1EL9ERSCHECOURANT St. Nicolaas- Verrassingen Herman Nypels, VIJFDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS Altijd Iets aparts, daarbij ruim gesorteerd, ziet de étalages. HEERENMODEMAGAZIJNEN, VAN ZATERDAG 27 NOVEMBER 1928. Aanbesteding, Vrfldtaigmiorgen werd ten raadhuize al hier aanbesteed de levering voor het jaar 1927 van de schoolbenoodigdlieden voor de O. L. scholen, die Avondvakteeken- schooL Hiervoor was ingeschreven door de firma's H. de Wit Jr.. H. J. P. Egner, O. Prins m A, J. Maas. Bedragen zullen Wtf, wegens de uitgebreidheid der artike len, niet noemen, doch verwijzen belang stellenden naar de ten raadhuize ter in zage liggende stukken. Verder werd aanbesteed do levering voor de benoodlgdhedon voor het onder wijs In de nuttige handwerken voor de O. L. scholen. Hiervoor was ingeschreven door de firma's M. G. de Groot voor f 702.1Q1/» totaal, G. de Barbanson Zoon voor 822.74, L GninwaM voor f 890.17, a Bui» msa Doros Rijkers naar Parijs, Naar wij vernemen, zal Dörus Rijkers hedenavond om 7.20, met den heer Levy Grunwald naar Parijs vertrekken. - Het Trlanon Theater in den Haag, dat Sheel vrijelijk het Haagsche publiek zijn roxiet liet kiezen, heeft zeker ©er van zijn werk, en wij Helderscben zijn er trotsch op, dat ©en onzer plaatsgenootón die ©er to beurt vlek Nedcrlandscho Mlzxachlo. Do Nederlandscho Mizracble, bond) van wstagetrouwe Zionisten, belegt op Zon dagavond 29 November ars. te 8 uur 16 's avonds, !n hotel Bellorvue oen openbare vergadering, waar het woord' zullen voe ren' Dr. B. L Ricardo, adj. Rabbijn der Port. Isr. Hoofdsynagoge te Amsterdam, voorzitter der Ned. Mlzrachie en Rabbijn B. Ph. die Vries, Haarlem, over het on derwerp: „Onze plicht tegenover Kreta EAbmt. St Nlcolaasfeeetvlerlng. Blijkens de advertenties en strooibil jetten ruilen de leerlingen van den heer Boelens op Vrijdag 6 December as. we derom eene uitvoering geven van de sprookjes-revue „Prinses Astra". Voor deze gelegenheid is de aanvang op 9 uur des avonds bepaald, en ook Is speciaal St Nioolaas geëngageerd met zijn knecht, die aan leder kind! een cadeautje zullen uitreiken.. Do entróepriJa is voor de kinderen 25 en BB cents, voor de begeleidende ouders 60 en 40 oent Ieder kind ontvangt van 61 Nioolaas, zooals gezegd, een cadeautje en een taai-taai-pop, zoodat waarschijnlijk goedkooper St Nicolaasviering niet zal bestaan, Zorge ieder dus voor tijdige Slaatsbespreking in Casino op 29 en 80 ov„ 1 en 0 Deo. van 8—6 uur. Maatschappij tot Nol van 't Algemeen. Op de algemeene vergadering van het Departement Helder is besloten bij vol doende deelname gedurende dezen winter weder een cursus te houden in oarton-, pitriet- en kleiarbeid. Het ligt in het voornemen te geven een cursus voor jongens en meisjes in den leeftijd van 10 tot 16 jaar en ook een in dezelfde vakken voor ouderen. Het lesgeld van de jongens en meisjes bedraagt i 2.50, waarin alle onkosten zijn begrepen. Voor de ouderen bedraagt het lesgeld f 6.ook alles Inbegrepen, doch deze cursus gaat alleen door als er min stens 16 personen zich aanmelden. De lessen zullen gegeven worden des Dins dags van 68 uur, in een der lokalen van de openbare school aan den Parallel weg. Liefhebbers kunnen zich aanmelden Maandag 28 November, 's avonds van half acht tot half negen, bij den Secre taris van het Nut, den heer Kottman, Binnenhaven 87. Ouderavond School 8. Men schrijft ons: Op Dinsdag 23 November werd door de Oudercommissie, in samenwerking met het onderwijzend personeel van School 3, •en zeer geslaagd© ouder-avond gehou den. Niet minder dan 62 ouders hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven, en dat zij en genoten hebben bleek uit het applaus der aanwezigen tijdenq de uitvoe ring der verschillende nummers. Bet Hoofd dor School, die hoer A. Tref fers, opende de druk bezochte vergade ring met een kort woord, uiteenzettende doel, streven werkwijze en nuttigheid van het instituut Ouderoommissio, en vestig de speciaal de aandacht op de aanwezig heid! van den heer O. Hojjblok, lid van die Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Hierna zongen de kinderen (kr fa en flo klasse dezer school „poömofgerr en «Vrede*. Een hartelijk applaus was hun belooning voor de heldere en frissche zang. Drie onderwijzers van genoemde school vormden een strijkje en voerden „Herz- wundlenv uit. Ook dit strijkje oogst/te een welverdiend applaus. Met nog ©enige zangnummers „Afscheid van den Zomer" an „Afscheid van Bosch en Veld", gingen wo de paiuze in. De pauze werd benut om de oudera In de gelegenheid te stellen met de onder.- wjjzers en onderwijzeressen hunner kin deren te spreken. Hiervan werd een zeer druk gebruik gemaakt Nadat nog doo» meergenoemde onder wijzers enkele nummers op hunne violen wwrdaai gegemon, hield het Hoofd1 der Ingezonden Medodoellng. Heidór Schagen. Sohool een rede over het nut van het zevende leerjaar, niet alleen voor het kind zelve doch ook voor de 'geheele maatschappij, die alleen met do kennis der Individuen gebaat was. Spreker door spekte zijn rede met uitspraken van be kende paedagogen en bracht in dit ver band tevens het psycho technisch onder zoek, ter sprake. Sprekers conclusie was ten slotte dat het de taak der ouders was hun kinderen aan het zevende leerjaar te doen deelne men, zoodat zo beter toegerust de maat schappij konden betreden. Na deze, door applaus onderstreepte rede, werd de on voltallige commissie aangevuld met mevr. Grande en de hoeren W. Snijders en Tij- deman, zoodat de commissie thans bestaat uit den heer Zuiderbaan, voorzitter, Mid denstraat; mevr, van Teeckelenburgh, secretaresse, Oude Kerkstr. 2; mevrouw Grande en de heer en Snijders en Tijdo- man. Na nog eenlgo woorden van dank van den heer Heljblok on den voorzitter aan de medewerkers dezer zeen geslaagde avond, werd de vergadering gesloten. Mozart-canccrt «Kunst aan 1 Volk". Onze plaatselijke zangvoreen. „Kunst aan 't Volk" gaf Donderdagavond voor een goed-gevulde zaal een concert, dat geheel gewijd was aan Mozart. Een belang rijke avond dus in de geschiedenis van ons plaatselijk muziekleven, die ons beter dan enkele, verspreide werken, die op een of ander oonoert worden gegeven, een Inzicht zou geven In het universoele genie van dezen grootmeester der tonen. Want wie meenerj mocht, dat wellicht zooveel werk van één enkelen onmponist tot een tonigheid zou leiden, die heeft aan het einde wel begrepen, dat van eentonigheid geen sprake was en dat het rijke genie van Mozart een zoo overvloedig vloeiende bron van klank is geweest, dat schier alles van den meester interessant en oor spronkelijk was. Nadat de Voorzitter dervereeniging, de heer Schmit, de aanwezigen het welkom had toegeroepen en hen gewezen had op de groote kosten, waarvoor de vereeniging kwam te staan (zij had voor dezen avond niet minder dan drie solisten geëngageerd, terwijl de heer Van de Weg als bege leider fungeerde), welke speech natuurlijk ten doel had te wijzen op de noodzakelijk heid van toetreding van donateurs en leden, werd met de afwerking van het programma begonnen. Op dit Mozart-concert, dat, wij herhalen het, wij qualifleeeren als een gebeurtenis In ods plaatselijk muziekleven, kregen we achtereenvolgens te hooren 's meesters „Ave Verum" voor koor, strijkorkest en piano, drie koren uit zijn laatste, onvol tooide werk, het prachtige „Requiem", eveneens voor koor, orkest en piano, aria's uit „Don Juan" en „Figaro", de „Hymne aan de Zon" voor Mannenkoor, terwijl nagenoeg drievierde van de opera „Die Zauberflöte" in oratoriumvorm na de pauke werd opgevoerd. Allereerst eenige opmerkingen. Het strijkorkest, bestaande uit leden van het „Arbeiders-Strijkorkest", versterkt met eenige stafmusici (de heer Van de Weg had, zooals gezegd de pianobegeleiding) was niet altijd opgewassen tegen zijn uiterst zware taak. Bovendien schoot het ook in geluidssterkte to kort. Men had beter gedaan een of twee blaasinstru menten er aan toe te voegen. Het koor is vrij groot en ontwikkelt een flink ge luid, dat soms de lichte, parelendeibego- leiding overstemde. Ook ontbrak het, 't orkest aan voldoende oefening; hier en daar haperde het inzetten (eenmaal moest zelfs worden afgetikt) en ook was het spel nog al eens slordig. De fluit kwam af en toe het koor helpen, men had daar een groote steun aan. Van de drie voor deze gelegenheid ge- engageerde solisten bleek do tenor, de heer Oor Henken van Amsterdam, in het bezit van een mooi, zjj het niet of weinig geschoold, geluid. Hij zong vóór de pauze een aria uit, „Don Juan" in het Duitsch, welke taal hij evenwel niet voldoende be- hoerscht en dientengevolge slordig uit sprak. Hij zong na de pauze de Tamino- rol, voor zoover die in deze fragmenten voorkwam, nl. het tenor-solo van de intro ductie, het Andante, „Hoe sterk is niet uw toovermacht", en buiten het programma om, de aria „Dies Bildniss ist bezaubernd schön". Nu hij hier Hollandsoh zong, kon hij ons veel beter voldoen. De heer J. O. M. Slinkert van Nijmegen (bas-bariton) heeft ongetwijfeld oen om vangrijk, krachtig geluid, maar zijn grap- penmakorijtjes en quasi komische airtjes vonden bij het publiek veelal geen goed onthaal. Men kwam voor serieuze kunst, waarde heer, en al zijn de door u go- zongen aria's ongetwijfeld zeer geestig, het geeft u geen recht die geestigheden te misbruiken on te spelon op de laag- komlsche instincten van het publiek. Trouwens, het publiek liet er zich niet door beïnvloedenhet luisterde met intens genot naar het zeer geestige|tevens buiten- gëwoon-mooic duet „Papapapapapageno", dat men natuurlijk wel kent, alsmede naar de andere grapjes van dezen gjap- penmaker. Maar het publiek bleef zich volkomen bewust dat netgeen hier door Mozart gegoven werd, met laag-komischo grapjes niets te maken fiad, doch .dat net do verheven humor was ln de volste on schoonste boteekenls van het woord. En wij vroezen, dat de heer Slinkert zich daarvan niet altijd bewust was. Hij zong voor de pauze een komische aria uit den „Don Juan", waarbij h|j zich tevens voor deed als aoteur. Na de pauze vertolkte hij, zooals we al zelden, de,rol van Papa- geno in dleriB verschillende liedjes. De beste van het drietal was onge twijfeld de sopraan, mejuffrouw Jans Bierma van Amsterdam. Haar diep, mezzo sopraanachtig geluid was zeer geschoold en besohaafd. vóór de pauze zong zij uit den „Figaro" een recltutlef en aris van Suzanne in uitstekend Italiaansch. (Als Oostenrijker gebruikte Mozart steeds twee talon voor zyn werken, nl. Duitsch en Italiaansoh), en had ln do opera-frag menten na de pauze Pamina's liederen te vertolken. De solisten traden ook nog in verschil lende duo's op, doch dit alles afzonderlijk te vermelden, zou ons verslag to uitvoerig maken. Want wil moeten nog van veel andere dingen melding majeen. Allereerst onze eigen plaatselijke solistische kraoh- ten. De heer Otto vertolkte een tweetal sololiederen, n.1. de party van Sarastro ln eenige solo's. Doordat hy byvoorbeold de bekende aria „O Isls und Osiris" met pianobegeleiding in plaats van met orkest moest zingen, viel de lago f niet mee. In „In diesen heiligen Hallen" was het tenminste nog een fis. |Met een orkestje gaat het vanzelf wat boter, omdat dio instrumenten hooger staan. Maar de heer Otto heeft hem cehaald. Papageno werd, in den boven reeds genoemden samen zang „Papapapapapageno" enz., vertolkt door mevr. Van der JagtBakkej, die met gemak haar party tegen don heer Slinkert zong en van het dankbare publiek een hartohjk applaus ontving. wy kunnen najtuuriyk niet op alles ingaan en moeten het, wat de solisten betreft, hierby laten. Alleen willen wy nog vermelden met hoeveel spontaniteit do sopraan haar bes haalde, die byna vier maten aangehouden moet worden en hoe zy ovqr het algemeen de vaak moei- ïyke coloratuur, die in Mozart's dagen in zwang was, wist te zingen. Men moet daar niet te licht ovér denken, als men woet, dat de oomponisten dikwyis een ooloratuur-aria schreven voor een be- Saaide zangeres of zanger, die zich daar us speoiaal op gotraind hadden. Tenslotte hot koor. Nadat het eoneert geopend was met den „sooiallstlsohen psalm" „Morgenrood" (hot koor kent dit sublieme koorwerkje door en door en enkele bizonder fraaie sopranen deden zich hlor vooral gelden), werd, zooals we reeds zeiden, het „Ave Verum" en drie koren uit het „Requiem" gezongen. Van deze drie beviel ons het prachtige „Sanctus" het bestde inzet reeds was al aanstonds subliem en ook hot „Osannah in eioelsis", de Blotsatz werd met een gloed en een overtuiging gezongen, die deze zangvereeniging van haar beste zyde deed kennen als een der belangrykste koren in onze stad. Ook hot „Agnus Dei" voldeed wel, minder het „Lacrymosa", dat, ook wat de begeleiding betrof, wat zwaar was. Het mannenkoor uit de zang vereeniging zong tenslotte de „Hymne aan de Zon". Zooals wy reeds zeiden, waren de gekozen stukken wel in staat ons een denkbeeld to geven vandeveel- zydigheid en universaliteit van Mozart. De Priestermarsch van het orkest mis lukte vrijwel, althans er werd nogal ge knoeid en het statige rythme kwam o. 1. onvoldoende uit. Het klokkenspel was aardig, deze sublieme vondst van den meester, werd vertolkt by het bekende lied van Papageno. Het Priesterkoor „O Isls und Osiris" was by den inzet wat onzeker, doch gelukkig greep de fluit bytyds in. Zeer mooi daarentegen werd door de dames het koor „Ha, ongeluk kige, houd opl" ingezet. Het daaraan voorafgaande terzet voor jongensstemmen „Biy licht de frissche, held're morgen" werd driestemmig door het vrouwenkoor gezongen, een vry neid, die misschiem maar eventjes door den beugel kan, omdat het geheele lied als terzot is gedacht en ge schreven, en het lichte, fragiele karakter met een vol koor wel ietwat verloren gaat. Resumeerende kunnen wU constateeren, dat ondanks vele, zeer vele gebreken, toch hier een poging is gedaan om ons muziekleven op hooger peil te brengen en een der allergrootste meesters te eeren, welke poging, afgezien van de uiterlyke resultaten, geslaagd is. In de eerste plaats omdat het publiek de beteekenis van dezen avond volstrekt niet onderschatte, zich muisstil hield en blijkon gaf van oen goed onderscheidingsvermogen om trent het gehoorde. In de.tweede plaats omdat men hier minder de buitenzyde dan wel de binnenzyde der dingen moet beluisteren: Liefde tot de muziek, Toe- wyding aan den meester, die ze ons gaf, Genegonheid voor wio zo met piëteit en naar de mate van hun capaciteiten, trachtte weer to geven, Dankbaarheid voor do bevrijding voor eenige uren van do zorgen en de laag-by-de-grondscho dingen van ons dageiyksoh leven. En ik vraag u: heeft deze avond daaraan niet voldaan Zyn wy niet getroost en gesticht heengegaan P En is niet het gebrekkigste instrument, met Liefde bespeeld, schooner dan de schoonste harp Het is gemakkeiyk te glimlachen om tekortkomingen. Voor wie achter de uiteriyke dingen de ziel ziet, glimlacht niet, doch buigt het hoofd. Wy moeten tenslotte nog melding maken van de uitstekende vertaling der Duitsphe en Italiaansche teksten door iemand, die zich besoheidenfljk achter- de letter R. verschuilt, doch die natuuriyk aan onze lezers wel bekend is. Maar die nochtans te bescheiden was het extra applausje ln ontvangst te nemen, dat hem van de zyde van het publiek aan het einde van dezen avond gewerd. Lezing over Suriname. Vanwege de Kamer van Koophan'del werd Donderdagavond ln „Musis Saorum" een lozing met liohtbeelden gehouden over onze kolonie Suriname door den heer W. O. de Oook Bunlng. Deze voordracht was bedoeld als pro paganda voor eon mogeUjko uitbreiding van het handelsverkeer tusschen moeder land en kolonie, en wy gelooven weldnt de hoer Oock-Bunlng mot zyn interes sante en boeiende, lezing, to doelmatiger wyi genoemde heer onlangs van een studiereis is teruggekeerd en geheel en al met de landeiyke toestanden op de hoogte bleek te zyn, het zyne er toe bygedragen heeft. öfsohoon de belangstelling van de zyde van het groote publiek voor dergeiyk soort lezingen meestal niet groot is, was de zaal van „Musis Saorum" toch vry goed bezet met een aandachtig gehoor. De heer D. H. Grunwald, lid van de Kamer van Koophandel, opende dezen avond mot een woord van inleiding en uiteenzetting van het doel van deze lezing. Hierna is het woord aan den heer De Oook Buning, die hoopte met deze lezing de korst van onverschilligheid, waarmede het grootste gedeelte van ons volk Suri name beschouwt, te doorboren. Immers op het oogenblik ls Suriname voor ons een'armlastige kolonie, die ons een jaar- ïyksoho subsidie kost van ruim 2& mll- lioen gulden. Dit is niet altyd zoo ge weest, vroeger was Suriname zelfs voor het moederland een rijk wingewest. Spr. gaat eerst na wat de oorzaken van ver val zyn van dit eens zoo welvarende land, en zal vervolgens zyn meening ten beste geven, hoe Suriname weer tot bloei te brengen. Spr. schetst hierna de historische ontwikkeling van Suriname. De eerBte bezitters van bet land waren de Spanjaarden, die dit land hoofdzake- ïyk veroverden, omdat zy meenden er goud te zullen vinden. Hun verwachtin gen evenwel werden totaal teleurgesteld, waarom zy het aan hun opvolgers, de Engelschen overlieten. Na de Engelschen, die hot land in cul tuur brachten, en er de landbouw, hoofd zakeUjk de suikercultuur toepasten, kwam het land ln handen van de Hollanders. De bevolking van Suriname bestond toen uit de oorspronkelijke inwoners, de In dianen, en versohillende Europeanen. Men probeerde eerst de Indianen voor hot werk op de plantages en in den nfljn- bouw te gebruiken, doch deze bleken daarvoor geheel ongeschikt te zyn. Hier na importeerde men gevangen negers uit Afrika, die als slaven op de plan tages moesten werken. Deze waren voor dit werk uitermate geschikt, eu de nu volgende periode was er een van grooteh bloei voor Suriname. Men verbouwde toen hoofdzakeUjk suiker en cacao. Dooh deze bloeiperiode was sleohts van korten duur, de slaven werden slecht behandeld en vluchtten by tientallen naar de bosschen, waarvan afstamme lingen nu nog in Suriname wonen onder den naam van boschnegers. De plantages werden slecht beheerd, de planters leef den er maar op los, en het gevolg was dat de plantages verwaarloosd werden. Men raakte weldra geheel in de put, en het gevolg was dat men by Europeesche, hoofdzakeiyk Amsterdamsche bankiers, terecht kwam om voorschotten, en de plantages zwaar verhypothekeerd voort sukkelden. In eenige sporadisch voor komende tyden van hoogconjunctuur leefde het wel weer iets op, doch het gevolg was slechts dat het gdschokte vertrouwen in deze plantages weer eenigs- zins hersteld werd en er weer meerdere voorschotten verstrekt werden. Meer en meer verloren de planters hun zelfstandigheid, zy waven zelfs zoo in de macht van enkele Amsterdamsche geld schieters, dat zy zelfs verplicht waren hun |produkten in Amsteglam ter njarkt te brengen, in plaats van naar de voor hen meest voordeelige wereldmarkt, waardoor de planters groote verliezen leden. De nekslag voor hen was het be sluit om de slav.en vry te maken, en toen dit besluit werkeiykheid was geworden, kwam er natuuriyk een nypend gebrek aan arbeidskrachten, daar de vrijgemaakte slaven als één man van de plantages vertrokken. Het gebrek was zoo dringend, dat de rogeering zich met de zaak ging bemoeien, en probeerde Britsch-Indiërs naar deze streken te krijgen, doch ook dit ging niet naar wensch, mede omdat het niet krachtig genoeg ter hand ge nomen werd. Den laatsten tyd probeerde men het meer en meer met Javanen, die als z.g. contract-koelies voor 5 jaar in dienst van den een of anderen planter gesteld worden. Na afloop van dezen termijn worden zy voor de keus gesteld te blyven als vrij kolonist, of naar het moederland terug gebracht te worden, en merkwaardig genoeg blijft net grootste gedeelte, waar zy zich op de cultuur van cacao toeleggen, welke cultuur steeds toeneemt, zoodat zich op den duur een lang niet onbelang rijke klein-landbouw ontwikkeld heeft, die met voldoende regeeringssteun, finan- oieele steun en b.v. door het opriohten van proefstations op een veel hooger peil gebracht zou kunnen worden. Naast deze klein-landbouw heeft zich uit do verschillende kleinere en grootero plantages een groot-landbouw gevormd, die zich hoofdzakeUjk toelegt op de cultuur van suiker en koffie. De koffie cultuur op Suriname is altyd kwynend geweest, men verbouwde de z.g. Ooffea Arabica, welke hier niet kon gedyen. Tegenwoordig heeft men er de Libera koffie uit Java overgebracht, welke veel beter voldoet. En zoo, zegt spr., kunnon er op Suriname nog vele verbeteringen aangebracht worden, waartoe natuuriyk de regeering het initiatief moet nemen. Met het aanleggen van besproeings werken en van behooriyke verkeerswegen, het weder instellen van houtvesteryen, daar deze vanwege de bezuiniging opgeheven zyn en Suriname voor een groot gedeelte uit boseh bestaat, kan de produotie aog PREDIKBEURTEN. ZONDAG 28 NOVEMBER Nieuwe Kerk (Weststraat): Neö, Herv. Gemeente. 'e Morgen» 10.80 uur, Ds. Plug, van Oookseorp. Westerkarfci 's Avonds 6.80 uurs Ds. O. O. de Kloet. Onderwero: by de rijken en by de armen Evangelisatie (Palmstraat): 'b Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. J. de Pree. Huisduinen: 's Morgens 10 uur, Ds. Janzen, van Texel. Jullanadorp: 's Middags 2 uur, Ds. Janzen, van Texel. Zendingsgebouw „Ster der Hoop" 's Avonds 7.80 uur, Ds. Doevendans. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds.' H. Steen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Preeklezen. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur. Ds. v. Vliet, van Dordrecht. Maandagavond 7.80 uur, Dankstond. Ds. v. Vliet. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. E. B. Blasé, Oost-IndiBch predikant. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, H. v. d. Vegte Jr„ van den Haag. WlERINGEN. Hlppolytushoef. 's Morgens 10 uur, Ds. O. L. van dor Veen. Leger des Hells (Spoorgracht 88), (Voor iedoreen toegankeiyk). 's Morgens 10 uur, Helligingsdienst. 's Namiddags 3.30 uur Opeuluohtmeeting, b. h. Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Opwekkingssamenkomst en Verlossingsbyeenkomst. veel meer opgevoerd worden. Een ander belangrijk punt is de ge zondheidstoestand van de bevolking, die nog veel te wenschen overlaat Hdt Aller grootste gedeelte van de bevolking lijdt aan de een of andere ziekte, waarvan de voornaamste wel zyn de z.g. mynworm, tuberculose en de lepra. Al deze mensehen worden op den duur ongeschikt voor hun werk, en moeten door de regeering onder steund worden, wat met groote kosten gepaard gaat. Na de pauze werden de lichtbeelden vertoond, waarby de heer Gock Buning de noodige explicaties gaf. Onder de duideUjke kieken waren heel mooie, er waren er by over de verschillende cultures op Suriname, ook proeven met nieuwe producten, zooals b.v. de teelt van bacoven (bananen). Verder over de bevolking, de krachtige boschnegers en de Javanen met hun gamelang, de eeuwig dansende bonte negerinnen. Verder waren er opnamen van de breede rivieren met hun boschrijke oevers, de stroomversnellingen en de watervallen, die de negers in hun uitge holde boomstam gezeten met de grootste behendigheid trotseeren. De ontzagiyke hoeveelheden bosch waren ook in beeld gebracht, Suriname is voor het aller grootste deel met bosch bedekt. Ook van de hoofdstad Paramaribo met haar houten gebouwen waren vele kiekjes, en tot slot kregen wy in beeld een overzicht van een der grootst e suikerfabrieken van deNederl. Handel My., n.1. Mariënburg. De heer Oock Buning besloot zyn rede met de hoop uit te spreken, dat de regee ring eens wat meer aandacht aan Suriname zal besteden, wel zal dit voorloopig groote offers kosten, doch deze zullen later met dubbele interest weer terugvloeien, daar in Suriname nog talrijke rijke velden braak liggen, die in alle mogeiyke opzichten voor exploitatie in aanmerking kunnen komen. f Hierna sloot de heer Grunwald met een woord van dank tot den heer Oock Buning voor zyne duideiyke lezing en tot do aanwezigen voor hun opkomst, den avond. Halve Stuiver»-Vereeniging „De Macht van het Kleine", De afdeaUng Helder van bovengenoemde Vereeniging Meld' gisterenavond in het Evangelisatiegebouw, Palmstraat, een'e open bare vergadering, Waarbij' als spreker op trad de heer Smit, evangelist te Heemstede, propagandist der Vereeniging, terwijl me dewerking werd verleend door den heer J. Lagas, van Heemstede, die eenlige lederen ten gehoore bracht, 'begeleid door dien heer J. A. van der Vliet, piano. Doel enl werk dezer philantaopisohe ver eeniging is de verzorging dier auppletieka»- sen van d'e stichtingen' voor lijders aan val lende ziekten to Haarlem en Heemstede. De 'byeenikomst werd geopend met het zingen van Ps. 103 1, gebed en het lezen van eenige bijbelverzen, waarbij die -Voor zitter der aideeling, die heer Jb. de Jonge, vóórging. Het doet spr. veel genoegen, aldus gaat hij voort, de aanwezigen te zien, en hij dankt hen voor hun aanwezigheid Veel amusants zal er niet verteld worden van avond; het is een verhaal' van lijden, dat wij te hooren krijgen. Als wij evenwel' denken aan die memschen daar in Heemstede en Haarlem, waar sipr. ook een tiental jaren heeft gearbeid, is er veel reden tot dank baarheid voor oma Als wij daar wat meer aan dachten, zouden we Wijder zijn en meer ter eere Gods leven. En met meerder dank baarheid komt er vanzelf ook meer behoefte ora van het onze mede te doelen. De liefda digheid li een groote steun in het christelijk Leven, Spr. dankt alen, die tot bat wtlalagan vaa

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 15