HELDERSCHE COURANT Derde Blad. van VRIJDAG 31 DECEMBER 1926. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. WH rullen, hier het nieuwe jaar weer der traditie -getrouw Inluiden met een voorstelling van Vondel's Gijsbrecht van Aemstel. Vele kleine Amsterdammertjes rullen er hun eerste schouwburg-uitgang aan beleven en de ouderen zullen, al valt hun, als modernen, dit op klassieke leest geschoolde treurspel rijkelijk lang, toch weer hun Amsterdamsche hart sneller voelen kloppen als in statige verzen de roem en grootheid van hun stad 'bezongen wordt en zij zullen In stilte regels als die volgende uit volle overtuiging beamen: «En Aemstels oude naem en sal geen roem ontbeeren" De Gljslbrecht van Aemstel voorstelling aan het begin van het nieuwe jaar fis een goed hoofdstedelijke traditie die men niet gaarne missen zou. Toch valt 't niet te ontkennen, dat de belangstelling zich ln den loop der jaren meer en meer Is gaan oonóentreereni op het, achter dit treurspel steeds als toegiftje opgediende Bruiloft van Kloris en Doosje waarin men naast den toepasselijke nieuwjaarswensoh, ditmaal van den dichter-zanger Olinge Doorenbos het genoegelijk schouwspel kan genieten van de geheele troep ach ter den bruiloftsdisch van echte hammen, echte taarten enz., te zien smullen en echte wijn te zien drinken. Onze voor vaderen van 1683 (toen 'ging de Gijsbrecht voor 't eerst!) de „heeregraftgodinnen" (Heeregraoht-godinnen) in de loges de vertegenwoordigers van de deftige ge slachten als de Burgers en Schepers, de Bickers en Backers, de Graeven en Huijdeoopers, de Geelvincks en Hasse- laers, de Witsens en Waverens, ondervon den het andera Voor hen had de naam van Aemstel nog een haast magischen klank. Regeerders' lieten zich gaarne „Aemstelheeren" of „Gijsbrechfs Burger- heeren" noemen. De Gijsbrechten golden' als „de reghte stam van Amsterdam". En velen lieten er zich op voorstaan dat zij op de een of andere wijze van een van Aemstel afstamden, ook al voerden zij een geheel anderen naam. Maar dat kwam dan door „die droeve ondaed" waardoor hun voorgeslacht van goede ende name ver dreven was"; waardoor het hun verboden was die „stamme te voeren". Men voelt 't niet meer zoo. Maar 't is goed dat dit oude Gijsbrecht gebruik blijft bestaan. Temidden van onze ver- keers-, d'empings-, draadlooze-, vlieg- en uitbreidingsproblemen die allen op de moderne techniek en het uiterlijk aan schijn gericht zijn, moge tenminste een maal aan het begin van ieder jaar, een donker-dfepe klassiek geschoolde stem vanuit dat levenskrachtige tretsche zelf bewuste hart, dat toch nog altijd het le ven van onze stad voedt, spreken. Zal, afgescheiden van deze oude tradi tie, de nieuwe traditie van een burge- meesterlijke nieuwjaarsredevoering in den Raad, het vorig jaar als novum vertoond worden voortgezet? We hebben het nog af te wachen'; veel lust tot het schenken van zulk een extraatje zal er bij den heer de VTugt dit keer waarschijnlijk wei niet bestaan. Het moet toch voor 'hem geen prettig gevoel zijn de kans te loopen dat hij binnenkort van zijn zetel der eere wordt weg-ge-Oharlestoned. Die kans schijnt, naar ik mij door een paar goed-ingelichte Raadsleden heb laten vertegen, inder daad te bestaan. Naar men weet heeft het Raadslid van den Bergh kortgeleden een juridisch handig gestelde motie ingediend die, oan een sohoone vergelijking te ge bruiken, het moderne dansvuur aan de in dit opzicht star-stijve schenen van den burgemeester legt De heer van den Bergh zélf is zeker geen man die meegaat met de overdreven, onware en onwaardige pro-dansactie die Mor van zekere zijde de laatste maanden gevoerd werd; maar het Zondagaoho dans-verbod is hem een principeele spijker in z'n oog. Géén dans, goed; zegt zijn op die logica der wet steu nend verstand, maar dan ook geen schouw burg en geen oonoert of andere openbare uitvoering. Wordt t één© toegestaan, dan t andere ook. Maar ook voor dit nuchtere betoog, noch voor deze „elegante" motie ijken. Gaat men dan ln wordt zij aangenomen zal do heer de Vlugt niet wjjk beroep bij Gedeputeerden en krijgt men gelijk, dan zou de burgemoester Indordand worden' weggedanst Het zou een einde zijn in volmaakt moderne stijl passend in deze jazzKmad world, in deze jazzngekke wereld. Maar niettemin betreurenswaard; want eigenlijk is deze burgemeester bij alle partijen populair en is een man als hij die onder alle omstandigheden zoo goed' den Amsterdamsohon toon weet te treffen moeilijk te vervangen. I Van de andere vroode vaderen, zal, kijken zij op Oudejaarsavond oven terug, wi a rsahljnlnk^rtM^M^RMMiAMÉ hardst in zm bestuurlijk: vuistje lachen; hoe fel dé oppositie ook was tegen zijn groote markthal-plannen, hij 'kreeg ze, en zelfs met groote meerderheid, er door, en ook zijn troetelkind, do gemeentelijke vlsohvoorziening kon hij, hoewel zijn be strijders vele niet te ontkennen punten van zwakte vermochten aan to toonen, ln leven houden. De Machtige, of-to-wel wet houder Wibaut scheen, toen zijn bclas- ting-verhooglngsvoorstel door den Raad weid ut gesteld tot aan hot voorjaar, en men het bezuinigingsmos dreigend zwaai en ging, eerst leelijk in zijn macht ge knot, maar nu, met de begrooting ach ter den rug en nog steeds geen enkel be- fulnlglngs-ldee van beteekenis, heeft hij zich alweer, zoools het bekende duiveltje uit het doosje, bijna tot dezelfde hoogte opgericht. Gaan we, steeds terugblikkend over het afgeloopen jaar, vanaf het Prinsen hof nu even de stad In, dan ontvangen we natuurlijk allereerst een nog steeds schrikbarend snel toenemend verkeer, dat zich aan de dit jaar ingevoerde 30 KM. maximum snelheid weinig schijnt te storen en denken daarbij tevens aan de met deze voortdurende toename samen hangende problemen als daar zijn asphal- teering, Rokin en andere dempingen, verkeerspolitie, enz. enz. Sommige van deze problemen zijn in den loop van dit jaar nog niets „opgeschoten"; zoo was de Rokin-dempiüg een punt van felle discussie onder voor- en tegenstanders in Januari en dat is 't, nu aan 't eind van December wéér, al werd dan ook in dien tusschéntjjd in principe een demp-plan aangenomen, wat echter nog niet wil zeggen, dat 't wordt uitgevoerd.... En waar men toen, een jaar -gel-edien; druk redeneerde over de mogelijkheid van aan lag van z.g. auto-parken waar men tijde- lijk z'n motorische paarden' veilig op zou kunnen laten grazen, daar brengt men dit onderwerp, zonder dat er prac- tisch iets gebeurd is, thans weer als iets geheel nieuws ter sprake.Een eere- saluut mag echter in dit verband wel ge bracht worden aan do verkeerspolitie die het klaar speelde, niettegenstaande haar streng regelend optreden zich onder het zoo vrijheidslievende Amsterdamsche publiek meer en meer populair te maken, en dit jaar in het Sted. Museum ook een alleraardigste, druk bezochte tentoon stelling hield van de „verkeerscontrole d«r laatste honderd jaar" en met de asphalteerin-g, tweede verkeers-licht- punt blijft t onder wethouder ter Haar steeds zeer voorspoedig gaan; zoo kwam b.v. dit jaar de geheele Ceintuurbaan gereed. Over den groei der buitenwijken, een phenomenale groei die telkens weer aan de orde van deü dag was, beho&ft niet veel gezegd te worden; „wij groeien snel in tal en last", niemand die het niet weet. Dat overigens daar In die bui tenwijken, met, hun coöperatieve warm watervoorziening en andere vormen van samenwerking, hier en daar een welaan- doende gemeenschapszin schijnt op te leven, men kreeg er dezer dagen een voorbeeld van toen men vernam, dat er onder enkele honderde bewoners van plan-West een „centrale radio-distribu tie" is opgericht, die onder beheer van een oommissie vanuit één eerste-klas ontvangtoestel de nummers uit den aether over de aangesloten leden ver spreidt v Van d'e groot® gebouwen, die dit jaar in gebruik werden genomen moeten ge- noem dworden: het Koloniaal Instituut, waarbij de Koninklijke familie aanwezig was, welke plechtigheid viel in de week toen het omliggende Muiderpoortkwar- tier met opgewektheid zijn 50-jarig „be staan" herdacht; en de opening van het nieuwe gebouw van de Handelsmaat schappij aan de Vijzelstraat Jubilea bracht het afgeloopen jaar in grooten getale; voornamelijk natuurlijk veroorzaakt door do jubileum-ziekte, die nog steeds aan het tooneel heerscht en waarvan de opsomming, wil men de ziekt® niet in de hand werken, maar beter ach terwege blijft Een uitzondering zij ge maakt voor de afsoheictevoorstellmg van Mevr. Mann, wel geen jubileum in den gewonen zin, maar dan toch een waarop men voor het gebodene, een lang leven lang gedankt heeft. Van de andere herdenkingsfeesten zij het Noordzeeka- naalfeest, het vijftigjarig feest van de Ver. voor den Effectenhandel en het 40- jarig dito van den bekenden Groene-tee- kenaar Braakensiek (van wie men op het oogenhlik in d© Kalverstraat bij Buffa enkele typische. Amsterdamsche volks- tafereolen kan 'bewonderen) herdacht Op kunstgebied blijvend, zien we dan nog d)e Installatie van den nieuwen hoog- leeraar-dlrocteur van de Academie van Beeldende Kunsten Roland Holst en, in 't begin van het jaar, een overzichtsten toonstelling van „de kunst der laatste vijftig jaren", georganiseerd door de Ver. Kunst aan 'het Volk. Alhoewel hij zijn tehuis zeer zeker niet ln de „hoogere" kuiistreglonen heeft, mag toch óok nog even herinnerd worden aan het 25-jarig solirijverajubileum van den populairen Ivans. Van de in ons land do laatste Jaren zoo sterk oplevende kampeerlust heeft dé hoofdstad in hot afgeloopen Jaar óok oen toeken gezien ter gelegenheid van het in den voorzomer 'bij Watergraafsmeer georganiseerde, monstorkamp der Arbei ders Jeugd Centrale. Vermelden we tenslotte nog, dat de steeds vorder voortschrijdende bouw van het nieuw© Stadion aan den Amstolveen- schen weg ons, met steeds sterker drang aan hot groote sportgebeuren in 1928, de Olympiade, gaat herinneren, dat de nieuwe vleugel aan het Oude Stadhuis gereed kwam (de Falels-Raadhuis-kwestie schijnt lntussohen voor de zooveelste maal weer in de doofpot gestopt te zijn, na een poging om het deksel nu eens flink te lichten); dat de burgemeester dOor den burgerzin van den president van de Ned. Handelsmaatschappij ©en aimbs- wonlng aan de Heerengracht geschonken kreeg; dat Schiphol, onze vlieghaven, ln beheer van de gemeente kwam en naaf (modern) behooren zal worden georw Meeuwen, die thans nu het kouder wordt, dankbaar zijn voor de gaven, die sommige dierenvrienden hun toewerpen en ook veel minder schuw worden. Het Flneohe Opleldlngebarksohlp „Fenla", dat een lading van 4000 ton chilisalpeter in Delfzijl aanbracht gaat na gelost te zijn, een oefenreis maken naar Australië. Foto links. Steunwedstrljden van den A. T. B. - Boven Mejuffrouw Polak,| die kampioene werd in het dames turnen. Nog een foto van de Steun- wedstrijden van den A. T. B. De heer Fortuin, die met een half punt verschil op Wijn schenk, het kampioenschap wist te behalen. - Foto links. Amsterdamache padvinders brachten een Kerst- bezoek aan de ziekenhuizen om de patiënten met muziek en het uitdeelen van verrassingen in Kerststemming te brengen. Boven: Een patiënte en haar weldoener. ganiiseerd, dat onze Kamer van Koop handel van een krachtig modern besef blijk gaf toen zij mede in verband met deze Schiphol-kwestie in een adres aan den Raad krachtig aandrong om de Am sterdamBatavia luchtverbinding aan te pakken; dan rest ons nog slechts met een stil woord de dooden van dit jaar, waar onder de Lobo's, Orelio, Chrispijn en prof. Six, te gedenken. Na dezen terugblik zijn we dan vrij de toekomst in te staren.Lucht-stads- kasteelen te gaan bouwen.We kunnen onze wenschen formuleeren. De jongeren en sportleven wenschen dan ook, 't spreekt vanzelf, voor, de naaste toe komst nog een steviger vorstperiode; de anderhalve dag in deze afgeloopen week dat men op de ijzers stond, zien zij liefst als een nog maar zeer voorloopig voor- loopertje.De meer bezadigde, bezorgde en belastingbetalende huisvaders wen schen dat de „vermenigvuldigingsfactor" 0,6 blijve en niet 0,7 worde; de kunst- enthousiasten doen een schietgebedje dat d'e Rooyaardsschouwburg (de voorberei ding en het ontwerpen van de plannen verloopt tot nog toe niet al te vlot!) er moge komen en dat ook het grooj® plan van de Wagnervereeniging (bouw van een „opera-huis" op het IJsclubterrein) moge doorgaan met 'behulp van dó Oom missie die deze week op een bijeenkomst onder leiding van dón burgemeester uit 'handels- en bankierskringen werd samen gesteld. En uw A'daimsche 'briefschrijver wenscht, naast natuurlijk het goedó voor U zichzelf veel stof tot schrijven toe Maar hóe* Individueel onze verschil lende wenschen dan ook mogen zijn, zij stemmen allen overeen in dit ©éne, ik eindig zooals ik begon dat ontberen" moge. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Het Is merkwaardig, hoeveel de beurs- overzichten verschillen in de dagbladen. Da- gelijksch beursbericht van 't „Algemeen Handelsblad" van Dinsdag 28 December: Zooals dit te verwachten was, heeft de beurs ook heden weer een zeer stil voorkomen gehad. In bijna alle afdeelingen stond de handel zoo goed als geheel stil, terwijl in de stemming ook weinig of geen verandering ■tegen vorige dagen viel waar te nemen. Dagelijkscb beursoverzicht van „De Tele graaf' van denzelfden dag: Eerder dan men over het algemeen verwacht had; Is een om slag in de stemming ter beurze gekomen. Gisteren was de grondtoon zelfs willig en vandaag bleven over nagenoeg de' geheele linie de hoogste koersen van gisteren) ge handhaafd. Voor het nieuwe jaar dus is in getreden is het publiek met orders aan de markt gekomen en kon de handel in omvang toenemen'. Wat mag wel die reden zijn van een der gelijk verschil van waarneming der beide beursverslaggevers? Is 't gebrek aan vak kennis of overdrijving aan beidé zijden? Men moet de beurs steeds beschouwen uit een objectief standpunt en dat kan slechts hij, die ervan op de hoogte is, wat de com missiehuizen' in effecten te doen hebben. En dat is maar zeer weinig de laatste maanden. Het publiek doet zoo weinig mogelijk, en de drukte ter beurze wordt grootendeel9 veroor zaakt door den beroepshandel. Vandaar, dat de uitdrukking der „Telegraaf', ais zoude er een omslag ter beurze gekomen zijn, min stens zeer overdreven genoemd1 mag wor den, terwijl daarentegen het .Handelsblad" mis is, door te beweren, dat de handel zoo goed als stil staat. Inderdaad is de stemming ter markt veel vaster en geanimeerder geworden, want er is voortdurend vraag voor speciaal aandee lelf Amsterdam Rubber, die weer een koers van 327 bereikte, wat een verschil maakt van een percent of 18 in een week tjjds. Deze verheffing is grootendeels te danken aan ge dwongen aankoepen van den beroepshandel, die voor lager koersen in de baisse was ge gaan, in de verwachting, dat de koersen der Rubber-fondsen zouden dalen, wegens het voortdurendi toenemen der voorraden in En geland en Amerika. Ook de vorige week nam de voorraad te. Londen weer met 1000 ton toe en bedraagt thans ongeveer 48500 ton, wat een respectabel gewicht aan rubber is, dat zoo in een paar weken niet is afgeno men. Niettegenstaande dat echter blijft het artikel goed op prijs, zelfs vast van toon en noteert te Londen nog 1 sh. 7 '<L, terwijl men van opinie is, dat de prijs eerder zal stijgen dan dalen. Een vrij levendig karakter draagt de laat ste dagen de handel in aandeelen Konink lijke Olie, welk fonds in tijden niet zoo in de belangstelling heeft gestaan als thans. Wat precies de reden daarvan is, is wel duister, doch het meest plausibel klinkt de verklaring, dat de zaken dit jaar tamelijk goed zijn geweest bij de Koninklijke. Daarbij is er een interim-dividend in zicht, en Parijs schijnt eveneens belangstelling te toonen, niettegenstaande de vrij stabiele houding der wisselkoersen. Thans noteert het aandeel om de 400 een koers, die in maanden niet bereikt is. 'Voor Kunstzijldeaandeelen bestaat even eens voortdurend goede belangstelling, zoo wel van beroeps- als van publieke zijde: dan is de beroepshandel weer aan het afgeven- en dan het publiek weer, want het rechte vertrouwen in dit soort aandeelen- schijnt nog niet te bestaan. Tegen de Kerstdagen was de stemming echter zeer vast en voor Maekubee zelfs willig te noemen, aangezien ln een paar dagen tijds de koers van 76 tot 88 opliep. De verwachtingen, dat begin 1927 weer nieuwe prijsverlagingen zullen worden gemeld, doen de houders hunne stukken verkoopen en de baissiers moed geven om een stukje erbij' aan te lappen. Verdere belangrijke dingen gebeuren er thans niet, zoodat wdj dit jaar besluiten met den wenseh, dat 1927 ons meer in de gele genheid mag stellen/ uitvoerige overzichten te maken van grootere bewegelijkheid ln handel en industrie. RADIO-RUBRIEK. AOHTUNGü HIER LANGENBERG!!? We zijn weer een krachtstation rijker geworden, het vijfde thans in westelijk Europa. Naast Hilversum, Daventjy, Pa rijs en Königswustefhausen, kunnen we binnenkort Langenberg op ons luister programma vinden. Thans zijn het nog Slechts proef-uit- zendingen en kunner we nog geen juist oordeel vellen over sterkte en kwaliteit, doch indien het laatste is als de meeste Duitsche omroepstatlons, mogen wij Langenberg onder de beste en krachtigste stations ter wereld rekenen. Voor Nederland beteekent het een groote aanwinst en de kristalbezitters krijgen een nieuwe kans, want Langenberg wordt hier nog krachtiger gehoord dan Hil versum. Het zal onze lezers daarom wel interesseeren eenige bijzonderheden om trent dit station te 'vernemen. Het zendstation, op de Hordtberg bij Langenberg gebouwd, is 45 M. lang en 24 M. breed en bevat behalve zend-, batterij- en machinekamer, nog een werk plaats, kantoor en woonruimte voor twee beambten. De grauw-blauwe leisteen- bekleeding en witte vensters passen zich uiterst goed bij het berglandschap aan. Op zware betonnen fundamenten zijn de. twee 100 M. hooge ijzerconstructie-masten gebouwd. De 100 M. lange antenne is van het meerdraad's T-type en heeft een eigen golflengte van ca. 800 M. Precies in het midden van de antenne is de in- voerleiding afgetakt, die loodrecht naar beneden gevoerd wordt en aan den zijkant in het zend gebouw komt. De golflengte bedraagt 468.8 M. Als aardverbinding wordt gebruik gemaakt van een op 1 M. diepte ingegraven aardnet. De koperen aarddraden ter lengte van 7J K.M. totaal, gaan van het zendgebouw uit en eindigen in een ellipsvormige ringleiding. Ook het dak van het zendgebouw is gedeeltelijk met koperplaten bedekt en verbonden met de ringleiding. De zender is zoodanig geconstrueerd dat geen harmonische golven uitgezon den worden. Anders zou bij die energie practisch alle korte golf-ontvangst in een groot gedeelte van Europa onmogelijk zijn. Uitgezonden kan worden op de golflengten tusschen 360 en 600 M. De benoodigde anode-spanning wordt ver kregen door de beschikbare spanning van 5000 volt tot 10.000 volt te transfor- meerendeze wordt door lampen gelijk gericht. Doo'r een ingenieus uitgedachte schakeling kunnen bedrijfsstoringen tot een minimum beperkt worden, b.v. kan de hoofdschakelaar niet ingezet worden voordat het koolwater voor de zend- en gelijkrichterlampen circuleert. Beschadi ging van deze is dus niet mogelijk. Alle hoogspanningmaohines, laaddynamo's etc. zijn in de machinehal opgesteld, terwijl een tweede stel als reserve gereed staat. Bij het openen van de deuren der zend- tafels, evenals die van de' machine- en transformatorenkamers, wordt de stroom automatisch uitgeschakeld. Constructief is de zender eenvoudig en zeer overzichtelijk gebouwd met toepas sing van de nieuwste technische gegevens. De moeilijkheden, verbonden aan den bouw van een zender met zulk een onge kende energie voor de korte golf, waren zeer groot. Zooals b.v. het vraagstuk van de waterkoeling voor de zendlampen, waarvoor niet minder dan 6000 Liter per uur noodig is. De waterleiding moest daartoe 140 M. omhoog gebracht worden, waarna het water in 4 reservoirs komt en langs electrolytischen weg van de schadelijke bestanddeelen ontdaan wordt. Indien de waterdruk onder 2è Atmosf. zakt, begint automatisch een pomp te werken, die den druk weder herstelt. Onder 2 Atmosf. wordt, ook al automa tisch, de geheele zender uitgeschakeld. De klankzalen bevinden zich niet bij het station, doch in Keulen en Dussel- dorfspeciale kabels zijn voor dit doel gelegd. Als Langenberg werkt is geen andere ontvangst mogelijk, zoodat de zenders in Munster, Dortmund en Elberfeld stop gezet worden. De schitterende program ma's die men denkt te geven, zullen het gemis van andere stations wel ruimschoots compenseeren. Vragen op radiogebied worden voor onze lezers gratis beantwoord. De 01]sbrecht. Terugblik. Onze wenschen. „Aemstels oude naem geen roem

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 17