KUBKEE COURANT Herfstweer TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS VAN DINSDAG 19 OCTOBER 1926. EL J. Munt f De heer H. J. Munk, boekhouder Mji de Oentral© Boekhouding aihleir, is Zondag middag te Anna Paulownp door een hartver lamming getroffen. De heer M„ die met zijn vrouw te Anna Paulowna familiebezoek had afgelegd, was op de flets op weg naar het station, toen hij plotseling van zijn rijwiel viel en op den weg bleef liggen. Op de vraag van zijn vrouw, wat hij man keerde, gaf hij geen antwoord meer. Een ter plaatse geroepen arts kon sleohts den dood oonstateeren. Met een auto werd het lijk naar de woning op den Ruijghweg vervoerd. De heer Munk was 44 jaar oud en sinds 1921 boekhouder bij de O. B. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal' plaats hebben as. Woensdag op Texel Huldiging mevr Mann—Bouwmeester. Het weer ziet er hedenmorgen niet aan lokkelijk uit om een grocjte menschen- menigte op straat te brengen. Evenwel het kan verkeeren, zeide reeds Brederoo, en we zullen maar hopen, dat het tegen den avond wat opknapt Betreffende den huldigingsavond van mevrouw Mann—Bouwmeester kunnen wij nog mededeelen, dat de kaartverkoop zeer goed van stapel is geloopen. Op den eersten rang in de zaal en op het baloon zijn in totaal nog slechts 80 plaqtöen open. Met het oog op de lengte van het snik wordt het publiek verzocht vroeg tijdig te komen, daar eveneens tijdig be- Ïonnen wordt Zooals reeds is medege- eeld, heeft de huldiging aan het einde der voorstelling plaats; de bedoeling is mevrouw Man een stoffelijk blijk van waardeering te overhandigen, terwijl na tuurlijk een bloemetje evenmin ontbre ken mag. Wij willen tenslotte nogmaals herbalen, dat vereeniglngen of particulieren, die de actrice hedenavond willen huldigen, ver zocht worden daarvan tijdig kennis te ge ven aan een der comitéleden, welke reeds vroegtijdig in de kleine zaal van Casino aanwezig rijn. En denkt u erom: men kome vroeg tijdig! Comité voor Abonnementsconcerten. Op het eerste abonnementsconcert, ge arrangeerd door den Hollandschen Con- certdireoteur Dr. G. de Koos, zal op Dins dag 20 October aA in Oasino het wereld vermaarde Italiaansche Strijkkwartet, het Tricstiim er-Strijkkwartet optreden. Dien avond zal door hen het volgende programma ten gehoore worden gebracht: Strijkkwartet op. 83 A gr. L van L. Boccfcerini, id. op. 16 No. B D gr. t van L. v. Beethoven, id. (Der Tod und das Madchen) van F. Schubert Zeer gunstige kritieken over hun op treden dezer dagen te Amsterdam, vol gen Donderdag;. HUversumsche Draadlooze Omroep. Wij ontvangen van den heer G. A. Snaphaan, Torenstraat 20 alhier, een in gezonden stuk, waarin hij uiteenzet, dat hem officieel niets bekend was omtrent medewerking aan den Hilversumschen Draadloozen Omroep met een Jazz-Band, en dat hij dus geen toezegging tot het verleenen van zijn medewerking had ge daan. Eenige persoonlijkheden, ln bedoeld stukje voorkomend, maakte het niet wen- schelijk dit in zijn geheel op te nemen. Het programma van den Stedenavond' was reeds geheel persklaar en de tijd van uit- bretding vrijwel voorbij, toen Zaterdagmid dag een der bestuursleden van „Helder's Belang" zich bij' den heer De Hoogb ver voegde met de vraag of bet ook mogelijk zou zijn, dat een vijf of tien minuten voor „Hel der's Belang" zou kunnen worden beschik baar gesteld. Daar de heer De Hoogb zelf reeds bijna tien jaar in Helder woont en zich geheel als Helderscb burger aanvoelt, begreep bij1 de bedoeling geheel en heeft daar dit „nummer" zoo geheel apart staat, zich onmiddellijk tot hooger hand gewend, bet voorstel overgebracht en geheel ge steund. Mocht deze „variatie" werkelijk worden toegestaan, dan is dit meer dan ooit een gelegenheid om den mensehen in den land© bekendheid' te geven aan de grootte van Stad Helder. De beer De Hoogh schreof o. a.: Stad Helder toch telt ruim dertig duizend inwoners, maar staat beneden AJkmaar vrijwel als dorp te boek. We kunnen hiermee wederom oonstatee ren hoe „actief" de leden van „Helder's Be lang" zijn en tevens hoe origineel zijl trach ten te arbeiden. Het is zeker te wenschen, dat dit verzoek, hoewel daar zijn wij van overtuigd ©enigszins buiten den Steden- avond liggend, zal worden ingewilligd. De technische moeilijkheden betreffende de uitvoering schijnen naar de oplossing te gaan. De oorspronkelijke bedoeling is deze, dlat bet, vocale gedeelte vanaf het tooneel en het instrumentale, zooals het „Stedelijk Mu ziekkorps" vanuit de zaal wordt uitgezonden. Nu zal getracht worden het programma zóó in te kleedon, dat alles vanaf het tooneel geschiedt, want,indien aan het eerste plan «ou moeten worden vastgehouden, zouden hierdoor een tweehonderdtal plaatsen komen te vervallen. De Stedenavond valt op Donderdag 28 October, "s avonds 8.15 u. precies. Zij, die vijf minuten voor dien tijd niet ln de zaal zijn, zullen minstens moeten wachten totdat bet eerste nummer voorbij ia Proefvluchten van watervliegialgca voor de Marine. Op het Marine-vliegkamp „De Mok" op Texel zijn resp. Zaterdag en Maandag middag aangekomen het .Tunker water vliegtuig S 505 een vliegtuig op drij vers en de Rohrbach-Robbe vliegboot R. D. 920. Belde vliegtuigen zouden heden (Dinsdag) eenige vliegdemonstraties hou den ten overstaan van eene commissie, bestaande uit do Vioo-Admiraal Zeeman, chef van de afdeeling Materieel van het Departement van Marine, de offloiervan den M.L.D. Oramer e.a. Het Junker-vliegtuig arriveerde Zater dagmiddag van Malmö (Zweden). De tocht werd zonder tusschenlanding ge maakt in 5 uur, zoodat het toestel onge veer 200 K.M. per uur moet hebben af gelegd. Het vliegtuig heeft drie B.M.W. (Junker) motoren, elk van 810 P.K. Het totaal benzine-verbruik per uur bedraagt pl.m. 200 L. Het Junker-vliegtuig munt uit door de wijze van bewapening. Deze bestaat uit niet minder dan 5 mitrailleurs, waarvan er 8 boven over de schroef sohieten en 2 onder de schroef door. Deze laatste twee zijn geplaatst in een. soort toren, die, wanneer het vliegtuig is opge stegen onder den romp van het toe stel uitzakt. Met een der mitrailleurs kan recht naar beneden worden geschoten. Deze bewapening maakt, dat het toe stel moeilijk zal zijn aan te vallenvooral de opstelling van de mitrailleur die boven over de schroef heen schiet, is in dit opzicht een voordeel. In de toren is voorts een inrichting voor het werpen van bommen. Het toe stel kan n.1. 8 kleine of,4 groote bommen deze laatste van pl m. 800 K.G. meevoeren en eventueel ook een torpedo. Verder is het toestel uitgerust met een Telefunken-installatie voor draadlooze telegrafie, nachtverlichting en tweezoek- liohten, waardoor het bijzonder geschikt is voor nachtvluohten. Het geheel uit metaal vervaardigde vliegtuig werd ln Zweden gebouwd en vliegt ook onder Zweedsohe vlag. Be stuurder is de kapitein van de Finsche Marine Brewer. Als bijzonderheid kan nog gemeld worden, dat deze vliegtuigen ontdaan van hunne bewapening, in Fin land als verkeersvliegtuig gebruikt wor den. In geval van oorlog wordt dan de bewapening aangebracht. Vrijwel alle nieuwere uitvindingen op hef gebied van bewapening van vlieg tuigen zjjn bij het Junker-vliegtuig toe gepast. Bestuurder van de Rohrbach-vliegboot is de vlieger Clausbruch. Dit toestel maakte den tocht van Kiel-Holtenau via Kopenhagen, waar geland werd. Vandaar vertrok men Maandag te 10 u. 20. Te 8 u. 20 arriveerde de vliegboot in het Vliegkamp „De Mok". Dit nieuwe type van de Rohrbachfabriek heeft te Kopenhagen reeds vijf records behaald, die totnogtoe op naam van de Dornier-Wall gestaan hadden. „Roodkapje en de wolf. Ter gelegenheid van het tweejarig bestaan zal de beer Boelens met zijn leerlingen op 27 October as. het aardige sprookje „Rood kapje en de wolf opvoeren. Bizonderheden hieromtrent volgen per advertentie. Lotus-prijsvraag „Wie ben ik?". De firma Jurgens te Oss heeft een groot- sche reclame-campagne op touw gezet voor haar bekend merk „Lotus". Reeds is in de advertenties dezer firma hieromtrent een en ander vermeld. De bedoeling is, dat men uit een groepsphoto van 83 personen zonder hoed 48 personen aanwijst, waarvan een af zonderlijke photo met hoed' is afgedrukt ln de bedde nummers 35 en 36 van het. Lotus-; tijdschrift. Iedereen kan aan deze prijsvraag deelnemen, mits hij tusschen 15 October en 15 November 10 pond Lotus-margarine „zoet als room" koopt. Dat het deelnemen aan dezen reclame-wedstrijd de mtoeite loont, bewijzen de geldprijzen, die daaraan, ver bonden zijn, ni. een hoofdprijs van 1000, een van 500, een van 250, een van 100, en verschillende van 50, 25, 10 en 5, in totaal een bedrag van 20.000. Boven dien worden voor vereenigingskassen extra- prijzen beschikbaar gesteld ten bedrage van 5000, en voor een der bestuursleden een cadeau, en voor kinderen 6000 prijzen) ln den grooten raadselwedstrijd. iZoo heel gemakkelijk zal het niet zijn de ^verschillende heeren aan te wij'zen uit de groepsphoto, maar het loont in ieder geval de moeite. Het ons gezonden reclame-mate riaal bestaat uit verschillende reelame-bil- letten, kaarten, enz., en is wel geschikt de aandacht op deze origineel© prijsvraag te vestigen. In het Lotus-tijdschrift No. 35 vindt men de voor deelname noodlge ge- gevena Uit hei Politierapport Een veertig, vijftig jaar geleden, toen alle buitenlandsche schepen nog door het N.-H. Kanaal naar de hoofdstad1 moesten en zij hier dan vaak eenige dagen verbleven, waren er meermalen opstootjes en ruzietjes van fuiflustige zeelui, die wat al te veel aan Bacchus geofferd hadden» Na dien kon onze plaats een rustoord voor alle zenuwoverspannen menschen genoemd worden, zoo stil was het er. Toen dan ook Vrijdagnacht een agent op den Kanaalweg „'groot rumoer" hoorde, zal hij wel ©enigs zins verwonderd geweest zijn, doch plichts getrouw spoedde hjj zich naar de plaats des vermeenden onheils en trof daar aan vier Engelsche zeelui, die met elkaar aan het knokken waren. De agent scheidde de Emrelsche ,boys, doch toen zij weer op elkaar in wilden, nam hij er twee, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeenden, mee naar het bu reau Molenplein, waar zij in arrest werden gesteld. Een van de twee enderen, die even eens aan het bureau verschenen, was aan zijta gezicht verwond, echter niet van ern- stigen aard. Nadat zijn wond was gereinigd en verbonden, kon hij naar zijn schip, een Ingezonden Mededeuilng. Engelschen trawler, die ia d© Buitonhaven lag, vertrekken» Wegens overtreding van de Arbeidswet werden Zaterdag twee werkgevers bekeurd. Zaterdagavond werd er door een bewoner van de Weststraat telefonisch kennis gege ven, dat aan hem was meegedeeld, dat er rook kwam uit ©en van de ramen van het gebouw deri Centrale Boekhouding. Vermoe delijk was er brand. Bij onderzoek in het gebouw was er echter niets te bespeuren. Tegen een tweetal personen werd Zondag proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de Drankwet. Een juffrouw, wonende ln de Vijzelstraat, gaf Zondagavond kennis, dat er in een pak huis van haar, staande in de Visch straat, door iongens was ingebroken» Zij' hadden uit het pakhuis een hoeveelheid amandelen gestolen» Een onderzoek zal worden ingesteld. Zondagavond werd door een bewoner van de O. Schoolstraat aangifte gedaan, dat hjj door iemand uit de Schagenatraat was mis handeld. GEMEENTERAAD, Speeltuin. In de raadsvergadering van 14 September j J. werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies het verzoek van de Speeltuin- vereeniging „Helder", om medewerking te verleenen bij' de inrichting van een kinder speeltuin. Het Bestuur van bovengenoemde Ver eeniging wendde zich ln April jl tot B. en W. met het verzoek om, ter bereiking van het door haar beoogde doel, beschikbaar te stellen een of twee terreinen, zoo mogelijk gratis of anders tegen een zoo gering moge lijke vergoeding. Vanwege het Bureau Gemeentewerken is een onderzoek ingesteld naar een geschikte gelegenheid en naar aanleiding van de door den Directeur van dienl Dien3t en de Com missie van het Grondbedrijf uitgebrachte adviezen werd door B. en W. besloten den Raad voor te stellen) het Bestuur der Ver- eeniging gratis de beschikking te geven over het terrein, gelegen nabij de Jan in 't Velt- straat en de Vaschstraat, ter oppervlakte van ongeveer 2800 Ma., nader aangeduid op een bijgevoegde situatie-teekening. Daarbij werden aan de Vereeniging echter verschillende voorwaarden gesteld, o. m. dat de kosten van inrichting van. den Speeltuin (waaronder begrepen de kosten van even- tueelen aanleg van watertoevoer), aanschaf fing van speeltuigen, behoorlijke omheining, onderhoud en toezicht, zouden komen ten laste der Vereeniging. Het Bestuur antwoordde hierop, dat het financiëel niet in staat is aan deze voorwaar den te voldoen en verzocht van gemeente wege te willen zorgen voor het egaliseeren en ophoogen van den grond, het maken van een omrastering en hét aandeggon van wa terleiding, waarna het Bestuur het verdere werk zou bekostigen. Op dit verzoek is door B. en W. afwijzend beschikt, waarna het Bestuur zich wendde tot den Raad met bet bekende verzoek. B. en W. zijn evenwel van meening, dat, hoewel zij tegenover het denkbeeld „kinder speeltuin" als zoodanig sympathiek staan, door de gemeente niet vorder mag worden gegaan, dan beschikbaarstelling van het ter rein. Volgens raming van den Directeur van Gemeentewerken zouden de kosten van de door het Bestuur gevraagde werken bedra gen 4000.— Naar de meeming van B. en W. is een zoo danige uitgaaf 'voor dit doel in verbandl met de huidige financieel© ooifltandighedt gemeente niet gerechtvaardigd. B. en W. geven dan ook in overweging op bedoeld verzoek, voor zoover het meer behelst dan beschikbaarstelling van den be- noodigden grond, afwijzend te beschikken» Weigering erfpachtsnltgifte. De heer J. van der Veen alhier verzocht m erfpacht te verkrijgen een stuk 'bouw terrein aan den Polderweg—Brakkeveldfweg, ter grootte van 23 X 37.5 M., voor den bouw van 4 woningen. De gevraagde grond is gelegen naast het aan J. Geurts in erfpacht uitgegeven terrein, waarop een blok van 6| woningen in aanbouw is, dus in de richting der Javastraat. (Wordt aan dit verzoek voldaan, dan zullen door de gemeente vrij belangrijke kosten aan rioleeringswijriging daar ter plaatse moeten worden gemaakt. Op grond hiervan meenden B. en W., teneinde den canon méér ln overeenstem ming te doen' zijn. met de door de^emeente te maken kosten, een canon van 0.45 per Ma. te moeten bedingen en bezwaar te moe ten maken tegen den door den aanvrager in een mondeling onderhoud met den betrokken Wethouder aangeboden canon van 0.30 per Ma. Bven W. berichtten dit aan Van der Veen op 19 Augustus 1926, waarop zij echter geen antwoord ontvingen. Intusschen hadden B. en W. nog het advies gevraagd van de Commissie van bij stand voor het Grondbedrijf, welke op 4 September j.L adviseerde den Raad voor te stellen den grond in erf pacht uit te geven tegen een canon van 0.45 per M'. voor wat betreft het gedeelte ter volle breedte en ter diepte van 25 M. (te rekenen vanaf de grens van het gemeente-terrein aan de latiyde) en tegen een canon van 0.25 per M'. voor wat het overige achterlig gende terrein betreft. B. en W. konden zich met dit advies ver- eenigen en berichtten op 9 September j.1. "aan Van der Veen, dat rij' aan zijln verzoek medewerking zouden kunnen verleenen, wanneer hij bereid1 was een erfpachtscanon te betalen als hierboven Is vermeld. 'Zij verzochten hem daarbij zijn schrifte lijk antwoord vóór of op 18 September <La.v. te doen toekomen en deelden hem tevens mede, dal indien op gemelden datum geen antwoord was ontvangen, zij het er voor zouden houden» dat het aanbod niet werd aanvaard. Aangezien het antwoord niet is ontvangen en B. en 'W. geen vrijheid vinden den Raad te advlseeren met den aangeboden canon van 0.80 per Ma. genoegen te nemen, stel len zij voor, op het verzoek afwijzend te be schikken. Verkoop van hel recht van erfpacht van een gedeelte van het Rifksdulnterreln te Hulsduln'en. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij1 Raadsbesluit d.d. 18 November 1928 werd ons College gemachtigd met den Staat der Nederlanden een overeenkomst aan te gaan, krachtens welke deze gemeente het erfpactotsrecht ontving van het perceel duin terrein te Huisduinen, kadastraal1 bekend in Sectie O, No. 768§, ter grootte van 8 H.A. en 29 A., zulks ten behoeve van het uitbrei dingsplan voor Huisduinen. Een gedeelte van dit terrein, niL pl.m. 2100 Ma., werd bij Raadsbesluit d.d. 4 Aug. 1925 in erfpacht uitgegeven aan1 T. Griek te Helder. Noch door Gedeputeerde Staten» die het betrekkelijke besluit zonder meer goedkeur den, noch door den Notaris, noch- door den Ontvanger der Registratie en Domeinen al hier, die de notarieel© akte registreerde, werd tegen de erfpachtsuitgifte aan' Griek eenige bedenking gemaakt. In den loop van dit jaar echter maakte de Inspecteur cfer Registratie te Alkmaar en met hem de Bewaarder der hypotheken en van het kadaster aldaar, tegen de uitgifte aan Griek bezwaar. In de tusschen den Staat en deze gemeen te krachtens voormeld Raadsbesluit van 13 November 1923 gesloten overeenkomst, is ten aanzien van uitgifte in ondererfpacht geen enkele beperkende bepaling opgeno men en ook in de betrekkelijke artikelen van het Burgerlijk Wetboek lezen wij1 nergens een bepaling, welke bet uitgeven in oider- erfpacht verbiedt. Integendeel, uit art. 768 B. W„ waar staat, dat de erfpachter alle rechten oefent, welke aan den eigendom van bet erf verknocht rijn, volgt o. i-, dat onler deze rechten ook het recht van uitgifte in ondererfpacht behoort. Omtrent deze kwestie traden wij met den Minister van Financiën in correspondentie, waarna ons namens dezen bewindsman door den Ontvanger der Registratie enz alhier werd medegedeeld, dat Zijne Excellentie een uitgifte in ondererfpacht niet bestaanbaar acht, als zijnde in strijd met den aard en bet wezen van bet erfpacbtsrecht. Met de opvatting van den Minister waren, en zijn wij bet nog niet eens en daarom, doch ook omdat wij vreesden, dat ie belan gen der gémeente in ernstige mate in bet gedrang zouden komen, wanneer de ge meente zich ook voor het vervolg naar 's Mi nisters oordeel zou hebben te gedragen:, heeft de Gemeente-Secretaris te dezer zake een onderhoud' gehad met het Hoofd der afd» Domeinen van het Departement van Financiën. Bij dat onderhoud bleek, dat hoewel dt bezwaren van bet Departement inder/iaad niet aan de Wet konden worden ontleend, doch op practische gronden berustten, geen wijziging van 's Ministers oordeel was te verwachten. Om echter tot een oplossing van dez1 kwestie te geraken, werd in overweging ge geven de reeds* opgemaakte, geregistreerde en in de kadastrale registers overgeschreven akte door een andere akte te niet te doen en het recht deT gemeente op de erfpacht van den bij Griek in gebruik zijinden duingrond, aan dezen voor een overeen te komen bedrag te verkoopen en ©en verzoek aan het Depar-, tement van Financiën in te zenden om voor dien grond de erfpachtsovereenkomst met de gemeente te ontbinden en een nieuwe overeenkomst voor uitgifte in erfpacht aan Griek aan te "aan, ten behoeve van welk een1 en ander op de volle medewerking van het Departement is te rekenen^ •In de aangegeven richting hebben' be reids besprekingen plaats gehad met den Ontvanger der Registratie, den Notaris Baas en den heer Griek, die tot tevredenheid van beide partijen een onlossing in uitricht stellen. De-Minister heeft ni» nader bepaald, dat Griek bij' verkrijging van het erfpachtsrecht van het bijl hem in gebruik zijnde gedeelte grond, slechts een canon van 1/10 cent per Ma. zal hebben te betalen en dat de door de gemeente verschuldigde canon met een even redig deel zal' worden verminderd. De heer Griek is bereid aan de gemeente een koopsom van 200.te betalen» waar mede wij ons kunnen vereenigen. Wij voegen hieraan toe, dat uiteraard ook voor den vervolge met de opvatting van den Minister rekening dient te worden gehou den en dat derhalve, indien in de toekomst wederom de beschikking van een gedeelte van het duinterrein mocht worden ge- wenseht, daaraan alleen kan worden voldaan door verkoop van het recht van erfpacht van het verlangde gedeelte. Ten aanzien van de alsdan te bedingen kooosom van dat recht zullen wij echter elke aanvrage op rich2elf beschouwen. B. en W. stellen den Raad voor in dezen geest te besluiten. Verkoop van teer. Bjj schrijven van 8 September 1926 ver zochten Dijkgraaf en Heemraden van den polder „Het Koegras" aan B. en W. om een hoeveelheid teer van de gemeente-gasfabriek te mogen betrekken tegen een lageren prijs, dan <Üe waarvoor (Je teer op contract ver kocht wordt Zjf deden dit verzoek met het oog op wegen verbetering ln hun polder. Aanvankelijk hebben B. en w. gemeend op het verzoek afwijzend te moeten beschik ken1, omdat zij van oordeel waren, dat het Polderbestuur ten volle moest zorg dragen, dab de wegen in rijin polder in goeden staat verkeeren en B. en W. ln verband daarmede, een onttrekken van winst aan het gemeen telijk gasbedrijf, of wel van een bedrag rechtstreeks aan de gemeente-financiën niet geoorloofd achtten. Het Polderbestuur vroeg echter en ver kreeg over deze aangelegenheid een onder houd met het College, waarbij van Polderbe stuurszijde werd gewezen op het groote be lang, dat de gemeente had bij een goed we gennet in baar gebied. Men boude bierbij wel in bet oog, dat de ooider, wanneer bij de teer naar deri verhoogden prijs zou moe ten betalen, den weg op de vroeger gebrui kelijke, minder verkieselijke wijze in orde zou doen maken. Het is op grondman deze overweging dan ook, dat B. en W. bereid zijn gevonden aan den Raad de hoeveelheid teer, henoodigd voor de verbetering van den Doggersvaartweg, te leveren tegen den prijs van 2.20 per 100 K.G. Bij het voor het jaar 1927 afgesloten con tract met de teerdistilleerinriohting te Dle- merbrug wordt een prijs gegarandeerd van 8.85 per 100 K.G., zoodat het, bedrijf per 100 K.G. een bedrag van 1.15 minder zal ontvangen, of in totaal ongeveer 460. welk bedirag de gemeente zal' moeten resti- tueeren. Overplaatsing onderwijzer. Met ingang van 1 November 1921 hebben B. en W., zulks ten einde medewerking te verleenen aan het streven der Regeering om te voorzien ln het toen bestaande ernstige tekort aan Nederlandsche onderwijzers in Indië, aan J. A. N. van der Hulst verlof onder stilstand van jaarwedde verleend als onderwijzer aan school 6 (oudX waardoor deZe in de gelegenheid werd pestgld biji wijze van detacheering als onderwijzer naar Indië te worden uitgezonden. Bij het verleenen van dit verlof werd de verplichting aanvaard om belanghebbende na zijn terugkomst weder ais onderwijzer in deze gemeente te herplaatsen, zoodra aan ©en der scholen een vacature zou ontstaan. In afwachting van zijn hernlaatsin" zou hem na zijn terugkomst een wachtceld worden toegekend ten laste van de Indische schat kist. De heer Van der Huist is 17 Aueustus j.1. uit Ned.-Indië teruggekeerd, en nu aan school No. 5, tengevolge van het aan den onderwijzer S. 'Jaring verleende eervol ont slag, een vacature bestaat, komt bet B. en W. gewenischt voor hem aldaar te werk te stellen. Een voorstel in dezen geest wordt thans door hen aan den Raad gedaan. Verpleeghuis voor Ouden van Dagen. 'In zijne vergadering van den 19 Augustus jj. werd door het Burgerlijk Armbestuur benoemd tot verpleegster voor het Verpleeg huis voor Ouden van Dagen Mej. A. M. Biegel alhier, zulks voor eten proeftijd van een jaar, voorafgaande aan èen vaste aan stelling. Het bedrag der jaarwedde voor deze func- tionnarisse is door genoemd Armbestuur vastgesteld op 1600.met 4 éénjaarlijk- sche verboogingen van 100,,'alzoo tot een maximum van 2000.Voor het genot van vrije huisvesting, voeding, vuur, licht en geneeskundige behandeling wordt inge houden 800.— per jaar. Ingevolge het bepaalde bij art. 28 van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur, behoeft deze regeling de goedkeuring van den Gemeenteraad. B. en W. stellen voor bedoeld)© goedkeu ring aan deze regeling te hechten. Binnenland DE KW. 103 BEHOUDEN BINNEN. iEen speciale verslaggever van „De Te legraaf' schrijft het volgende: IJmuliden, 16 'October. IJmuiden heeft door zijin ligging aan zee veel vreemde dingen meegemaakt, doch zel den is het plaatsje getuige geweest van zoó'n onverwachten terugkeer als die van de „KW. 103", welke zich plotseling ln den afgeloopen nacht op de kust heeft vertoond - Reeds aanstonds na den storm, toen de logger, die aan de reederjj van de Gebr. Taat te Katwijk behoort, gesignaleerd werd, vreesde men het ergste. Een oogenblik keerde de hoop in veler harten terug, toen iémand rapporteerde, de KW. 103 gezien te hebben, doch spoedig dachten velen weer, dat de naam KW. 103 geschreven moest worden bij' de lange zwarte lijst der schepen, die nooit meer de thuishaven zouden- zien. In het gezin van den schipper had1 rouw eigenlijk reeds intrede gedaan. Vrienden en bekenden trachtten'troost te brengen door te zeggen, dat bet „misschien zoo'n vaart niet zou loopen", „dat je nooit kon weten", en „dat er wel leggers waren, die langer waren uitgebleven" en dergelijke geruststellingen meer, die ten doel hebben iemand zachtkens op bet ergste voor te be reiden en geslagen wonden te verzachten. Doch vrouw Keus en haar zoons geloofden er weinig van. Gisteravond nog kwam een buurmeisje binnen en- zeide, dat een der kranten meldde, dat de KW. 103 gezien was. „Je kan me meer vertellenf", had vrouw Keus gezegd, „ik geloof het eerst, als Johan- nes vóór me staat". 'Vanmorgen vroeg, om vijf uur, stónd Jo- bannes voor haar. Hij stak zijn vrooljjken rooden kop om den hoek van de deur en zeide eenvoudig: Hier ben ik weer. En in de vroege morgenuren1 in de eenvoudige wo ning in de Willem Barentszstraat vonden deze twee eenvoudigen elkander weer. „Als het maar niet voor de bioscoop is", zei vrouw Keus ons vanmorgen, toen wij den schipper te spreken vroegen. „Zooeven is er een meneer geweest, die zei, dat ik naast mijn man moest gaan staan en mijn kap moest opzetten. Later vertelde een van da Als uit een ver verleden. BIJ guur, vochtig weder worden huid en handen vaak ruw on tohraal. Dit verzaoht en geneest men spoedig met Doos 30-60-90 ot! PUROL Loos (darm. Inbraak in een pakhuis. Mishandeling.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5