Een Liefde in de Wildernis NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA KVYAIM.5 DatsKWATTA Eerste Blad. BUITENLAND JAVA REEPEN" Nr. 6248 DINSDAG 19 OCTOBER 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Glrorekeain» No. 16066. VOLKENBOND. Dultschland en de Volkenbond. Naar de Vossische Ztg. meldt heeft de Duit8che rijksregeering besloten den Vol kenbondsraad te verzoeken zijn a.s. bij eenkomst in Maart 1927 te houden. Bij aanneming van de uitnoodiging zullen de besprekingen worden, gehouden in de con greszaal van bet paleis van den rijkskan selier. Het Internationaal Arbeidsbureau. Een commissie van onderzoek Inzake den acht-urendag. De arbeidersgroep van bet internatio naal arbeidsbureau heeft onzen landge noot Oudegeest benoemd tot een harer 4 vertegenwoordigers in de commissie van twaalf leden, die Zaterdag door den raad Van beheer op voorstel van Polen is be noemd om aan de winterzitting van dien raad rapport uit te brengen over den fei telijken toestand in de verschillende sta ten der wereld met betrekking tot de wet geving inzake den arbeidstijd en de toe passing dier wetgeving, de door de sta ten genomen maatregelen in het belang van de ratificatie van de Washingtonsche conventie inzake den acht-urigen arbeids dag en de moeilijkbeden, die een zoo danige ratificatie in den weg staan. ENGELAND. De mtjnwerkersstaking. Besprekingen. Het algemeen bestuur van het vakver- eenigingsoongres heeft de uitnoodiging van het bestuur van had MJjnwerkersver- bond aangenomen. Dinsdag zal te Lon den een vergadering gehouden worden ter nadere bespreking. Moeilijkheden in Nottinghamshlre. De stakende mijnwerkers in Notting- hamshire hebben met 7000 tegen 8000 stemmen besloten zich niet van het ver bond af te scheiden en den strijd voort te zetten. De gewestelijke raad beeft een dergelijk besluit genomen met 80 tegen 14 stemmen, doch toen daarna het roye ment van Spencer werd voorgesteld ver lieten 25 leden de vergadering, die Spen cer trouw zullen blijven. De 19 anderen blijven het verbond trouw en men ver wacht als gevolg van deze stemming on aangename verwikkelingen. Het werk wordt weer neergelegd. De stemming onder de mijnwerkers in Nottlngham heeft een meerderheid van 11.000 op 86.000 uitgebrachte stemmen op geleverd voor opnieuw nederleggen van den arbeid. Men schrijft dit toe aan de intensieve campagne van de laatste dagen, maar er is weinig kans dat Maandag bet werk weer overal neergelegd zal worden. In Northumberland hebben de 700 man de South Pine mijn besloten bet werk Maandag te hervatten; daarentegen be sloten de veiligheidsmannen van de eerste schacht van een groot mijncomplex te feuilleton. Ingezonden Mededeeling. Penny-grove niet meer in de mijn af te dalen. Er werken in deze schacht, die groot gevaar loopt, in normale tijden 600 man, In verband met het besluit van de mijnwerkers in Nottinghamshire om de staking vol te bouden, meldt de draad- looze dienst: Het mijnwerkersbestuur daar is wel met ruim 14.000 tegen 3000 stemmen ge machtigd om de staking voort te zetten, maar de beteekenis van dit besluit wordt te niet gedaan door het feit, dat de mijn- werkersbond' daar 55.000 leden telt en dat er reeds 36.000 delvers in dat graafschap weer aan het werk zijn gegaan. Dezen mochten niet deelnemen aan de stem ming. Het aantal werkende mijn werkers is verminderd. Londen, 18 October. Volgens officieels cijfers werkten er vandaag 219.000 mijn werkers, dj. een vermindering van 17.000 bij het vorige aantal vergeleken. Die ver mindering zou deels het gevolg zijn van de ijverige propaganda van Cook en deels van het feit, dat een deel van de mijn werkers, als gewoonlijk, Maandag houdt. DUITSCHLAND. De Fransch-Dultsche onderhandelingen. Von Hoesch te Berlijn. Von Hoesch, de Duitsche ambassadeur te Parijs, vertoeft te Berlijn ter bespre king van vraagstukken die In verband staan met het onderhoud van Thoiry, Hoesch, die de volgende week naar Parijs terugkeert, zal daar de besprekingen met de Fransche regeering voortzetten. De mislukking der groote coalitie ln Pruisen. In kringen der regeeringspartijen wordt niet verheeld, dat de mededeeling van dé Duitsche volkspartij, dat zij de onderhan delingen over de uitbreiding der regee- ringsooalitie in Pruisen als afgebroken beschouwt, een eenigszins pijnlijke ver rassing geweest is. Naar het oordeel der regeeringspartijen had de volkspartij in verband met den al- gemeenen politieken toestand bet resul taat van Braun's besprekingen kunnen afwachten, maar zelfs al wilde zij dit niet, dan blijft het nog ontactisch om in een perscommuniqué van „afbreken" te spre ken. De situatie is nu zoo dat de wensch naar nieuwe onderhandelingen in geen geval meer van de regeeringspartijen zal uit gaan. Ieder Initiatief xnoet de volkspartij nu zelf maar nemen. Later sluitingsuur. Mem meldt aan de N. R. Ot. uit Berlijn: BJj besluit van den PruMschen minister van binnenlandsche zaken is het sluitings uur van koffiehuizen en restaurants be paald op 3 uur 's ochtends te Berlijn, op 2 uur voor alle steden met meer dan 800,000 inwoners en op 1 uur voor alle overige gemeenten. In bijzondere geval len kan verlof voor een later sluitingsuur worden verleend. In badplaatsen kan tij dens bet seizoen een later sluitingsuur worden vastgesteld. De „Gesolel" door 7.500.000 personen bezocht Naar de burgemeester van Dusseldorp mededeelt, is de „Gesolei'-tentoonstelling, die Zondag gesloten is, in den loop van zes maanden door 7.600.000 personen be zocht. De tentoonstelling leverde geen de ficit op. De vergoeding voor de Hohenzollerns. Stipt op 1 April zullen de Hohenzollerns, gelijk de Pruisische weet dit heeft bepaald, in het bqzit komen van het hun toekomende vermogen. De Pruisische minister van finan ciën zal hun dien dag een bedrag van 15 miliioen- mark uitbetalen. Bovendien zullen de 20 paleizen en andere gebouwen, die in het bezit van de gewezen keizerlijke familie blijven, dien dag weer in denzeifden toe stand moeten verkeeren als op het oogenblik waarop de revolutie begon. Verschillende kostbare stukken uit den inventaris dezer gebouwen zijn echter reeds te Doorn of on dergebracht in de woningen van de in Duitschland wonende familie. FRANKRIJK.' De krijgsverrichtingen ln Marokko geëindigd. In den ministerraad van Zondag heeft Painlevé, de minister van oorlog, mede gedeeld, dat de krijgsverrichtingen in Marokko zijn afgeloopen. Den 20en No vember zullen de troepen in het vader land zjjn teruggekeerd. Een maand gele den is er met de repatrieerlng een begin gemaakt OOSTENRIJK. De mlnlsterleele crisis. De bondspresident heeft het ontslag van het kablnet-Ramek aangenomen! en den ministers verzocht, de loopende za ken af te wikkelen. Een anti-socialistische strooming. (Bij de verkiezing voor de vertrouwens mannen in het Oostenrijksche leger zijn anti-socialisten gekozen. Ingezonden Mededeeling. LAAT UW KOUSEN AANBREIEN NIEUWE KOUSEN STAAT HIJ BOVENAAN. RUSLAND. DE STRIJD IN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Overgave van de groep-Trotskl. Zinowjef, TrotsM, Kamenef en de ove rige ieid'ers der oppositie in de communis tische partij der Sowjet-Unie hebben een verklaring gepubliceerd', waarin zij mede- deelen, dat zij zich onvoorwaardelijk on derwerpen aan alle besluiten van het partijcongres, het centraal comité en het centraal-controle-comité. Zij dringen er bij hun aanhangers op aan, dit voorbeeld te volgen en bevelen de ontbinding aan van alle door de oppo sitie gevormde fraotioneele groepen. Voorts erkennen zij, dat hun jongste op treden te Moskou en Leningrad' in strijd was met de beslissing van het centraal comité nopens de ontoelaatbaarheid van discussies over genomen besluiten. De onderteekenaars der verklaring aan vaarden de verantwoordelijkheid voor de actie hunner volgelingen en zij geven uiting aan de hoop, dat de beëindiging van het optreden der oppositie mogelijk zal maken, dat alle berouwvolle opposi- tioneelen weer tot de partij worden toe gelaten. Ten slotte verplichten-zij zich mede te werken tot het beëindigen van den twist der fracties en tot het voorkomen van nieuwe schendingen der partytucht. Een .communiqué van het centraal co mité der partij, dat tegelijkertijd wordt ge publiceerd, verklaart, dat door de mede deeling der oppositie voldaan is aan de minimum-vereischten ter verzekering van de partij-eenheid. De onderwerping van de oppositie onder leiding van Trotsiki en Zinowjef is door de centrale executieve van de commtlnistische partij1 aangenomen, nadat de oppositie on voorwaardelijk had afgezien van alle voor waarden en tegenwerpingen, alsook van d elsch' om haar wenschen ln een volledige zitting van de partii aan de orde te stellen. Het gerucht, dat het partijbestuur zich, op grond van onderhandelingen, tot zekere toe komstige concessies zou hebben verplicht, berust op vermoedens. Naar de Dni verneemt, is een commis sie benoemd, onder voorzitterschap van Oeglanof, om onderzoek te doen naar de protesten, indien door leden der commu nistische partij, die gedurende de laat ste weken in verband met het politieke conflict gearresteerd zijn. Aan de commis sie is de bevoegdheid gegeven, arrestan ten ln vrijheid te stellen, indien zij daar toe termen aanwezig acht Een Estlandsche sowjetrepubllek? ZIJ zou komen aan de Est landsche sovjetrepubliek? Volgens een bericht van een Russisch persbureau, zou de sowj et-regeering be sloten hebben, eenige aan de Estlandsche grens gelegen districten te vereenigen tot een autonome „Estlandsche sowj et- republiek". De legennanoenvres. Een onbevredigend resultaat Volkscommissaris Worosjilof maaktk in een legerorder bekend, dat de onlangs in Oekraine en op de westgrens der sow Ingezonden Mededeeling. Slechts een merk kan 't beste zy'n Roman van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. 9) Hij had door die tengerheid en vastbe radenheid iets over zich, dat sympathie wekte. Dat was het voornaamste verschil tusschen hem en de andere mannen. „Wij hebben hout noodig," zeide Husky arrogant. „Ga het halen I" Een oprechte verontwaardiging deed zijn slaperige oogen gloeien en fonkelen. „Wet beteekent dat? Het staat vlak bij de deur. Moet je me daarvoor wakker maken?" „Zoo!" snauwde Husky. „Ben jij de kok of niet? Waar hebben wij je anders voor gehuurd?" „Je zoudt waarachtig gaan denken, dat juulie me loon gaven, als je jou hoort," antwoordde Sam. „Ik heb mijn eten en dat verdien ik meer dan genoeg." „Jij hebt, wat je bevolen wordt, te doen met wat minder praatjes," zeide Husky dreigend. Op dat oogenblik kwam de meer diplo matiek aangelegde Jack, die vond, dat een ruzie tot minder gewenschte verwikke lingen aanleiding zou kunnen geven tus schen 'beide. „Houd je mond," snauwde hij tegen Sam: je hebt gelijk. Husky had je niet wakker moeten maken. Maar nu je toch wakker bent, kan je het hout wel even halen." „O, met alle genoegen," zeide Sam on verschillig. Hij gooide zijn deken weg. Zooals zij allemaal deden, sliep hij meestal gekleed. Hij1 trok zijn pantoffels aan. De vier an deren keken met slecht verborgen zenuw achtigheid naar hem. Het contrast tus schen zijn slaperige onverschilligheid en hun angstige blikken was treffend. Sam was te slaperig en te geprikkeld om dadelijk op te merken, dat de tafel en de stoel verdwenen waren. Zijn oogen uit wrijvend ging hij naar de deur. Binnens monds vloekend rammelde hij aan het slot. Dan zag hij eindelijk den grendel en schoof dien terug. „Waren jullie bang voor roovers?" bromde hij minaohtend. „Do0 de deur achter je toe!" beval Jack. Sam deed 'het en tegelijkertijd verander den de gezichten van (ie mannen binnen. In gespannen houding en nauwelijks adem halend luisterden zij. Zij hoorden Sam naar den stapel hout gaan en telden Ieder stuk hout dat hij in zijn armen liet vallen. Toen hij terugkwam zetten zij vlug weer een onversohillig gezicht. Sam wierp het hout op het vuur. „Nou je toch bezig 'bent, kon je nog wel een vrachtje halen," raadde Jack aan. Zonder iets te zeggen ging Sam weer naar bulten. „Nou ls er, geloof Ik, niets aan het handje," zeide Jack. „Ik heb altijd wel 'gedacht, dat er niets was," zuchtte Husky. .pJIJ begon Jack verontwaardigd. Maar een uitroep van Joe belette hem ver der te gaan. „Luister!" Zij hoorden een scherpen kreet van ver bazing van Sam en de arm vol hout kwam met een plof op den grond. Zij hoorden Sam hard loopen, maar van de hut weg, niet naar de deur toe. In spanning hielden zij hun adem in. Zij hoorden een plof op den igrond en een verward geluid, alsof er gevochten werd, dan klonk Sam's stem helder: „Jongens, brengt de lantaarn (hier! Gauw! Jack! Shand! Gauw!" De vier mannen aarzelden ln vreese- lijke besluiteloosheid. Zij keken elkaar aan, de een wachtend op een beweging van den ander. Er klonk geen angst in Sam's geroep, alleen zenuwachtige opge wondenheid. Ten slotte nam Jack met een vloek de lantaarn en wierp de deur open. De ande ren volgden hem jn de orde van hun moed, Joe natuurlijk in de achterhoede. Een honderd yards,,verder zagen zij' bij het licht Sam, die met iets, dat op den grond lag, vocht. Wat het was, konden zij niet zien Iets, dat hijgde en kreten van woede uitstiet. „Hier jongens! Gauw!" riep Sam. Tot hun verbazing klonk er lachen ln zijn stem. Zij deinsden terug. „Wat heb je daar te pakken," vroeg Jack. Het antwoord was even verbijsterend als een ontploffing: „Een meisjeI" Een snelle reactie greep bij allen plaats. Zij sprongen hem te hulp. „Houd de lantaarn in de hoogte!" riep Sam buiten adem. „Shand, pak haar voe ten. Ik heb haar anmen stevig beet. Zij bijt als een kat. Draagt haar naar binnen." jet-unie gehouden legermanoeuvres een onbevredigend resultaat hebben opgele verd. Ernstige strategische fouten zijn gemaaktk, terwijl de actie van de artillerie en van den staf ten eenenmale onvoldoen de waren. ROEMENIE. De kroonprins. Volgens berichten uit Berlijn, zal Bra- tianu, de Roemeensche minister-presi dent, weldra naar Parijs gaan in opdracht van den koning om kroonprins Karei naar Roemenië terug te brengen. Dadelijk na de opening van het parlement zullen Ka mer en Senaat in een gemeenschappelijke zitting bijeen worden geroepen om Karei'! herstel als kroonprins te sanctioneeren; DENEMARKEN. De onrust ln Sleeswtfk. Een beroep op den Volkenbond. Naar de Kopenhaagsche correspondent van het Berl. Tagebl. meldt, is de roerige Sleeswijksche boerenleider Cornelius Pe- tersen van plan, zich met zijn grieven tot den Volkenbond te wenden en de schep ping van een zelfstandigen staat Slees- wijk, tusschen de rivieren Kongenan en Eider, te bepleiten. Behalve hijzelf en zijn twee helpers Höjmark-Jensen en Qulstgaard zijn nog twee officieren in staat van beschuldiging gesteld. Zij zullen zich wegens „poging tot het verwekken van een opstand" heb- oen te verantwoorden. De twee officieren en de twee reserve-officieren, die met Pe- vfi'hcu gtiuetiio zaak he ot). genaakt, •noelfii zich hebben laten lelrbn door h'.ui ifkeer tegen de ontwapeni.igsplannen van 'iet kabinet Petersen tot een boete veroordeeld. Het hooggerechtshof te Kopenhagen heeft den Sleeswijkschen boerenleider Pe- ■ersen, tegen wien 8 maanden gevange nisstraf was geëischt, veroordeeld tot een !x>ete van 200 Kronen. VEREENIGDE STATEN. Een mentor voor Coolidgeï zoon. Naar de correspondent van de Daily Ingezonden Mededeeling. Schele hoofdpijn Fosler's De laatste woorden kwamen er met een harte lij ken lach uit. Tusschen zich in droegen Shand en Sam haar naar de deur. Hun last kron kelde zich als eeni paling. Zij hadden hun handen vol aan haar, want zij was glad en sterk tegelijk. Eindelijk kregen zij haar tooh binnen. De anderen volgden, sloten de deur en 'grendelden die. Sam, gewoonlijk zoo kalm en 'bedacht zaam, in dit gezelschap, was door opwin ding gewoonlijk als gemetamorphoseerd. Daten we nu eens kijken wat we te pak ken hebben," riep hij uit. „Zet ze neer. Maar pas op, anders krabbelt zij nogl" Zij zetten haar neer en gingen dan voor zichtig wat achteruit. Maar zoodra zij vrij was, kwam er aan haar tegenstand een einde. Zij Vloog niemand aan, maar keerde zich om en streek haar 'haren glad als een vogel zijn veeren. Die onverwachte ge dweeheid was een nieuwe reden tot ver bazing. Zij namen haar op. „Een vrouw!" riepen zij heel verwon derd. „Waar komt die vandaan?" Zij schreven onmiddellijk al de boven natuurlijke manifestaties aan deze men- sohelijke oorzaak toe. Alles was nu duide lijk en zij hadden een gevoel alsof er een zware steen van hun hart viel. De plotselinge reactie maakte hen wat duizelig. Zij kregen een kleur bij de her innering aan hun onmanlijken angst. Jack liep naar haar We en hield de lan taarn ter hoogte van haar gezicht. „Een beauty!" riep hij uit. Een stilte volgde op deze woorden. Vier van de vijf namen hun makkers met zij- delingsohe blikken op. Sam haalde zijn schouders op en keerde zloh om. HOOFDSTUK IV. Het jonge meisje wendde haar onver sohillig gezicht naar het vuur en keek geen van de mannen aan. Haar schoon heid maakte indruk op hen. Hun verba zing, dat zoo iemand 's nachts in de hut gebracht werd, kende geen grenzen. Big Jack verbrak eindelijk de stilte. „Het is niet bepaald een hartelijk welkom, miss. We dachten, dat u een spook was of iets dergelijks. Maar het is ons heel aangenaam u te zien." Zij gaf geen toeken, dat zij hem ge hoord had. „Hebt u door het sleutelgat gefloten en een steen door den schoorsteen gegooid?" vroeg Husky. Geen antwoord. Hij had even goed tegen een houten beeld kunnen spreken. „Ik zeg, dat het mij spijt, als we u pijn gedaan hebben," herhaalde Jaok harder. „Misschien verstaat zij geen Engelsch," opperde Sam. „Wat moet ik dan doen?" vroeg Jack radeloos. „Probeer het met gebaren." ,Drachtig," zeide Jack. Hij zocht naar de tafel. „Bliksems, die hebben we ver brand, dat is waar ook. We zullen van den grond moeten eten. „Hei, jonge dame!" Hij maakte de gebaren van tafeldekken en eten. De anderen keken vol belang stelling. „Wilt u?" vroeg hij. Zij knikte ernstig van ja. Een gejuich steeg uit den kring op. (Wordt vervolgd). mgm HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderaobe Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f 2.Ned. O. en W. Indiö p. zeepost 12.10, ld. p. mail en overige landen f 8.20. Zonda*nbiad reap. f0.60,f0.70, f 0.70, f 1.Modeblad reap. f 0.96, f 1.26, f 1.26, f 1.35 Losae nummers der Courant 4 ot; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte ala redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te hüur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer lOct.bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijano. 4 ct (ook de allerfijnste casimire), in den gelen winkel by JAAP SNOR, Zuidstraat 15. De gele winkel heeft een faam, ook met z(jn Een officieel communiqué. U vaak te wijten aan slechte spijsvertering. Poster's Maagplllen verdrijven spoedig uw kwaal, werken uiterst zacht en verschaffen u een gezonden eetlust, nieuwe energie en een opgeruimd humeur. Maagplllen 4 f 0.65 per flacon. Alom verkrijgbaar „Het spijt mij, als we u pijn hebben ge daan," zeide Jack weer.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1