HELDERSCHECOURANT Tweede Blad. GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 6 NOVEMBER 1926 NIEUWE UITGAVE. no. 49, 6 Nov. Het portret en de weke- lijksche biographie is van den Enkhuizer wethouder O. Stapel Gz. Natuurlijk zijn de IJmuider feesten niet vergeten. Be verwijk is in vogelvlucht gekickt, waar door een interessant overzicht over dit stadje is verkregen. De aflevering bevat verder een fraaie foto van het Corvers- bosch te Hilversum, foto's uit Haarlem, Overveen, Alkmaar, Landsmeer, Edam, enz., bazars, tentoonstellingen, en voorts de gewone'rubrieken. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Zaterdagmiddag begon het al: intocht van de voorhoede der Duitschers. Langs het Damrak trokken zij in groepjes de stad in, gewapend met kleine, papieren vlaggetjes, een behoorlijken dosis-hoop en supporters-enthousiasme. De hoofd macht kwam pas later: per extra trein gerequireerd door der Mittag, het Duit- sche Dagblad, dat van dezen wedstrijd bijzonder veel werk had gemaakt en dan ook o. a. op het Stadion extra nummers met gedeeltelijk Hollandschen tekst deed ronddeelen. Zondagmiddag kon het dan los gehen. Het werd een goeden, van beide kanten met vuur gespeelden wed strijd, die echter in zooverre geen ver rassing bracht, dat de Oranje-hemden met een klein verschil 8—2 het onderspit moesten delven, iets wat men in gewijde sportkringen vrij algemeen yerwacht had. Deskundigen verklaarden, dat het ploeg-verband der Duitschers grooter was dan dat der onzen, wat niet te verwopderen valt, als men bedenkt, dat onze ll-tal-commissie nog steeds het heil zoekt in de verkiezing van indivi dueel uitblinkende spelers uit de meest versoheiden vereenigingen en clubs, ter wijl men in Duitschland, bij het samen stellen van de nationale vertegenwóor digers, meer het systeem volgt van het behouden van elkaar gewend zijnde linies en combinaties uit één bepaalde club. De typisch Hollandsche ondeugd van een te ver gedreven individualisme schijnt ons dus tot zelfs in de voetbalwereld parten te spelen. Feiten als deze voetbalneder laag brengen, waar toch zeker het Neder landsche voetbal in het algemeen zeker niet op lager peil staat dan hetDuitsche, dezen kwaden trek van ons volkskarakter weer eens aan het licht en daarmede inzicht, wat een begin tot zelfherziening kan beteekenen. Een wel wat zware nabetrachting van een sportief festijn zal men misschien zeggen, maar dan vergeet men, dat inter nationale voetbalwedstrijden, die duizen den en duizenden trekken, waarvoor men extra treinen mobiliseert, waar autori teiten officieel verschijnen, in het mo derne leven een factor van belang zijn geworden, die zijn wortels slaat tot diep in de volkspsyche. Zoo is het b.v. de vraag of het bevorderen van interland sportwedstrijden, oih een leelijk woord te gebruiken, niet veel meer het langzaam aan ontkiemen der Vereenigde Staten van Europa (waar het eenmaal toch onver biddelijk heen moét gaan) in de hand werkt, dan het houden van goedbedoelde, maar allertaaiste lezingen over het „Vol- kenbonds-statuut", „Internationaal recht" ènz. s En ook is het de vraag of we niet al lang tot een vriendschappelijke regeling van de Schelde- en andere kwesties met onze Zuidelijke buren waren gekomen, als we eerst nog eens een aantal België-Hol- land ontmoetingen op sportgebied had den georganiseerd. Mogelijk waren we dan niet opgescheept geweest, zooals de laatste dagen wel het geval was, helaas, met een min of meer onsmakelijke pro- en anti-propaganda voor een, het groote publiek weinig interesseerend tractaat Mocht dan al, door déze voetbalneder laag, ons nationale zelfgevoel misschien een klein deukje hebben gekregen, deze week hadden we ampel gelegenheid dat deukje weer weg te werken en kon den we zelfs, zoo we er vatbaar voor waren, inplaats van een inzakking een bobbeltjevan nationale en ook hoofd stedelijke trots doen ontstaan. Aanleiding daartoe konden gevonden worden in de feesten ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van het Noordzee-kanaal en de opening van het stedelijk historisch museum in het Waag-gebouw aan de Nieuwmarkt. De burgemeester die, hetzij tusschen haakjes opgemerkt de laatste maanden vrijwel om den anderen dag de gemeente bij de een of andere gelegenheid officieel vertegenwoordigt, zoodat representatie wel haast zijn voor naamste fucntie schijnt te worden de burgemeester dan hield bij de opening van genoemd museum, waarin alles wat op de historie van Amsterdam betrekking heeft vanuit het Stedelijk Museum werd overgebracht, een redevoering waarin hij den huldigen hloei van de Amstelstad vergeleek met dien in de 17e eeuw. Er zit op het oogenblik, dit ongeveer be doelde hij te zeggen, minstens zooveel schot, leef- en expansie-drift in onze goede stad als toen, drie eeuwen geleden. We doen voor dat verleden niet meer onder. Een weemoedig-benijdend om-zien is ver van ons. We staan scherp gericht op het heden en de toekomst. Maar pië teit en dankbaarheid voor wat vorige geslachten gewrocht hebben, mag daar mede niet verdwijnen. Hier, in dit pas sende, vier en een halve eeuw oude te huis, in deze Waag kan men, mede met behulp van wat, bulten het reeds aan wezige museum-bezit om, enkele oud- Amsterdamsche families hebben afgestaan, een vrij volledigen indruk krijgen van hoe het vroeger bloeide en groeide Hij liet niet na in zijn rede ook op de Noordzeekanaal-feesten te wijzende vijftigjarige jubilaris toch heeft wel het I voornaamste aandeel gehad in onze ver jonging en nieuwen bloei. Hoe optimistisch en blijgestemd de burgemeester en anderen echter bij deze museum-opening mochten speechen, hoe feestelijk de feesten van het Noord zeekanaal dan ook mogen geweest zijn, het groote publiek is noch voor het een noch voor het ander ook maar een oogen blik warm geloopen. Gevlagd, wat door het Gemeentebestuur verzocht was, werd er zoo goed als niet en waren er Woens dagavond niet twee groote vuurwerken ontstoken, een op den Amstel, de ander op het IJ, de gemiddelde. Amster dammer had waarschijnlijk pas uit zijn ochtendblad vernomen dat er den vorigen dag iets bijzonders te doen was geweest in verband met het Noordzeekanaal. Zoo niet zijn zoontje of zijn dochtertje hem al reeds had ingelicht; want de jeugd heeft men in verschillende schouwburgen onthaald en vervolgens voorzien van een boekje over de geschiedenis en beteeke- nis van ons kanaal. Zoodat we mogen hopen, dat het volgend geslacht bij een volgend jubileum zich wat algemëener rond den jubilaris scharen zal 1 Met dit al is niet gezegd dat er in IJmuiden door autoriteiten, nauwbetrok- kenen uit handels- en scheepvaartkrin gen, en omwonende bevolking niet braaf is feest gevierd. Maar het bleef toch, ondanks vlootrevue, illuminatie, vletter- roeiwedstrijd en wat dies meer zij, binnen betrekkëlijk kleinen kring, waartoe na tuurlijk ook de marine behoorde. IJmui den had, hoorden we van vice-admiraal Fock, vroeger in de marine een slechten naam. De ontvangst die onze zeemacht d. t. p. van de bevolking ten deel viel was, naar het schijnt, niet bepaald har telijk, om geen sterker term te gebrui ken. Die tijden zijn gelukkig voorbij. Het is de laatste jaren koek en ei en na het gezamenlijk gevierde festijn van deze week mag men in de toekomst op nog veel meer koek en nog veel meereieren van prima qualiteit rekenen Het deed, nadat men 's burgemeesters boven gememoreerde speech en lofzang op de grootheid en den bloei van het Amsterdam van heden had aangehoord, wat vreemd aan de memorie van beant woording het afdeelingsverslag der ge- meentebegrooting te lezen. „Dat het beeld van den financieelen toestand en de finan cieel© vooruitzichten, dat de Begrooting laat zien, niet. opwekkend is, zijn B. en W. met dé leden, die deze meening blij kens het verslag uitspraken, volkomen eens," is b.v. een passage die men moeilijk met een optimistischen jubellust als waarvan de burgemeester blijk gaf in overeenstemming kan brengen. Toege geven moet echter worden, dat B. en W. van deze minder gunstige flnancieele situatie (die, volgeijs hen tot belasting- verhooging noopt) voornamelijk het Rijk de schuld geven. „Er is in Nederland een sterk optimisme voor noodig om in de totstandkoming van een redelijke flnancieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten te blijven gelooven," zeggen zij, in deze memorie, bitter. Amsterdam zélf heeft gedaan wat het bij mogelijk heid kon; ja zelfs „ten spijt van 't ver zuim der Regeering is zij (Amsterdam) ér tot nu toe in geslaagd, zijn economisch •leven en zijn geestelijk leven op hoog peil te houden. Maar de thans dreigende belastingverhooging' voor Amsterdam, noodig geworden ten spijt van een streng gevoerd financieel beleid, zal wellicht tot de Nederlandsche Regeering toch iets te zeggen hebben." Het is voor den eenvoudigen man aan de wal, die alleen maar voortdurend nieuwe .uitrustingkosten mag betalen, moeilijk: uit te maken wie in dezen strijd tusschen kapitein en officieren van het Koggeschip en de Nederlandsche Maagd „gelijk" heeft. En tenslotte doet het er voor hem misschien niet eens zoo Jieel veel toe, want wint de Nederlandsche Maagd, dan vraagt het Koggeschip hem om weer nieuw tuig, weer nieuwe proviand en wint het Koggeschip, dan wordt hij op een goeden dag door de Nederlandsche Maagd geprest tot het verhoogen van zijn (belasting-)toelage aan Haar.... Het is een fier symbool. Da eerste sneeuw In ons land In het zoele zuiden van Limburg viel deze week een groot pak sneeuw. Hiernaast een foto op „Allerheiligen", genomen op het kerkhof van Maastricht. Ook in onze plaats heeft het reeds gesneeuwd. Velen zullen daar vermoedelijk niets van gemerkt hebben. Doch Dinsdagavond vielen de eerste sneeuwvlokken en was het dan ook vinnig koud langs den weg. Het was wel iswaar „natte sneeuw, maar toch weerhield dit een aan tal jocfrles op de Zuidstraat niet om luide hun blijdsohap uit te Jubelen, bij het voor uitzicht dat spoedig ook „droge" sneeuw zou vallen waardoor zij weer sneeuw ballen kunnen gooien, baan tje glijden en slederijden. Stad aan Amstel en IJ, klinkt wijdsoh. Venetië van het Noorden is een schoone benaming. We geven dit alles niet zoo maar prijs. Maar toch het valt niet te ontkennen krijgen, de venijnige kritikasters, die soms ons volk en ook onze stad een volk en een stad van.... kruideniers scholden, volgens de resultaten der jongste woning stelling (die deze week gepubliceerd wer den) helaas een sterke troefkaart in hun hand. Want wat is o. m. bij die telling gebleken? Dat op iedere 100 bewoonde woningen in deze stad14, zegge veer tien kruidenierswinkels voorkomen 1 Ik ga hier geen economisohe beschou wingen aan vast knoopen. Ik zeg niets pro of contra „partioulier bedrijf'„coö peratie socialisatie"; ik houd me angst vallig „neutraal". Ik merk alleen beschei denlek op, dat het huidige economische Het Nederlandsche elftal ziet men op bovenstaande foto. Zoo als men weet moest dit elftal Zondag in den wedstrijd tegen Duitsch land het onderspit delven met een 8-2 nederlaag. Het 50-jarig bestaan van het Noordzeekanaal. In IJmuiden is braaf feestgevierd. Alle straten en pleinen waren versierd met groen en guirlandes en prachtige eerepoorten. Wij kunnen uijt den aard der zaak niet bizonder de feestvreugde van de IJmuidenaren deelen, omdat we het nog niet goed van ons af kunnen zetten dat ten koste van onze plaats het Noordzee kanaal tot stand is gekomen. Wie weet hoeveel honderdduizenden inwoners Helder reeds zou tellen, wanneer men er niet toe was overgegaan om „Holland op zijn smalst" door te graven. Maar enfin, we gunnen den IJmuide naren niettegenstaande dat hun feestvreugde en we blijven zelf hoopvol uitzien naar de perspectieven die zich voor onze plaats openen bij de drooglegging van de Zuiderzee. De foto links toont de wereldbol, die boven op een mooie decora tieve zuil prijkte bij het statioa en de nuttige dienst beweeg van wegwijzer. bestel dan toch blijkbaar vöor de détail- distributie wel héél veel arbeidskrachten noodig heeft. Tegen deze „veertien" kruideniers, kan men de 8 café's en lunchrooms, de 7 si garenwinkels, de 8 kledingmagazijnen, allen ook per honderd woningen niet eens bovenmatig noembn. Tot slot nog de vermelding van een nieuwigheid: de water-taxis! Motorboo ten die men in de toekomst, evenals de stationeerende auto's per afstand zal kun nen huren. De helft van deze maand komen ze in de vaart. Voorloopig is hun uitsluitende standplaats aan het IJ bij de de Rujjterkade. Een natuurlijke verschijning eigenlijk in onze waterstad die men reeds lang verwacht had. Misschien, laat ons 't ho pen, dat deze moderne gondels de bena ming Venetie van het Noorden dan tóch nog redden kunnen. Misschien zoo niet, da^n is aan het overheerschen van den bijnaam „stad der kruideniers" niet meer te ontkomen. Binnenland. Het geval van bedwelming ln Den Haag. De.comimisaris van politie in Den Haag deelt mee, dat bij1 een onderhoek door des kundigen iaan die igetmeentegasfabrlek in het perceel de afvoerbuis zoo goed als ge heel verstopt bleek te zijn en diit naar alle waarschijnlijkheid de oorzaak van die 'be dwelming is geweest. Brand te Amsterdam. (Donderdagavond tegen 7 uur was ine- vrouw Racbenberger, die op de 2e en 8e verdieping van peroeel 147 aan de Hoe» rengraoht te Amsterdam een magazijn heetft van luxe totikelen, met haar beide dochters bezig met het ontpakken van kis ten, dl© zijl in verband met St. Nioolaas ontvangen hiadl In het woonvertrek, waar zij1 aan^ het werk waren, brandde ©en ka chel. Vermoedelijk is daaruit vuur geval len in op den grondl verpreide houtwol; plotseling laaiden felle vlammen op en deze verspreidden zich zóó Bnel door beid© vertrokken, dat d© dri© vrouwen ter nauwernood het lijf konden bergen. Zij hadden zelfs bil© dri© brandwonden, -zij het dan oök van' niet ernstige beteekends, ©n haar kleereni en haren waren ge schroeid. Haar geld heeft mevrouw R. niet kunnen meenemen. Enkele minuten later was de brandweer ter plaatse en deze begon het vuur van den mephanlschen ladder af, die voor het huis was opgesteld', aan te tasten. Een der brandwachts geraakte door den rook bedwelmd en viel achterover; hij is in een' auto van den geneeskundigen dienst weggebracht; oogenschijnlijk was hij niet ernstig gekwetst. De brand had door de plafonds ook de 4e verdieping en de kap van het huis aan getast, toen de brandweer erin geslaagd was den brand „in te sluiten". Nu waren de vlammen spoedig gebluscht, maar de beide bovenste verdiepingen van het huis en de zolderverdieping waren' volledig uit gebrand!. In de benedenverdiepingen van het huis, waarin de fa. D. van Wijk Oo., export en import, gevestigd is, was be langrijke waterschade. Inbraak in het gemeentemuseum te Delft. '(Bij de inbraak in het gemeentemuseum te Delft hebben de dieven gebruik ge maakt van ladders, die den vorigen dag gebezigd' waren voor reparatie aan het dak van het atelier van den heer Schou ten dat aan het gemeentehuis grenst. De dader is geklommen over een muur bij de Schoolstraatkerk. In den daarachter gelegen tuini voed hij ©en ladder en hij' is met 'behulp daarvan, lover verschillende d'aken geklommen op de plaats achter de historische zaaL Vandaar is hiji geklom men op 'het dak van de woning van den conciërge van het Prinsenhof en van den nok van dit gebouw kon hij juist een glas- in-löod-raam 'bereiken 'boven een stevig gesloten eiken luik. Door dit raam uit te breken is hij' in het museum 'gekomen. Onder de gestolen munten bevinden zich' gouden ryers, dubbel© [gouden ryers, dukaten, provinciale en stedelijke gouden munten en gangbaar 'geld. Enkel© munten hebben zeer groot© historische waarde. De botsing tusschen politie en publiek te Rotterdam. Een arrestatie. Door inlichtingen van ooggetuigen is het de politie gelukt een man aan te hou den, die bij de vechtpartij in den nacht van Zaterdag op Zondag, op de Kaas markt te Rotterdam, den majoor van po litie op het lijf is gesprongen, waardoor een revolverschot den varensgezel J. Joos- ten doodde. De aangehoudene bleek een 25-jarlge chauffeur te zijn, die ln de Krattensteeg woont. Tegen hem ls procesverbaal opge maakt ter zake van weder-spannlgheld. De arrestant bekent den gummistok uit de hand van den majoor te hebben, hij ontkent evenwel op zijn rug te zijn ge sprongen. De gummistok heeft hij op den Coolslngel weggeworpen. Verwaarloozlng. In een woning ln het Klooster, een slop bij de Nieuwe Haven te Gouda, heeft de politie Donderdagochtend vijf jeugdige kinderen aangetroffen, die door de moe der in vergaanden staat van verwaarloo- zing waren achtergelaten. In overleg met den voogdijraad heeft de commissaris van politie de kinderen, drie meisjes en twee jongens, naar een inrichting te Rotterdam laten overbrengen. Fleschjes met zout en krijt ln plaats van met cocaïne en morphine, Eenigen tijd' geleden 'heeft zekere P., woonachtig op Katendrecht te Rotterdam, van een juffrouw uit het noordelijk stads deel geld geleend. Hij heeft haar 4 flesch jes in onderpand gegeven, welke flesch jes naar zijn zeggen cocaïne en morphine zouden bevatten en een gezamenlijke waarde van 2700 hadden. De fleschjes waren dicht gelakt en droegen etiketten, waarop voorkomt de firma-naam E. Merok, uit Darmstadt en de woorden cocaïne en morphine hydrochloris. In het laatste op schrift was een drukfout. In het woord morphine was de h achter de i geplaatst. Die fleschjes zouden cocaïne en een fleschje zou morphine bevatten. Toen de juffrouw de fleschjes eenigen tijd in huis had, begon zij aan de echt heid te twijfelen. Zij opende een der co- caïnefleschjes en proefde eens van den inhoud!. Het resultaat hiervan was, dat zij d© fleschjes aan de politie ter hand stelde, welke de inhoud deed onderzoeken en toen bleek, dat de cocaïne-fleschjes zout en het morphine-fleschje krijt bevatte. Voorts kwam uit, dat de etiketten op de fleschjes niet echt waren, maar dat het fotografieën van echte etiketten waren. De politie veronderstelt, dat meer van dergelijke fleschjes in de stad aanwezig zijn. -n Een ontrouw slagersknecht Zaterdagmiddag reed de slagersknecht J. Gi, afkomstig van Vijfhuizen (Haar lemmermeer) met hit en kar van zijn pa troon P. Sluys te Hellevoetsluis weg om vleesch te bestellen, maar hij ia sedert niet meer teruggekeerd. Ongeveer 200, welk geld hij bij verschillend© klanten moet hebben ontvangen, moet hjj hebben mee genomen. Zaterdagavond' werd hit en kar onbe heerd te Spijkenlsse aangetroffen en door de politie in beslag genomen. Onder een stoomtram. Meulemans uit 's Heerenberg, die Zon dagavond met twee anderen nabij de grens onder een stoomtram is geraakt, ls Woensdag ln het ziekenhuis te Emmerik aan de bekomen wonden overleden. „Noord-Holland tn Woord en Beeld" H olandDultscbland. zeekanaalfeesten. Stedelijk Historisch Museum. De Noord- De tvoningtelling. Watertaxts.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5