Een Liefde in de Wildernis Zljf GE NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WERINGEN EN ANNA PAULOWNA IJwjpijp verzot SIER TAB Al ROOKGENOT) Eerste Blad. BUITENLAND. Abdijsiroop Nr. 6208 ZATERDAG 4 DECEMBER 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefion: CO en 412 Post-OlroTekenlin No. 1C0CC. WEEKOVERZICHT. Binnenland. Dat rijn in korten tijd drie spoorweg ongelukken, die we op het belangrijkste baanvak van ons land beleefd hebben. De laatste twee ongevallen betroffen geluk kig slechts goederenwagens en hadden niet het verlies van menschenlevens ten gevolge, maar dat alles is toch Blechts een gelukkige omstandigheid, wat een goe derentrein kan overkomen is een lot, dat ook een personentrein beschoren kan zijn. zijn. Natuurlijk is er nu ongerustheid. In ons land wordt vrij veel gebruik gemaakt van de spoorwegen en als het voorn?amste baanvak geen veilig verkeer waarborgt, dan is tenslotte niemand meer gerost, als een verwant of vriend, langer dan be raamd was, van zijn reis uitblijft. Zakelijk zijn de ongevallen opgenomen door de directie der Spoorwegen en door de regeering, die beiden een onderzoek naar de oorzaken van het eerste der be doelde ongelukken hadden deen instellen. Het onderzoek der Spoorwegen leverde géén resultaat op en was geheim, het onderzoek echter der regeering, in het openbaar gehouden, leidde tot vaststelling van verschillende tekortkomingen, het geen wel van veel belang is, maar tevens de vraag opwerpt, h o e die tekortkomin gen worden gestraft en of die straf zwaar genoeg is om een herhaling van zulke on achtzaamheid of onverschilligheid ten ge volge te hebben. Welnu, wat we omtrent die bestraffing te hooren kregen, was min of meer ver bijsterend. Den heer Panthaleon, baron van Eek, Leith en Berghuys is n.1. een schriftelijke berisping thuis gestuurd, om dat ze door nalatigheid en het veronacht zamen van ingekomen klachten do veilig heid van het verkeer in gevaar zouden Ingezonden Mededeeling. Ingezonden Mededeeling. hebben gebracht. Omtrent de schuldkwestie hebben we natuurlijk geen persoonlijk oordeel, tot het vormen daarvan zijn we geheel incompetent. Maar van de twee één: of de genoemde hoeren fungeeren maar als zondebokken, omdat men geen oorzaken kan achterhalen, en dan is deze bestraf fing onnoodig, of hun nalatigheid kan werkelijk het droevig gebeuren, waarbij vier dooden vielen, ten gevolge Lebbjn gehad, en dan is deze schriftelijke beris ping schandelijk goedertieren, en de toe voeging in het betreffende perscommu niqué, als zou een schriftelijke berisping onder het spoorwegpersoneel als een zware straf gelden, sotternij. Buitenland. De theorie, als zou een vesting niet meer te houden zijn, als eenmaal de eer ste bres er is ingeschoten, is in den Jong- sten oorlog niet steeds door de practijk bevestigd (Verdun, fort Michel), maar voor de „politieke" vestingen schijnt de theorie toch nog steeds geldend te zijn. We zien het in Duitschland. Het na- oorlogsche leger, de Rijksweer, was ten slotte vooral een politieke burcht De Rijksweer is als militaire organisatie zoo goed, als ze naar de omstandigheden zijn kan, maar als weermacht had ze door haar geringe sterkte toch geen rol te vervul len. Haar beteekenis lag voornamelijk in haar politiek karakter. De republikein sche Rijksweer is de haven geweest, waarin de monarchistische en militaris tische elementen uit het 'oude leger een toevlucht hebben gevonden om er tesamen de kern te vormen voor een latere milita ristisch e\ontplooling en ook om door mid del van dit machtsinstituut onmisbaar in de handen der regeering, een te verre doorvoering der republikeinsche gedach ten en methoden tegen te gaan. Maar opeens weid een bres geschoten in deze politieke burcht.tot volkomen verrassing ook van de belegeraars. Het was de ex-kroonprins, die de Rijksweer dit koopje bezorgd had. Door een intrige had hij zijn oudsten zoon in de officiers- gelederen der „republikeinsche" rijksweer doen opnemen en daarmee de positie van den opperbevelhebber onhoud gemaakt. Von Seeokt moest heen en met wellust wierpen alle belegeraars zich nu op den alleenstaanden rijksweerminister, Gessier. Zij positie wordt met den dag meer on houdbaar en zóó scherp is de strijd, thans tegen hem ontbrand, dat de sociaal-demo craten bereid1 schijnen te zijn tot de re- geeringsooalitie toe te treden, mits Gess ier geofferd worde. De sociaal-democraten willen voor goed de zuivering der Rijksweergeledéren en schijnen voor dat doel de zetel van Rijks- weerminister voor een hunner mannen op te eischen. Krijgen ze hun zin, dan zal het zeer de vraag zijn, of de Rijksweer bereid gevon den zal worden om zich te laten „ontpoli- tisieren" en of dé monarchisten in Duitsch land niet zullen pog n toe te slaan, vóór hun het eenige betekenende, maar dan ook werkelijk, machtige wapen uit de handen wordt gewrongen. 'De koning van Roemenië ligt volgens de berichten, dagelijkB een paar maal op sterven, maar hij zelf laat dat evenveel malen tegenspreken, en de ministers zijn er op uit om te verzekeren, dat Z.M. zelfs nog geen feestmaaltijden overslaat. Intusschen is er iets aan de hand: de koningin is plots uit Amerika terugge keerd en in hit land zelve doen allerlei geruchten over een putch ten behoeve van den voormaligen kroonprins Carol de rondte. Een schrijven van den koning, dat ge publiceerd is en handelt over zijn gezond heidstoestand, alsmede een beroep omvat zich rond zijn troon te scharen, terwijl ook nog eens de droeve verhoudingen tusschen den koning en zijn oudsten zoon worden opgehaald, heeft veel opalen gebaard, 't Is een van de bittere zijden van een koningschap, dat een vorst ook nog gedwongen kan wezen om in het belang van het land zijn ouderleed over de we reld uit te schreeuwen. ENGELAND. Het geschil ln de mijnindustrie. Het einde. De mijnwerker# van Zuld-Walea zijn Donderdag ln de mijnen afgedaald. Hier mee is definitief een eind gekomen aan het stilliggen der mijnen over het heele land. De meeste nood voorschriften, die tijdens FEUILLETON. Rotman van HULBERT FOOTNEiR. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. „Prachtig!" riep Saim uit Nu zij zich bedden zoo verlicht voelden, konden zij bijna vriendschappelijk tegenr over elkander zijn. Bela roeide op de vernauwing van de rivier aan. Langs den kronkelenden loop van dien stroom kende -zij wel honderd schuilplaatsen. De landweg volgde dé al- gemeene richting der rivier, maar liep er slechts op een paar plekken vlak langs. 'De vraag was nu maar of zij eerder bij de rivier zou kunnen komen dan de rui ters. Sam zag hoe zij trachtte te schatten hoeveel zij vooruitkwamen. De paarden moesten minstens nog vier mijl afleggen en de kano niet ten volle één imieer maar de paarden Hepen hard. Sam wist, dat het pad de rivier langs een doorwaadbare plek overging, die dicht bij de vernauwing van het meer was. Wat zou Bela doen, als do ruiters haar bij die plek den weg afsneden, vroeg hij zich af. Het vooruitzicht was in geen van beide gevallen voor hem' aantrekken lijk. Hij moest aan beide zien te ont- koaaMt. Nu dé ruiters de baai omreden, wérden zij op dieni grooten afstand niet meer dan stippen. Als znj' bij 'het eind van het meer kwamen, moesten zij nog een recht stuk van anderhalve mijl naar de rivier afleg gen.. Het pad liep hier echter langs wil gen én zij werden nu onzichtbaar. ■Bela, dat buitengewone meisje, had nog een reserve aan kracht over. Toen zij ein- délijfc onder dé bescherming- van den oever kwamen, werd' het water wat kal mer en kwam de kano beter vooruit. Sam keek haar met een koele bewonde ring aan en vroeg zich telkens weer af wat er toch achter dat 'als een masker lij kende gezicht omging. Wat kon zij met al haar moed hopen te bereiken? Schijn baar zou het makkelljkier zijn aan haar dan aan de drie mannen te ontsnappen en ■hij begon te hopen, dat zij 'het winnen zou. Zij' kregen de ruiters niet meer ln het zicht en toen zij1 al dichter en dichter bij' de rivier kwamen, word de spanning hoe langer hoe grooter. Zouden, zoo vroeg Sam zich af, de mannen schieten, als zij gelijk aankwamen? Jack en Shand misschien niet, maar Joe was niet te vertrouwen Doch onge twijfeld zouden zij zien', dat hij een ge vangene was. Aan iets dergelijks dacht Bela blijkbaar. Zij' legde voor een oogen- blik haar riem neer, wierp de dekens terug en haalde haar 'geweer te voor schijn. Het was zorgvuldig tegen water beschermd. Zij legde het 'bovenop een plek, waar zij makkelijk bij kon en ging dan weer Verder roeien. „Het is toch een kraan van een meid," dacht Sam bitter. „Wat mij 'betreft, ik ■peel Ja desa «aak al aan haal armzaligs Ingezonden Mededeeling. qeeft Ui iet geschil van kracht waren, zijn Don- lerdug ingetrokken. Alle beperkingen lopens de bunkerkolen zijn thans opge- icven en de mijnondernemingen, die teenkool willen exporteerèn, kunnen aan iet departement voor mijnwezen om ver dunning vragen. Ook deze beperking zal jver enkele dagen worden opgeheven als ölijkt, dat de steenkoolprijs voor den bin- nenlandschen verbruikers niet onbillijk wordt verhoogd. Verwacht wordt dat de terugkeer tot de normale steenkoolproductie groote bedrijvigheid in de nijverheid zal teweeg brengen, met name in de „zware" indu strie, die goed van orders is voorzien. Volgens berichten, uit de oentra der staal- industrieis het gebruik vanhuitenlandsche steenkool duur geweest en bleek het ver mogen slechts ongeveer de helft van die der gewoonlijk gebezigde Britsohe steen kool. Waar moeten de overtollige werk krachten heen? De parlementaire medewerker van de Daily Mail wijst er op dat mén het aan tal mijnwerkers, waarvoor na dé hervat ting van den'arbeid in de mijnen' geen plaats meer zal zijn schat op tusschen de 200.000 eh 800.000. Deze zouden allen voor onderstand wegens werkloosheid in aanmerking komen, doch het zou natuur lijk veel beter zijn, als tmen werk voor hen zou kunnen vinden. Ben deel hunner komt van het land en zal wellicht als landarbeider weer aan den slag kunnen gaan, doch' voor de anderen zal men nieuw werk moeben zoeken, waarvoor zij eerst zullen dienen te worden opgeleid. De medewerker van de Daily Mail heeft vernomen, dat de regeering bereid zou zijn elk gezond voorstel te overwegen, dat inderdaad uitzicht zou bieden op het ver sohaften van werk op groote schaal aan deze mannen en dat zij ook het toekennen van flnancleelen steun daartoe in welwil lende overweging zou willen nemen. De buitengewone bevoegdheden van de regeering groote ndeels in getrokken. De minister van binnenlandsohe zaken heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat er een koninklijk besluit is versohenon, waaibij met ingang van Donderdagnacht, het grootste deel van de bui tong* wow bevoegdheden van de regoering, die tij dens de mijnwerkerssteklng van kraoht zijn geweest, worden ingetrokken. De be voegdheden. die nog gehandhaafd wor den, betreffen voornamelijk de distribu tie van kolen. De Ingevoerde steenkool In het Lagerhuis verklaarde Lane Fox, dat de regeering ln totaal 21/» millloen ton steenkool had ingevoerd, waarvan niet minder dan 10.000 ton onverkocht zijn gebleven. De regeering heeft thans den aankoop gestaakt. FRANKRIJK. Het herstel van het verwoeste gebied ln Frankrijk. Tij de bespreking in de Kamer van het herstel van het bevrijde gebied heeft de rapporteur gewezen op wat de regeering daarvoor heeft 'gedaan. Zij heeft daarvoor reeds meer dan 70 imiffiard uitgegeven. Er zijn 53,156 KAL weg en 2361 KM. spoor- Ingezonden Mededeeling, MM mm rol, hoe je die ook bekijkt. Een soort van ledepop, denk ik." Zoo laag waren de oevers thans, dat de vernauwing 'van de rivier voor hen ver borgen bleef tot zij er bij aa in waren. Ten slotte opende die zich voor hen met haar groote zand-uitgestrektheden aan beide kanten, waarin wilgen en dennen elkaar afwisselden. (Hier floot de wind over hun hoofdén •heen en'de oppervlakte van het water was kalm. Voor zij de rivier ingingen, hield Bela weer even op en boog haar hoofd om1 te luisteren. „Te laat!" zelde zy. „Wij kunnen niet voorbyi" Op hetzelfde oogenblik kwamen de paarden en kwart mijl verder achter dé wilgen te voorsoldji. Zy waren 'bij de doorwaadbare plekl „Wij kunnen piet voorby," herhaalde Bela en voegde daar dan met meer woede dan vrees aan toe: „En rij hebben gewe ren ook!" HOOFDSTUK XI. Toén dé mannen den kano zagen, hie ven zij een geschreeuw aan en reden over het zand naar hen toe. Bela waq nog niet in de rivier. Zy liet den kano vlug draaien en roeide langs den oever van 'het meer de rivier over, van dé mannen af. Zij vermoedden, dat rij van plan was aan dien kant aan land te gaan, hielden hun paarden ln, keerden naar de door waadbare plek en waadden die door, waarna Beila kalm in het meer terug roeide. Door die manoeuvre was rij in teaat geweest bulten bereik van hun ge hersteld, 18,814.444 H.A. grond wees herbouwd. De textiel-, mijn-, metaal-, suiker- en chemische industrie zijn op het plan van de Buxopeeedhe productie terug gekeerd. De rapporteur meent, dat er nog vijf jaar nooidg zijn over de algeheele vol tooiing van het herstel MEXICO. De petroleumwetgevlng. Hét conflict tusschen Amerika en Mexi- oo over de petroleumwettem heeft Don derdag geleid tot een verklaring vnn liet Kexlcaaneche gezantschap, dat de rech ten van de bultenlandsone poiroleum- maatschappyen zullen worden bevestigd Ingezonden Mededeeling. Bevrijd n van dlo rugpyn! weren te komen vóór zij bij den rand van het water waren. Haar riem inhoudend, keerde zij. zicih om, om' naar hen te Idjken. Met den wind mede konden zij hun verwenschingen hooren. zy waren tegen Sam gericht, niet tegen Bela. Sam 'glimlachte bitter. Zij 'hield haar riem in, keek den oever en het meer af en overwoog blijkbaar bij zichzelf wat zy doen moest. Sam vond hun positie hope loos. Ten slotte nam' Bela met een vast beraden beweging den riem weer op." „Wat voor den duivel 'ga je nu weer doen?" vroeg Sam. „Wij gaan naar het eiland!" antwoord de zq kortaf. Een eiland'! Sam's moed' begaf beim. Van ontsnappen zou nu voorloopig geen spra ke zynl Op een eiland gevangen! gehou den warden door een meisje! Een ondra gelijk vernederend vooruitzicht! Hoe zou hij zich later ooit weer ouder mannen durven vertoonen? „Maar wat is je bedoeling daarmede?" 'barstte hij' 'boos uii „Geloof je, dat het ergens goed voor is? Wat 'hoop je daar mede te 'bereiken?"' „Wat wil je dat ik doe?" vroeg Bela ge- meiyk, zonder hem aan te Idjken. „Aan land gaan en hun eerlijk zeggen wat er gebeurd ia" ,7A\ rijn door het dolle heen," antwoord de Bela. „Zij schieten je neer voors ze naar je luisteren. En getooven doen' zij het ln geen geval." Sam kon de juistheid van haar redenee- ring niet ontkennen, „In zyn machtelooze woede riep hy uit: „Je hebt ime ia een aardig wespenneirt Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren ■P dient te gebruiken om deze heilzame U, Uit rugpijn bUJkt ek ni er middel ozo heilzame levensorganen te versterken. Waag u niet verzwakt kunnen zijn. dan ook, dat gij een specifiek ntormldd tg u niet aan uitsloU Begin onmiddellijk ïbsteFi Rugpyn Nieren Pillen te gebruiken. Dit middel kan aan de nieren nieuwe kraoht geven, zorg dragon voor goede bloedzul- vering, en rugpijn, blaosstoornlssen, wa-x terzuchtlge zwollirijgen, pyn#in de spieren or gewrichten, duizeligheid én urinestoor- nissen doen verdwynen. Tal van mannen en vrouwen, die gedu rende de laatste 25 jaren leden aan nier* kwalen en de pynlljke verschynselen daarvan, getuigden, dat Féster*s Pillen hun kracht en gezondheid herstelden. Aarzel niet! De werking van dit speci fieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht én als deze organen goed werken, wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Fosteris Rug pyn Nieren Pillen dan ook algemeen aan bevolen tegen rheumatiek, lendepyn, Ischias, rugpyn en andere ernstige gevol gen1 van nierzwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.76 per flacon. gebracht. Ben je krankzinnig of alleen maar slecht? Ig het je bedoeling^usschen mannen te stoken? Ik heb wel eens van vrouwen gehoord, die dat graag doen. Je zoudt igaan denken dat jij1 Zeg! Ek moet je zeker nog dankbaar hiervoor zijn ook? Maar ik haat je aanblik!" Bela zette het onverstooiibaiarste ge zicht en keek over zyn 'hoofd heen strak naar den koers dien zy' volgen moest. Je hebt er geen voldoening van tegen zoo'n onverstoorbaar gezicht uit te varen. Sam'a booze stem daalde tot een 'gemompel en zweeg dan geheel Het eiland lag ongeveer een mijl van den oever af en scheen' als een kalme en mooie wereld op zichzelf te hangen in een chaos van' lage 'grijze wolken en witte golffcammen. De ver verwijderde meer- oevers waren als spoken in het gewirwar der elementen en het eiland was de eenig- ste vaste plek. Het schitterde als smaragd in een zetting van lood. Een strand van geel zand omgaf het, terwijl in het mid den 'groote 'boomen oprezen. Gedragen op de schouders van den sterken wind1 waren zy er binnen enkele minuten. Bela roeide tot onder de lij-kant en ging dan in kalm water aan land. Sam richtte zich1 op zijn halfbevroren en ver stijfde ledematen! op, stapte aan wal en keek haar dan woest en boos aam (Wordt vervolgd). HELDERSCH COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Hcldcrsche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, ld. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad rosp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.85 Losse nummers der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct ADVERTENTIEN: 20 el p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst)dnbbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v..d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct t De spoorwegongelukken. De Duitsche Rijksweer. De toestand In Roemenië. 28) „We gaan nu niet achteruit meer," zeide zij kortaf. Zorg er altijd voor een fleich Abdijsiroop te huis te hebben zoodat ge die 's avonds bij de hand hebt als ge een verkoudheid voelt opkomen. Want als het eenmaal zoover te zqt ge wellicht te luste loos om nog uit te gaan en een flesch te halen- Ge behoeft niet ver kouden te worden ale ge niet wilt Akker's te een beroemd kruidenmiddel bq bronchitis iufiuenza, kinkhoest en verouderden hoest. Psr II vss 230 (in koktt) 11.501 550 p. 12.75

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1