Een Liefde in de Wildernis Dat's hWVITV NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA KWATTA.y VOUEMELK REEPEN Eerste Blad. BUITENLAND N r. 8262 DONDERDAG 28 OCTOBER 1828 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdags Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 VOLKENBOND. Het ontwapenlngsvraagstuk. De gemengde ontwapeningscommissie, die te Parijs vergaderd heeft, heeft haar werk voltooid na een gemotiveerd advies te heb ben uitgebracht over alle vraagstukken, die aan haar oordeel onderworpen waren. Dit advies bevstigit het Franache standpunt. De deskundigen verklaren onder zeker voorbe houd, dat een toezicht, zelfs internationaal, op de vervaardiging van oorlogstuig geoor loofd is. Voort9 achten zij het mogelijk uni forme uittreksels van de begrootingscjjfers vast' te stellen, waarin de landen, die tot de ontwapeningsoonventie toetreden, al hun uitgaven voor de landsverdediging moeten neerleggen, op welk hoofdstuk van de be grooting deze ook uitgetrokken zijn. De oommissie beveelt ook aan rekening te hou den met de oeconomische kracht van ver schillende landen bij het <ïoen van welom schreven voorstellen tot beperking van be wapening. De commissie heeft ook de oeconomische omstandigheden nagegaan, die een streeks gewijze ontwapening kunnen begunstigen, en vastgesteld, dat bij1 ontstentenis van een oeconomische wereldorganisatie een streeks gewijze regeling op 'doeltreffende wijze kan bijdragen tot de veiligheid enf de bevordering van de ontwapening. Het Verslag van de commissie wordt ge zonden aan de voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie. ENGELAND. Hef aantal werkende mijnwerkers. Dinsdag is het kwart mi!lloen arbeiden de mijnwerkers overschreden. Dat klinkt, voor wat de kolenvoorzienlng betreft, be moedigend, maar er zijn er gedurende de geheele laatste maand maar 11.500 bijge komen, en als het niet gauwer gaat, zal het dus nog een paar maanden duren voor op deze onaangenaamste wijze de arbeid in het kolenbedrijf hersteld is. 200.000 mijnwerkers te veel Joynson Hicks heeft gisteravond te Ailes- bury, waar hij een compliment bracht aan het Engelsche volkskarakter in het alge meens, dat zoo'n lange industrieele crisis ver dragen had, zander dat er één schot was ge toet of meer dian een plaatselijk relletje was voorgevallen. Over den afloop wilde de mi nister zich niet uitlaten, maaT hij vreesde dlat, hoe deze ook zou zijn, het zou blijken, dat ex ongeveer 200.000 man te veel in de mijnen te werk gesteld wareni, die er na de reorganisatie niet in zouden kunnen terug- terugkeemen. DUTTSCHLAND. De geestelijke ontwikkeling boven de lichamelijke. Een waarschuwing tegen sport- overdrljvlng. Op den rijifcbpartijdag van de Duitsche Volkspartij te Keulen heeft minister Stre- semann, sprekende over de hinnenlandsch Ingezonden Mededeellng. politieke quaesties, o.a. erop gewezen, dat de partij, zelfs op gevaar af aan populari teit hij de groote massa te verliezen, de voorkeur (moet geven aan de geestelijke ontwikkeling boven de lichamelijke. Stre- semann verklaarde nadrukkelijk, dat het geestelijk© element tegenover de sport niet verder mag terugwijken zooals thans het geval is. „Wij zijn vrienden van elke lichamelijke training, maar, zooals terecht ook op den katholiekendag gezegd is, kan de aristocratie des geestes niet vervangen worden door die van den biceps". Waar aan de minister een ernstige waarschu wing toevoegde tegen overdrijving. In een artikel in de „Frankf. Ztg." gaat dr. v. Löwia hierop door en constateert, dat het tijd wordt om zoo van zelf spre kende zaken bij den juisten naam te noe men. De overdrijving in de sport, zoo schrijft hij, heeft reeds belachelijke vor men aangenomen. „Wij hebben geen aan leiding oan het voorbeeld van andere vol ken te volgen en de helden van de sport prestaties als de heroen van de natie te verheerlijken." Harmonie moet er zijn, geen eenzijdige overdrijving. DUITSCHLAND. De processen Inzake de veemmoorden. „Onthullingen" van luit Schulz. Dinsdag heeft, de bekende eerste-luite- nant Schulz, dien men als den eigenlijken leider van de veemorganisaties beschouw de, bij zijn verhoor als beklaagde in het tweede veemmoordproces te Landsberg „onthullingen" gedaan, die in alle parle mentaire kringen het grootste opzien hebben verwekt. Hij verklaarde namelijk, in het kort samengevat, dat de zwarte rijksweer een volkomeD legitieme organisatie was, die door den rijksweerminister in het leven was geroepen om bij een eventueelen in val van Polen in Oost-Duitsohland de gewone rijksweer bij de verdediging van het grensgebied ter zijde te staan. Later, toen men het Poolsche gevaar niet meer acuut achtte, heeft de zwarte rijksweer opdracht gekregen, de groote wapen- en munitiedepóts, die overal in Oost-Duitsch- land waren gevestigd, op te ruimen. Deze mededeelingen waren reeds op zichzelf opzienbarend, daar thans voor de eerste maal en door den leider van de zvyarte rijksweer zelf was toege geven dat er wel degelijk verband heeft bestaan tusschen de „witte" en de zwarte rijksweer. Maar deze onthulling werd nog in de schaduw gesteld door de waarlijk sensa- tioneele verklaring van luitenant Schulz, dat ook de onlangs afgetreden minister van binnenlandsche zaken van Pruisen, de sociaal-democraat Severing, niet alleen volkomen op de hoogte was geweest van de betrekkingen, welke er bestonden tus schen het rijksweerministerie en de zwarte rijksweer, maar dat hij zelfs alle aanvra gen om verstreking van de zwarte for maties uitdrukkelijk had goedgekeurd. Men zal natuurlijk moeten afwachten, wat Severing op deze „onthullingen" zal antwoorden. FEUILLETON. Roonan van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. 12) Terwijl Husky zijn spijt trachtte te ver bergen schudde Big Jack met het koelbloe- digste zelfvertrouwen de steenen en gooi de die dan op den grond. Het zou al gek moeten loopen-, als hij niet hooger wierp dan drie. De kleine kubusjes rolden even en bleven dan liggen. Een geoonde staar den de vier mannen er ongeloovig naar. Twee eenenl Een buitengewone verandering greep bij Husky plaats. Hij knorde en knip oogde. Plotseling wierp hij zijn hoofd ach terover en begon te brullen van het lachen. Big Jack riep al zijn beheersohing te hulp, haolde zijn schouders op en stond op. Hij ging naar den haard, klopte de asch uit zijn pijp en stopte een nieuwe. „Ik behoef me er niet boos om te ma ken," zeide hij- koelbloedig, „want ik heb het zelf voorgesteld 1" Jack had een beter lot verdiend van het geluk. Joe kreeg den kop weer. Hij schudde dien tot in het oneindige. „Gooi toch!" bromde Shand. Joe zette den kop neer en wilde op nieuw een woordenwisseling 'beginnen. Slechts een gecombineerd dreigement, dat Toen de verdediger er op aandrong de zaak met gesloten deuren te behandelen, antwoordde de president van de recht bank Zou dat in het buitenland niet den indruk wekken, of we iets te verbergen hadden Mocht luitenant Schulz willen „uitpakken", dan-moet hij dat maar doen I lYermoedelijk heeft de president geen oogenblik verwacht, dat Schulz verklarin gen van zóó ver-strekkende politieke be- teekenis zou afleggen, maar toen hij in derdaad „uitpakte", was niemand over zijn onthullingen meer onthutst dan de president. Een voorstel om den rijksweerminister Gessier, den vroegeren chef van de rijks weer generaal von Seeckt, de ministers Severing en Külz en nog enkele andere hooggeplaatste militairen en staatsbe ambten als getuigen te dagvaarden, werd door de rechtbank van de hand gewezen en gretig maakte de president van de omstandigheid, dat een der door den officier van justitie gedagvaarde getuigen niet was verschenen, gebruik om het pro ces voor onbepaalden tijd te verdagen. Gistermorgen is tegen Kowaleski ge- ëischt 6 jaar tuohthuis wegens medeplich tigheid en hulpverleening bjj moord. Van de heling werd hij vrij gesproken. Een verzoekschrift van gevangenen. Naar men aan dé „N. Roti. Ort." uit Brussel meidit, hebben een aantal gedetineer den uit de gevangenis in de Begijnenstrasit te Antwerpen aan prins Leopold en prinses Astirid een verzoekschrift, waarin zij om strafvermindering smeeben; gezonden. De adressanten gaven tevens uiting aan den wensch, ter gelegenheid van het prinselijk huwelijk, aan alle boetstraffelijk veroordeel den zonder onderscheid gratie ol strafver mindering te verleenen. NOORWEGEN. De volksstemming over het drankverbod. De definitieve uitslag van het referen dum in Noorwegen over het drankverbod is dat 422.206 kiezers zich voor en 580.984 tegen handhaving van het drankverbod hebben verklaard. Er is dus een meerder heid van 108.728 stemmen tegen drank verbod. GRIEKENLAND. Een Brltsche maritieme missie. Reuter verneemt dat de Britsohe regee ring, gehoor gevend aan den wensch der Grieksohe regeering, er in heeft toege stemd een andere Britsohe maritieme mis sie te benoemen. De vorige oommissie werd om bezuinigingsredjenen opgeheven. SPANJE. Uit de politiek. De kardinaal aartsbisschop van Toledo heeft aan het slot van het eucharistisch congres aan Primo de Rivera een tele gram gezonden, waarin clementie ver zocht wordt voor de artillerie-officieren, Ingezonden mededeellng. Slechts een merk. kan aan de spits staan MEXICO. Veldslag tn Mexico om eten exprestreln. Gelijk gemeld, Is het op het traject TepioMazatulan in Mexico bij een bot sing tusschen gewapende Indianen en re- geerlngstroepen tot een vreeeelijk bloed bad gekomen. De „Ohicago TrfbumeP meldt do vol gende bijzonderheden: De Indianen, die 600 mam sterk waren, wilden een exprestreln overvallen om den postwagen en de passagiers uit te plun deren. Zij werden echter door militaire posten tijdig verrast en1 er ontstond een gevecht, dat acht uur duurde en met den aftocht der Indianen naar de bergen eindigde. Aan regeeringszijde sneuvelden 140 man. De verliezen der Indianen zijn onbekend. Nieuwe botsingen worden verwacht Kowalowski werd beklaagd met den voortvluchtigen onderofficier Pahlbusch te hebben gedood en het lijk in het water te hebben geworpen Tien dagen later is het lijk gevonden.' De moordenaar had het ln een zak gestopt en in die zak nog een paar zware stukken iJfer gedaan voor1 het zinken. Kowalowski deelde mee,> dat hij met Pahlbusch en Brauer per auto naar een regeering geest van sympathie in overweging geno men. VEREENIGDE STATEN. Ben verijdelde bomaanslag. In een valies, dat onder een venster der forten van Kusftin was gereden. Ön-,van districtsreohtbank te New York x -16 pond dynamiet en een tot ontploffing te bren- hij niet meer mee mocht doen, deed hem gooien. Hij wierp vijf en werd nu plotse ling kalm en angstig. Shand gooide vier, waarop Joe bijna op sprong van pleizier; Husky acht. Shand stond zonder een woord te zeggen op en liep naar de deur. „Wacht tot zij klaar zijn," zeide Big Jack kalm. „Dan gaan we met ons drieën tegelijk." Joe, die nu den kop weer had was niet in staat zich voldoende te beheerschen om den laatsten worp te doen. Hij schudde den kop alsof hij dien wilde breken. Hij bood Husky aan het eerst te gooien en probeerde, toen deze dat weigerde, weer ruzie te zoeken. Ten slotte haalde Jack zijn horloge uit zijn zak. „Be geef je tien seconden tijd," zedde hij, „anders heb je verloren! Vindt jij ook niet, Shand?" „Natuurlijk," prevelde de ander. Zenuwachtig gooide hij. Hij wierp tien. Husky nam de steenen op, schudde die even en gooide ze dan neer. Door zijn ze nuwachtigheid vlogen de steenen wat ver der. Een kwam met een vijf boven tus schen hen in. De andere rolde tot voorbij Joe. Zij moesten op handen en voeten kruipen om te zien Vat het waa Het bleek een zes te zijn. „Elf!" gilde Husky. „Ik heb heit gewon- Joe's zelfbeheersdhing was nu heelo- maal weg. Tranen klonken in zijn stem. Overgooien!" schreeuwde hij. „Je moet derweg werd flink gedronken. Pahlbusch betaalde. Toen deze een oogenblik met Kowalowski alleen was zeide hij: „Brauer is een schoft hij heeft alles verraden en ons de controle-commissie van de entente op den hals gestuurd. We zullen hem la ten verdwijnen. We moeten hem gewoon weg ln het water gooien." Toen K. daar op aarzelde, moet. Pahlbusch hebben ge zegd: „Als jij bang bent, moeten we Plaproth uit Berlijn laten komen." Pahl busch heeft op den terugweg Brauer met hamerslagen gedood en het ïyk in het wa ter geworpen. Kowalowski had de daad niet gezien. Na dien heeft hij Pahlbusch gemeden. Hij verzekerde onschuldig te zijn. BELG IE. Koiennood. In bijna geheel België begint men thans de gevolgen van den koiennood te gevoelen. In d4 omstreken van Kortrijk wordt voor stopzetting van sommige fabrieken ge vreesd. Elders in West-Vlaanderen zijn geen huiskolen meer beschikbaar. Te Isegem, Moeskroen en andere plaatsen beersoht zeifs volslagen gebrek aan brand stof, .terwijl te Ostemde reeds een tiental stoomsloepen moesten worden opgelegd wegens gemis aan briketkolen. overgooien! Het was niet op de tafel enervan!" je hebt ook niet goed genoeg geschud! Het geldt niet!" Husky zwelgde, nu hij gewonen had, in zaligheid. „Jjj, leelijke driftkop," ant woordde hfl minachtend, „jij verdient te verliezen!" Joe sprong op. „Het <geldt niet," schreeuwde hij. „Ik heb van te voren ge zegd, dat ik het niet wou. Je moet met me vechten!" Maar Jaok die zoo iets voorzien had, pakte hem aan den eenen en Shand aan den anderen kant. Joe's armen werden ving op zijn rug gebonden. Hij verzette zich machteloos, terwijl tranen van woede over zijn wangen stroomden. „Idioot!" zeide Jack. „Het is volkomen eerlijk in zijn werk 'gegaan. Wat kan je tegen ons drieën beginnen? Als hij ver loren had, zouden we hetzelfde voor jou gedaan hebben. Ga naar buiten, anders sleepen we je er paar toe." Joe onderwierp zich tenslotte. Zij Meten hem los. Nog binnensmonds vloekend, ging hij zonder om te kijken naar buiten, „Ga mee!" zeide Big Jack kortaf tegen Sam. Een nieuw onverwacht verzet wachtte hun van zijn kant. Sam stond vlug tus- sohen zijn potten en pannen en wendde zich tot Jack. HIJ was even bleek gewor den als Shand, maar zijn oogen fonkelden. „Ja, ik heb het gehoord!" riep hij uit. „En ik noem het een vervloekt laffe ge schiedenis. Wij hebben nooit te klagen gehad over gastvrijheid van haar volk. En dat is de manier, waarop JuMle het ver gelden. En dan heb Je er Je mond nog vol van, dat het eerlijk gegaan is. Ik walg waa neergezet, is 15 inrichting om dit gen, gevonden. De politie vermoedt, dat uien hier Ce doen heeft met een aanalagpoglng van extremistische elementen, als protest tegen de beslissing van het gerechtshof van Massasuchetts dat zqoala gemeld, een verzoek tot herziening van net vonnis tegen de ItaUaansohe communisten Saooo en Vanzetti heeft verworpen, Ingezonden Medodeallng. okSELINE - CHESEBROUGAy OOST-INDEEL De nieuwe legercommandant Naar de „St.-Grt" meldt, is benoemd tot luitenant-Generaal, oommandant van het leger in Nederlandseh-Indië en hoofd van het dept van Oorlog, de generaal-majoor der infanterie van dit leger H. L. La Lau. De Flores aan den grond. Boerabaja, 27 Ootober. Het flottielje- vaartuig Flores ie op de Zwaantjesdroogte bezuiden het eiland Madoera aan den grond geraakt Marine-schepen verleenen hulp. Ben belangrijke geldzending vermist Waar schuilt de yerdulsteraar? Aneta seinde reeds, dat een geldzending uit een aangeteekend stuk, bestemd voor de Ned.-Imd. Handelsbank te Batavia en afkomstig van het agentschap te Hong kong, ten bedrage van 21,000, werd ver mist In aanfluiting daarop lezen wij, dat de zending medio Augustus Jl ongeveer uit Hongkong werd goëxpedleerd. Het was geld, dat door Chineezen uit Indië voor de reis werd meegenomen, en in China werd omgewisseld1 tegen die daar gangbare munt i Omtrent de vermissing tast men nog steeds in het duister. Indien de zending reglementair behandeld zou zijn geweest, zou z|J te Batavia ongeveer in de laatste week van Augustus moeten zijn ontvan gen. Toen het heit Hongkong-kantoor bleek, dat het voor het weggezonden be drag niet werd gecrediteerd, heeft het over de zending gecorrespondeerd, en dit is aanleiding geweest, dat men op het hoofdkantoor te Batavia een nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld^ Het resultaat is geweest, dat men kon constateeren het geld niet te hebben ontvangen. De moge lijkheid bestaat, dat het geld te Batavia Een oogenblik staarden-zij hem stom verbaasd aan. Dat den meesters de les ge lezen werd door zoo'n deegridder was Iets ongelooflijks. Husky, wien het geval het meest aanging, was het eerst zichzelf weer meester. Met een vuurrood gezicht en ge balde vuisten kwam hij naar Sam toe. „Houd je smoel, kok!" sohreeuwde hij heesch. „Waar steek jij Je bek ln? Wasch je borden en Iaat je meesters met rust, wat ik je raden mag!" Sam's bleeke wangen werden donker rood en dan weer doodsbleek. In plaats van achteruit te gaan, deed hij een stap naar Husky toe. „Je kan harder schreeuwen dan ik," zei de hij1 kalm, „maar je weet, dat ik gelijk heb. En dat weten julMe allemaal!" Husky stak een hoofd boven zijn slanke gestalte uit. „Uit den weg!" brulde hij. „Of ik zal Je!" „Ga je gang maar!" zeide Sam zonder op rij te gaan. „Ik ben niet bang voor je!" Voor het eerst scheen het meisje inder daad belang in het geval te stellea Haar neusvleugels trilden even. Haar blik ging van het eene gezicht naar het andere. Er volgde een benauwende stilte. Husky's vuist was opgeheven. Maar daar hij niet dadelijk geslagen had, kon hij heelemaal niet meer slaan. Onder den gloed der -oogen van den kleineren man1 moest hij zijn bük neerslaan. Quasi-grappig zeide hij, terwijl hij zich omkeerde, tegen zijn makkers: „Neemt hem mee, vóór ik hem ver moord!" Een hoorbare zucht ontsnapte aan de borst van het meisje, dat waar ln het vuur ging staren. Jaok en Shand schenen zich door Sam's beschuldiging niet op hun gemak te voe len; maar toch moesten zij de zaak ten einde brengen. Jack in het bijzonder, die het dobbelspel voorgesteld en verloren had, was verplicht Husky te helpen. Zij namen Sam tusschen zich in en be gonnen hem naar de deur te trekken. Sam verzette zich wanhopig, maar vergeefs. Joe, die de lulde stemmen gehoord had, was weer naar binnen 'gekomen. Hij' voel de er in zijn eigen belang wel wat voor Sam te helpen. Maar Jack hield hem met zijn blik in bedwang. „Ga mee," beval hij. Het meisje toonde absoluut geen be langstelling ln de zaak meer. Sam, die naar haar keek, Met plotseling zijn verzet varen. Buiten Meten zij hem los. Zij bleven een oogenblik staan, om te beraadslagen waar heen zij zouden gaan. „Naar de zandbank aan den mond van de kreek," stelde Jaok voor. Achter hen klonk in de hut een ge dempt schot. Een oogenblik waren rij verbijsterd. Een vreemd gevoel van vreugde doortin telde Sam's borst Dan gooiden zij hun dekens neer, vlogen terug, trokken de deur open en bleven dan voorzichtig staan, als verwachtten zij half door een salvo ontvangen te zullen worden. Een kruitlucht drong in hun neusgaten door. Bij de vlammen van het vuur zagen zij Husky's 'groote lichaam achterover met zijn voeten tusschen de tinnen borden llg- gen. Het meisje was nergens te zien. (Waadt HELDER COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderoch* Courant fl.BOj fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Inddë p. zeepost f 2.10, ld. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad roap.f O.ÖO.f 0.70,10.70, fl.—Modeblad reap. f 0.9B, f 1.2Ö, f 1.2Ö, 1.85 Logge minunors der Courant 4 et; fr. p. p. 6 ot. Post-Giroreteenin® No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ot p. re«el (caljard) Inge®, moded. (kolombreedte als redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ot., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Berwijeno. 4 ct Het werk üan de gemengde ont wapeningecommissie te Parijs voltooid. fiool jij maar eens boogerl" riep hij uitdagend, „dat kan je niet!" Hij glirn- laohte gemaakt tegen het meisje. .n nrrna>,H-nm M Men houde steed» 'n flesctaje bij de hand, het ia voor U van onschatbare waarde: voor roode en ruwe handen; het be schermt Uw huid tegen scherpen wind en verbranding door de zon. Verzachtend en heelend voor Baby's teere plekken, 't Zuiverste en goedkoopste ven - alles.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1