De vroegere burgemeester van Frane- ker, mr. L. K. Okma, gaf te kennen, dat een te kort van f 38.000 tengevolge van foutieve boekingen hem onwaarschijnlijk voorkomt en dat hij, hoe zwaar het hem ook valt, aan schuld moet gelooven. De tegenwoordige burgemeester, de heer M. G. de Kruyff, deelt mede, dat de laatste kasopneming door B en W. korten tijd voor Mei 1923 heeft plaats gehad en dat de heer Wind in Noyeinber 1926 het tekort ontdekt heeft, bij welke gelegenheid kas en boeken sloten. Bij het verhoor van den verdachte merkt de president hem op, dat hij valsch is gaan boeken door beurtelings dê land- huren en bankgelden te gebruiken om het tekort eerst van belastingen en daarna van landhuren te dekken, tot ten laatste de bankposten in het geheel niet meer veruntwoord werden. Een systeem, dat aardig is volgehouden, meende de pre sident. De verdachte zegt, dat hij moestover boeken. Hij kon niet anders. De president brengt hem nog eens on der het oog, dat de f 15.000 van de Bank nooit verantwoord zijn. Ruim f 14.000 wordt er dan verantwoord en in de kas gestort alslandhuur. Waar bleef de rest? De verdachte beweert het niet le weten. Waar het is gebleven, kan hij niet zeggen, maar van verduistering is geen sprake. Het moet nog altijd in de boeken zitten. De president: Het is niet in de kas gekomen. De verdachte: Als het in> de kas was gekomen, dan was het tekort er niet ge weest. De president: Uw kas klopte altijd met de boeken. De verdachte: Ja, dat is zoo. De president: Ik zou dadelijk alles maar zeggen. De verdachte: Mijnheer, als ik wist waar het was, zou ik het u onmiddellijk zeggen, maar ik weet het niet. De president schorst de behandeling tot Zaterdag 6 November. SCHAGEN. Opheffing van het kantongerecht Behagen. Tegen het wetsontwerp, bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt, om het kan tongerecht Schagen op te heffen, wordt een actie ingezet, waarbij alle gemeente besturen, tot het Kantongerecht Schagen behoorende, tot een vergadering zijn op geroepen om maatregelen te bespreken dit groote verlies voor Schagen en om geving af te wenden. Het beste bewh's van de prijsdaling van het vee leveren' de accijnzen ot> het geslacht. Laat men het meer of minder gebruik bui ten rekening, welk verschil 'niet groot zal zijn, dan krijgen wij voor onze stelling als bewijs de volgende cijfers. In September 1925 bedroeg de opbrengst f 947.823.84 en in September 192G was de accijnzen-op brengst 862.887.31. Dat geeft dus een verschil van bijna 100.000 gulden. In' de eer ste 9 maanden van dit jaar bracht het ge slacht 7.083.732.07 en over een gelijk tijdvak van 1926 7.206.618.70, dat geeft, dus een verschil' van 122.886.63. Of de prijsdaling nog langer vol zal houden, hangt van verschillende oorzaken af. Wordt de Tongblaar met succes bestreden, en neemt daardoor de uitvoer weer toe, dan is eene die'p ingrijpende oorzaak voor eene verdere verlaging verdwenen, doch met eenige ze kerheid omtrent de prijzen is weinig te peggen. Er zijn op de wereldmarkt en in den wereldhandel zooveel krachten, die op den vee- en vleeschhandel werken, dat een gron dige kennis daarvan noodig is, om met ze kerheid ook maar iets te kunnen vóór spellen. Wjj althans, die ons slechts tot de verschijnselen van den dlag bepalen, kunnen daarvan niets zeggen. De aanvoer was Donderdag te Schagen 7»er groot Wij hebben er in geen halve eeuw zulk een volle markt geziem. Volgens den- aard der markt bestond de aanvoet* in hoofdzaak uit bedrijfsvee. Daarvan maakten weer de magere geldekoeien het meerendeel uit. Dit soort koeien is nog in verschillende afdeelingen te splitsen. Ie. Oudé koeien, prijzen 125 a 160, zeer stug; 2e. Oude met wat melk, 150 a 180, matig; 3e. Oude met wat melk en wat vleesch, die mel kende en voerende elachtklaar worden, 180 a 225; jonge koeien met wat melk en vleesch 225 a 275. Kalfkoeien met goed melk waren wel te verkoopen; prijzen^ 225 a 325. Een' enkele winterkalfster 1'eD nog hooger. Nuchtere kalveren 12 a 22, graskalveren en pinken voor de slacht 30 a 90, of een slachtprijs van 60 a 70 cent. Vette koeien1 met nogal veel afwijkende waar waren matig: le kwaliteit 0.90 a f 1.2e kw. 0.75 a 0.85; derde prijs afioopen'de tot 0.55, alles per kilo. Scha pen waren' iets minder dan verleden' week. De aanvoer was zeer groot. De toestand der' weiden wordt ook al minder. Jonge vette schapen 28 a 35; bed rijf ssch apen 24 a f 32; 'overhouders voor den dood 26 a .32; voor het bedrijf 18 a 26. Varkens met willigen handel 0.70 a 0.71 per kilo. Te Schagen is een cunsus voor ejectriciteit opgericht en wel uitsluitend voor onderwij zers. Een dertigtal heeft zich als cursisten bien inschrijven.. Het onderwijs wordt ge geven door den heer Memelink, ingenieur bij' het P.E.N. te Alkmaar. Het Hoofdbestuur der Vereeniging voor on- en minvermogende lijders aan vallende z ekten heeft in de maanden Juni, Juli en Augustus van de volgende afdeelingen in Hollands Noorden achterstaande bedragen ontvangen: Breezand 30.25; Den Burg op Texel 107A0; Helder 70.Den jioorn op Texel 18.07; Julianadorp 26.55; Koog op Texel f ÖA0; Oosterland' 21.—. In NederL-Indië maken de partijen de candidatenlijsten op voor lid van den Volks raad. De politieke Economische Bondl, een van die partijen, heeft eene lijst van 15 can- didaten vastgesteld, waarop als No. 3 staat hlet aftredende lid» de heer B. Roep, voor heen te Schageni. De stamboeksfcier Oonstantljn Jacob 49 van de Stierencombinatie Baraingerhorn, Wieringerwaard, werd Donderdag te Scha gen in het openbaar verkocht. Koo-per werd de heer H. van Hoorn, Wieringerwaard, voor 435. Te Schagen werd Donderdag eene keti- ring gehouden van geregistreerd Rundvee. De bestaande Rundveefokvereenigingen in den omtrek van Schagen natalen daaraan dteel. Aangevoerd! werden uit NoordwZijpe 10 stuks, uit Wieringerwaard 39, Dirkshorn 1, St. Maarten 1, Barsingerhorn 13, Schagen 5, Harencarspel 1, Groetpolder 1, Nieuwe Niedorp 7, allen stierkalveren. Kuikalveren uit Noord-Zijpe 4, St. Maarten 1, Wierin gerwaard 2, Barsingerhorn 5, Nieuwe Nie dorp 1. Hokkelingen 20, koeien 4. De volgende onderscheidingen werden toegekendi; a. Stierkalveren:! Eereprijs: Jn, Jimmink Jbz., Zuid-Zijpe; idem: J. Blaauboer Kz., Barsingerhorn; 2e prijs b.: dezelfde; 2e prijs a.: A. Francis, Schagen; Eereprijs: dezelfde; 8e prijs a.: T. Wonder Gz., Wieringerwaard; 3e prijs b.: dezelfde; le prijs: C. v. d. Oord Wz„ Bar- singerhorfi; Eereprijs: dezelfde. b; Kuikalveren: Eereprijs: Jb. Jimmink Hz., Barsinger horn; 3e prijs: dezelfde; 2e prijs: Joch. Blaauboer Hzi, Barsingerhorn; le prijs: A. Winkel Pz., Nieuwie Niedorp. N TEXEL. Deze week werden1 van hier verzonden: 50 varkens, 12 kalveren, 5 koeien, 11 schapen, 15 lammeren, 8 paarden. Politie Anna Paulowna. Verloren een donkerblauw zadeldekje. Gevonden een fietslantaarn, een bont muts en een brander van een lamp. Burgerlijke Stand van Anna Panlowna GEBOREN: Antje, d. v. J. Raven en G. Davids; Agatha Trijntje, d. v. C. Baken en S. Blaauwboer. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van 26 October. Uitspraken: Ariie P., Helder, mishandeling 40. boete of 40 dagen. L. v. d. B., Helder, (gedetineerd) zeden misdrijf; Vrijgesproken en in vrijheid ge steld. VOOR DEN POLITIE-RECHTER. Zitting van 25 October. Een droge keel kweekt lange vingers. Deze wonderbare speling der natuur vertoont een stadgenoot te Helder. Als hij dronken is ontwaakt bij hem de lust tot stelen, vermoedelijk wel om aan meer geld voor drank te kunnen komen. In dit geval had hij een gehuurde handkar ver duisterd en verkocht-voor 10 gulden. Mede op grond van zijn dubieuze antecedenten werd hij veroodeeld tot 2 maanden g3van- genisstraf. Een kwaad humeur. De drank bezorgt den drinker veelal een slecht humeur. Dit bleek ook weer bjj een der habitue's van een volksloge ment te Helder, die 's nachts dronken thuis kwam en zioh zoo onhebbelijk ge droeg, dat de logementhouder hem de deur uitzette. Deze bejegening was niet geschikt zijn lastig humeur te nor- maliseeren en de vernieling yan een glas ruit was een strafbaar gevolg. Met het oog op de weinige kans om de boetedniteni van dezen zwerver binnen te krijgen, werd de straf slechts gesteld op 5 boete of 6 dagen. Nog «en wten de drank geen goed doet Een 46-jarig transportarbeider, thans steuntrekker, drinkt, zoo hij zegt, geen jenever, maar des te meer glaasjes bier, Als hij een (beetje prés boire is, heeft hij ook zijn tong niet best in bedwang, zooals heden kon worden geconstateerd uit het feit, dat hij heden terecht stond wegens beleediging van dei. heer J. K., die hij in een verloflokaal te Noordscharwoude op 6 September in het openbaar bad belee- digd. Dat zulks niet te pas komt, werd hem duidelijk gemaakt door de opge legde straf: 10 boete of 10 dagen. 20 pop voor 'n halfrotte balk. Een reeds bejaard vaphoudertje uit Anna Paulowna sneed zien leelijk in zijn vingers door van het zeestrand te Wierin- gen een aamgspoelde houten balk te jut ten. Misschien was het niet in de gaten geloopen, maar ongelukkiger wijze was de balk al gevonden door een anderen strandwandelaar, die behoorlijk aangifte van zijn vondst had gedaan. Toen nu de balk niet meer ter plaatse werd aange troffen, volgde een politieonderzoek met het gevolg dat tegen den betrokkene 20 boete of 20 dagen hechtenis werd geëisoht. Altijd die kleinzielige dorpsdingens. Een slager te Wieringerwaard had zich zoo driftig gemaakt over eenige vertegen woordigers der dorpsjeugd, die voor zijn deur, alwaar men bezig was pek te koken 'n helsoh spectakel maakten. De verbol gen slager stoof naar buiten en gaf in zijn drift een van de kleine bengels een paar opstoppers, die de knaap niet met dankbaarheid accepteerde, maar via zijn ouders en officier van justitie tot hef nemen van revanche inspireerde. De slager werd- ter zake mishandeling van een 8-jarig (knaapje veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen. Daar do slager direet afschoof, was ook dat on benullige zaakje moteen de wereld uit. Nog 'n dito drama van kinder mishandeling. Een pl.m. 60-jarig persoon uit Hélder was vergezeld van een aardig kootertje, die wel wat (geleek op den beroemden fihneld Jaokie Ooogan. En het was juist om difmenschje dat hij als verdachte met zijn kind de zondaarsbank stoffeerde. Als tenminste zijn voorstelling juist was, hadi een 14-jarigon loopjongen op 81 Augustus dit kind mishandeld en had hij zich verplicht gezien tusohenbelde te komen. Echter 'n beetje al te hardhandig, zoodat hij1, ondanks zijn poging om de zaak wat onschuldiger voor te stellen, werd veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen. Helder was vandaag weer troef. Ook 'n te Helder wonende juffrouw, die sterk naar Hofmann riekte, stond terecht wegens mishandeling en wel van een buurvrouw, die zij tot rede had willen brengen door middel van een klomp. Ook hier gold het weer een twist over kinde ren. De juffrouw meende, dat zij door de kinderen van de mishandelde buurvrouw voor den-mal werd gehouden, waarvoor zij de moeder -aansprakelijk stelde. De politierechter veroordeelde de juf frouw tot 7 boete of 7 dagen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van de interpellatie van den heer Boogaard, in de Gemeente raadszitting van Dinsdag 26 October 1.1., over het ontslag van een los-werkman uit den dienst der Gemeentereiniging, zij mij een enkele opmerking vergund. In de eerste plaats zegt ondergetee- kende dank voorde sympathieke houding van den heer Boogaard in deze. Doch er is iets, waarmee ondergeteekende zich niet geheel vereenigen kan, dat is de houding van den heer Verstegen in zeker opzicht. Wanneer b.v. de heer Boogaard betoogt, dat het eigenlijk niet opgaat om iemand, die 9 jaar in gemeentedienst was, zoo ineens op straat te zetten, nu ja, dan vindt genoemde heer V. het niet recht, dat aan dezen werkman geen termijn opzegging van een maand is toegekend, doch de hoofden der bedrijven hebben het recht om iemand, die in lossen dienst is, te ontslaan. Wanneer men dit enkel en alleen vanuit een zakelijk oogpunt beschouwt, dan heeft de heer V, gelijk. Doch wanneer men den moreelen kant van deze zaak naar voren brengt, dan zeker niet. Kan de heer V. met de hand op het hart verklaren, dat de directeur van de Reiniging handeide in overeenstemming met rechten billijk heid, wanneer hij een werkman met een opzegging van 3 dagen uit een 9-jarig dienstverband ontslaat? Deze daad zou in overeenstemming ge bracht kunnen worden met het recht van den sterke, doch zeker niet met datgene, wat wjj zedelijke verplichting noemen. Meey wensch ik aan het adres van den heer V. niet te zeggen. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de welwillend verleende plaatsruimte. Ter voorkoming van misverstand wil len wij opmerken, dat van „dienstver band' bij los personeel geen sprake is. Hoogstens kan men van een zedelijk recht spreken. Red. Held. Ct. Het Drentsche V eenkind. Op 15 September j.1. waren in het mooie koloniehuis „Het Noorderhuis" te Ruinen bij Hoogeveen verschillende autoriteiten en belangstellenden bijeen om de eerste arme, zwakke kinderen der venen te ontvangeh. Het was een mooie dagl Woorden van hoop en vertrouwen werden gesproken door den heer Commissaris der Koningin van Drenthe eu anderen. Er viel een lichtstraal over de ongeveer 30U0 stumpers, die daar ginds in de verarmde veenstreken wachten op hulp en steun om den langen, bangen winter door te komen. Inmiddels zijn ook een aantal kinderen naar de huizen der Roomsch-Katholieke en Chris telijke vereenigingen gezondenzoo zijn er nu allen te zamen 160 in verpleging. Het leek alles zoo schooneen Landelijk Comité, dat vertrouwen inboezemt 1 Vak- menschen voor de verpleging I Innige samenwerking tusschen Neutrale, Katho lieke en Cristelijke vereenigingen voor kinderverpleging en van de onderwijzers van elke kleur en gezindte 1 Steun van provinciale autoriteiten en van den In- spectenr voor de Volksgezondheid en ten slottede steun van de Pers, die algemeen de fusie toejuicht I Kon het mooier als begin van een al- gemeene Nederlandsche beweging? Wat is de uitkorndt geweest? Ontmoediging en teleurstelling 1 Er is wat geld ingekomen, met wat het onderwijzerscomité en het Centraal Ge nootschap reeds verkreeg samen slechts genoeg voor enkele weken verpleging. Met bangen twijfel vragen wij ons af: „Wat nu?". Moeten straks na slechts enkele weken de kinderen weggestuurd, de huizen weer gesloten worden Moet het heerlijke werk gestaakt om 3000 Nederlandsche kinderen de gezondheid weer te geven Moet de economische arbeid stopgezet om het land voor talloeze komende non-valeurs te behoeden Dat mag niet, niet waar, dat kan niet I Het Nederlandsche Volk kan en zal dit niet dulden. Laat het geld voor deze omvangrijke chronische ellende nn eens toestroomen, zooals dat steeds geschiedt bij acute rampen. Wie direot helpt, helpt dubbel, nu meer dan ooiti En laat het niet blijven bij giften van 1 en 10 en 25 gulden, doch laten, die groote giften geven, het ook doen met spoed en niet wachten tot het laatst. Eerst dan wordt het gevaar voor stop zetten afgewend. Namens de Landelijke Vereeniging, fusie van onderwijzersoorporaties en vereenigingen voor gezondheidskolo nies voor alle gezindten, de Propagandacommissie: Th. M. Ketelaar, van bet Centraal Genootschap, Voorzitter; Ds. H. O. Hogerzeil, van de Ohr. Gezondheids- en Vacantiekolonies in Nederland, Vice-Voorzitter; Mr. A. J. M. Leesberg, van de R.-K. Vereening voor Kindervacantiekolo- nies en Herstell.-oorden, ALKMAAR giro no. 44418, Penningmeester. A. C. Bos, Egmond aan Zee, Secre taris. Het leven op een Argentijnsche veefokkerij. Wij willen u iets vertellen van de groote veefokkerijen, die men er zoo vele in Argentinië vindt. Het Spaansche woord „estancia" beteekent eigenlijk „landgoed", maar de meeste estancias van Argentinië zijn landbouwbedrijven of veefokkerijen. In Europa had men vóór den oorlog der gelijke bedrijven, zij het op kleiner schaal, in Rusland en Hongarije. De estancias hebben soms een oppervlakte van 1/4 deel eener Hollandsche provincie; men vindt er bedrijven, die 40.000 H.A. groot zijn, dat is een oppervlakte van 25 K.M. lengte bij 16 K.M. breedte. Zoo'n terrein is, zoo als de geheele provincie Buenos Ayres, geheel vlak zonder een enkelen boom, met uitzondering dan van de bij de woningen geplante exemplaren. Ook vindt men op dit terrein geen water. Dit terrein van 40.000 H.A. is dan ge heel omrasterd en onderverdeeld in een aantal protores of welden. Die afrasterin gen bestaan uit quebracho-palen (een zeer harde houtsoort uit het noorden van Argentinië), geplaatst op 15 M. afstand van elkaar, waarlangs 5 gegalvaniseerde ijzèrdraden loopen, 4 glad en de boven ste prikkeldraad. Deze afrasteringen zijn ongeveer 1.50 Hoog, zoodat geen koe, paard of schaap er onder door kan; air leen de Zuid-Amerikaansche struisvogels wippen er met gemak overheen. In iedere weide-afdeeling vindt men een Ameri- kaanschen windmolen om het drinkwater voor het vee uit den grond te halen. Op sommige plaatsen moet men wel 100 M. diep den grond in gaan om goed artesisch drinkwater te hebben. Dit wordt overge- stort in groote tanks, die somtijds 2 mil- lioen liter water kunnen bevatten. Uit deze tanks loopt het water in de bebi- dera's (lange drinkbakken), die automa tisch uit de tanks volloopen, zoodra het vee drinkt. Is het verzadigd, dan houdt de toestrooming eveneens automatisch op. Bevat het water niet genoeg zout, noodig voor den groei van het vee, dan worden bij de drinkplaatsen groote stukken klip zout neergelegd, waaraan het vee dan naar behoefte likken kan. In iedere twee weide-afdeelingen staat een huisje, meestal uit klei opgetrokken, waarin de puestero met zijn gezin woont Dat is de man, die toezicht moet houden op het vee, de molens, de afrasteringen, enz., en op het hoofdbureau moet rappor teeren éls iets niet in orde is. Het hoofd gebouw, bewoond door den manager (be drijfsleider) staat in het midden van het terrein. Deze bewoont een huis, dat alle moderne comfort bevat een zeer veel ka mers voor de gasten* die geregeld elke week komen. Want de gastvrijheid is in Argentinië zeer groot. Verder zijn er nog gebouwen voor de verschillende em ployé's, de meesterknechts, een smederij, een timmermanswerkplaats, molenmakerij, slagerij, loodsen voor wagens, machine rieën, voorraden, enz., zoodat het gebou wencomplex een klein dorp op zichzelf vormt. Een uitgebreid personeel, meestal uit zeer heterogene elementen bestaand (want nagenoeg de geheele wereld levert zijn contingent) is noodig voor het be- heeren van dit reusachtig bedrijf. Naast den bedrijfsleider staan twee majordomo's (deze regelen de werkzaamheden), 5 assis tenten, 2 boekhouders, een aantal knechts, een 40-tal puesteros (die de bovenge noemde huisjes op de weiden bewonen), een 25-tal werklieden, die voor het vee- werk, enz. gebruikt worden, enz. Dikwijls woont ook nog een kolonie op het land, die gebruikt worden om dat te verbeteren Deze menschen krijgen voor vijf achter eenvolgende jaren een paar honderd H.A. in huur, die ze met tarwe bebouwen gedu rende vier jaar. Het vijfde jaar zaait de estancia tusschen het graan een soort van klaver en Engelsch gras, dat eerst op komt als het graan geoogst- is. Het resul taat is dan aan het vijfde jaar een veel verbeterde kunstweide, Hoe groot is de veestapel, die op zoo'n estancia wordt gehouden? Schrik niet lezer, als we u cijfers noemen, ze zijn ab soluut authentiek en niet in het minst overdreven. In ronde getallen uitgedrukt vinden we er 16000 stuks hoornvee, 40000 schapen en 2000 paarden. Is het bedrijf uitsluitend fokinrlchting en geen vetwei- derij, dan worden alle één-jarige ossen, tien-jarige koeien aan andere estancia's verkocht, die zioh speciaal op vetweiden toeleggen voor de groote exportslagerijen, die in den drukken tijd per dag een paar duizend stuks koeien slachten en bevrie zen. Alleen twee-jarige ossen worden als bevroren vleesch geëxporteerd; het oudere vee wordt verwerkt tot oorned- beaf. In het veen ziet men op geen turfje en iedere werkman op de estancia heeft recht op een dagelljksch portie vleesch van l1/» kilogram, zegge 8 pond. De paarden worden gefokt voor ploeg- trekpaard (zware koudbloedige) en voor het AlgeriJnsche leger of als rijpaard voor het bedrijf. De schapen geven heel wat werk. De bestrijding der schapenschurft veroorzaakt veel werk; elk dier moet on geveer viermaal per jaar gehad worden in een desinfecteerende oplossing. Voor 40000 stuks is dat nog al een zwaar werk je. Dit gaat evenwel zeer practlsch in zijn werk. Op drie verschillende plaatsen der estancia worden omheiningen gemaakt, waarin de Bchapen gedreven worden bij troepen van 2 a 8000 stuks. Van deze groote omheinde ruimten komen zij In steeds kleinere en tenslotte bij 25 tegelijk op een soort platform. Zoodra er 25 bijeen zijn, wordt het hek gesloten, het platform wordt door een hefboom sohuin gezet en de schapen glijden in een gemetseld bad, dat gevuld is met de desinfecteerende vloeistof. Om er uit te komen zijn de scha pen verplicht de geheele lengte af te Zwemmen. Langs de kanten staan vijf mannen gereed' met lange vorken, die de voorbijzwemmende dieren één voor óón onderdompelen, opdat ook de wol op den kop flink met het desinfectiemiddel zal worden doortrokken. Bij groote hitte, dus gedurende den zomer, geschiedt dit des nachts, omdat deze zeer zware schapen, die soms 100 K.G. en meer wegen, anders te veel lijden. Ook de scheertijd, die in October valt en een maand in beslag neemt, is natuurlijk een drukke tijd. Na liet scheren worden ze direct weer ge baad en naar hun oorspronkelijke weldon teruggebracht. VISSCHERIJBERICHTEN. MARKTBERICHTEN. Handel matig. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 80 October. Medegedeeld door het Kon. 'Nederiandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 766.2, te Janmayen. Laalgste stand 746.0, te Wisby en Dantzlg. Verwachting: Zwakke tot matige N.O. tot N.W. wind, meest zwaar bewolkt of betrokken met kanskans op nevel, weinig of geen regen, weiniig verandering in temperatuur. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Woensdag 3 November. Abqnn.-conoert, 'Stafmuziek. Donderdag 4 November, Volkaooncert Stafmuziek. Wekelijksche causerie. Marktoverzicht. Electrtclteltscursus. Lijders aan vallende ziekten. Candidaat Indische Volksraad. Een Stamboekstier. Keuring geregistreerd Rundvee. 0 A. Vries. 28 Oct. Aangebracht door 7 kordora: 423 tongen per stuk 0.40—0.80, 705 kleine tongen per stuk 0.10—0.15, 1 tarbot 8, 6 kisten zotschol per kist *11—14, 81 kisten kleine schol per kist 5—10, 18 kisten schar per kist 8.754.75; door aard ij nvischere191 mandjes sardijn per mandje 28.40. 29 Oct. Aangebradht dtoor 2 kordeis: 90 tongen per stuk 0.40, 80 kleine tongen per stuk 0.15, 12 kisten zetschol per kist 9.50—11, 12 kisten kleine schol per kist 4.60—6.50. Eierveiling Schagen, 28 Oct. 2875 klpoieren: bruin: ongewogen 11.70— 12; wit: ongewogen 1111.80, 56—58 kg. 10.20, 58-60 kg. 11.20, 60-63 kg. 11.50 —11.80; kleine ongewogen 8.20—9.80; 877 eendeieren: ongewogen 6.907.10. Allee per 100 stuks. ALKMAAR, 29 Oct Op de heden gehouden kaasmarkt waren aan gevoerd 158 stapels, wegende 147.000 kg. Fabriekskaas kleine met rijksmerk 51, zonder rijksmerk 4-7.50, fabriekscommissie- kaas 48, kl. boerenkaas met rijksmerk 50, zonder rijksmerk 49, boerencomimiesle 49. ALKMAAR, 29 Oct. Op de heden gehouden graaitmarkt waren aangevoerd 2729 hectoliters. 420 H.L. tarwe 13.50-15.50, 86 H.L. rogge 11—12, 650 H.L. gerst: zwanenhals 12—13.50, chev. 11—12, 1255 H.L. haiver 9.50—11, 128 H.L. boonen: paardoboonen 1212.50, bruine boo- nen 28.5026, citroen boonen 2836, dul- venboonen 1516, witte boonen 40—50, kanariezaad 1415, 39 H.L. mosterdzaad! rood 4042, geel 28-29, 17 H.L. karwij- zaad 4550, 19 H.L. blauwmaanzaad 52— 52, 165 H.L. erwten groene ('kleine) 2226, groene (groote) 40—50, grauwe 50—67, vale 4347 per 100 kilo. NOORDSCHARWOUDE, 29 Oct BI. aardappelen 2.90, bravo's 2.60, uien 4.50, grove 4.50, peen 3—3.50, kroten 2.40, roode kool 1.603.50, witte kool 2.10—2.40, gele kool 1.204, D. witte kool 2.70 per 100 kg.; bloemkool 23.70—28.60, 2e soort 8.104.60 per 100 stuks. Aanvoer: 1800 kg. aardappelen, 1050 kg. uien, 6600 kg. peen, 1800 kg. kroten, 51,800 kg. roode kool, 23,400 kg. witte kool, 11,800 kg. gele kool, 4400 kg. D. witte kool, 1100 stuks bloemkool. BROEK OP LANGENDLTK, 29 Oct. Uien 44.60, drielingen 2.40—2.80, peen 3.403.60, kroten 1.10, roode kool 1.90 3.80, witte kool 1.602.30, gele kool 1.90 3.70 per 100 kg.; bloemkool ll-r-26.70, reu zen 18.7027.60, 2e soort 8.30—14.50. Aan- voer: 10,400 kg. uien, 6000 kg. peen, 1700 kg. kroten, 80,000 kg. rood© kool, 68,000 kg. witte kool, 45,000 kg. gele kool, 2900 et. -bloemkooL Nederlandsche Eierveiling Amsterdam. 29 Oct. 1926. De vlugheid van den handel, met hooger prijzen, waardoor de veiling van heden zich kenmerkte, draagt e.i. een twijfel achtig en locaal karakter. Koelhuis-reserve begint hoogtij te vieren, en inmenging van den winter zal deze viering doen toenemen. Men besteedde heden in Amsterdam: Kipeieren, wit: 52/54 7.50; 54/56 8.45- 10; 56/58 9.45—10.85; 68/60 10.50-10.85; 60/62 10.50—11.40. Kipeieren, -bruin: 08/60 10.70—10.95; 60/62 10.85-11.30; 62/64 11.50. Kuikeneieren beneden 50 kg. 6.457.35. Eendeieren 7.257.30.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 13