T Derde Blad. BI NENIANO MARINEBE GROOTING1927 GEMENGD NIEUWS V VAN ZATERDAG 27 NOVEMBER 1926 DDebieniinB rat vlsschers asm do verkiezingen. D* h««r "Vliegen, lid van da Tweede JLnimH®, heeft aan den minister van bin- u«nland!sche zaken en landbouw, de vol gende vragen gesteld: 2. Is de minister bereid, de daardoor verkregen gegevens mede te deelen, ten einde de vraag te kunnen beantwoorden, of er voldoende redenen bestaan om voor deze categorieën van personen een gele genheid te scheppen, om op andere dan de gewone wijze aan de verkiezingea deel te nemen? De veetikvUnende militaire Instellingen tn Zeeland. Enkele feiten alt vroeger eeuwen. Da glorie van den oor- logstjjd, en de inzinking. Men schrijft aan de „N. Rott. Ct.": De Zeeuwen, maar dan speciaal de Vlissingers en Middelburgers, krijgen wel eens den indruk, dat er met de mili taire zaken hier gesold wordt. Het eene oogenblik krijgen ze een militaire instel ling, en een poosje later zijn ze die weer kwijt. Sedert het eind van den oorlog sagen te niets dan inkrimping. Nu waren de Zeeuwen allang niet «neer gewend aan militaire actie, nooh te water nooh te land. Van de dagen dat er een Zeeuwsohe admiraliteit was, leefde geen herinnering meer voort, behalve dan voor enkelen, die het weten, in sommige ge bouwen. Een Infanterio-garnizoentje te Middelburg en een te Vllssingen met bet depót van discipline in Vllssingen, dat was vóór den oorlog alles wat we hier aan mllitaria in het heele gewest hadden. De Marine was hier niet bekend.'Als er eens een marineschip van HellevoetsluiB afzakte naar de Schelde, was dat uitzon dering. We deden hier niet aan verdedi ging, tot aan den grooten oorlog. Het is bij velen vrijwel vergeten, maar hst mag juist daarom nog wel eens in herinnering gebraoht worden, dat in 1910 bfj de dreigende Algeolras-orisis de mill taire overheid ln eens wel haar aandacht op de Bohelde richtte. Er werd toen plot seling begrepen, dat de Schelde ln een Europeeseben oorlog wel eens een hoogst gewichtig strategisch punt kon worden. We hebben toen op Walcheren eenige weken den ongewonen aanblik gehad van een heele groep hooge militairen van het leger en van de marine, die dag in, dag uit, te paard de Walchersche kusten af reden. En we begrepen de bedoeling, toen het voorstel kwam voor het pantserfort te Vlissingen. De ondernemendste der nieuwsgierigen hebben toen van den dijk naar Rilland, ten Oosten van de buiten haven van Vlissingen, de grondslagen van dat fort uit de verte kunnen zien oprijzen. Het was half klaar, toen de oor log uitbrak. En het is nóg half klaar. Er is nooit iets verder aan gebouwd. Maar in dien oorlogstijd hebben we wel kunnen zien dat er toch nog belang aan de verdediging van het Zeeuwsche gebied werd gehecht. Niet door het overhaast hierheen komen van een territorialen commandant met een kleinen staf en met een. schamel beetje troepen. We voelden het een beetje door het stationeeren te Vlissingen van oorlogsschepen. Maar we voelden het Toorii toen een hooge marine-bevelheb ber, een vice-admiraal, eerst in Goes kwaai, later in Middelburg, waar hij den territorialen commandant uit zijn sym- bod van macht verdrong door zijn wer kelijke macht. De Middelburgers kregen toen onge dachte militaire glorie. Zoo'n hooge bevel hebber moest goed gehuisvest worden. Eb dus werd in de Koepoortstraat een achttiende-eeuwsche patriciërswoning met •en absoluut gemis aan kostenbezwaren ingericht totcommandantshuis.Zoo iemand moest immers goed kunnen reeipieorenl We hebben er toen recepties gehad, en alle bezoekers hadden maar één oordeel: kostbaar en prachtig. Dat was nog niet genoeg. De comman dant van Zeeland kon toch niet in dat voor bureaux en recepties bestemde ge bouw wonen. Er moest een admiraals- woning komen. Daar werd de gemeente Middelburg voor gespannen, en die kocht ook een mooi achttiende-eeuwsch huis aan de Rouaansohe kaai, maar liet voor zichtigheidshalve in het huurcontract met het rijk een bepaling opnemen, waardoor ze gewaarborgd werd, voor het geval het eens anders mocht loopen. En Vlissingen vermeide zich ln den aanblik van de vele officieren van marine en leger. En bouwde er in den duren tijd heele woonwijken voor. Tot de oorlog uit was en de liquidatie begon. Natuurlijk verdween eerst al die oor logsbezetting. Uit de dorpen en ook uit de garnizoenssteden. Dat begrepen de Walohenaars. Maar toen zoog de bezui niging zoo sterk, dat ook de vroeger aanwezige Infanterie mee weggezogen werd naar Bergen op Zoom. Slechts door sterke aetie, en naar de geruchten beweren, dank zij hoogen invloed, behield Middelburg nog een klein garnizoen van de Zeeuwsche miliciens. Maar Vlissingen zag z]jn kazerne leegloopen en kreeg slechts een kleine vergoeding door een compagnie vesting-artillerie. Maar de mariue was er dan toch nog. Jawel, zoo lang het duurde. Met lederen nieuwen bewindsman werd de functie ingekrompen, tot do commandant van Zeeland was vermagerd tot een „ouds aanwezend officier", die volgens het be sluit van de vorige week alweer ver schraald is ineen onder-commandant der marine te Vlissingen. Het tekort tussohen koop- en verkoop som dokte het Rijk. Ik meen dat dit ver schil zooiets was van f12.000. Vllssingen, dat eerst zich verheugde in die concentratie binnen zijn grenzen, dacht er al heel gauw anders over, toen de onderzeebooten en nog andere schepen werden overgebracht naar Helder. Wan het er voor in de plaats kreeg, (o.a nu de opleiding van matrozen), was geen volledige compensatie. Bij de nieuwste wisseling van comman dement is er nog weer een stukje van den koek geknepen, tenminste voor Mid delburg. Want de nieuwe functionaris zal te Vlissingen wonen. En bijgevolg komt het commandantshuis in de Koe poortstraat té Middelburg leeg. Absoluu: leeg. De Marine heeft er geen gebruik meer voor. Het Rijk heeft er ook nog geen andere bestemming voor gevonden En de Middelburgers kunnen nu een aardig rekensommetje ervan maken door eens te beoijferen, op hoeveel dat per jaar gekomen is voor het Rijk. Tenminste als ze er achter kunnen komen, hoevee' er een jaar of tien geleden aan de inrich ting van dat huis is ten koste gelegd De militaire glorie, die toen werkelijk permanent scheen, en die ook verdedigd werd met een verwijzing naar het belang van Walcheren voor de strategisohe positie van de Schelde, is dus weer totaa" ineengezakt. Ik wil de beoordeeling van die inkrim ping zelf liever overlaten aan deskundi gen. Ik wil dadelijk aannemen, dat men het in vredestijd hier gerust heel- wat kalmer af kan, dan tot voor kortnoodig werd geacht. En lk geloof ook wel dat hier weer een geschikte vestiging van een hoog commando te krijgen zal zijn, als het weer eens noodlg mocht worden Maar lk vraag mo wel af, of men daar vroeger nooit over gedacht heeft, toen dat alles zoo grootscheeps werd ingericht. >BiciBeBiand Doodslag; Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis van de Utrechtsche rechtbank, waarbij een 86-jarige rijkswegwerker ui Soest wegens doodslag op zijn zwager veroordeeld was tot 6 jaar gevangenis straf, bevestigd. Overeenkomstig den eisch van den advocaat-generaal, mr. van Gemis, is verdachte veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf, met aftrek van 4 maan den voorloopige hechtenis. Nekkramp. Bfj een lV»-jarig meisje uit Wassenaar is nekkramp geconstateerd. De kleine is in het AcacL Ziekenhuis te Leiden opge nomen Goederentrein ontspoord. Vermoedelijk door verkeerden wissel- stand is de goederentrein, die 6 uur- Don derdagmorgen uit Zutphen vertrok, ont spoord op de kruising Zjutphen—Apel- doorn en Zutphen-Amhem, onder Voorst. Twee wagons zijn gekanteld. De lijn naar Amhem werd versperd; later op dien dag is de vertraging in den loop den treinen weer opgeheven. Persoonlijke ongelukken zftn er niet bij voorgekomen. Berooving In Den Haag. Woensdagavond !s een heer, wonende te Arnhem on tijdelijk verblijf houdende in een hotel in den Haag het slachtoffer geworden van een beroovimg. Genoemde* hoer had zich met een vrouw begeven naar het perceel Franqois Valentijnstraat 18. Toen hij het perceel weer verlaten had, bemerkte hij dat zijn 'portefeuille met 8000 verdwenen was. Hij deed van dessen diefstal dadelijk bij de politie aangifte!, die een uitgebreid on derzoek instelde. Na korten tijd gelukte het de politie aan te houden een 27-jarige vrouw, in het perceel wonende, as ver dacht van den diefstal gepleegd ié hebben Oneerlijke kantoorbediende fi 88,806 verduisterd ln 6 jaar. Donderdag heeft voor de rechtbank te Rotterdam terecht gestaan de 60-jarige kantoorbediende L. v. M., gedetineerd, verdacht van verduistering in'de jarem 1921 tot 1926 van een bedrag van f 88.000 ten nadeele van baron A. M. D. Sweerts de Landas Wyborgh, onzen gezant te Stockholm. Verdachte was als kantoorbediende bij de assuradeursflrma Van Marle, waarvan een broer van den gezant firmant is, met de administratie belast van het vermogen van den gezant. Hij ontving diens tracj tement en diens inkomsten uit een land goed te Nijmegen en zond naar Stockholm wat men daar wilde hebben, terwijl de rsst moest belegd worden. Verdaohte was in 1921 gaan speoulee- ren, had daarna een ongelukkig huwelijk gesloten. Hij beweerde, dat zijn vrouw hem veel geld had gekost, maar gaf toe, dat hij ook dronk. De man had reeds 28 jaren dienst bij de firma en had een sa laris van ongeveer f 8000. In Maart was de gezant hier geweest. Verdaohte h&d toen een afrekening moeten maken, vol gens welke er f 81.000 in kas moost zijn, waarvan de eigenaar f 16.000 wilde be legd hebben, verdachte moest toen met de waarheid voor den dag komen en er kennen, dat er werkelijk f 88.658 moest zijn, terwijl er niet meer dan f 265 ln kas was. Ook een bedrag van f 800, eigen dom van de huishoudster van den gezarït, was verdwenen. Hot O. M. waargenomen door mr. A. Rombach vroeg wegens verduistering, gepleegd door iemand, die tegen gelde lijke vergoeding eenig goed onder zich hoeft, 2 jaar gevangenisstraf. De f 88.000, een belangrijk bedrag, is absoluut weg. Er is nog een poging ge daan om een klein bedrag te aohterhalen, echter zonder sucoes. De man is getrouwd met een vrouw met een slecht verleden. Zij fuifde en feeBtte, had aan een bontmantel niet ge noeg en zond haar man met droog brood naar kantoor. Nu is zij er van door met een anderen man. De verdediger hoopt dat de rechtbank met deernis en medelijden voor verdachte haar vonnis zal vellen. Uitspraak 8 December. i Een «verbazend leuk Iemand". De thee-maniak alt het Noorden. De Haagsche jongedames zijn er be paald confuus van. Een verbazend leuke jongen die zoo maar wil komen thee drinkenvan goeden huize nog wel, zoo iets wordt in de Hofstad met haar surplus van85.000 schoono jofferen veel meer geapprecieerd dan elders. Bovendien het geheimzinnige waas dat dezen jeugdigen „ridder met het gesloten vizier" omstraalt, is oorzaak, dat onder staande annonce die Donderdagavond in een plaatselijk blad verscheen, meer be sproken wordt in Haagsche kringen dan het Belgische verdrag of de opstand der „Java-reds". De geheimzinnige adverten tie luidde aldus: IEMAND die zich verbazend leuk kan voor doen en zich bij aardige families direct op zijn gemak voelt, zou graag bij zijn verblijf in Den Haag enkele adressen willen hebben, waar hij zonder voorafgaande aanmelding, een kopje thee kan komen drinken. Ook is hij niet ongenegen eventueel te blijven eten en den avond verder ge noeglijk docrr te brengen. Zijn leeftijd is 25 jaar, hij is v. g. h. en woon achtig in het Noorden, zoodat een te drukke conversatie niet mogelijk is. Br. Nobur. v. d. Blad. Stapels invitaties, voor het meerendeel geschreven door vrouwenhanden en zwaar geparfumeerd, moeten zijn binnenge komen. Men heeft letterlijk gevoohten om het eerst den brief iif de bus te kunnen gooien en er zijn dames die haar uit- noodigingen vergezeld deden gaan van bloemstukken en telegrafische postwissels om toch maar ln aanmerking te mogen komen. De jeugdige Adonis van het Hooge Noorden, kan zijn verdere leven rustig wilden aan het kopjes thee drinken als hij aan alle invitaties gehoor geeft. Vobr het eten behoeft hij zich voorloopig even min bezorgd te maken, sr zijn zelfs aan biedingen om hem.geheel in den kost te nemen, inclusief vuur, licht en bewas- sching. Een zeer enthousiaste familie heeft hem een lijfrente aangeboden, als hij zyn ver bazend leuke snuit wekelijks wil ver- toonen. Voorafgaande aanmelding is niet noodig, schreven zij, dag en nacht zal men de voordeur voor hem laten open staan. Zoo leeft op het oogenblik de Haagsche dameswereld in nerveuze spanning over de komst van dit „Noordsohe wonder". Mocht hetuur van aankomst aan het Holl. Spoorstation bekend worden, men kan er van op aan, dat de perrons be legerd zullen worden door de zwakke sekse. Cynici mompelen dat het een annonce van een huwelijksbureau of een handige reclame van een theehandelaar is. Maar dat wordt niet geloofd. 85.000 Haagsche schoonen zien thans verlan gend uit naar de geheimzinnige ver schijning van den „26-jarigen, verbazend leuken, zich direct op zijn gemak gevoe lenden, kopjes thee drinkenden en eten- blij venden Noordschen iemand Waar blijft hy (Telegr.) Buitenland. De aardverschuiving biJ.Nice. Hel dorp Roquebillière verwoest Omtrent de aardverschuiving in de Zee-Alpen ten noorden van Nioe, melden de Parijeche bladen, dat het dorp Roque billière, de hoofdplaats van het gelijk namige kanton, ten deele verwoest is door het instorten van een deel van de helling van Belvédère, waarop het ge bouwd is. Woensdagochtend om 8 uur kwam de geweldige aardmassa met don derend geweld naar beneden en sleurde de huizen mee, die .haar io den weg kwamen, totdat zij in het dal van de Vésubie gestuit werd. De bewoners, uit hun slaap opgeschrikt, vluchtten in wan orde op de helling van den rechteroever, terwijl afdeelingen gendarmerie dadelijk met het reddingswerk begonnen. Men vreest, dat er een 40-tal slacht offers zijn zal. Er zijn reeds 22 dooden onder de puinhoopen vandaan gehaald. De brandweer van Nioe en 2200 man troepen zijn aan het opruimingswerk gezet, dat uiterst traag vordert, daar men staat voor een massa slijk, aarde en rots, gemengd met de puinhoopen der verwoeste huizen. Het gemeentehuis is verwoest, evenals het hotel Goral, welks eigenaars en gasten tot de slachtoffers behooren. Het verdere dorp is ontruimd, evenals Belvédère en Bollène-Vésubie, die hooger op de helling gelegen zijn. De regen, die de laatste maand over vloedig neergestroomd is, heeft geweldige kloven veroorzaakt, zoodat men bang is voor nieuwe aardstortingen. Men schat de hoeveelheid aarde en Ingezonden Mededeellng. steen, die verwijderd moet worden op 80.000 kub. meter en rekent 6 dagen noo dig te hebben voor de opruiming, als er althans geen verdere aardstortingen volgen. Roquebillière is een plaats van 1800 inwoners, aan den weg die van Nice langs de Var en de Vésubie naar St.-Martin Vèsubie, een bekend uitgangsoord, leidt. De „Quotidien" sohrijft deze ramp toe aan de ontbossching van de hellingen in de Fransche Alpen, waardoor het water niet meer langs de wortels èn het blader en mosdek wegsp.oelt, doch in den bodem doordringt en deze tot een papaehtige massa maakt, die door de geringste oor zaak in beweging kan worden gebracht. Een onmerkbare siddering van de aard korst, zooals die zoo vaak door ds seis- mograflsche instituten opgeteekend wordt, is daarvoor al voldoende. 130 groote boschbranden Ui Frankrijk. 18 mlllioen francs schade. Het ministerie van landbouw publiceert een rapport over de boschbranden, die dit jaar in Frankrijk hebben gewoed. Hieruit blijkt, dat er niet minder dan 130 groote branden zijn gemeld en dat da schade op zestien jnillioen franc* kan worden geschat. Vooral het Zuiden van Frankrijk heeft ten zeerste van de branden te lijden ge had. De oorzaak moet voor meer dan 80 worden gezocht in roekeloosheid, terwijl in vijftien procent der gevallen vonken uit locomotieven den brandi hebben aan gestoken. Spoorwegongeluk by Landen. Volgens de laatste berichten zja By het spoorwegongeluk by Dagenhiam (aan de lijn naar Southend ten noorden van de Theems) 70 personen gewond, waarvan de meesben licht Geen der beide treinen is ontspoord, imaar er heersche eenigen tijd in de dikke duisternis groote verwarring. Er bleken slechts vier personen ernstig gewond te zijn. Uittreksel uit de beraadslaging van de Tweede Kamer. Stemming. De begrooting «Ma de 1. 1b de minister bereid, ln de gemeen ten, waar veel vdeachers en andere zee lieden wonen, op te vragen het aantal der personen, die bij de laatste verkiezingen, hoewel kiesgerechtigd, niet hebben kun nen stemmen wegens afwezigheid ten ge volge van da uitoefening van hun beroep? Eij met het dalen van den rang van dien bewindsman verdween ook geleide Hjk de marinebasis voor Middelburg. Het bureaupersoneel in het commandantsliuis verdween naar Vlissingen. De admirali teitswoning op de Rouaansche Kade werc door het Rijk opgezegd, en toen volgens die verstandige reserve van het Middel- burgsohe gemeentebestuur, in het open baar verkocht. (Vervolg.) Zifting van 05 Novtanber 1528. £>t heer Brautigam (s.-d.) heeft met genoegen waargenonvsn, dat er overleg 19 gepleegd over het overbrengen van het loodswezen van marine naar een ander departement Hij zou daarvoor evenwel niet willen kiezen water, maar arbeid, otndat de afd. scheepvaart ook bij arbeid is ondergebracht, intusschen verheugt hij er zich al over, dat er plannen zijn, de afd. loodswezen bij marine weg te nemen. De argumenten besprekende, die voor behoud van het loodswezen bij marine zijn aangevoerd, zegt spreker, dat hij marine geen verwijt wil maken over het beheer van de betonning, bebakening, verlichting e.d., maar dat de verhouding in het loodswezen niet deugt, wijl het loodswezen on militaire leest is geschoeid, terwijl de loodsen zich geen militairen voelen. Zij voelen zich verwant aan de koopvaardij, niet aan de marine. Een gevolg van deze verhouding is, dat de lood sen bij een onderzoek niet vrijuit durven spreken, uit angst voor hun superieuren. Daarbij komt, dat allo -rangen bezet zijn door oud marine-officieren en er blijkbaar geen plaats ia voor anderen. Het is daarom, dat spreker zich verheugt over dfl planden, het loodswezen bij marine weg te nemen. Verder bespreekt de heef Brautigam da ramp met den loods- kotter bij Terschelling, ea iö verband met het verdrag met België da cvcntueele regeling van dien loodsdienst voor het Oostgat. Ook wil hij de loodsen, welke een zwaren dienst hebben gehad bij het drukke verkeer op den Nieuwen Waterweg, een gratificatie geven. De heer Oud (v.-<L) herinnert ook aan de ramp van den loods- schoener Terschelling II en aan zijn vraag aan den zeildieast, waar die nog bestaat, te vervangen door stoombooten. Hij wijst hierop, omdat de commissie tot dezelfde conclusie komt, waartoe spreker reeds kwam op grond van zijn informaties, n.1., dat do zeilschepen over het algemeen voor den loodsdienst niet geschikt zijn, omdat, zoo ze al niet onzeewaardig zijn, ze toch minder zeker heid bieden, dan stoombooten. De minister verdedigt de zeilschepen, er pp. wijzende, dat een loodsschoener als zeiljacht verkocht is. Maar dat is geen argument: iemand, die een loodsschoener koopt en als zeiljacht inricht, is niet genoodzaakt daarmee op zee to gaan, als bij niet iwil, of als het weer te ruw; is, De heer Brautigam heeft er zoo zegt de beer Oud op ge wezen, dat de menschen bij het onderzoek niet vrijuit durfden spre ken. Spreker wijst op een artikel in he« Algemeen Handelsblad van 31 October, waarin hiervan sprake is, en waarin ook besproken werd de vraag, waarom de Baad voor dn Scheepvaart niet ia bet onder zoek gekend is. Spreker komt tot eenige andere punten; iö da eerste plaats de pensioncering van de loodsen. Hij is van oordeel, dat het aanbeveling verdient, do regeling van het aantal jaren, waarin het maximum be reikt wordt, voor de loodsen anders te maken dan voor andere amb tenaren, daar de loodsdienst aan do menschen zware eischen stelt. De loodsen komen op 23- k 24-jarigen leeftijd bij den dienst en moeten dus tot den 63- i 64-jarigea leeftijd dienon om het vollo pensioen te krijgen- De heer Van de Bilt zegt, dat de loodsdienst in ooia land een zeer deugdelijke reputatie geniet. Op geen kust wond* zoo lang ge loodst, als vóór de onze. Daartegenover is de regeling, waaronder de loodsen werken, niet voldoende. De pensioenregeling ia gelijk aan die van de andere ambtenaren. Spreker acht het noodig, dat het pen sioen van do loodlaen berekend wordt naaf 2 pet per jaar, in plaats van naar l*/«pct. Ook wijst hij op het vele overwerk, dat do loodsen moeten doen. Hij spreekt er zijn vreugde over uit, dat de loodsdienst onder marine wordt weggenomen. Spreker is het geheel «ais met den heer Brautigam. Ook op hem heeft het rapport inzake de nunp bij Terschelling sterk den indruk Bevestigd, dat dit werk niet end af marine thuishoort De heer L fl g m a n (c.-h.) betreurt het, dat 'de minister de ver vanging van de zeilschepen door stoombooten den nadruk gelegd heeft op het argument der depressie onder de loodsen en niet op het argument, dat de stoomschepen meer bedrijfszekerheid geven. De Minister van Marine ad interim sluit zich aan bij 'de viporden door deü heer Van Dijk gesproken ten gunste van het loods wezen. Alleen bevreemdt het hem, dat, toen er zulke felle aanvallen gedaan werden op het loodswezen, de regeering den geheelen avond alleen heeft gestaan. Het ware goed geweest, ^ls' haar toen een hart onder den riem gestoken was. Wat den overgang van het loodswezen naar een ander departement betreft, spreker merkt op, dat het, waar het loodswezen dient tot beveiliging van het verkeer, absoluut logisch is, dat het loodswezen wordt ondergebracht bij het departement, dat het geheele verkeer beheert. Een voorbeeld; de loodsdienst is belast met allerlei peilingen ten behoeve van het verkeer, maar waterstaat moet eveneens peilingen doen. Het is toch logisch, dat deze zaak in één hand is. Een tweede punt is het betonningswezen. De betonning vaal Ant werpen tot den Moerdijk is in handen van het loodswezen, verderop en op de rivieren in handen van waterstaat; de betonning op den Waterweg tot de brug van Rotterdam is in handen van den loods dienst, verderop in handen van waterstaat; op het IJ in handen van waterstaat, op de Zuiderzee in handen van den loodsdienst. Het spreekt vanzelf, dat in geval van mobilisatie het personeel van den loodsdienst onder militair beheer Wordt gesteld; hetgeen met de spoorwegen, het telegraaf- en telefoon-verkeer eveneens het geval is. Wat het contact met dfl Werven betreft, spreker wenscht, dat dal contact ook gezocht zal worden dloor do andere departementen. Hij maakt bezwaren tegen de uitlating van den heer Vari Dijk, dat spreker de militaire departementen niet volwaardig achtte voor het beheer vart 'andere dart militaire diensten. Spreker zou den heer Vart Dijk Vrilletl verzoeken, het ophouden vart het prestige der mili taire departementen maar aan hem over te laten; hij zal dat wel -ireepaS jpaq JJfiQ ue^ eps 'uaop }eepuco( uaxa Onderbrenging van den loodsdienst bij arbeid acht spreker minder gcwenscht. Hij is het met den heer Brautigam niet eens, dat voor deil fooéls- dienst niet bij voorkeur oud-marine-officieren moeten worden geko zen. Dat er gebrek aan vrijmoedigheid zou hecrschen bij het personeel, moet spreker, die conferenties heeft meegemaakt, betwisten. Indien hij ziet, wat hier in den loop der jaren naar voren Word! gebracht omtrent den toestand, dart meent hij, dat het er nog wel mee door kan. Het beleid is in goede handen bij dert inspecteur- generaal. Als men ziet, hoe de leiding zich voor de belangen van het personeel in het gareel heeft geworpen, dlan zou hier eerder een woord van lof passen dan van blaam. De commissie van onderzoek heeft in geenert deetfl dfl leiding van het loodswezen in gebreke gesteld over het uitzenden van personeel met minderwaardig materiaal. De leiding ia ongerept uit het onder zoek tfl voorschijn gekomen. Daarom is voor spreker het motief geweest: de toestand van het personeel maakt het wen schel ijk, voor dat zeegat stoombooten aan te schaffen. Wanneer het Nederlandisch-Belgische tractaat In werking Zal zijn getreden, zullen de Nederlandscha loodsen alles bedienen, wat voor het Oostgat komt. Spr. wijst er echter op, dat tijdelijk de afspraak is, dat Nederland een schip beeft voor de Wielingen,. M België een schip voor het Oostgat. De heer J. J. C. Van Dijk (a.-r.) repliceert. Hij antwoord op de opmerking van dien minister over zijn twijgen bij do aanvallen op de regeering, dat d» minister hel gerust aan dfl Kamerleden kan overlaten, het tijdstip to kiezen, waarop zij willen spreken. Gaarne zal spreker het aan den minister overlaten, bei prestige dar militaire departementen te handhaven. De begrooting komt in stemming. De heer Arts (r.-le. volksp.) legt een korte verklaring af. Hij zal tegert de begrooting stemmen, omdat hij daarin ziet een partisele doorvoering van de Vlootwet «o omdat hij de ontwapening wenscht te bevorder**. wordt .en met 48 têgm a> a ie km*

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7