Een Liefde in de Wildernis KWATTA5" NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA dtWfV-REEP Eerste Blad. BUITENLAND Yereeniging tol bestrijding der Tuberculose. Vraagt KWATTA-SPECULAAS Nr. 0264 DINSDAG 2 NOVEMBER 1920 54ste «JAARGANG Verschijnt Dinsdags Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekeains No. 16066. ADVERTENTIEN: VOLKENBOND. Dnltschland ©n de Volkenbond Nu dr. Nitobé (Japan) met Nieuwjaar zijn ambt van ondersecretariageneraal van den Volkenbond neerlegt, heeft slr Eric Drummond den post aan dr. Dufour- Peronce, Duitsch gezantschapsraad te Londen, aangeboden. Volgens art. 6 van het statuut behoeft deze keuze de bekrachtiging van den Volkenbondsraad. Raadgevende permanente commissie van den Volkenbond. Als vertegenwoordigers van Nederland in de raadgevende permanente commissie van den Volkenbond zijn benoemd: gep. luitenant-generaal O. van Tuinen, gep. schout-bij-nacht H. G. Surie en luitenant ter zee 1ste klasse D. Vreede, respectie velijk voor zoover betreft vragen van weermacht te land, ter zee en in de lucht ENGELAND. De mijnwerkersstaking. De Londlensche correspondent van de „N. Rott Ort" meldt: Er schijnt nu toch werkelijk kans op een vergelijk te zijn, althans hebben besprekin gen van den Raad1 der Vakverenigingen met Cburchill plaats gehad en volgens het laatste bericht zouden de leiders der mljin- werkers op grond van den inhoud daarvan bereid' zijn om Donderdag aan de bijeen te roepen gedelegeerden machtiging te vragen om over de uit de besprekingen voortge vloeide voorstellen te onderhandelen. De hoofdvraag gaat op het oogenblik over de mogelijkheid van een tijdelijke regeling. Voor die tijdelijke regeling zouden de mijn werkers dan district-overeenkomsten moe ten aanvaarden, waarin dus ook langere arbeid geaccepteerd zou worden, maar die door zekere algemeene beginselen beheerscht zouden zijn. Deze tijdelijke regeling zou, voor dlnie of vier maanden gelden en in dien tusschentijü zou een commissie met een onpartijdiger! voorzitter moeten trachten de disrtrictsregeling tot een nationale rege ling te oo-ordkieereni Dat de eigenaars tegen deze oplossing gekant zijn, is zeker, maar men hoopt en men meent, uit de rede van Ohurchdll te Epping .te mogen lezen; dat dé regeering, wanneer de eigenaars zelfs dezen beperk ten natlonalen vorm niet willen, tot wetge ving zal overgaan. Gisteren zou de meerderheid van het be stuur van den, mijnwerkersbond in Not- ünghamshlre, die een districtsovereen komst met de patroons wenscht te sluiten, een vergadering houden over de organisa tie van een nieuwen mijnwerkersbond, met het doel om tot een volledige hervat ting van het werk in de mijnen te komen. Nog meer Russische steun. Naar men aan de N. R. Ort. uit Ber lijn meldt, bevat het Berliner Tageblatt een telegram uit Moskou, dat de Russische Ingezonden Mededeellng. vakvereenigingen na ontvangst van een wanhopig telegram van Cook besloten hebben opnieuw een bedrag van 1 millioen roebel uit te trekken tot steun van de En- sche stakers. DUITSOHLAND. De kosten van den steun aan werkloozen. Volgens officieele berekeningen heb ben de kosten van den steun aan de werk loozen de vorige maand meer dan 92.000.000 mark bedragen. Beleedlglng van den rijkspresident De redacteur van de Rote Fahne veroordeeld tot negen maanden hechtenis. Wegens beleediging van rijkspresident von Hindenburg en tevens wegens schen ding van de wet ter bescherming van de republiek, is Hauswirth, de verantwoor delijke redacteur van de oommunistische Rote Fahne Zaterdag door de Berlljnsche rechtbank tot 9 maanden hechtenis ver oordeeld. Het openbaar ministerie had 1 jaar geëischt Pruisen en de Hohenzollerns. De betalingen. In de overeenkomst tusschen Pruisen en de Hohenzollerns wordt bepaald, dat Pruisen aan het vroegere koningshuis een bedrag in contanten van 16 millioen mark zal betalen. De eerste termijn van 6 mil lioen mark zou reeds gisteren aan. den vertegenwoordiger van de Hohenzollerns, den heer von Berg, te Berlijn worden uit betaald, de tweede termijn van 6 millioen mark zal op 1 Februari en de derden even groote termijn op 8 Mei 1927 worden uit betaald. Tegen den achturigen werkdag. Een verklaring van de patroons bonden. In antwoord op de memorie van den bond van vakvereenigingen, waarin een wet tot verplichtstelling van den acht urigen werkdag werd bepleit, hebben de patroonsbonden een verklaring gepubli ceerd, waarin rij betoogen dat een derge lijk ingrijpen in het productie-proces tot een groote prijsstijging zou leiden en dientengevolge de werkloosheid nog zou doen toenemen. De bond verzocht de rijksregeering en de politieke partijen i dringend aan het drijven van de vakbon- dien niet toe te geven. De teemgerichwproceesen. De Duitsch Nationale Lokal Anzeiger vestigt de aandacht op de tegenspraak, die het Pruisische ministerie van binnenland- sche zaken op de onthullingen van luitenant Schulz omtrent de zwarte rjjiksweer heeft gegeven. De tegenspraak hield in: le. dat het mi FEUILLETON. Roman van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. 14) Jack en de anderen waren volkomen be komen van den schok van hun verbazing om fluisterend te bespreken wat zij haar zeggen konden. „Ik kom morgen terug," zeide Bela. „Ik ga nu naar huis om medicijnen te halen." „Waar woon je?" vroeg Jack. „Dat zeg niet," antwoordde zij koel tjes. Het geduld van een onderdrukt lachen achter hem deed Jack boos kijken. „Ik kan het gemakkelijk nagaan," prevelde hij. „Ais je mij volgt, kom ik niet terug," zelde hij. Neem me niet 'kwalijk," zedde Jack vlug „Maar het is grappig, dat gaan en ko men van jou. Hoe ben je er gisteravond uitgekomen?" ,ï>at zeg ik je niet. „Het is geen wonder, dat Husky een beetje bang voor je is. We denken alle maal „Wat denken jullie?" vroeg zij spottend. „Het kan mij niet schelen wat jullie denken," antwoordde zij. „Zeg mij één ding," zedde Jack. „Waar om ben je de eerste maal hier gekomen?" „Ja, dat aal lk je zeggen," zelde het nisterie van Schulz geen memorandum had ontvangen, 2a. dat de door Schulz geleide arbeidscommando's niet (gelijk de be klaagde heeft bew'eerd) met voorkennis van minister' Severing rijin gevormd of aange vuld Punt aldus het bliadi, spreekt iets tegen wat Schulz niet heeft gezegd Hij heeft zijn memorandum gezonden aan de ministers van rijksweerbaarheidi en justitie en aan den Pruisischen advocaat-generaal, welke laatste het uit het dossier heeft gelicht en aan den rijks-procureur generaal te Ledpzig heeft doorgezonden, omdat het mededeelin- gen bevatte, die gevaar kunnen opleveren voor de veiligheid van den staat. Punt 2 spreeikt over die door Schulz ge leide arbeidscommando's, terwijl Schulz juist met nadruk ontkent, dlat hij1 de leider was. HJj was slechte met toezicht beiast. De „Lok. Anz." vraagt dan of minister Seve ring kan Yerklaren, nooit Iets van de vor ming van arbeidscommando's bij de rijks- weer te hebben afgeweten. De B. Z. meldt dat het vonnis in het Landsberger prooos niet voor Woensdag avond verwacht kan worden. De verkeersstaklng te Berlijn voorkomen. In het loongeschil op de tunnelspoor te Berlijn is een schikking tot stand geko men, zoodat een staking is voorkomen. Het geschil ln de Rijnvaart bijgelegd. Het loongeschil in de Rijnvaart is bij gelegd, doordat belde partyen de (Zater dag gemelde) uitspraak van den offlclee- len bemiddelaar hebben aanvaard. Er komt dus geen staking. De nieuwe rege ling geldt tot 1 April 1927. BEiidlEl Een onvoorzichtige prins. Het „Berlmier Tageblatt" verneemt, dat prins Óscar van Pruisen ©enigen tyd' ge leden clgaretten en een vriendelijk briefje heeft gezonden aan Lorenz, een van de jon gelieden, die zich verleden week wegens een aanslag op het leven van minister Stre- semann voor de rechtbank te verantwoorden had, maar vrijgesproken is. Prins Oscar zond zijn geschenken toen Lorenz zich ln voorloopige hechtenis bevond. De Belgische Btabillsatl doening. Slechts een „uiterst gtttMe" toewijzing. Naar de N. Rott. Ort. van de zijde dor emittenten vernemen, is bij de Dinsdag gehouden inschrijving op het Nederland- Ingezonden Mededeellng. meisje, hein vlak in zyn gezicht kykend. „Ik wou zien wat voor mannen blanken zyn. Myn vader was een blanke. Ik heb hem nooit gezien. Bjj was een goed man, goed voor vrouwen. Dus dacht ik, dat alle blanken goed voor vrouwen zyn. Ik wou geen kwaad. Ik was hier en bakte jullie een paar poetsen uit de grap en om vrien den te zyn. Nu weet ik, dat andere blan ken niet zooals myn vader zyn." „Je hebt geiyk," prevelde hij. He hebt volkomen gelijk. En wy hebben verkeerd gedaan. Het spyt me. En de anderen heb ben er spyt van. We hadden juist afge sproken je te zeggen, dat het ons speel Geef ons een kans om te toonen, dat we niet heelemaal beroerlingen zyn." Het meisje kreeg kuiltjes in haar wan gen als een blanke vrouw. Geen booze blik meer. „Goed," zeide zy. „Ik kom morgen terug. Ik zal je vriendin zyn." Toen de volgende windvlaag van de Zuideiyke heuvels gierde, verliet Bela in haar kano de mond van de kreek. De wind dreef haar voort in dé richting, die zy uit moest, en de regenvlagen verborgen haar voor iedér, die haar van uit de hut zou willen nakyken. Haar Indiiaansahe opvoeding had haar geleerd zich niet te 'bekommeren om lichameiyk oomfort. Druipend als een meermin zat zy in haar kano te roeien met de regelmaat van een machine. Binnen twee uur was zy aan den oven kant. Het weer was toen opgeklaard en de late zon zond lange, gouden stralen over het meer. Zy vond in het dorp een groote bedrijL vlghedd, want het viawchen was nu in sche gedeelte van dé 7 pets. Belgische sta- bilisatMeening „voor eeni dusdanig be drag ingeschreven, dat aan inschrijvers beneden de 10,000 niets en aan de groo- tere inschrijvers slechts een uiterst gering percentage kan worden toegewezen." ZWITSERLAND. Ex-keizer Wilhelm naar Zwitserland? De Zwitsereche pers begint zich meer en meer bezig te houden met deni Duitlschen ex-keizer. De bladen nemen aan, dat het niet meer twyfelacMig is, dat ex-keizer Wil helm liefst zoo spoedig mogelijk Doom en Nederland verlaten wil1. Zy steden vast, dat de Duitsche regeering besloten heeft nieit toe te staan, dat Wilhelm zich in Dultech- land vestigt Vanzelf rijst dlan dé vraag, of de ex-keizer wellicht rijm oog op Zwitser land gericht zou hebben, om daar eend ge jaren den gang van zaken in Duitschtand af te wachten. De Zwiteetrsche dagbladen geven echter duldeüyk te verstaan, dlat het Zwiteersche volk allerminst op een verblijf vani Wilhelm II op Zwitsersoh grondgebied gesteld zou zyn. NatuurUjk is de Fransch-Zwiteersche pers de eerste geweest, om tegen een der- gehjk voornemen stelling te kiezen. Thans heeft ook de „Neue Züroher Zeitung", dde zoo menigmaal het oordeel ook van de Zwit- sersche regeering weergeeft, ondubbelzinnig zich tegen een vestiging van den ex-keizer ln Zwitserland uitgesproken. Wilhelm H kan aan de wereld nog slechts één enkelen dienst bewijzen, zoo zegt het blad, door nl daar stil te blijven zitten. WEER EEN AANSLAG OP MUSSOLINI. De duce ook ditmaal ongedeerd. Op Mussolinl, die zich op het oogenblik op een rondreis door Italië bevindt, is Zon dag te Bologna een rervolveraanslag ge pleegd. De dader, eert ktaarbiykeUjk nog zeer jeugdig persoon, ds door de woedende me nigte gelyncht. Het was tot dusverre nog niet mogelijk zijn Identiteit vast te stellen. 'Mussolinl, dde ongedeerd bleef, hield aan het station een rede voor het aldaar verza melde offiolerskorps en zette vervolgens zijn reis per specdaleni trein voort Uit Rome wordt nog gemeld: De kogel* die op Mussolinl afgeschoten werd, is door de jas en het ordelint van Mussolinl gegaan en vervolgens door den arm van den burge meester van Bologna, die zich naast Mus solinl bevond1. De dader is met dolksteken gedood. In geheel Italië hebben betoogingen ter eere van Mussoldni plaats gehad. Te ForH is Mussolinl geestdriftig ontvangen. De Koning heeft hem een telegram van geluk- wensch gezonden. Mussolinl Is Zaterdagmorgen vroeg een triomftocht begonnen Hij kwam in den morgen te Reggio (Emilia) aan. Vandaar begaf Mussolinl zich per auto met groot gevolg door de aangrenzende streek en bezocht verscheidene dorpen Te Gualtderi, waar hij zyn loopbaan als onder- wyzer begon tegen een aanvangssalaris van 60 lire per maand, wachtten 27 van zyn 85 oud-teerlingen hem voor het oude school- Ingezcmdén Mededeellng. Beterd&r^^ Mussolinl herkende hert allen, schudde gebouw op. hun de hand' en sprak met hen ln het dialect der streek. Hy was verrukt over den een voud en de hartelijkheid, waarmede hij te Gualtieri ontvangen werdi, waar hit, behalve zyn vroegere leerlingen, ook weer zyn oude vrienden onder dé boeren aantrof. In dén middag keerde de Duce terug naar Reggio, waar hij een groote en enthousiaste menigte toesprak. Later vertrok IMussolini naar Bologna, waar hyi tegen den avond aankwam. De ge- heele stad was schitterend verlicht; de stra ten waren overvol met een enorme menigte, dde den Duoe een enthousiast welkom be reidde. De dader van dért aanslag is herkend, het ls een knaap van 16 jaar Anteo Zambocl, de zoon van een welgesteld uitgever te Bo- logjna. De identificatie volgde nadat de vader die zyn zoon verlof had gegeven tot 6 uur uit te gaan, zich 's avonds tot de politie wendde, omdat de knaap nog niet thui9 was. Hy heeft het zeer geschonden lijk van zyn zoon toen kunnen herkennem Naar „Paria Solt" uit Rome verneemt, zijn tal van verdachten in verband met den aanslag op Mussolinl gevangen genomen. Volgens een telegram uit Rome aan de „Temps" was het Rlocd, ondersecretaris van de fascistische party, die zich het eerst op den pleger van den aanslag wierp en hem •>elette moor te schieten. De revolver, waar nee de aanslag ls gepleegd, is later terug gevonden, getadén met 8 kogels. Brland heeft Mussolinl telégrafisoh ge- ukgewenscht met zyn behoud. [Mussolinl heeft van Forll uit aan Aspi natle, den voor/lttor van de fascistische party te Bologna, een telssrram gezonden, waarin hy zegt: ,Het fascisme te Bologna is zyn roemruchte overleveringen getrouw ■jeblevenl. Nooit heeft in de geschiedenis van Ingezonden Mededeellng. ernst begonnen. De vrouwen waren bezig de vangst te sorteeren en schoon te maken en de visch op rekken te hangen, oan ze te dragen in den rook van het vuur. Haar aankomst verwekte heelemaal geen ver bazing. Bela was altyd gegaan en geko men zooals zy wilde. Buiten Charley's tepee vond zy haar moeder. Loseis" oogen flikkerden op, toen zy haar zag, anaar rij' zeidé niets, zy volg de haar in de tepee, nam haar onverwacht in haar armen en gaf haar een zoen. Zij waren er allebei verlegen onder. Bela had niet geleerd om veel te zoenen. Charley kwam boos binnen. ,De visch trekt nu," zeide hy. „Iedereen werkt nu. Als je niet werkt, krijg je geen visch." Houdt jy je visch maar," zeide Bela. In de tepee zweeg zy over haar avon turen. Nadat zy zich in haar eigen hut in de pyriboomen verkleed had* zooht zy' Musq'oosis op en vertelde hem haar we dervaren. Musq'oosis was een beetje boos. Hy luisterde, terwyi hy onverstoorbaar zat te rooken. Inmiddels ging dé zon onder in troebel-roode sohltterlng, die nog meer windvlagen voorspelde. Toen zy klaar was, zedde hy kort en krachtig: „Idioot om alleen te gaan. Je hadt een man mee moeten nemenj" Bela bleef zwygen. ,*En wat wil je nu van me?" vroeg hy. „Smeersel voor de wond," zeide Bela. ,Hn een beetje eten voor my." „Goed. Ik zal het je geven. Ga je weer terug?" „Vanavond." „Ik ga met je mee," zeidé Musq'oosis. Bela schudde haar hoofd, zy had er haar goede redenen voor om alleen te wil len gaan, maar het was moeilijk ze uit te leggen* „Ik ga alleen," zeidé zy. Bela keek hem smeekend aan. „jy bent altyd hartelijk voor mij," zeide rij. „jy 'bent nnjn vriend. Maar ik ga alleen. Ik kan niet zeggen waarom. Ik doe alles erg geheimzinnig, zooals je me gezegd hebt. Zy sden xny niet komen of gaan. zy dén ken, dat ik tooveriZy zyn bang voor nti}." „Prachtig" zeide Musq'oosis. „Ik slaap graag in mijn tepee. Wat wil1 je doen, als je teruggaat?" „Wanneer de bisschop komt, trouw ik met den kok," zelde Bela kalm. ,Hum!" bromde Musq'oosis. „Is hy de grootste?" „Neen." antwoorddé Bela. „De kleinste. Hy heeft de (mooiste oogen. „Zoo?" ,Hy is heel taap," zeide zy, terwyi zy plotseling naar den 'grond keek. „HIJ maakt, dat ik erg naar hem verlang. Zyn oogen zyn als de hemel, wanneer de wilde rozen komen. Zyn haar is schitterend als het vel van een wezel. Hy is even vrien deiyk voor vrouwen als myn vader." „Hum," bromde musq'oosis, Je praat als een blanke vrouw." „Zeg me hoe ik hem krijgen moet," zei de Bela eenvoudig. Musq'oosis deed alsof hy 'boos was. „jy vraagt me altyd wat je doen moet. Doe jy maar wat je wilt hoor!" „U weet het altyd zoo goed," zedde zy vleiend. „Ik heb het al eerder gezegd," bromide Gebrek aan eetlust Musqloosls. .Haat hem nooit zien dat je hem graag hebben wilt, anders wil hy jou 'niet hebben." ,Hk geloof niet, dat hy my hebben wil," zedde Bela terneergeslagen. „Hy ia niet zooals dé anderen." „Je moet geduld hebben," beurde Musq'oosis haar op. ,Hard hout vat niet imakkeiyk vuur, maar brandt des te lan ger. Ik zeg je nog eens houd je mond dicht Laat niet merken. Als de anderen zien* dat je den kok hebben wilt, zullen ze hem misschien vermoorden. Blanken zyn soms zoo idioot Je moet vriend met allen zien te worden. Je moet veel vragen en goed op allen ietten. Wanneer je hun manieren kent, weet je wat je doen moet. Langzamerhand moet je je man zoover zien te krijgen, dat hy de anderen verlaat Dan is het verder makkeiyk." ,Hk zal alles doen wat je zegt," beloofde Bela. ,H<wn morgenavond thuis," zeide hy. Doch daartegen kwam zy in verzet. „Neem, ik biy f liever daar. Ik kan niet lederen dag heen en weer roeien. Dat is te ver." ,Ben je krankzinnig?" vroeg Musq'oo sis boos. „Waar wil je 's nachts biyven?" „Ik heb een aardige schuilplaats by de kreek,' 'antwoordde zy. „Zy zyn niets waard in het bosch. Zij kunnen niets zien. Ik houd ze voor den gek zooveel als ik wil. Zy vinden me nooit." „Wees voorzichtig," raadde Musq'oosis haar aan. ,H«t is een gevaarlijk spelle tje." „Ik heb myn klein geweer," antwoord de zy, op haar 'borst slaande. „Zy zyn nu bang genoeg voor <my (Wordt vervolgd). HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Helderaehe Courant 11.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Indiöp. zeepost f2.10, ld. p. mail en overige landen f8.20. Zondageblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad reep. f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.85 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct 20 ct p. reigel (galjard) In«ee. meded. (kolombreedte als redaction. teket)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop. te buur)v. 1 t/m 8 regela 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. adv. ertra). Bewljeno. 4 ct. De kans op een schikking. De tegenspraak van Schulz! onthullingen. „Nou, we denken, dat het grappig is," herhaalde Jack. Het Consultatiebureau ie geopend weke lijks Woensdag van 12—2 uur: Kerk- gracht 36. Consult kosteloos. ITALIË. Een zegetocht van den duoe. De dader herkend. Verdachten gevangen genomen. Een telegram van Mussolinl aan Aspinatle. „Goed," antwoordde Musq'oosis nijdig. „Waarom wil je me spreken?" ilechtc ipl)«vcrteriag, tchcle hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver- ilopping, maagpijn en hartwater. genezen spoedig na gebruik van F ort er's Maag- pillen. het tonische laxeermiddel. Poster1* Maagplllen Alom verkrijgbaar 4 f 0.65 per flacon.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1