ij TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. DRA5ÏA-vAMVALKEnBUR( GEMENGD NIEUWS VAN DiNSOAO 26 DCTOBER 1926. Wethouder Grunwald zal In plaats van op Dinsdag 26 Ootober a.s. op W ogns- dag 27 October an. van 11—42 uur spreek uur houden. Voordrachtavond G. A. Brettani. Het dient nergens toe het te verbloe men, dat de tweede A.G.O.-avond geen succes was. De belangstelling voor den heer Brettanl was beneden het middel matige en dat maakt het voor den ver slaggever ook zeer gemakkelijk, omdat hij thans voor zijn verslag van den avond evenmin groote belangstelling kan ver wachten, en dus kort kan zijn. De heer Brettani droeg een sprookje voor van Oscar Wilde, een van die fijne, poëtische sprookjes, waarvan Wilde er verscheidene geschreven heeft. Daarna vertelde de declamator ons een en ander van de merkwaardige figuur van Jacob Israël de Haan, den moedigen strijder voor verbetering van het lot der toen malige Russische gevangenen, die als slaohtoffer zijner zionistische idealen viel, door de hand van een sluipmoordenaar in Jeruzalem. Daarbij werden verschil lende gedichten van do Haan voorgedra gen. En na de pauze kregeö we Wilde's aangrijpende „Kerkerballade", 'die de heer Brettani op de van hem bekende sugges tieve en boeiende wijze voordroeg. Adem loos luisterden de menschen naar den spreker; zelfs de vele kinderen, voor wie dit gedicht eigenlijk wat boven de pet ging, zaten gespannen te luisteren. Ver. Burgerkring „Harmonie". Meni schrijft ons: [Bovengenoemde vereeniging hield Zater dagavond, ji. haar eersten feestavond in die bovenzaal van Oafé gCentraal'i. Ruim 8.30 ure opende de vice-woorzitter, de heer A. G. v. d. Poli dezen avond, waarna de heer Reus mededeelde, dat de voorzitter wegens ziekte zijner echtgenoote verhinderd was. Hij me moreerde den gaflg van zaken in de veree- niging en dankte de medewerkenden voor het samenstellen van dezen avond; Het hoofdnummer was een blijspel in 4 bedrijven, getiteld „De gevolgen van een- leugen"'. -Vol lof zijn we over het oerkomisch spel van Heniing, den koster. In deze rol is de heer v. d. Wal onverbeterlijk. Het spel van Mej. v. Wal, is vrij goed, hoewel ze zich nog niet volkomen kon bewegen in de rol eener domineesohe, haar mimiek is echter zeer goed te noemen. Dit was nu juist weer minder bij- den dominé zelf. Ook zijn spel mag wel wat soepeler. Voor een dilettaoterr- vereeniging is het echter een waar succes nummer. Hartelijk is er gelachen en het 6tuk' is een echt amusementsstuk, dat geheei past in het genre der -vereeniging. Het imooie is zeker ook, dat het absoluut vrij is van banaliteiten. Na de pauze overhandigde de heer Reus aan het oudste lidi, Mej. Schutte, een sou venir namens de vereeniging en $an den •regisseur, den heer W. Sander, een kistje sigaren voor de medewerking, die hij steeds verleende. Vervolgens werd een eere-saiuut aan bet vaandel gebracht. Dit geschiedde door de 'leden, in een tableau opgesteld, met decla matie eni zang. Vervolgens werden een 4-tal cabaretliedjes, waarvan we noemen „Le venswrakken)", zeer verdienstelijk gezongen door Mej. Piliaet en de heeren v. d. Wal en Schutte. Vooral- Mej. Pilaeti, die voor ons geen onbekende is, heeft zich van haar beste zijde laten zien, zoo ook in „Carmen", waar ze met een zeker charme zoo echt het type der zuidelijke rassen weet uit te beelden, hierin trouw bijgestaan door de heeren San ders en Schutte. Lang na middernacht werd deze voortref felijk geslaagde feestavond omgezet in een gezellig bal, waarop eveneens met voldoe ning kan- worden teruggezien. Kunsthandel F. Neytsk In den kunsthandel van den heer Neyts (Weststraat tegenover het rijwielmagazijn Lafèber) zijn thans etsen geëxposeerd, vervaardigd door een Wieringer etser, n.1. den heer G. de Graaf. Het zijn zeven dorpsgezichten van hot eiland, waaronder zeer goed geslaagde. O.a. noemen wij als de o.i. beste van hot zevental een gezicht op het Wagengat (Noordburen); verder gezichten op Zandburen, Haelm, Wester- Êlief, een gekleurde ets van Westerland, enz. Deze zelfde kunstenaar heeft ook een drietal landschappen uit Gelderland geëxposeerd. De prijzen dezer etsen zijn uiterst billijk; zij worden zonder lijst genoteerd voor f 8.tot f 6.het geen voor dit soort werk inderdaad zeer goedkoop is. Het is vordienstolijk werk, en ieder, die op Wieringen connecties heeft, zal gaarne zoo'n souvenir aan dit voormalige eiland willen bezitten. De heer Neyts heeft voorts aardige, kleine etsjes van Jansen, die al van fl.-— af te krijgen zijn. Er wordt tegenwoordig veel gedaan aan dit „flaneeren met do naald zooals Vosmaer het indertijd uit drukte. De heer Noyts zelf vervaardigde kleine koperdrukken, Heldersche gezich ten (baven, zeedijk, enz.), die menigeen misschien zal willen bezitten. Hoogere artistieke waarde heeft het werk van Ed. Houbolt, een in de resi dentie bekend kunstschilder. De heer Neyts bezit daarvan een uitgebreide collectie, etsen, schetsen en schilderijtjes. Vermeldenswaard is ook het terracotto- werk van Koos van der Kaai: aardige beeldjes van deze roode steensoort, waar van er enkele zijn geëtaleerd. De heer Neyts liet ons op zlju at*hoi eenlg werk zien, waaraan hij thans bezig is, n.1. een decoratie voor een danssalon. Hiervoor zijn vier paneelen in bewerking, die vrouwenfiguren voorstellen, welke elk een dansmotief symboliseoreu.De moderne kleurencombinatie on de origineele op vatting i-j. zeer aantrekkelyk, en ze zullen ongetwijfeld straks In den nieuwen danssalon in de Spoorstraat, waarvoor ze bestemd zijn, de aandacht trekken. Op de van ander werk bekende wijze zijn do figuren doorsneden door verschillend gekleurde driehoeken, en op deze wijze heeft de decorateur dikwijls een ver rassend aardig effect verkregen. Het loont de moeite eens te gaan kijken. HET RADIO-CONCERT VAN AJS. DONDERDAG. Een avond In Helder. Onder dezen, titel ibevat de „Radlo-Luis- tengids", het officieele orgaan van Hilversumschen Draadloozen Omroep te IttefoW nratf zich in uientMbüxAuejj, blotu verheugen. Het werd tijdens zijn 10-jarig bestaan reeds 6 analen bekroond, o.a. met eerste prijzen. Over het „Stedelijk Muziekcorps" en zijn directeur wordt het volgende gezegd: Bet „Stedelijk" Muziek korps „Helder", onder muzikale leiding van den heer Jh. ter Hall is het oudste muziekkorps tc Helder. Operlbht 14 Augustus 1890, heeft het korps reeds een mooleni staat van dienst achter den rug, vandaar dët zijn werk zoo wel te Helder als in andere plaatsen ten zeerste wordt gewaardeerd. De zomeroonoerten van het „Stedelijk" te Helder genieten een groote belangstel ling, tevens worden in Alkmaar's Stedelij ken Muziek tuin concerten gegeven met veel suocea Ook aan concoursen wordt steeds met groot suoes deelgenomen. Het af geloop en seizoen behaalde het „Stedelijk" Muziek korps „Helder" nog in de Hoogste Eere 22 October het volgend artikel omtrent afdeeling een eersten prils Concertwed- het door den HJXO Donderdagavond uit strijd, een eersten prijs Marschwedstrijd den van te zénden concert: Met een buitengewoon genoegen heb ben wfj de gelegenheid aangegrepen om ook een avond een HJD.O. Steden- avond te organiseeren in Helder, de noordelijkste stad in Noord-Holland. Helder is de stad, waar de Noordwes ter kan blazen, als het stormtij is, op een wijze als hij nergens vermag te doeru Helder is de marinestad: het Neder- landscbe Brost of het Neddrlandsohe Portsmouth, al naar men naar Fransche of Engelsche richting georiënteerd is. De marinewerf het complex gebou wen en inrichtingen» dat den naam Wil lemsoord draagt geeft aan duizenden arbeid. Op die werf worden niet alleen de oorlogsbodems hersteld en in goede oonditle gehouden; er worden ook vaar tuigen van niet te grooten omvang ge bouwd. Helder is in meer dan een opzicht een merkwaardige stad. Niettegenstaande deze eerste Neder- landsche marinebasis 80.000 inwoners telt; kennen vele Nederlanders haar slechts bij Haar inwoners zijn voor een groot deel oosmopoliet. Men ontmoet er nauwelijks een inwoner die u niet weet te verhfclen van Mexico of de Azoren of van Spanje en Noorwegen, terwijl het moeite kost iemand te vinden die Oost- en West-Indië (tegenwoordg ook de zwakke sexe) niet met eigen oogen heeft aanschouwd. Dit feit verklaart zich wanneer men weet hoe vele Heldersohen op een van Hr. Ms. oorlogsbodems hebben gediend en de zeeën van meer dan een werelddeel afgostoomd. Helder heeft een uitmuntende badplaats op een balf uur gaans afstand van de kom der stad. Die badplaats is Huis duinen. Het strand en de gasten accomodatie zijn er uitstekend en de Vereenig. „Hel ders Belang" iaat niets na om den bad gast 't verblijf tot genoegen te maken. Helder bezit verder een schitterende na tuurlijke haven en. een 'beschutte rêe de klassieke rêe van TexeL Het kunstleven is er opgewekt en hoog staand. (Behalve het Stedelijk Muziekkorps, dat wij thans zullen hooren op dezen avond is er de van ouds beroemde Stafmuziek van de Kon. Marine, wier winter symphonie- concerten menig groote stad Helder op recht zou benijden. Helder is een stad met een groote toekomst achter zich. Althans tot vóór de onderneming der Zuiderzee-werken. 'Het gerucht van de exoavators, die vreten in den bagger van de „schorren", hebben in deze gunstig gelegen haven stad weer de hoop' gewekt op beter tijden van industrieele en oommercieele acti viteit De kloeke burgemeester, W. Houwing, populair als weinig burgervaders na Pie- ter Adxiaansz. v. d. Werff, is oud-kapi- ter der zee en voortdurend werkzaam om bj} de kans, die ongetwijfeld vroeg of laat voor de stad komen zal, energiek toe te slaan. Met zal a.a Donderdag kunnen hooren wat Helder artistiek kan. De stad van Cornelis Dito en Klaas Duit en niet te vergeten van Dorus Rij kers. Portretten van de heeren' A. J. Leewens, directeur van „Helders Mannenkoor" en het Dubbelmannenkwartet „Inter Nos", Jaoob ter Hall, directeur van het Stedelijk Muziekcorps, Oor Rijf, dirigent van het Jazzband-ensemble, en Toon de Hoog, directeur der Muziekschool „de Toon kunst" en van het Vrouwenkoor ,,'t Vocaal ensemble", alsmede groepsphotos van Helder's Mannenkoor", het „Stedelijk Mu ziekcorps" en het Dubbel Mannenkwartet „Inter Nos" verluchten het artikel. Van den heer Leewens heet het: Als zoon van den organist der Petrus en Paulus Kerk, bespeelde A. J. Leewens, geb. 1869 te Helder, reeds vroegtijdig het orgel en begeleidde meermalen den Kerk zang. Voor diploma piano Ned Toonk. Ver. bekwaamde hij zich bij den uitstekenden paodagoog Paul Koerman. Later vol tooide hij zijn studiën gedurende een 4-jarig tijdperk bij de Toonkunstonaren O. L. W. Wirtz te den Haag (piano) en Ph. Loots te Haarlem (Harmonie, con trapunt en oompositie). De heer Leewens, die het praedlcaat pl. muziekmeester bezit, is gedurende meer dan 80 jaren directeur eener bloeien de muziekschool te Helder, waaraan meer dere Leeraren on Leeraressen zijn of wa ren verbonden. Tevens is hij directeur organist der P. en P. Kerk, directeur der afd. Toonkunst, Held. Mannenkoor, dub belmannenkwartet „Inter Nos" en 1 eeraar aan de Rijks Kweekschool te Alkmaar. Het Dubbel Mannenkwartet „Inter Nos" van deni eersten rang, dat in geen enkel op en een 8e Eereprijs in den Eerewedstrijd op het groot [Nationaal Concours gehou den door het Brandweer Muziek Corps te Amsterdam. De heer Ter Hall is oud Kapelmeester van de Koninklijke Marine Kapel te Helder. Als élève begonnen, doorwandel de hij alle klassen en hoeft het tot den lioogsten trap gebracht. Zonder onderbre king is hij aan de Kapel geweest en is de eenige kapelmeester, welke van ólève tot dien rang is opgeklommen. Tenslotte de heer Toon de Hoogh en zijn koren. v De heer Toon de Hoogh werd te Delft geboren, studeerde aan het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 's-Gra- venhage, destijds directeur Mr. Honri Viotta, voor piano, orgel, compositie en koorzang. Na het beëindigen der conservatorium jaren, studeerde hij nog onder leiding van wijlen Bernard Zweers, te Amsterdam. Achtereenvolgens was hij organist te Delft, Dordrecht en Helder, alwaar hij zich een tiental jaren geleden vestigde. Dat de heer de Hoogh een zeer werk zaam leven leidt, blijkt onder meer uit het feit, dat hij te Helder staat aan het hoofd van de Muzleksohool „De Toon kunst", aldaar dirigent Is van het vrou wenkoor het „Vocaal-Ensemble", het Her vormd Kerkkoor en tevens leider Is der verschillende zangklassen aan de school. In Schagen leidt hij de Kinderzangklasse van de Mij. tot bevordering der Toon kunst, en verder te Schagerbrug een groot Kinderkoor, de operette-verecniging „Eu- phonia" en sinds het Kroonprinsen-eiland Wieringen tot Schiereiland is gepromo veerd, leidt hij ook aldaar Kinderzang klassen. 't Vocaal-Ensemble kwam voornamelijk voort uit oud-leerlingen der diverse zang klassen en telt verscheidene geschoolde stemmen, welke leerlingen zijn van de Lee- rares in Solozang: Mies S. Rootlieb uit Am sterdam, die iedere week daarvoor naar Helder reist om aldaar mee te werken aan de opbouw van den Muziek-Tempel: „De Toonkunst". Het vrouwenkoor 't Vocaal Ensemble kwam in 1925 tweemaal op oonoours uit en wel te Delft en te Haqj-lem op den lp ternationalen Zangwedstrijd, uitgeschre ven door „Polyhymnia", directeur Willem Hespe. Respectievelijk behaalde dit koor den 2en en 3en prijs. Aangezien het volledig'programma be reids in de advertentie is vermeld, be hoeft dat hier niet nogmaals te worden afgedrukt De aandacht mag er wel op worden gevestigd, dat men vóór 8.15 moet zorgen in „Casino" te zijn, aangezien na tuurlijk uit den aard der zaak klokslag 8.16 begonen wordt. Wij mogen Hilversum dankbaar zijn, dat het den velen radio-luisteraars in de gelegenheid stelt met de Heldersche zan gers en zangeressen en de Heldersche mu sici kennis te maken. De verschillende en sembles zullen natuurlijk -hun allerbeste beentje voorzetten en trachten een zeer gunstlgen indruk naar buiten te wekken. Voor den naam en de reputatie onzer stad kan zoo'n avond zeer veel goeds uit werken! Een bijzondere welwillendheid is den heer de Hoogh door de Hilversum- ache leiding betoond door de vergunning tot het houden van een kort speechje over onze stad. Dit zal worden gehouden door den heer Biersteker, den voorzitter van „Helder's Belang" en bedoelt natuurlijk propaganda te maken naar bulten en onze stad wat meer bekendheid te geven. Hoe wel de daarvoor toegestane tijd slechts zeer kort is, vormt dit onderdeel van hot programma niettemin een zoer belangrijk deel ervan. Hopen wij, dat heel radio-bezittend Nederland en vele Nederlanders in het buitenland ba Donderdag naar de pres taties van onze Heldersche dames en heeren komen luisteren. Na afloop zal gelegenheid worden gege ven voor een nadansje. Bouwmoester's Revue „Duizend en één lach". We krijgen dus a.s. Maandag en Dinsdag de Bouwmeester-revue van Scala Den' Haag in „Casino". Dat dit op tooneelgebled een evenement is, blijkt al uit onderstaande persbeoordeelingen. Deze revue is dam ook een zeer kostbare onderneming van den heer Bouwmeester. Alle goede eigenschap pen!, welke een revue noodig heeft, zijn in „Duizend en één lach" vereenügd. De geheele pers is vol lof over de opvoe ring; zoo schrijft de „Residentiebode", Den Haag: Een verrassing deze Revue. Zeker, ook op het gebied van de Revue, wareni wij tot dusver niet geheel zondeir het goede en het beste. Duizend en één lach behoort on getwijfeld -tot het allerbeste. „De Courant Het Nieuws van den' Dag": Al s deze Revue niet' inslaat* dan kan men de revue-theaters wel sluiten; Een kijkstuk ingezonden Mededeeilng. ft LEEÜWARDEN' zicht voor de Partijsche onderdoet en boven dien nog het voordeel heeft, dat men met een gerust hart zijn kinderen kan mee nemen. „Haagsohe Courant": De hooge verwach tingen van Duizend en één lach zijn onge twijfeld alle in vervulling gedaan. Schitte rende décors, rijke oostuums, een weelde voor 't oog. Vlot spel, aardige meisjes. Cokesprijsverhoogiug. Met Ingang van morgen (Woensdag) is de cokesprijs, blijkens in dit nummer voorkomende advertentie, voor handela ren op 0.80 en voor particulieren op 1 per HX. gebracht. Een simultaanseance danunen. JA Zaterdagmiddag werd een simultaan- séance gegeven door den heer D. Dissel, in de bovenzaal van het Alg. Milit. Tehuis, Spoorstraat. Voor deze simultaam-séance was veel belangstelling en deelname niet minder. Dit bewees wel het feit, dat toen de heer Dissel de aanwezigen verzocht om plaats te nemen aan de borden, deze direct bezet waren door 1 dame en' 16 heeren. Hiernp werd in het kort' door spr. het doel van deze simultaanseance uit engezet en hij hoopte, dat niet alleen onder de deelne mers, maar ook onder de belangstellenden liefhebbers waren, die'zich hiervoor zullen opgeven om de Heldersche Damclub weer in het leven te roepen. Alsnu nam de 'aimul- taan-séance een aanvang, en dat het geen gemakkelijke taak was voor den heer Dissel, blijkt wel hieruit, dat na een strijd van 2 uur het eerste slaohtoffer viel. Met veel be langstelling werden de partijen gevolgd en na een strijd van 3uur was de séance af- geloopem en kon de heer Dissel met den volgenden uitslag tevreden, zijn. Van de 17 partijen werden door hem 8 gewonnen, 5 remise en gingen er 4 verloren. Winnaars waren de heeren J. C. Kossen, P. Verkerk, P. Teitsma en C. Bak. Remise maakten de heeren K. Geusi, J. Vos, B. van Meurs, T. Vuurman en J. van.' Leeuwen. Tijdens de séance waren 14 liefhebbers ingeschreven voor het doel, om de Helder sche Damclub In het leven te roepen. Op Donderdag 28 October a.s„ des avonds 8 uur, wordt in het Alg. MiL Tehuis, Spoor straat, de eerste vergadering gehouden^ waaT tevens liefhebbers van het damspel welkom zijn. De tnrpedobootjager „De Rnyter". Te water gelaten. Zaterdagmiddag is met goed gevolg van de werf der Koninklijke Mfj. De Schelde te Vlissingen te water gelaten de torpedobootjager „De Ruijter", in aan bouw voor de Nederlandsche marine. De laatste beletselen werden weggenomen door mevrouw FerwerdaVan de Poll, echtgenoote van den toekomstigen com mandant. De plechtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van verschillende auto riteiten, zoowel op marine- als ander gebied. Hieronder volgt een korte beschrijving van het schip: Lengte over alles 98.15 M.lengte tus- schen de loodlijnen 93.57 M.; grootste breedte 9.46 M.; holte 5.71 M.; waterver plaatsing, met brandstof voor 3260 zee mijlen met 15 kn. vaart, 1521 tonnen, Snelheid bij deze waterverplaatsing 34 knoopen 63 K.M. per uur. Bewapening: 4 kanons van 12 e.M.; 2 kanons van 7.5 c.M. A. L.; 2 triple torpedokanons van 5j3 c.M.4 bommenwerper», tot bestrijding van onderzeebooten. Het schip is verder voorzien van 2 zoeklichten, een sterk station voor draad- looze telegrafie, onderwaterseininrichting qnz. Met het oog op het verblijf in de tropen, zijn ruime, goed geventileerde verblijven voor officieren en bemanning aanwezig. Een inrichting tot het aan boord nemen en opstellen van een vlieg tuig is aangebracht. „Nw. Rott. Crt." Uit het Politierapport i Vrijdagnacht om kwart over twaalf kwam op het hoofdbureau een matroos aangifte doen, dat hij in een café in de Keizerstraat was mishandeld geworden door een mari nier. De marinier, die onder drankinvtoed ver keerde, had hem gevraagd met hem te bil jarten toen dienis partner zich even ver wijderd had. Toen irfjl had gezegd hieraan geen gevolg te kunnen geven, had de mari nier zich beleedigd gevoeld eni hem met een bierglas op zijin hoofd geslagen. Een bloedende hoofdwond was hierdoor ontstaan, ook waren zijn kleeren met bloed bevlekt Tegen den) marinier» die het café was Uit gezet, werd proces-verbaal opgemaakt Dlenizelfden nacht te ongeveer half vijf kwam de zoon van een bewoonster van de Leliestraat ten hoofd'bureele aangifte doen, dat er dien' nacht bijl hun thuis was inge broken, Toon hij' 's morgens om 8 uur naar beneden was gegaan om te zien hoe laat het was, had hoj het raam opgeschoven gevon den. Hij weikto zijn moeder, die in de ach terkamer sliep en toen zij samen op onder zoek uitgingen, bleek, dat er inbraak ge pleegd was en wel op zeer brutale wijze. De inbreker was n.1. door opschuiven van het raam van de voorkamer in het huis ge- komea De bewoonster sliep met haar 10- jarig dochtertje dn de achterkamer. De schuifdeuren tussohen de belde kamers stonden open. Heli kleine meisje had des nachts iemand in huis gehoord, maar was uit angst diep onder de dekens weggekropen. Er worden vermist laken», aioopen, Ila- jviien zakdoeken, een deken, een sprei, een beddonzak, enz. De Inbreker moet zijn slag geslagen hebben tusschen 11 en 8 uur. De aannemer van de in aanboüw zijnde huizen op den Brakkeveldweg heeft Zater dag aangifte gedaan, dat er twee ruiten ver nield waren en er een pot verf was omge gooid', waardoor het pas geschilderde werk was beschadigd Zaterdagmiddag half vijf werd er aangifte gedaan» dat er van voor een perceel aan de Molengracht een rijwiel was weggehaald. De recherche, die onmiddellijk op onderzoek uitging, hoorde van de familie, dat er even te voren, een marskramer aan de deur wa9 geweest. Aangezien bij de politie een foto van een niet al te gunstig bekend staanden marskramer was, werd deze getoond en door d© familie herkend. De politie vond hierin gereede aartleiding tot arrestatie van be doelden marskramer, die elders in de stad werd opgepikt, over te gaan. De man werd naar het Hoofdbureau gebracht voor een verhoor. Hjj was nog maar kort op het bureau, toen de vermiste fiets plotseling boven wa ter kwam. Een van de familieleden was zoo vrij geweest, het rijwiel „even" mee te nemen. De marskramer werd hierdoor on middellijk In vrijheid gesteld. Zondagavond deed een kantoorbediende aangifte, dat hij' in de Spoorstraat» waar hij rechts van' den weg liep, was aangereden door een auto, die uit de Keizerstraat kwam. Door deze aanrijding was hij' tegen de straat geslingerd en had een ernstige hoofdwond bekomen. De bestuurder van de auto had gedaan of hij niets zag en' was doorgereden. De man werd op het hoofdbureau verbonden en toen naar zijn huisdokter verwezen Naar den' chauffeur zal een onderzoek worden inge- stekl» Zondagavond te 11.15 u. werd kennis ge geven, dat er in de Spoorstraat ter hoogte van de Breewaterstraat werd gevochten en dat een marinier een burger tegen den grond had geslagen. Agenten, die erheen gingen, troffen in een café een burger aan» die onder drankinvloed verkeerde en die even te voren met een marinier was slaags ge weest. De man werd door een vriend naar huis gebracht Naar den marinier wordt een on derzoek ingesteld; •Maandagmorgen 9 uur werd door een bewoner van de Bootsmanssteeg een paard aan het Hoofdbureau gebracht Hij had het dier losloopend op de Hoofdgracht aange troffen. Daar de eigenaar onbekend was, werd het paard voorloopig ondergebracht in den stal van de Gemeente-Reiniging aan den Dijkweg. Eenigen tijd daarna kwam er een land bouwer van Breezand, die zeide, dat zijn paard uit de weide verdwenen was. Toen het paard in den stad hem getoond werd, her kende hij hierin zijn viervoeter en kon hij het beest mee naar huis nemen. Vermoede lijk in den nacht was het paard uit de wei geloopen en had de wandeling naar de stad ondernomen. BinnenliSDS. GASVERSTIKKING TE ALKMAAR. Drie slachtoffers dood gevonden. Te Alkmaar zijn Zondag op een klein bovenhuis in de St. Jaoobusstraat drie lijken gevonden, n.1. van de veertigjarige weduwe Mantel, haar veertienjarigen zoon en een zekere Klarenbeek. Weduwe Mantel was juist Zaterdag, avond verhuisd uit een steeg in het Klein- Nieuwland en Klarenbeek had haar hel pen verhuizen. De lijken lagen, geheel gekleed op den vloer, terwijl de bedden onbeslapen waren. De doodsoorzaak is vermoedelijk gas- verstikking ten gevolge van een lek in de gasleiding. De correspondent van het „Hbl". meldt nader: Omstreeks half 5 werd aan de politie te Alkmaar Zondagmiddag medegedeeld, dat een sterke gaslucht waargenomen was nabij de bovenwoning van het perceel St. Jacobstraat 30, waarop juist Zaterdag avond nieuwe bewoners waren gekomen. De politie toog onmiddellijk op onderzoek uit en kreeg aan de woning geen gehoor. Door middel van een ladder verschafte zij zich door een raam toegang tot de bovenwoning en bemerkte een buiten gewoon sterke gaslucht. Nadat de deur geopend was, vond de politie drie lijken geheel gekleed op den vloer liggen: de weduwe Mantel—De Ruyter, haar 14-jari- gen zoon en een los werkman, Klarenbeek geheeten, die de weduwe Zaterdag bij het verhuizen behulpzaam was geweest. De bedden in de woning waren onbeslapen. De politie constateerde, dat geen geweld was gebruikt en de drie ongelukkigen door gasverstikking om het leven waren gekomen. Nadat de Justitie gewaarschuwd was, bleek bij onderzoek, dat de vorige be woners verzuimd hadden bij het afschroe ven der lampen van de gasleiding den afsluitdop er op te bevestigen, zoodat het gas vrij uit kon stroomen en het geheole vertrek gevuld had, nadat de hoofdkraan later was opengezet. De drie personen zijn waarschijnlijk plotseling bedwelmd geworden en hebben geen ge legenheid meer gehad zich uit de boven woning te verwijderen. De verongelukte lokker K.W. 152. Donderdag zijn te IJmuiden aange bracht twee lijken van viaachers, die gis teren rijn berkend als te zijn van opvaren den van den verongelukten logge» K.W. na r Mishandeling. Brutale lnbraalc. Vernieling. Van een onschuldige marskramer. Door een auto aangereden. Een vechtpartij. Een paard met stadsneigtngen.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5