Een Liefde in de Wildernis Bij kinkhoest Abdijsiroop NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De fijne pjphbak rs Stheldtó Z°0ht d6 nWellïe ultK°- Eerste Blad. BUITENLAND. is de vastzittende slijm het grootste gevaar. Geef daarom Uw kleine de slijmoplossende Nr. 6266 ZATERDAG 27 NOVEMBER 1826 64>te JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 6Q en 1412 Post-GiiOTe&enim® No. 16066. "WEEKOVERZICHT. Binnenland. Het Partugeesche bankbiljetten- schandaal. Ben kleine reeks van interessante straf processen is in ons land begonnen of aangekondigd. En alles draait natuurlijk weer.om de dubbeltjea Er zijn wed eens menschen, die meenen, dat de een of andere maatschappelijke klasse in cri mineel opzicht lager staat dan de andere, maar de feiten wijzen voortdurend uit, dat menschen van allerlei standing zich al even zwak kunnen toorien, als hun ka rakter, dat met stand of, geld niets te ma ken heeft, ze niet in de banen van maat schappelijke orde houd, 't Eenige ver schil is slechts gelegen ln; de wijze, waar op de misdadien worden gepleegd. Zucht naar geld of rijkdom of de ver hooging daarvan is de steen, waarop ve len, die met een onevenwichtigen gang den weg des levens bewandelen, te strui kelen kernen. De intelleotueelen onder hen, de man nen van opvoeding en ontwikkeling, kie zen voor hun doel een heel net van duis tere zijpaden, gangen van raffinement, berekening, sluwheid en huichelarij; als ze daarop gegrepen worden, beweren ze nog imet het onschuldigste gezicht ter wereld, dat ze heusoh niet wisten, dat ze verdwaald waren Daar hebben we de zaak Marang. Hij is een bankier, geëerd en gezien; hij be kleedt een vertrouwenspost, bewaart en „beheert" de gelden van kleine spaarders, speelt de groot» mijnheer en raakt in de put Zijn passief is grooter dan zijn ac tief, steeds dieper raakt hij in de schuld. Hij ontmoet echter kennissen uit de „groote" wereld; een gezant van een berucht-roemoerig landje, die twintig en meer malen de wissels, voor schulden ge- presenteert terugstuurt en een broer van dezen wereld-groote, van wjen ze in het deftige Haagje niet wisten, dat hij in het verre Afrika den rol van gentleman-in- breker had vervuld en daarvoor in de ge vangenis geboet De gezant en rijn broer weten een middel om .aan geld te komen, maar als groote mannen pakken ze geen kleine zaakjes aan. Hun kennis van den gang van zaken misbruiken ze om val- sdhe bankbiljetten te laten nadrukken: een massa. Yalsohe stukken worden op gemaakt en onze Hollandsche Marang, de gesjochte bankier, speelt voor bemidde laar, zorgt gewapend met de valsoho stukken, voor de uitvoering der plannen. Nu staat hij terecht. De stukken valsch? Heusoh, mijnheer wist er niets van! Al die slinksöhe paadjes van bedrog en leu gen heeft hij afgelegd, omdat eerbare menschen als de gezant en zijn broer, hem dien weg als de juiste gewezen hadden. Hij heeft er nooit iets kwaads van ge dacht. Echter.vóór zijn relaties met de hoeren, had hij een groote schuld aan de Rottendamsch bank en nu heeft hij er een tegoed van ruim een ton, Houny soit qui mal y pense! Nog „een man van standing*. Ben andere „man van standing" heeft een bankierskantoor in Haarlem. Hij be- Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON. gint zonder geld, maar met een goeden naam. De menschen brengen er htm spaarpot heen, anderen storten onder panden voor crediet, en mijnheer zelf, de directeur, neemt alle .gestorte gelden over, op een eigen, door niets gedekte rekening. Als de bom springt blijkt er een tekort van een dik millioen te zijn, eenzelfde bedrag ongeveer, waarvoor de directeur bij zijn eigen bank in het krijt staat. „Als een minder handige dief een klein bedrag steelt heeft de justitie hem ge woonlijk gauw in zijn kraag, maar die groote heeren voeren geen strijd zonder een dekking in den rug achter te laten. De bankier b.v. profiteerde voor ruim een millioen van andermans geld, maar nu de gerechtigheid dreigt heeft hij eenige „vrienden"die 79 mille, een klei nigheidje ten opziohte van een millioen, ter beschikking der schuldedschers stel len, mits die schuldige niet vervolgd wordt door de justitie. Werkelijk liet men den man een tijdlang ongemoeid en we begrijpen, dat 't een moeilijk geval was voor de justitie. De schuldeisobers zijn tóoh al zwaar gedupeerd en dan nog 70 mille te moeten missen voor een bestraf fing, waarvan ze geen enkel voordeel hebben, is wel hard. Gelukkig eohter voor het recht in ons land, zit de bankier thans toch achter slot en grendel De door den bankier en zijn vrienden gevolgde methode zou anders te veel na volging vinden. De verkapte loterij. Hoe geringer de menschen zijn, wat hun maatschappelijke positie betreft, hoe kleiner gewoonlijk ook de middelen, die ze, de geldwolven ondor hen, gebruiken om het begeerde doel te bereiken. Een veel gebezigde methode is de verkapte loterij- De omstandigheden zijn dan ook wel zeer gunstig. Hoe minder controle er op de loterijen bestaat, hoe meer er op te verdienen valt! Controle ontbreekt in ons land geheel, omdat loterijen feitelijk verboden zijn, niettemin eenige jaren kunnen bestaan, mits de zaak maar tel kens in een ander kleed gestoken wordt, daar het ten onzent de zaak steeds héél langen tijd duurt voor iets „tot dn hoogste Instantie" is uitgemaaktl De politie moet zich beperken tot het doen, zoo nu en dan, van een „inval" en het geven van waarschuwingen in kran ten. Twee dezer, te Rotterdam gevestigde, ondernemingen,' zijn nu weer met name als zwendelaffadres aangeduid. Of het baten zal? Een groot deel van het pu bliek schijnt nog steeds gebiologeerd1 door den naam Broekhuys en nu deize heer zelve overleden is, moet zijn vrouw de be langstelling voor een der 'bedoelde onder nemingen gaande houden. Ook de tweede zaak omzweeft nog de geest van den loterij-koning, want ze wordt geëxploi teerd door een zijner gewezen handlan gers, die onder Broekhuys' ausspicdën al eens in Eindhoven het rad van het for tuin heeft doen draaien. Deze parasiet teert thans op de ellende van anderen. Zijn onderneming verkoopt aan men schen, die crediet behoeven^ dus gelde lijke hulp noodig hebben, z.g. credietkaar- ten tegen een prijs van 8 gulden. De koo- pers kunnen, zoo wordt tenminste voorge spiegeld later een crediet krijgen, mits de vereischte gelden eerst door den verkoop van genoegzame kaarten beschikbaar ge- tapen zijn. De bedoeling is dus om tel kens één mensoh voorschot te verleenen met gelden, die van honderd en meer an dere nooddruftigen „op hoop van zegen" zijn afgetroggeld. Alles na afschrijving van kosten, winst enz.! Een onderneming van de walgelijkste soort. Buitenland. Frankrijk en Italië. De verhouding tusschen Frankrijk en Italië is nog altijd niet bizonder vriend schappelijk. De hatelijkheden van Italië aan het adres van Frankrijk waren dan ook niet bevorderlijk voor een verster king van vriendschapsbanden. Briand met zijn rustige politiek zal echter wel zorgen, dat er rich weer geen nieuwe onaangenaamheden voordoen, dat er tus schen belde landen een betere verhou ding tot stand zal komen. Een ontmoeting tusschen Briand en den Duoe zou er zeker toe bijdragen deze verhouding te bevorderen. In de Pers Is er weer gewag van gemaakt dat er spoe dig een conferentie zou plaats hebben tusschen Mussolini en Briand. Als plaats van samenkomst ia vermeld den oever van het Lego Maggtore. Wie wel eens het voorrecht gehad heeft aan het schoone meer te toeven zal alle hoop hebben op een vruchtbare en vreedzame conferentie. In een zoo wondermooie omgeving kan men niet anders dan in die meest prettige stemming verirearen. In de Franscbe pers wordt een ver zoening tusschen beide landen bepleit. voor van, be- „Ooty" is kort geleden opgetane het denkbeeld om Italië vrijheid weging in Oostelijke richting te geven, daar het Westen van de MiddeJlandsche Zee voor expansie gesloten is. In ieder geval zal men, wil men vrede met Italië houden, een middel moeten vinden om de expansiedrang van Italië tegemoet te komen. Nogmaals de Engelsche staking. Nu de iegeeringsvoorstellen verworpen zijn kan de staking ais geëindigd1 be schouwd worden. In grooten getale zijn de mijnwerkers deze week weer aan het werk getoogen. Niet minder dan ruim 400.000 mijnwerkers hebben de arbeid in de mijnen hervat en nog steeds stroomen lederen dag de werkers toe. Het is nu reeds gebleken, dat eenige honderddui zenden arbeiders werkeloos zullen blij ven. De anderen trachten districtege- wijze met de mijneigenaren te onderhan dden. Deze onderhandelingen gaan echter niet naar wensóh. De eigenaars blijken koppig en vast houdend en doen niet onder voor de lei ders der mijnwerkers, die ook maanden lang voor geen toenadering vatbaar ble ken; Geen wonder dat de leiders der mijnwerkers pessimistisch worden onder den toestand, die voor hen en voor hun vereeniging allesbehalve rooskleurig is. Het geldt ook hier: „Wee den over wonnene". Ingezonden Mededeellng. HEERENBAAI Roman van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. BOLDANUS Jr. Een manestraal viel schuin door het raam boven zijn hoofd en scheen hem te lokken als een lied. Hij stond zacht op, pakte zijn 'bed bij elkaar en ging naar buiten. De dennen waren als een regiment reusachtige soldaten, die onder den he mel op de plaats rust stonden en met el kaar fluisterden, terwijl ze op bevelen wachtten. Hun geur hing als een zege ning in de stille lucht De laag in het zuidoosten staand© maan gluurde tus schen de stammen. Bij den mond van de kreek waar de kleine stroomversnellingen in stilstaand water overgingen, was een zandbank, waar zij zich altijd waschten. Sam, die dacht, dat het zand wel een lekker bed zou zou zijn, ging erheen langs het pad, dat zij daarheen gebaand hadden. Toen1 hij het huisje omliep, bewoog zich een schaduw achter een den en volgde hem gerulschloos van 'boom tot booon. Sam ging in het zand zitten. De mond van de 'kreek was het eenige plekje langs den oever, dat tot dusverre vrij van Qs had het water de kleur van paagegoten ijzer. Ergens in de verte moest Bda aan het roeien zijn, dacht 'hij, als zij tenminste ai niet tifhis was. Hij' voelde een verlichting, dat hij niet langer op zijn hoede tegen over haar behoefde te zijn. Hij vond, dat zij per slot van rekening tooh wel aardig was. Had hij er eigenlijk wel goed aan gedaan haar weg te sturen? Ja, toch was hij 'blij, dat zij weg was. Hij besefte het niet, maar zijn uur was nog niet heelemaal geslagen. Een heil zaam Instinct deed hem strijden tegen de emoties, die zijn hart overweldigden'. Hij1 zelde tot zichzelf, dat hij' het recht niet had aan zulke dingen te denken, eerst werken, eerst vasten voet dit land. Lcter misschien Een gevoel van slaperigheid overviel hem. Met een zucht ging hij' languit op het zand liggen en rolde zich in zijn de kens. Zijn ademhaling werd diep en lang zaam. Nu en dan gluurde de maan ooquet tusschen de boomstammen en raakte zijn gezicht en zijn mood haar als met een aj. veraChtlgen too verst af aan. En dan was hj(j geen man feitelijk meer, doch een nog niet hi Hij moest krijgen in was. Hij keek door de opening van het bumb. In fa*t Men* der m... jonge Hermes,, die naast het water sliep. De schaduw sloop uit de zandbank en kroop naast hem. Daar knielde zij met 'gevouwen handen neer. In het maanlicht liet zij een 'bleek gezicht zien, waarop twee diamanten fonkelden. [Na eenige oogeniblikken stond zij vast beraden op, ging, zich nog steeds gerulsch loos als een spook bewegend, naar het moer, klam over de ijsbarrière eni liet zich aan den anderen kant op dan rand van het water afzakken. Hier was, goed verborgen voor ieder een op den wal, een kano op de steenen getrokken. Zij stapte in, roeide de ijs- barrière om en ging den mond van de kreek in. Haar kano voorzichtig op het zand sturend, zocht zij even in haar ba gage, stond dan op en ging met verschei dene lange dunne riemen van elandsvelLen aan wal HOOFDOTUK X. De drie mannen, die op dén grond dOr hut lagen te slapen, schrikten in hun de kens op. „Wat is dat?" vroegen zij1 elkander. „Een kreet om hulp," zeide Jack. Joe sprong op en deed de deur open. Enkele verwarde geluiden uit de richting van de kreek drongen tot zijn ooren door, maar hij had nog geen ervaring genoeg om die te onderscheiden van de natuur lijke geluiden van den nacht. Het vuur was nu uit Jaok stak een lucifer aan. „Sam is weg!" riep hij plotae- ENGELAND. De mQnwerkersstaldng. De vergadering van hel mljnwer- kerebestuur. Het mJJnwerkerefoesbuiir heeft Donder dag twee uur lang te Londen vergaderd ter voorbereiding van het oongres van af gevaardigden, dat Donderdag weer plaats vond. Het bestuur heeft evenals de vo rige maal besloten het oongres zelf te laten besluiten en geen aanbevelingen In eenige richting te doen. De radloale ele menten zullen eohter voorstellen, dat de mijnwerkers, die In de districten tot over eenstemming tanen, geen collectieve contracten zullen' aangaan. Ieder man moet trachten een persoonlijk contract te krijgen met opzigging op koorten termijn, om verder zoo vlug mogelijk vrij te kun nen zijn in zijn handelingen, m. a. w. voor een nieuws staking. De werkhervattingen. Het aantal werkende houwers Is Don derdag met 7010 toegenomen en bedraagt nu 428,488. Ofschoon dit cijfer theoretisch nog pas 85 pet. van het aantal mijnwer kers bedraagt dat op 80 April den arbeid heeft neergelegd^, zal in die komende da gen wel blijken, dat het al meer dan de helft is van het aantal, dat weer tewerk gesteld kan worden. De eigenaars in Zuld-Walee hebben nl op dé mislukte conferentie verklaard, dat Ingezonden MededeeHna naar hun schatting 276,000 800,000 sta kers niet meer aangenomen zouden kun nen worden. De onderhandelingen In Cumber- land mislukt Na een slotzitting, die zes uur geduurd heeft, zijn ook de onderhandelingen in Oumlberland mislukt De afgevaardigden van de arbeiders zeiden dat ze geen voor stel aan hun opdrachtgevers konden doen, behalve een weigering om in de voor waarden der werkgevers te treden. De mijnwerkersleiders mlstisch. van mijnwerkersfederatie (Bij de verdaging der vergadering )t bestuur der mrjnwerkersfede het bleken de leiders zeer pessimistisoh te in de ddsti zijn nopens den toestand ddstrioten. Een hunner vertelaarde, dat de mijneige naars niet onderhandelden maar gelastten Het Engelsche invoerverbod. Da regeering la niet bereid het In te trekken. (Den Reruterbericht uit Londen meldt, dat Donderdag in het Lagerhuis een Ingezonden Mededeellng. Om Jong te Wijven. Het feit, dat uw gezondheid te wen- sohen overlaat, ia waarschijnlijk de eenlga reden, dat gij u door lichte zorgen reeds zenuwachtig, versleten en oud gevoelt. Misschien zijt gij een dier noodelooze slachtoffers van een inleraandoening. Laat deze te voortanen nier-zwakte u niet oud maken voor uw tijd. Koek en verbeter de oorzaak van uw kwaal Tracht weer flink en1 gezond te worden. Die pijn in de lendenen, die el lendige blaasstoorndssen, hoofdpijn en duizeligheid, dat afgematte, zenuwachtige gevoel behoeven u niet lange® te kwel len. Alle tezamen maken uw leven tot een iaat, die zoodra gij uw nieren ver zorgd hebt, verdwijnt Verzwakte nieren kunnen door Fosteris Rugpijn Nierenpdlen versterkt warden, waardoor gij u in elk opzicht jonger voelt Begin onmiddellijk met het gebruik. Zon der uitstel! Wacht niet tot gij last krijgt van rbeumatiek, ischias, spit, blaasontste king of waterzucht Ook tegen dergelijke ernstige kwalen worden Foster's Pillen aanbevolen, doch voorkomen Is altijd beter dan genezen. Verkrijgbaar (in glasvenpakMng met geel etiket Iet hier vooral op) bij apo theken en drogisten h 1.76 per flacon. ling. Shand voelde met zijn handen over den grond. „Zijn dekens ookl" zeide hh. „Dat is natuurlijk verraad!" schreeuw de Jo© met een vloek. „Jullie hebben me ook nooit willen gedooven. Daarom heeft hij natuurlijk de geweren verborgen. Gaat mede, ik heb iets uit de richting van de kreek gehoord." Zij trokken hun pantoffels en schoten hun jassen aan en vlogen naar bulten. Husky blepf razend op het 'bed liggen. Bij- de uitmonding van de kreek was de zandbank ledig. De laatste bleek* mane stralen omhulden Ziji gingen daar lederen dag meermalen rich wasschen en water halen, zoodat de voetafdrukken in het zand ook geen aan wijzing gaven. Ten slotte pakte Joe met een schreeuw een donker voorwerp van den rand van het water en hield dat in de hoogte. Het was Sam's halsdoek. „(En hier is het spoor van een1 boot in het zand," schreeuwde hij. „Ik wist het wel! Samen weggegaan In haar kano!'1 „Maar ik heb een mannenstem ge hoord," wierp Jaok tegen. „Waarom zou hij geschreeuwd hebben?" „Hij heeft ons natuurlijk willen uit lachen, toen hij zag, dat hij veilig weg was," zelde Joe bitter. „Zoodra het licht ls," prevelde Shand tandenknarsend. „Wat wil je dan doen?" vroeg Joe. „Hem te pakken krijgen," zelde Shand kalm. „We hebben geen boot." „Dan zonder boot." „Idioten zijn Jullie 'allebei!" lachte Jack heesóh. „Wat willen jullie eigenlijk? Zij heeft ons eerder antwoord' gegeven dan we verwacht hadden. Als zij liever een kok wil dan een man, dan is dat haar zaak. We moeten ons daarbij, neerleggen. In ga naar de hut terug." Zij wilden de juistheid van Jack's woor den niet erkennen. „Ga jij maar waar Jo naar toe wilt," prevelde Shand. „Ik blijf bij wat ik gezegd heb." Jack 'liep langs bet pad terug. Joe volgde beun, alleen omdat hij' een van die naturen was, die liever in het gezelschap van een' vijand zljm dan alleen Wijven. Kiji lieten Shand aan rijn lot over.. Hu*cy begroette hen met nUuwagl&rlge vragen. Joe lachte hem uit en Jack beet in grimmig zwijgen op de steel' van zijn Pijp- Zij rakelden het vuur weer op en gin gen weer zitten. Ieder was jaloersch op zijn eigen woede en smart en wilde die niet met anderen doelen. Joe en Husky kibbelden wat. Ondanks zijn wijsgeerige protesten bleef Jaok schuin naar het licht wordende raaimpje kijken. Ten slotte stond hij plotseling op. Joe volgde hem natuurlijk. „Moet ik door jou overal waar Ik heen ga als door een hond gevolgd' worden?* snauwde Jack tegen hem. „Wat mankeer jij?" antwoordde Joe. „Ben Je soms baas over alles buiten?" (Buiten de deur bleef Jadk staan. „Jij gaat den eenen en ik den anderen kant," zeide hij. Jack ging naar die kreek terug en liep over de steenen naar het uiterste punt, vanwaar hij' den oever van het meer een heel eind kon afzien. In dat jaargetijde is de nacht op de breedte van het Oariboumeer maar heel kort. De zon daalt sleohts Iets onder den horizont en een flauwe gloed' blijft den geh ee l en nacht boven haar han gen en trekt door het Noorden naar het Oosten, waar zij haar wederverschijning verkon digt. Het was nu licht in het Oosten en het meer 'begon langzamerhand zichtbaar te (Wordt varvoii^D. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. India p. zeepoet f 2.10, id. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.2Ö, f 1.26, fl.85 Losse nummers der Courant 4 ot.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galjard) Ing«z. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 11lm 9 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. pi adv. extra). Bewijeno. 4 ct. - - BgaBBi ECHTE FWESCME 26)

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1