T Tweede Blad. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 30 0CT0BER 1926. Het huwtdJtfk van Prins Leopold van België. Naar de Telegr. verneemt is ook de Ne- derlandBohe Koninklijke Familie uitgenoo- digd, de inzegening vpn het huwelijk van prins Leopold van België met prinses Astrid van Zweden hij te wonen. Het Nederlandsch-Belglsche tractaat. Zooals bekend is, heeft België onder handelingen gevoerd met Duitschland over een teruggeven van Eupen en Mal- médy aan het Duitsche rijk. Het tot stand komen van een regeling is slechts mis lukt, doordat Poincaré om begrijpelijke redenen zijn vete uitbracht'tegen de reeds getroffen schikking. Bij die onderhandelingen nu heeft Bel gië den Duitschers voorgesteld om een gedeelte der tegenprestatie te laten be staan in een grootsoheepsche bevoordee ling van de haven van Antwerpen. Wij kunnen voor de juistheid van deze mede- deeling instaan en zouden haar zelfs moe ten handhaven tegenover een mogelijk Belgisch dementi. Dat de voorloopige schikking dit punt niet, omvatte, ligt daaraan, dat de Duitschers terugschrikten voor de vergaande strekking van het voor stel, dat zij als een zoo sterk aan banden leggen van hun bewegingsvrijheid be schouwden, dat zij de voorbeur gaf aan zuiver flnanoieele offers. Dit voorstel is gedaan, nadat het Bel- gisch-Nederlandsche verdrag reeds getee- kend was. Dit was toen blijkbaar de op vatting der Belgen van de „vrije en loyale mededinging" tusschen Antwerpen en Rot terdam, die het verdrag zou moeten in luiden. Is Nederland verantwoord tegenover de levenseischen Van zijn havens als het ondanks dit alles eindeloos den groot moedige speelt? En moet het tegenover dergelijke feiten voortgaan zijn toestem ming te verleenen tot het graven van het groote kanaal MoerdijkSchelde, dat volgens Belgische deskundigen beter is dan iedere andere denkbare verbinding tusschen den Rijn en de haven van Ant werpen en dat 'beraamd lijkt om de ver vulling van de voorwaarde, die België aan Duischtlaijd heeft gesteld, op groot- scheepsche wijze mogelijk te maken? Men bedenke: Duitschland heeft nu geweigerd, maar het accoord, dat om zijn principieels beteekenis voor Duitschland oneindig grootere politieke beteekenis heeft dan het terugverkrijgen van een stukje gebied, is nog niet getroffen. Duitschland kan nog voor de verleiding bezwijken. (N.Rott.Crt.) N. Z. HolL Reddingmaatschappij. Te Den Burg op Texel is Dinsdag j.L een vergadering van het hoofdbestuur der N. Z. H. Reddingmaatschappij met de commissie van Texel, Terschelling, Vlie land en Helder ter vaststelling van eene regeling van samenwerking'bij strandin gen, nu door de aanwezigheid van krach tige motor-reddingbooten het verleenen van bijstand mogelijk is op grooten Af stand van het station. Herdenking van het 50-jarlg bestaan van het Noordzeekanaal. De marine zal bij de feestelijkheden te Amsterdam op 8 November vertegenwoor digd zijn door een divisie torpedobooten, bestaande uit vier booten van het Z-type, waarvan er twee des avonds zullen wor den geïllumineerd. Na het spoorwegongeluk bij De Vink.v Het dreggen ln de sloot, waarin de bij de Vink ontspoorde spoorwagons zijn terecht gekomen, ia thans geëindigd. Het grootste gedeelte van de als verloren ge- gane opgegeven voorwerpen, is terugge vonden. Onder de teruggevonden voorwer pen, die naar Utrecht zijn opgezonden, be vonden zich een beurs met een inhoud van 85 (de vermiste beurs van mevrouw Lobo4Braakenstok en een gouden ring. De controleur bij dó Nederlandscho Spoorwegen, de heer Marchiand, is belast met het onderzoek naar de zeer talrijke aanvragen om schadevergoeding, die bij de directie der Spoorwegen binnenkomen. Kleine schaderekeningen zijn na dit on derzoek reeds uitbetaald. Iemand uit Delft heeft 47 ontvangen wegens schade bij het vervoer van de gewonden aan zijn auto ontstaan en iemand uit Leiden, die zijn bril vermiste heeft ook een schade vergoeding hiervoor gekregen. De elerhandel te Amsterdam. Een algemeen koopcontract en arbitragebepailngen vastgesteld. In de Donderdag in „Krasnapolskl" ge houden vergadering van de vereeniging „Beurs voor den Elerhandel" werd oen algemeen koopcontract vastgesteld door den handel ln eieren, zoowel versche als geconserveerde, en tevens besloten even- tueeele geschillen te beslechten door ar bitrage. Uitvoerige arbitragebepailngen gen werden overeenkomstig de voorstel len van het bestuur vastgesteld. Te Scheveningen werd de logger R.O. 2 uit Rotterdam bij de laatste .stormen op het strand geworpen. Nu vijzelt men het schip oj> om bij bóog water te'trachten het weer. vlot te krijgen. Hierboven ziet men het schip in afwachting van hoog water, steunend op de dommekrachten. Gerechtvaardigde luiheid. Jantje, waarom leer je zoo ongaarne? Omdat ik altijd heb hooren zeggen, dat knappe kinderen niet oud worden! Deze week werd te Amsterdam een demonstratie gehouden door een Zweedaohe Vliegtuigindustrie met een nieuw type marine-watervliegtuigen, die door tal van autoriteiten werd bijgewoond. Helaas gebeurde er een ernstig ongeluk. De vliegenier Lindner (inzet) vergde blijkbaar teveel van het toestel, waardoor de vleugels knapten. Het toestel sloeg met een enorme vaart op het water en tegen een loods. Op dit ontzettende ooge'nblik had onze fotograaf de tegenwoordigheid van geest om af te drukken en het gebeuren op de gevoelige plaat vast te leggen. Men'ziët op den achter grond twee mechaniciens dékking zoeken onder de vleugels van een ander watervliegtuig. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Aan het einde der vorige week, gauwer dan de meesten verwacht hadden, is de markthal-voordracht van B. en W. dan door den Raad aangenomen. En dit met een meerderheid, 84 tegen 8 die men, met het oog op de felle oppositie die onze groote pers tegen het ontwerp gevoerd had, al evenmin verwachtte. Of dit succes, succos in de eerste plaats voor wethouder de Miranda geweten moet worden aan de energieke propa ganda van de zijde van B. en W. door middel van het bekende prentenboek (toekomst-nlferkt-visioenen in smakelijke kleurendruk-prentjes) en vroege ochtend bezoeken door Raadsleden aan de groen- tenmarkt in Marnixstraat en omgeving staat te bezien. Ongetwijfeld werden de genen die in ambtelijken ijver voor dag en dauw hun bed uitkropen en het rom melige, primitieve, tusschen bruggen, straten en huizen beknelde bedrijf van onze huidige groentenmarkt aanschouw den, tenvolle overtuigd, zonder uitzonde ring, dat het „zoo niet langer kan". Maar daarmede waren zij nu nog maar niet ineens overtuigd, dat het grootsch-opge- zette de Miranda-plan, waarmede een 12 millioen gemoeid zijn, wèl kon I Waar schijnlijker lijkt het, dat velen van hen die tenslotte vóór stemden, minder over tuigd waren dat het wel kon, maar meer, dat het, politiek gesproken, wel moest I En dit geldt zeker wel't meest voor de katholieke fractie, die, eerst ver deeld, eindigde met unaniem pro te stem men. Sommige politieke weer-profeten meenen hierin een voorteeken te zien, dat het optreden van een zwart-rose-rood bloc, m. a. w. een soort fusie tusschen S. D. A. P., V.-D. en Katholieken in onze gemeente-politiek op komst is. Hoe dit alles ook zijwe krijgen onze nieuwe, grootste, van de nieuwste tech nieken voorziene markthallen, die, al moge men nog zoo optimistisch gestemd zijn, en persoonlijk ga ik in dezen zeer zeker met de optimisten mee toch in alle geval de'eerste jaren na de voltooiing niét hun rente zullen opbrengen. Voor zooiets, iets dat niet al ^anstonds rente-dragend is, mag een gemeente in 't vervólg geen gelden meer opnemen; al dus de strekking van een circulaire een dezer dagen door minister Kan aan Ge deputeerde Staten verzonden. Gelukkig, zullen B. en W. denken, dat we onze markthallen nu nog net binhen hebben. Uitvoering van Minister Kan's be doelingen zou overigens een leelijke knauw beteekenen voor de gemeentelijke auto nomie en het gemeentebestuur beletten in voldoende mate een oog op de toekomst te houden; iets wat toch in eensnel-ont wikkelende, moderne stad als Amsterdam eerste eisch is. Zijn alle werken die het Rijk uitvoert en waarvoor het geld op neemt aanstonds rentedragend Waar om zou wat het Rijk wel geoorloofd is, niet geoorloofd zijn aan de Gemeente?... In dezen trant 'ook besprak wethouder Wibaut een dezer dagen op een avond van de socialistische studentenclub de circulaire van minister Kan en tegen zijn bestrijding viel o.i. weinig in te brengen.... Behalve met zijn toekomst-markthallen heeft wethouder de Miranda zich den laatsten tijd ook met een probleem van zeer nabU-zijnden aard, waar wij allen op de meest persoonlijke wijze bij betrokken zijn, moeten bezig houden. Ik bedoel: het probleem van den huisbrand voor de komende maanden. Hoe zit 't, komen wij er, gezien de Engelsche staking^de- zen winter door heeft men hem deze week van pers-zijde gevraagd. En 't va derlijk-geruststellende antwoord luidde: maak jullie je maar niet bezorgd, ik, veel-gesmadê levensmiddelendictator heb in alle geval al gedaan gekregen dat er de zekerheid is dat de voorraad hier aanwezig niet door hoogere prijzen aan getrokken, buiten de stad wordt gebiacht. Wel zullen we, ook dit deelde hijmede, onze voorkeur voor de z.g. nootjes-kolen oftewel sierbriketten dienen in te perken. De prijzen daarvan zijn de laatste week reeds aanzienlijk gestegen en zij zullen die der gewone antbraciet heel dicht gaan naderenen dan zou 't, zeide hij, wel economisch blijken gewone anthraciet te gaan stoken. Enfin, als 't geen al te stren ge winter wordt, dan loopt 't wel los. En als 't wèl een strenge winter wordt?.... Dan, ja dan, aldus vader de Miranda, wasch ik nog mijn handen in onschuld, want ik heb „reeds in Juli en Augustus de bevolking dringend verzocht, gebruik te maken van brandstof-aanbiedingen en zich van huisbrand te voorzien" Laat ons dus hopen op weinig ijs. Wat we dezen keer met een des te geruster geweten kunnen doen omdat het bestuur van de Amsterdamscha IJsclub in tegen stelling met zijn normale gevoelens, dit jaar waarschijnlijk, ook een dergelijken wensch koestert. De Club toch heeft groote plannen op stapel staan die veel geld zullen kosten en waarbij men, al is er nu reeds een niet onaardig batig saldo, een extra reserve-potje, gevuld in een „goedkoop" seizoen best zal kunnen ge bruiken. Men is n.1. met de gemeente in onderhandeling over den aanleg van nieuwe banen aan den Schinkel, tweemaal zoo groot als de tegenwoordige en waarin o.a. een wedstrijd-baan van 500 Meter zal worden opgenomen. Het geheele complex zal, ter vergemakkelijking van den water toevoer, als een kleinen polder worden ingericht. Dusalgemeen-hoofdstede lijke wensch voor dit seizoen is: geen ijs als-je-blieft I We stellen ons dus, bij voorbaat over tuigd dat aan een zoo algemeenen wensch wel voldaan zal worden, nog meer dan anders in op het zoeken van onze ge noegens en uitspanning binnenshuis. Reeds waren we een binnenshuis-café uitspanning, boven en behalve het klas sieke biljart 'en de klassieke kegelbaan rijker, maar zfet daar komt de politie en ontneemt ons dit extraatje weer snoode- lijk. Het leek toch een onschuldig ver maak en die politioneele plotselinge be zorgdheid en strengheid doet wel wat wonderlrk aan. 't Gaat hier n.1. om het z.g. Derby-spel, een soort tafel-voetbal. Een miniatuur voetbal-veld met doelen, strafschop-gebied, grenslijnen, enz. waar op de twee spelenden door middel van draaibare caoutchouken blaas-instrumen- tjes een celluloïd-balletje voortjagen. Wat het eertijds veel-gespeelde ping-pong ten opzichte van het tennis-spe'1 was, is dit Derby-spel ten opzichte van het voetbal. Onze politie schijnt nu bang te zijn dat dit spel het clandestiene wedden in de hand zal werken. Het lijkt, zoo op het eerste gezicht, min of meer absurd. En het valt moeilijk in te zien waarom dit onschuldige spel meer de gok-neigingen in den mensch zou aanwakkeren dan het oven onschuldige domino of het biljarten b.v. Waarbij men dan nog niet eens be hoeft te denken aan grootere, tot ver derfelijke gok-lusten wekkende instituten waaraan een handels- en geldcentrum als Amsterdam rijk is en die toch nooit ook maar de minste bezorgdheid bij de politie doen ontstaan. Van binnenshuis gesproken. Meer en meer wordt het stadscentrum een complex van kantoren, hotels, verenigingsgebou wen en tehuizen. Al wat er particujier woont wordtmeer en meer naar den buitenkant gedrongen. Tehuizen voor arbeiders (A. T. V. A.), -tehuizen voor „Christelijke Jongemannen", -tehuizen voor oudere vrijgezellen, enzenz. slok ken daarbij langzamerhand wat er vroeger in de binnenstad op kamers woonde meer en meer op. Eil voor de kamerverhuur- derij raakt het vet van den ketel. Het laatste tehuis dat dezer dagen weer in exploitatie kwam was dat van de nog De onzettende kracht der Noord-Wester wordt gedemonstreerd door bovenstaand beeld van de pier in IJmuiden. Betonblokken van 20.000 K.G. liggen ter bescherming in 't water. Echter was de kracht zoo groot, dat verschillende dezer enorme blokken tot op de pier geslingerd werden. Het doorbreken van den dijk van den Dlnkèl, was oorzaak, dat een groot gedeelte der landerijen overstroomden, hetgeen aanmerkelijke schade veroorzaakte. Hierboven een kijkje op den straatweg, die evenals de weilanden geheel onder water Btond. altijd actieve vereenigingj Pro Senectute die een onderdak verschaft aan ouden van dagen uit den „beteren stand". Toch blijft niettegenstaande dit goede werk de ver zorging van ouden van dagen nog een vraagstuk dat nog lang niet is opgelost. Tusschen hen die in het oude mannen- en vrouwenhuis van de gbmeente een plaats vinc én, benevens hen die van „con- fessioneele" zijde gesteund worden eener-, en de Pro Senectute-aspiraDten anderzijds blijft er een groote categorie die hulp dringend noodig heeft. De Federatie Am sterdam der S. D.A. P. benoemde reeds aan het begin van dit jaar een commissie om deze kwestie onder oogen te zien. Zij zal nu weldra, volgens het verslag van genoemde federatie, met uitgewerkte voorstellen komen. Ook van deze valt dus een vermeerdering van het tehuizen-tal te verwachten. En dan staan er nog de inrichting van diverse wijk-jeugd-tehqi- zen, van een federatie-gebouw, van een kunstenaars-tehuis op het program. Over 't algemeen doet zich bij deze tehuizen en gebouwen-vloed het verschijn sel gelden, dat elke aparte richting, elke aparte nuance op politiek of religieuse gebied zijn eigen „home" wenscht te heb ben. Het is zeer zeker een uitzondering als men ook eens melding kan maken van een poging in omgekeerde richting: het samenbrengen van diverse organisa ties onder één dak. Een~ dergelijke po- ping werd al jaren lang ondernomen door een instituut dat zich de „Vrij Religieuze Tempel" noemt en dat o. in. een soort federatief verband tracht tot stand te brengen tusschen verschillende.vrijzinnig- religieuze stroomingen. Deze poging werd in zooverre met succes bekroond, 'dat deze week de groote zaal in het gedeel telijk nog in aanbouw zijnde Tempel-tehuis, in de Lairessestraat-buurt ingewijd werd, een plechtigheid waarbij een dertigtal corporaties die daar allen een centrum zullen vinden, vertegenwoordigd waren. Een poging tot synthese, tot samengaan, die, hoe men overigens ook tegenover de vrijzinnig-religieuze stroomingen moge staan, weldadig aandoet in onzen ver- splinterenden tijd. Jnweelendlefstal ln Amerika. Een rijke bult. P$rcy A. Rockefeller behoort weliswaar niet tot de allerrijkste Rockefellers, maar hij is toch een vermogend man en zijn vrouw is of was de bezitster van mooie juweelen. Deze Rockofellers wonen nen te Greenwloh (Ver. Staten) en zij kregen dezer dagen bezoek van een inbre ker, terwijl de familie aan tafel zat. De dief klom met behulp van een ladder het raam binnen van de tweede verdieping en kaapte er de juweelen van mevrouw Rockefeller. Mej. Winifred Rockefeller, een der dochters, kwam in de kamer, toen de dief bezig was, zijn slag te slaan. Zij slaakte een gil en de dief koos de vlucht. Onder de gekaapte juweelen waren een braoe- let met diamanten bezet en een armband horloge. Bandietisme ln de Ver. Staten. Berichten uit Herrin (Illinois gewagen van nieuwe bittere gevechten tusschen rl- valiseerende groepen van bandieten. Twee leden van de groep van welke Charles Bergen de leider is zijn vermoord gevon den; de een William Mc Quay werd in zijn auto aangetroffen op den weg tus schen Johnson City en Herrin, doorzeefd met machinegeweerkogels van welke er 29 de auto en 16 zijn lichaam hebben ge troffen. De anderen moord is gepleegd op Ward1 Jones den bewaker van de hut die^an Bergen tot schuilplaats dient Dd gezworen vijanden van de Bergen-troep zijn de broeders Shelton en hun aanhan gers en een strijd zonder genade tusschen beide groepen wordt hier tegemoet gezien. Auto-ongeluk. Volgens een Belga-telegram uit Boeka rest is prins Marte Bibesco gewond bij een auto-ongeluk in de buurt van PloeatL Zijn chauffeur is gedod. De grootste zeediepte. 9435 M. Naar Reuter uit Tokio meldt heeft een Japansche onderneming de grootste tot nu toe bekende diepte in den Stillen Oceaan (of elders ter wereld geconstateerd. Die diepte bedraagt 0435 M. De plek ligt in de buurt van de Bonin-eiianden. De Bo- nin-eilanden liggen ten zuiden van Tokio. Brandstichting. Een vreemd geval Eenigen tijd geleden was te Tokio In het gebouwencomplex van het Japansche gezantschap een poging tot brandstichting gepleegd die echter bijtijds was ontdekt. Thans heeft zich te Kobe een zonderling individu, een man van 82 jaar, die zich vreemd gedroeg en er raar uitziet, zich by de politie aangemeld als de dader. Zijn motief heeft hij niet meegedeeld. Men vermoedt hier te doen te hebben met een gedesequilebreerde mana, die po litieke grieven heeft en die op deze ma nier de aandacht op zichzelf en der grie ven heeft willen vestigen. Hotelbrand te Parijs. Tengevolge van kortsluiting ls Dinsdag- nacht brand ontstaan ln de trap van ©en hotel. Verscheidene logeergasten spron gen uit de vensters. Drie werden ernstig en twee licht gewond. De brandweerlie den konden de and are gasten redden. -U_ "V"l Ootk de Ned. Koninklijke familie nltgenoodlgd. Aanneming markthal-plan. Rijk en GemeenteKolen en tja. Tafelvoetbal. Vereenlglngsgebouwen en tehuizen. Uitbreiding Universiteit.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5