PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS Vervolg van het Plaatselijk Nieuws van pagina 1 van het 2e Blad. Bouwmeester^ Revue-Gezelschap. Eet zou onvriendelijk zijn, ons van de opvoering der revue „Duizend en één Lach", die gisterenavond in Casino plaats had, al te maken met een bespreking, waarin eenige algemeenheden werden verkondigd, die zouden kunnen dienen om te trachten hedenavond velen naar Casino te krijgen, doch waarin niets ver teld werd van het geweldige bedrijf, dat hier in werking moest worden gesteld om de opvoering mogelijk te maken. On vriendelijk zou het zijn, omdat, hoe men overigens over de revue zelve denken mag, men groote bewondering moet heb ben voor het organisatorisch talent, die zooiets in elkaar zette. Uit hoeveel personen het gezelschap bestaat, is ons onbekend, maar wij schat ten' niet te laag als wij het getal op vier- en-twintig dertig stellen. Behalve de artisten, die het publiek op het tooneel krijgt te zien, is er net eigen orkest (negen personen) onder leiding vanden kapelmees ter, den heer Jules Busan, den admini strateur, dor» beer Frite Kleinbloeeem, Uit het Politierapport EEN VELDSLAG TUSSCHEN POLITIE EN BURGERS TE ROTTERDAM. Varensgezel doodgeschoten. HOOG WATER. J»u kunnen worden toegepast. Een vergelijking met andere wacht gelders gaat, meenden deze leden, niet op, daar vóór het marineperso neel de dienst zwaarder en moeilijker is ffi verband met verblijt m tiopen, welke tijd bij de berekening van het wachtgeld met dubbel telt. Daarom behoorde ook eerder pensioensgerechtigheid in te treden. Sommige leden meenden te weten, dat de commissie tot regeling ven den rechtstoestand van het militaire personeel der zeemacht haar waakzaamheid nagenoeg heeft beëindigd. Men sprak de hoop uit, dat de Regeering, zoodra de commissie haar rapport zal hebben uitge bracht, een wettelijke regeling van den rechtstoestand van dit perso neel waarop nu al zoo lang wórdt gewacht, met spoed ter hand zal Lm«n. Op openbaarmaking van het rapport der oommissie meende men te mogen aandringen. Gevraagd werd, of het juist is, dat in de commissie voor georga niseerd overleg alle initiatief-voorstellen van vertegenwoordigers van de organisaties van het personeel voor kennisgeving worden aan- genomen. Met teleurstelling hadden sommige leden kennis genomen van het standpunt, in bovengenoemde Memorie van Antwoord, ingenomen in zake het Comité tot behartiging van de algemeene belangen van het marinepersoneel beneden den rang van officier (C.A.M.B.O.). Het daar ingenomen standpunt werd allerminst logisch geacht. Het is van alge meene bekendheid, dat zoowel bij vakorganisaties in de vrije bedrijven als bij die, waarin het burgerlijk overheidspersoneel zich vereenigd heeft, de belangenbehartiging in algemeenen zin door middel van een centraal lichaam geschiedt. De vakvereenigingen van burgerlijk over- haidspersoneel behartigen de belangen hunner leden evenals het marine personeel door middeil van het georganiseerd overleg, doch daarnaast vinden comité'a als het A.C.O.P. e.a. gelegenheid te over om de al gemeene belangen der leden van de bij hen aangesloten vakvereeniging voor te staan. Bij het marinepersoneel is het niet anders. Nu van Regeeringswege het contact met de hoofdbesturen van de drie alge meene bonden van marinepersoneel is hersteld, achtten bovenbedoelde leden wcdererkenning van het C.A.M.B.O.' daarvan een logisch gevolg. Tegen de geldende regeling der bezoldiging van het personeel wer den, in aansluiting aan het in het Voorloopig Verslag betreffende de vorige begrooting opgemerkte, verschillende bezwaren geopperd. De nieuwe regeling strekt zeer ten nadeele van het personeel, omdat de periodieke bezoldigingsverhoogingen belangrijk zijn ingekrompen. Als gevolg van den tragen bevorderingsgang zien velen op middelbaren leeftijd voornamelijk onder de onderofficieren in den rang van sergeant dienende verhooging van hun bezoldiging soms voor jaren uitgesteld, totdat zij voor bevordering in aanmerking komen. De be zoldigingsregeling volgens de Staatscommissie-Idenburg voorzag bij zulke stagnatie in de verhooging der bezoldiging als gevolg van een slechten bevorderingsgang, door de bezoldiging in zoodanige gevallen onafhankelijk van den bekleeden militairen rang vast te stellen. Aldus bestond voor het personeel ten aanzien van de bezoldiging een be hoorlijk perspectief, hetwelk bij de huidige regeling is weggenomen. Terugkeer tot de vroeger geldende regeling werd daarom geraden ge acht. Mocht de Minister daartoe niet bereid zijn, dan zou aan de bij htt personeel bestaande bezwaren tegen de thans geldende regpling kunnen worden te gemoet gekomen, door in de verschillende rangen dc loonschalen met een tweetal periodieke verhoogingen te verlengen. Men meende te weten, dat door de personeelsorganisaties een poging in dezen geest is aangewend, die echter geen resultaat mocht hebban, omdat de Regeering een rustperiode in de bezoldigingsregeling van het personeel wenscht. Men achtte het evenwel onjuist, op dien grond een regeling te bestendigen, die het ongewenschte gevolg heeft, dat een militair in het inidden van zijn militaire loopbaan een stilstand van bezoldiging ondergaat, te wijten aan omstandigheden van zijn wil ge heel onafhankelijk, nJ. de slechte en onzekere bevorderingskansen. Dit geldt zoowel vóör de bezoldigingen buiten als binnen de keerkringen. Het maximum aantal dienstjaren, na verloop waarvan aanspraak op bevordering bestaat, zagen sommige leden gaarne lager gesteld, dan de Minister, als in het voornemen liggende, in zijn meergenoemd schrij ven van 7 Mei 1936 heeft aangegeven. Het in uitzicht stellen van den korporaalsrang eerst op 35-jarigen leeftijd biedt een weinig aanlok kelijk perspectief, omdat indiensttreding in den stand van matroos ge woonlijk valt omstreeks het 17de levensjaar. Gevraagd werd naar de uitkomsten van het, door den Minister toe gezegde overleg met den Minister van Koloniën inzake wijziging van de rangschikking van het marinepersoneel bij vervoer naar en uit Oosl-Indië. Men zou gaarne zien, dat de uitzonderingtoestand, waarin dit personeel in dit opzicht verkeert, werd opgeheven en dus de rangschikking op grond van 'het genoten salaris zal geschieden. Inlichtingen werden verzocht omtrent de voornemens van den Mi nister, kenbaar gemaakt in zijn meergenoemden brief, dd. 7 Mei 1926, om aan de onderofficieren in den korporaalsrang vergunning tot het meenemen van het gezin naar Indië te verleenen. Ligt het in de be doeling om den overvoer der gezinnen per mailboot in dezelfde klasse te doen plaats vinden, waarin de echtgenooten zijn gerangschikt? Is reeds een regeling getroffen nopens de uitrustingskosten van de gezinnen? Men meende te weten, dat door de personeelsorganisaties voorstellen te dier zake bij het georganiseerd overleg waren aanhangig gemaakt. 1 Men meende te weten, dat toen onlangs de Duitsche politiekruiser no. 134 de haven van Nieuwediep is binnengeloopen en aldaar kolen heeft geladen, deze arbeid is verricht door Nederlandsch marine personeel. Sommige leden drongen er op aan, dat in het vervolg soort gelijke arbeid niet meer door militair personeel, maar door de daar- voor aangewezen particuliere arbeiders, waarvan velen met werkloos heid te kampen hebben, zal geschieden. Toestand oud-gepensionneerden. Gewezen werd op de moeilijke omstandigheden, waarin zich het oud-marinepersoneel, dat vóór 1918 gepensionneerd is, bevindt. Een Herziening dezer pensioenen werd dringend noodig geoordeeld. De aCtie, door dit personeel gevoerd, achtten verscheidene leden volkomen verklaarbaar. De wijze, waarop deze actie werd gevoerd en de toon, dia daarbij is gebezigd, moge bij sommigen wrevel hebben veroorzaakt en tot afkeuring aanleiding hebben gegeven, de toestand waarin dit personeel verkeert, maakt een en ander verklaarbaar. Op het ten spoe digste treffen van maatregelen tot verbetering hunner positie werd door deze leden aangedrongen. Anderen wezen er op, dat wel Is waar bij de wet van 26 Juni 1926, houdende nadere bestemming van de bezittingen van het Koninklijk Nationaal Steuncomité, voor dit personeel een voorziening is getrof fen, doch ook deze leden van oordeel zijn, dat daarmede wel niet zal kun nen worden volstaan, zooals bij de beraadslaging over het desbetref fende wetsontwerp van verschillende zijden is te kennen gegeven. Artikelen. Kotten van beheer en administratie. Ar1. 3. Verwondering werd door verscheidene leden uitgesproken over het feit, dat het salaris van den raad-adviseur in algemeenen dienst staat aangegeven op f 8500, d.i. gelijk aan dat van den secretaris generaal. Art. 4. Juichten sommige leden de op dit artikel verkregen bezui niging toe, andere leden fouden, onder verwijzing naar hetgeen met name inzake de opheffing van de geneeskundige inspectie hierboven is vermeld, nader toegelicht willen zien, dat die opheffing mogelijk is zonder de geneeskundige verzorging van de marine te schaden. Art. 10. Gevraagd werd of de bouwkundige opzichters aan de werr ven te Willemsoord en Hellevoetsluis nog wel noodig zijn naast de ingenieurs en den Rijksgebouwendienst. Gevraagd werd, of de boekhouding te Hellevoetsluis niet een onder- afdeeling kan worden van de boekhouding te Willemsoord, zoodat, daar de uitwerking der administratie plaats -heeft. Eenige leden sprqjeen hun bevreemding uit, dat aan het marine etablissement te Amsterdam nog steeds een administratiebureau met een aantal ambtenaren gehandhaafd wordt, hoewel daar, naar men meende te weten, zoo goed als niets te doen is. Art. 13. Gewezen werd op den hoogen post voor bureau- en locaal- behoeften der tijdseininrichting te Willemsoord; gevraagd werd, of die inrichting nog wel noodig is. Materieel der zeemacht en der Rijkswerven, maritieme etablissementen en inrichtingen. Art. 15. Naar aanleiding van het in de noot op blz. 25 van den Toelichtenden Staat opgemerkte omtrent door de Rijkswerven gedane verstrekkingen aan andere diensten en Departementen, drongen ver scheidene leden er Op aan, dat de andere Departementen meer gebruik zouden maken van 's Lands werven en werkplaatsen. Door het daar aanwezige personeel geregeld aan het werk te houden, zal men econo mischer werken; de algemeene uitgaven blijven dezelfde, maar kun nen over éen grooter aantal werklieden verdeeld worden. Daarbij is het geleverde werk betrouwbaar, wat met het door particulieren ge leverde niet altijd het geval is. Art. 21. Het aantal commandeurs te Hellevoetsluis (10) achtte men voor dit kleine bedrijf tc hoog. Gevraagd werd, of de beambten van politie op de Rijkswerf te Wil lemsoord voor de overuren ook betaald worden, dan wel gerekend worden ambtenaren-te zijn. Aan het zwembad op de marinewerf te Willemsoord wordt 's Zon dags gewerkt. De zwemuren zijn van 9 tot 12 uur. Het gebouw en het water moeten op temperatuur gebracht worden, wat zeer kostbaar is. Daar slechts 10 tot 12 man van de geboden gelegenheid profiteeren, meende men op Zondiagssluiting voor deze inrichting te mogen aan dringen. Art. 23. Aangedrongen werd op verbetering van de huisvestlng aan het vliegkamp „de Kooy", waarvoor nu gelden worden uitgetrokken voor hangars en een kombuis. Indien de dienst zou eischeti, dat al het personeel daar blijft, ia daar te weinig comfort voor de man schappen. Art. 29. Gevraagd wordt, mede in verband met het belangrijk ver minderd bedrag voor de aanschaffing van vliegtuigen, aan de Kamer, ter kennisneming van de leden, over te leggen een opgave van de aantallen thans beschikbare water- en landvliegtulgen, met vermelding van leeftijden. Personeel der zeemacht. Art. 30. Opgemerkt werd, dat volgens de circulaire voor het per soneel der zeemacht no. 862 een kostwinnersvergoeding wordt toege kend aan gehuwde of gehuwd geweest zijnde schepelingen boven de 23 jaar. Somqiige leden wenschten, dat ook ongehuwde schepelingen boven 23 jaar, die kostwinner zijn of worden, die vergoeding zouden krijgen. Men achtte het niet geheel juist, dat een gehuwde voor plaatsing aan boord f 0.25 per dag, een ongehuwde f 120 betaalt, terwijl de kostprijs op 63 cent berekend wordt. Er werd op gewezen, dat aan de torpedomakers bij bevordering tot adjudant de eisch wordt gesteld, dat zij nog drie jaren zullen die nen in dien rang. Gevraagd werd, of die eisch niet kan vervallen; deze personen zouden dan, indien zij niet naar Indië gaan, belast kun nen worden met diensten als hoofd van een onderafdeeling. A.rt 31. Gevraagd werdi, waarin de kosten van werving bestaan. Opgemerkt werd, dat de opleiding der leerling-monteurs van 4 jaar op 3 jaar is gebracht. Sommige leden achtten dezen tijd wat kort met het oog op onze tegenwoordig technisch zoo vervolmaakte schepen. D. Kosten van geneeskundige verpleging aan den wal en verstrekking van geneesmiddelen, enz. Met genoegen was gelezen, wat de Minister mededeelt over de ver betering in den gezondheidstoestand van het personeel in 1925 inzake geslachtsziekte. Echter merkte men op, dat toch nog een vierde der ziektedagen op rekening dezer ziekte kwamen. Loodswezen, betenning, bebakening, verlichting enz., en hydrographie. Verscheidenen leden spraken ook nu weder als hun meening uit, dat de verhoudingen bij het loodswezen niet goed zijn. Het optreden der superieuren tegenover het lagere personeel is dikwijls onjuist Naast hetgeen ten vorigen jare omtrent het opleggen van të zware en onrecht vaardige straffen is opgemerkt, verwezen zij naar het gebeurde met den loods Hopman te Vlissingen. Ook hetgeen aan den dag trad bij het onderzóek naar het vergaan van den loodsschoener „Terschelling H", bevestigt naar hun oordeel deze meening. Naar de opvatting dezer leden zou het gewenscht zijn, dat bij het loodswezen de hoogere rangen niet langer werden bezet uit personeel afkomstig van de marine, doch uit mannen van de koopvaardij. Er is trouwens een veel grootere samenhang tusschen koopvaardij en loods wezen dan tusschen marine en loodswezen. In verband hiermede werd de hoop uitgesproken, dat bij de door den Minister beoogde reorganisatie der marine er toe zal worden over gegaan, de afdeeling loodswezen van het Departement van Marine naar een ander Departement over te brengen. Hiertegenover werd opgemerkt, dat uk niets is gebleken, dat het Nederland sclhe Loodswezen, met den daaronder ressorteerenden dienst der kustverlicbting, betonning en bebakening een ihoogeren trap van volmaaktheid 10u hebben bereikt en beter zou zijn bqheerd, indien het beheer aan andere personen en aan een ter zake des»- kundig Departement zou zijn toevertrouwd geweest. Het tegendeel mag worden aangenomen. Gevraagd werd, of de Minister reeds tot een beslissing is gekomen inzake de vervanging van. zeilschepen voor dien loodsdienst door stoomloodsvaartuigen. Sommige leden betoogden opnieuw, dat de pensioenregeling voor de loodsen een andere dient te zijn dan de algemeene pensioen- regelen voor het Rijkspersoneel. Het zware, inspannende en ge vaarlijk werk van dien loods eischt de volle arbeidskracht; daarom moet dót personeel vóór het 65ste jaar gepensionneerd kunnen worden. De eisch van een langeren diensttijd dan 35 jaar voor het verkrijgen van een vol -pensioen, achtte men voor loodsen niet wel mogeiijk; men drong er derhalve op aan het pensioen te stellen op twee pet. per dienstjaar. Verzocht werd bij die vaststelling van het aantal loodsen voor de verschillende zeegaten niet te karig te zijn, omdat bij ziekte het personeel niet kan aangevuld worden uit amdere diensten. Art. 93. Door sommige leden werd opnieuw er op aangedrongen, dat voor het personeel der lichtschepen de vroegere dienstregeling, bestaande in vier weken dienst aan boord, gevolgd door vier weken dienst aan wal. worde hersteld. de tooneelchefs, den chef-electricien, den kapper, de kleedster, enz. Heel dat groote gezelschap is naar Helder gekomen en heeft eigen decors en requisiten meege bracht. Daarenboven de costuums. De kleedkamer van Casino hing er geheel vol mee, en hoeveel kisten, koffers en kratten dit alles beslaat, laat zich zelfs niet gissen. Wie dus eenigszins realiseert wat het beteekent dit alles mee te voeren op een tournée in de provincie, beseft ook welke enorme onkosten moeten worden goed- femaakt eer er ook maar iets overblijft. Zant al die menschen moeten ervan be taald worden ook. Het verwonderde ons dan ook geenszins, dat de administrateur ons zeide dat men uitsluitend bij uitver kochte zalen rekenen kon op een batig saldo. En uitverkocht nu was Casino niet, zij het dan, dat het bezoek goed te noe men viel. Dat dit Revue-gezelschap Helder op neemt in haar tournée, moet, dunkt ons, worden geapprecieerd. Want men moet niet vergeten, dat de opvoering zonder coupures gesohiedde en met volkomen dezelfde monteering en bezetting als te Amsterdam. Bouwmeester Jr. heeft de leiding van verschillende ensembles; den vorigen winter is hier opgevoerd de ope rette „de Postillon van Longjumeau", onder dezelfde directie. Deze revue is •en nieuwe oreatie en de tournée in de provincie is in zekeren zin een proef tocht. Slaagt zij, dan zullen we wel meer dere dergelijke opvoeringen krijgen. De revue „Duizend en één Lach" is een overweldigend-mooi kijkspel van schitterende tooneelen. Om de opvoering mogelijk te maken was het Casino-tooneel uitgebouwd. Een tusschendoek scheidde de vóórzijde van het groote tooneel en tusschen de verschillende groote scènes in hield Siem Nieuwenhuyzen, dien wij van menige ter Hall-revue kennen, het publiek op hoogst genoeglijke wijze bezig. Er iets van na te vertellen is ondoenlijk, omdat er geen samenhangend verbapd is tusschen de verschillende tafereelen en deze elkander in willekeurige volg orde afwisselen.Eene vergelijking met de revue's van ter Hall willen w0 niet maken, omdat vergelijkingen nooit ge heel zuiver kunnen zijn. Ditiszeker.dat de schitterende uitmonstering der cos tuums haar wedergade, ook bij ter Hall, niet vindt. De costuums voor deze revue zijn vervaardigd te Parijs; de decors ge deeltelijk te Parijs, gedeeltelijk op eigen ateliers van „die Haghesangers". En de lezer dient ons onvoorwaardelijk te ge- looven als wij zeggen, dat de kant, die voor d« costuums in de overweldigend- schoone finale van het eerste bedrijf ge bruikt is, absoluut echt is: echte Brus- selsche, echte Spaanscbe en andere kant. D* loovertjes, gitten «n hos al die ver sieringen meer mogen heeten, zijn op de costuums... geklonken. Dat dit dus een kostbare geschiedenis is, begrijpt men. Dit geldt ook voor het decor; de zeer mooie versiering van hel achterdoek in de finale b.v. is op Parijsche ateliers gemaakt. Alleraardigste tafereeltjes zagen wij. Zoo de oude dansliedjes uit e.en tijd, die nu welhaast dertig veertig jaar achter ons ligt: „Daisy Bell" en „Tararabomdié liedjes, die destijds waren wat men Schlager noemt, en thans vergeten zijn en verleerd... Daar was het tafereel, op het programma vermeld met „meisje wie draag je in je hartje Zes meisjes komen op, allen met een schild in de hand. Mimi Boesnach zingt bij ieder haar liedje: „Meisje wat draag je in je hartje?" En ziet: de Scheveningsche heeft Dorus Rijkers, de volksvrouw Pieter Jelles, Kniertje Heyermans in haar hart ver borgen, onvergankelijk en eeuwig. En twee rouwflguren drager, het echtpaar Lobo—Braakensiek met zich, zoo tragisch aan hun eind gekomen. Een ander tafereelSiem Nieuwenhuy zen als baby. Gebruld is er in de zaal; een van de heeren achterin kreeg lach-" stuipen als-ie Nieuwenhuyzen maar zag. Nog een ander tafereelNieuwenhuyzen en Henriette Davids als Hawaian dan sers... In groteske pakken dansen ze rond, plotseling gaat het licht uit en de beide dansers staan daar in hun groteske maskerade als verlichte schermen. Sien Nieuwenhuyzen vliegt de lucht in... Of de scène op de ziekenkamer in de kazerne. Nieuwenhuyzen is sergeant van de week, maar zijn mannetjes, de zieken, hebben hem gesmeerd. D<j kolonel-dokter komt inspecteeren en onze Siem, in het|nauw gedreven, speelt voor de ziekenachter eenvolgens kruipt hij in elkedtrib. Want de kolonel is erg kippig en ziet het toch niet... Geestig was het tooneel met het tientje. De teekening van het nieuwe tien gulden-billet was in het groot nagemaakt en in plaats van het portret stond er de. Zeeuwsche schoone in werkelijkheid. Behalve de reeds genoemde kant-finale verdienen nog vermelding de veeren- scène, waarbij de dames heusche veeren droegen, de groote slotscène met de brillanten e.a. Zoo is in deze revue afwisseling te over en inderdaad zorgt de onovertref bare koiqiek Nieuwenhuyzen voor de duizend en één lach, die door de zaal daveren. Het is een schouwspel, dat zeer de moeite van een bezoek loont en dat heden avond nog te zien is. Eerst te half twaalf was de voorstelling afgeloopen. Er was bovendien van zeer goeden zang te genieten; een der heeren bleek in het bezit van een mooi orgaan en des kapel meesters echtgenoote, mevr. SusanLu- ers oogstte eveneens succes. Henriette Davids eveneens met haar liedjes, die het publiek meezong. Bazar Oud-Onderofficieren. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, organiseert de Kon. Nederl. Bond van Oud-Onderofficieren een Bazar, welke ten bate van het Weduwen en Weezenfonds van deze Vereeniging zal worden ge houden, en die Woensdagmiddag in het Militair Tehuis, Spoorstraat, geopend wordt. De Kon. Nederl. Bond van Oud- Onderofficieren werd opgericht 5 Febr. 1888 en heeft sedert zijn bestaan zeer veel voor de léden gedaan. Enkele cijfers mogen daarvan een voorbeeld geven.De Bond verstrekte voorschotteja tot een be drag van ongeveer f 93000.hij ver strekte giften aan noodlijdende kameraden tot een bedrag van ruim f 14000.Hij steunde behoeftige weduwen tot een be drag van ruim f 13000.Aan vrijwillige bijdragen bij oproep in het orgaan voor weduwen, zieken of noodlijdende kame raden kwam ongeveer f 16000.in. Aan Weduwen en Weezen werd uitgekeerd ongeveer f 94000.terwijl de Bond ruim 2700 zijner leden aan betrekkingen hielp. Dat is dus geen kleinigheid. Teneinde het Weduwen- en Weezenfonds te steu nen de hieruit gedane uitkeeringen betreffen in hoofdzaak de weduwen van oud-gepensioneerden wordt thans door de afdeeling Helder een bazar georgani seerd. Voor zoo'n bazar zijn velerlei din gen noodig, die aldaar worden verkocht. Welnu, de vrouwen der leden hebben er voor gezorgd, dat deze Bazar goed voor zien zal zijnzij vervaardigden allerlei voorwerpen, die nu eenmaal een vronw alleen maken kan, en schonken die aan dezen bazar. Wij waren in de gelegenheid deze voor werpen te bezichtigen. In de woning van de ijverige donatrice der afdeeling, me vrouw van Vlietr—Wickel, Hoogstraat 121, lagen beide kamers vol met den inven taris. Wq zagen er spreien, heel mooi kindergoed in alle mogelijke soorten, kussens in uiteenloopende modellen en patroons, eierwarmertjes, die rij aan rij op den schoorsteenmantel stonden geëta leerd, shawls, kleedjes van zijde en filet, bonbonbakjes, theewarmers, kalenders, ja wat al niet. Jftet is onmogelijk alles te noemen. Dit alles zal a.s. Woensdag, Donder dag en Vrijdag ter bezichtiging en, wat belangrijker is, ten verkoop wor den hangeboden in het Alg. Mil. Tehuis, Spoorstraat. Woensdagmiddag te 8 uur heeft de offiqieele opening plaats, terwijl de bazar van 4 tot 11 uur en de beide volgende dagen van 8 tot 11 uur is ge opend. Natuurlijk zal daarbij een num mertje muziek niet ontbrekenWoensdag middag is het de Mandolineclub van den heer Kok, die zich daarbij doet hooren, terwijl des avonds een tweetal heeren zich beschikbaar hebben gesteld voor viool en piano. Hopen wij, dat de afdeeling slage in haar goede voornemens om de Weduwen- en Weezenkas van de Vereeniging eens geducht te spekken I Een Hollander weggevlogen? Een bewoonster van de Djjlkstraat heeft aangifte gedaan dat een vliegende Hollan der, die zij voor de deur van haar woning had' neergezet, spoorloos verdwenen was. De poi.tie stelt een onderzoek in, waar heen deze Hollander gevlogen is. Brand. In een perceel in de Gasstraat ontstond Zondagavond een begin van brand. Vermoe delijk door vonken, die uit de kachel ge sprongen waren in de bedstede, was het bed in brand' geraakt. De bewoners zagen kans het reeds brandende bed naar buiten te sleepen en het daar met een paar emmers water te b; 'aschem. Zondagnacht werdi in de Prins Hendrik laan een man gevonden, die in bewusteloo- zen toestand verkeerde. De man werd naar het Hoofdbureau gebracht en kwam na korten tijd weer tot bewustzijn. Het bleek, dat hij' een zenuv toeval had gehad. Aanrijding. Gisterenmiddag had op den hoek Polder weg—De Wetstraat een aanrijding P'aat8 tusschen een' auto en een rijwiel. Er hadden hierbij' gelukkig' geeni persoonlijke onge lukken plaats. Het rijwiq} werd ernstig be- schadigd Door den chauffeur zal de schade aan het rijwiel worden vergoed. Van de oorzaak is niets bekende Binnenland, Zondagnacht is tusschen burgers en po litie op de Kaasmarkt nabij de Botersloot te Rotterdam een ware veldslag geleverd, waarbij1 één burger, de 26-jarige varens gezel A. C. Goossen uit de Hudsonstraat aloor een revolverschot is gedood. Hat was ongeveer halftwee in den nacht toen twee surveillerende agenten, die van de Botersloot kwamen en de Kaasmarkt op gingen, uit de St. Laurensstraat een troep van pi. jxl 25 personen zagen komen, die schreeuwend zingend1 en tierend de kaas markt optrok. De agenten maanden de schreeuwers, die onder den invloed van sterken drank ver keerden, een, zich kalm 'te houden. Doch het gevolg was, dat de burgers de agenten begonnen uit te jouwen, nog harder gingen zingen en om'de politiemannen opdrongen. De belhamel van den'troep, de 18-jarige fEetsjongen D. de B. uit de Eben Haëzer- straat, werd daarop gearresteerd. En reeds wilden de agenten dezen ter waarschuwing voor de anderen overbrengen naar het bu reau Lange Torenstraat, toen die geheele bende tveldra op hen aanvieil ten einde den arrestant te ontzetten. Zonder hun arrestant los te laten, trokken de agenten de sabel en wisten zich zoodoende eenigen tijd de op gewonden menigte van het lijf te houden, toen een passeerenö majoor-rijwielagenit, dfie ter contiróle de ronde deed, hun te hulp kwam. Hij bedacht zich geen oogeniblik, stapte van zijn rijwiel, drong door de van alle zijden toegestroomde menigte en trok intusschen den gummistok. Hij trachtte nu alleen de wfledende menschenmassa tegen fte houden, ten einde zoodoende den aftocht der twee agenten met den arrestant te dek ken. Deze manoeuvre is volkomen gelukt Want de agenten hebben hun arrestant weten mee te krijgen. Doch nu zag de ma joor zich. geheel alleen staan tegenover de steeds aangroeiende menigte. Een der bel hamels greep hem aan. Hij trachtte hem met den gummistok van zich af te slaan, doch van den anderen kant werd met zulk een kracht aan den met een leeren riem om de pols -bevestigden, gummistok getrokken en gerukt, dat het riempje brak, nadat het den majoor tot diep in het vleesch van de pols was gedrongen, waardoor hij bloedend verwond werd Hij greep den groots ten yer- zetpleger, die later bleek te zijn de 33-jarige los weitkman J. B. stevig vast en Met niet los ondanks heit rukken en trekken. Met de rechterhand greep hij daarop zijn revolver en loste daarmee een schot in de lucht. Een kameraad van J. B. wierp zich daar op op den majoor ten einde hem te nood^ zaken .dien belhamel los te laten. Hij gaf den majoor een stomp tegen le maag en een slag tegen die opgeheven rechterhand, waar in' de revolver zich bevond. Door dien slag werd de rechterarm .omlaag gebracht en ging tegelijkertijd! een tweede schot af, dat den 26-jarigen varensgezel Goossen, die zich op een afstand van één meter bevond en tot dfen troep herriemakers behoorde, in het hoofd trof. De man vael .terstond' neer en bleef liggen omringd door de opdrin gende menigte. Op het geknal der schoten waren echter van alle zijden politiemannen ter assistentie aangekomen. Met de saM werd ruim baan geslagen en eerat toen was het mogelijk den getroffene te nadereu. Hij bleek terstond diood te zijn geweest. De me nigte verspreidde zich naar alle kanten toon eenmaal meer politie ter plaatse was Per auto van den G. G. D. is het lijk van Goossen naar het Ziekenhuis Ooolsingel ge bracht. In den nacht heeft men den vadnr gemeld11 getroff6ne 46 droeve tijding nog Men meldde gistermiddag uit Maastricht: Jn de laatste 24 uur is de Maas weer 1.64 ÏLS®! ?en'. Pell8ciiaal aan de Maas brug teekent 8.42 M. of 45.48 M. boven A' Groote Grlendt is reeds ge- ^t^ïrRfioopen. Nog een paar centl- vüful dan treedt de Maas weer bulten haar oever. Een bericht van gisteravond uit Maas tricht meldt: Oim 4 uur was de stand 8.75 M. Alle lan derijen in Heugem staan onder water, het dorp nog niet. Uit België wordt nog lang zame waa geseind.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6