PUROL Gesprongen HanJen ruwe huid Groesohke mishandeld werd. Dij kwam niet tussoihenbelde omdat hij daartoe niet bevoegd was. Ook al zou men Groesohke hebben doodgeslagen zou het hem niet zijn aangegaan. Later bekende hij, dat ook hij Groescbko geslagen heeft, omdat deze zich „onbehoorlijk" tegenover hem had gedragen. Overigens heeft Iedereen, die er gelegenheid toe had, Groesohke afge ranseld, omdat niemand! van hem hield. BELOIB. Gedeputeerde Staten en de gemeente raadsverkiezingen. De Gedeputeerde Staten In de verschil lende provinciën hebben tal van Ingedien de bezwaren tegen de uitslagen der Jong ste verkiezingen voor de gemeenteraden onderzocht. In de provincie Namen is de verkiezing te Biewart ongeldig verklaard en ook te Amnevoie zal opnieuw moeten worden gestemd. Ih de provincie Luik zijn de te Poucet-lez-Hannut gehouden verkiezingen ongeldig verklaard en zal te Remelot, waar zeven zetels waren en slechts vijf candldaten opkwamen, nog voor twee zetels moeten worden herbegon nen. Ongeldigverklaring en 'herstemming wordt tot dusver eohter voor geen enkele belangrijke stad of gemeente voorzien. FRANKRIJK. De spoorwegambtenaar-spion. Bekentenis. De Matin meldt dat Ohaton, de Zondag te Parijs gearresteerde Fransohe spoor- wegambtenaar bekend heeft, dat hjj se dert 8 maanden in betrekking stond tot een agent van de Duitsoho contra-spion- nage. HONGARIJE. Ontbinding van de Nationale Vergadering. Nlenwe verkiezingen. De Weensohe bladen bevestigen het be richt, dat de Hongaarsoho Nationale Ver gadering ontbonden zal worden en dat de zen winter nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben. ROEMENIE De koning ernstig ziek? Volgens een telegram uit Boekarest aan de Petit Journal is de gezondheids toestand van den Koning Van Roemenië ernstig achteruitgegaan en baart die toe stand zorg aan zijn omgeving. RUSLAND. Het bestuur van de communistische Internationale. Naar de Roel verneemt, zal de eerst volgende bestuursvergadering van de communistische internationale in Febru ari gehouden worden. Tot zoolang zal Zl- nowjef in naam voorzitter blijven, hoewel hij feitelijk reeds van die functie onthe ven is. Een opvolger zal voorloopig niet benoemd worden, dooh een commissie van drie personen zal met de tijdelijke waar neming worden belast. ITALIË De vierde verjaardag van het fascisme. Ingezonden Mededecllng. OP EN OM HET BINNENHOF. Weok-kfomlok. Men mag veilig aannemen, dat aandacht het amendement-Van Aalten,vooral^op oistisdhe revolutie, die het moreel© erfdeel is geworden van het Italiaansch© volk, zal Italië groot maken1 naar alle zijden en overal en tegen iedereen, wie ook. Fascisten uit geheel Italië, ziet hier de boodschap, die ik tot u richt op den vier den verjaardag van de revolutie. Be ken uw trouw, beproefd in jaren van strijd, uw geestdrift, uw verlangen naar strijd en overwinning, uw ijzeren tucht. De kreet die vandaag uit uw menigte zal opgaan is dezelfde als die' van de eerste dagen en en belangstelling In de 2e Kalmer In de jongste dagen gespitst waren op hetgeeen brengen zou do 29sto October en onmid dellijk daarop volgend© zittingen, gewijd aan het voorstel tot ratificatie van het verdrag met België. Op <^e agenda staat het aldus vermeid: „Wetsontwerp Goedkeuring van het op 8 April 1925 te 'eGiravenhage tussohen Nederland on België gesloten verdrag tot herziening van oenige bepalingen van het op 19 April 1839 te Londen tussohen bei de Staten gesloten verdrag en tot het tref fen van eenige regelen ten behoeve van de wederzijdsche belangen, alsmede van de bij1 het verdrag gevoegde overeen komst nopens de procedure met betrek king tot do daarin voorziene scheidsrech terlijke oplossing van geschillen, alsook van het op 18 Mei 192C te VGravenhage onderteekonde protocol tót nadere om schrijving van de strekking van eenige bepalingen daarvan, en voorts van het op 22 Mei 1026 te Parijs tus9chcn België, Frankrijk, Groot-Brittannië en Nederland gesloten verdrag tot erkenning van het vervallen van de collectieve verdragon van 19 April 1839, en van het bij dat ver drag behoorende protocol van onderteeke- ninlg." Zooals u bekend is, heeft de Kamer de vorige week besloten, het traktaat uiter- lijk morgen, Vrijdag, in openbare behan deling te nemen. Bij den aanvang der ver gadering van Woensdag 27 dezer werd definitief vastgesteld, dat morgen de werkzaamheden zullen worden onderbro- de eerste igroepon. Voor do toekomst van ^en voor het verdrag, De heer K. ter revolutie, voor de maoht Laan verklaarde er voorkeur aan te ge- de fascistische des Hands. Te wapenl (Ge®.) Mussolinl. De boodschap van Mussolinl De boodschap van Mussolinl ter ©ere van den verjaardag van do fascistische revolutie, die Donderdag overal ia voor gelezen, luidt als volgt: „Zwarthemüen, Óp dezen vierden verrjaardig bevindt het fascistisch stelsel zich in een geweldige positie van macht in het binnenland en prestige in bet buitenland. Alle krachten van het stelsel zijn in sohltterenden bloei en het is hecht als een rots van graniet, waartegen wrok, samenzweriing en laster machteloos zijn. Het fasoisime is één ge worden met do geheele natie en heeft een indrukwekkenden arbeid op elk gebied der nationale activiteit verricht. Het werk, dat in vier jaren tijdia vol bracht is, is inderdaad groot, maar het is niet voldoende. Wij staan nauwelijks aan het begin. Er is nog heel wat tijd, nog heel wat inspanning, nog heel wat zelf opoffering noodig om- het aanzioht des lands in psysiek en moreel opzicht vol komen te wijzigen. Al onze krachten moe ten nog vorder volmaakt worden. De lous voor do partij, do militie, do vakvereeni- gingen is een en dezelfde: „tucht, een dracht, politieke en moreele onwrikbaar heid." Na de wetswijziging moeten de ze- don gewijzigd worden. iDe resten van het oude, kleinzielige, democratlsoh-liberale Italië moeten onmeeddogend worden uit gewied uit den geest der menschen en voor altijd vernietigd. Zij1 geven nog blij ken van bestaan' in den vorm van perso nalisme, anivisme nutteloos gepraat en soms ook laffe laster. De eigenschappen of liever de onwrikbare deugden van de fascistische waarheid moeten daarentegen zijn vrijmoedigheid, oprechtheid, onbaat zuchtigheid, eerlijkheid, moed en volhar ding. Wie aangetast blijken door de oude kwaal moeten uit ons leger gebannen wor den, zij vertragen onzen opmorsoh, zdj zijn de oude ornhuisolen, die moeten val len om den nieuwen adel vrij1 te maken voor de grootere taal van de toekomst. Zwnrthemden, die taak is ln aantocht, zij zal u gereed vinden gelijk in 1922, toen Ril opgestaan zijt en te wapen zijt geroe pen orn de natie een nieuwe ziel to schen ken. Dit schitterende blad dor gesohiede- nis kan niet worden- ultgewisoht. Thans neg, na vier jaren, zijt gij als toen met duizenden uitgerust Uw bajonetten be- leorsohen niet aleen ons bewind, maar het heel© Italiaansche volk. Ons -bewind bleef ais ik onkwetsbaar. Alle mensohelijke wis selvalligheden ton spijt, dient de heel© wereld deze waarheid1 te hooren: De fas- Naar aanleiding van den vierden ver jaardag van den opmarsoh naar Rome was de vlag overal uitgestoken en het was uiterst druk ln de stad. Tienduizenden van die voorhoede uit oentraal-Itallö wa ren geconcentreerd in en buiten het Co- liseum, dat een schitterenden aanblik bood. Mussolinl, vergezeld van de ministers, de burgerlijke en militaire autoriteiten en de hoofden van de fascistische partij, kwam om kwart over 11 aan en nam plaats op de tribune. Hij werd met onbeschrij felijke toejuichingen ontvangen. Mussolinl sprak de jongelieden toe en zeide,dathij voor dit oogenblik het Ooll- seu-m bad uitgekozen, dit monument, dat een onvergankelijke getuigenis van Ro me is. Hij -begroette in de jeugd het leger van morgen. Een groote taak waoht het nieuwe geslacht, want op de fascistische werf is plaats voor werk en roem voor iedereen, zoowel voor hen die aan het be gin als aan het eind van hun leven staan, voor inteUectueelen en arbeiders, voor soldaten en -boeren, voor allen die werken aan het stichten van een -groot Italië, dat wij van dag tot dag steen bij steen op bouwen. Hij eindigde met de gardisten uit te noodigen, hun vaandels op te heffen en de overwdnningen van -gisteren en die van morgen te groeten. Zijn rede werd met toejuichingen, die niet schenen te eindigen, ontvangen. De Duoe, die diep ontroerd was, verliet het Ooliseum en keerde naar het paleis Chigi terug. Italiaansch-Grleksche botsing ln de Dodekanesus. De Neue Freie Presse verneemt uit Athene, dat op het eiland Kalymnos in de Dodekanesus ernstige botsingen hebben plaats gehad tussohen de bevolking en de Italiaansche bezetting, daar de Italiaan sche autoriteiten aldaar verscheidene bur gemeesters en schoolmeesters uit het land gezet hadden. Mariniers en matrozen van de oorlogsschepen zijn de bezetting te hulp gekomen. OOST-INDIE Ontsporing. Batavia, 28 October. De locomotief en twee wagens van den sneltrein van Bui tenzorg naar Soekaboemi zijn "ontspoord door een breuk in de rails. Een stoker werd gewond. De materieele schade is aanzienlijk. Moord te Garoei De beklaagde R. in de zaak omtrent den m-oord op mevrouw 'Campbell Mac Fie, is tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. LUCHTVAART. Een noodlanding op de Zuiderzee. Geen persoonlijke ongelukken. Uit Spakenburg wordt gemeld: Donderdagmiddag heeft het Duitsche Junkervllegtuig D. 946 van de Luft Han- sa, op weg van Hamburg via Bremen naar Amsterdam, waarschijnlijk wegens ben zinegebrek in de buurt van Bunschoten een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig geen watervliegtuig kwam in het water nabij. Bunschoten terecht. De ^Zuiderzee is daar slechts één meter diep en de piloot slaagde erin, het vliegtuig zóó neer te zetten, dat de vleugels en de cabine droog bleven. Met ©en vaartuig zijn do zes passagiers uit het vliegtuig ge haald en dezen zijn later per auto naar Amsterdam vervoerd. Van Schiphol ls hulp gezonden om het vliegtuig op het droge te brengen. Behalve de zes passa giers waren een piloot en een meoanioiën aan boord. ven-, de interpellaties ovot do (militaire relletjes in- hun geheel -aan dó ordó te stel len na de bespiegelingen over het trak taat. President Ruys had de Kamer in overweging gegeven, do Interpellaties aan te vatten na de -beschouwingen in eersten termijn over het verdrag. Men kwam fei telijk Woensdag niet tot een© conclusie over deze regeling van werkzaamheden. Wèl zinspeeldo Praeses op do mogelijk heid, dat de Algemeen© Beschouwingen over het tractaat „op een onverwacht tijd stip zouden kunnen afloopcn", alsook op het wensohelijke, dat dte leden nog van een kort recèsje zullen kunnen profitee- ren om zich te wijden aan nadere -bestu- deering van de Bcgrootingsstukkon. Als het „groot-politiek debat" is -begonnen, gaat men eene periode van vijf h zes we ken in, welke inderdaad 't alleruiterste vergt van den „Ausdauer" der ijverige afgevaardigden. Men verkeert dan in een koortsig jachten om het budget, met al dón aankleve van dien, uiterlijk 23 De cember aan kbnt te hebben. Dat is en blijft een krachttoer.Bij de -behande ling van de belasting-ontwerpen en niet mindór bij die van do Wegenbelasting is voor de zooveelste maal aan den- dag ge- komen-, hoe weinig -leden de kunst ver staan van zelfbeperking in het debat, als ook van offervaardigheid om- niet te her halen wat anderen gezegd1 of te zeggen wat anderen reeds herkauwd hadden, gelijk een Kamerlid uit vervlogen dagen 't pittig uitdrukte. Do Voorzitter zinspeelde natuurlijk op de mogelijkheid van het weldra geboren worden eener motie bij het traktaat- debat, welke minister Van Karnebeek wel- lidht zal noodzaken de portefeuille neer te loggon, terwij'1 de ratificatie „zwevende" zou worden. Dagelijks worden fractie-vergaderingen gehouden, gewijd aan „de groote ikwestie". Ook het senioren-convent (de leiders der politieke partijen) zijn enkele malen bij een geweest. Men is uiterst mysterieus, het parool „mondje houden" is over de gansehe linie afgekondigd. Ik hoorde ook al beweren, aan men schen, die het naadje van de kous weten, ontbreekt 't nooit dn da-gen van spanning!, dat men zich had voor te bereiden op eene „surprise", dewelke reeds op Vrij dag 29 October zou opduiken. Uit zeer betrouwbare bron vernam ik, dat van zulk overhaasten geen sprake zal zijn. Mijn zegsman verzekerde me met den meesten nadruk, dat de Tweede Kamer rustig over het verdrag zou gaan bespiegelen. Van den loop der discussiën, van de eer ste -groote rede, welke Exo. Van Karne beek zal -houden bij deze gelegenheid, zal 't afhangen, of men aanleiding zal vinden een votum uit te lokken vóórdat over de ratificatie gestemd wordt. Volgens deze lezing hangt alles dus nog in de lucht en is de decisie niet reeds „bekokstoofd", zoo als van andóre zijde verzekerd wordt. zoodat de openbare behandeling van het verdrag eigenlijk slechts „mise-en-scèn©" zou wezen. We moeten nu rustig den loop der din gen afwachten. Qui vivra verrai.zeg ik nog maar eens. Op Vrijdag 22 October memoreer ik nog even, heeft minister De Geer zijn belasting-ontwerpen in veilige haven ge kregen, wat 'de Tweede Kamer betreft. Over de wijziging van de Successie-wet moet nog „tweede lezing" worden gehou den, maar dat is slechts formaliteit. De -goedkeuring ook van dit deel van het complex ontwerpen staat rotsvast. Na de behandeling van de Personeel© belasting kwam aan de orde het vrijz.-democratisch amendement-Van Aalben, strekkend om aan do gemeenten de bevoegdheid to -ge ven, desveriangd een eigen- tarief voor oen plaatselijke personeel© belasting vast te stellen, in do plaats tredend van de opwntenheffing op de hoofdsom der Rijksbelasting. Elke regeling t. -a. van hot tarief ontbrak -hier. Minister do Geer bleek een plaatselijke personeele belas ting niet onmogelijk to achten, maar wees grond van technische bezwaren -nf. 2.Exo. van Financiën beloofde voorts, 5e zullen overwogen wat ln het belang van de ge meenten alsnog binnen het kader van do Personeele belasting zal kunnen worde gedaan. Mr. Van Aalten was verstandig genoeg om ln afwachting van hetgeen do Regeering nader zal voorstellen zijn amendement terug te nemen; te beveili gen tegen verwerping met overgroot© meerderheid'. Dinsdag 20 October j.1. zaten de minis ters De Geer en v. d. Vegte aan de groene tafel ter verdediging van het ontworp- Wegenbelasting. Na al wat over deze zeer belangrijke zaak is „geschreven en gewreven" had den zloh toch nog.dertien leden laten inschrijven voor de Algemeene Beschou wingen! Overdreef ik, hierboven weekla gend over de breedsprakig en schroraljjke praatlustigheid van ons Parlementl. Over de wenschelijkheid van deze wet bestaat geen verschil van gevoelen. Een wegen-fonds is noodig om ons land zoo spoedig mogelijk te voorzien van een be hoorlijk wegen-net. Slechts plattelander Braat zegt: „Onze wegen zijn nog niet zoo kwaad, als de chauffeurs maar wat kalmer rijden!".Dat aanleg van nieu we breede wegen een dringende eisch des tijds is, bij het dagelijks toenemend snelverkeer, is een der kleinigheden, wel ke den oolijken heer Braat ontsnappen. Over de keuze: gewicht der wagens als Ingezonden medeüoeling. (667) Ooos30-60-90ct Tube 80cl. B Bij Apoth.en Drogisten ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. In het j.1. Zondagochtendblad der Nieu we Rottordammor Courant steekt een schrijver de loftrompet over de scheep vaartmarkt en wel op een wijze, dat men ter beurze van een soort delirium ver- daoht. Inderdaad is het, zooals hy schrijft, voor een overzichtschrijver aangenamer om goodo berichten te kunnen inededee- len, dan wel telkens in herhalingen te moéten vervallen van de slechte toestan den. En daaraun sohynt nu op het gebied van scheepvaart wol een einde to zyn gekomen, want gedurende de laatste we ken stegen de vrachtprijzen gestadig en regelmatig, zoodat thans ongeveer drie maal zooveel betaald wordt voor sommige laadruimte, dan een paar maanden gele den. Het l(jdt geen twyfel, dat vooral de z.g.n. wilde vaartiynen daarvan proflteo- ren, en toonen do koersen in de afdeeling scheepvaart ter beurze derhalve een ge heel ander beeld. Aandeelen Maas stegen - tot 116 °/0, Nievelt tot 122 °/0, Hllligers- berg tot 118%, Holland-Amerikaiyn tot 70% en Kon. Boot tot zelfs 105%. En dat terwyl men nog geen 6 weken gele den in byna alle flnancleele bladen kon lezen van de malaise, die steeds voort- - r-duurt en nog zoo lang zal aanhouden. grondslag voor deze heffing is l^ng j Alweer een bewh's, dat de z.g.n. experts spiegeld. Het criterium „banden keef wejnjg van af weten. Dit zelfde kan ook zyn goeden kant, doch de hier geko- worjen geCoitstateerd van experts op het zen maatstaf schijnt todi de „minst gebied van Rubber, het bokende spreek- slechte te zijn, om he® in pessimistische, woor(j (jer broodetende profeten kan ook taal uit te drukken. j bi0r wor(jen toegepast. Desgevraagd ver- De Regeenng raamt de opbrengst - ^marde één dezer vakkundigen aan het begirf dezer maand, dat de Rubberprijs zoo vost was, omdat Amerika den prijs een maand lang zou hyschen om't kwar taalgemiddelde hooger te krijgen, zooda nig dat de restrictiemaatregelen niet zouden worden toegepast. Nu de practijk van hyschen der prijzen geen sprake, integendeel was Amerika steedB onge- animoerd en tot slot werden de restrictie bepalingen verscherpt, m. a. w. juist andersom pis de prognnstic luidde. De aandeelenmarkt is onder deze omstandig heden weifelend, men weet niet, waaraan men zich moet houden, en daarby vindt het publiek, voorgelicht door deskundige bladen, de prijzen der stukken rijkelijk hoog, wat natuurlyk niet onjuist is. Men koopt thans voor f 3360.een aandeel Amsterdam Rubber, dat over 1926 mis schien geen 25% dividend zal betalen, en met de risico's daaraan verbonden is een 10% rendementsbasis alleszins nood- zakelyk en daarvan is geen sprake, zoo dat de koersen voor de meeste fondsen inderdaad te hoog zyn volgens die voor waarde. De suikermarkt wordt lichtelyk heen en weer geschud door de beweging der Cubanoteeringen, waarnaar men hier gaarne kykt. De laatste dagen liepen er geruchten, dat er door den jongsten or kaan aldaar belangrijke schade aan de voorraden zou zyn toegebracht, zoodat er voor millioenen aan suiker verloren zou gegaan zyn. Andere berichten spra ken dit weer tegen en was het niet zoo erg, doch het is een feit, dat de schade bestaat en dat is allicht van invloed op het prysverloop. Op de valutamarkt is er wat nieuws cn wel de invoering van een nieuwe waarde, n.1, de Belga, zynde de ingevoerde gouden muntsoort voor buitenlandsche transacties in Belgische valuta, ter waar de van 5 franken, in guldens thans on geveer 85 centen. Deze munt is ingevoerd ter gelegenheid van de doorgevoerde stabilisatie van den koers, wat mogeiyk is gebleken met behulp van een leening, die in alle landen ten behoeve van dé Belgische munteenheid wordt geplaatst en met welk groot bedrag de Belgische regeering in staat zal zyn den koers op peil te houden. Het was voor den handel zeer te won- schen, dat ook Frankrijk hiertoe kon overgaan, doch schijnt het wel, dat het rechte vertrouwen in dat land nog niet bestaat, zoodat er voorloopig nog fluo- turaties in den Paryschen wissel verwacht mogen worden. Thans noteert Parijs on geveer 7.70 en is dus de laatste weken vrij belangrijk gestegen, wat aan den terugkeer van het vertrouwen wordt toe geschreven. Het geld is ter beurze nog steeds ruim verkrijgbaar en noteert thans ongeveer 3 wegen-belasting op 61/* millioen, waar dan 6l/a millioen uit de Rijwiel-belasting, terwyi totdusver Ryk en andere wegen- beheerders respectievelijk 41/, en 5 mil lioen 'sjaars aan onderhoud en verbete ring van wegen ten koste legden. -De Re geering concludeert, dat de noodige mid delen (800 millioen) gedurende 25 a 80 jaar beschikbaar zullen komen. Van verschillende kanten kwam Woens dag de wensch om het bedrijfsleven niet te zware lasten op\e leggen. Dat de Regeering imet deze „desidera ta" rekening heeft willen houden, is ge bleken uit de zeker belangrijke wijzigin gen, welke Woensdagochtend 27 dezer in het tarief van het ontwerp-Wegenbelas- ting voor haar werden aangebracht. Was het tarief in het ontwerp aanvan- kelyk: voor een auto, ingericht voor niet meer dan zeven .personen 6.per 100 KG. eigen gewicht (minimum 48. van meer dan zeven personen (autobus) 12.50 per 100 K.G. eigen gewicht en voor een vracht-auto 10.per 100 K.G. eigen gewicht met een minimum van 80.—, thans is de vracht-auto, evenals de personen-auto, met 6.per 100 K.G. belast, tot een minimum van 64.en behoydens de verhoogingen voor het ge bruik van cushion-, massieve rubber- en metalen handen. De auto-bus kreeg van de Regeering afslag van 12.50 tot 8.per 100 K.G. Dus: verminderingen met 40 en 36 pet. Eene blyde mare voor de sfeer der be langhebbenden! Voorts is in de Wegen-belasting eene bepaling opgenomen, welke de kroon be voegdheid verleent, in bijzondere geval len, geheel of gedeelteiyk -kwytschelding van belasting te verleenen. Natuurlyk werd, waar de belasting druk onder minister Coiyn nog met millioen per jaar verzwaard weid, de motie-Hiemstra tot afschaffing van de Rywielbelasting „afgewimpeld", met 47 28 duikelde deze „parade-motie". By verbetering van het wegennet heeft het geheele motor-verkeer belang. Minis ter De Geer, vergeleek die verbetering by een olievlek, welke zich met groote snelheid uitbreidt. Minister v. d. Vegte, die de kunst ver staat ook by de aller-dorste stof de Ka mer te amuseeren, onderstreepte nog even met een indrukwekkenden ernst, welke Z. Exo. van Waterstaat eigen kan zyn, dat de Regeering met alle kracht, systematisch en economisch dit groote werk wil aanvatten. Hoe eer ook de ter tiaire wegen kunnen geholpen worden, des te beter. Er was een soc.-democra-tisch amende ment, strekkend om by maatregel van Bestuur de mogelykheid' te openen om auto-bussen, reeds door tol getroffen, vrij stelling of vermindering van tolgeld te verleenen. Exo. De Geer achtte deze vrij stelling in strijd met het systeem dezer wet. Het doodelyke „onaannemelijk" werd uitgesproken. Cetera desunt! In de vergadering van Donderdag 28 October is de Wegenbelasting feitelijk af gehandeld. De interpellaties over de militaire rel letjes waren voor deze zitting by voorbaat uitgeschakeld. Ik stip nog sléchts aan, dat Donderdag avond ruim half-zoven het „quorum" er niet was er ontbraken acht aan de wet telijk vereischte een-en-vyftig leden, by de stemming over een amendement-Drop, dat wilde uitschakelen een door de Re geering overgenomen aimend.-Van Rycke- vorsel, strekkend om de provinciale hef fing van rijwiel te handhaven. Nadat óók door minister Do Geer was overgenomen een amend.-v. d. Waerden, (dus soc.-demo- cratisch). om te bepalen, dat geen pro vinciale wegen-belasting naast de Rijks belasting zal kunnen geheven worden. 'sHeeren Drop's verontwaardiging richt te zich togen de rywielen-heffing in Bra bant. Welhaast zal zijn amendement duike len, en het ontwerp worden aangenomen. Mr. ANTONIO. WETENSCHAPPELIJKE BERICHTEN. I>e meteoor van 19 October J.L Prof. Nyland te Utrecht deelt mede: Omtrent dit luchtverschynsol zyn by mil als gevolg van hét -bericht van liet Kon. Ned. Met. Instituut tot hu toe over do 100 waarnemingen ingekomen en elko post brengt er nog nieuwe. Hot is natuurlijk uitgesloten, dat Ik aan allo inzenders persooniyk zou schryvon en zij moeten dus mot oom -bericht in do dagbladen- genoegen nemen. -Hot grootste deel der ingezonden waar nemingen heeft voor de baunbepaling vnn den, meteoor weinig of geen waarde, en het is nog niet te zeggon of de boeohik- -bare gegevens voldoende zyn, om tot een ©enigszins betrouwbaar resultaat te gera- ken. in leder geval is daar nog ©enigen tijd mee gemoeid. Het staat wel vast, dat het verschijnsel een -bolide geweest is, oen meteoor van do soort dio mon in vele ge- vallen op de aarde ziet neervallen on die lan nit, ijzer'of (en) gesteenten biyicen te hostaan. Hot ls nog steeds eohter niet uit- gemankt, of er scherp ondersohold' ge maakt moet worden tussohen dezo boliden «n de eigenlijke vallende rherren. belasting-ontwerpen. Minister v. d. Vegte aan do groene Pittig debat. Naar het Tralctaatl De tafel.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 2