Ziekte en Pijn aardbeving in zuid- en midden- amerika; een aardstorting in columbie' mijnramp in de vereenigde staten Sanapirin-tabletten Dt. Roscoe Brunner en zijn vrouw dood gevonden. Wisselruiterij. Gemeenteraad van Anna Paulowna Nog een botsing. Te Zuiderveeiv hij Winschoten is gister avond! om halfzeven de stoomtram Oldambt Petkela op een auto geloopen. De auto werd vernield^ de locomotief ontspoorde. De tram naar Winschoten had vertraging. Levend, verbrand. Te Delft is gisterenmorgen de 86-jarige A. van den Bo?, uit de Ketelstraat, met rijn kleeren in aanraking gekomen met een gloeiende kachel, in brand geraakt en levend verbrand. De technische dienst der politie vond omstreeks half twaalf het half verkoolde lijk van den ouden man, nadat het vuur was gebluscht. Hij woonde samen met een bejaarde dochter, die tijdens het gebeurde afwezig was. Verduistering van 15,000. De politie te Utrecht heeft aangehouden den 85-jarigen F., gewezen boekhouder op de machinefabriek Jaffa aan dien) Groene- weg aldaar, die in de laatste jaren een be drag van J 16.000 heeft verduisterd. De aangehoudene heeft bekend; bij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Dubbel gebruik van rentezegels. Gisteren heeft de rechtbank te Amster dam den 29njarigen H. F., ex-employé van de Rijksverzekeringsbank, beschuldigd reeds gebruikte rentezegels opnieuw te hebben gebruikt, veroordeeld .tot vier maanden ge Het O. M. had zes maanden geëischt. Schip gezonken. In. het Volkerak is' gisteren gezonken het zeilschip „Nieuwe Zorg", schipper H. Ter- steeg, van Sommeisdijk, geladen met suiker bieten. De opvarenden werden met moeite gered. BOTSING TUSSCHEN EEN ZAND- TREIN EN EEN AUTOBUS. Eén doode. Gistermiddag is. een autobus van Elle- woutsdijk naar Goes onder de gemeente Baarland' In botsing gekomen met een zand- treim van den locaalspoorweg. De bestuur der van de bus, Louisse, is aan de bekomen kwetsuren overleden. Een vrouwelijke pas sagier heeft een been gebroken en verder rijn nog enkele personen licht gewond. Een bericht van andere zijde meldt: Een autobus van de lijn Ellewoutsdlijk Goea is nabij het station Baarland door een locaaitrein gegrepen biji het passeeren van' een onbewaakten overweg. De chauffeur, zekere Louisse, uit Ellewoutsdlijk, was op slag dood en Mej. Mol uit Oudelande werden bedde baenen afgereden. Zij is in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. De overige zeven passagiers zijn minder ernstig gewond en zijn ter plaatse verbonden. Buitenland. Er Js te Managua (Nicaragua) een kraoh- tlge aardbeving gevoeld. Er zijn vele lieden gedoodook is er veel stoffelijke schade. Een later bericht van andere zijde be helst: Een hevige aardschok heeft Don derdag Managua, de hoofdstad van Ni caragua geteisterd. Er zijn tenminste 20 dooaen en eenige honderden gewonden van wie de meesten echter licht. Het gebouw der volksvertegenwoordiging en de kathedraal hebben ernstige schade beloopea. Vele dooden. Woensdag heeft aan de spoorlijn, nabij Perevla een geweldige aardstorting plaats gevonden. Hierdoor geraakte de loop dier Otun-rivier versperd, hetgeen tot een overstrooming aanleiding gaf. Er zijn tot nu toe 27 dooden en 40 gekwetsten. Uit Bogota (Colombië) wordt gemeld: het heet dat meer dan honderd personen zijn omgekomen bij de aardbeving, die Donderdagochtend heeft gewoed. Er zijn zestig gewonden. Tal van huizen zijn ingestort, waarbij de bewoners onder het puin bedolven werden. Het zal dagen duren voor alle slacht offers geborgen zijn. BRAND IN EEN SCHAFTLOKAAL. EEN TREINBOTSING IN CANADA. Vier menschen verbrand. Bij een botsing tusschen twee goederen treinen van de Canadian National Railway op 136 mijl ten Oosten van Winnipeg zijn vier menschen omgekomen en twee ge kwetst. De omgekomenen zijn verbrand, doordat de lading van een der wagens na de botsing in brand is geraakt Isphenning (Michigan), 8 Nov. Zes en veertig mijnwerkers zijn bedolven door een instorting in een ijzermijn. De opper vlakte bestond uit drassigen grond en een deel hiervan is gevallen tot op de eerste gaanderij in de 'betrokken schacht, over een afstand' vatn 200 nieter. Het aldaar ontstane gat is 'bijna onmiddellijk volge- loopen met water, modder en slik. Alle hoop om de 'bedolven mijnwerkers te redden is opgegeven. 61 dooden. Blijkens een nader bericht bedraagt het aantal der bij de ramp om het leven ge komen mijnwerkers 61. Hoog water ln Dnltschland. Bij Dorften is de Lippedijk tengevolge van het hooge water doorgebroken, waar door groote. streken onder water staan. Ook de zijrivieren van de Lippe zijn ge zwollen. Schermbeek is totaal geïsoleerd. De voorstad van Wezel aan den Rijn is door het hooge water van deze rivier ten deele overstroomd. Ingezonden mededeellng. o tstaan door Gevatte Koude, bestrijdt men spoedig en goed met Mljnhardi's Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 2 dooden, tal van gewonden. De te Boedapest verschijnende Pesti Naplo verneemt uit Szenter, dat daar gis teren brand is uitgebroken in een met ar beiders gevuld schaftlokaal. Twee mannen zijn levend) verbrand, vijf werden zwaar gewond' en ongeveer 5 licht. Twee perso nen worden nog vermist. EEN OPZIENBAREND DRAMA. Dr. Roscoe Brunner, de 65-jarige mll- llonair. president-commissaris van de we reldvermaarde firma in chemicaliën, Brunner, Mond Co., en rijn vrouw Ethel, schrijfster van veelgelezen romans, zijn met schotwonden dood te Londen aangetroffen ten huize van prins Ferdl- aand Andreas Llohtenstein, die verleden Jaar met hun dochter getrouwd is. Het lijk van dr. Brunner is aangetrof fen met een revolver ln de hand en aan gezien hij wegens den slechten toestand van zjjn gezondheid reeds in het voorjaar al zijn zakelijke functies had neergelegd, vermoedt men dat hij zich ln een oogen- bllk van depresale van het laven heeft be roofd. Een ijsbeer die geldhonger had. Een van de ijsberen in den dierentuin te Edinburgh heeft zooeven het duurste maal gehad, dat ooit aan een ijsberen- maag was beschoren; Dat wil zeggen: er was heelemaal geen „werk gemaakt" van het diner; een blinkend tafellaken ont brak, van bloemen geen spoor, cham- pagnekelken zocht men tevergeefs. Het dure maal was „kurkdroog" en duurde niet langer dan vijf minuten. Een vrouwelijke bezoeker leunde over den rand' van d^n berenkuil. In haar ver rukking over de lieve dieren liet zij haar handtasch uit de vingers glijden. Een der ijsberen pakte het ding met den bek vast, schudde het vroolijk heen en weer, blijk baar in zijn nopjes met deze afwisseling van voeder, na zooveel visch en koekjes, en tot schrik van de eigenares at hij ver volgens de tasch met inhoud glad op. Er zaten schatkistbiljetten in tot een waarde van 70 p. st. oftewel 840 gulden. Daarop retireerde het beest kalmpjes naar 'n hoek ,en ging zijn digentieslaapje doen, niet dan nadat het een blik naar boven had geworpen, waar in de zelfver zekerde uitdrukking lag van iemand die 70 pond' sterling in zijn binnenzak heeft ritten. bleken zijn, dat de sous-chef van het sta tion zich aan deze wandaad zou hebben schuldig gemaakt. Het zou: zijn bedoeling geweest rijn, dank zij de voorstelling als of hij de daders op d)e vlucht had gedre ven, een promotie te hekomen. Toen het parket ter plaatse kwam was de man ver dwenen. Hjj wordt thans door de politie opgespoord. De onbewaakte overweg. Bij een onbewaakte overweg ergens op Long Island heeft een trein een auto aan gereden. Vier dooden en drie gekwetsten! Een ernstige brand ln Hongarije, Ten minste twee dooden. Op een domeinland bij' Szenites is een ar beiderskeet afgebrand Twee arbeiders zijn verbrand, vijf zwaar en ongeveer 50 licht gewond. Nog twee arbeiders worden ver mist. slecht. Er werd' iets voor de slacht ver kocht, prijzen 0.56 tot f 0.65. Nuchtere kalveren, tamelijk goed, prijzen: f 10. tot 22.60. In schapen was een levendige handel, zoodat om negen reeds een belangrijk deel was opgeruimd voor jonge vette stond de markt op 82.tot f 86.voor oude vette 80.— tot f 87.60. Vette lammeren tot 24.— tot 25—, welde lammeren 16.tot 20—. Varkens, zouters 65.— tot 68.goede slachtvarkens f 0.70 to' 0.72 per kilogram. Vereenigtng tot ontwikkeling van den Landbouw. De Vereenlglng tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier zal hare Wintervergadering houden te Schagen, op Woensdag 24 November. Verkiezing Hoofdingeland. In de plaats van den heer J. Plulster tot Hoofdingeland van het Heemraad schap der Strijkmolens van de Niedorper Kogge gekozen, de heer P. Kruller. Een geweldige brand ln Roemenië. 10 dorpen ln de asch gelegd. Naar Wolff uit Boedapest mejdt, is in den omtrek van de stad Nagy-Enyed (Straats burg) Am Zevenburgen een brand ontstaan, die 10 aan elkaar grenzende dorpen heeft geteisterd. Honderden huizen zijn ln de asch gelegd. De drie bandieten. Hoe het afliep. In het nummer van Donderdag hebben wij melding gemaakt van het avontuur der drie bandieten in een der New York- sche gevangenissen, die revolvers hadden weten te bemachtigen en een, mislukte, poging hadden gedaan om uit te breken. Thans kan ook de uitslag van dit home rische gevecht worden vermeld. Er werden n.1. duizendenden schoten gewisseld, en niet minder dan 100 politlemunnen na men deel aan den slag. De strijd speelde zich af in de befaamde Tombsgevangenis, en de bandieten waren voorzien van een geduchten voorraad mu nitie. Zij ontsnapten uit hun cellen en ver schaften zich toegang tot het kantoor van den directeur van de gevangenis, i Verkooping te Wierlngerwaard. Uitstag dier verkooping te Wieringer- waard, ten overstaan van notaris J. van der Knaap te Wieringerwaard, van eene boerderij met twee woningen en 2.3693 H.A. bouwland in den Waardpolder, eigen dom van mej. wed. A. Zegers, te Lutjewin- keL Kooper de heer K Engel c.s. te Kol horn, voor 7748.84. Kerkvoogd 'N. H. Kerk. Tot Kerkvoogd) van de Ned. Hervorm de Kerk te Schagen Ij gekozen.' de heer D. Leglnt, in de plaats van den heer K Hoogschagen, Westfriesche dijk. TEXEL. Deze week werden van hier verzonden 86 varkens, 11 kalveren, 86 lammeren, schapen, 1 koe, 1 paard, 1 veulen. Het hotel De Zeven Provinciën is be langrijk vergroot. Achter de bestaande zaal Is een gedeelte gekomen van onge veer 10 M. lang. Het toteel is naar achter gebracht en verhoogd. Bij uitvoeringen en dergelijke zal deze vergrooting een be langrijke verbetering zijn. De ter dood veroordeelde schoonmoeder. Mevr. Lefebvre, die haar schoondochter vermoordde en deswege ter dood veroor deeld is, heeft geen beroep tegen haar von nis aangeteekend. Zij rekent op de gratie van den president der republiek, welke haar in verband met haar hoogen ouder dom waarschijnlijk wel ten deel vallen zaL BJJ een onderzoek van de banken te Munster, is een wisselruiterij op groote schaal aan het licht gekomen, waardoor een groot aantal buitenlandsche banken en particulieren benadeeld is tot een geza menlijk bedrag van 600.000 a 700.00Q Mk. Anto door een trein gegrepen. Donderdag is een met drie personen be zette auto bij het passeeren van een over weg van-de spoorlijn Titelt—8tallupönen door een trein gegrepen en vernield. Twee der inzittenden zijn gedood, de ander was gewond. De chauffeur i3 in hechtenis ge nomen, omdat hij, ondanks de signalen, nog getracht heeft voor den trein langs te komen. De bijbel als getuigenis. De correspondent van de Times te Je ruzalem meldt aan zijn blad, dat aldaar Maandag de bijbel als getuigenis is aange voerd ln een geschil over grond tusschen de reg9ering en de Wakf. de Mohamme- daansche godsdienstige instelling. Een ambtenaar van het Gronddepartement haalde Genesis aan ter stijving van de aanspraken der regeering op den eigen dom van een bepaald stuk grond bij Raohel's graf. De Engelsohe rechter stem de er in toe Genesis 86,vers 16 tot 20, waarin de ligging van Efraat (Betlehem) beschreven wordt, als getuigenis te aan vaarden. Mijn-ongeluk. Te Hannever Is in de mijn Friedridh Thyssen Donderdagnacht een ernstig on geluk gebeurd. Een gasbuis sprong en 'het uitstroomende gas vatte vlam. Twee arbeiders zijn gestikt, een derde die poog de te vluchten, struikelde en werd met een schedelbreuk opgenomen Door het afsnijden van de*gastoevoer kon uitbrei ding voorkomen worden en de brand is met eigen materiaal' gebluscht. Groote brand ln LlverpooL In Liverpool Is gisteren een groot pak- ïuis aan de haven van 7 verdiepingen tot den grondi -toe afgebrand. Belangrijke par tijen koopwaar en eenige miljoenen gonje zakken zijn vernield. Het duurde 6 uur voor de brandweer het vuur gdocaliseerd had. De aanslag op den .spoorweg te Flémalle. De dappere chef zelf de dader? Uit het onderzoek, dat het parket uit rïlx Ingesteld naar de sabotage te Flémalle-Haute, op de spoorlijn Parite— Keulen, zou thans, naar de correspondent van de N. R. Out te Brussel meldt Be dien zij doodschoten. Hierop begaven zij zich op het binnenplein, dat omringd is door een 7 M. hoogen steenen muur, en verschansten zich in een dievenwagen. De bewakers, politie en soldaten namen stel lingen in op de bovenverdieping van een gerechtsgebouw, hetwelk grenst aan de gevangenis, eh ook in de omringende to renhuizen. En toen iedereen goed en wel op zijn plaats was werd de beschieting op de dievenwagen geopend, welke met ko gels als doorzeefd werd. Ten slotte gaf een der drie bandieten zich over. Numero twee was stervende, de derde lag dood ih den wagen. Burgerlijke stand- van Texel van 80 Oct. t.m. 6 Nov. GEBOREN: Petrus Jaoobus, z. v. J. T, Hoogenbosch en J. A. Haaksman; In de buitenlandsche bladen worden nog eenige varianten vermeld op de beschrij ving van het homerisch gevecht van de 8 bandieten. De varianten komen hierop neer, dat niet de gevangenisdirecteur te doodgeschoten, doch een bewaker, en dat, toen een bandiet was neergeschoten en een tweede levensgevaarlijk gewond, de derde zich niet overgaf, doch zich voor den kop schoot. Bij het vuurgevecht wa ren voorts nog een bewaker gedood en een tweede zwaar gekwetst. SCHAGEN. Wekelljksche causerie. Er zijn veehouders, die meenen, dat wan neer zij best 'bedirijifsvee verkoopen naar het buitenlland, daarmee hunne boerderij ver melen!. Wij zijn van oordeel, dat zulks niet het geval te, althans zoo de 'boer maar zorgt, dat hij zjjn vee altijd op eeni hoog pel houdt Het buitenlland, Italë, Spanje, Trans vaal, al de landen van Zuid-Amerika, Argen tinië, Chili, Mexico, en die andlere tonden, waaraan best vee verkocht wordt, kunnen dat beste vee niet op peil houden, zij moeten steeds opnieuw aankoopem, om goed' melk gevend© beesten te behouden. Bij. de laatste Melkerijtentoonstieillirig te Buenos Ayres, de hoofdstad' van Argentinië, te gebleken, dat het Holland-Argenitino-ras een aanhou dende aanvulling van goed' vee uit Neder land eischt Op die expositie te duidelijk gebleken, dat het op die tentoonstelling aan gevoerde Nederlandlsch vee en het in Ar gentinië geboren vee van Nederlandschen oorsprong, de melkopbrengsten, en het ge halte belangrijk ten nadeelle van het Hol- land-Argenitini'ë-ras uitviel. Men kan ervan overtuigd' zijin, dat het goedé vee uit ons land in de warme gewesten spoedig verbas tert; het zou daartegen! alleen bestand' zijn, zoo het ln den vreemde dé Hollandsche grond, lucht, water en wat meer uitsluitend Hollandscb ds, ontving. De Schager markt. De markt te Schagen begint in den re gel na de groote Koemarkt, dat te de markt voor Alkmaar, spoedig belangrijk te verminderen. Dat was Donderdag j.1. reeds waar te nemen. Nu de stalling in een nabij verschiet ligt, neemt die aanvoer van hedrijfsvee uit den aard der zaak af, ook de vette landkoeien worden opge ruimd, en het jongvee, wordt nog bijna uitsluitend! voor het buitenland gekocht. De koeien waren Donderdag te Schagen Iets ruimer. Voor le kwaliteit werd tot 1.05 besteed; 2de kw. 0.85 tot 1.— 8e kw. afdalend! tot 0 60. Voor kalfkoeien was iets meer vraag; prijzen 190.— tot 875.Ook drachtige vaarzen, vooral de laatkalfsters, gingen vlugger. Gewone gelde koeien blijven stug, 126.— tot 200.De handel' in graakalveren was Maria Petra, d. v. P. B. Riteco en A. M. F. Winter; Betsij, d. v. D. van der Werve en H. H. Barhorst; Cornelte Dirk, z. v. P. Bakker en C. Koorn. Burgerlijke stand van Anna Paulowna. ONDERTROUWD: J. J. Jongejans en G. Landman; J. v. Rosmalen én G. Koolj» GETROUWD: G. A. van Hese en J. M. Jongejain; P. J. Gram en J. Hoogmoed. op Dinsdag 9 Nov. 1926, des nam. te 2 uur. Punten ter behandeling: I. Notulen. 2. Mededeelingen. a. tot leden van het Ooilege van- Zetters voor 's Rijks dir. belastingen zijn benoemd' de hoeren D. Stammes en D. Lubbert. b. van de N.-H. Vereen. „Het Witte Kruis" is een dankbetuiging ingekomen voor de toegekende subsidie voor de ont- ametümgainrich tingen c. het benoemd personeel bij het vervolg onderwijs heeft de benoeming aangenomen; d. ingekomen te de begrooting 1927 van dien Keuringsdienst voor waren; e. ingekomen zijn die verslagen over 1926 van d'eni Vleeschkeuringsd'ienst en van den dienst der arbeidsbemiddeling en werkeloos heidsverzekering te Helder; f. Ged. Staten van Noordlholtond' 'berich ten, diat aan het verzoek om tot spoedige uitvoering van werkzaamheden ten behoeve van den aanleg van het gedeelte primaire weg van' Oudesluis naar Van Ewjjcksluis over te gaan, niet kan worden' voldaan; g. bij! Kon. besluiten van 7 Oct. jj. zijn de beroepen tegen de uitspraken van Ged. Staten tot vernietiging der pensioenaansla gen/ ten name van A. J. P. Jansen en Gebr. Roozen niet-ontvankelijk verklaard'; h. in verband met een vroegere uitspraak door den Raad te medewerking toegezegd bij' de actie tot 'behoud van het Kantonge recht te Schagen. 8. Bespreking van het voorstel van den heer Komen om over te gaan tot verlaging van het aantai opcenten op de vermogens- belastihg, 4. Voorstel om' in beroep te gaan van de 'besluiten van Ged'. Staten tot vernietiging van de forensenaanslagen ten name van H. M. Ruysenaais Ez. en F. A. F. Groneman. 5. Voorstel tot vaststelling van enkele pensioengrondslagen. 6. Verzoek van het Gemeentebestuur van St. Maarten om schoolbanken in 'bruikleen 'te mogen ontvangen. 7. Verzoek van D. Valkenburg om ver goeding van kosten ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet. 8. Voorstel' tot inrichting van het kleine karhertje op het Raadhuis tot Burgemees terskamer. 9. Aanvrage van het Bestuur dér R.-K. School tot uitbreiding van die schooL 10. Voorloopige vaststelling van de ver goeding, toe te kennen aan de bijzondere scholen, op grond van art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over 1925. II. Adres van de Oommissie tot Wering van- Schoolverzuim om aan het arrestanten- lokaal' bij school I een andere bestemming te gevea 12. Vaststeling suppl. begrooting dienst 1926. 18. Rondvraag. INGEZONDEN. Het tekort op den dienst 1925. Naar aapleiding van het ingezonden stuk van den heer J. Tiessen, maakt men er ons opmerkzaam op, dat de gewone dienst 1926 inderdaad met een nadeelig saldo van 109792.63 sluit, maar dat er voor den dienst 1926 nog is te ontvangen van het Rijk 180778.86. Was dit laatste bedra* vóór 1 Juli 1926 geïnd, (hoewel dit onmogelijk te, omdat die ontvangst steeds later inkomt), dan zou inplaats van een nadeelig saldo een voordeelig saldo geboekt zijn van 180778.85 109792.68 20986 .22. Wat het nadeelig saldo van den kapl- taaldienst betreft dat zegt op zich zelve niets. Immers worden uitbreidingswerken e.d. steeds voorlooplg uit kasgeld (bank- crediet) betaald om later te worden ver rekend met eene aan te gane leening. Welnu, in 1926 heeft de Gemeente eene leening aangegaan van f 767.000.waar in dit nadeelig saldo is opgenomen. Wij ontvingen van den heer J. S. Nieuwbuurt een ingezonden stuk naar aanleiding van de door den heer Bier steker tot het College van B. en W. ge richte vragen betreffende de verwarming van het Tehuis voor Ouden van Dagen en het nieuwe Raadhuis met gas. De schrijver is zoo vriendelijk den lezers te onthullen wie naar zijne meening onder letter X destijds in de Held. Crt. over „Gas voor Bakkersovens" schreef. Wjj zullen ons veroorloven de anonyml- teit van dezen schrijver te beschermen en den lezer ook zelfs de veronder stelde onthulling onthouden, in de hoop, dat men ons deze vrijmoedigheid niet al te euvel zal duiden. De in bedoeld artikel gelanceerde stelling „Gas geleverd tegen 6 cent den kubieken meter is vol gens de praktijk opgewassen tegen alle vaste brandstof" onderwerpt de schr. aan een nadere beschouwing. Ieder zal begrijpen, aldus de heer Nieuw buurt, dat deze bewering zonder meer niets zegt, want hierbij dient eerst ge vraagd hoé hoog is de calorische waarde van het gas en ^elke brandstof tegen welken prijs. Deze zaken houden nauw verband met het bepalen van de vraag, wat is goedkooper en voordeeliger. Het komt mij niet onwaarschijnlijk voor dat deze 6 cents prijs met al wat daar alzoo mede in verband stond van invloed s geweest bij het Desluitgas voor cen trale-verwarming tegen 4 cents de kubieke meter is niet duur" en ik kan mij dan ook indenken dat men erin vliegt. Met dat al evenwel zit de gemeente met een strop en de gasfabriek zal b]j de levering van gas 4 centen niet duizelen van de winst. Omgekeerd evenredig echter zal dit voor de gemeente bij de uitgaven ten behoeve van de centrale verwarming ten gevolge van de meerdere kosten wel het geval zijn. Het is toch ook niet zonder meer van Selang dat de gasfabriek bij de levering van cokes voor de bedoelde centrale-ver warming meer zal verdienen, want het verschil tusschen den prijs welke de gas fabriek bepaalt en die welke de vrije markt noteert, is onder normale omstan digheden belangrijk genoeg om een punt van bespreking uit te maken bij de be handeling van zoo een belangrijk vraag stuk. Bij elke beschouwing over deze soort aangelegenheden dient men altijd ge meentelijke consumptie-bedrijven los te jeschouwen van de Gem.-flnantiën, en niet uit te gaan van de gedachte: wat ïindert het nu of ik het van den rechter- in den linkerzak stop. De schr. is verder van meening, dat men zeer goed gas voor huiskamerver warming kan leveren tegen 5 cent den meter. Het moet dan evenwel gas zijn van een behoorlijke kwaliteit, daar gas gemakkelijk 20 °/0 onderwaarde kan be vatten. Hij geeft de gemeente in over weging het in déze richting eens te pro- beeren en in het groot gaskachels tegen inkoopsprijs beschikbaar te stellen. Gas of cokes? Door den Raad der Gemeente werd ln de vergadering van 10 November 1926 een voorstel van B. en W. zonder discussie aanvaard, om gas 4 ct. per M3. ter be schikking te stellen voor de centrale ver warming van het nieuwe Tehuis voor Ouden van Dagen. In hun toelichting tot het voorstel' ga- ven B. en W. te kennen, dat, hoewel het gebruik van gas iets duurder was dan dat van cokes, de meerdere kosten gedeeltelijk werden teniet gedaan door het gemis van een brandstoffenbergplaats. Het hoofdmotief evenwel, hetwelk aan hqt voorstel ten grondslag lag en waar door de houding van den Raad' werd be paald, was door uitbreiding der gasoon- sumptie den kostprijs van het gas tmn- stig te beïnvloeden. Ondergeteekende te echter van mee- ning, dat het genomen besluit noch ln het lelang te van de Gemeente in het alge meen, noch van dat der Gasfabriek ln hét bijzonder. Het was daarom zeer juist gezien van den höer Biersteker, door zyn vragen B. en w. te nopen meer gegevens over het vraagstuk ter beschikking te stellen, waardoor een publieke bespreking moge lijk is geworden. Behalve het lokale belang, dat^aan het vraagstuk: gas of ookes voor centrale ver warming ten grondslag ligt, zit er nog een algemeen economische kant aan. vooral ln den zomer, als de gasfabrie ken hun zomerproductle op de markt brengen, treedt de overproductie van de cokoe ln een acuut stadium, mede ten gevolge van de productie der hoogovens. Het Is daarom in het belang der gas fabrieken een zoo groot mogelijk deel der ookes in lokalen kring af te setten. Naast

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 12