T VAN DONDERDAG 9 DECEMBER 1926 TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS Qnae vroeger plaatsgenoot de heer J. H. W. Warmers slaagde te Lelden cuim laude voor het dootoraal examen theologie. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer O. A. Schillemans, onderwijzer te Medean- blik, lfl benoemd te Zaandam als zoodanig. By het op 1 Deo. te 's-Gravenhage gehouden examen slaagde voor eerste- officder groote vaart, de heer J. B. Boom, alhier. Ohr. Ger. JongeL Vereenlglng. In de agenda, die lm het nummer van Dinsdag Is afgedrukt, staat abusief ver meld, dat de lezing, welke gehouden wordt door de Chxiert. Ger. Jong. Vereeni- ging „Nathanuel" plaats zal hebben op Woensdag 8 Dec. Dit Is evenwel onjuist, bedoelde lezing heeft heden-, Donder dag-avond plaats. Het onderwerp dat al daar behandeld wordt is niét, zooals lm de advertentie stond „Sleva of Christus", maar „Soèva of Christus". Kostetooze rijwlelmerkea. Gelijk bekend 1b, levert het voor vele rechthebbenden op bostelooze rijwlelbe- lastingmerken bezwaar op, om tijdens de gewone kantooruren persoonlijk ten ont- vangkantore te komen om een aanvraag te doen, ter bekoming van, een zoodanig (merk. Teneinde aan dit 'bezwaar tegemoet te komen, zal het ontvangkantoor der I^r. BeL enz. te Helder, Koningsplein 120, ge durende het tijdvak van 13 December 1926 t/m 8 Januari 1927 twee avonden per week open zijn en wel op Dinsdag- en Donderdagavond vanaf 61/» tot 8V| uur. Operette „De Mascotte". Naar wij vernemen zal de Zang- en Re- cdteervereeniglag „Harmonie", directeur de heer Bilzee, eene 'herhaling geven van de aardige operette „Mascotte waarmede zij voor enkele dagen zooveel succes oogstte. Deze uitvoering zal tegen entrée toegankelijk zijn en de baten zuilen wor den gestort In de kas van Liefdadigheid naar Vermogen. De uitvoering zal plaats hebben In de tweede helft dezer maand; de Juiste da tum is nog niet vastgesteld. Wij verheugen ons ten zeerste over dit besluit van „Har- monde", omdat wij het, zooals wij reeds in ons verslag zelden, jammer vonden van het vele werk, indien het bij deze eene uitvoering zou zijn gebleven. Want het was werkelijk waard in wijderen kring eens gezien te worden. Hopen wij, dat velem van de gelegenheid gebruik maken en de kas van Liefdadigheid naar Ver mogen met de baten daarvan rullen. Nadere bijzonderheden zullen tz.t worden bekend gemaakt Concert Vrouwenkoor „t Vocaal Ensemble". Wij hebben medegedeeld, dat het da meskoor van de zangklassen der muziek school „de Toonkunst" (Dir. Toon de Hoogh) as. Maandag 13 dezer een uitvoe ring zal geven in Musis Sacrum, bij welke gelegenheid het sprookje ,3umpel- stilzchen" zal worden opgevoerd. Mejuf frouw Rootlieb, die de pianobegeleiding op zich had genomen, is helaas plotseling door ziekte-verhinderd; de heer Arie D. van de Weg heeft zich onmiddellijk be reid verklaard haar te vervangen. Door de voortdurende repetities en de 'algeheels voorbereiding, welke mejuffrouw Root lieb in staat stelden tot dit zware werk, was een geestelijke band ontstaan tus- schen haar, de damesleden en den diri gent De heer van de Weg heeft thans alle partijen In studie genomen om bin nen enkele dagen de moeilijkheden te kunnen overwinnen. Vooral Rumpelstilz- chen en Es trat in der Nacht zijn pia nistisch zeer zwaar, zoodat de heer van de Weg zich door deze collegiale en muzikale daad de sympathie van de leden en den directeur van „'t Vocaal Ensemble" op on dubbelzinnige wijze veroverd heeft. Als soliste zal bij dit concert optreden mejuffrouw Joh. de Zwaan, concert-zange res uit den Haag. Deze dame verleende de laatste jaren medewerking op een aan tal concerten in binnen- en buitenland. Wy noemen daarvan het Groningsch con cert, twee concerten in Duitschland en Denemarken, het Koeberg-concert in. den Haag, de finale van de 4e symphonie van Mahler door het Haarlemsch orkest, enz. enz. Zy beschikt over een aantal uiterst gunstige kritieken; zoo schryft de Maas bode over haar „intelllgenten zang, met frisch, klankvol timbre", en de Prov. Overijss., de Maastrichtsche en nog ver schillende andere bladen gebruiken de zelfde kwalificatie. „Teerheid en reinheid der jonge, hooge klare stem", schreef de N. Arnh. Crt„ „materiaal met prachtig perspectief' roemde het Vaderland haar stem, „melodieus geluid" karakteriseert het de N. Tilburgsche Courant Het zou niet moeilijk zyn deze gun stige beoordeelingen nog met een groot aantal uit te breiden, doch wy willen het hierby laten, wy gelooven den lezer vol doende te hebben ingelicht om hem te doen zien, dat het kunstgenot dat hy Maandagavond in Musis kan smaken, van het goede soort is. Meerdere bizonderheden betreffende kaartverkoop enz. vindt men in de ad vertentie. Mon wachta niet tot het laatste met de aanschaffing van een billet, om dat Musis maar ruim 200 menschen kan bevatten en men dus tydig zich moet voorzien, wil men zeker rijn van een plaats. Jubileum Louis de Vries, Hedenavond heeft in den stadsschouw burg te Amsterdam de huldiging plaats van Louis de Vries, wiens tournée in de provincie daarna aanvangt. Reeds Zon dagavond komt de jubilaris naar Helder, zooals wy hebben medegedeeld. Wy kun nen er nog aan toevoegen, dat deze voorstelling zal uitmunten doorde schit terende aankleeding, terwyi het gezel schap van de Vries bestaat uit eerste rangs-artisten. In den regel zijn de Zon dagavond-voorstellingen niet van eerste rangs-gezelschappen. In dit geval kon de tournée evenwel niet anders worden in gericht, zoodat men deze voorstelling in plaats van op een weekdag, des Zondags hier krijgt. Zy zal er niet minder om zijn. De muziek in de pauzen zal ditmaal worden gegeven door een strijkorkest, bestaande uit leden der stafmuziek en eenige musici uit de burgerij. Men ziet, alles is gedaan om deze uit voering een waardig karakter te geven, en den grooten aoteur naar verdienste te huldigen. Waar tal van vooraanstaande Nederlanders deel uitmaken der ver schillende huldigings-comité's, daar mo gen wy vertrouwen, dat het Heldersche publiek zich niet onbetuigd zal laten en in grooten getale naar Casino zal opgaan Reeds hebben wy medegedeeld, dat het Eere-comité gevormd wordt door de hee- ren P. Visser, chef der afdeeling K. en W. aan het Depart. van O., K. en W. en F. M. Wibaut, wethouder van Amster dam, afd. Kunstzaken. Verder de dichter dr. P. O. Boutens, de heer Delprat, secr. Koloniaal Instituut, de vice-president van den Hoogen Raad. mr. Fentener van Vlissingen, enz. Van heden af kan de plaatsbespreking geschieden des namiddags van 8 tot 5 uur; daarby wordt niet geloot. Pluimveeten toonstelling. Nu de inschrijving van bovengenoem de tentoonstelling definitief is gesloten, kunnen wy mededeelen, dat voor de a^s. pluim-show in onze gemeente totaal 732 nummers zyn ingeschreven. Inderdaad een respectabel aantal, waar mede wy de Pluimveevereen. „Helder" wel kunnen feliciteeren. Deze komende tentoonstelling overtref, die van het vorige jaar met bijna 800 nummers. De afdeeling groote- en krielhoenders telt alleen een 260 nummers, waaronder rassen zyn waarmede hier te Helder nog nimmer is geëxposeerd. Zelfs eenige num mers YiechtkrieLhoendera ontbreken dit maal niet. De afdeeling sierduiven is ddt Jaar al heel goed voorzien. Onder de ruim 170 nummers bevinden, zich de onmogeiykste rassen. In de postduivenafdeeling komen ruim 200 nummers voor, de jury zal hier voor een moeilyk werk worden geplaatst, ver schillende klassen tellen tien en meer nummers. De konijnenafdeeling vormt met haar 80 nummers een bezienswaardige afdee ling, zy zal ongetwijfeld vele bewonde raars trekken. De ciavia-afdeeling begint, gezien vo rige tentoonstellingen, te groeien, waar uit blijkt, dat ook deze tak van sport meerdere liefhebbers begint te tellen. Het geheel zal tydens de expositie gra tis gevoederd worden door de firma De Haan uit Haarlem, wat zeker een milde daad is van deze firma. Volksonderwijs. •Door het Hoofdbestuur van Volks- onderwys is een adres aan de Regeering gericht waarin het o.m. zegt: Dat het met groote belangstelling in de Memorie van Antwoord op de Staats- begrooting 1927 (Hoofdstuk V A) gelezen heeft, dat binnenkort een Wetsontwerp, strekkende om den ternqjn van artikel 203 der L.O. wet 1920, die door artikel IX der Wet van 30 Juni 1924 (Staatsblad no. 819) tot het eind van 1929 werd uitgebreid, weder in te krimpen en zoodoende de verplichting voor gemeente- en schoolbe sturen om een zevende leerjaar aan hun scholen te hebben, te stellen; dat het deze verplichting, als in de goede richting ten volle erkennende, even wel niet voldoende acht, en aan de ver plichting voor gemeente- en schoolbestu ren om een zevende leerjaar aan hun scholen te hebben, alleen dan een betee- kenende heilzame invloed op de ontwik keling van onze jeugd kan worden toege kend, indien daaraan de zevenjarige leer verplichting wordt verbonden; waarom het verzoekt, naast de verplich ting aan Gemeente- en schoolbesturen, om een zevende leerjaar aan hun scholen te hebben, de zevenjarige leerplicht voor het Lager Onderwys in te voeren. Het Hoofdbestuur, verzoekt alle Ver- eenigingen en Bonden, die met Volks onderwijs in 1922 en 1924 getracht heb ben de onderwys-verbeteringen in de Lager-onderwyswet 1920 te behouden, met bovenstaand adres zoo noodig telegrafisch sympathie te betuigen. Nogmaals do walrus. Opnieuw is een walrus gesignaleerd, thans by de ShetlandseiLanden, dus on geveer 7 graden noordelijker dan de Hel dersche kust. Of het „onze" walrus is, valt niet uit te maken; waarschyniyk is het 'niet, omdat het hier geziene dier hevig aangeschoten was en het niet zeer waar schyniyk is, dat dit nog zoo'n afstand kon afleggen. Is er intusschen ©en onzer lezers, die ons mededeelingën kan doen betreffende het lot van den eersten walrus, dan zul len wy dat gaarne vernemen. De vraag is van wetenschappelijk belang, omdat de eigenlijke verblijfplaats van dÜ dies da noordelijke ponlaee ia- Een jubileum. Men schrijft ons: Zooals bekend1 mag worden geacht, zal a> 22 Januari 1927 de Bond voor Minder arine-personeel zyn 80-jar.lg bestaan herdenken. Het zal dim op dien dag 80 jaar geloden zyn dat enkele pioniers on der het mindere marinepersoneel het aandurfden een vereenigipg te stichten, welke den naam kreeg van Algemeene Bond van Nederlandsch Marinematrozen! By de oprichters zat vóór, dat met de zen naam voldoende tot uitdrukking kwam, welk personeel dn die vereeniging kon worden ondergebracht, ml. alles dat ongegradueerd was en een mutslint droeg. De kloof, welke In die dagen nog bestond tusschen het matrozenpersoneel (waaronder begrepen de weinige stokers) en de mariniers, was diermate wyd, dat van een samengaan voor lotsverbetering van die categorieën toen nog geen sprake kon zyn. Er werd een bond gesticht, welke 9 jaar later door fusie met andere organisaties van minder personeel op do vloot werd herdoopt In den thans bestaanden Bond voor Minder Marine-personeel. Een toen meer Juiste benaming van een bond waar in al het mindere personeel kon worden ondergebracht en op wiens arbeid wy al len met trots kunnen terugzien. Het is daarom, dat ook hier ter plaatse een comité Is opgericht nadat een twee tal vergaderingen met oud-leden van den jubileerenden bond daarvoor zyn belegd, teneinde te komen tot een daad, passende by deze aanstaande herdenking. Het zal niet onmogeiyk kunnen zijn dat nog na dere samenwerking met in andere plaat sen in Nederland gestichte comité's in deze aangelegenheid wordt gezocht. Om tot die daad te komen is het vanzelf noo dig, dat er geld komt en liefst niet zoo'n 'klein beetje ook. We moeteh daarvoor alle oud-leden hebben, die destyds in min of meerdere mate hebben mede helpen bouwen aan het nieuwe en mooie, waar van de resultaten voor deze oud-leden niet nader behoeven te worden verduldeiykt. Er moet dus geld zyn en daarvoor oir- culeeren onder alle oud-leden ïysten waarop kan worden ingeteekend teneinde het comité in de gelegenheid te stellen om den jaardag van deze prachtige or ganisatie op een schitterende vljze mede te vieren en aan den luister, welke dat feit van herdenken behoeft, eenlgen steun te geven, en dat kan juist van ons komen die mede onze beste krachten hebben ge geven den Bond te brengen op het plan, waarop deze behoorde te staan. Vanzelf zal er nog nader worden be raadslaagd wat er met de ingekomen gel den zal worden gedaan, of liever gezegd in welken vorm den jubilaris, naast aller gelukwenschen, een blijk van waardeering zal worden gegeven. Dag en plaats zullen daarvoor nog nader bekend gemaakt wor den. Het is thans zaak dat er over de brug wordt gekomen. Elk bedrag is welkom. Alle gelden moeten worden gezonden aan het adres van den secretaris-pen ningmeester. Het Comité, J. Gottmer. A. G. A. Verstegen. J. van Prooyen. A. G. B. Blom. C. H. J. van Pappelendam. C. Vermaat. J. H. de Nys, Secretaris-penningmeester, Weststraat 66. Uit het Politierapport Diefstal Maandagavond rijn van, een in aan bouw zijnd huis op den Riuygihweg 18 nieuwe planken gestolen. De planken had den een lengte van 2 M., een breedte van 1 AM. en een dikte van 21/, C.M. Spoorloos verdwenen hulsgenooten. Maandag is een meisje van 17 jaar spoorloos uit de ouderlijke woning ver dwenen. De ouders deden hiervan aangifte met de mededeeling, dat 'het niet onmoge lijk was, diat het kind naar familie in Leiden vertrokken was. Hiernaar aal een onderzoek worden Ingesteld. Een jongen van 19 jaar was op stap ge gaan na een ruzie met zyn tweede moe der en was niet meer in de woning terug gekeerd. De petitie zal ook deze jonge ling op het spoor zien te komen en hem by zijn ouders terugbrengen. Tenslotte Is een 10-jarig jochie van Huisdhinen, die het eveneens te Ibenauwd geworden was in de ouderiyke woning er van dOor gegaan en heeft niets meer van zioh laten hooren. Ook deze kleine vluchteling zal worden opgespoord. Gevonden voorwerpen. 'Aan het Hoofdbureau van Politie alhier is als gevonden terug te bekomen: Een grijze pet, drie rijwielbelastingmer- ken en een lak ceintuur. Aan de adressen: J. M. Ekkers. Loodsgracht 66, een kaart kantstof. Woort, Vyzelstr. 101, een vulpenhouder. Van Dam, Goverstraat 46, een wollen das. Luchtenborg, Sluisdykstraat 14, een por- temonnale met inh. M. v. Weelde, Hoogstr. 65, een armband. Egberts, Weststraat 47, een zilverbon. v. d. Ko©y, Pieter Quantstraat 8, een arm bandhorloge. Lastdrager, Emmastraat 76, een lapje stof en een stukje lint. Jongepier, Schagenstraat 20, een huis deursleutel. Vermeulen, Kanaalstr. 4, een schrobzaag. Dekker, Koningdwarsstraat 87, een por- temonnaie met Inhoud. O. Byi, Brouwerstraat 26, een portemon- nale met Inhoud. Eelman, Langestraat 85, een badmuts. -O- Gemeenteraad v. Helder Vergadering van Dinsdag 7 December, 's avonds 8 uur. Afwezig de heer van Dam; by den aan vang ook de heer Borkert Ingekomen Stokken. a. Verdaging»- en goedkeuringsbesluit van Gedeputeerde Staten op hot Raads besluit van 14 September j! tot verkoop van grond aan de Woningstichting. b. Afschrift van het Kon. Beri. van 12 Oct. 1926, no. 46, tot handhaving van het raadsbesluit van 27 Ootobor 1925 voor zoover daarby afwijzend la beschikt op het verzoek van J. Lengers om vergoeding in de kosten verbonden aan het vervoer door middel van een autobus van rijn beide leerplichtige kinderen. c. Prooes-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-Ont vanger. d. Bericht van aanneming der benoe ming als onderwyzeres aan school 8 van R. Annyas. e. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op het raadsbesluit van 26 October 1926 tot het verhuren van weiland en tuingrond. f. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op het raadsbesluit van 26 October 1926 tot wyriging der begrooting dienst 1926. g. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op het raadsbesluit van 26 October J.1. tot overdracht van erfpachter echt op een perqeel duinterrein. De stukken A tjn. G worden voor ken nisgeving aangenomen. Ten fine van prae-advies worden naar B. en W. gerenvoyeexd de navolgende stukken: h. Verzoek van A. Vries, ontslagen werkman by de gemeente-reiniging, om te willen medewerken dat aan hem alsnog een vaste aanstelling wordt uitgereikt, hetzy in het bedrijf waar hy tot nu toe werkzaam was, hetzy ln een der andere gemeente-bedrijven. L Adres van de afd. Helder van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, houdende verzoek voor rekening der ge meente een belooning te verleenen voor de tydeiyke waarneming van het hoofd schap. j. Adres van de Voorzitters van de af- deelingen Helder van de Transportarbei ders- en Schildersgezellenbonden en van de Directie van het Tivoli-theater om ont heffing te verleenen van betaling der be lasting op vermakeiykheden ten aanzien van werkloozen, aan wie vrijen toegang wordt verleend tot genoemd theater. K. Verzoek van P. G. Duinker en O. DuinkerVan Dok om ontslag als vader en moeder ln het Tehuis voor Ouden van Dagen. (Voorgesteld wordt het ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 December 1926.) Conform. L Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op het Raadsbesluit van 26 October j.L tot aankoop van de voortuinen," gele gen aan de Prins Hendriklaan. Voor kennisgeving aangenomen. De volgende punten: Pensioenwet Voorstel tot vaststelling van den pen sioensgrondslag van den Burgemeester. Held. Crt. 2 Dec. Onderwys. Voorstel om afwyzend te beschikken op het verzoek van de Vereeniging „Laat de Kinderkens tot My komen", om mede werking voor de vernieuwing van een radiator van de centrale verwarming van de school aan den Kanaalweg. Held. Crt. 2 Dec. Strafverordening. Voorstel tot vaststelling eener verorde ning, houdende verklaring welke verorde ningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, voortdurend en met uitsluiting van alle andere geldend biyven. Held. Crt 4 Deo. worden zonder discussie of stemming by aoclamatie conform de proe-adviezen aangenomen. Daarna komt aan de orde: Centrale verwarming. Voorstel om het voorstel-Biersteker om de centrale verwarming van het in aan bouw zijnde Raadhuis te stoken met ko len of cokes voorshands niet aan te ne men. Held. Crt. 4 Dec. De heer Biersteker verdedigt nader zyn voorstel. Da klanken van het Sint Nicolaasversje „Wie de koek krijgt, wie de gard" zyn nog niet verklonken, toen wy dit antwoord van B. en W. op het voorstel om de centrale verwarming niet met gas, maar met brandstof te stoken, kregen. Toen'spr. dit antwoord las, dacht hij: wat krijg ik nu, de koek of de gard B. en W. weten bfijkbaar niet wat zy moeten antwoorden. Eenerzyds verbiydt spr. dit antwoord, omdat daarmee erkend wordt, dat spr. uiteenzettingen juist wa ren, maar niettemin, zeggen B. en W., doen we 't toch maar niet. Deze redenee ring begrijpt spr. niet; iets is goed of het is niet goed, en men moet een consequent standpunt innemen. Is het in het belang van de gemeente, men doe het, is het dat niet, men late het. Spr. zal op het oogen- blik nog niet met cyiers komen, doch die voor straks bewaren, nadat B. en W. hun standpunt hebben uiteengezet. Vooraf wenscht spr. een woord te zeg gen in 't algemeen. Het heeft spr. ge frappeerd, dat men spoedig geneigd is, wanneer iemand een bepaald standpunt inneemt, te zeggen, dat men daarin iets Ingezonden Mededeeling. Verstopping B|j Apothekere en Drogisten Doos 60 cent. persooniyks ziet. Spr. zou zoo gaarne willen, dat dit anders ware. Laat men zich op het standpunt stellen, dat de strijd, dien wy in de raadszaal voeren, niet is een personenstrijd, maar uitsluitend gaat over zaken, en laten we denken aan het woord van Bismarok, dat alle kritiek goqd is, mits zy maar eerUjk zy. ,Wat nu de Byiage betreft, hoewel B. en W. de juistheid van Bpr. beweringen niet ontkennen kunnen, blijkt uit hun antwoord eenlgszins, datnu ja, 's Raads waardigheid eigeniyk niet zou gedoogen, dat men op het besluit terugkwam. Het staat er niet inderdaad, maar het is tus schen de regels door te lezen. De heer H e y b 1 o k Zeker deurwaar- dersregels De heer Biersteker: M. d. V., ik verzoek van insinuaties verschoond te mogen bhjven. Ik laat ook de postboden buiten discunsie. Het is volstrekt geen schande later tot de erkenning te moeten komen, dat een vroeger ingenomen stand punt onjuist is. Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Absoluut ver keerd is het te meenen, dat onze waar digheid niet zou gedoogen op ons besluit terug te komen. Integendeel, dit zou van verstandig beleid getuigen. Iemand, die zyn heele leven nimmer van standpunt verandert, leeft niet. Men prijst geen stilstaand water noch een doode boom. Waarom acht s;jr. het wenschefijk op ons vroeger standpunt terug te komen? Omdat de flnantieele toestand onzer ge meente van zeer precairen aard is. Spr. zal daar thanB niet te diep op ingaan, maar van de vyfentwintig gemeenten van dezelfde grootte staat Helder bovenaan wat betreft de belastingen, de tarieven, en onderaan, wat aangaat de belastbare inkomens. „Dat heeft hier niet mee te maken", wordt geroepen. Maar het dient alleen om aan te toonen. dat elk dubbeltje moet worden omgedraaid. Hier wordt eene uitgave gevoteerd, die absoluut weg gegooid geld is. Zelf geven B. en W. toe, dat jaarlyks f 13Q0.meer moet worden uitgegeven aan verwarming met gas dan noodig ware by verwarming met cokes. Volgens spr. zullen die cyfers nog heel wat hooger worden, alleen voor het Raadhuis komt spr. al hooger, n.1. op f 1688.en het zal zeer de vrarag zyn of ook dit niet wordt overschreden. Een 9-urige stookdag is te kort berekend. Daarbij komen nog de raadsvergaderingen, enz. Bij die 9 ötookuren komen minstens nog 2 bij, het nadeelig saldo wordt dan f 1676.—. Spr. voorstel om te besluiten met kolen te gaan stoken spruit voort uit de over weging, dat geen onnoodige uitgaven mogen worden gedaan. B. en W. wyzen er in hun pas verschenen Voorwoord der begrooting 1927 zelf op; zy wringen zich in allerlei bochten om een uitweg te vinden. Algemeen zyn we het er over eens, dat verdere belastingverhoogingen uitge sloten zyn. Prettig deed het spr. aan te lezen, dat de wethouder van financiën bewyst den toestand beter in te zien dan de rest van het College. De Voorzitter merkt op, dat deze kwestie niets met de onderhavige te maken heeft. De heer Biersteker betwist dit. Spr, begrijpt niet waarom hy deze kleine uit- wyding niet zou mogen doen. Er gebeuren wel andere dingen hier. De Voorzitter verzoekt van insinu aties verschoond te mogen bUjven. Hy kan niet toelaten, dat thans over het voorwoord der begrooting gesproken wordt. De heer Biersteker licht zyn bedoe ling nader toe. Hy wilde niets insinu- eerends zeggen; integendeel, hy heeft den voorzitter meermalen bewonderd voor diens ruime opvatting inzake het spreken der raadsleden. Spr. wyst er voorts op, dat B. en W. niet geantwoord hebben|op spr. opmerking, dat verschillende gemeen ten zyn teruggekomen op hun aanvan- keiyk besluit de- centrale verwarmingen met gas te stoken. Spr. noemt o. a. Vlaardingen. De heer Van Breda: Noemt u ook den prijs, dien men betaalde voor het gas 1 De heer Biersteker: 4'/»ct., M. d. V. (De heer Van Breda spreekt dit tegen). Ook Alkmaar is er van teruggekomen, spr. heeft dezer dagen iemand uit die gemeente gesproken, die hem zeide: de gemeente Helder kan de ketels voor een koopje van ons overnemen. B. en W. hebben spr. cijfers niet bestreden en spr. zal daar thans niet op ingaan, doch hand haaft zyn voorstel. Als mien de oogen maar openzet heeft men gegevens genoeg om tot verandering te kunnen besluiten. Den heer Van Os spyt het, dat deze kwestie aldus in het geding wordt ge bracht. De heer Biersteker verkeerde ten vorigen jare in de gunstige omstandigheid, dat hy nog geen raadslid was. Hy diende te eerbiedigen, dat zyn voorganger, de heer Boon, ook vóór stemde tegen deze verwarming met gas. Dezelfde wetenschap van den heer JJiersteker kwam toen ook naar voren. Verleden jaar hebben wij een parig gemeend de ketels met gas te moeten stoken. Laten we aannemen, dat de becyfering der kosten niet goed was, dan kunnen we toch een proef nemen voor een jaar. In het Oudeliedenhuis zullen we althans het einde van het stook- seizoen dienen af te wachten. Ook spr. is van meening, dat de proef niet zal meevallen, doch zal nochtans tegen het voorstel-Biersteker stemmen. De heef Geurts is ook van meening, dat de Raad goed doet als hy terugkomt op een vroeger besluit, indien hy inziet, dat dit niet goed is geweest. Spr. meent, dat by de thans voorgesteld* vele kleine of moeilijk* en onregelmatige stoolgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's Laxeertabletten

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5