T Di ODDEUM met 8UEI0LLEN nn KEG's ZELFRIJZEND BAKMEEL Derde Blad. per pak slechts 23 ets. PLAATSELIJK NIEUWS VRAAGT UW WINKELIER: VAN ZATERDAG 11 DECEMBER 1926 Leveringen voor de eoldateomenage. Door den kapitein, belast met het toe zicht op de bereiding van het eten bij het reg. kust-art. is een onderhandsche inschrijving gehouden voor de levering van kruidenierswaren, ten behoeve van xi ®°^atenmenage by dat regiment te Helder in garnizoen, gedurende het le halfjaar 1927. Laagste inschryver was fa. L. Buter, alhier. Derde Winter- en Volksconcert Het derde concert der Stafmuziek heeft plaats voor wat het Dinsdagsche abonne mentsconcert betreft a.s. Dinsdag 14 dezer het Volksconcert weder den volgenden avond, dus Woensdag 15 December. Dit maal treedt als solist op onze stadgenoot, de heer Joh. Pala met de vioolparty in een symphonie van Lalo. Edouard Lalo was een Fransch compo nist, geboren in 1828, overleden in 1892. Zyn muziek is licht en kleurig, en kan als de voorlooper gelden van de nieuwe Fransche muziek. Behalve deze sympho nie, waar Joh. Pala de vioolparty vertolkt, zal door het orkest worden uitgevoerd de ouverture van Lalo's opera Le Roi d'Ys. Dit werk dateert uit 1876, hoewel de opera eerst in 1888 werd opgevoerd. De sympho nie espagnole, waarin de heer Pala op treedt, is een bekend werk. Na de pauze krygen we als ouverture die van Auber's bekende werk „De Stomme van Portioi": populaire, geliefde muziek, die zeker wel in den smaak van het publiek zal vallen. Van Hamm, een hedendaagsch bekend en geliefd organist (geboren in Straatsburg en thans organist van de hoofdkerk te Basel) wordt een „Dreige- spröch" ten gehoore gebracht: driezang van fluit, hobo en clarinet. Terwyi met een fantsaie uit Madame Butterfly beslo ten wordt. Ook dit laatste nummer behoeft geen aanbeveling, daar menigeen deze aardige muziek wel-kent. Ongetwyfeld zal het dus een aantrek kelijk concert worden, dat wy ditmaal krygen. Vrouwenkoor 't Vocaal Ensemble. In onze vorige mededeeling meldden wy, dat in „Musis Sacrum" 200 menschen gin gen, maar dit moest zyn ruim 825. De leden van hot koor verkochten reeds een 200-tal kaarten, zoodat er Maandagavond nog een beperkt aantal aan de zaal verkrijgbaar is. Van het tiental nummers, dat het Vrou wenkoor zingt, zijn er 5 op Hollandschen tekst. Het repertoire wan Hollandsche koor werken is niet zoo groot, maar neemt in den laatst en tijd gunstig toe in aantal. 20 jaar geleden kwamen op die programma's der diverse uitvoeringen in °t geheel geen Hol- landsch voor, maar deze tajd is voorby, Van de Hollandsche werken noemen) we alleen het zoo mooi en illustratief begelei dend „Droomevrouw, kom", hetwelk de dames ook voor de Radio zongen en waar van heinde en ver sympathiebetuigingen over binnenkwamen. Mej. De Zwaan zingt in het tweede ge deelte uitsluitend Hollandsche liederen, op verzoek van den heer De Hoogh. Ver. Burgerkring „Harmonie". Biykens een in dit nummer voorkomende advertentie zal bovengenoemde vereeni- ging op Zaterdag 18 December a.s. nog een opvoering geven van het biyspel „de gevolgen van een leugen". Verder vermeldt de advertentie: „tableau vivant" met zang en andere attracties. Voor bizonderheden zie men de betref fende advertentie. Eere-voorstelling Louis de Vries. Wijl hebben meegedeeld, dat Louis de Vries, welke morgenavond hier zyn jubi- teumvoorstelling komt geven, daartoe heeft uitgekozen een tooneelstuk van Pirandello, getiteld „Hen'drik IV". Daar dit stuk hier geheel onbekend is en onbekend onbemind maakt, nieenen wy goed te doem den lezer omtrent dit zeer Interessante tooneelwerk van den grodtenl Italiaan een en ander te vertellen. De hoofdfiguur stort door een laagharti- gen streek van oen medeminnaar by een maskerade van zijn paard, waardoor haj krankzinnig wordt en twaalf jaar in den waan blijtft de Hendrik IV, die hij' in zyn maskerade voorstelde, werkelyk te zijn, in een omgeving van gehuurde knechten en historische costuums. By het opgaan van het scherm even/we^ is hij al lang weer her steld. Hy is eveniwel tot de erkenning ge komen, dat de wereld een dwaze boel is; hij verlangt er volstrekt niet nnar in die werelid terug te koeren, waarin hem niets dan el lende wacht. En hy biyft zyn rol van pseudo- Hendrik IV spelen. Maar ziet! na twintig jaar komt de vrouw, die hy beminde, opda gen en ook zajin medeminnaar. Dat houdt hy niet uit en hy verraadt zyn geheim. De jonge dochter der markiezin echter» haar evenbeeld, scheurt de oude wonde weer open: op de grenis van waanzin breekt de haat los en hij doorsteekt Belcredï, oorzaak van al zyn ongeluk, en trekt zich opnieuw als Hendrik IV, in waanzin, terug van de wereld en' haar ongerechtigheden. Het is meesterlijk door Pirandello weer gegeven, dat tragisch spel op de grens van twee werelden, en De Vries' sterk karakter- spel maakt van dien eenzame een magni fieke figuur. Hen terzijde staaa mevrouw Pin» Beider als de markiezin, Pierre Mode als Belcredi, Erfmann als de dokten, (BaHedux en De Blauw als de knlechten, allen namen, die hier by het schouwburgbezoeken*! publiek welbekend zijn en die ongetwyfeld aanlei ding zuliem zyn, dat velen deze gelegenheid om 'prachtig spel te zien, zullen benutten. Men zorge bytyds voor plaatsbespreking, teneinde niet teleurgesteld te worden. Omtrent de regeling betreffende de ont vangst van den jubilaris en de te volgen route kunnen wy het volgende mededeelen: Behoudens toestemming van B. en W., zal Louis de Vries Zondagavond 7 uur per auto van Hotel „Bellevue" worden gehaald, onder begeleiding van /Helders Fanfare korps", langs Prins Henidrikilaan, Kanaal- weg naar „Casino". Aldaar staat het „Sted. Muziekkorps" opgesteld om den jubilaris te begroeten1. Bij het binnenkomen van het gebouw zal Louis de Vries worden toegesproken dooi dien Burgemeester.' Hopen wy, dat Helder onzen grooten artist een waardige ontvangst zal bereiden! 80e verjaardag Dorus Rijkers. By leven en welzijn en wie, die hem aanziet en de prestaties kent, nog dezer da gen in Parijs verricht, zal hem niet minstens nog een twintig jaar geven? zal onze stadgenoot, de populaire 'Dorus Rijkers, den 27süen Januari a.s. zyn tachtigsten verjaar dag herdenken'. Dit feit is aanleiding ge weest voor enkele vrienden van Dorus tot het houden van een bespreking of deze gele genheid niet eens zou kunnen worden benut om hem op grootsehe wijze te huldigen. Wy hebben onze overleden helden; wy hebbten allereerst onze zeehelden De Ruyter, Tromp, Evertsen, en npg zooveel meer, aan wie wij niet dan met eerbied denken. Maar te mid den' van ons hebben wy' nog een zeeheld, die springlevend is en over wiens hoofd weldra tachtig lentestormen zyip gewaald, zonder dat dat hoofd gebogen is. Fier en rechtdp zien wy bem nog door onze Stad gaan met veerkrachtigen stap. Maar niet Dorus Rykers alleen moet wor den gehuldigd: nadst hem staan de vele kameraden» die evenzeer het leven veil had den om dat van hun medemensch te redden mannen» wier namen wy niet alle kunnen noemen» maar die in de annalen van onze stad als helden staan genoteerd. Ridders zonder vrees en blaam, die als de branding de kust beukte, zonder aarzelen zich aan de golven toevertrouwden' waar een mensdhen- leven kon worden gered. Van dit stoere echt-Hollandscbe ras wonen er hier en in de omgeving nog een honderddertig. De stadgenooten, die naar aanleiding var dezen aanstaanden tachtigsten verjaardag van Rykers eenige aanvankeiyke besprekin gen hielden, hebben enkele vooraanstaande personen in deze gemeente en elders ver zocht om medewerking. Die medewerking is gaarne verleend en zoo kon een comité wor den geconstitueerd., dat een waardige viering van dit heugelijk feit zal organiseereni Naast het uitvoerend comité, dat belast is met de regeling van de feesteiykheden, ls een eere-comité opgericht, waarvoor zyn uitgenoodigd de heeren W. Houwing, bur gemeester van Helder, O. Fock, vioëadimi- raal, P. E. Tegelberg, voorzitter van die Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat- schappy te Amsterdam, Herirf ter Hall, oud lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal te Ryswyk, voorzitter van het „Dorus Rykersfond", en H. J. Boldingh, voorzitter van de plaatseiyke commissie der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij te Helder, welke zich allen bereid verklaarden In dit comité zitting te nemen. Daarnaast staat het uitvoerend' comité, be staande uit de heeren A. G. A. Verstegen, voorzitter, L. Bandsma, secretaris, Bern. Mayer, penningmeester, J. van Dok, 2e voorzitter, S. Jaring, 2e secretaris, O. Roet- man, 2e penningmeester, K. O. Dekker, KI. Veeristra, R. Buyi» L. F. van Loo, L. Grun- wald, H. J. P. Egner, J. F. Schellinger, P. C. de Boer, J. Brouwer en P. Th. Luyckx. Een' aantal stadgenooten heeft aan de plannen adhaesie betuigd; wyi zullen hun namen' niet noemen, maar willen er alleen op wijzen, dat hieronder ook de burgemees ters van onze naburige zustergemeenten Oallantsoog en Petten zyn opgenomen. Omtrent de wyze, waarop men dit jubi leum denkt te vieren, kunnen uitteraard nog geen mededeelingen worden gedaan. Want de eerste taak van het uitvoerende comité zal rijm gelden voor dit doel byeen te bren gen. Ook zullen alle plaatsèly'ke vereenigin'- gen» werkgevers- en werknemers-organi saties, muziekvereenigingenl, cömité's, enz., worden verzocht om adhaesie en zoo moge lijk! daadwerkelijker! of finantieelen steun, Want men moet toch over gelden kunnen beschikken, wil men Dorus, en met hem' de anderen, behoorlijk huldigen,. En dat het een huldiging zal worden, die klinkt alö een klok, behoeven wy niet nader te betoogen. Wij volstaan dus voor heden met deze medeaeeling, en hopen binnenkort omtrent de plannen wel meer te kunnen zeggen. Het Comité verzoekt plaatselijken organisaties om een bydrage voor dit sympathieke doel; de penningmeester, de heer Bern. Meijer, Kanaalweg 97, postrekening 94719, zal gaarne de bydragen in' ontvangst nemen. Aangereden. Vrijdagmorgen werd op den hoek Ko ningstraat—Koningdwarsstraat de luite nant N. door een passeerende autobus der firma Koningsbruggen aangereden, waar- by hy een beenbreuk kreeg. Hulp was spoedig aanwezig, ook medische, en de patiënt werd in het gebouw van den Ge neeskundigen Buitendienst door dr. Nieu- wenhuysen behandeld', en vervolgens naar het hospitaal vervoerd. Naar wy vernemen sclrfjnt hier een sa menloop van omstandigheden te hebben meegewerkt. De heer N. kwam per motor rijwiel uit de richting Koningsplein en week voor een van de richting Spoor straat komende auto uit. Op hetzelfde oogenbldk kwam uit de Koningdwarsstraat een andere auto en door de poging ook Het sohynt dan ook, dat in dezen niemand schuld treft. De zaak is echter nog in onderzoek. Centrale van Vereenfgfrgen v..Personeel ln 's Rijksdienst Donderdagavond hield bovengenoemde Vereeniging een openbare vergadering voor het Rykspersoneel met als sprekers de heeren F. Perdok, Voorzitter der Cen trale en P. A. Ravelli. Voorzitter van den Bond van Ambtenaren by Departementen van Algemeen Bestuur, enz. over de on derwerpen: „De verhouding tusschen Re- geeering en Volksvertegenwoordiging met betrekking tot de Rijksfinanciën", en: „Bezoldiging en Rechtspositie van het Rykspersoneel". Om 8 uur opende de heer L. van Loo, voorzitter van „Onderling Belang",, de vergadering met e.n woord van welkom en dank voor de opkomst. Deze verga dering is uitgeschreven wegens het feit, dat de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal zich op 19 November j.1. ten gunste van de ambtenaren en werklieden in sRyksdienst heeft uitgesproken, en zy verhooging der salarissen en loonen en een betere regeling van de rechtspositie noodzakelyk acht. De Kamerleden Bulten en ter Laan hebben eenige desbetreffende moties ingediend, die in de richting van verbetering van den toestand van het Rijkspersoneel gaan, doch de Regeering acht deze moties, gezien den huidigen toestand van onze financiën, onuitvoer baar. De Voorzitter geeft hierna het woord' aan den heer Ravelli, hoofdcom mies by het Departement van Oorlog, die zyn genoegen uitspreekt over de flinke opkomst, wat volgens hem het bewys is dat het Rykspersoneel het onrecht voelt dat het vanwege de zyde der Regeering wordt aangedaan. Deze toestand dateert reeds van eenige jaren geleden, doch zoo wel de regeering als de Tweede Kamer zyn blind geweest voor deze wantoestan den van het Rykspersoneel. De regee ring is ziende blind geweest, zy wilde niet hooren van loonsverhooging, terwyi ie schatkist deze betrekkeiyk kleine aderlating heel goed kon verduren, daar ie toestand van 'sRyks financiën lang liet zoo slécht was als men het deed voor tomen. Door allerlei gegoochel met de be groetingen en andere cyfers heeft zy de rweede Kamer zand in de oogen ge strooid, en deze liet zich gewillig by den neus nemen. Totdat eindelijk ook zy door bet geregeld actie voeren van de Centralf uit haar dommel werd wakker geschud en zich eenigszins met den toestand van bet Rykspersoneel op de hoogte ging stel en. En zy heeft biykbaar Ingezien, dat verbetering noodzakelyk is, op de Verga lering der Tweede Kamer van 19 Nov j.1. heeft zy zich ten gunste van de amb tenaren en werklieden in 'sRyksdlens uitgesproken. De Kamerleden Bullen ei er Laan hebben zelfs eenige moties in gediend, die echter niettemin door de Re geering onuitvoerbaar werden geacht. Spr. betuigt den voörstemmers voo deze moties in de Tweede Kam r zy dank, de tegenstemmers geven blijk va. een totale ondeskundigheid met de tx standen van 's Ryks ambtenaren en werk lieden, want waren zy wel t rzake kundig dan moest hun rechtsvaardlgheidsgevoc het winnen vari hun politiek inzicht. Ech ter moet men nu ook niet denken, dal worden deze moties aangenomen, men d Regeering kan dwingen tot heengaan. Niettegenstaande de hetze die er tegen hel rykspersoneel gevoerd wordt, wint de ac tie veld, men heeft reeds een voorloopig resultaatbereikt en de onderhandelin gen zyn byna over het laatste punt heen. De hetze tegen ons, zegt spr. spruit nog voor een niet onbelangrijk deel voort uit den Middenstand. Deze is nog van mee ning, dat de hooge belastingen een ge volg zyn van de salarissen en loonen van het Rijkspersoneel. Hy meent dat verla ging van de drukkende belasTngen sa men moet gaan met loonsverlaging van dat personeelr Men vergeet daarby, voor al de winkeliers onder hen, dat loonsver laging geiyk staat met vermindering van hun inkomsten, daar het gros van hel rykspersoneel zooveel verdient, dat na be taling van de huishuur, enz. de rest te land komt by den winkelier. Van sparer onder het rykspersoneel is natuurlij! geen sprake, integendeel de talrijke we lig tierende woeker- en voorschotbanken bestaan hoofdzakelyk van het Ryksperso neel, en wee dengene die by zoo'n ban! terecht komt. Hy wordt een gewillig melk koetje voor deze zwendelaars, die alle mo geiyke rechten zooals loonbeslag, enz kunnen doen gelden. Wordt het niet ty< dat de Minister van Justitie hier eens in grijpt en eens flink schoonschip houdt? 01 liever, het zou nog eenvoudiger zyn als hy eeng by zyn ambtgenoot van Finan ciën, de heer de Geer? aanklopte en met hem in overleg trad voor een betere loon regeling, dan was deze lang niet onbelang rijke kwestie met één slag de wereld uit. Toch heeft het rijkspersoneel volgens spr. het meesté recht op een goede beloo ning voor zyn diensten, het Ryk toch neemt voor het personeel de beste vak lieden aan. Van de, ambtenaren hen die de meeste diploma's en acten bezitten, kort om de Staat heeft het best geschoolde per soneel in dienst, terwyi dit in verhouding lang niet het best gesalarieërd wordt. Ver tier neemt de Staat tegenwoordig slechts personeel aan op z.g. oóllectief oontract zoodat hiermede de vaste posities los wor denden een gevolg hiervan ls dat de Staat moeiiyk op de beste krachten kan biyven beslag leggen. Toch heeft CoHjn zy het dan met bloedend hart, de salaris sen van het rijkspersoneel met 10 ver laagd (aanvankelijk was zyn bedoeling 20 te nemen, doch dit was biykbaai zelfs Coiyn te erg), ofschoon hy zelf ver klaard' heeft dat de loonen nu niet bepaald te hoog waren. De loonregeling is momenteel by hel ryk veel slechter dan by de Provincie o de Gemeente. Een werkman in de ge meente Deventer verdient b.v. e°n mini Ingezonden Mededeeling. GEBRUIKSAANWIJZING KEG's HAVERMOUT. 23 cent KEG's JAVARIJST 29 ii KEG's TARWEGRIESMEEL 25 ii KEG's GEMALEN RIJST 25 ii KEG's TARWEBLOEM 16 ii KEG's BOEKWEITMEEL 21 ii KEQ's VERMICELLI, per pondspak 20 KEG's MACARONI I,, 22 II iite*1 deze te ontwyken, slipte het motorrijwiel mum loon van 81.85, de werkman 1? waardoor de beurijder onder da auto kwam dweilde looagzoep verdient b# het rijk 29.25 en in de hoogste loongroep is dit verschil' resp. 86.90 en 40.50. Dit is een maximum verschil van 4 gulden per week, terwyi by beiden rekening is go- houden met een aftrek van BVt kor ting. In Tilburg varieërt het loon van ©en werkman van 82.74 tot 4476, voor den zelfden werkman by 't rijk slechts 28.08 tot 40.86. En zoo haalt spr. nog talrijke voorbeelden aan die een overzicht geven van de slechte toestanden van het rijks personeel Ook onder de hoogere en lagere ambtenaren is het zoo gesteld, als regel biyven de salarissen van 's rijksambtena ren onder die van de Provincie of Ge meente. Ook vergelyking met het vrije be drijf valt uit ten nadeele van het rijk. De vakwerklieden, b.v. de timmerlieden, ver- lienen in bet vrije bedrijf gemiddeld 88 julden, by het ryk krijgen dezelfde werk- ieden een weekloon vanaf 85.80, en zoo iykt overal uit dat het rijkspersoneel in ang niet onbelangrijke mate minder be- jond wordt dan het overige personeel. Nu beoogt spr. met deze vergelijkingen ïiet te zeggen, dat de loonen by de Pro- incie en de Gemeente te hoog zyn, in- cgendeel die loonen rijn Juist en mogen det naar beneden. Hij citeerde deze al- een met doel de slechte loonen by het ,iyk beter in .het oog te doen springen, leze loonen moeten omhoog, het is hprd ïoodig, dat het niveau van het verschil jeiyk gemaakt wordt. Een bewys van de slechte loonen ls wel de kindertoeslag, de Regeering voelt dat bet loon onvoldoende is, dat een gezin de meerdere kosten by vermeerdering van het gezin niet kan dragen, en zy moet by- springen, wil-het gezin niet in de schuld raken. Doch van riekte, b.v. van de moe der of van een ander gezinslid, trekt de Staat zich niets aan, terwyi dit veel meer. cl ere kosten meebrengt dan de geboorte van een gezond kind» Door deze ongemo tiveerde byiagen, ook de huweiykstoe- lage, worden de loonen gedrukt, de Staat kan beter zorgen voor een behoorUjke re gelmatige loonregeling. Wy moeten zorgen, zegt spr., voor een behoorlyke rechtsregeling, zoowel formeel als materieel, in geval1 van riekte, ongeval, verlof, enz. Ons formeel© recht moeten wy laten gelden by de talrijke ondoelma tige afvloeiingen, die tegenwoordig aan de orde van den dag zyn, wy moeten zorgien voor de ongerechteöjk afgqploeiden voor een beroepsinstantie. Tot slot wekt spr. op tot bet voeren van een krachtige actie, waarby de Centrale hen op alle mogeiyke wijzen zal steunen. Na de pauze was de heer Perdok aan het woord. Eindelyk, na' heel wat actie voeren, vooral, papieren actie, na veel degenge- kruis, na jarenlang gegoochel met be- grootingscyfers in de Tweede Kamer, ein delyk, zegt spr., hebben wy op den 19den Nov. jl mfet de motie-Bulten een suoces bereikt, een moreel© overwinning ge boekt. Eenzelfde motie is reeds in 1924 inge diend door het katholieke Kamerlid Van Schaik. In deze motie stond l'etterUjk het zelfde als in de motie-Bulten, toenmaals stemden 27 Kamerleden (de Katholieken) voor deze motie, welke twee lange jaren is biyven liggen. Na twee jaar harden strijd gaat de Kamer rich eindeiyk eens be moeien met het finantieël gegoochel van ie Regeering. En belangrijke veranderin gen, zooals belastingverlaging, de volks ontwikkeling, de wederinvoering van het zevende leerjaar van het kind' zyn hard noodig voor de volkswelvaart. Een Staat die zyn werklieden niet goed betaalt en de volksontwikkeling verwaar loost, dien staat kan het nooit goed' gaan. Wy moeten, zegt spr., de Kamer steunen in haar strijd en zorgen dat "de Kamer wakker biyft voor de vele wantoestanden en meer studie zal maken van de staats- begrootingen. Met deze cyfers toch wordt raar omgesprongen. In 1922 kwam de mi- ïister van Financiën dé Geer met de me dedeeling, dat de kosten van het rijksper soneel 500 milïioen beliepen. Na heel wat jedebatteer en geschreeuw, bleek dat de ninieter zich vergist had, dat hy niet be doeld bad bet rijkspersoneel, doch alle PREDIKBEURTEN. ZONDAG 12 DECEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk; (Weststraat): 's Morgens 10.80 uur, Ds. W. A. F. van Dyk. Westerkerk: 's Avonds 6.80 uur, Ds. O. O. de Kloet, OnderwerpDe profetieën van Jqsaja. Huisduinen: 's Middags 2 uur, Ds. Brümmer van Texel. 'Jullanadorp: 's Morgens 10 uur, Ds. Brümmer, van Texel. Anna Paultnvna. 's Morgens 10 uur, Ds. O. O. de Kloet. WEERINGEN. Oosterland. 's Morgens 10 uur, Ds. J. van Beek. Wes ter land. 's Avonds 7 uur, Ds. J. van Beek. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds CAO tuur, Ds. J. de Pree. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5A0 uur, Ds. H. Hasper, van Heemstede. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. B. van den Berg. Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur. Preeklezen. Luthersche Kerk) 's Morgens 10 uur, Ds. H. O. Zwahler, van den Haag. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, Dg. J. F. Knipscheer, van Knollendam. WIERINGEN. 's Morgens 10 uur. Ds. O. L. van der Veen. Leger des Hells (Spoorgracht 88). (Voor iedereen toegankelyk). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 8.30 uur Openluchtmeeting, b. h. Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Opwekkingssamenkomst en Verlossingsbyeenkomst. ambtenaren in Nederland. In 1923 kwam de olieman OoUJn aan de Regeering, die de kosten van het rijksper soneel' op 210 milMoen raamde, buiten de posterijen en andere bedrijven. Een la tere raming bracht ze op 176 milïioen., totdat tenslotte als uitkomst van het re kensommetje bleek dat de kosten slechts 154 milïioen beliepen. Trots dit meeval lertje durfde CoUjn toch de salarissen te veriagen met 60 milïioen, ofschoon met „bloedend hart". De salarissen individueel waren niet te hoog maar de last in zijn geheel drukte te zwaar. De totale ontvangsten 1926'27 waren geraamd op 8553 milïioen, terwyi als uit komst biykt dat er totaal ontvangen is 8671 milïioen, alzoo een meevallertje van 118 milïioen. De uitgaven over dit tyd- stip werden geraamd op 3676 milïioen., doch het totaal blykt slechts 86.50 mil ïioen, teveel geraamd ruim 20 milïioen, zoodat men 138 milïioen misgetast heeft De ontvangsten zijn 8671, de uitgaven 8650 milïioen, zoodat men nu reeds een overschot van 15 milïioen kan ramen, en de heer Perdok voorspelt dat einde 1927 een overschot van minstens 50 milïioen zal brengen. Men werpt den slechten toe stand wel eens op de staatsschulden, de oorlogskosten van 1914 tot 1924 beliepen 1277 milïioen, terwyi de staatsschuld aan groeide tot 2800 milïioen. Maar deze toe stand is nog lang niet zoo ongunstig als men het doet voorkomen. Nederland heeft wel eens een schuid gehad van 1800 mil ïioen, terwyi het bevolkingsaantal' toen de helft minder was en het geld veel duurder. Toch leende men ondanks dezen slecht- MOEDER kan zelf de oliebollen bakken el* volgt: I pak Keg's lelfrijzend bakmeel, Liter melk, a ons krenten, a eieren, sucade of gesnipperde zure appelen Vlug mengen en daarna in kokende olie of ossenvet bakken. 3$

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7