Vierde Blad. BUITENLAND. BINNENLAND -* VAN VRIJDAG 31 DECEMBER 1926. ENGELAND. Oook als voorstander van liet bolsjewisme. Oook, de man van de Engelsche mijn werkers, aan wiens koppig volhouden men voor een groot deel den langen duur en den ongunstlgen uitslag van de mijnwer kersstaking wijt, heeft voor de St Peters- burgsche afdeeling van de communistische pattij in Rusland een toespraak gehouden, waarvan de Tribune een verslag bevat. Wij halen daaruit o.a. het volgende aan: „Al reeds vroeger heb ik gezegd, dat raar mijn overtuiging, het Bolsjewisme het ware socialisme is. Mijn ervaring op het terrein van den socialen strijd) heeft mij geleerd, dat kapitalisten en proleta riërs geen gemeenschappelijke belangen hebben. Ik weet ook, dat de arbeiders klasse haar taak alleen kan volbrengen langs de wegem die de Communistische Partij wijst. Wij kunnen aan onzen strijd daartoe een voorbeeld1 ontleenen. „Lang kan ik niet in uw midden ver toeven. Maar duidelijk staat mij thans voor oogen, dat voor u allen communist zijn, beteekent: „hard werker" zijn, veel doen. Bij ons in Engeland beteekent het bovendien aan buitengewone gevaren blootgesteld te zijn en te moeten strijden tegen de traditites van Mac Donald c.s." Volgens den redacteur voor arbeids zaken van de „Times" wordt Oook, de se cretaris der Britsche mijnwerkersfedera tie, na zijn bedoek aan Moskou, beschouwd al sde leider van een nieuwe beweging voor de ontbinding van het Intern. Ver bond van Vakvereenigingen, dat, zooals men weet, zijn zetel te Amsterdam heeft. Hij zou als eerste stap besloten hebben, pogingen te déen tot het vernielen van de bestaande Mijnwerkers-Internationale, waarvan Frank Hodges secretaris is (die Oook tijdens de mijnwerkersstaking zoo scherp heeft aangevallen), en tot het op richten van nieuw nieuwe Internationale, waarvan men de kern zou moeten zien in het reeds opgerichte Engelsch-Russisch Mijnwerkerscomité. DUITSCHLAND. De gasvoorzlenlng. Het nieuwe plan. Uit Berlijn wordt aan het HbL gemeld: We hebben onlangs melding gemaakt van een «plan tot ratlonaltseering der Ber- ljjnsche gasvoorzlenlng door den aanleg eener gasleiding van het Rurhgebied naar de rijkshoofdstad. Op deze wijze zou men de kosten van het transport der circa 950.000 ton kolen, die voor de Berlijnsche gasvoorziening noodig zijn, besparen. Het blijkt thans, dat dit plan slechts een onderdeel is van een grooter project, dat door de kort geleden opgerichte Kohlen- verwertungs-A. G. Is uitgewerkt. Dit plan komt neer op rationaliseering van de ge- heele Duitsche gasvoorziening. Van het Ruhrgebied uit zonden reuachtige gasbui zen door het geheele Rijk worden aange legd. Tussche nHamborn en Hamm zou een enorme centrale worden gebouwd met een aantal reusachtige gasketels. Van hieruit zou het gas onder een druk van circa 80 atmosferen door de leidingen naar alle deelen«des Rijks worden geperst. Alldus In groote trekken'het plan van de Kohlenverwertungsgesellschaft. Of het verwezenlijkt zal worden is natuurlijk een andere vraag, want met den aanleg, van een dusdanig buizennet zouden eenige honderden millioenen, zoo niet eenige mil- liarden gemoeid zijn. De uitvoering van het vredesverdrag Antwerpen en de Duitschers. Naar het „Berl. Tag." verneemt heeft het Duitsch-Belgische scheidsgerecht Duitschland veroordeeld tot betaling van 1 millioen francs plus 5 rente van 1 Oc- tober 1915 af. Dit is het bedrag van de boete, waartoe de Duitschers de stad' Ant werpen veroordeelden en dat thans op deze wijze wordt gerestitueerd. v VEREENIGDE STATEN. Amerlkaansche studenten In de theologie. Tegen meevechten in een oorlog. Op de nationale vergadering van Ame rlkaansche studenten in de theologie, te Milwaukee gehouden, is besloten, dat geen student deel zal nemen aan eenigen mogelijken toekomstigen oorlog, bij wel ken de Vereenigde Staten betrokken zou den worden. De studenten hebben een be lofte hieromtrent afgelegd. De vergiftige alcohol in de Ver. Staten. Geen toevoeging meer van zekere giftige stoffen. Naar aanleiding van de talrijke sterf gevallen van lieden, die giftige alcohol hadden gedronken, heeft Mellon, de minis ter van financiën, meegedeeld, dat de re geering heeft besloten het gebruik van bepaalde giftige stoffen bij de voorge schreven formule voor de bereiding van alcohol te verbieden. ZUID-BRAZILIE. Volgens het te Buenos Ayres verschij nende blad Prensa zijn in de gevechten tusschen opstandelingen en regeerings- troepen in de Braziliaanschen staat Rio Grande do Sul, zeventig menschen gedood, en velen gewond. "in 1 Ingezonden Mededeellng. ■mmbhbbbbbbhBil Nog van ouds heeft onze fabriek de beste schaatsen- makers in dienst. Alvorens de fabriek te verlaten wordt elk paar schaatsen door hen gecontroleerd. Daardoor beantwoordt elk paar schaa tsen uit de fabriek van «XSï.ooügedagt ^.Zonen volkomen aan de zware eischen, welke er aan wor den gesteld. I# Overstroomingen. De hevige regens houden allerwegen aan. Een bandjir in Atjeh heeft op ver schillende plaatsen wegen en bruggen beschadigd of weggeslagen. Het verkeer is ernstig belemmerd. Het autoverkeer naar de Oostkust is gestremd. Te Medan is het water vallende. De weg naar Belawan is weer te berijden door motoren, waardoor de isolatie Is opgeheven. Het treinverkeer is echter nog gestremd, roepen. Hij zal dan de leden van het diplo matieke corps in het keizerlijk paleis ont- vanen, wat slechts mogelijk is, als hij offi cieel hoofd Is van den staat. CHINA. TsJang-tso-IIn dictator? Uit Peking wordt aan de Lokal-Anzei- ger geseind, dat Tsjang-tso-lin aldaar zijn intrek heeft genomen in het wezen keizer- Hjk paleis. Hij gedraagt zich daar als dic tator. In Chineesche militaire kringen be weert men trouwens, dat hij van plan is zich op 1 Januari tot dictator te doen ult- JAPAN. De vlootmanoeuvres ln 1927. Reuter meldt uit Tokio dat de aanstaan de zounermanoeuvres van de Japansche vloot in den Stillen Oceaan alle vorige manoeuvres zullen overtreffen door het aantal van de deelnemende oorlogsbodems, den duur der oefeningen enz. Een bedrag van vijf millioen Yen is ervoor op de marinebegrooting uitgetrokken. OOST-INDIE. DE ONLUSTEN IN WEST-JA VA. Een verwoed gevecht Omtrent de kranige actie van twee mili tairen te Padalarang meldt Aneta: Den 17en November kreeg de Menado- neesche sergeant Lombon, uitgezonden1 ter bewaking van het radiostation te Padalarang, van den ass. Wedana aldaar het verzoek om een patrouille te zijner beschikking te stellen voor eenige huiszoekingen te Tjikaliwoeng. Sergeant Lombon besloot met 5 man dén ass. Wedana te assisteeren. Een viertal kwaadwilligen trachtten langs den weg te vluchten, werden echter door Lombon en den Javaanschen infanterist le kh Sanimgah tot staan gebracht. Plotseling haalde dé dichtstibijzijn.de man een pistool te voorschijn, dat hij' op Lombon afschoot. Deze werd in zijn onderbuik getroffen en zakte in elkaar. De andere kwaadwilligen losten daarop verscheidene schoten op beide militairen. Ook Sanimgah zakte getroffen in elkaar. Onmiddellijk daarop drongen, de kwaadwilligen naar voren. Lombon kon zich nog oprichten, gaf een der Heden met zijn klewang een slag op het hoofd en schoot een der op hem vurende aanvallers peer. Een der lieden scheen Sanimgah, die met een verbrijzeld been in elkaar gezakt was, voor zijn rekening te willen nemen. Sanimgah wist zich nog tijdig op te richten, en sloeg zijn armen om den aanvaller. Lombon kwam zijn vriend te hulp en maakte den aanrander, die zich Intusschen weer vrij had gemaakt met een klewangstoot en een schot door het hoofd af. Lombon en Sanimgah werden later per auto naar het Militaire Hospitaal te Tjimahi vervoerd. Bij de Identificatie van dé lijken bleek, dit de neergelegde kwaadwilligen hoofdlei ders der P. K. I. waren.. atreeka September 1927 gereed zijn en nog in het najaar van 1927 zijn eerste proefvlucht kunnen maken. LUCHTVAART. Sir Samuel Hoare's vliegtocht naar Brltsch-Indlë. Sir Samuel Hoare, de luchtminister, is gisterochtend bij stormachtig weer uit Malta naar Homs, in Tripoli, vertrokken. Het eerste- van de drie Hercules-vlieg tuigen die bestemd zijn voor den dienst KairoIndië, is met Sefton Brancker te Basra aangekomen en zal daar op Hoare wachten. Vliegtuig neergestort. Donderdag ls bij Amballa een militair vliegtuig neergestort, waarbij twee men schen zijn omgekomen. Een nieuwe zeppelin. Uit Friedrichshafen wordt gemeld, dat de Zeppelinwerf het plan voor een nieu wen Zeppelin, bestemd voor den trans- atlantischen dienst tusschen Spanje en Zuid-Amerika, heeft uitgewerkt, en dat men dezer dagen begonnen is met den bauw van het geraamte, dat weer uit een aluminiumconstructie zal bestaan. Het nieuwe luchtschip wordt niet van benzine-, maar van gasmotoren voorzien, die door de Maibach Maschinen Werke worden geleverd. Daqr men dus niet de geweldige hoeveelheden benzine behoeft mee te nemen, die totdusver op een lange vlucht noodzakelijk waren, zal het draagvermo gen van den nieuwen Zeppelin aanzien lijk grooter zijn dan van zijn voorgangers. Waarsohljnlljk sal het luchtschip om- Nleuw tarief voor z.g. schoolreisjes. Eenigen tijd geleden had de directie der Nederlandsche Spoorwegen een wij ziging van de bepalingefc voor z.g. school reisjes in overweging genomen. O.m. op den grond, dat het gevaar voor bescha diging de aanwezigheid van een geleider in iederen coupé, by iedere tien kin keren, gewenscht maakte. Evenals tot nog toe het geval was, zou één geleider op iedere twintig kinderen vrij ver- Woer hebben. Volgens de huidige tariefsbepalingen reizen, naar men weet, kinderen op uit- stapbiljetten voor een vierde van den vrachtprijs voor volwassenen. Naar de Telegr. verneemt, wordt dit tarief met 40 °/0 verhoogd, doch hiertegenover krygt op iedere tien kinderen beneden 13 jaar één geleider vrij vervoer. Voor kinderen tusschen 18 en 18 jaar geniet slechts één geleider op twintig kinderen vrijdom. De N.S. hebben derhalve van de nieuwe regeling geen nadeel, daar tien kinderen, doe* het hoogere tarief, de volle reis- vracht voor één volwassene betalen. De Chineesche bisschoppen ln ons land, In de Woensdagavond te 's-Hertogen- bosch gehouden byeenkomst heeft mgr. Prinsen namens de missie-vereen! gingen aan de Chineesche bisschoppen een gift van 6000 aangeboden, en mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, een gift van 50.000, byeengebracht door het priester-comité en bedoeld als een fonds ter leniging van de rampen, welke China onlangs hebben getroffen. Mgr. Tehao. een der Chineesche bis schoppen. heeft hiervoor dank gezegde Geen ongeoorloofd schoolverzuim.. De kantonrechter te Alkmaar heeft overeenkomstig den eisch van rechtsver volging ontslagen P. M. aldaar, die terecht had gestaan wegens het niet voldoen aan de leerplichtwet. De man had zyn leer plichtig kind thuisgehouden van school, omdat hy zich niet kon vereenigen met het besluit van B. en W„ dat het kind naar een andere school zou moeten gaan. Voor een aantal kinderen was een derge- ïyke maatregel getroffen, om een nieuwe school bevolkt te krygen. Met beklaagde waren nog de ouders van zestien kinderen onwillig, zoodat geen dezer na die groote vacantie meer een school bezocht. Het O. M. had zyn eisch gegrond' op de overweging dat B. en W. en niet de in specteur L. O. den eisch -tot overplaatsing hadden gegeven. De griep te Lelden. Ofschoon van goedaardig karakter doet de griep zich ln de Sleutelstad ln sterke mate gelden. Een groot aantal yerpleeg- sters van het Acad. Ziekenhuis ls aange tast. Een dertigtal meisjesstudenten heeft zich bereid verklaard haar plaatsen tljde- ïyk in te nemen. Salarlsverhooglng voor officieren. By legerorder No. 880 van 1926 is wijzi ging gebracht dn- de salariaregeling van de officieren. Zoo is o. m. bepaald, dat de le luitenant met 20 dienstjaren vanaf 1 Jan. 1925 een verhooging van honderd' gulden per jaar zal1 ontvangen. (Er is aan deze salarisverhooging, die wij' den betrokkenen van harte gunnen, een niet alledaagsche geschiedenis verbonden, die wy den lezer niet willen onthouden. Een le luitenant, die salaris genoot over eenkomstig de bezoldigingsregeling, en wel licht veel vrijen tijd had, om in dé oude Ko- nin-klijilte 'besluiten enz. te snuffelen, kwam op' zekeren dag tot de ontdekking, dat er nog steéds een bepaling oningetrokken was ge bleven, voorkomende in een Kon. besluit van 19 Nov. 1844, No. 46. (Besluit van den 19en- November 1844, No. 46, bij- resolutie van het Departement van Oorlog van den 14en Dec. 1844, No. 21b, ter kemnisse van het leger gebragt, zooals het heet in het Re- cueil Militair, Vièrde beknopte Uitgave, Eerste Stuk, bladzy'de 81). Gezegde luitenant las in gezegd^ ruim 80 jaren oudé Kon. BesL, dat aan een le luite nant, met 20 effectieve dienstjaren een trac- tementsverhooging kon worden gegeven van één honderd gulden. (Art. 5 van- het K. B.). Zich hierop beroepende, wendde hy zich tot het Dep. v. Oorlog, hetwelk verlegen met de zaak en niet willende erkennen-, blijkbaar, dat inderdaad was verzuimd, bed-oelde bepa ling, bij wijziging van de salarjsregelingen in- den loop der jaren, in te trekken, toegaf, dat hem een verhooging van honderd gulden moest worden toegekend. De Algemeene Rekenkamer schijnt tegen deze verhooging, vallende buiten de bedoe ling van de gangbare salarisregel-ing van het militair personeel, bezwaren gemaakt te hebben. Toen was het D. v. O. ln last. Want. erkennen, dat men ln- verzuim was, ging al even moeiiyk als vorderen van gezegden luitenant, dat hy het reeds oritvangene zou terug betalen. 'De oplossing is thans gevonden1. Men heeft de tegenwoordige salarisregeling in overeenstemming gebracht met het bepaalde in het K. B. van 1844, zoodat de snuffelende luitenant in -het bezit kan biyiven1 van zyn verhooging en zyn collega's, die er nog niets van wisten en de verhooging ook niet had den- ontvangen, alsqog, -met -terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1925 in het bezit van de verhooging zullen worden geBteld. („Avp."). OP EN OM HET BINNENHOF. Week-kronlek. Den Haags, 80 Deoember. De Tweede Kamer heeft weet men In den middag van 28 Deoember, reeds te vyf uur, hare midwinter-campagne be ëindigd. En dit geeft ae^'.Jding om te er kennen, dat president Ruys de Becren- brouck, by de uitoefening van zyne even hooge als moeiiyke functie meer tact en Landig-krachtige leiding aan den dag heeft gelegd dan velen van hem vee- wachtten. Daarby ook denkend aan de wyze, waarop hy aLs premier (gelijk „Het Va<L" van Dinsdagavond j.1. in herinne ring bracht) het contact tusschen Kabinet en Parlement poogde te „beheerschen". Mr. Ruys de Beerenbrouck heeft by de budget-campagne, welke wy nu den goden zy ervoor dank gebracht!, Jtchter den rug hebben, zich als Kamer- praeses werkeiyk overtroffen, 't Was een „kritiek moment", toen op dien Donder dag 28 December plots.de communist L. de Visser ter vergadering verscheen. En trachtte, terwyi de Algemeene Be schouwingen over de Indische Begrooting achter den rug waren een „boom op. te zetten" over wat Z. H. Edg. noemde: „de misdaden der Regeering" ter bekamping van de communistische woelingen in de Oost. Mr. Ruys liet den communist geduren de -enkele oogenblikken uitspreken. Toen bonkte de presidiale hamer. Kreeg Prue- ses de lachers op z'n hand door te zeg gen, dat de heer L. de Visser, na zijn Russische tochten, in een sfeer van orde was teruggekeerd, waarin niet kon wor den gedoogd, dat men terugtreedt in goed- en-wel gesloten Algemeene Beschouwin gen. Zyn motie betreffende algeheele amnes tie voor de oommunistische leiders in onze Oost werd niet ondersteund en kon dus niet in behandeling komen. •Voor de deiberatiën over de Indische Begrooting, nog op 28 December gevoerd, verwys ik naar uwe verslagen. Alsook: over den amendementen- en motiën- moord, dien Donderdag in de Tweede Kar mer is gepleegd. Aan het einde van het „Indisch debat" kregen wy de mededeellng van de S. D. A. P., waarby (thans by monde van Ir. Cramer) verklaard werd dat de sociaal democratische fractie wilde geacht wor den, tegen de Indische Begrooting te heb ben gestemd. Ditmaal bleven de vrijzinnig-democra ten „in absentia", wat zulke verklaring betreft. Daarentegen gingen vrijz.- en sociaal democraten broederiyk samen by het stemmen tegen de Ooriogs-begrooting, de welke mede op 28 December ls rijp ge maakt voor den Senaat. Ik wil nog even belichten, dat minister Lambooy by de verdediging van zyn Hoofdstuk VIII, aa. heeft verduideiykt, dat er wel degeiyk op de militaire depar tementen wordt bezuinigd. Vier jaar ge leden kostten Oorlog en Marine ruim ze- ventig millioen meer dan thans. De pensioenen en wachtgelden er bui ten gelaten, komt men voor 1922 tot een bedrag voor de defensie, van 76.8 millioen, tégenover ruim 41 millioen nu. Wat 46 pet. beduidt!. Dat noemen sommigen „peuterwerk", maar dan toch, zei minister Lambooy, „van flinke peuters!" Niet !s te betwisten, dat dé positie van Exc. Lambooy in het Parlement door de behandeling van zyne Begrootingen voor 1927 niet onbeduidend ls verstevigd. President Ruys had' volkomen geiyk, toen hy aan het slot gekomen ge waagde van eene „welverdiende rust", door de Kamer verdiend. De Tweede Kamer ls weet men uiteen tot 15 Februari. Ben mooi Kerstrecès!. Op dit moment is er voor de „vroeg- lente-zitting" niet veel byzonders aan de orde. We krijgen o.m. het soc.-democra- tische ontwapeningsvoorstel, waarvan de heer Albarda in zyne Kerst-rede verdul- deiykté, voor zyn partygenooten, dat dit ontwerp „waarschyniyk" zal worden ver worpen. De Eerste Kamer heeft zoowaar op den dag vlak vóór Kerst, op 24 December, nog vergaderd. Dat is, zou de referendaris uit Jacob van Lennep's „Klaasje Zevenster" zeggen zonder antecedent Over de belastingontwerpen van minis ter De Geer heeft de Senaat gedurende vele uren „geboomd". En.'t spande. Er waren momenten, waarop 't voor den minister van Financiën, formateur en chef van het extra-parlementaire inter mezzo-Kabinet, op een leeUjk échèc scheen uit te zullen loopen. Er was eene stroo ming ln den Senaat, die de verlaging van de Personeele belasting niet wilde Inge voerd zien, voordat eene oplossing was gevonden voor de belasting-moeilijkhe den, voor de gemeenten voortvloeiende uit deze verlaging. En Exc. De Geer wilde de verlaging van het Personeel niet losmaken van de verlaging der Successie-belasting. Er was in de Eerste Kamer het „desideratum'' opgedoken, dat na uitstel der behandeling van de gewyzigde Per soneele belasting de afkondiging van de Successie-wet zou worden verschoven tot de afdoening van het Personeel. Nogmaals: 't Spande! Toen kwam minister De Geer Vrijdag ochtend met eene werkeiyke aarts-spits vondige „trouvaille". Z. Exc. zei: wordt eene motie aangenomen, de behandeling van het Personeel opschortende, dan. zou de minister bevorderen de opschor ting der verdere behandeling van de suc cessie-belasting. 't Was „©en slot dat pakte"!Maar de heer Wlbaut, de soo.-deimocrati»che „machtige" uit Am sterdam, kwam met 'n reeds lang lm voor bereiding zynde motie. Zy overwoog, dat Invoering der ont worpen wyziging van het Personeel voor tal van gemeenten ernstige moeilijk heden zou veroorzaken en dus invoering van deze wyziging eerst kon volgen na wyziging der wet tot regeling van de flnancieele verhouding tusschen Ryk en Gemeenten of andere maatregelen, waar door verzekerd zou zyn, dat deze finan- tiëele moeiiykhedén geen beletsel tegen de invoering zouden vormen. Op al deze gronden wilde de motie-Wibaut de Ka mer doen besluiten, de verdere behande ling vaa de Peraoneelo belasting op te schorten. De motie zag er voor den minister lee- Hjk genoeg uit. Edoch, Exc. De Geer's góed gestern te heeft hem op dien 24sten Deoember 1926 gered. Hij beloofde, zelfs een partiëel- advies der Staatscommissie voor de financiëele verhouding tusschen Ryk en Gemeenten te zullen overwegen. De heer Wlbaut meende uit die ver klaring eene belofte te kunnen disftillee- ren. Trok zyne motie in. Beseffend, dat deze toch geen kans had.... Want mr. Van Lanschot verklaarde, haar niet te kunnen steunen, omdat ze z.t het karak ter droeg van „een verkapt amendement", terwyi d» heer Coiyn, die in eene al gemeen als meesteriyk gehuldigde rede over de ontwerpen-De Geer had gespro ken, verduldeiykte, dat hy wél voor de motie-Wibaut gevoelde, doch er niet- zyn stem aan kon geven, wyi de oud-premier niet wil weten van nood-maatregelen, wplke de definitieve regeling van het vraagstuk der flnantieele verhouding tus schen Ryk en Gemeenten z.i. slechts be lemmeren. Ik herhaal: de heer Wlbaut trok zyn motie in. Toen kwam minister De Geer be wust van zyn macht eventjes zeggen: „Weet wel, o Senaat, ik heb geenerlei belofte gedaan!. De heer Wlbaut diende toen zyne motie weder in. Ze werd weet men verwor pen. Gesteund door burgermeester De Vlugt, de vrijz.-dlemocraten Sllngerberg en Van Embden en de eoc.-democraten. Tegen de voorgestelde wyziging van de Personeele belasting stemde slechts de Chr.-hlstorische oud-burgemeester van Leiden mr. De Gyselaar. En de verlaging der Successie-belasting hier de groote attractie ls goedge keurd met de elf stemmen van de vrijz.- en soa-democcraten tegen. Minister De Geer had gezegevierd over de gansche linie. Tegen veler verwach ting. De premier had meer tact getoond dan misschien ooit vroeger in zyne minis terieels of parlementaire loopbaan. Het waren op 28 en 24 December j.1., ook de wei-merkwaardigste vergaderin gen, ooit door de Eerste Kamer gehouden. Reeds ln den avond van 28 December kwam de Kamer weer byeen om nog vóór Sylvester-1926 o.m. de Wegenbelasting voor de Konlnkiyke sanctie gereed te maken. En de Eerste Kamer heeft, voor het afdeelings-onderzoek heel wat voor de borst. O.m., excusez d peul al de begrootingen. 't Zeggen ls, dat half Februari het Ne- deriandsch-Belgisch verdrag ln openbare behaiideling komt Volgens dé jongste „om dlts" is de voor spelling, dat verwerping ervan rotsvast staat, overdreven. 't Zou ook aan deze zyde van het Bin nenhof „dubbeltje op z'n kant" zyn....' Maar toch, de meeste profetieën bUjven voor minister Van Karnebeek aan den pessimistischen kant Reeds te halfdrie ure was de 'Senaat Woensdag door haar agpnda heen. De Wegenbelasting werd zonder stemming goedgekeurd, evenals het ontwerp betref fende tandtechnicl, waarby minister Slo- teimaker de Bruine verklaarde (zonder eenige vaste -belofte te doen) te zullen nagaan, of een ontwerp betreffende toe kenning van „beperkte tandprothese" mogeiyk ia De Senaat komt ln den avond van 11 Januari aa weer byeen. Mr. ANTONIO. NIEUWE UITGAVEN. Het Historische Genootschap is met deze uitgaaf wel geluk te wenschen, want verschillende personen hebben zeer in teressante bydragen, vooral op folkloris tisch gebied, geleverd, terwijl mede is opgenomen het bekroonde tooneelstukje „Het kedoo" en bekroonde Westfrieeche gedichten. De bundel ls ln een mooi kleed ge stoken op de voorzyde prijkt een tee- kening van het oude (thans niet meer gebruikte) raadhuis te Spanbroek. De prijs van f 1.50 is voor deze 128 bladzyden druks zeker hiet te hoog en wy wenschen gaarne den bundel in han den van iederen Westfries. - Hoe een snuffelende luitenant een oud koninklijk besluit van 18ii opduikelde, waarbij f 100 verhooging werd toegezegd. Hulde aan mr. Ruys. Eind der campagne. Manlfestatlën en demonstratlën. Minister De Geer"8 zege. „Westfriesland's Oud en Nieuw". Bij deN.V. Drukkerij „West-Friesland" te Hoorn is verschenen de eerste West- friesche bundel, uitgave van het Histo risch Genootschap „Oud West-Friesland", onder redactie van een commissie, be staande uit de heeren Dokter Van Balen Blanken, thans te Bovenkarspel, vroeger te Spanbroek, Ruyterman te Hauwert, D. Brouwer te Erïkhuizen, Jb. de Jong te Hoogkarspel en P. Schuurman te Graft.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 19