IVWATTVSV KEGs THEE Een Liefde in de Wildernis NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DatsKWATTA Eerste Blad. •IAVA REEPEN" BUITENLAND 3)e zeeman oerielt over oKeg's ïêhee: Nr. 6261 DINSDAG 26 OCTOBER 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefion: 50 en 412 Post-Giroreikentoi'g No. 16066. ENGELAND. De mijnwerkerstaking. Een brief van Pugb. De Londensche correspondent van de N. Rott. Crt. meldt: De brief, dien Pugh, de gewezen voor zitter van den raad van het Trade Union- congres. gisteren in de Times publiceerde en waarin hij een oplossing der kolen- crisis door terugkeer tot het rapport der commissie bepleitte, heeft tezamen met allerlei dingen, hier en daar de hoop verwekt, dat er misschien een kans op onderhandelingen zou zijn. De Times, hoewel er op uit de regeering schoon te wasschen, had voor Pugh's stuk een rustige waardeering en waar men onder stelt, dit de Times dikwijls fluistert wat Baldwin in zijn stiile binnenste graag zien zou, vermoedt men achter het artikel van de Times de mogelijkheid, dat ook Baldwin wel voor Pugh's denkbeeld ge voelen .zou. Vergaderingen verboden. Handelende volgens lastgeving van den minister van binnenlandsche zaken, heeft het hoofd van de politie in Staffordshire twee vergaderingen verboden, waarin de mijnwerkersleider Cook gisteren in het kolenbekken van .Cannock Chase het woord had willen voeren. Op de eene plaats waren vierhonderd potitieagenten aanwezig en op een andere duizend, om het verbod te handhaven. Duizenden te zamen geleopen mijnwerkers juichten Cook. toe, maar hij reed ten leste heen zonder gesproken te hebben. Ook Herbert Smlth is het spre ken belet. Ook Herbert Smith, de voorzitter van het mijnwerkersverbond is gisteren door het verbod van spreken van Joynson Hicks getroffen. Op een vergadering te Wombwell werd vooraf bekend gemaakt, dat de politie niet zou toelaten dat Smith het woord voerde. Uit het Lagerhuis. De verlenging van de buiten gewone bevoegdheden. Gisteren is het parlement weer in buitengewone zitting bijeengekomen voor de vernieuwing van de buitengewone bevoegdheden der regeering. Aan het einde van deZe week zal de staking bij de mijnen zes maanden ge duurd hebben en nog is er geen regeling in het zicht waarvan een algemeene her vatting van het werk te verwachten is. Maar reeds werken nu een kwart millioen mijnwerkers in de mijnen, die ongeveer 1 millioen ton steenkool in de week produceeren. De kosten *van de staking. Lloyd George, de leider van de libe ralen, haalde de schatting aan, dat de sta king'reeds een bedrag van 485.000.000 pond sterling gekost heeft aan de zwaar belaste en geplaagde gemeenschap. Is het geen tijd, zoo vroeg hij, dat er iets gedaan wordt door de regeering om hier een eind aan te maken? De regeering, zoo zei hij, heeft vindingrijkheid, noch onpartijdig heid aan den dag gelegd. Zij heeft de voorschriften opgevolgd van de eigenaars, die geweigerd hebben te onderhandelen. Door alleen maar de mijnwerkers de ne derlaag te bezorgen, bereikt, men den vrede- niet. Baldwin herinnerde aan de versohlllen- de aanbiedingen, die van de regeering uit zijn gegaan en die verworpen zijn door de leiders van de mijnwerkers. Onze voorstellen, zoo ging de premier voort, zijn verworpen. De regeering heeft verder geen voorsteilen te doen. Het staat niet aan de regeering aan de strijdende partijen te raden hoe zij tot dé oplossing moeten komen van wat nu eenmaal is en blijven moet een industrieel geschil van de eerste grootte. De financieels steun uit Rusland. Smith, de voorzitter van den mijnwer- kersbond, heeft in een rede gezegd, dat van elke 16 stuivers, die de bond tot eind September aan steun voor de stakers heeft betaald, Rusland ll1/! stuiver heeft gezon den. Het bezwaard spr. niet, Russisch geld aan te nemen, en als de sowjet-regeering morgen een millioen pond zendt, zal hy dit met vreugde aannemen. De politie te Durham gesteenlgd. Tweeduizend stakers hebben de politie gesteeningd, die een 100-tal mijnwerkers begeleidde. 1 1 DUITSCHLAND. De schadevergoedingsleveringen. Een vergelijk getroffen. Naar Belga meldt, zijn den 20sten de zer te Keulen onderhandelingen tusschen Ingezonden Mededeeling. Fransche en Duitsche vertegenwoordigers gevoerd over de oomimercialisatle van de J herstelleveringen, welke tot volkomen overeenstemming hebben gebied. Het ver gelijk berust op de volgende grondslagen: Het kolensyndicaat zal zich voortaan niet, meer verzetten tegen de commercialisatie van zijn leveringen. Bizondere bepalingen zijn getroffen om de formaliteiten, die dei koopers van Roerkolen te vervullen heb ben, te vereenvoudigen. Zoo zullen zij voortaan hun bestellingen niet meer bij1 de commissie van herstel behoeven te la-1 ten bekrachtigen, noch bij aankomst van dt bestellingen in Frankrijk de heffing van 26 pet. behoeven te betalen. Het ac- coord is strikt in overeenstemming met het bedrag van Versailles en de overeen komst van Londen en zal onverwijld aan de goedkeuring van de Fransche en de Duitsche regeering worden onderworpen. De socialisten en de Fransch-Dultsche Ingezonden Mededeeling. Slechts één merk kan 't beste zy'n VRAAGT VANDAAG NOG OM EEN PAKJE BIJ UWEN j WINKELIER! FEUILLETON. Roonan van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. 12) „Wat bedoel je?" vroeg Husky. Jack stak zijn hand in zijn zak. „Ik be doel een huwelijk. Waarom niet? Er is hier iets zoo goed, dat ik het niet beter verlangen kan. Handig ook en koken als de allerbeste. Eerste klasse bruid. Vier liefhebbende edele vrijgezellen om er den bruidegom uit te kiezen. Bisschop Lajeunesse komt binnenkort hier. Hij kan om zoo toezeggen iedere minuut komen. De priester is er dus. De man is er ten minste zij kan mij dadelijk kTijgen. De bruid is er „Dat zeg jij," viel Sam hem in dé rede. „Ja, dat zeg ik, „snauwde Jack terug. „Zij ziet er heusch niet uit, alsof zij gek is. Het zou ©en prachtding voor een meisje van dit vervloekte land zijn om een blan ken man te krijgen en ik wed er mijn laat- sten dollar om, d9t dit meisje slim genoeg is om dat te zien waarvoor zou zij an ders hier gekomen zijn? En als dat nooit ln haar mooie kopje opgekomen is, dan zal ik haar dót wel eens uitleggen laat mij maar eens vijf minuten met haRr par levinken. —Jullie hebben gezegd, dat het hier zoo vervloekt vervelend was. Nou hebben we wat afleiding, een huwelijk." KEG's THEE in prijzen van: 48—42 3937— 32 en 30 ets. per ons. toenadering. Naar te Berlijn verluidt wordt er door de sociaal-democraten een gemeenschap pelijke actie voorbereid ten vervolge van de toenadering te Genève en Thoiry. De voorzitters der verschillende partijen zul len spoedig bijeenkomen. Uit het bezette gebied. Bakkcfss taking. Alle Duitsche bakkers die aan het Fran sche bezettingsleger in het Rijnland brood leveren, hebben het werk gestaakt. BELGIE. Kolennood ln Vlaanderen. In sommige deelen van het lind en vooral in Vlaanderen zijn, naar men aan de N. R. Crt. uit Brussel meldt, in verband met de vele uit het buitenland gekomen orders, welke, door de dlreoties der Waal- sche en Kempische kolenmijnen, vóór alle andere worden uitgevoerd, de aanwezige voorraden zoodanig geslonken, dat zelfs voor stopzetting van sommige bedrijven wordt gevreesd. Te Brugge hebben de kolenhandelaars, welke aan de haven vruchteloos op de aankomst van steen kolen hadden gewacht, met hunne ledigt wagens een protestbetooglng in de stad gehouden. Van parlementaire zijde is bij de re- eering aangedrongen op het treffen van e noodige maatregelen ten einde het ge vaar voor kolengebrek te doen ophouden en de directies der kolenmijnen te ver- pliohten in de allereerste plaats aan de binnenlandsche orders gevolg te geven. Stabilisatie van den franc op 175 per pond sterling. Gisterenmorgen heeft de secretaris van minister Francqui in het kort den Inhoud samengevat van de wetten betreffende de stabilisatie, welke heden in het Staats blad zullen verschijnen. In de besluiten wordt bepaald, dut de franc het wettig betaalmiddel blijft. De franc wordt ge stabiliseerd op den koers van Fr. 176 per Pond Sterling, op voorwaarde, dat het Pond op goudwaarde staat. Indien het Pond onder die waarde verkeert, stijgt de waarde van den franc. Gisteren was de juiste koers 174.81. Daar echter de franc dan een goudwaarde van slechts enkele centimen heeft, wordt een nieuwe munt geschapen, welke den naam zal dragen van „Belga". Deze munt zal een Hij haalde zijn hand uit zijn zak en liet de dobbelsteenen zien. „Deze hut is nu al niet groot gènoeg voor ons vieren. Drie van ons moeten er voor een tijdje uit en het veld ruimen voor den vierden, om haar het hof te maken en wat gauw ook. Ik heb hier een paar dobbelsteenen. Drie rondjes gooien! De laagste valt tel kens af. De winnaar krijgt de hut en vraagt lïfcar hand terwijl de drie ande ren op den oever hun kamp opslaan. Wat zeggen jullie daarvan?" HOOFDSTUK V. De drie anderen staarden Big Jack in doodsche stilte aan, terwijl zij de diepere beteekenis van zijn woorden in zich lieten doordringen. Zij begonnen snel adem te halen. Sam, die het voorstel ook gehoord had, kreeg een kleur van verontwaardi ging. Zijn hart klopte in zijn keel voor haar. Hoe kon hij haar» aan haar verstand brengen wat er hier gebeurde? Hoe kon hij haar helpen? En zou zij hem dank baar zijn voor zijn hulp? Shand verbrak de stilte. „Zeg, jongens, het is een idee wat? En het zal er Vroo- lijker zijn dan een begrafenis. Ik#ben er- voorl" „Eu hoe staat het met den kok?" vroeg Husky met een dubbeigesiagen tong. „Hij gooit niet mee," zeide Jack onver schillig. „Hij gaat er. met de verliezers uit." „Ik mag hangen, als ik ervoor ben!" schreeuwde Joe opgewonden. „Het is niets dan een bof. Daar kom je niet verder mee. De sterkste moet haar hebben!" „Idioten!" bromde Shand. „Wil je het waarde hebben van vijf gestabiliseerde francs. Het Pond zal dus 85 Belga waard zijn. Deze nieuwe munt zal gegarandeerd worden door de leening van 8 100 mil lioen, welke te Londen is gesloten. Bui ten die leening zal aan de Belgische Nationale Bank een crediet verschaft worden van 8 86 millioen door verschil lende buitenlandsche banken, o.m. van Nederland, Engeland, Japan, Zweden, Hongarije qpz. Uit nieuw-offlcieele bron verneemt het Hbld. dat de interest der leening van 8 100 millioen 7 °/0 zal be dragen. Het kabinet treedt nog niet dadelijk af. De Brusselsche oorrespondent van de N. R. Crt. seinde gisteren: In politieke kringen wordt verzekerd, dat Francqui nog «enigen tijd als minister van de schatkist ln functie zal blijven en verwacht men thans het aftreden van het kabinet-Jasper niet, voor December. BUSLAND. Congres van de Oekralnlsche communis tische partij. 20 October is er een oonferentie van de Oekrainsche communistische partij aange vangen. Stalln werd tot eere voorzitter ge kozen. Kaganowesj, lid van het centraal oomlté, bracht rapport uit over den gang van zaken in de partij, waarin hy zich ln scherpe termen uitliet over de actie van de oppositie. Een mislukte aanslag op een lid van de Gee-poe-oe. In den avond van 16 October Is te Mos kou een aanslag gepleegd op Jagoda, lid van het centraal bestuur der Gee-pee-oe, door het werpen van een handgranaat in de auto, waarin Jagoda gezeten was. Al leen de chauffeur werd door granaat scherven licht gewond. De daders, die on bekend zijn gebleven, zijn ontkomen. De oppositie gestraft Moskou deel het officieel befelult mede, om Zinowjef uit de Derde Internationale, Ingezonden Mededeeling. soms uitmaken met geweren? Is dit nu een driedubbele moord waard?" JNeen, met de vuisten!" zeide Joe pochend. „Ik denk er niét over," zeide Shand. „Het moet eerlijk gaan. Jij moet een even groote kans hebben als wij, anders zuilen we met ons drieën jou even nemen." Jack en Husky vielen hem bij in bewoordingen, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlieten. Joe gaf zich ge wonnen. „Dus dat is afgesproken?" vroeg Jack. Shand en Husky knikten toestemmond. „Laat hjj dan hier komen, als hij zijn kans hebben wii," zeide Jack onversohil- lig. Joe voegde zich vlug bij hen. Zij hurk ten in een kring om het laken. Onder de sterke opwinding van het spel openbaarde ieders natuur zich. Black Shand werd zoo wit als papier, Husky zoo rood als een kreeft. Het gezicht van Joe vertrok zich door de spanning en zijn hand en zijn tong toonden een neiging tot beven. Al leen Big Jack toonde de volkomen zelfbe- heersching van een gokker. Zijn staal blauwe oogen straalden van een vreemd genot. „Laat ik ze eens zien," zeide Husky naar de steenen 'grijpend. Jack lachte minachtend. „Wat bezield jou. Het is niet de eerste keer, dat je er mee speelt. Er is maar één paar. En dat gebruiken we allemaal." *Ik moet ze zien!" hield Husky vol, ter wijl hij zijn tanden liet zien. „Dat is mijn recht!" Jack haalde zijn schouders op en de steenen gingen, plechtig van h*nfl tot hand. „Je kan niet gooien op een mat," zeide Joe. Hij rukte het laken van den grond en gooide het achter zich. „Geef iets om ze in te schudden zeide Shand. „Je moet ze niet eerst kunnen bevoelen." Husky keerde zich om en nam een kop van Sam weg. Een lange ruzie ontstond over de vraag wie het eerst zou gooien. Tenslotte kwa men zij overeen, dat de dobbelsteenen het moesten uitmaken. Het lot viel op Joe. Shand zat links van hem, Husky tegen over hem en Jack links van hem. Zij hiel den hun adem in, terwijl de steenen in den kop rammelden. Toen zij eruit rolden, brandden hun oogen bijna gaten in den grond. „Tienl" riep Joe vroolijk. „Prachtig! Doe me dat maar eens na als je kan!" Sam, die verplicht was het resultaat af te wachten zonder aan het dobbelen mede te kunnen doen, stikte bijna van span ning. Toen Shand den beker nam stiet hij het meisje aan. Zij keek hem onderzoe kend aan. De anderen wijdden niet de minste aandacht aan hem. Sam vroeg haar met een gebaar of zij het spel begreep. Hij had gehoord, dat de inboorlingen aartsdobbelaars waren. Zij knikte. Dan gaf hij haar door een gebaar, waarvan de beteekenis haar on mogelijk ontgaan kon, te kennen, dat zij dé inzet was. Weer knikte zij koeltjes. Sam staarde haar verbijsterd aan. Op haar beurt vroeg zij nu hem door een blik waarom hij niet mede deed. Sam kreeg een kleur en keek een anderen kant uil Hij schaamde zioh en was boos tevens. Prikkelbaarheid Het was hem onmogelijk haar zijn ge voelens door gebaren kenbaar te maken. Inmiddels gooide Shand zeven en Joe had opnieuw prei. Maar toen Husky, die tegenover hem zat, een armzalige drie wierp, kende zijn pleizier geen grenzen meer. Hij had nog altijd een appeltje met Husky te schillen. „Jij zit er tusschen, kreeft!" schreeuwde hij met een beleedigenden lach. „Krijg je dekens maar en ga naar buiten!" De aderen op Husky's voorhoofd zwol len op. „H°ud je bek dicht, of ik zal je een opmepper geven," bromde hij. „Daar ben jij nog al een kerel voor," plaagde Joe. „Maar ik zal 'hem wel een handje hel pen," zeide Shand plotseling. „En ik ook," voegde Jack eraan toe. „Speel en houd je bek dicht!" Toen de kop naar Jack ging, zocht Sam opnieuw den blik van het meisje. Hij moest of hjj wilde of niet het nogmaals probeeren. Hij keek veelbeteekenend raar de deur. Terwijl de vier hoofden over den grond gebogen waren, zou zij die mak kelijk kunnen bereiken. Zij' knikte flauw tjes van neen. Sam knarste op zijn tanden en wijdde zijn aandacht weer aan de 'borden. Een vreemde pijn stak in zijn borst. Wat kon het hem scheien? vroeg hij zich af. Laat zij haar gang maar gaan! Maar de pijn werd door zijn woede niet minder. Zij was zoo mooi! (Wordt vervolgd.) HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Courant f 1.50; fr. pip. binnenland f2.—, Ned O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p, 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. En komt je iets min gelooflijks voor, Omdat je 't niet vondt in de boeken Dan moet je, daar dient het reizen voor, Het zelve maars gaan onderzoeken! Hebt U de reeds onderzocht? Poster' Alom verkrijgbaar komt vaak voort uit ilechte spijsvertering, Alle spijsverterings stoornissen moeten spoedig zwichten voor Poster s M&agpillen, het laxeermiddel bij uitnemendheid. Maagplllen 4 f 0.65 per Bacon.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1