HELDERSCHE COURANT HERMAN NYPELS, VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. Opnieuw ontvangen mooie keuze 25.°°, 35.»°, 45.00, 55.°° gld. HELDER - SCHABEN. GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 6 NOVEMBER 1928. Een onderscheiding. Bij het feest van het Noordlzee-kanaal te Amsterdam ls een oud Heldersche in gezetene, de heer S. Baak, Heerengracht 8 te Amsterdam, de Kon. onderscheiding de Oranje Nassau-orde in goud toegekend. Genoemde heer heeft gedurende 48 jaren als stuurman en particulier loods het ka naal bediend. Hij is in Helder geen vreemde gewor den, doordat hij jaarlijks dikwijls onze plaats bezocht met jachten en particuliere stoomers. Kwtmit- Orgelfonds Luth. Gemeente. (Men schrijft ons: Velen zullen het fraaie orgel in de Luth. Kerk gehoord hebben), doch velen weten niet, dat er nog een' schuld op rust De Orgelfonds-Oomm. tracht nu o.m. door het houden eener bazaar, verloting van spreien, enz. dit tekort te dekken. De bazar, die ge houden wordt in de Luth. Pastorie, biedt den bezoekers veel iraais „en uw gang daar heen zal U niet berouwen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie lm dit blad. Verhoop van eieren. Verwijzende naar eeni in dit nummer voorkomend© advertentie worden tóppen* houders in de gelegenheid gesteld1 voor het geheels volgende jaar hun fcipaieren te teve* reni Bij voldoende opgave, b.v. 8000 kippen) Koegras en Oallantsoog, 8000 Zijp© en Anna Paulowna, 8000 Wieringen en 8000 Texel, zullen ophaaldiensten loopen. tMen ver- zuime dus niieit het aantal' kippen, dat men houdt, op te geven, want dit is noodig. Na die opgave volgt tijdens de Heldersche Pluimveetentoonstelling nadere bespreking en tevens worden die leveranciers in de ge legenheid gesteld goedkoop meelvoer te be trekken met het grootste percentage ver teerbaar eiwit en vet van (Lerlijke bestand- doelen onder offiicieele plaatselijk© oontróle, hetwelk die ophaaldienst thuisbezorgt. Ieder houdt zich dus vrij om die besprekingen af te wachten. Dure eieren en goedkoop b.st voer. Verbouwing confectiefabriek Ruyghweg. (Door d© firma Gebr. iMeijer alhier is op gedragen aan den aannemer W. J. Braggaar het uitbreiden der Oonfectiefabiiek aan den Buijghweg. Clingc Doorenboe-avond. Dinsdag a.s. geeft de bekende dichter- zanger Clinge Doorenbos een liederavond !n Casino. We behoeven verder niet uit te wijden wie en wat Clinge Doorenbos is, overbe kend als hij reeds hier is geworden. Het zal Dinsdagavond weer een ouderwetsche, vroolijke avond zijn in Casino. Voor niet- lngewijden laten we hierbij nog enkele persbeoordeelingen der groote bladen vol gen. Zoo schrijft Het Handelsblad: De groote zaal was geheel gevuld, het werd een overwoldigend succes. De Maasbode: dat was nu eens sohalksohe humor, de menschen hebben gelachen, geschaterd vaak, maar ook me nig keer een opwellenden traan terug moeten dringen. Elk liedje was een fijn schilderijtje. Verdere aanbeveling voor dezen avond is overbodig. I A. D. O-lezlng. Uit do advertentie in dit nummer, als ook uit de billetten in de stad aangeplakt, heeft de getrouwe A.G.O.-bezoeker (zij worden minder helaas) kunnen zien, dat wederom een A.G.O.-avond op komst is. Ditmaal heeft het A.G.O.-bestuur beslag weten te leggen op een lezing over een onderwerp, dat velen zal aantrekken en dat indertijd, als de heer Salm hierover kwam spreken, volle zalen trok, n.1. over onze aarde, haar ontstaan enz. De heer Geerling uit Amsterdam is het, die over dit onderwerp komt vertellen; hij is in het vorig seizoen hier met een dergelijk onderwerp geweest (Een uitstapje in de wereldruimte), dat toen zeer in den smaak viel. Teneinde den lezer te zien wat hem thans zal worden geboden, laten wij hier- onder de inhoud volgen dezer voordracht, die getiteld is „Wat, hoe, waar is onze Aarde Vorm, grootte, enz. der aarde en hoe men die te weten kwam. De ontdek kingen van Newton. Eb en Vloed. De schijngestalten der Maan. Het in wendige der Aarde. Ontstaan van Dag en Nacht. De Eclipsen. Van Pto- lemeus tot Oopernicus. Ons jaar. Verklaring van het tijdverschil op Aarde. - Hoe Phileas Fogg zijn weddenschap won. Oorzaak der klimaten. Oor zaken der jaargetijden. Middernacht zon en Poolwinter. Evenaar en keer kringen. De Aarde als Planeet Onze Vlucht door het Heelal. Zooals men ziet belooft de inhoud zeer aantrekkelijk te zijn. De voordracht wordt toegelicht met een uitgebreide collectie der nieuwste lichtbeelden, waarbij mis schien ook beweegbare en stereoscopische zullen zijn (dat zal afhangen van de lan taarn), terwijl waarschijnlijk ook Plane tarium, Tellurium en Globe bij deze lezing hun diensten zullen bewijzen. In ons volgend nummer zullen wij eenige recensies betreffende den heer Geerling opnemen. Noorder Kunstkring. Men verzoekt ons te plaatsen: Na eerst huishoudelijke besprekingen te hebben gevoerd over de komende tentoon stelling van schetsen, houtsneden, emz. (1820 November), hield onze voorzitter voor de leden een causerie over beeldhouw kunst, waarbij hij het gesprokene met veler lei illustraties en afbeeldingen toelichtta Spr. wilde de waarde van de moderne Hollandsche beeldhouwkunst uiteenzetten en deed dlit door haar te vergelijken met de kunst van vroeger eeuwen. De grootsche en gebonden beeldhouwkunst der Egypteruaren wijst op de waarde, die de kunstwerken bie den, die ontdaan zjjn van het toevallige, het tijdelijke, bijna het mensohelljike. Op één lijn daarmede is de Assyrische beeldhouw kunst te stellen. Een groot contrast daar mede vormt de HeBeensche kunst, waarin het lichaam!jjke schoon verheerlijkt wordt, waar het gebonden© en de geest veelal zoek zijn. Volgens spr. kan men dus van een zeker verval spreken en hit verbaast zich erover, dat de Grieksche beeldhouwkunst, eni de Romeinsche vooral zoo lang en zoo vaak als de hoogste wordt en weid1 beschouwd. Op die virtuose wijze van' weergeven van menschelijk lichamelijk schoon wil spr. nieit afdingen. Vervolgens werd1 de aandacht gevestigd op de beeldhouwwerken uit de Romaansche tijden uit de Gothiek, waarvan spr. ons de schitterendste voorbeelden van gebonden schoonheid toont; het doel, de geest dienend zonder het materiaal, de steen, te forceeren. Beeldhouwwerken van Zuid-Duitsche en Fransche kathedralen speciaal van de Notre- Dame te Rarijs, die het 'toppunt van gesty- leerde schoonheid paren aan duidelijk spre kenden geest, zonder die karakterloosheid, die vele Grieksche beelden ontsiert. Boven dien zijn van de Grieken alle groote beeld houwers met nam© bekend, van de Gothie- kieirs bijtaa niet één. De Renaissance brengt de menscheOjjkheldl weer naar voren; de beeldhouwer, met name gemoemdl Zijn werk mag niet dienen, doch wil hoofdzaak zijn. Als culminatiepunt der Renaissanoe toonde spr. het werk van Rodiln, de groote, niet liang geleden gestorven Franschen1 beeldhouwer. De steen mocht hier desnoods geforceerd worden om de wilde en grootsche ideeën van den meester te volgen. Ieder werk staat op zichzelf, vormt geen geheel met zijn om geving, b.v. een gebouw of ander deel, waar voor een beeldhouwer bestemd kan- zijn. En als .nieuwe reactie op dit soort losweg wer ken, komt de moderne beeldhouwkunst, zoo als Mdes da Ooeta, Hildo Krop en vele anderen, wier werken de geest ter uitdruk king brengt, terwijl de steen niet wordt ge forceerd, maar zijn waarde toebedeeld krijgt. Waar het beeld zijn decoratieve plaats her neemt in het .bouwwerk, dus hier: het mate riaal de geest, het 'bouwwerk tegelijk dient, de plaats dus hergeeft aan het beeld, die het toekomt. Spr. achtte dit van onschatbare waarde en toonde dit nog met vele foto's van werken in Amsterdam enl Den Haag duide lijk aan. De gestrande Engelscbo drifter Egbert P. D. 72. Zooals wij in ons nummer van Donder dag vermeldden was Woensdag bij Petten een Engelsche drifter gestrand Het was, blijkens een later bericht, de Egbert P. D. 72 uit Peterhead in Schotland, die met een lading haring op weg was naar IJmuiden. Vanwege den zwaren mist was de drif ter vastgeloopen op een der hoofden voor Petten. Het gelukte de van hier ter assi stentie vertrokken sleepboot „Drente" des middags bij hoog water het schip vlot te brengen, waarna het op eigen gelegen heid naar IJmuiden is gegaan. Uit het Politierapport Woensdagmiddag werd er door een agent opgemerkt, dat in het Julianapark een plank van een bank was afgetrokken. De plank werdl door een agent op het hoofdbureau gedeponeerd. Naar de ver nielers wordt een onderzoek ingesteld Woensdagavond vervoegde zich aan het hoofdbureau een minderjarige vreemde ling, die als scheepsjongen in betrekking was op een alhier liggend Rijnschip, waarvan hij ontslag had bekomen. Aangezien hij nu zonder geld of mid delen van bestaan was, verzocht hij, naar zijn vaderland terug te worden gebracht. Donderdag is hij naar Utrecht gebracht, om den volgenden dag over de grens te worden geleid Donderdagmorgen had op den hoek- v. Galenstraab-Emmastraat een aanrijding plaats tusschen een wagen van de Gem.- Reiniging en een handwagen. Oorzaak zou zijn, dat de voerman der bespanning den draai te kort had genomen, waardoor het achterwiel van diens wagen met den handwagen in aanraking was gekomen, waardoor de grootste helft der glasruiten, waarmede de wagen geladen was, vernield werd Een onderzoek wordt ingesteld Donderdagavond werdl door een agent een motorrijder bekeurd, die op zoodanige wijze door de Spoorstraat reed, dat de veiligheid en het verkeer daardoor in ge vaar werden gebracht Vrijdagtmiorgen werd naar Alkmaar een rnan overgebracht, tegen wien een bevel tot aanhouding was uitgevaandl door dien Officier van Justitie. Gevonden voorwerpen. iAati; het Hoofdbureau van Politie alhier is als gevonden terug te bekomen: een wolen handschoen, twee rijwielbe- lastingmerkenl, een groene wollen das en een ring met sleutels. .Aam de adressen: Geeltjes, Pijlsteeg 8: een handschoen. De Vrij, Paardenstr. 7: ten rijwielbeLastrng- merk. Van dén Berg, Schagemstr. 116: een cein tuur. Ingezonden Mededeellng, met stolpplooi en getailleerd, Kledingmagazijnen Verburgt, Goversstr. 21: een zijden das. J. Hlllebrand, Emmastr. 50: een honden* penning 1126—0717. Dijker, Molengracht 81: een vulpenhouder. P. Bakker, J, in 't Veltstr. 42: ©en rijlwiel- belastingmerk, schrift en handschoenen. Berkeljon, P. Heinstr. 20: een herdershond. De Vroome, Van Hogendorpstr. 24: een passer. T. van Eerden, Vijzelstr. 171: een alpaoca 'beursje met inhoud. Van Dijk, Hoogstr. 26: een teschje. H. Booij, MolenstT. 154: een he^renrijlwlel. Dienaar, O. Kerkstr. 8: een zilverbon. G. Gildémedjer, KI. Duitstr. 2: een 'boter hammenzakje met inhoud. R. Doorn, Molenstr. 64: een 'knot sajet. Keizer, Hoogstr. 26: een olpaocabeursje met inhoud. J. van Leeuwen, Hoogerwerfstr. 4: twee portemonnaie's met inhoud. R. WesseL, J. in t Veltstr. 116: een sleutel van een motorrijwiel. A. F. Evers, Goversstr. 59: een kLnder- taschje met inhoud. De Kloe, Sluisdjj'kstr. 100: een kinder- taschje met inhoud R. Korver, Middenstr. 120: een dames- taschje met inhoud Selderbeefe, Bloemstr. 14: een dop van' een Citroënwagen. Kapitein, J. in t Veltstr. 111: een panapluie. B. van Loosen, Vijzelstr. 85: een zilverbon. O. Vreeswijk, Torenstr. 82: een kinderpor- temonnaietje. Van Leeuwen), Gravenstr. 4: een sleuteL J. Oornieile, -Torenstr. 18: een rijwielbelas- tingmerk. Dorsten, O. Kerkstr. 23: een rijiwlelbelas- tingmerk. De Kok, Parallelweg 70: een portemomnaie met inhoudi M. Regter, Janzenstr. 40: een boodschap- penitasch. P. J. Offer, Molenlstr. 84: een huisdeur- sleutel. H. Kramer, Vischstraat 100: een dames handschoen. T. de Boer, Dijkweg 61: een rijwielbelas- tingmerk. Beers, Vischstr. 6: een schroevendraaier. OP WINTERLAAG. Vroeger was het in de Bcheepvaart- wereld gewoonte, dat, in' hoofdzaak, de Noordvaarders, gedurende de wintermaan den op winterlaag gingen liggen. Voornamelijk waren dat wel de hout sleepers, die natuurlijk in de Oostzee geen kans meer hadden hun bedrijf uit te oefenen. Van die in winterlaag liggende schepen kunnen de oude zeelui nog dikke verhalen doen. „Dan lagen ze (de schepen) drie tot vier laag dik in de Binnenhaven en langs het Kanaal tot aan de Kooi toe." En met een nauwelijks onderdrukt verlangen naar dien tijd, spreken ze daarover, toen ook alles lang geen rozegeur en mane schijn was, maar toen er althans wat werk aan den winkel was en er een „kans" was om door de kwade maanden heen te boeg- seeren. Toch zal aan dat met weemoed terug ken aan den vroegeren zeilvaarttijd wel niet vreemd zijn het tikje romantiek, dat natuurlijk die tijd met zich droeg. Alleen het zien van die stevige houten karkassen met hun woud van masten en raa's, met het machtige want en het touwwerk waar doorheen snerpte de herstwinden met Wagend gefluit en waar aan knerpend de felle oostenwinden ruk ten, moet wel van grooten behagelijken, bekoorenden en misschien beangstigen den invloed zijn geweest op de dikwijls romantiek aangelegde gemoederen der vroegere zeiischip-vaardera Bovendien was er de arbeid van het af tuigen en het optuigen der schepen; klonk er het arbeidwekkend gehamer der scheepstimmerlieden of het sonore ge bonk van de mokers ih de smidse. Er was geloop en beweeg van schepe lingen afkomstig uit alle windstreken; er was gejodel langs straten en grachten en waren er de.kuitenflikkers van hen, die nog iets meer dan hun jas hadden te ver kwanselen. Het is heusch geen wonder, dat de oude zeelui sehnsucht hebben naar dien scheep vaart tijd en naar de Bchepen op winter laag, toen er wat te kijken, te luisteren en te praten vieL Geen wonder, dat ze nu spreken van den dood in den pot Of ze werkelijk toch dien tijd zouden terugwenschen? Want zij spreken oojc nog van vroeger, toen ze aan boord „brood met vTeesch'1 aten, dat was dan: scheeps beschuit, waarin de roode mieren hoogtij vierden. Maar de romantiek was er meer dan nu en ik vermoed, dat deze bekoring van vroegen domineer end is hun herinnering. UKIJBBI II III IMIIINI .,1 Waarom ik zoo op dezen wlnterlaag-tijd terugkom. Dat vindt wel hierin zijn oor zaak, dat ik in de Binnenhaven verschil lende baggermachines zag liggen, die vermoedelijk op winterlaag zijn gelegd om, nis de winter voorbij is, haar nuttigen arbeid te gaan verrichten aan de Zuider zeewerken, die het volgend jaar met bui tengewone intensiteit zullen worden aan gepast. Ik dacht misschien ook aan de „Spinx", in dienst van den hydrograpischen arbeid dier Zuiderzeewerken, die ook in winter laag is gelegd en naar we hopen, niet uit zijn assche, maar opgepoetst en opge kalefaterd weer zal te voorschijn komen als de wintergod zijn soepter weer zal hebben neergelegd. En bovendien werd ik er ook attent op Ëemaakt, doordien de zeiljachten van de larine-Jachtclub door middel van den drijvenden werfbok uit hun element het water werden gelicht en netjes ge plaatst tusschen staketsel op den wal om, vermoedelijk straks nog wat toegedekt door een beschuttend zeiltje te oogknip peren en te soezen den langen winter slaap door. Dat allemaal zijn al voor-teekenen van wat ons te wachten staat aan koude en guurheid. Van d© tijden, dat we dichter kruipen bij het kacheltje, handenwrijvend en rugschurend en het schroomvallig om tasten van de kachelpijp en het drinken van slemp en het poffen van kastanjes op het kacheldeksel. Ge ziet het aan de aardappeladverten ties. die u aansporen uw winterinslag te doen, want door de groote uitvoer naar het buitenland loopen de prijzen op en wie kan het tegenwoordig klaren zonder aard appelen? Op winterlaag! Een woord, dal je kip penvel bezorgt, doch dat tevens doet den ken aan gezellige schemeruurtjes en aan knusse winteravonden. Binnenland. Inbraak in de historische zaal van het Prinsenhof te Delft Tweehonderd oude gouden munten gestolen. Te Delft is Woensdagnacht ingebroken in de historische zaal van het Prinsenhof. De dieven hebben zich toegang verschaft door aan de achterzijde een raam van glas- In-lood van de historische zaal van het oude paleis van Prins Willem I in te druk ken. In het gemeentemuseum zijn de vitri nes met de muntenverzameling gefor ceerd. Ongeveer tweehonderd gouden munten uit de 16de, 17de en 18de eeuw, met groote historische waarde zijn ge stolen. (Zie ook pag. 1 van het 2e blad.) Bedwelmd. Woensdagavond werd der politie be richt, dat er zich in een perceel aan de Wilhelmina van Pruissenstraat in Den Haag, bewoond door den heer S., vergif tigingsverschijnselen hadden voorgedaan. De heer S. kwam omstreeks 5 uur thuis en vond zijn vrouw bewusteloos op den grond liggen. Een zuster van rijn vrouw, mevrouw O., wonende in de Van Aerssen- straat, die vrij geregeld bij de familie S. bezoeken bracht, zat bewusteloos in een stoel. Zijn 14-jarig zoontje lag in zijn ka mer op het bed en was versuft De heer S. bemerkte, dat de gashaard is de huiskamer hevig brandde, en er in de kamer een benauwde atmosfeer was. Zijn eerste werk was de ramen te openen. Toen zijn zoontje in de frissche lucht kwam, deelde hij zijn vader mee, dat hij met moeder en tante in de huiskamer was geweesten dat, korten tijd na het koffie drinken, beiden in slaap waren gevallen; hij was naar zijn kamer gegaan, omdat hij zich onprettig voelde. De heer S. waarschuwde onmiddellijk een dokter, wiens aanvankelijke Indruk was, dat men hier te doen had' met een geval van vergiftiging ten gevolge van het nuttigen van spijzen. De medicus oor deelde den toestand der patiënten zeer be denkelijk en achtte haar opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. 's Avonds omstreeks 9 uur zijn de beide dames weer bij kennis gekomen. Volgens haar verklaringen waren er aan de koffie tafel brood, koffie, druiven en moscovisohe gebakjes, welke mevr. O. meegebracht had', gebruikt. De aanvankelijke veronder stelling was, dat de vergiftigingsverschijn selen veroorzaakt waren door het eten van de gebakjes, maar dit vermoeden moest men opgeven, toen bleek, dat een der beide dames geen gebakjes had gebruikt. Echter heeft men toch twee gebakjes, die nog op de tafel stonden, ter onderzoek, in beslag genomen. Men vermoedt, dat de gashaard de oorzaak is van de bedwel ming. De toestand der patiënten is be vredigend. (Zie ook pag. 1 van het 2e blad.) Hel Grieksche as. „Panngos" btJ den Hoek gestrand. Het uitgaande Grieksche s.s. „Panagos", metend© 8000 ton, verloor gisterenmorgen vlier uiur nabij de semapboor te Hoek van Holland' het stuurboordanker met ketting. Inhoudende, liep het schip ongeveer 200 meter verder aan dien Noordwal Door den sterken stroom iis het sChip gedraaid Het ligt nu met den kop naar binnen) en heeft eèn weinig slagzij' gekregen. Het schip ligt niet gevaarlijk voor de scheepvaart. (De sleepbooteni ,JPernis(", „Rozenburg" eni „iMaaS" van L. Smit ft.Oo.'s Internatio nale Sleepdienst, hebben direct getracht het schip vlöt te krijgeni, hetgeen wegens het vallende water mislukte. Gisterenmiddag zouden met hoog water opnieuw pogingen In het werk worden ge steld' om het schip vlot te brengen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 7 NOVEMBER. Ned. Herv. Gemeente Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Avonds 6.80 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Westerkerih 's Morgens 10.80 uur, Ds. fi. Janzen, van Texol. (Vacature Helder III). Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. Joh. E. Bijl, van Gouda. Huisduinen: 's Morgens 10 uur. Spreker onbekend. Jullanadorp: 's Middags 2 uur. Spreker onbekend. Zendingsgebouw „Ster dot Hoop* 's Avonds 7.80 uur. Samenkomst met Zang. WIERINGEN. Hlppolytushoef. 's Morgens 10.80 uur, Ds. O. O. de Kloet Den Oever. 's Middags 2 uur, Ds. O. O. de Kloet Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur, Ds. H. Steen. Chr. Geref. Kerk (Steengraeht): s Morgens 10 uur en 's avonds B uur, Ds. B. van den Berg. Oud Geref, Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur. Preeklezen. Lutherseho Kerks 's Morgens 10 uur, Prof. Dr. J. W. Pont, van Bussum. Doopsgezinde Kerta Geen dienst WTERINGËlft Stroe, 's Morgens 10 uur, Ds. O. L. m dar Veem. Leger des Hells (Spoorgracht 88% (Voor iedereen toegankelijk). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst 's Namiddags 3.80 uur Openluchtmeetimg, b. h. Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Opwekkingssamenkomst en Verlossingsbijeenkomst. Een nadeellge verknoping. Op de markt te 's-Hertogcnboech tradl een slager uit den Bosch in onderhande ling met een boer uit Veldhoven. De boer vond het bod voor eene koe van 700 pond niet te laag. De slager meende, dat de koe met den boer er bij samen nog geen 700 pond' wogen. „Ik geef het dubbele," zei de slager, „als dat niet waar is, maar ik betaal niets, zoo jullie samen beneden 700 pond wegen." De boer nam deze wedden schap aan. Bij de weging in het slacht huis woog de koe 648 en de boer 122 pond. Bij overwegen in-de stadswaag waren de cijfers gelijk. De boer ontving niets, en de slager had een goeden dag. Kantoorbediende gearresteerd. Gisterenmorgen heeft zich Wj de politie te Maastricht gemeld' de 22*jarige kantoor bediende S. 0„ die in dienst was van de firma Norden te Rotterdam. Op 28 October jl deed' deze firma aangifte, dat een bedrag van 280 door bedoelden bediend© was ver duisterd. Inmiddels is gebleken, dat dit be drag aanmerkelijk hooger is en zeker 700 beloopt. Dit geld had de kantoorbediend© uit de klein© kas, welke hij onder zijn beheer had, genomen), terwijl hij voorts verschillende kwitanties indfe en het geld ten eigen bate aanwendde. Verder heeft hij' nog de N. V. Suctor, bandielenidle lm stofzuigers, te Rotterdam, benadeeld dloor toni onrechte provisie en salaris te toucheeren). In België maakte hij van het verduisterde geld' goeden sier. Toen hij alles hadl opge maakt en geen uitweg meer wist, heeft hJJ zich bdj de pohitl© te Maastricht gemeixi. De typhus te Breda. Het aantal typhusgevallen te Breda aa Princenhage bedraagt nog 32. HOOG WATER IN HET ZUIDEN. Uit Roermond, van gisteren: De val van de Maas blijft aanhouden; het laatste etmaal ls het water 48 oM. ge daald. Uit Tiel van gisteren: De peilschaal in de Vhidhthaven gaf van avond een Waalstand aan van 8.46 M. -f- N.A.P., zoodat de val in het laatste ei- maal 25 cM. bedraagt Men schrijft aan dé N. E. Ort uit Grove dd. gisteren: De Maas voor deze gemeente is van he denmorgen 6 uur tot vanavond 6 uur 3 o.M. gevallen. De Beersohe overlaat werkt over een lengte van pl'jn. 2000 M., echter op vele plaatsen moet men liever spreken van e» over heen Bijpelen. Om 4 uur hedenmid dag was de Provinciale weg Grove— Cuyk nog watervrij. Als er geen nieuwe was Intreedt dooa een nieuwe regenperiode, zal het verkeer over den rijksweg 's-Hertegenbosoh—Nij megen niet door het water van do Beer- sche gestremd worden. De toestand te Keent ls nog hetzelfde. Geregeld dag en nacht waakt en werkt men om de wellen den baas te blijven, wal tot heden ook goed gelukt ls, zoodat e® geen oogenblikkelijk gevaar ls. Het kwel water binnendijks wordt echter steeds meer. De peilschaal te Grava betaal lOÖfi M. N. A. P. gekleurde Ratiné WINTERJASSEN Robinson. I

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11