HELDERSCHE COURANT In elk Gezin PUROL TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND VAN DINSDAB 9 NOVEMBER 1926 Hedenavond Ibfl (gunstig weer taptoe. Afmatnach 8 uur van bet BaronipMn. v Loodswezen. De 'loodasaboenor na 2 en de 'loo0ó- sctoalckier mo. 4 zullen van HeUevoetsiludB inaiar Helder wordenl overgebracht en daar van een motor worden voorzien, waarna zij dienst zuilen deen) voor bet loodswezen 'in bet le en 2e district le abonnementsvoorstelling. De eerste dier serie voorstdlMnigen van vlier zal plaats vinden op Donderdag 18 NovömJber dan Oasina Het Vereenigd Too- neel van den Stadsschouwburg te Alm» sterdiaini, onder directie van Ediuardl Ver- bade en Dirk Verbeek zal1 alsdan opvoe ren bet blijspel in 8 bedrijven door Paul Géraldy „Als ik wilde(Si je vou- lais.ondier regie van mevr. Betsy Ranjuocd.1Beekman, Dit geestige en vooral fijne blijspel, mat alleraardigste en kostelijke tooneedtjes, werd reeds 00 malen door bovengenoemd gerenommeerd gezelschap opgevoerd. De medespeienden zijn: Vera Bondam, Miriny ten Hove, PüËy Obdlam, Ideni die Geus, Oees La- Beur, Dirk Verbeek, Dia Huyamans en Hertmam Kloppers. i Nadere inlicbtdngeni volgen. NetL Bijbelgenootschap. Blijkens oen in dit nummer voorkomen de advertentie is in de Genet Kefclc In de Spoorstraat op Vrijdagavond! a.s. een oponlbare vergadering belegd door die afdeeling Helder van het Ned. Bijbelge nootschap. Als sprekers zuüien hier optreden de predikanten vn de Chr. Garet Kerk Da B. v. d Berg en van de Gerei. Kerk Ds. Steent Zij zuilen respectievelijk behande len de actueele onderwerpen: „De Bijbel een) levend) woord" en de „Schoonheid van dien Bijbel". Door die Genei Zanigvereendging „Hal- lelujah" is voor diezen) avond welwillende medewerking verleend Het belooft dus een interessante en belangrijke avond te worden. De toegang tot de Kerk is vrij. De aanvang is gesteld op 8 uur. mWat, Hoe, Waar Is onze Aarde?" Aldus luidt, naar wij Zaterdag reeds mededeelden, de lezing, welke an. Maan dag 16 dezer door den heer F. G. Geen- ling alhier zal worden gehouden voor de vereenigiiig A.G.O. De heer Geeriing was hier in Februari van het vorig jaar met een dergelijke lezing, namelijk over „een uitstapje in de wereldruimte", en had toen een groot gehoor, dat zeer geboeid werd door hetgeen de spr. wist te vertellen. Een zeer groot aantal lichtbeelden, waaronder, buitengemeen fraaie opnamen, werd daar bij vertoond. De heer Geeriing toonde zich daarbij een prettig causeur, die op aange name wijze zijn publiek wist bezig té houden. Dat zijn optreden ook elders gewaar deerd wordt, mogen de volgendie uittrek sels uit de vele recensies, die in het bezit zijn van den spreker, bewijzen: „Algem. Handelsblad": Door deze on derhoudende en boeiende voordracht heeft de heer Geeriing zijn aandachtige toe hoorders mee weten te nemen naar die wonderlijke wereld. „De Telegraaf'; Dank rij de vorderin gen, der wetenschap, die met den steeds beter wordenden telescoop wonderbaar lijke waarnemingen doet, kregen we alles op heldere, scherpe wijze in beeld te aan schouwen. „Het Volk": Wel zijn reeds meer soort gelijke voordrachten gehouden, maar ze ker waren er slechts weinigen zoo duide lijk voor leeken als deze voorstelling. „Het Utrechts Prov. en Sted. Dagblad": De lichtbeelden op zich zelf zijn reeds zoo interessant, dat zij alléén reeds een bezoek overwaard zijn. Gemengde Zangver. „Morgenrood". Directeur: F. v. <L Meij. Naar we vernemen), geeft die Zaogvereeni- ging „Morgenrood" op Zaterdag 13 Nov. haar eerste uitvoering in dit seizoen. De nummers voor gemengd koor en vrouwen koor worden afgewisseld door een piano solo van den heer A. Krijgsman. Door hem zal worden uitgevoerd1 die rapsodie van Frite Spdndler Op. 81. Men leze die in dit blad voorkomende advertentie. „Helderts Mannenkoor*. Directeur: A. J. Leewens. Bovengenoemde liedertafel geeft Dinsdag 16 November aj& haar eerste concert in dit seizoen. Medewerking zal warden verleend dioor dten solo-cellist Henk van Wezel, lid van het Concertgebouw -Orkest te Amsterdam. Ook ditmaal is het „H. M.w gelukt de hand te kunnen leggen op een solist, die ongetwij feld het concert luister bijbrengt. De heer Van Wezel neemt dirl© van het uit negen nummers bestaande programma voor zijn rekening. „Helderts Mannenkoor" zelf zal uitkomen met het prachtige, doch veeleischende „Todtenvolk" (Doodenvolk) van Hégar, terwijl een keur van capella werken het programma verder aanvult. Dar» Kijker» naar Parijs. Door het Trianon-Theater in Den Haag was diezer dagen een prijsvraag uitgeschre ven, wie de meest populaire persoon op heden in Nederland Is. Een zeer groot aantal namen werden ge noemd, doch onze plaatsgenoot Dorus Bil kers vereendgde de meeste stemmen op zich. Ais gevoig hiervan- mag Doms Rijkers voor rekening van- genoemd Theater eeni réis naai» Parijs maken en heeft zelfs het recht nog iemand mede te nemen als zijri geleider. Het behoeft zeker geen verwondering te baren, dat hij daarvoor den heer Levy Grunwald, die door de bekende novellen zooveel tot zijn populariteit bijdroeg, heeft uitgenoodigd hem naar Parijs te vergezellen. Voorwaar een groote eer is Dorus Rijkers te beurt gevallen, een eer die meer dan ver diend ds. WlnkeMeuws. In het perceel Koningstraat 17, waar tot nog toe het rijwielmagazijn van den heer de Jong gevestigd' was, is thans een siganentmlagazijni geopend' van mej. O. D. WiimiansKuiper. Het inwendige is voorzien van winkelepstand enz., en ziet er met de verschillende merken sigaren; ol garotten en tabak aantrekkelijk uit. Ook pijpen zijn er in groote keuze voorradig. Zaterd'agvond had de openstelling plaats. „Are et Labor". A De miandtoline-vereenlging „Ars et La bor", dir. J. Brakhöven, behaalde Zondag jjL bij het ddstriot-oonoaura Noord-Hol land' te Amsterdam, uitgeschreven door den Algemeenen Bond van: Mandlolinie- gezel'schappeni, gevestigd te Amsterdam, waarvan- bovengenoemde vereendging lid is, den len prijs en den eereprija in dei 4e Afd. Waar déze vereendging voor het eerst ultkwam top een concours -gedurende haar bestaan, mogen wij dit beschouwen als een goede prestatie van Ars et Labor. Gratis bioscoopvoorstellingen voor werkloozem De Directie van het Tivoli-Theater al hier hoeft een overeenkomst aangegaan met den Alg. Ned. Transportarbeiders-, Bouwarbeiders- eni Schildersgezellen»- bondi, afd. Helder, waarbij de Directie van genoemd Theater zich bereid heeft verklaard' om- ge-durende de wintermaan den aan„werMoo®e leden dier afdeelingen gratis plaatsbewijzen voor de voorstel lingen te verstrekken; zulks onder con trole der besturen. De Directie wË op deze wijize medewerken om eenige ont spanning te geven. Een reis met hindernissen. Vrijdagochtend ls van het vliegkamp De Kooy een Fokker-verkenner-vliegtuig, bestuurd door -een korporaal-vliegenier, opgestegen. Tijdens de vlucht schijnt de bestuurder door den mist misleid te zijn, zoodat hij na geiruimen tijd vliegen we gens benzinegebrek te Barradeel een noodlanding moest maken. Na benzine In genomen te heben, vervolgde het toestel Zaterdagmiddag zijn weg langs de Zuider zeekust, doch moest bij Blaricum ten twee den male een landing doen in de Meent aldaar. Gewacht wordt thans op assi stentie. Autobus van. een dijk gereden. Gisterenmorgen ongeveer 5 uur is nabij Winkel een autobus van dleni WestrFrie- scheni dijk gereden. Het ongeluk gebeurde in een vrij scherpe bocht, waar de weg rond en gladl was. In de autobus zaten 17 per sonen, van wie de meesten werkzaam zijn hij de Zuiderzeewerken. Een hunner, onze stadgenoot- de 'heer M. Kapüein, wonen-dé Jan- in 't Veltsfcraat, is zwaar gewond, zijn ruggegraat is gebroken. Per ziekenauto 'is hij naar het militaire hospitaal in Helder gebracht. De heer Kaptein is gehuwd en vader van zes kinde ren. Van de andere inz.tteriden werden eenigën door glasscherven gewond. Zij zijn eveneens 'naar hier gebracht. -De autobus is zwaar -beschadigd. Nader vernemen wij, dat d'e toestand van den zwaargewonde hedenmorgen onveran derd was. Uit het Politierapport. Van haar Hots gévallen. Zaterdagmiddag werd) aan een agent in de Koningstraat meegedeeld dat een 18- jarig meisje op het Koningsplein van haar rijwiel was gevallen en vermoedelijk haar been had gebroken. Bij onderzoek bleek dat het meisje met het pedaal van haar fiets tegen het trot toir op he Koningsplein was gereden en daardoor was gevallen. Zij was bij dok ter Bakker binnengedragen en vandaar per rijtuig naar haar woning gebracht. Het meisje had haar been niet gebroken, doch verstuikt. Drie drenken matrozen. In den nacht van Zaterdag op Zondag waarschuwden twee agenten 8 matrozen, die op den Kanaalweg hadden loopen zin gen. De matrozen, dié het blijkbaar niet met de agenten eens waren, namen een dreigende houding aan en gingen hevig tegen de agenten te keer. De agenten vor derden toen van hen dat zij onmiddellijk door zouden loopen. Hieraan gaven rij echter geen gevolg en nadat d'e agenten hun vordering eenige malen hadden herhaald, verwijderden ze de matrozen met geweld, waarbij zij eenige gevoelige klappen opliepen. Toen zij latei weer terugkwamen wer den rij aangehouden en naar het Hoofd bureau overgebracht Na verhoor werden ze weer op vrije voeten gesteld. Proces verbaal werd tegen hen opgemaakt Vernieling en Inbraak. Zondagmiddag werd' er aangigfte ge daan dat van eenige kleedkamers op een voetbalterrein drie ruiten waren vernield en eenige deuren waren geforceerd. Ver moedelijk had men rich ook toegang tot de kleedkamers verschaft. Voor zoover kon worden nagegaan wend niets vermist Het huwelijk van den Belgischen kroonprins. Het geschenk der Nederlanders. De berichtgever van het Hbl te Brussel meldt: Het geschenk van de Nederlandsche ko lonie in België aan prins -Leopold en prin ses Astrid zal bestaan uit- een bord van Delftsch poroelein met het Belgische en het Zweedsche wapen. Er zal slechts één exemplaar van wor den gemaakt Prinses Astrid te VUsslngen. Zondagmorgen ruim 9 uur kondigden te Vlissingen saluutschoten aan, dat de Zweedsche kruiser-Fylgia op de Neder landsche wateren was aangekomen en, geëscorteerd door drie torpedobóoten onzer marine, koers zette naar de bui tenhaven. Door het verwisselen van loods werd dit laatste eind van de reis nog eenigszins vertraagd; het was ruim 10 uur, toen de kruiser de haven binnenvoer. In de buiten- en binnenhaven waren de marinesohepen gepavoiseerd en in de omgeving van de Duitenhaven bewogen zich honderden personen, die het kanko- men van den kruiser gadesloegen. Toen de boot gemeerd was, begaf zich het eerst aan boord de Zweedsche gezant te 's Gra- venhage, de heer Adlercreuts, om de prinses, haar moeder, de hertogin van West-Gothland en haar zuster, prinses Martha, te verwelkomen. Deze naddep de reis van Zweden met de Fylgia mee gemaakt. Vervolgens gingen ook de waar nemende gezant van België te 's-Graven- hage, graaf de Lalaing, de Belgische consul te Vlissingen, de heer J. v. Boven, de commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, als vertegenwoordiger van onze Koningin en kapitein ter zee Lam, eerstaanwezend zee-offloier, aan boord, om de hooge gas ten te complimenteereu. Na deze begroetingen verlieten de prin ses en haar familieleden den kruiser en wandelden zij met gevolg en genoemde autoriteiten door ,de nal en de koninklijke wachtkamer naar het tweede perron, waar de mailtrein van 11 uur 48 min. werd verwacht. Precies op tijd kwam de mailtrein bin nen. Daarmee kwamen aan de hertog van West-Gothland, de vader van prinses As trid en broer van den Zweedschen koning, zijn getrouwde dochter met haar gemaal en do jongere broer van de prinses. Nadat afsoheid was genomen van de autoriteiten, waarbij de pfïnses verzekerde, zeer getroffen te zijn door de hartelijke ontvangst te Vlissingen, werden de tou wen losgegooid en werd de kruiser door een sleepboot naar de reede gebracht. De vorstelijke personen bleven aan dek en salueerden vriendelijk. De jonge kroonprinses van België maakte een aangenomen indruk. De uitvoering van de Zul derzoesteun wet De generale commissie Zuidcnzoesteun- wet heeft in haar laatst gehouden verga dering de wijze van. uitvoering van dé Zuiderzeeeteunwct nader besproken. De verschillende onderdeelen, zooals die in de wet worden verwezen naar uit het mid den der generale commissie gevormde sub-ooanimiasu.es. 1 Uit het mijnbedrijf. Overeenstemming. Na een vergadering, welke" de samen werkende mijnwerkersorganisaties Zater dagmorgen hebben gehad, hebben zij een brief gezonden aan de contract-commis sie voor de mijnindustrie van den vólgen den inhoud: Namens de samenwerkende vakbonden in het bedrijf doelen wij mede, dat zij ac- coord gaan met het voorstel van de direc tie, den 6-urigen dienst op Zaterdag en 24 December as. te gaan Invoeren en over de maand December 1926 een loonsverhoo- ging voor al de arbeiders, werkzaam in het mijnbedrijf, uit te betalen. Om deze loonsverhooging goed tot uitlhg te Tloen komen, zoodat ook de aocoordarbeiders deze kunnen oonstateeren, verzoeken wij, deze 5 pet. loonsverhooging extra op de loonkaarten te willen vermelden. Een brief aan de Contact commissie. De samenwerkende mijnwerkersbonden hebben den volgenden brief gezonden aan de contact-commissie in de mijnindustrie: Ini verband met de besprekingen, in ónze organisaties gevoerd' over den 6- urigen dienst op Zaterdagen, werd door de bovengrondsdie arbeiders omtrent hun werktijden op Zaterdag de wensch naar voren gebracht, voor hen den Zaterdags- dienst zoodanig te regelen, dat voor hen, die niet voor den 6-urigen dienst in aan merking komen, die dienst zal loopen van 6 uur 'b morgens tot 8 uur 's middags imet 1 uur schafttijd. Waar, naar» wij meenen, op enkele mijnen een dusdanige ragellng reeds bestaat en het hier slechts een ver legging en geen verkorting van den: werk tijd geldt, vertrouwen wij, dat tegen in williging van dit verzoek geen overweglen de bezwaren zullen bestaan. Het münveld Vlodrop ln exploitatie. Zooals wij reeds meldden, is bij de derde boring, nabij den „Meynweg" van de combinatie, welke heit mjjnveld bij Vlodrop in optie heeft, op ongeveer 600 M. diepte, een kolerfaag nnn geboord, nadat te voren het carboon bereikt was. De boringen worden thans voortgezet om de ligging van andere eventueele ko lenwagen te kunnen vaststellen. Naar de Telegir. van deskundige ztfde verneemt, is thans uit de resultaten van de drie boringen bij het mtjnveld Vlodrop, t.w. bij 'Herlrenbosoh, Meynweg en Vlod rop, welke over het algemeen een gunstig Ingezonden Mededeellng. Het Verzaoht en Geneest verloop hadden, komen vast te staan, dat het mjjnveld Vlodrop ln exploitatie kan worden genomen. De volledige resultaten van de boringen warden met veel belang stelling tegemoet gezien, omdat over de al dan niet mogelijkheid van een lucra tieve exploitatie verschillend geoordeeld werd. Na den uitslag van de drie laatste bo ringen kan wpl worden aangenomen, dat het Boor-syndicaat tot aankoop van het raijnveld zal overgaan. Er is groote kans dat reeds in fyet a.s. voorjaar met de ex ploitatie een aanvang zal worden gemaakt. Congres van het A. C. O. P. Onder voorzitterschap van den heer N. van Hlnte uit Amsterdam is Zaterdag te Utrecht een beraadslagend congres ge houden van het comité ter behartiging van de algemeene belangen van het Overheids personeel Er waren talrijke afgevaardigden, die tezamen 85000 leden vertegenwoordigden. In zijn openingswoord merkte de voor zitter op, dat, hoewel de regeering zegt, dat er nu eens rust moet komen inzake de bezoldigingsregeling, men geen rust wenscht, maar een gevechtspositie, totdat aan het overheidspersoneel recht zal zijn gedaan. Op het oongres werden besproken de salariskwestie, de regeling van de rechts positie en de salarissen bij het onderwijs De heer Stenhuis, die voor het N.V.V. het woord voerde, reide o.a. dat na de staking in de Textielindustrie er nog slechts een groote werkgever is geweest, n.1. de Staat, die de-werknemers ernstig heeft, geknauwd. Spr. wijt dit aan de on voldoende organisatie van de ambtenaren, hij, dringt daarom aan op betere organi satie en geeft de verzekering dat het N.V.V. bereid is. in welken vorm ook, de ambtenaren in hun strijd te steunen. De heer F. van Meurs, secretaris van den Bond van personeel in overheids dienst, sprak over den rechtstoestand van de ambtenaren. Hij zette uitvoerig uiteen dat er een ontwerp-rechtstoestandwet klaar is geweest, doch dat het tenslotte weer is teruggenomen. In het buitenland is de positie der ambtenaren wel gere geld; ini verband hiermee oefende spr. scherpe critiek op de regeering. Met algemeene stemmen werd de vol gende motie aangenomen: „Het congres, vaststellende, dat reeds van 10 Januari 1920 af een wetsontwerp tot regeling van den rechtstoestand van ambtenaren ter behandeling bij de Tweede Kamer gereed ligt, dringt er met kracht bij de regeering en Staten-Generaal op aan, eindelijk den'ambtenaren, in dienst van de overheid, een. volledig geregelde rechtspositie te verschaffen, door bij de Tweede Kamer het aanvankelijk Inge diende wetsontwerp te doen behandelen, en gaat over tot de orde van den dag." De heer J. J. Lamers, secretaris van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, sprak over de onderwijzerssalarissen en betoogde uitvoerig dat de onderwijzers steeds, wat bezoldiging betreft achterge- steld zijn. ^De regeering kan rust krijgen zoo zeide spr. volledig rust krijgen, als eerst de edsohéni van het A.C.OJP. zijn in gewilligd. Spr. wekt de onderwijzers op, daarvoor mede te strijden. Tenslotte sprak de heer Noordhoff, voor zitter van den Centralen Nederlandschen Ambtenarenbond over de salarleerlng. Aan Colljn wisten we wat we hadden, zeide de heer Noordhoff, als hij iets wei gerde, weigerde hij het ook aan andere bonden. Minister de Geer is voor de amb tenaren gevaarlijker. De minister weet van de ambtenaren niets, hij kent de toe stand niet, weet van de vermindering, van de afvloeiing niets af. In den Haag neemt het Rijk gehuwde personen in dienst te gen 10.— en 12.— per week. Spr. protes teerde tegen deze daden met kracht. Een resolutie dóór spr. met Miem ver dedigd1 waarin wordt aangedrongen op herziening van die geldende salarisrege lingen, werd na eenige besprekingen met algemeene stemmen aangenomen. Daarna werd het congres gesloten. Het Kamerlid Vliegen en bet verdrag met België. BJj de verdediging van het verdrag met België, heeft de heer Vliegen ln de Tweede Kamer o.a. de vraag gesteld of het bestaande Comité van Actie tegen het verdrag op eerewoord zou durven verkla ren, dat alle geüeni voor deze actie uit Nederland rijn gekomen. Hierop ant woordt bedóeld Comité thans in de bladen met een categorische mededeellng, dat.in derdaad „geen cent niet-N ederlandsoh geld in de kas van het Comité is gestort noch door het Comité is gebruikt*1. Op welke, niet 'zeer gelukkige redactie (zij geeft, zooals zij daar staat, aanleiding tot dubbelzinnige opvatting), de Telegraaf zich haast als volgt te reageeren: .Natuur lijk is geen niet-Nederlandach geld ln de kas gestart om de eenvoudige reden, dat het nietrNederlandsch geld' is omgewisseld in welrNederlandsch geld vóór het ln de kas werd gestort". Men kan, zonder dé houding van de Tel te bewonderen, toch een glimlach niet onderdrukken bij déze inderdaad handige spitsvondigheid van het blad) om uit dit démenti van het Comité iets te lezen, wat het hoogstwaarschijnlijk niet bedoelde te zeggen. Maar wat zegt de heer Vliegen hier zelf nu van? De westelijke uitbreiding van Amsterdam. Amsterdam-West, het uitbreidingsplan voor de hoofdstad, dat het gedeelte, vor mende het voormalig Sloterdijk en' om» gevinig, bevat, nadert rijn voltooiing. De Hoofdweg is de groote verkeersweg tus- sdbeni dien Sloberweg naar Sloterdljkde verbindingsstraat met den Adm. dé Ruy- terweg is de Jan Evortsenstraat, de ver-* binding met d'e Kinkerbuurt wordt ge vormd door de Postjesweg. Dit stadsge deelte, dat de oppervlakte heeft van kleine stad er zijn op het oogenbllk 4400 woningen gereed en er zullen er mis schien 4800 komen, is, in tegenstelling met vroegere uitbreidingen in de hoofd stad, ais één geheel' ontworpen en uitge voerd. Vroeger bouwde een architect eenige peroeeien, een) bepaald blok, (hier kregen de bouwers en architecten een ge- heele straal De 'beste Amsterdamsona architecten verleenden hun medewerking aan dit plan. Gestreefd' werd' naar sy steem' bij het bouwen, voor wat betreft die plaatsing van' winkels; enz. Er werd1 een centrum gevormd1 door het Meroatorpledinl, welk pl'ein door de reeds genoemde Jan Evertsenstraat verbonden werd met het bestaande stadsdeel. Het Mercatorplein1 is ontwórpen door dr. Berlage, Er bomen voorts parken, bóomem, voortuintjes, enz. De straten zijn er veel breeder dan in de oude stad. De leek moet aan dé verschillende ■bouwstijlen eerst nog wat wennen; en' zal over sommige gedurfde opvattingen van de architecten wat verbaasd zijn, welke verbazing wel haar toppunt zal bereiken, 'als hij de uitspringende voordeur riet in een dér poortgebouwen. Maar ook zal de leek-beoordeelaar opmerken, welk een goedgeslaagd' aspect b.v. de Hoofdweg oplevert, met de toren van Mercatorplein op den achtergrond, etu vooral hoezee® in West een harmonisch geheel ls verkreh igen en hier en daar mooie effecten zijn bereikt Gelukkig, dat we de periode van dé vetr« foeilijk-leelijke straten, waaraan onzé grootste schilders, Govert Elirik, Jan Steen, e.a., hun namen gaven zij, die waarlijk meer eer verdiend hadden en die ln den volksmond „de pijp" worden genoemd' te boven zijn. De gemeente Vlieland b dén put Een verslaggever van „De TeL" heeft een bezoek gebracht aan het eiland Vlie land, naar aanleiding van dé zeer alar- meerende berichten omtrent den flnan- tieelen toestand dezer gemeente. Reeds eerder is hieromtrent een en ander mede gedeeld; o.a. kunnen geen salarissen mee® worden uitbetaald, en, doordat de ge meente niet meer aan haar verplichtingen kan voldoen, waren er geen brandstoffen! enz. meer geleverd. De verslaggever trof in het gemeente huis den burgemeester aan, met den hoed op en tot over de ooren in den kraag zij ner jas gedoken. Is 't hier net zoo erg als in Petten? vragen wij. Petten zegt u, Petten? In een dorado leven ze daar met hun 14000 Bchuld. Ik weet zelf niet precies hoeveel schuld we hebben, rekent U mfiar op een ton. misschien zal het wel 130.000 rijn. De burgemeester kruipt nog dieper in zijn jas en gaat bibberend weer aan zijn schrijftafel ritten. Koud hier, vindt u niet? vraagt hij, en mistroostig kijkt hij naar buiten. Maar waarom stookt u niet? Omdat de kolenhandelaar het vertikt brandstof te leveren, luidt het antwoord. Gelijk heeft de man, want geld' krijgt hij voorloopig toch niet. Is er dan geen andere brandstoffen- handelaar? opperen wij. Zeker, doch die levert ook niet mee®, vanwege de beren. De timmerman, de metselaar, de schil der en de loodgieter, zij allen weigeren pertinent werkzaamheden voor de ge meente te verrichten of leveranties te doen. Men kan deze menschen waariljk geen ongelijk geven, als men bedenkt, dat het bedrag der onbetaalde rekeningen ove® 1925 7 11.000 bedroeg. Misschien dat er nu, door de krant ver betering komt, zegt de burgemeester klap pertandend en handenwrijvend. Als minister Kan maar bereid was om onzen schuldenlast over te nemen en ons een flinke jaarlijkache subsidie te ge ven. (Bent u al bij den minister geweest? O ja, maar het heeft niets geholpen. De burgemeester woont bij den gem.- veldwachter in, staat evenwel voor een goede 700.— bij dien ambtenaar in het krijt, omdat hij geen salaris, ontving. On langs is aan het gemeentepersoneel het eerste halfjaar uitbetaald; thans wacht men op het derde kwartaal Van de win keliers en handelaren zijn er velen, die sinds 1928 geen betaling ontvingen. De ontvanger krijgt van het rijk niets meer, de Bank van Nedertandsche Gemeenten, vroeger een en al hoffelijkheid jegens B. en W., bewaart een angstvallig stilzwij gen. Er is evenwel nog een 4200.— in kas, welk geld door allerlei oorzaken niet kan worden uitbetaald aan dé rechtheb benden. Velé der gedupeerde leveranciers hebben belastingschuld en worden des wege door den deurwaiardieni vervolgd. Hoe Vlieland aan dien schuldenlast van circa 180.000 is gekomen? Volgens den burgemeester en vele raadsleden in de eerste plaats doordat de bevolking der ge meente, die 440 zielen bedraagt, sedert 1917 met 60 geslonken is. Het zijn de beste bronnen van inkom sten die opdroogden om niet meer te gaan' vloeien. Achtereenvolgens zag Vlielands gemeentebestuur met leede oogen verdwij nen: het loods- en uitklaringswezen, de douanen, idé zeevaartadhiootl (de oudste la ons land), terwijl voorts het P. en T.-kax»- komt alk oogenbllk Purol ta pas: de man heeft het noodlg bij hat soharan, da vrouw bij het tollat, hst kind bij gesmette huid, Jrooi en klein bij brand- en snijwonden, H ruwe sohrale huid, springende lippen, winterhanden en wintervoeten. Moeder weet dat alle leden van het gezin er mede gebaat zijp en heeft daarom altijd een dooi bij de hand etaan. Bij Apoth. en Drogisten In doozen van 30, B0 en 00 ot. Tube 60 ot.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5