelten van de fabriek bleven gespaard. De schade wordt getaxeerd op onge veer 100.000 en wordt door verzekering gedekt. Onbewaakte overwegen. Twee chauffeurs alt Venlo gedood. De gebroeders Jos en Harry Verkoyen, 28 en 20 jaar oud, beiden chauffeur te Venlo, zijn gistermorgen tusschen Such- teln en Boisheim (bij Dusseldorp) bij het oversteken van een onbewaakten overweg met hun vraohtauto met aanhangwagen in botsing gekomen met een trein. Beiden werden dadelijk gedood. De auto en aan hangwagen zijn vernield. (Buitenland.) Weer een moord door een minderjarige. Donderdagavond heeft de 18-jarige Wil helm Konrath te Bingen aan den Rijn zijn 42-jarige stiefmoeder met een dolk zoo danig gestoken, dat de dood onmiddellijk intrad. De moordenaar is aangehouden. Arrestatie van een Dultsch industrieel. Wilhelm Kaufmann, Bulgaarsch con sul-generaal te Dresden en dr. honoris causa van de technische hoogesohool al daar, is in hechtenis genomen. Kaufmann, die aan het hoofd staat van textielonder nemingen, die enkele maanden geleden haar betalingen hebben gestaakt, wordt ervan verdacht, zich aan een frauduleus bankroet te hebben schuldig gesmaakt. Overstroomingen in Van-Diemensland. Terwijl het Noordoosten van Nieuw- ZuldrWales nog altijd geteisterd wordt door boschbranden, aanwijzing van de droogte, die er heerscht, heeft Van-Die- mensland (Tasmanië) te lijden van over stroomingen erger dan men daar in der tig jaar beleefd heeft. De boschbranden in Nieuw-Zuid-Wales, zoo meldt men, zijn op een afstand van verscheidene mijlen uit zee te zien. Aardschokken. De bevingswacht te Georgetown heeft Donderdag drie hevige schokken geregis treerd. Vermoedelijk is de haard te zoe ken ergens in de Aieöeten-eilanden. Spoorwegongeluk in Rusland. 6 dooden, 16 gewonden. De trein van St. Petersburg naar Ples- kof is op 160 K.M. van St. Petersburg door onbekende oorzaak ontspoord. Er zijn 6 dooden en 15 gewonden, waaronder 6 zwaar gewonden. De drievoudige moord te Berfljn- Oranlenburg. Karl Ernst Muller, de knaap», die te Ora- nleniburg drie menschen om het leven heeft gebracht, heeft Woensdag bekend de mis daad met voorbedachten rade te hebben ge pleegd. Het heeft in zijn bedoeling gelegen, zijn slachtoffers uit te plunderen. Met den büit wilde hjj naar Stettin reizen en vandaar naar het buitenland vluchten. Muller is, zoo- als thans is vastgesteld, 23 Mei 1911 gebo ren», zoodat hij 167, jaar oud is. Daar hij bij zijn vlucht uit het verbeterhuis geen geld bij zich schijnt te hebben pehad, vermoedt men, dat hfj eerst een diefstal heeft ge pleegd. Enkele dagen geleden werd in de nabijheid van Oranienburg in de avonduren een vrouw door een jongen man aangeval len; deze sloeg haar een paar maal op het hoofd en ontrukte haar een portemonnaie en verdween vervolgens in de riohting Ora nienburg. Muller zal met deze vrouw worden geconfronteerd. Weer een Engelsche buitenplaats afgebrand. Anner Castle, een van de mooiste buiten plaatsen lin TipperaTy (Ierland), is Dinsdag ochtend, terwijl de eigenaar luitenant ter zee Mandeville afwezig was, door brand ver woest Menschen die ijlings naar het brandende kasteel toe kwamen, vodden den) huisbe waarder, zekeren Burke, in het koetshuis met een schotwond in het hoofd'. Naast het l;jk lag een jachtgeweer. De brand verbreid de zich snel en weinig have slechts kon gered worden. Het kasteel was zeventig jaar geleden door luit Mandevilfc's vader gebouwd en had toen 60.000 gekost Seidert begin 1926 is dit de 36ste brand op een buitenplaats of kasteel Goed afgeloopen. Een duikboot verliest zijn periscoop. Bij manoeuvres in den omtrek van Tou- lon is de duikboot O'Byrne, die onder wa ter voer in aanvaring gekomen met het geankerde adviesjacht IJser. Hoewel de duikboot zijn periscoop verloor en de comimandotoren van het schip ernstig be schadigd was, slaagde het er toch in de oppervlakte te bereiken en naar zijn basis terug te keeren. De IJser kreeg een groot gat in de zijde en maakte veel water. Duikers zullen de aangerichte schade op nemen. Ernstige brand te Beiroet. Het marinedepot vernield. Een hevige brand heeft het» groote marinedepot vernield. De schade is zeer groot. Soldaten en matrozen hebben om het hardst geijverd om te voorkomen, dat het vuur oversloeg op d'e kolen- en munitie-opslagplaatsen. Na vier uur is men den brand meester geworden. De nalatenschap van een garenfabrikant. De nalatenschap van William Coats, een van de directeuren van de bekende garen spinnerijen, is thans gebleken 8.986.000 pond te bedragen. De staat krijgt daar van 1.580.800 pondi aan successierechten. Ooata had geen testament gemaakt. Een liftkooi neergestort Negen mijnwerkers zwaar gewond. Op een mijn in Staffordshire is een lift kooi neergestort waardoor negen mijn werkers ernstig gewond zijn. De moord te BerlijnOranlënburg. De moeder van Karl Ernst Muller, de jeugdige moordenaar te Oranlënburg, heeft in haar woning te Stargard gepoogd zelfmoord te plegen. Daar er voortdurend samenscholingen van oen opgewonden menigte voor haar huls plaats vonden, is dit onder toezicht van de politie geplaatst. De omgekomen verstekelingen. Vijf man van de Sidl-Ferrnch veroordeeld. Wij hebben in het heetst van den zomer melding gemaakt van de ongelukkige fieschledenis van de Arabische versteke- ingen aaiv boord van het Btoomschip Sidi-Ferruch, waarvan er verscheidene bij de aankomst te Marseille door de hitte en het gebrek aan versohe luoht in de bünkers, waarin zij verstopt waren, over leden bleken. Vijf leden van de bemanning van het stoomschip zijn thans wegens het verstoppen aan boord van 81 Arabieren door de rechtbank te Aix-en-Provence veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf elk. Twaalf Arabieren waren bij de aan komst van het schip overleden -of zijn spoedig daarna gestorven. Dievenbende te Brussel aangehouden. Een der leden een Nederlandsche vrouw. In Juli JJL werden in een 15-tal huizen te Brussel juweelen en zilverwerk gestolen voor een totaal bedrag van driehonderd duizend francs. De arrestatie van een der daders heeft thans geleid tot de aanhou ding aldaar van een ibende van zeven per sonen, waarvan twee vrouwen. Uit het onderzoek is gebleken, dat een der vrouwen, een Nederlandsche, onlangs op het Geuzenplein zeventigduizend francs heeft geBtolen. Uit de 17e verdieping gevallen. De tragische dood van een consul-generaaL Topkat kan, de Perzische consul-gene raal te New York, is Woensdag uit een raam «van de 17e verdieping gevallen van het gebouw van de Yaie Club, tegenover het groote centraal-station. De politie denkt dat de oonsul-generaal het even wicht verloren heeft, toen hij trachtte twee portefeuille te grijpen, die even voor het lichaam op den grond terecht kwamen en die klaarblijkelijk uit de vensterbank gegleden waren. Opstand in een gevangenis. In een gevangenis te Media (Pennsyl- vanië) zijn 108 gevangenen in opstand ge komen tegen een vermindering van hup rantsoen levensmiddelen. De bewakers moesten op de gevangenen schieten, van wie er verscheidene gewond werden, voor dat de opstond onderdrukt waa Boschbranden ln Australië. In het Noordwesten van Nieuw-Zuid- Wales hebben de laatste dagen de bosch branden een verontrustenden omvang ge kregen. Er is ontzaglijke schade aangericht, maar totdusver zijn er geen mensdien bij omgekomen. Een wetenschappelijke dief vrijgesproken. De Berljjnsche rechtbank heeft Woens dag dern onderwijzer Schuimacher, die van diefstal van boeken en praeparaten uit het zoölogisch museum te Berlijn was beklaagd, vrijgesproken. De rechtbank hield rekening met de groote wetenschap pelijke begaafdheid van beklaagde, die in #lk- opzicht autodidact is en een' der beste entomologen van Europa blijkt te zijn. De diefstal zou hij gepleegd hebben in een overspannen toestand, tengevolge van overwerking en verwaarloozing van zijn gezondheid. Brutale aanslag op een Postauto. Bij Elizabeth in den staat New Jersey hebben roovers, die gewapend waren met een mitrailleur en geweren, een postauto aangevallen. Zij verwondden dë drie con ducteurs en zijn er met een groote hoe veelheid poststukken vandoor gegaan, waaronder voor 60.000 dollar aan bankbil jetten. De drie verwonde postoonduoteurs verkeeren in levensgevaar. Een nader bericht over den aanval zegt: In de provinciestad Elisabeth in New- Jersey een uur sporens van New York hebben Donderdag 10-bandieten, ge wapend met 2 machinegeweren, een on- verhoedschen aanval gedaan op een post wagen, die, naar zij vooraf geweten moe ten hebben, een kostbare zending aangc- teekende stukken vervoerde. De bestuur der werd onmiddellijk gedood en de be geleidende politie-agent gewond; een aan tal bandieten veegde met machinegewe ren naar weerszijden de straat schoon, zoodat de verschrikte voorbijgangers ln winkels en portieken vluchtten, en twee of drie haalden den wagen leeg, waarbij hun een' buit van 150.000 gulden in han- dep is gevallen. Ze verdwenen ln gereed staande automobielen, alles ln ongeveer 10 minuten. Een voorbijganger werd nog gewond en van de ruiten van de naburige huizen biedt er geen enkele heel, terwijl de puien van enkele groote winkels met kogelgaten doorzeefd waren. De politie van drie gemeenten en een detachement van de staatsmilitie zijn de bandieten ach- ternagegaan. Ingezonden MededeeUng. Combinatie Wederom ontvangen mooie keuzo In de nieuwste modellen. Prijzen voor eiken beurs. Menschelljke koopwaar. Een lading blanke slavinnen aan boord. Naar uit Bukarest wordt gemeld, heeft de politie bij een onderzoek in het voor eenige dagen te Galatz aangekomen stoomschip „Ismaila" een ontzettendo ontdekking gedaan. Zij vond n.1. in het benedendek een valluik, dat de toegang bleek tot een smalle trap, welke naar een kajuit voerde. In dezn kajuit lagen ge kneveld en half gestikt 15 jonge meisjes, meest Slovaaksche en Hongaarsche boe renkinderen. Agenten van hundeluars in vrouwen hadden den slachtoffers voor gespiegeld, dat zij in de stad gemakkelij- ken en goedbetaalden arbeid zouden vin den, indien zij zich slechts aan hen toe vertrouwden. Dat bleek echter geheel anders te zijn. De kapitein en de geheele bemanning van het schip zijn gearresteerd. De kapi tein deelde mede, dat hij de meisjes aan boord had in opdracht van den beruch- ten handelaar in blanke slavinnen, Joer- ko Simits, en dat de meisjes in Kleln- Azië verkocht moesten worden. Man overboord. Zoo gewonnen, zoo geronnen. De Majestic, het reusachtige schip van de White Star Line, heeft Woensdag on derweg van New-York naar Southampton een uur lang op één pluk rondgevaren om een eerste klassepassagier te redden, die overboord gevallen of gesprongen was. De man is verdronken en dë boot heeft zijn reis voortgezet, zonder het lijk te hebben gevonden. De omgekomene, D. P. Davis, uit Miami, de onlangs zoo zwaar geteisterde badplaats in Florida, was zijn loopbaan als krantenjongen. Bij de op komst van Miami had hij zijn kans weten waar te nemen om zich een fortuin te vergaren. Zoo „maakte" hij meer dan 26 millioen dollar door het scheppen van een reeks kunstmatige eilanden, de Davis- eilanden in de Tampabaai, waarvan hij de grond verkocht voor villabouw. Op het toppunt van zijn roem werd hij op 40 mil lioen dollar geschat. Toen kwam de ken tering en thans moet de voormalige krantejongen vrijwel „op" zijn geweest. Hij was pas 41 jaar oud. INGEZONDEN. Mijnheer dë Redacteur. In mijn ingezonden stuk over de betee ring van den Middenweg, in Uw blad van Donderdag j.1. is een drukfout geslopen. Het ammoniakwatergehalte van gasteer moet zijn inplaats van pl.m. 40%, 4%. Gaarne wenschte ik dat U deze rectifi catie aanbracht Hoogachtend, H. S. PETERS. NIEUWE UITGAVEN. „De Stad Amsterdam" heeft op de voor pagina een fraai portret van mevrouw MannBouwmeester, onze groote tragé dienne, naar een schilderij van Frans Meyer. Zeer mooi is de overzichtsphoto van de plechtige opening van het Kolo niaal Instituut door Hare Majesteit de Koningin. Natuurlijk zal de divisie tor pedobooten en onderzeeër, die op het oogenblik aan de De Ruyterkade ligt, den Helderschen zeer interesseeren. Op een andere pagina zien wij opnamen van de Amsterdamsche feestelijke huldiging van mevrouw Mann, alsmede nog verschillen de opnamen van het Koloniaal Instituut. Dat ook IJmuiden ernstig door den storm geteisterd is, laten eenige photo's dui delijk zien. Wij vinden hier ook de ge redden van een Noorschen driemastschoe ner. Wij noemen voorts nog de kiek van de deelnemers aan de vergadering van de Vereeniging voor Gemeentebelangen, buitenlandsch nieuws, zeer mooie ptyoto's uit onze drie groote steden en nog veel ander interessant nieuws. v. Het gouden Noordzeekanaal. De moderne marktkraam. Jose- phine Baker, de Sacharoffa. De Gevangenede Vertraagde Film. i „Noord-Holland In Woord sn Beeld" van Za terdag heeft mooi» kieken van het dezer dagen geopend Koloniaal Museum te Am sterdam. De photo met de deelnemers aan de jaarvergadering van de Vereeniging voor Gemeentebelangen is in dit nummer opgenomen. Zaandam en Koog aan de Zaan in vogelvlucht geven een goed denk beeld van doze plaatsen, en de Alkmaar- sche sportfeesten van 8 October zijn er in groote verscheidenheid van opnamen vertegenwoordigd. Voorts sportkieken, landschappen uit onze provincie, photo's van de 8-üctoberviering te Leiden, enz., die de aflevering vullen.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 13