T HERMAN NYPELS, groote korting TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS g Helder. VAN DONDEKDAG 13 JANUAnl 1927 Gemeenteraad v. Helder. Aanstaande Zaterdag 15 Januari Tot op dien datum geven wij de bekende op alle artlkeleh. Kledingmagazijnen De Inspecteur v. h. L. O. in de insp. Helder kan heden wegens ongesteldheid geen spreekuur houden. Jubileum W. H. Burgers. In het bericht omtrent het jubileum van den heer W. H. Burgers, zou men, ln btv trekking tot hot door het bestuur aange boden album, waar geschreven werd: „het geheel was vervaardigd ter drukkerij van O. de Boer Jr.". kunnen meenen dat ook de photo's ln het album voorkomende ter drukkerij voornoemd werden vervaardigd. Dit i* natuurlijk niet zoo. De photo's wer den gemaakt door den photograaf B. M. Beek er, Weststraat alhier en rijn thnna in zijn etalage geëtaleerd De heer J. Hoogeboom, ladingmeester bij de spoorwegen, zal 18 Januari a.s. den dag van zijn 26-jarig jubileum bij de spoorwegen herdenken. 16 jaar heeft de heer H. daarvan te IJ muiden gewerkt, de laatste 10 jaar te Helder. Tevens her denkt hij dien dag zijn zilveren huwelijks feest, coodat het een dubbel feest wordt. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de maand December 1926 werd de Leeszaal bezocht door 1640 mannen en 166 vrouwen, totaal 1693 personen. Uitgeleend werden 693 studieboeken, 2464 romans en 2832 kinderboeken, totaal 6489 banden. Aangeschaft werden de navolgende werken GoedhartBecker: De dood van de oude Mevrouw van Leeuwen; Galsworthy: De witte aapNoordzyOm de heilige erve, dl. 2GuentherVan de heks, die een heilige was; Jaarsma: Juffrouw Do- rothea's late liefdeSalomonsOver mooie boeken; Forbes: Van de roode Zee naar de blauweNIjl; Hnggard:01eo patra HamerllngAspasia Hamsun DroomereGunnarssou Oriuar Orlygs sonJensen Skandinavischo letterkunde van 18701926; Telrlinck: Mijnheer Ser janszoon Schreiber: die Niederlande Maltzahn: Een heilig neen. Ten gesehenke ontvangen Boer: Socrates; Hartog:Kant; Verslag van het congres voor alcoholbestrijding Verslag van het Nederlandsch paedago- gisch congres. ,*n Hutehonwe van Jan Steen". Heiman Bouber, de bhkende tooneel- achryver, komt hier persoonlijk mot ztyn gwzelsohap üjs. Zondag een voorstelling geven in Casino. Het ensemble Bouber beetaat uit prima krachten en zeer be kende artisten, waarbij o.a. de damea Aaf Bouberten Hoope, mm'r. Erfmann Sasbauh, (mevr. Poodb- v. Biene, Anny Verhuist en de heeren: Herman Bouber, JoÉian Elseusohn, Etnil Tianrott, André t. Dijk, Jcrry Kits ene. Dit gezelschap maakt nu een rondreis met hot In Amsterdam zoo populair ge worden: w'n Huishouwe van Jau Steen'' Ben attractie ervan Is, dat het 2e bedrijf gespeeld wordt op een woonschuit, welke steeds ln deinende beweging is, zoodat 't tn de zaal lijkt alsof de bezoekers mee wiebelen op het water. De speciale decors hiervoor worden alle meegebracht. Uit het Politierapport Aanrijding. Maandagavond werd door een man aan- fte gedaan dat te pl.m. 8.16 uur ln de -poortstraat een dame door eet jongen, die geheel links van den weg, op de reed, whb aangereden. De dame kwam door deze aanrijding te vallen en kon niet meer opstaan. Zy werd binnengedragen in een winkel waai haar eèrste hulp werd irerleend, waarna ze naar Casino werd gebracht, alwaar ze dien avond moest optreden lnJe meent t. Baldadigheid. Dinsdagmiddag werd door een chauf feur van een geneesheer aangifte gedaan dat een man opzettelijk tegen 1 '©t spatbord van zijn auto had getrapt, waardoor eeu deuk in het spatbord was ontstaan. Tegen dezen baldadige zal proces-vei baal wordtin opgemaakt. Gevonden voorworpen. Aan het Hoofdbureau van Politic alhier rijn als gevonden terug te bekomen: Twee paar sokken, een fietspomp, een beiastii iginerk, ©eni ring (met sleutels, een horiogeglas met raiwl van een |>oLs- hn*r])ug!e en een etui mot schrijfbehoeften. Aas do adrossos: Kuiper, Brouwenstraat 60, een porto mommie met ihh. IR. van Oaimpen, Doolhof B, eien blauwe postduif. G. Bakker, Nieuwstraat 47, een hoea. R. Marsman, Anemouestraat 16, een perteononriaio met inh. Koppen, Spoorstraat 68, een paar da- meshandlschoenen. Kuiper Veenstra, Hoofdgracht 10, e«n fantasie-broche. Godschalk, Koningstraat 54, een riïve- ren hiailsketting. VoeresahiM, Wiliieliminastiraat 24, bankbiljet. H Durik, Hoogstraat 98, .twee jeager hemdjes. Zwatonau, Krugerstraat 8, een porto monnaie met lhh. erjedcrlng van Dinsdagavond. De vergadering is voltallig. Voortgegaan wordt met dp Algem. Beschouwingen Gcut-begrootlng. De heer Smits Is het meest getroffen door lief geen gisteravond gezegd is, dat <le slechte toestand van de gemeentelijke buishouding in hoofdzaak het gevolg zou zijn van den al te grooten democratischen druk uit dezen Iiaad op het Ooilege toe gepast En de heer Eylders (altijd klaar er een procentsberekening van te maken) .stelde vast, dat dit de belastingbetalende burgerij zoowat 20 heeft gekust. De kwestie is maar hoe men de zaak beziet; de uitdrukking „te democratisch" herin nert spr. aan de begrootlngsdagen van 1924, toen van geheel andere zijde de waar schuwing kwam toch vooral rdet te demo cratisch te zijn, daar spr. anders het boech men vallen voor een pensioenstorting. Dit berust op geen enkelen reohtsgrond. Laat men dan het kind bij den naam noemen en zeggen wij vinden de vergoeding in ver houding tot den gepraesteerden arbeid te hoog. Medezeggenschap. Spr. komt nu tot de uitwerking van de motie-Zondervan betreffende medezeggenschap. Als men dit woord maar uitspreekt, worden de wenk brauwen al gefronsd, alsof men er een aanslag in ziet op het alleen bezit. En toch, men make zich niet bevreesd. Maar het kan de belanghebbenden toch niet onver schillig laten, zonder nu ook maar eens een waandeerend woord te hooren over de groote plaats, welke zij ln het productie proces Innemen, maar steeds ook zonder hen te hooren spreekt over salarisvermin dering en pensioenbijdragen. Door ge zonde medezeggenschap wordt het pri vaatbezit toch niet aangetast! Nog onlangs heeft men in de bladen kunnen lezen, hoe een groot Amerikaansch fabrikant zioh het gelukkigste voelde als hij onder zijn Ingezonden mededeellng. in zou worden gestuurd. Wellicht is dit ook mi AnTiAiwn vnn inonoocim, -o-ii r raqneeu. „noeiae, waarmeae ny anes ook op anderen van toepassing, zoodat, wij het straks kunnen beleven, dat het geheele College in het bosch verdwijnt, meesleu rend hen, die dien verkeerden druk uit oefden. Misschien la ook spr. daaronder. In ieder geval wenscht spr. voor zijn da den en de met zijn medewerking genomen besluiten de voEe verantwoordelijkheid te dragen. Spr. heeft naar zijn meening aan de gedane beloften zoo goed mogelijk ge tracht te voldoen. Dit geldt nog te meer voor die groepen, welke dit College hier ïebben geplaatst, niet om het maar blinde lings te volgen, maar wel om het zoo krach tig mogelijk te steunen. Spr. behandelt eerst de motie. Spr. iad oorspronkelijk' gemeend haar diode te onderteekenen, maar spr. is geenszins blind voor de oonsequenties daarvan, en wil ook niet zonder meer tot belastingver- hooging over gaan. Spr. zou' het in strijd achten met zijn eergevoel eerst deze motie mede te onderteekenen en dan voor feiten te worden geplaatst, waaraan hij niet zou kunnen medewerken. Want men spreekt zich door de motie zoo positief uit, dat men alles wil aanvaarden om maar aan belastingverhooging te ontkomen. Spr. had het practischer gevonden enkele bezuini gingsobjecten te noemen of den laatsten zin aldus te doen luiden, dat door het aan brengen van mogelijke bezuiniging het be drag der verhooging van de belasting tot liet minimum kan worden teruggebracht. De heer Schoeffeleuberger en anderen zeggen nu wel, dat wij daarover moeten praten, maar waarover? vraagt spr., en in ieder geval zullen wij eerst het werk stop moeten zetten. Spr. drukt zijn leedwezen uit over het feit, dat B. en W. niet bereid waren de behandeling dezer begrooting eenige dagen uit te stellen, dan waren we wellicht aan deze motie ontkomen. Ook is men er niet af door met een breed ge- een kon bereiken wat hij wilde. Hij begreep, dat hij veel aan hen te danken had en zij begrepen, dat hun belang wa.% een zoo hoog mogelijke productie. Is het beter te doen zooals aan de suikerfabr. te Halfweg geschiedde ,waar door stopzetting het ge heele personeel werkeloos werd, omdat er voor de aandeelhouders geen winst genoeg gemaakt werd? Wie durft te beweren, dat dit bij een goede medezeggenschap ook zou zijn gebeurd? In alle standen, bij aUe partijen, bjj alle levensbeschouwingen kan men zich bij eerlijke medezeggenschap vereenigen .En moeten wij ons dan op het standpunt plaatsen voor ons personeel eerst het salaris te verminderen, dan pen sioeubijdragen vRn 81/» te heffen, en ze er dan ln het G.O. over te laten praten? Willen wij tegenover het gemeenteperao- neei. eerlijk handelen en bovendien naar middelen ui trien om onze bedrijven gezond te maken, laten wij hen dan in de gelegen heid stellen naar eigen inricht en door uit wisseling hiervan het hunne er toe bij te dragen om de zaken in goede banen te brengen. De heer Bot begrijpt als christen democraat niet, dat twee vertegenwoordi gers van dezelfde partij (de heeren Van Os en Smits) de zaken zoo verschillend kunnen bezien. Spr. zou niet tegen de motie zijn, die hij onschuldig acht, maar weet niet waaraan hij zidh zou vastleggen. De heer Van Os: Je kan natuurlijk niet met belastingverhoogipg meegaan! De heer B o t zal op grond daarvan dan ook niet vóór de motie stammen. Den toe stand der gemeente acht spr. niet schitterend, maar de door B. en W. ver strekte staat is misleidend, zegt men. Maar wij moeten toch aannemen, dat deze cijfers betrouwbaar zijn. Wij staan inderdaad Is de laatste dag van onzen Balans Uitverkoop baar te zeggen: wij doen niet aan belas- '0G^ 1&B& 8811 li' öplto tingverhoo ging. Nu zal men mij toevoe gen: als eerst de ernstige wil >t is om te bezuinigen, komt de rest vanzelf. Maar het is mij geenszins onverschillig hoe men dat wE, en als ik voor de keuze gesteld word te kiezen tu/wchen de rooktabak en de pijp, zeg ik behoud beide maar, want het een heeft zonder het ander gaan waarde. Bjj spr. is de ernstige wil aanwezig zoo min mogelijk pijn te doen en hij zal vóór De Voorzitter: Pergelljkc oondlu- sie mag u er niet uithalen. Wij betalen niet zooveel als andere gemeenten, maar daartegenover staat, dat onze inkomsten ook kleiner zijn. toon, die in het Alg. Rapport heerschite. Wij hebben dezen winter kunnen hoo ren de uitmuntende radio-rede van den voorzitter van „Helderis Belang", een rede, die vele Nederlanders hebben doen besluiten om eens een kijkje te komen ne men in Helder. Het Is algemeen bekend, dat van kijkers koopers komen, zoodat deze propaganda voor Helder per radio mogelijk wel eenige vruchten zal afwer pen. Deze mijnheer werkt echter met 2 aan gezichten, want als voorzitter van Hei- der's Belang zegt hij, „menschen komt naar Helder, kijkt naar onze duinen, ons strand en onze badplaats, kijkt naar onze mooie zee, kijkt, komt, ziet en oordeelt over onze zindelijke mooie gemeente! Kijkt naar alles wat het gemeentebestuur van Helder der laatste 8 Jaren heeft ver richt. Komt en ziet! Er zijn goede verkeerswegen tusschen Huisduinen en Helder tot stand gebracht. Er Is een goede autodienst. Er is goed on derwijs, lager- zoowel als middelbaar, Zee vaartschool, Handelsschool, H. B. S., Am bachtsschool, Huishoudschool, M. U. L. 0.- school, fabrieksterreinen in overvloed. De gemeente heeft een goed geoutilleerde ar beidsbeurs met districtsbemiddeling. Zorgt voor de richting aan te geven voor be roepskeuze, tracht de werkeloosheid zoo te lenigen dat zij geen pauperisme kweekt. De gemeente heeft een pracht haven, er zijn echter geen schepen in, doch arbei ders genoeg om een goed havenbedrijf te kunnen bedienen. Dus hoorders van Nederland, komt, riet en oordeelt!** Dit is dus een goede reclame voor Helder geworden. De couranten hebben deze radio-rede opgenomen, maar deze nemen ook op de raadsredevoeringen. Wanneer we die nu gaan vergelijken met elkaar, dan moet men zeggen: wat zijn er toch een eigen- I aardige menschen in de wereld. De radio- De heer Bot meent, dat we nog tevre- rede in den Raad door den heer Bierste den kunnen zijn, al is onze visscherijj jjer gegeven, is precies andera en toch zijn bijv. niet rooskleurig. Maar er zijn toch gunstige symptomen; er komen bier bijv. visschere van elders aan den afslag. Üit de motie stemmen onder deze voorwaarde, Zoutkamp komt men hier een vischdro- gerü vestigen, enz. Dat zyn bemoedigende teekenen. Uitbreiding haven. De gemeen te moet wat meer propaganda maken voor -Je haven. Op dit gebied' is nog wel iets te bereiken. Tenslotte vraagt spr. om betere maatregelen Inzake de vischkisten aan den afslag. De heer Geurts moet diep zoeken om nog iets te vinden, wat niet reeds door an- Jeren ls besproken. De heer Borkert heeft een paar woorden gewijd aan den heer Schoeffelenberger. die spr. verkeerd acht. Er spreekt uit gebrek aan waardeering voor den arbeid van mede-raadsleden. Men moet dergelijke insinut ties niet uiten, daar dat hU ach de vrijheid voorbehoudt bij voorstellen, waarmede hij zich niet kan vereenigen, naar eigen overtuiging te han delen. Beroepskeuze. De heer Eylders heeft reeds enkele dingen oui te bezuini gen genoemd. Wel eigenaardig is, dat men in de eerste plaats grijpt naar sociale in stellingen. Uitvoerig betoogt spr. het goed recht van het instituut Beroepskeuze en haalt daartoe uitspraken aan van prof. van Ginneken. De heer Smits houdt een warm pleidooi vóór het voortbestaan ervan. Inkrimping onderwijs. Schaf de boventallige ouderwijzers af, roept men uit, krimp het Nijverheidsonderwijs in. Welja, zie van uw kinderen af te komen, men das buiig zou weiden u.s lid van den dan hebben we heelemaai geen scholen en onderwijzers meer noodig. Ons onderwijs is bier goud, wij mogen daar trotsch op zijn, maar het stemt ons ook gerust Spr. vergelijkt onze plaats met Hilversum, waarmede wij gelijkstaan, terwijl wij hier veel minder uitgeven. Niet'de boventallige onderwijzers weg; mügchien kan er hier en daar wat bezuinigd worden. De heer Borkert: Smits, je staat niet alleen hoor I De hoer Van Os: Je hebt de heele fractie achter je! De hoer Borkert: En dat steekt den heer Van Os! De heer Smits bepleit warm de be langen van het onderwijs en de instand houding der boventallige onderwijzers, om vervolgens te komen op de Bedrijven. Ook hierover zou nog veel zijn te zeggen, niet om te voldoen aan den wensch van sommigen onzer om te onderzoeken in hoe ver in de bekende brochure waarheden zijn gezegd, 't Is hier de plaats niet Over de daarin vermelde zaken te spreken, die hooren ook niet in de brochure thuis, maar in het georganiseerd overleg en bovendien zijn ze niet nieuw. Maar spr. wil liever bi] de verschillende onderwerpen zelf zeggen wat hierover te zeggen is. Alleen dit nog. Men kan wel gauw zeggen: schaf dit af en reorganiseer dat, b.v. de machines tot op wekking vah electrisohe kracht, waar de heer Schoeffelenberger het gisteravond over bad. Maar na hoeveel jaren zou dat tot eene bezuiniging leiden? Terwijl wij onmiddellijke bezuinj^ing noodig hebben. Pensioenstorting der wet houder a Zijn wethouders ambtenaren? (De heer Grunwald schudt van neen). Kort maandblad voor dik en dtin willen bezuinigen op al onze sociale instellingen, waarvoor wij Jaren hebben gevochten, de consequenties zelf aanvaarden en zonder motie maar voor stellen doen, dooh laten zij niet den Raad er in laten loopen. Wij aanvaarden dé oon sequenties van onze daden, wij zeggen: blijf af van al het moois dat wij in do af- gt'loopen jaren tot stand hebben gebracht! Wij zullen voor geen bezuinigingen zijn te vinden. Er kan niets gemist worden van wat wij hebben. We leven in een tijd van overgang en de tijd zal wel spoedig komen, dat het Rijk zijn verplichtingen tegenover «de ge meenten zal moeten nakomen. Tot zoolang zullen de arbeiders en middenstandera in onze gemeente moeten betalen voor het Rijk, dank zij de partij van den heer Eyl ders en zijn vriend Colijn. Over de loonen van het ge- meentepersoneel zegt spr., dat thans verschillende voorstellen komen, o.a, om 8V« pensioenheffing en 6 loons verlaging. Het gemeentepereoneel heeft het te goed naar den zin van deze heeren. Spr. vergelijkt den toestand met dien van het rijks- en particulier personeel. Al ja ren hadden de particuliere arbeiders ge profiteerd van de gunstige gelegenheid om meer loon te bedingen, voor in 1919/20 het gemeente-personeel een dragelijk loon kreeg. Dat was de tijd toen een democra tische meerderheid de Helderache raads zaal binnenkwam. En hoe sterker de ge meente-arbeiders nu meedoen om de de- cratische lijn te handhaven, des te langer /uilen zij dat „luxueuse" loon kunnen hou den. Vergelijking met het rijkspersoneel gaat niet meer op. nadat de loonen daar van door Colijn op zoo schandelijke mar nior zijn toegetakeld. Men wordt huive rig van de lage loonen van het rijksper soneel. Een gemeente-arbeider verdient van 80.tot 87.Is dit zoodanig, dat daarvan nog 10 afmag om de bêgroo- ting sluitend te maken? Het rijksperso neel heeft nog een kindertoelage, die het gemeenteperaoneel mist. Neen, de tijd voor loonsverlagingen is voorbij; het rijks personeel heeft een geweldige actie opge zet om hetgeen het heeft moeten verspe len aan Colijn terug te krijgen. Een moüe- Bulten is in de Kamer aangenomen voor 5 loonsverhooging. De arbeiders van Helder hebben gezorgd, dat hier een de mocratische meerderheid in den Raad ze telt en deze democratische meerderheid la verplioht alles te doen wat het leven van den arbeider kan veraangenamen. Kan men, omdat de werkeloosheid groot is, zeg gen, dat als een gemeente-ambteraar zijn 'oon houdt, de werkelooze daaraan mee betaalt? Een werkelooze betaalt niets, slechts als hij werkt en zooveel verdient, dat hij in de termen valt, betaalt hij mee. Moet men daarom zeggen, dat dientenge volge Borkert bij de nieuwe brug over de leuning gaat? Spr. zal dit jaar aan de verkiezings actie in onze gemeente niet meedoen, maar hij waarschuwt voor het laatst de arbei ders zich niet te laten misleiden en te zor gen, dat de democratie in de Helderache raalzaal gehandhaafd blijft. De heer Van der Veer roeent, dat het onjuist is als men zegt, dat een pa troon niet met zijn werklieden meeleeft; er zijn er genoeg, die dat wel doen. Helder drijft overigens niet uitsluitend op zijn werklieden. En menig arbeider van 60 jaar loopt nog flink en kwiek over de Raad zitting te nemen. Toen spr. vier jaar geleden ln den Raad kwam, zeide de buitenwacht: de soo.-dem. hebben een zetel verloren, maar geen spre ker in den Raad: Inderdaad is dit zoo, en spr. heeft nog nooit meer studie gemaakt van de finantieele zaken als deze vier jaar. Maar men kan nu eenmaal geen so cialist zijn zonder geld uit te geven. Ais straks dan ook raadsleden zullen worden aangevallen, vergete men niet, dat dezen in dagen van hoog-conjunctuur medewerk ten aan de totstandkoming van allerlei so ciale instellingen. De heer Biersteker: Maar sociaal is iets anders dan socialistisch! De heer Geurts bespreekt nu de motie. Spr. staat er evenzoo voor als de heer Smits, dat hij zich niet wil binden. In geen geval wil spr. aan het onderwijs tor nen. Er dient te worden ingegrepen in de uitgaven, maar de stellers van de motie zelven gelooven wel niet. dat zij er alles mee kunnen bezuinigen. Zij willen berei ken hetgeen mogelijk is. De vergelijking van de tabak en de pijp gaat dan ook niet op; het moet zijn de auto en de fiets. Men houdt dan althans iets over. Spr. komt in vele werkmansgezinnen, eni hij weet, hoe men letterlijk krom Ligt van d'e belastin gen. Inkomens van 82. moeten soms de helft afstaan aan den fiscus. Spr. houdt geen verkiezingsrede; het interesseert hem ueinig of men hem straks al of niet zal herkiezen. Maar hij meent een waarschu wend woord te moeten laten hooren. De lasten zijn werkelijk te zwaar geworden. Spr. heeft meegewerkt aan maatregelen als de 8 pensioenheffing, die toch noo dig waren. Men kan niemand daarvan een verwijt maken. De heer Heyblok ls eensdeels ver- oit-leden las spr. ln oen raadsleden dat de wethouders zich juist i ontwaarcMgd over de manier waarop men té veel ambtenaar voelen en te veel aan in de secties met het domme potlood wil ambtenarij doen. Maar als rij geen amb- bezuigen, anderdeels heeft hij zich uitbun- tenaar rijn. kunnen rij ook niet in de ter-'dig verheugd over den peaaimistischen na. B. en W. en de Raad worden beschul digd van te gooien en smijten met geld, we loven te luxueus, de democratische lijn is te ver doorgetrokken en de sociaal-de mocratie is de ondergang onzer gemeente. Mijnheer de Voorzitter, dit is een raads- rede, die zegt: „menschen van Nederland, komt nooit te Helder, de demooratie ver moordt je daar!" Spr. vergelijkt den toestand van vroe ger roet dien van thans, nu allerlei nuttige t.ociale instelling en, guede scho len, enz. hun werk verrichten. Het is de püeht, van de overheid te zorgen voor goed onderwijs, voor bemiddeling tusschen pa troon en arbeidera Is het niet een pracht- instelling, dat de overheid zorgt voor plaatsing naar Oost en West voor haar in gezetenen? Is het zoo gek, dat zij steun verleent aan werkeloozen en tracht hen werk te verschaffen? Spr. noemt voorts de kindervoeding, het aantrekkelijk maken der stad, de subsidies aan ooncerten, en gaat het dan aan te zeggen, dat wij met het geld smijten? Men moet niet vergeten, dat onze gemeente in hoofdzaak bestaat uit arbeiders, en wanneer wij als gemeente trachten het hen zoo aangenaam mogelijk te maken, is ook de arbeider in doorsnee wel genegen aan onze huishouding, die ook de zijne is, mee te betalen, ook al lijkt dat een beetje veel. Het aanhoudend agi- teeren van sommigen in de couranten te gen het gemeentebestuur zouden buiten staanders allicht kunnen doen denken, dat werkelijk de toestand zoo bar is. Onze in komstenbelasting is inderdaad niet laag, maar wij missen allerlei bijbelastingen, zooals de zakelijke b i ir ij fsbelasting, straatbelasting, vrijgezellenbelasting a la Mussolini Voordat onze arbeidersgroep en sommige andere democraten haar intrede in den Raad deden, trok men zich van een groote groep der bevolking niets aan. Nu deze groep mee profiteert van onze ge meentelijke instellingen, tracht men haar van ons te vervreemden door dit ge meentebestuur verdacht te maken. Spr. zegt tegen de arbeiders dan ook „kijkt, hoort en ziet! Vroeger moest gij betalen, maar kreeg niets, nu betaalt gij meer, doch krijgt waar voor uw geldl" Een leder, die een aanval waagt op dit de mocratisch beleid, zou kunnen worden be antwoord met „wat hebben jelui vroeger vöor de arbeiders gedaan?" Spr. komt nu op de mo 11 e. Zijn d'e hee ren, die nog oenig democratisoh gevoel hebben, niet wijzer om dat ding te tee- de voorzitter van „Helderis Belang" en de heer Biersteker onafscheidelijk aan elkaar verbonden® Hy uit daar een toon, die de gemeentejterwitf deWrênarbeiderioD zün naar buiten in opspraak brengt, en vele heeren hier in den Raad zeggen het hem 5üsten Jaar al ia De heer Verst e ge n: Dat is juist het schandaal, dat zoo'n boeren-arbeider niet verzorgd wordt! De heer Van der Veer: Het boe renbedrijf is van groot belang voor de maatschappij en het is toch zeer riskant 's Winters verdient een boer niet en moet hij even goed betalen. Laat ons niet uit sluitend naar de ambtenaren en werklie den zien. Andere toestanden komen er toch niet in de maatschappij en met demo cratie komen wij er niet Spr. zal vóór de motie stemmen. We zijn allemaal men schen en hebben allemaal recht op leven, maar de een rong niet meer dan de ander hebben. Gelijkheid krijgen we hier op aarde niet Als men er andera over denkt dan de democraten wordt men zoo'n beetje buiten de gemeenschap gebannen. Er moet bezuinigd worden en spr. wil niet de ver antwoordelijkheid dragen de mensohen door de belastingen uit te kleeden. De heer Van L o o zal niet meer over dien ouden tijd praten, we zijn veel te blij, dat we dien achter den rug hebben. Spr. begint met B. en W, een oompliment te maken over hun Voorwoord, waar door dingen naar buiten kwamen betref fende den finantieelen toestand der ge meente, die men wel wist, maar waarop het goed was nog eens de aandacht te vesti gen. Overigens is het in eiken Raad het zelfde: die er zitten, doen het niet goed naar de meening van wie er buiten staan. Spr. sluit zich aan bij hen, die de schuld van den precairen toestand onzer ge meente leggen waar zij behoort, namelijk bij de regeering. Er is gezegd: hadden we maar een Colijntje hier, maar de a.-r. zelf waren wat blij, dat ze hem kwijt waren. (Geroep, ook op de publieke tribune: Dat zou je denken!) De heer V an Loo: In ieder geval, wij zijn wat blij, dat hij weg ls. De samenstel ling der begrooting was een nachtmerrie voor het Ooilege, want hoe kan men een begrooting samenstellen zonder geld1? Wij mogen het College dan ook dankbaar rijn, dat deze begrooting aldus ontstaan ia. De heer Van Os: Van de begrooting ls niets meer over! De heer Van Loo: In ieder geval is de democratische lijn gehandhaafd. B. en W. hebben hun woord gestand gedaan, destijds afgelegd. Een deel van het Colr lege is teruggekomen op een tariefsveiv hooging. Spr. schaart zich bij de voorstan ders eener straatbelastlng. Men zegt nu kenen? Zijn rij werkelijk zoo naief, dat zij wel: gij verjaagt er de menschen mede. meenen, dat de Raad zich voor een derge- Maar dat zcjde indertijd A. P. Staalman lijke motie laat vinden? Laten rij, die door i ook met groote gebaren en het geschiedde 1

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5