T TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS PEAU DE= PÊCHE VAN ZATERDAG 20 NOVEMBER 182B De voorman vbio die Gean. Reiniging, de heer J. Klaver, la met Ingang van 16 November JJ. aangesteld tot opzichter bJJ da Gum. reiniging en plantsoenen. 2e Winter- en Volksconcert Stafmuriek, Het tweede ebonnements- en volks concert van de Stafmuziek heeft plaats op Dinsdag 28 en Woensdag 24 dezer. Als soliste treedt daarbij op mevrouw Goedhart—deBoer, sopraan van Rotter dam. Bizonderheden over een en ander per advertentie. Jubileum Christelijk filantropische arbeid. Ter gelegenheid' van het 80-Jaiig bestaan van de afd. Helder de® halve-stuiversveiee- mdging „De Macht van het Kleine*', hoopt deze vereeniiging ais. Vrijdagavond in het Evangehsatiegebouw een openbare verga dering ite houden. Als spreke® hoopt op te treden de Evan gelist J. Smit van Heemstede, terwijl die hoe® J. Lagas eenlge zangnummers ten/ ge- hoore zal brengen. Welwillende medewer king voor plano verleent de hee® J. A. van die® Vliet. Voor nadere bijzonderheden raadplege men volgend nummer. Racöoleifaigsen. De Radio-luistervinken kunnen dezen winter eiken Vrijdagavond 8J.Q profi- teeren Van lezingen over onze aarde, welke uitgaan van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen en gehouden wor den door docts. J. van Hinte. Dear de heer van Hinte te Helder geen onbekende is, zal het wellicht imenigen luistervink interesseeren en zal hij gaarne rijn toestel op Hilversum willen hiseha- keüiea Ned. Var. v. Huisvrouwen. Js de huisvrouw nooit klaar", over dit onderwerp zal Mevrouw Enkedens Wijsmul ler uit Amersfoort a^. Dinsdag, 's avonds 8.15 uur, in hot Ohr. MiL Tehuis een lezing houden voor leden en niet-Jeden van boven genoemde vereeniiging. Waar het nog maar al te veel als een vol dongen feit geldt, dat een huisvrouw nooit klaar is, verdient het misschien wel eens aanbeveling deze vraag nog eens terdege met elkander onder de oogen te zien, vooral in het licht van onzen veeieiscbemden tijd. Eerste Kunstavond. De eerste der reeks abonnemenitsvoorstel- lnngflTi^ welke dezen winter dn „Oasino" zul len worden gegeven, had Donderdagavond plaats voor een nagenoeg uitverkocht huis. Door de „Qafluno"-directie waren uitgebreide maatregelen genomen alles zoo goed moge lijk te doen verloopen. De plaatsbespreking had den vorigen dag plaats gehad na vooraf gegane verloting. Het groot» inoonvenient voo® onze plaats is, dat „Oasino" boven en beneden eenzelfde raai is. In de als schouw burg ingerichte gebouwen heetft men een aantal stalles-, parterre-, parquet-plaatsen, tont- en zijloges op de verschillende baloonB en al die plaatsen zijn verschillend' in prijs. Zoodoende heeft men nimmer te kampen met inoonvenjienten als hier ter stede, dut eerste rangen door een ongelukkig lotings- nummer een plaats geheel achterin de zaal krijgen. Juist in dit speciale geval kwamen verscheiden bezoekers er tamelijk berooid af, daar het spel van de artdsten van het „Ver- eenigd' Tooneel" een vlot tempo had en de achterst» rijen dikwijls die spelers niet kon den verstaan. De heer Polak had thans op de program ma's het verzoek aangebracht om na afloop ©enige oogeröhllkken in de zaal te wihen wachten, daar op die wijze men het spoedigst aan de garderobe geholpen wordt. Inderdaad, wanneer men rustig queue maakt en zijn beurt afwacht, zal' men nog het snelst wor den geholpen, want het aangeven der klee- dling gaat vlug genoeg, en het is tenslotte een kwestie van hoogstens een minuut of tien. Na dleze inleiding een opmerking over de muziek. Zou men voor deze voorstellingen nu niet eens de beschikking kunnen krijgen over wat 'beter gehalte entr'acte-muriek? Een of ander strijkje ware toch wel te for- meeren, dat eens een 'behoorlijk nummertje gaf, zoodat wij van de banale lawaai-muziek van de jazzband verlost waren? Hiermede 'bedoelen wij niets onvriendelijks aan het adres der hoeren musici; maar inen mag toch, bijeen kunstuitvoering, die op zoo hoog peil staat, ook ietwat beter soort mu ziek verlangen. Voor deze eerste voorstelling had het „Vereenigd Toomeel", onder directie van EdL Verkade en Dirk Verbeek, zich bereid verklaard' naar hier te komen. Afgezien van de kwaliteiten van het stuk op zichzelf, was het feit alleen, dat hier een aantal onzer eer st» artiisten optraden, die voor het meeron- deel aan het Heldersche publiek onbekend waren, reeds een tooneelgebeurtemte op zich zelf, en dat „heel Helder" naar „Casino" gegaan was, behoefde dan ook volstrekt geen verwondering te wekken. De meningen over hét stuk zelf waren verdeeld: er waren er, die het flauw en vervelend vonden, er waren anderen, die zich zeer goed geamu seerd hadden. „Als ik wilde" is een drie- bedrijvig Fransoh blijspel, waarvan de beste eigenschappen zijn de Gallische geest, en de vlott» scherts en ondanks de luchtige toon te het toch van een tikje weemoed' niet ge speend. Het jonge vrouwtje, dat in haar tienjarig gelukkig huwelijksleven ln een stadium is gekomen, dat ?if snakt naar W afwisseling, een avontuurtje, zij het nog zoo onschuldig, dat haar uit haar dagelijksche leventje ontrukt, is zóó uit het leven gegre pen!, en wij voelen met haar mede tot welke orisds het in haar bestaan gekomen te. Dol vermakelijk intussohen te die scène ais Ger- rnaine van haar imam tracht te weten te ko men of z]j hem zou kunnen bekoren ook als zij niet reeds zijn vrouw was. Deze letwalt onsniuggere echtgenoot snapt er niets van wat zijn vrouw bedoelt. Dol vermak edjji te ook het tooneeltje met den jeugdigen neef, die in zijn overmoed Gennaine zoent juist op het oogenblik als haar inan binnenkomt. Maar tot erge dingen komt het niet en het dierde bedrijf heeft wellicht velen Ietwat ont nuchterd. Het stuk be<relibit in het tweede bedrijf zijn hoogtepunt; het einde is een at- gemeene omhelspartik nadat de sukkel-van- een-man zich heeft laten ontvallen, dat zijn vrouwtje zoo bekoorlijk en begeerlijk is. Dan lacht heel haar. gezichtje op, riji klimt op zijn knie en we genieten mee van dit huwelijks festijn. Terwijl natuurlijk de ladieskillei Berihier zich ontfermd heeft over de arme, verlaten Marcelle, charmeuse van professie. Hoewel een amueementsstiuk zonder meer, heeft dit Franscbe blijspel nochtans zeer aan trekkelijke tooneeltjes. De spelenden ver tolkten helt met een voorname distinctie, die het een genot deed zijn er naar te kijken en te luisteren), en ln een zeer vlot, briilant tempo. Vera Bondam was, voor zoover wij weten, hier nog onbekend; ztf heeft door haar voortreffelijke uitbeelding van- haar rol, de harten van het Heldersche publiek ge wonnen. Ook 'Minmy ten Hove als Marcelle, die met de keurigste Hirech-todletjes rond liep (dit werd1 speciaal op het programma vermeld, hoewel Mevrouw Bondam harer zijds ook de aandacht vestigde op een snoe zig toiletje. Voor een mannelijk recensent is daar niet veel eer aan te behalen, dames, hoewel onmiddellijk erkend1 zij, dat ze snoe zig waren!) had van haar rol een allergees tigste vertolking gemaakt in het genre van hhnmelhoóh-jauchzendrzum-Todeibetrübt Ingezonden Mededeeling. •De geestige Franschman kent goed den vrouwelijken aard; Marcelle was verrukke lijk in haar verdriet eni dm 'haar naïveteit, waarmee ze haar vriendin de eigenschap biechtte, di» haar zooveel laslt veroorzaakte: de charme die zij uitoefende op alle mannen en die haar noodlottig werd, maar die zij niettemin niet wildé missen. Ach, uit deze biecht spruiten alle verdere conflicten voort.„Ais ik wildé". Polly Obdam was een aardig, keurig net dienstmeisje, voor in ddenlstbodénnood ver koerende dames om te zoenen (voor mij ooksi je vouiais). Oeea Laseur. als de echtgenoot van Gennaine was de ietwat sloome, niét gauw uit zijn slof schietende, maar ajs ie begint nietnvoor-de-poes-zijinde man, die in het derde bedrijf begint rijn vrouwtje wegens haar vermeend bedrog scheiding voor te stéllen, maar dié vóór het scherm zakt haar op zijn knie heeft geno men. Hij had wel goede momenten, maar was voor velen niét altijd even goed te vol gen. Herman Kloppers als jonge man van 20 deed erg jongensachtig. Wij ineenden evenwel, dat op het t/wintigste jaar die aller ergste Sturm- en Drang-periode wel achter den rug was. Overigens was dit een leuk rolletje. Hét gezelschap had een eigen décor mede gebracht (dit bleef het geheel stuk door het zelfde) waarmede een aardig interieur van een landhuisje gemaakt werd en daar, zooals we zeiden, het spel op hoog peil stond, was deze eerste voorstelling ten opzichte van het uiterlijk een mooi geheel. De tweede abonnemenltarvooistelling heeft plaats op 10 Januari as. Vermelden wij tenslotte nog, dat na de voorstelling gelegenheid was voor een dansje. Veertigjarig bestaan Christelijke School- vereenlglng. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan der Christelijke Schoolvereeniging „Laat de kinderkens tof Mij komen", werd gisterenavond in de Ger. Kerk. Spoorstraat, eeno openbare herdenking hiervan gevierd. Een groot aantal belang stellenden was hierbij aanwezighet Gemeentebestuur was in de persoon van den Burgemeester, den heer Houwing, vertegenwoordigd. De Voorzitter der Schoolvereeniging, ds. O. Zwaan, heette te 8 uur de aan wezigen hartelijk welkom, de leden en oud-leden, de hoofden en onderwijzers, de ouders en kinderen, de oud-strijders voor het Ohr. onderwijs, de mede-oprich ters der Vereeniging, den Burgemeester, wethouder van onderwijs, den oud-school opziener, den heer L Korver, zegt hij dank voor hunne aanwezigheid. Medewerking voor dezen avond wordt verleend door mej. Brouwer van Amster dam, wien spr. eveneens dank zegt, even als den heer Asma, voor zijne begeleiding. Nadat de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze was geopend met gebed en gemeenschappeljjken zang, gaf de spr. een beknopt historisch overzicht van de vereeniging. Zij werd opgericht in 1879 op initia tief van den heer W. Schoch, voorgan ger van de kerk in de Hoogstraat. Het eerste bestuur bestond uit ds. J. A. Klerq, W. Schoch, L. v. Dorp, G. Baas en J. Baas, allen reeds overleden. Het aanjal leden be droeg toen 71. Gelden werden bijeengeza meld om te kunnen geraken totde stichting van een school met den bijbel. In 1881 werd door de vereeniging rechtspersoon lijkheid aangevraagd onder den naam „Laat de kinderkens tot Mij komen". In 1882 kwam de heer O. A. Dekkers in het bestuur, die nog in leven is. Het zal hem goed doen iu dit avonduur met ons dit 40-jarig jubileum te mogen vieren. Hij heeft den strijd meegemaakt om tot de oprichting van fle school met den bijbel te geraken en hij heeft het ook mogen aanschouwen den grooten bloei en de uitbreiding van het werk, dat zbo klein begonnen is. Ook de Jongelingsvereeniging werkte meé om gelden in te zamelen door de opriohting van een halve stuivers- en centsvereeniging, waardoor in éénkwar- BIJZONDERE KLEUREN EN QUALITEITEN WEIDIN-PATRONEN. KANAALWEG 74, taal 1128.binnenkwam. Eind 1882 was aldus ongeveer 11200.bijeen en nu werd een begin gemaakt met de uitvoe ring. Een terrein in de Koningstraat werd aangekocht voor f 1800.plannen voor sohoolbouw werden besproken, dooh gebrek aan middelen hield de uitvoering aier plannen nog tegen. In 1885 was er reeds f 5148.— ln kas. Nu werd niet langer gewacht met den sohoolbouw de heer A. Graaff voerde het werk uit voor f5800.volgens bestek en teekening van den architect van Wijngaarden. De eerste steenlegging had plaats door ds. J. A. Klercq. 24 Februari 1880 werd de heer P. Adriaanse, van Middelburg, benoemd tot hoofd der school. De opening der school had plaats op 8 Mei 1886 onder groote belangstelling. Er waren 241 kinderen ingeschreven en 10 voor de avondschool. O.a. voerde ook de heer L Korver, als lid van den Raad, het woord, wien het genoegen zal doen thans ook dezen feest avond te mogen meemaken. Spr. deelt een en ander mee betreffende het aan de school verbonden personeel. In 1892 had de vergrooting der school plaats, welke werd uitgevoerd door den neer K. Zeeman voor f 4878.1 Aug. 1908 trad in de plaats van den overleden heer Adriaanse de heer Praamsma op als hoofd. Het aantal leerlingen bedroeg in 1904 854, zoodat parallelklassen moes ten worden gevormd. In het volgende jaar werd de M.U.L.O.-afdeeling opge richt met 80 leerlingen. Daar het aantal leerlingen van jaar tot jaar sterk aangroeide, moest de school weer vergroot worden tot een 12-klassige school. De plannen daartoe werden ont worpen door den heer A. Dokter; de uitvoering had plaats door de aannemers van der Sterre voor de som van ruim f 11.000.—De verbouwde school kreeg toen den naam van „Groen van Prinsterer school". De opening daarvan had plaats op 6 Januari 1909. Op initiatief van den heer Praamsma werd een Ohr. Normaal school opgericht in 1910, Het 25-jarig bestaan der school werd herdacht in Mei 1911. De heer P. Storm verving het inmiddels naar elders ver trokken hoofd Praamsma. De school telde toen 500 leerlingen. In Aug. 1914 werden wegens de mobilisatie 5 lokalen der school in gebruik genomen door militairen. In 1918 waren 600 leerlingen ingeschreven „Irene", steeds als hulpschoql in gebruik, werd ontruimd en de M.U.L.O.-klassen 7, 8 en 9 werden ondergebracht in het gebouw Palmstraat, doch deze plaats werd ongeschikt verklaard door den distriots-schoolopziener. Nu werd het noodig een nieuwe school te stichten. Terrein aan den Kanaalweg werd aan gekocht voor f 10.000.12 Juni 1919 werd de salariswet-de Visser aangenomen, waardoor gelijkstelling werd verkregen met het openbaar onderwijs en de salaris sen voor rekening kwamen van het Rijk. 25 Juni 1919 werd een feest-samenkomst gehouden in het „Tehuis voor Militairen" om dit heuohlijk feit te herdenken. 1 Juli 1919 werd de M.U.L.O.-school Kanaalweg aanbesteed. 27 Jan. 1920 werd de heer E. H. Bos benoemd tot hoofd der school in de Koningstraat; Febr. 1920 had de opening plaats der Ohn school te Koe gras; 10 Mei van dat jaar die van de nieuwe M.U.L.O.-school. 18 Deo. 1928 werd de heer Lever benoemd tot hoofd der inmiddels ln gebruik genomen Ohr. school aan de WeBtstraat. Over de nog onlangs plaats gehad hebbende splitsing der M,Ü.L.O.-sohool, zal spr. niet uitweiden; de heerdeBöck, van Leeuwarden, werd hoofd van de school ln de Koningstraat. Spr. heeft hier in 't kort de geschie denis dezer veertig jaren gereleveerd. Enkelen zijn er nog over, die heel dezen strijd hebben meegemaaktvelen, die aan een deel hebben deelgenomen. Het gaat niet aan ze hier allen te noemen. Moge het ideaalde bijzondere school regel, de openbare aanvulling, verwezenlijkt wor den 1 Met de beste wenschen voor het Ohr. onderwijs eindigt spr. zijn over zicht. Na deze redie trad mejuffrouw Brouwer van Amsterdam op met een tweetal lie deren, n.h uit Valerius' Gedenckclanck het lied „Kom nu met zang" en Gezelle's bekende en fraaie gedicht „Gij badt op eenen berg alleen"- op mqriefc van Caths van Rennes. Zij heeft den sympathieke sopraan, die de groote rWmte van het kerkgebouw geheel vulde en werd, zooals we zeiden, door den heer Asma begeleid. Het woord was thans aan den heer Ds. H. Steen voor het uitspreken der feest rede. „Daar is blijdschap in ons aller hart, dezen avond;" aldus spr. Wij gedenken het goede, dat de Heere ons bewezen heeft, veertig jaar lang. Drie bolwerken leggen getuigen af van den bloed van ons onderwijs, en wij hebben leermiddelen, geld en alles wat wij noodig hebben. God zette ons in de ruimte. Maar de ufterlijke voorspoed moge het heilig vuur niet uit- biusschen; het onderwijs bljjve zaak des harten. Wat wij hedenavond wenschen te zeg gen, is een woord van dank aan God, een woord van blijdschap, maar ook een woord van waarschuwing. 'Wij verheu gen ons met beving. Naatr aanleiding van I Sant 1810a (En er werd geen smid gevonden in het gansche land van Israël) houdt spr. zijn rede. Oogenschijnlijk een wonderlijke tekst voor deze gelegenheid. Maar ons tekstwoord herinnert aan de dagen van strijd van Israël, dat zuchtte onder het juk van het kleine groepje Filistijnen, on danks hun groot vertrouwen ln God. Hoe kwam dat? Omdat Iaraëls leidslieden slap waren, het levend geloof hen ont brak. Zij waren afhankelijk van hun te genstanders; de smeden waren hen ont nomen en de wapens ontbraken hen. Om ze te gebruiken moesten ze bij de Filistij nen gaan leenen. Wij lezen het zoo kalm: „rij hadden geen smid", maar wij zelf ondervinden het nog dagelijks, wat het te onder vreemd Juk te moeten leven. Maar men moest leven en allengs slonk de groep die rioh bleef verzetten tegen het vreemde juk en slechts weinigen bleven over. Velen lie pen over naar het vijandelijke kamp; er kwam tweespalt in de kleine groep. Iets anders geschiedde tevens: een heilige, op overtuiging gegronde schifting maakte zich los en dit kleine Gideons-groepje zou de overwinning voorbereiden. Uitvoe rig schildert spr. de historische toestand in Israël. Had men de school niet zoo angstig neutraal gehouden, dlan hadden wij niet de behoefte gevoeld aan een andere. De vergelijking tusschen ons en Israël gaat niet geheel op; wij willen niet onze tegenstanders met Filistijnen vergelijken. Maar wel leeren wij er Lilt, dat wij zelf onze wapens hebben te smeden. Wij jon geren weten van dien schoolstrijd eigen lijk niet meer af; voor ons te dit alles heel natuurlijk. Dat er geen schoolmees ter gevonden werd; dat de christelijke onderwijzer als het ware in 't geheim moest werken, wij herinneren eraan; niet om verbittering te kweeken, maar uit sluitend om daarbij Gods hand te zien. In hét midden der 19e eeuw heerschte er eenheid, wij hadden één sohool, eens gezind zong men zijn liederen, men was verdraagzaam. De oud» schoolmeester opende met gebed. Spr. zet uiteen hoe men van christelijke zijde niet anders kón doen dan men deed; wij künnen niet neutraal zijn tegenover Christus. Men moet Christus erkennen of men bant de zon uit het leven. Wij konden niet anders, en de edeteten onzer tegen standers begrepen dit en erkenden ons recht Geen smeden mochten de Israëlieten hebben; geen schoolmeesters wij. Is dit niet wat overdreven? zal men vragen, Hadden wij niet de vrijheid van onze be lijdenis, waren wij niet volkomen vrij onze kinderen op te voeden zooals wij wilden? Maar wij konden onze kinderen in de school niet loslaten: wij wilden ook tot hen van Jezus spreken. God heeft onzen strijd ten goede gé- richt: de armzalige Hebreërs, met primi tieve wapenen voorzien, zijn door God gezegend. Het was een heerlijke tijd een twintig jaren terug; men vergaderde in schuren, maai er was bezieling en over tuiging. Het woord van dank, dat ons past, wordt evenwel gesproken in vreeee. In bijna ieder dorp zijn de scholen verrezen en dagelijks klinkt onze: „Internationale": „Kent gij dien Heiland1 niet?". Wij rijmrijk; leder kan zijn kind zen den naar de school die hij verkiest, en onze leermiddelen zijn in de perfectie. Er te ruimte aan alle kant, op vele plaatsen wordt de openbare school bijna ontvolkt. Allerwege te bloei, helaas nog niet hier. Wif hebben onze theologische school; onze vrije universiteit. Wie had 40 jaar gele den durven denken, dat wij zooveel ze gen van God zouden ontvangen? Thans rijn er christen-doktoren, -advocaten, -ingenieurs, -schrijvers, -staatslieden: er zijn nu smeden in overvloed! Maar al vieren wij feest: het ls bij don keren hemel In de oude smidse van Is raël brandde het vuur helder op en de oude Israëlieten stonden er belangstel lend omheen. Is dat bij ons ook het ge val? Of te misschien ons onderwijs te goedkoop geworden? Er wordt geklaagd: er te verflauwing. Vroeger was het een opoffering smid te zijn, de salarissen wa ren laag, het was een daad! van durf on derwijzer te worden. Er te gebrek aan be langstelling, al zijn er nog velen, die zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn. Ouders moeten met de onderwijzers samen bidden in plaats van het zaad van wantrouwen te zaaien. Een woord van dank en een woord van vermaan tenslotte. Hoe hebben wij met onze overwinning gedaan? Overal verre zen gebouwen: was er behoefte aan? Neen, het was dikwijls alleen omdat de tegenstander ze óók had. Gelukkig komt er thans inzicht en kentering. Denkt niet, ouders, dat gij nu niet meer met de school te doen hebt, maar bidt en bedenkt dat gij uw kinde ren van God hebt! Wij mogen, nu het zoo gemakkelijk te, niet indutten bij onze prachtige scholen, onze mooie leermidde len! Met een opwekking tot de ouders en onderwijzers om tezamen voor de chr. school te bidden en te arbeiden, eindigt spr. zijn rede. ■Nadat mejuffrouw Brouwer nog een drietal liederen gezongen had, was het woord aan den burgemeester. Het doet spr. genoegen een uitnoodi- iring tot bijwoning van dezen feestavond i» hebben ontvangen, al ontveinst hij zich niet ln een ©enigszins delioate positie te vfrkeeren. Immers, wegens het ontbreken van een speclalen onderwijs-wethoude® n het bestuur dier Gemeente, te spr. be- "ast met dezen tak van bestuur en zoo 8 hij hier hedenavond ex offido als wet- ïouder van onderwijs tegenwoordig. Dat spr. uit den aard1 dezer functie dius voor stander is van het openbaar ohderwijs, ligt voor de hand. Dat het bestuur dér Schoolvereeniging er nochtans prijs op heeft gesteld' spr. hier tegenwoordig te zien, te zJL «an he- PREDIKBEURTEN. ZONDAG 21 NOVEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Avonds 0.80 uur, Ds. O. O. de Kloet Onderwerp: „Demonen". Westwkerk: 's Morgens 10.80 uur, Ds. W. A. F. vas Dflk. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. J. de Pree. Huisduinen] 'e Middags 2 uur, Spreker onbekend. Jullanadorpi 's Avonds 7.80 uur, Samenkomst licht beelden en zang. Oallantsoog. 's Morgens 10 uur, Ds. O. O. de Kloet. WIERINGEN. Oosterland. 's Morgens 10.80 uur, Ds. van Loon, vas Barslngerhorn. Westerland. 's Middags 2 uur, Ds. van Loon, van Barslngerhorn. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. H. Steen. Chr. Gerei. Kerk (Steengracht): a Morgens 10 uur en 'e avonds 5 uur, Da. B. van den Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 Air en 's avonds 5.80 uur. Preeklezen. Luthersche Kerk: 's Mórgens 10 uur, Ds. A. Klinkenberg, van Amsterdam. Doopsgezinde Kerk: Geen dienst. WEERINGEN, Hippol ytuahoeL 's Morgens 10 uur, Ds. O. L. van der Veen. Stroe. 's Middags 2.80 uur, Ds. O. L. van der Veen. Leger des Heiig (Spoorgracht 88). (Voor iedereen toegankelijk). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst 's Namiddags .8.80 uur Openlushtmeetteg, b. h. Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Opwekklngssamenkomt en Verlossingsbijeenkomet. wijs, dat het van meening te dat clioor da gemeente de nieuwe wet loyaal wordt toe gepast en ook het christelijk onderwijs wordt tegemoetgekomen met de zorg waarop het krachtens de wet recht heeft Is spr. persoonlijk dus voorstander van het openbaar onderwijs, dit neemt niet weg, dat spr. eerbied' heeft voor de over- tuiging van de voorstanders van het chrls- telijk onderwijs, en voor de energie waar- mede zij dat trachten te bevorderen. En dat het schoolbestuur trotsch te op den strijd en tmet vreugde dezen dag heeft begroet, kan spr. zich voorstellen. 6pr. eindigt met zijn gelukwenschéo aan te bieden voos deze herdenking. Ds. Zwaan spréékt hierna een woord van dank aan den burgemeester van wien wij altijd welwillende medewerking ont vingen. Een woord van dank ook aan ds. Steen voor de feestrede, die wel af en toe wat donker was gekleurd, maar met gloed werd uitgesproken. Spr. richt woorden van dank tot me juffrouw Brouwer en den heer Asma voor hun medewerking. Met een dankwoord aan ellen die hier tegenwoordig zijn en met een bede voor het christelijk onder- wijs eindigt spr. Er rijn maar twee rich tingen volgens spr.: revolutie er. evan gelie. Deze richtingen karakterteeeren zi. ook de openbare en de ctoistelijke school. Wie niet vóór den Ohriftus 1a, te voor de revolutie, en we zien op Jave waar dit toe leidt Nadat de aanwezigen Gezang 00 had den gezongen, sloot ds. Steen de verga dering met dankgebed. Stenhuls ln Casino. Gisteravond trad voor den Heldi. Besti- Bondi in „Oasino" op de heer Stenhuia, Voorz. van het Ned. Verbond! van Vakve®- eenligingen met het onderwerp „Trots don kere tijdeni toch vooruit". „Heldler's Fan farecorps" verleende medewerking eni had aan het station den spr. afgehaald, na vooraf een nonidimarsch door de stad te hebben gemaakt De heer G. Minne®, Voorz. van den Hel- dersdhen Bestuurdersbond, leidde de verga dering. In zijn openingswoord sprak hij zijn voldoening uit over de goede opkomst, al hoewel hij die nog grooter had' verwacht Nog deelde hij' mede, dat hein door het In stituut voor Arbeidersontwikkeling en de Jeugdoentrale. verzocht was, er melding van te maken, dat er den 18den December aja in „Scala" een filmavond' zou worden geor ganiseerd, waar kiekjes vertoond zouden wordenl van het Internationaal Pinkster feest, dezen zomer te Amsterdam gehouden. Hierna gaf hij het woord aan den spreker, die met applaus wordt verwelkomd. Deze begint met te zeggen, dat de sociale arbeidersbeweging, zooals die is belichaamd in de politieke en economische organisaties niet is een ding, dat geschapen is door idea- istisch aangelegde menschen om hun Idealen uit te leven, doch dat zij gegroeid is uit het kapitalisme, uit de maatschappelijke ver houdingen; zjj heetft de pretentie, dat zij vertegenwoordigt een historische beweging, die door deni loop der geschiedenis een taak te opgelegd en wel om' de wereld, de volke ren, de beschaving te redden van den onder gang. Wat heeft het kapitalisme gedaan? Het heeft dp massa's der arbeiders in dienst ge bracht van enkelen; het heeft die aobaldeis vooh MANTELS, JAPONNEN enz. AijuMh - Verkoop der n/h postkantoor 'b Morgens 10 uur, Spreker onbekend. Zendingsgebouw „Ster der Hoop"

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11