HELDEN COURANT S. COLTOF, Kanaalweg. Derde Blad. Kloosterbalsem BINNENLAND Heerenpaletots n. maat hm oi) pijn in rug en lendenen BUITENLAND. VAN ZATERDAG 30 OCTOBER 1926 het verdrag met belgis. Gistermiddag heeft de Tweede Kamer een aanvang gemaakt niet de behandeling van het verdrag met Bellgië. Bij de opening van de vergadering wa ren 76 leden aanwezig, terwijl aan de mi nistertafel hadden plaats genomen de mi nisters van Karnebeek, de Geer, Lam- booy en van der Vegte. De publieke tribunes waren geheel vol Ook eenige buiteniandsche journalisten hadden daar een plaats gevonden, o.a. de Nederlandsche oorrespondent van de TimeB, de Nederlandsche vertegenwoor diger van een Amerikaansch blad en een Poolsch journalist. Merkwaardig genoeg had zich gistermiddag om 1 uur nog geen enkele Belgische journalist aangemeld. Over de behandeling zie men onder Tweede Kamer. Démenti van minister Vandervelde. De correspondent van die „N. Rott. Crt" te Brussel seint: Naar aanleiding van1 het artikel van Don derdagavond1 in de „Nieuwe Rottendamsche Oourant'" betreffende het Nederlandsch- Belgisch verdrag, den weder-afstand van Eupen en Malmedy en1 de faciliteiten, welke België als tegenprestatie van Duitschland1 in het voordeel van de haven van Antwerpen zou verlangd hebbenl, heeft de minister van buitenlandsche zaken Vandervelde ons he denavond de volgende verklaring afgelegd;: Het zal1 u bekend zijn, hoezeer ik goed keuring van het Nederlandsch-Belgisch veT- drag door de Nederlandsche Sta ten-Generaal wensch, minder misschien om reden van economische voordeelenl, welke er voor beide landen aan verbonden zijn, dan om het door Van Karnebeek op een zoo gelukkige wijze verdedigd standpunt, waaraan de „Times" 28 dezer herinnerde, volgens hetwelk vrede en goede verstandhouding tusschen buur staten veel belangrijker zijn dan het ver krijgen van matenieele voordeelen. Tot mijn spdjit constateer ik niu, dat, te elfder ure, op het oogenblik, dat de bespreking in de Sta- ten-Generaal aanvangt, belangrijke orga nen van de publieke opinie in Nederland een houding aannemen, tegen welke ik op de krachtdadigste wijze moet protesteeren. Ik heb het hier over het stuk in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" en vestig daarbij de aandacht op het procédé, dat hierin1 be staat vooruit ;e verklaren, dat geen rekening zal gehouden worden met een dementi. In ditd artikel is kwestie van onderhandelingen betreffende Eupen en Malmedy en een pre ferentieel regime in het voordeel van Ant werpen, dat met deze kwestie zou verbonden zijn. Nooit hebben openlijke onderhande lingen plaats gehad tusschen de Belgische en Duitsche regeering omtrent Eupen en Malmedy, maar dat is een andere zaak. Nooit of nimmer is er sprake geweest, zoomin officieus als officieel en ook niet en marge der besprekingen, van tegenprestaties in het voordeed van Antwerpen. Mijn dementi is formeel en Ik kan niet genoeg protestee ren tegen de wijze, waarop in Nederland ge tracht wordt op het laatste oogenblik nog stemming te maken tegen het verdrag. Ik heb geenszins het inzicht mij in een pers polemiek te begeven, maar ten overstaan van een zoo flagrant valsche voorstelling van zaken heb ik gemeend1, dat mijn plicht was tegen deze beweringen protest te laten hooren. De redactie van de „N. Rott Crt" teekent hierbij aan: Het spijt ons te moeten oonstateeren, dat de Belgische minister van buitenlandsche zaken in deze onvoldoende blijkt ingelicht Laat hy zich wenden tot zijn collega van financiën, den heer Francqui en de Duitsche heeren met wie deze de besprekingen ge voerd heeft Zonder twijfel zullen zij zich herinneren, dat de heer Francqui begonnen is de Duitschers te vragen naar hun ge neigdheid, om Antwerpen bijzonder te be- voordeelem, een onderwerp, dat van de baan raakte doordat de Duitschers er beslist niet aan wilden, wat stellig niet uit liefde tot Rotterdam is geschied. Na zijn dementi nemen wij gaarne aan, dat de heer Vandervelde niet van deze be spreking geweten heeft Zelfs echter, als minister Francqui zonder medeweten van zijn collega's het onderwerp ter sprake heelt gebracht vermindert dit niets aan de betee- kenis, die zijn optreden als waarschuwing voor ons heeft Dat er geen o p e n 1 ij k e onderhande lingen over Eupen en Malmedy hebben plaats gehad, was ons, zooals ieder anrieT, bekend. Het doet ons genoegen, dat de heer Vandervelde niet verder gaande dementi's op zijn rekening neemt Wy moeten zijn verwijt terugwijzen, dat wij, „op het laatste oogenblik nog stemming maken tegen het verdrag". De heer Van dervelde bevindt zich daarmede in zijner on waardig gezelschap. Al onze publicaties over het verdrag, die men het karakter van onthulling heeft toegekend, zijn door ons gepubliceerd onmiddellijk nadat zij ons in handen waren gekomen. Wij stellen er prijs op den heer Vander velde ,te verzekeren, dat van onzen kant alles Is geschied' om te voorkomen, dat de beslissende factoren in dezen zouden wor den misleid of zelfs maar afhankelijk zou den zijn van onze sugjectieve opvatting der den zijn van onze subjectieve opvatting der bevoegde plaatse vertrouwelijk kennis ge geven van de wijze waarop, en den vorm waarin het door den heer Vandervelde ge wraakte bericht ons heeft bereikt. Meer konden wi) uiteraard' niet doen. maar dit leek ons alleszins voldoende. De 'hoefijzer-oorrespondent van het ,^Alg. Handelsblad1" zegt In zijni Kameroverzicht van Vrijdag: Dat het den Belgen om den dood' van Rotterdam te doen is, is trouwens nog pas gebleken uit het bericht der „N. Roti Ort" over de poging die zij hebben gedaan bjji de onderhandelingen) met Duitschlaaid1 over e^n „igrootischeepsche bevoordeeling" van Ant werpen als Duitsche uitvoerhaven. De redactie van dit blad teekienit tn een noot daarbij aan: „Wij, kennen de, bron van dit bericht; aan die juistheid valt niet te twijfelen". In haar ochtendblad van heden komt „De Telegraaf" deze mededéellngen tegenspre ken. Minister Vandervelde heeft dn een persgesprek met buitenlandsche journalis ten ontkend, dat de Belgische regeering een reoht van voorkeur van zeer verre strekking voor Antwerpen zou hebben verlangd' als contra-prestatie. En de Brusselsohe corres pondent van dSt blad kan „van meestbe- voegde zijde" het 'bericht van de „N. Rott. Ort." tegenspreken. Misschien is in enkieie Bel'gisohe en Duitsche 'kringen sprake ge weest van toezegging van het Duitsche Rijk om AntwerpenJS haven in ruil voor een eventueelen afstand1 van Eupen en Malmiedy te begunstigen, aan de Belgische regee ring is daarvan niets bekend. En de Ber- lijnsche correspondent deelt mede, dat het bericht aldaar met spot en schouderophalen is ontvangen. De Noordzeehaven te ÏJmulden. De aanbesteding van het onderhond. Gistermorgen heeft de hoofdingenieur- directeur van den rijkswaterstaat In der directie Noord-Holland aanbesteed het onderhouden van de diepte vóór den mond van en in de Noordzeehaven en in de kanaalgedeelten en havens buiten de slui zen te IJinuiden en van de havenhoofden en verdere werken van de Noordzeehaven gedurende 1927, 1928, 1929 en 1930. De raming was 674.000 per jaar. Ingekomen was slechts één biljet, n.1. van de heeren L. Volker en A. Bos te Dordrecht. Deze schreven in voor 647.000 bij een 48-urige werkweek en voor 608.000 bij een 55- urige werkweek. Het Rokln-vraagstuk. De V erk eerscommissie voor demping. Naar aanleiding van de laatste nota van het raadslid mr. Van den Bergh, in zake het Rokln-vraagstuk, waarin hij uit eenzette, dat z.1. met nagenoeg geheel be houd van het water een zeer goed oplos sing mogelijk was, hadden B. en W. het advies van de Verkeerscommissle Inge wonnen. Naar de Telegr. verneemt is deze commissie, na opnieuw de zaak overwo gen te hebben, bij haar oorspronkelijk ad vies gebleven, dat een oplossing van het verkeersvraagstuk slechts is te verkrijgen by demping van het overbiyvende water. De moeilijkheden van Petten. Vereenlging met Ztfpe? De flnanciëele moeilijkheden, waarin de gemeente Petten verkeert, hebben by het provinciaal bestuur sinds geruimen tijd de vraag doen overwegen of het vereeni gen van deze gemeente met Zype moet worden bevorderd. Petten is een gemeente van ongeveer duizend zielen, die niet sterk genoeg blijkt te zyn voor een zelfstandig bestaan. Het verlengen van dit bestaan zal op den duur slechts door subsidieering mogelijk zyn, daar uit de belastingen weinig meer gehaald zal kunnen worden. Met het oog daarop hebben Ged. Staten naar wy vernemen thans den weg inge slagen doqr de gemeentewet voorgeschre ven en aan het dageUjksch bestuur van beide gemeenten het oordeel over een samenvoeging gevraagd. De opheffing van Petten als zelfstandige gemeente zou een belangrijke besparing aan bestuurs-uitgaven beteekenen, doch Zype zal de wachtgelden moeten opbren gen, die aan de Pettensche ambtenaren moeten worden betaald. Zoolang het oordeel van beide gemeente besturen niet bekend is, zal dus omtrent den verderen gang van zaken nog niets kunnen worden gezegd. H.blad. De financiën van Vlieland. Naar aanleiding van de berichten om trent den slechten toestand van de finan ciën van Petten, bericht men dat Vlieland, welke gemeente in bevolkingscyfer onge veer overeenkomt met Petten, wat zyn schulden betreft verreweg het record slaat. Was het bedrag van deze schuld omstreeks 1917 ongeveer f 6000, thans is het gestegen tot over de f 100.000. Het is gemakkelijk daaruit een conclusie te trekken wat de betaling van leveranciers en ambtenaren aangaat. Het resultaat van een audiëntie van B. en W. by den minister om in dezen noodtoestand te ^voorzien was totnogtoe nihil. Postpakketten voor overzeeeche landen. Met ingang van 1 Nov. a.s. zal by wyze van proef het maximum-gewicht van post- paketten tot tien k.g. worden verhoogd in het reohtstreeksch verkeer met verschil lende landen buiten Europa, welke pak ketten tot dit gewicht toelaten, en waar mede door middel van Nederlandsche stoomschepen rechtstreeks verkeer onder houden wordt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat pakketten zwaarder dan 5 K.G. niet zyn toegelaten in NecL-Indië, Suriname en Curayao. MALVERSATIES TE WOERDEN. Aan het Centraal Magazijn van militaire kleeding en uitrustingen. Te Woerden zyn twee personen op last van den officier van justitie te Utrecht in arrest gesteld, verdacht van frauduleuze Ingezonden Mededeellng, prima blauw en grijs RATINÉ, ff 48.00. Idem in Confectie f 18,50, 22.50, 32.50, 38.50. Prima afwerking gegarandeerd. handelingen, ten nadeele van het Centraal Magazyn van militaire kleeding en uit rustingen, dat te Woerden is gevestigd. De controleur van de militaire admini stratie te 's-Gravenhage heeft onregel matigheden ontdekt in het financieel be heer van het magazijn, en in verband hiermede werden tegen een 51-jarig aannemer en een 60-jarig bureelambtenaar arrestatiebevelen uitgevaardigd. Beiden zijn naar het Huis van Bewaring te Utrecht overgebracht. Aan het „U. D.", waarin wy dit bericht stond, zyn nog de volgende byzonder- heden ontleend. De directe aanleiding van deze arres taties is een fraude, ontdekt in de hout leverantie. Na een voorloopig onderzoek is gebleken, dat er gelden zyn uitgegeven voor de levering van houtdat nimmer geleverd is. Het hout werd door den aannemer steeds volgens een zeker bon nenstelsel geleverd. Vanwege het Magazijn werd een bon verstrekt, waarvoor de leverancier dan later het geld inde. Nu is aan het licht gekomen door vergelyking van het aantal bonnen met het in de laatste jaren geleverde hout, dat er bon nen zyn geschreven èn geld is uitgetrok ken voor hout, dat eenvoudig nergens te vinden is, omdat het nooit werd geleverd. Een half jaar geleden is den kapitein Eggink, uit 's-Gravenhage opgedragen het Magazyn te reorganiseeren, en onder diens leiding zyn verschillende malver saties ontdekt. De nieuwe leider stond voor een chaos, een warwinkel van finan cieel beheer. In die laatste zes maanden kon er plotseling dertigduizend gulden bezuinigd worden. Dertigduizend gulden, die uitgetrokken stonden op de begrooting, bleken in het geheel niet noodig te zyn 1 Was er anders in één jaar voor hout leverantie f 25.000 noodig het laatste half jaar is gebleken dat f 800 ruim vol doende was. Ook met de loonen van het personeel was vreemd omgesprongener werd betaald voor „overuren", die de menschen in het geheel niet gemaakt hadden. Het personeel klaagde niet anders werd men eenvoudig ontslagen. TWEEDE KAMF.R, Vergadering van Donderdag. Aan dé orde ia de voortzetting van de behandeling van de wegenbelasting. De heer Eb els (v.kI.) verdedigt het amendement om de opbrengst der rij- wielbelasting buiten het wegenfonds te houden.. De heer Hiemstra (s.-d.) wyst er op, dat rywielen al zoo onbillijk belast zjjn, dat de opbrengst der rywielbelastlng gelijk Is aan de opbrengst der belasting op alle autobussen en auto's tezamen. Spr. kondigt een motie aan om de rijwiel- belasting te verlagen van 8 tot 1.50. De stemming was heden den heelen middag meer roerig dan gisteren en ex was zelfs een oogenblik waarop de heeren Sdhaper en Ketelaar het met den Voorzit ter aan den stok kregen, omdat deze huns inziens te vroeg de discussie over een on derwerp had gesloten. Het ging voorna melijk over de vraag of de Rywielbelas- ting naast de Wegenbelasting onveran derd zou worden gehandhaafd. De motie- Hiemstra tot opheffing van de eerstge noemde belasting was dezer dagen ver worpen, maar de vraag was thans, of zy bestendigd zou worden ook na 1930 (zoo als het ontwerp beoogt door het schrap pen der grens van '30 uit de Rywiel- belastingwet) en of ze niet verlaagd zou worden. Reeds in den aanvang der vergadering werd hierover warm gestreden tusschen de heeren Van Ryckevorsel en Leenstra eenerzijds, die betoogden dat rijwielen ook by goede wegen zyn gebaat, vooral daar vaak rijwielpaden ernaast worden gelegd, en de heeren Ebels en Hiemstra anderzyds, waarvan de eerste de begren zing tot 1930 wilde handhaven en de laat ste het bedrag der belasting wilde hal- veeren. Er mengden zich nog andere le den in het debat maar het slot was, dat de heer Hiemstra zyn halveeringsmotie in trok, nadat minister De Geer had verze kerd, dat hy reeds een verlaging tot b.v, 2.overwoog en dat het amendement- Ebels werd verworpen met 67 tegen 17 stemmen. De Minister had, tegenover het betoog dat de Rywielbelasting in '24 is ingesteld wegens den nood der schatkist, opgemerkt dat ze thans noodig wordt voor het Wegenfonds en dat hy deze heele wet niet zou hebben gehandhaafd als hy niet, naast de Wegenbelasting, voor het Fonds had kunnen rekenen op de Rywielbelasting. Dit geschiedde by de behandeling van Art, 81, waarin de inkomsten van het We genfonds worden opgesomd. Maar bij Art. 80 (het eerste der „Slotbepalingen") waar in o.a. de begrenzing der Rywielbelasting tot 1930 zat, kwam de heer Ebels op de zaak terug met een amendement waardoor deze schrapping ongedaan zou worden ge maakt. Maar nu sprak de Minister het woord uit dat reeds uit zyn betoog by Art. 81 volgde: Onaannemelijk. En opnieuw werd de poging van den heer Ebels met zeer groote meerderheid verijdeld. Vergadering van Vrlfdag 29 Ootober. ■beaioteni wordt de eindstemming over de Successiewet te doen plaats hebheni Donder dag 4 November by aanvang van die verga dering en) daarpa af te handelen) de wegen belasting. Het amendementt-Diep om niet te doen handhaven) provinciale heffingen op rijwie len wordt verworpen1 met 45 tegen 81 stem men. Hierop begint de behandeling van het verdrag met België. De heer Knottenbelt spreekt de hoop uit, dat in het parlement een frissohe bries zal- opsteken, die de dónkere wolk, die over ons land hangt, wegvaagt Nederland doet in het' verdrag afstand van zyn souve- reiniteAt daar, waar die souvereLniteit gebie dende eisch as. Leden van een arbitrale commissie die nen te worden benoemd in gemeen overleg met of door het Permanente hof van inter nationale justitie. Spr. crdtiseert de reserve, die is gemaakt voor Belgische oorlogssche pen! Belgische oorlogsschepen dienen met andere te worden gelijkgesteld. Voorts geven wiy ons metst onbetwistbaar recht, nX heit beloodseni, prya Spr. wlj^t er nog op, dat de Wielingen- kwestie een bron vormt voor een groot aantal disputen en' in het tractaat niet ge regeld is. Het Moerdijkkanaal zal de wel vaart onzer havens bedreigen. In het ver langen naar het kanaal ziet spr. een streven, om Nederlandsch grondgebied dienstbaar te maken aan Belgische belangen. Spr. vindt geen reden een deel1 onzer wel vaart te schenken aan het rijkere België. Alle concessies van Nederland zijn gedaan ter bevrediging van het Belgische verlan gen naar die hegemonie van Antwerpen over Nederlandsche havens. Vriendschap van België zal met dit tractaat niet worden be reikt, daar het niet tot stand kwam in een geest van verzoening, maar in den geest van Versailles. Overhaasting om tot toena dering te komen is niet gewenscht. Spr. be houdt zich voor later by motie op deze zaak terug te komen De heer Lovink gaat de voorgeschie denis van het verdrag van 1839 na en wyst erop, dat by de tot standfcoming daarvan de mogendheden bepaalden, dat by verdere onderhandelingen afstand van eouvereiniteit uitgesloten zou zyn Het nieuwe verdrag is geen' uitbouw van het oude en laat het Bel gische belang gaan boven dat van Nederland. De vergadering duurt voort. UIT DE PERS. Bescheidenheid. De N. Rott. Ort schrijft: De politieke discussies, in de afdeelin- gen der Tweede Kamer gehouden, zyn over het algemeen voor het kabinet wei nig welwillend uitgevallen Het mooiste, wat de heeren ten aanzien van het kabinet nog over hun lippen hebben kunnen ver krijgen, wordt in den aanvang van het- Voorloopig Verslag weergevonden, en het Is maar een magere lof, die daar wordt toegekend. Immers, verscheidene leden spraken het genoegen uit dat het tegen woordig kabinet „de voorkeur verdient boven het kabinetUoiyn", het kabinet der „agressieve reactie", omdat zy het „als een geluk voor het land beschouwden, dat het van het kabinetrOoiyn was verlost". Dat is eene vrijwel volkomen negatieve waardeering van het kabinet-de Geer. Zooiets als: „alles ls 'beter, dan het kabi- neteOoiyn, laten we dus maar niet al te ontevreden zyn." Tot eendg positief woord, getuigend van tevredenheid over Met kar binet-de Geer, zyn samenstelling, zyn pro gram, zyn wyze van aanpakken, zyn tege- moetkomenden, partynayver overbrug- genden geest, heeft de Kamer met uit zondering van „sommige" leden, die biyk- baar tot den Vrijheidsbond moeten wor den gerekend zich niet kunnen ver mannen. Dit is heel jammer, want wie niet door politieke dwaallichtjes van de wijs ls ge bracht zal moeten erkennen, dat het ka binet-de Geer het land een enormen dienst heeft gedaan, niet zoo zeer, omdat het door zyn optreden den terugkeer van een (hervormd) kabinet-Colijn heeft belet, doch omdat het de politieke on macht der kamer met den mantel der liefde heeft overdekt. Hoe weldadig zou het hebben aangedaan, van hoeveel meea* zelfkennis zou het hebben getuigd, indien dit eerste voorloopige verslag van de po litieke opvattingen, waardoor de onder scheidene partyen worden bezield in stee van ons eene lange lijst van ontevre denheidsbetuigingen voor te zetten, waar-, mee het kabinet in zijtn geheel, en onder scheidenen zijner leden in het byzonder worden bestookt; in stee van ons lange verhalen te zingen op het refrein: „Als w y het maar eens hadden mogen dóen, zou je wat anders hebben ontwaard" eens van wat bescheidenheid had laten blijken. Want waariyik, wat der Kamer tegen over dit extra-parlementaire kabinet vooral past, is 'bescheidenheid, nederig heid en dankbaarheid. De toestand, waartegenover Jhr. de Geer zich bevond, toen hem de kabinets formatie werd opgedragen', was eene Ka mer, in hopelooze verwarring verdeeld. Maohtiige partygroepen, maar die elkaar het licht In de oogen niet gunden1, en el kaar met felle verwyten overlaadden. Daaruit hebben Jhr. de Geer en de zynen ons verlost. Het was een groot waagstuk, en de onvervaarde mannen, die zich er voor hebben geleend, verdienen den eer bied van allen, in de eerste plaats wel van de Kaïmer, die hen thans met 'bijna volko men gebrek aan welwillendheid bejegent. Het zou in dón lande een goeden in druk hebben gemaakt, zoo de Kamer zelf kennis hadde gehad, en tegenover 'het ka binet, althans dit jaar, groote bescheiden heid hadde getoond. Ingezonden Mededeellng. verdrijft de pijn ENGELAND. Het voorzitterschap van de conservatie party. Lord Linlithgow die op het oogenblik in Indië vertoeft ls aangezocht in plaats van den lord F. S. Jackson als voorzitter van de conservatieve party organisatie te willen optreden. Het is waarschyniyk dat lord Linlithgow met het oog op zyn we tenschappelijk werk in Indië voor de aan bieding zal bedanken. De mUnwerkerestaklng. Er komt licht ln de duisternis. De onderhandelingen van het vakver- eenigingsoongres zyn er in geslaagd oon- cessies te verkrijgen, zoowel van de re gering als van de mijnwerkers. Men ge looft, dat de onderhandelingen tot byieg- ging van de staking gaan in de richting van hervatting van het werp op districts- regelen, die door een nationale overeen komst vereenigd zullen worden. Ontplofbare stoffen by een mijn ontdekt By een mijn te Radstock (Somersetshlre) hebben werklieden een verdacht Indivi du verjaagd, die onmiddeliyk op de vlucht sloeg. Zy ontdekten toen een hoeveelheid ontplofbare stoffen met lonten en detona- tors, verstopt onder een windas. In een zak vlak erby vond men een groote bus met ontplofbare stoffen en lonten, mot het adres „Norton Hide Collindy'' dat is een mijn in de buurt. Naar aanleiding van deze ontdekking worden alle mijnen in Somerset door extra-politie bewaakt Weer geld van Rusland. Het agentschap Tass meldt, dat het b»> stuur van den sowjet-bond van vakver- eenlglngen heeft besloten, aan den En- gelsohen mljnwerkersbond een mlllioen roebel te zenden, welke ls byeengebracht door de Russlsdhe vakvereenlglngen ten bate van de En gelach e mynwerkers. De oollectea worden voortgezet. De kolenproductle. Men schat de opbrengst van de mijnen deze week op ongeveer 1.100.000 ton. De vorige week was het 980.000 ton en in de ierste weken van de staking gemiddeld d echts 58.000 ton. De gevolgen van de staking. Een groote fabriek van nikkelen arti kelen by Swansea, waar ruim 1000 man werk vinden, ls gisteren gesloten als ln- ilrect gevolg van de staking. DUITSCHLAND. De geleidelijke ontruiming van het bezette gebied. De Fransche legerleiding heeft besloten iet Fransche lnianterie-reglment no. 26, dat ln Neustadt en Kaiserstautern ligt naar Frankrijk te doen terugkeeren. Het Fransche jagerbataillon dat ln Andernach ligt wordt naar beide genoemde steden verplaatst en Andernach wordt volkomen ontruimd. De gehoopte ontruiming van de badplaats Kreuznach heeft echter nog niet plaats gegrepen. De financleele regeling met de Hohenzollerns. De door den Pruisischen Landldag aan genomen wet omtrent de financieele re geling met het voormalige koningshuis, zal Zaterdag 30 October in het Staatsblad komen en onmiddellijk van kracht wor den. Voor den acht-urendag. De verschillende groote Duitsche verbon den) van1 vakvereenóglnigen hebbeni besloten een actie voor het herstel van dien 8-urigen werkdag te voeren; o.a. om te verkrijgen, dat hiervan slechts uitzonderingen zouden kunnen worden gemaakt, indien er voor in dustrieën een bijzondere loonregeling is ge troffen en indien het algemeen belang over werk veneischt. Onthullingen over het Duitsche militarisme. De verschikkelyke dingen, die de veem gerichteprocessen te Landsberg aan het Mcht brengen), toonen een ruwheid van ze den onder de Duitsche soldatesks van na den oorlog, waarvan men in Westeuropee- sche landen geen wedergade zal vinden. Mannen', die in onwettige formaties van de ryksweerbaarheid waren opgenomen,, zijn een paar jaar geledón op barbaarache wijze uit Óen wieg geruimd, alleen op verdenking dat zij tegenover de geallieerde militaire commissie van oontröle een boekje zouden opendoen over Duitlschland's verboden krijgstoerustingen. Deze meedoogemlooze moordpartijen hebben tenslotte geen pol - tieke beteókenis. Dit geldt echter wel van den achtergrond tegenrweiken zy zich afge speeld' hebben. Luitenant Schuiz heeft verklaard', dat de gecamoufleerde ,arfceidscompagneënvan 1922 en 1923, bekend onder den naam van de .zwarte ryksweerbaarheid", op voor Bel verdrag met België. Blijf daarmee toch niet loopen. Akker'» Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rost bezorgen.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7