papierlinnen Derde Blad Nieuwe modellen Ingezonden Mededeellng. VAN ZATERDAG 6 NOVEMBER 1926^ EQBTE BERICHTEN. In den boortoren op Mijnweg te Vlodrop zijn even beneden 600 Meterde eerste kolen aangeboord. Verwacht wordt, dat de begrootings- debatten in de Tweede Kamer op 16 No vember zullen aanvangen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Het verdrag met België. Mussollni ook minister van Binnen- landsche Zaken. Eha den draadloos beridht uit Rome usawlliü In dien ministerraad, meo- Ingaand^ medefoeUng, Bij het begin van de zitting wordt het wetsontwerp tot wijziging van de Suc cessiewet met o5 tegen 31 stemmen en de wegenbelasting z. h. s. aangenomen. Bij de voortgezette behandeling van het Belgisch verdrag betoogt minister Van Karnebeek, dat hij niet achter de regee- ringstafel zou staan, indien waar was, dat onze welvaart wordt bedreigd en onze vrijheden worden aangetast. De beheers commissie tast onze souvereiniteit niet aanzij heeft alleen betrekking op door gaande vaart. Ook volgens wijlen prof. Struycken is de taak der commissie za kelijk, niet territoriaal. De. beheerscom missie voor de Schelde is niet onnatuur lijk. Spr. wijst op de groote bevoegdheden der Donau- en Elbe-commissie. De Schelde is de eenige internationale rivier, waarop geen vreemde mogendheid beheer heeft. Het nieuwe Schelde regime is voor Ne derland aanvaardbaar en brengt de rivier, die steeds aanleiding gaf tot veel opspraak, terug tot het belang van Nederland en België alleen. De bedoeling van de bepaling aangaan de doorgaande schepen, was aan Antwer pen den statuste geven van een zeehaven. De loodsregeling betreft slechts een kwes tie van werkverdeeling en beteekent geen afstand van souvereiniteit. Het doel van de bepaling aangaande Belgische oorlogs schepen is, te voorkomen, dat een verbods bepaling van oorlogsschepen tegen België zou kunnen worden uitgespeeld. Opne ming van zoodanige bepaling zou wan trouwen hebben kunnen wekken. De minister leest een brief voor van den minister van buitenlandsche zaken van België aan onzen gezant te Brussel, waarin volkomen overeenstemming werd te kennen gegeven met het standpunt der Nederlandsche regeering ten aanzien van de kwestie der Belgische oorlogsschepen en rechten van belligerenten en neutralen in tijden van oorlogsgevaar.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7