Tweede Blad. GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 20 NOVEMBER 1926. Binnenland. Noodlottige aanrijding van twee vrouwen In Den Haag. Voor de Rechtbank te 's-Gravenhage heeft Donderdag terecht gestaan de 18' jarige monteur A. O. P. te Den Haag, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Verdachte heeft op Zondagmorgen 22 Augustus, des voormiddags ongeveer 11 uur, op een motorfiets met zijspan gere den op den Noordwal in Den Haag. er dachte, die nog maar een enkelen keer op een motor met zijspan gereden had, zou zonder noodzaak de linkerzijde van den weg gehouden hebben. Hij heeft toen twee vrouwen, 78 en (8 jaar oud, aan gereden. Deze vrouwen liepen aan den linkerkant van den weg. Verdachte's schuld aan de aanrijding zou verder ge legen zijn in het feit, dat hij noch naar rechts is uitgeweken, noch tijdig heeft gestopt om de aanrijding te voorkomen. De oudste vrouw kreeg eenlge verwon dingen, en ls eenigen tijd in liet zieken huis verpleegd en toen overleden. Dr Rorhat, ais deskundige gehoord, verklaar de, dat haar dood het gevolg ls geweest van eomplicatiën, waartoe de aanrijding de indirecte oorzaak was. De andere vrouw werd eveneens vrij ernstig verwond en kon gedurende vijf weken haar beroepsbezigheden die van werkvrouw niet uitoefenen. Verdachte gaf de feiten toe. Hij ont kende echter, dat hij, zooals hem mede was telastegelegd, roekeloos zou hebben gereden. Bekening houdende met verdachte's gunstige verleden en zijn persoon, eischte het O. M. 14 dag en gevangenisstraf. Uitspraak 2 Deoember. Brutale diefstal Een dame, wonende ln de Groot Her- toginnelaan, heeft aangifte gedaan van diefstal van B76 uit haar lederen tasoh, welke z« in haar slaapkamer geborgen had. De tasch was met eerl mes open geeneden en het gelid er uitgehaald. Van 20 Meter hoogte gevallen. Op het bouwwerk van den nieuwen kerktoren aan den Scheveningschonweg tegenover de Duinstraat ln Den Haag, beeft een ongeluk met doodelijken af loop plaats gehad. De 47-jarige stucadoor J. F. V., van den Schenkweg, is van den steiger, ter hoogte van ongeveer 20 M., komen te vallen, op een stapel bouw materialen. Met gebroken been en deer lijke Inwendige verwondingen is hij door den eerste hulpdienst naar het R.-K. zie kenhuis aan' het Westeinde overgebracht. Anderhalf uur later ls V., die gehuwd was en vader van een aantal kinderen, overleden. Overboord gevallen. Woensdagavond ls op het Alkmaarder- meer de 21-jarige ongehuwde N. Schot, uit Oudkarspel, knecht bij den schipper A. Btrijbis te Winkel, bij het oontroleeren van den lantaarn van het vaartuig uit gegleden en overboord gevallen en ver dronken. Het lijk is nog niet gevonden. Wat een dolle koe op haar geweten had. Een koe van den landbouwer Z. te Rijp- \V©tering, moest naar de Leidsche markt vervoerd worden, doch het dier werd dol Het sprong in den tuin van de Pastorie en vernielde alles, wat binnen haar be reik kwam. Men poogde de koe te van gen doch dit mislukte. Intusschen had het woeste dier zich ernstig gewond aan die punten van een ijzeren hek. De gem.- veldiwachter trachtte het met revolver schoten af te maken, doch de schoten misten. Ten slotte joeg de eigenaar van de koe haar eenigje ladingen hagel uit een jacht geweer in den kop en dit beteekende het einde. Bij de wilde jacht werden zoowel de veldwachter W. als de Blager v. d. Z. vrij ernstig verwond. Een adsplrant-degensllkker. Een paar weken geleden werd in het Stadsziekenhuis te Alkmaar een man op genomen die in de gevangenis aldaar eenigen tijd had vertoefd, maar wien het daar blijkbaar was gaan vervelen. In het ziekenhuis te worden opgenomen lachte hem meer toe, omdat je daar beteren kost en verpleging hebt. Het gewone middel simulatie dat hij bij vorige gelegenheden al met succes had toegepast, had nu geen gunstig resul taat, doordat de gevangenisdokter hem doorzag. Hij nam nu tot een ander middel zijn toevluoht, een middel dat succes moest hebbenhij brak een metalen lepel door midden, slikte den steel in en deelde dit toen aan het gevangenispersoneel mee, ln de overtuiging dat men hem nu wel haastig tot opneming ln het ziekenhuis zou besluiten. Edooh, men geloofde hem nog niet. Maar de man wou en zou de gevan genis uit en brak daarom het oor van een tinnen kroes, boog het recht en slikto ook dat ln. Met succes, want nu schonk men geloof aan zijn beweringen. Een röntgenfoto werd genomen, waar door men de vreemde voorwerpen kon van den Lord aardig overzicht van den stoet met het galarljtulg Mayor in Fleetstreet. alles blank zette. naar het ziekenhuis, waar lepelsteel en kroesoor langs operatieven weg werden verwijderd. Drie weken werd de man verpleegd nu is hij weer ln de cel terug. Het toegepaste middel ls hem intus schen toch niet te best bekomen naar het schijnt, want hij heeft verzekerd, zulke grappen niet meer te zullen uit halen. Buitenland. STORMEN IN DE VER. STATEN. Boos weer In verschelden staten. Verscheiden gedeelten, van den staat Maryland zijh overstroomd doordat rivie ren buiten haar oevers tradon. Er woedde de hevigste storm, die sinds jaren was waargenomen. Op veie plaatsen in Mary land staat het land van twee tot vier voet onder water. SPOORWEGONGELUK Dertig gewonden. St. Vaast (België) wordt gemeld, Uit dat aldaar tengevolge van het breken der remmen een arbeiderstrein in botsing is gekomen met een van de tegenoverge stelde richting, komenden trein, met het gevolg, dat de arbeiderstrein van den spoordijk stortte. Dertig arbeiders zijn tengevolge van dit ongeval gewond. Meer dan 20 vlsschersvaartuigen gezonken. (Prowidenoe (staat Massachusetts), Meer dan twintig vischersvaartuigen zijn ge zonken en twee walvischvaardera zijn van de ankers geslagen, gedurende een stonn uit het Zuiden. Het sa Morril, een der schepen van de vloot welke de drank smokkelarij moet beteugelen, is door de golven op het strand geworpen. Het proces tegen mevr. Hall en haar broers. In het proces, dat gevoerd wordt tegen mevrouw Hal en haar broers, verdacht van den moord op predikant Hall en diens geliefde mevr. Mills, is een incident voor gevallen. 'Een der getuigen, mevr. Mary Desmarent, deelde mee dat indertijd een speurder, die ln' dienst was genomen door mevr. Hall aan haar (mevr. Desmarent) geld had aangeboden, indien zij wilde verzwijgen wat zij' wik. Mevr. Desmarent had n.1. een der broers in een auto in de buurt van de plaats van den moord gezien. Nu had deze broer, Henry Stevens, zelf altijd verklaard, dat hij op dat oogenblik mijlen van daar aan heb visschen was ge weest De defectieve Felix de Martine was haar 8 2.500 komen beloven indien zij over dien broer van mevr. Hall haar mond wilde houden. Mevr. Desmarest was toen zoo nijdig geworden dat zij den speurder haar huis had uitgezet Een jongere zuster van de vermoorde mevr. Mills kwam vertellen, dat de liason tussdhen haar zuster en den predikant al vier jaar aan den gang was toen de moord gepleegd werd en dat iedereen er van wist, ook mevr. Hall Deze dame zelf had altijd 'beweerd van de schuldige be trekking tusschen haar man en de mooie zangeres in het kerkkoor onkundig te rijn. Weer eten proces van Harry Thaw. HU neemt het op voor een jonge vrouw ln moeilijkheden. Harry Thaw, de miljonair, die wegens moord op den architect White eenige ja ren in sanatoria 'heeft doorgebracht is Woensdag in een nieuwe rol opgetreden, n.1. als beschermer van het zestienjarige vrouwtje, dat; naar wij gemeld hebben, Zaterdag een man doodgeschoten had. Nader is gebleken dat die moordenares, evenals het slachtoffer Italiaansche van geboorte, in 1022 door haar slachtoffer is verleid. Twee jaar later trouwde zij en begon de door haar gedood© man haast onmiddellijk met 'pogingen tot afdreiging die ten gevolg© hebben gehad dat haar echtgenoot haar Zaterdag de woning ont-' zegde. Zij is toen regelrecht naar den bar bierswinkel gegaan waar haar verleider zioh bevond en schoot hem pardoes dood Harry Thaw heeft nu een aanzienlijke som - ter beschikking gesteld oom dit vrouwtje te verdedigen. Chlcago's offers aan den verkeersmoloch. De „Ohloago Tribune" meldt uit Ohi- cago, dat de schade, direct of Indirect door automobielen in die stad aange bracht, 17 millioen dollars heeft bedra gen gedurende het afgeloopen jaar. De voetganger ls nog steeds de eerste, zjjn in genoemde stad 19.500 personen ge wond en 660 gedood. Bovenstaande gegevens rijn door het blad ontleend' aan het rapport van do Ohicago Association of Oommerce, dat tot de oonciusie komt, dat er in den toestand veel verbetering ls gekomen werden ingevoerd. Gedood ln een dueL Twee studenten van de Technische Hoogeschool te Graz, die tot verschillen- .TiT de studentenoorporaties behooren, /Ion Monn/lor» /IiiaII/vaka* zou- dit jaS dT^lohtSïïlen M AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. We hebben t nu al zoo dikwijls gehoord, en ik heb er in deze brieven ook al meer dere malen over geschreven, dat Amster dam vooraan staat op het terrein van den volkswoning-houw, dat het voor vele buiten- landsche deskundigen is: het Mekka der moderne „steds-uitbreiding".... Steeds gaat er in dezen weer een hernieuwd koor loftuitingen op, waar ik, voor mijn deel, laatstelijk dan nog aan heb meegedaan met het aanheffen van een dithyrambe op plan- West. Dit enthousiasme, het valt niet te ontkennen, drijft echter vooralsnog over de hoofden van de meest direct betrokkenen, het „volk" in' engeren zin heen. In dit verband is het volgende typeerend. Eén van mijn vrienden, fonds-arts met drukke praktijk op de grenzen van dat veei- geloofde plan-West, kreeg als nieuw inge schreven patiënt iemand te bezoeken, die met zijn familie pas was komen wonen in één van de nieuwe woningen, die hier met hun warmwatervoorziening, hun douche, hun vrije uitzicht en verdere hygiënische en aasthetische vcbrueeien geiden als navol genswaardige voorbeelden van hoe een mo derne volks-woning. behoort te zijn. De fa milie was nog bezig zich in te richten en, naar den dokter verteld werd, een paar da gen geleden verhuisd uift één van de smalste, kleinste steegjes van den Jordaan.... Een ernstige patiënt bleek het hier niet te zijn en na enkele raadgevingen beloofde mijn medische vriend de volgende week nog wel eens te zullen komen kijken.... Bij' het naar huis gaan bedacht hij zich, verheugd, dat Amsterdam toch werkelijk veel voor zijn niinder-goed-gesit/ueerden doet en dat het halenl van mienschen uit een rommelige, smerige en bedrukte omgeving in de „oude stad" naar deze open frissche en modern- kunstzinnig aangelegde buitenwijken toch een mooi ding was. De volgende week tijgt hij er, volgens belofte, weer op uit, ten einde deze nieuwe patiënt weer op te zoeken. Aan het betrokken adres aangeland', vindt hij evenwel de woning, met douche, warm water en wat dies meer zij, geheel verlaten, de patiënt en zjjn' familie blijkt gevlogen en bij navraag onder de buren verneemt hij, dat men naar de oude buurt, jn de oude wo ning is teruggekeerd Na lang zoeken in den doolhof van sloppen en steegjes in die oude buurt, vindt hij eindelijk het oude adres en krijgt hij, uit den mond van den hervonden „cliënt" te hooren: „Ja, riet u, dokter, we konden' 't daar ni'et uithouden1.Jt Was er zoo ongezellig en 't 'Uitzicht was er ons te vrij.Nee, we zijn blij', dat we nu hier maar weer terug zijn"en mèt deze merkwaardige mededeeling wordt er meteen met een soort vertrouwelijke voldaanheid uitgekeken over het, een paar vierkante meter „ruime" binnenplaatsje, waar t' allen kant de waschjes der buren aan rekken' voor de ramen te drogen hangen en Waar etems- walm vanuit diverse keukentjes ronddrijft. ilk zou dit historisch lerrenebeeldjje hier niet hebben weergegeven, ware het niet dat het een levende illustratie is van de 'kracht waarmede luist de „breede" lagerC?van onze groote stadsbevolking nog wortelen in het „plekjem, waar eens hun wiegje stond", ook al is dit plekje eng, vuil en ongezond. En ware daarmede, niet tevens de noodzakelijk heid gegeven van, behalve het beschikbaar opsporen. De gevangene ging nu terstond I dl# als slaohtoffen van de auto valt; totaal stellen van betere ^uiringen, ook de direct- betrokkenen door middel van ontwikkelings cursussen als anderszins, het bereikbaar- betere te leeren waardeeren boven het, uit sleur en traditie beminde slechte. De ondervindingen, die de gemeente den laatsten tijd met het ontruimen van1 krotwo ningen heeft opgedaan, wijzen overigens in éénzelfde richting. Dezer dagen werd' nJ. eindelijk een aanvang gemaakt met de ont ruiming van krotwoningen, welke reeds vóór 1914 onbewoonbaar waren verklaard. En wat is nu daarbij gebleken? Dat van de 38 gezinnen, die men b.v. 4n den Jordaan dwong hun krotten te verlaten.28 in de buurt zijn gebleven, 6 in de onmiddellijke nabijheid een' nieuw onderdak zochten en slechts een zevental over de nieuwe wijken zich verspreidden 1 Dwingt ze om in te gaan", moge een principe zijn, dat velen tegen de borst stuit, hier kan het, tactvol toegepast niet anders dan nut stichten, ja, wordt het langza merhand een nood z:ik elij kheid Precies aan den anderen kant van de lijn, die begint met een buurt of wijkverkleefd- heict, welke doet spreken van „mijn" Jor daan, „mijn" Pijp, of ook „mijn" Willems- parkwegbuurt als van héél Amsterdam, staat iemand, dae kort en bondig getuigt: Amsterdam is.Indië. Ik heb vroeger mt thema, dat ik als nuchtere waarheid erken, bij gelegenheid van de opening van het Koloniaal Instituut ook al eens uitge werkt. En 't deed me genoegen dezer dagen te lezen, dat de vioe-voorzitter van onze Ka mer van Koophandel, de heer Rud. du Mosch, in een interview (aangevraagd ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag) deze mijn opvatting met zijn kernachtig „Amsterdam is Indië'" komt ondferstreeipen; De geïnterviewde jubilaris, die in onze K. v. K. grooten invloed heeft, verklaarde ver der de toekomst van onze stad niet somber in te zien, mits we maar alle aandacht bleven wijden aam ons groote achterland daar om den evenaar en we, dit noemde hij' ook een allereerste levensbehoefte onze wa terverbinding met den Boven-Rljm spoedig behoorlijk verbeterden. Van groot belang achtte hij 't «ok krachtdadig mee te werken aan de organisatie en verderen uitbouw van de Internationale Kamer van Koophandel, een lichaam, waarin hij zelf een' belangrijke rol' speelt en dat behalve van de Europeesche landen ook reeds de krachtdadige medewer king heeft van de V ereeniigd© Staten; En dat, wat dit betreft, dus eigenlijk al een stapje verder ls dan de.Volkenbond, die deze volledige medewerking van Amerika nog met heeft. Een „bilurti'-blik heeft de heer du 'Mosch zeker niet Hij heeft ongetwijfeld een „wij den" blik, die het Internationale terrein tracht te oterrien. Of hij juist ziet, zal moe ten blijken. Ook de heer Wijnkoop heeft een wijden blik; hij blikt wijd uit over het internationale bestel. Em ziet dan, natuurlijk geheel' andere dingen dan de heer diu Mosch, ook op het gebied van dé handelsbewe ging der toekomst. Hij was een Tier eerste sprekers bij de nu aangevangen Begroo- tangs-debatten in onzen Raad. Hij verweet daarbij B. en! W.' en anderen, dat rij de han dels-toekomst van ons land en speciaal van onze stad nog altijd veel te optimistisch zien, de sabel van een der duellanten, met het gevolg, d'at het afgeknotte wapen zijn te genstander in de borst, droog, de hoofd slagader doorsneed en dé longen ver wondde. De getroffene werd dadelijk naar het ziekenhuis gebracht, waar hij Dins dag overleed. Hij was 26 jaar oud en stond op het punt af te studeeren. ook al zet men die toekomst op een/ wat lange baan uil De internationale handelsbe weging in haar geheel verplaatst zich, vol gens hem', ai meer en meer van Europa en den Atlantischen Oceaan, naar Amerika en de „Pacific". En daar zullen we den terugslag al meer en meer van gaan gevoe-, ieni Ziet hiji juist?.We zullen er hier niiet over gaan peinzen. Men kan politiek gesproken vierkant tegenover den heer Wijnkoop staan; men kan zjjn optredep dikwijls afkeuren, men kan zelfs vragen (zooals dan ook tijdens deze Begrootings- debatten gedaan werd): „Namens wie staat U hier tegenwoordig eigenlijk te spreken?" en toch waardeering hebben voor deze poging om het begrootingsdebat in een wat ruimere, breedere lijst te zetten dan gewoon lijk 't geval is. Een wijde blik, ook al dwaalt die misschien soms won/dierlijk af doet in het milieu van onzen Raad, vooral als men zich in de Begrooting gaat ver diepen, aangenaam aan1. Over de begrootingsdebattem zelf,<— we zijn pas aan 't begin en zullen er nog weken lang van moeten lusten kan ik dezen keer kort zijn. Natuurlijk doet men' van uit den Raad veel en velerlei pogingen om aan de dreigende belasting-verhooging te ontkomen. Zoo vlogen er velen natuurlijk op het beroemde en beruchte reserve-potje af. De heer Bomme wilde het potje liefst eerst maar heelemaal.leêgen; zelfs al moest het voor de nieuw te bouwen 'badhuizen af gezonderde gedeelte ook worden opgeofferd; en dé heer Ketelaar óók, wenschte dit potje om te keeren, echter niet zóó volledig..,. De badhüisreserve moest er ln blijven. Wethouder Wihaut heeft tegen deze aan vallen op zijn „verhoogingsbeleidT* reeds zijn defensief ingezet.... Als verkenuings- pionier werd eerst de heer Boekman, voor zitter der roode Raadsfractie, vooruitgescho ven'. Thans is de Machtige zelf aan 't woord. Maar dit is nog maar de eerste instantie. Er volgt nog heel veel meer. Velen zeggen met een zucht en ironisch: zoo gaan we dan,, in de raadszaal misschien wel tot na Nieuwjaar door-modderen Een uitdrukking, die we als critisch „slag woord" in het vervolg echter moeten gaan afleerenl „Modderen!", door-modderen behoort tegenwoordig tot de allernieuwste en deftig ste „uitspanningen»' onzer „beschaafde" kringen; De ,31ack Bottom!", die nu reedis bezig is de Charleston als nieuwste snufje op het terrein van den! modernen dans (die „opvoedende; gezonde, moderne volkssport", nietwaar, geachte collega's van sommige bladen!) te verdringen is immers 'toch! niet and'ers dan het nabootsen dér bewegingen van negers, die uit een modder-rivier naar deni oever klimmen en daar hiun voeten) en beenen schoon schudden! van het aankle vende slijk..,. Neen: de term „door-modderen" zullen we van nu afaan alleen in onze „dancings^ mo gen gaan gebruiken; Maar daar natuurlijk niet critisch, maar lovend en prijzend. „Opvoedend", ^beschavend", „gezond", nietwaar?! I j Nog al natuurlijk. Kantoorchef (tot een klerk, die naar den datum.1 vraagt): Hoe komt het toch Meyer, dat je altijd met den, datum in die war bent? Klerk: Zeer eenvoudig mijnheer om dat we alken dag een andenan hebben. Lord Mayordag In Londen. Een In Wales In het dorpje Cwm had een groote bergversohulvlng plaats. Van het riviertje de Ebbw werd de bedding geheel ver sperd, zoodat het water al spoedig door het dorp stroomde en Het nieuwste oorlogstuig Is de baby-tank. Op de groote Engelsche manoeuvreB werd dit kleine gevaarte gebruikt. Wij geven hierboven een foto van den ripswagen tijdens de oefeningen. De molens vormen nog steeds de bekoring van hst. vlakke land. In Groningen treft men nog talrijke molens aan, zooals men op de rechtsche foto ziet. Dit ia een molen bij Ezinger. ,Jlet plekfen grond..." i Bottom. Onze Begrooting. Amsterdam is Indlö. De Black

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5