Een Liefde in de Wildernis In GRIEP-tijd. AKKER's ABDYSIROOP. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. Voorkom dat de griep U grijpt. ZATERDAG 15 JANUARI 1927 55ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. Ingezonden Mededeellng. WEEKOVERZICHT. Binnenland. De griepepidemie. Evenals vorige week vangen wij ook nu ▼eer ons overzicht aan met eenige regels te schrijven over de griepepiderifie, die zich, in het bizonder in het büitenland, op onrustbarende wijze uitbreidt Geluk kig is d'e ziekte over het algemeen niet van ernstigen aard, hoewel zy reeds vele slachtoffers geèischt heeft De ziekte begint in den regel met een ..gewone" verkoudheid. Inderdaad, wij meenen ons geen onbe duidender kwaal te kunnen voorstellen dan een gewone verkoudheid. Maar juist door het veelvuldig voorkomen daarvan vergeten wij zoo gemakkelijk, welke kwaadaardige gevolgen een* verwaarloos de verkoudheid overgaande in „griep" kan hebben, zooals aandoening der ademhalingsorganen, oorontsteking, om van veel ernstiger ziekten als bronchitis en longontsteking nog niet eens te spre ken. Immers, meer dan 75 der geval len van longontsteking wordt toegeschre ven aan een verwaasloosde verkoudheid, hetgeen duidelijk blijkt in deze dagen van griepepidemie. Het is ongetwijfeld moeilijk zich tegen een onbekenden vijand te wapenen. Maar tot de zeer gemakkelijke te treffen voor zorgsmaatregelen behooren ten eerste het zooveel ihogelijk vermijden (tenminste voor zoover dit in de samenleving moge- lijn is) van besmettingsplaatsen, ais schouwburgen, trams, enz. en ten tweede het zich lichamelijk zoo goed mogelijk verzorgen, daar zwakke, bloed arme en overwerkte menschen het meest vatbaar zijn. i Een vOrkoudheid behandelen als een „ziekte", waarvan men wegens het ern stige karakter zoo spoedig mogelijk ver lost wil zijn; ziedaar tegenwoordig het voorschrift van den modernen geneesheer, die zich voor een griepgeval geplaatst ziet. De Volkenbond in het onderwijs. In het middelpunt van veler belang stelling staat het Instituut van den Volkenbond. En niet ten onrechte mee nen we, is de Volkenbond veler belang stelling waart, waar hij tracht te zijn de „verzoener der volken." Hoe moet de Volkenbond, zijn ont staan, zijn ontwikkeling, aan de jeugd worden geleerd? Dat is een vraag, die In onzen tijd gesteld moet worden. Moet komst tusschen de volkeren den oorlog onnoodig maakt. Het was dan ook een goede daad der Regeering, toen zij een circulaire uitvaar digde, dat het geschiedenis-onderwijs op de middelbare scholen ook moet omvat ten de voorbereiding .stichting en ver richtingen van den Volkenbond. Geestelijke sport Waar iif den tegenwoordigen tijd de belangstelling voor de lichamelijke sport minder wordt, wat grootendeels wel «te wijten zal zijn aan haar verruwing en de zich steeds meer openbarende behoefte aan „geestelijke kost" bij de menschen, is het niet te verwonderen dat de publieke belangstelling ook uitgaat naar het ko ninklijke schaakspel. Met groote voldoe ning valt te constateeren, dat de ambitie daarvoor niet alleen groeiehde is, maar dat ons land matadors herbergt, die als waardige vertegenwoordigers van ons volk met de beste spelers van andere na ties in het strijdperk kunnen treden. In den wedstrijd Euwe-Aljechin bleef onze landgenoot slechts met een miniem ver schil achter; en toch is het Aljechin, die waardig gekeurd wordt om zijn krachten met den wereldkampioen Capablanca te meten, een tournooi, dat op veelzeggende wijze dod* den Cubaan ontloopen wordt. Buitenland. China en de mogendheden. Het binnendringen der Ohineezen in de Engelsche concessie te Hankau, welke concessie een onafhankelijk stukje En- gelach territoir in China foeteekende, is een stevige Oostersche klap in John BulVs aangezicht en 't feit, dat die machtige John slechts een pijnlijk gezicht kon trek ken zonder het te wagen een klap terug I te geven, wijst er duidelijk op, dat de machtsverhoudingen zich aan het wijzi gen zijn. De nationalistische beweging in China is dan ook een onmiskenbaar succes. Dat de andere Europeesche mogendheden, die in China concessies hebben, zich zoo koest houden en er niet aan denken om de Engelschen in hun moeilijkheden bij te springen, duidt er op, dat ze al blij zijn, dat ze er tot heden zonder kleereoheuren afkwamen en zich daarom liever niet met matig worden tegengesproken. Dat het er spant, is echtêr zeker en het is ook dui delijk, dat èn de economische politiek van Calles, die de Ver. Staten tegen hem in het harnas jaagt, èn zijn anti-godsdien stige agitatie niet anders dan den onder gang van den regiem ten gevolge kunnen hebben. De bioscoop-tragedie te Montreal. Een vreeseüjke tragedie is de bioscoop- brand te Montreal in Canada geweest, waarbij een 70-tal kinderen omkwamen, niet door het onbeteekenende brandje, maar tengevolge van de paniek, die uit brak; in de onontwarbare kluwe van drin gende kinderen werden de jonge leventjes doodgedrukt. Montreal is ver van huis. maar daar om behoeft onze deernis er niet minder om te zijn en de les, die we er uit trek ken kunnen, niet mfnder leerzaam. Zoo'n gebeurtenis kan elke stad van ons land trel fen. By brand in een volle zaal is de zelf- beheeraohlng van alle aanwezigen een eerste verelsohte voor veiligheid; zulke beheersching kan by kinderen niet ver wacht worden, 'tle oJ. een roekelooze zorgeloosheid, wanneer we jonge kinde ren zonder gelejde van volwassenen naar een z.g. familievoorstelling laten gaan en even roekeloos is het als „modern" gehul digde opvoedingssysteem om zich er niet mee te bemoêien, hoe en waar jeugdige personen, die op Zondag met hun zakgeld het ouderlijk huls verlaten ,den dag door brengen. Een ènquête wees uit, dat de ouders van 80 der omgekomenen e^ on kundig van waren, dat nun kinderen de bioscoop zouden bezoeken. ENGELAND. zy, met het geschiedenis-onderwijs in het de besognes van anderen inlaten. begin der twintigste eeuw gekomen, plot seling voor den Volkenbond worden ge plaatst ala een geheel nieuwe gedachte? Maar de slimme Chinees begrijpt wel, dat noch Japan, noch Frankrijk, of welk ryk dan ook straks in staat zal zyn om Op deze vraag kan niet anders dan een hem te beletten het spelletje te herhalen, ontkennend antwoord worden gegeven, dat hy zoo suocesvol met Engeland te spe- Den Volkenbond in het onderwijs bren- Jen, schept de verplichting te wyzen op e vele vroegere gedane pogingen, om de zelfstandige staten langs geleidelijken weg te brenen tot een zekere internatio nale samenwerking; op het streven naar recht in de verhoudingen der Staten, als gevolg van geheel den ontwikkelingsgang der menschheid. De Volkenbond kan worden geschetst als een statenorganisatie, die in de toe- FEUILLETON. Roman van HULBERT FOOTNEK. Voor Nederland bewerkt door len wist. Ja, China zal vry worden. Voor de Chl- neezen is het te hopen, dat ze zoo ver standig zullen zyn om zich ook van de Russen los te maken, als ze het met hun overige vyanden hebben klaargespeeld, anders komen ze van den wal in de sloot. De troebelen in Mexico. Uit Mexico komen telkens berichten over revolutie en opstand, die even regel- Na de mijnwerkersstaking. Een conflict tusschen het bestuur van de mljnwerkerebond en de regeering. Pet bestuur van de mijnweikeiribonden h»*erft Dinsdag weer te Londen vergaderd teneinde de ©A-ste rapporten uit de dis tricten, sinds de opheffing der staking te bespreken. Benige sensatie veroorzaakte de mede- deellng van Ridhardson, dat Baldwin ge weigerd had. het bestuur te ontvangen om nogmaals de kwestie der niet weer werk gestelden onder de oogen te zien, alsmede de weigering van de geheel© re geering oim Oook te benoemen tot lid- werkman van de mynoommissie. Van zyn kant weigerde het bestuur nu om een drietal op te maken waaruit die regeering een keus zou kunnen doen. De bioscoop verboden op Zondag. Met 88 tegen 28 stemmen heeft de ^naafachaparaad van Surrey een voorstel W. J. A. ROLDANUS Jr. 46). geheel onvoorbereid. Boos keken rij hem aan. Een vreemde stilte viel in. Mahooley keek nieuwsgierig van den een naar den ander. „Kennen jullie hem?" vroeg hy. Jack beheersohte zich vlug. Hy sloeg met zyn vuist op de tafel en liet' met een grijns zyn groote gele tanden zien. JHbe heb ik het nou, het is Sa/m." „Sammy!" riep hy uit „Hoe komt die hier? Hier is Sammy jongensl Sammy, de Blanke SlavinJ" Een luid gelach begroette die grap. op eikaar en span over in de praam, die zy voor dal Sam klemde zyn tanden doel hadden. De vier flink gespierde man- bleef het eten binnenbrengen, nen waren wat die compagnons „kerels' „Hoe gaat liet Sam? vroeg Jack met noemden. Hun namen alleen waren een spottende be^rgdnesid, „Ben je al van aanbeveling: Big Jack Skinner, Black (len vreesdij keu schok bekomen, arme tot Openstelling van bioscopen op Zondag ■verworpen, ondanks een petitie van 14,000 namen van volwassenen uit het Londen- eche district Wiimbledon alleen. Een der wethouders verklaarde echter dat het pe titionnement de werkelijke opinie van het geheele district niet weergaf, en waar een oioeooop in dè landelijke districten in het ;eheel niet noodlg werd geacht, werd het voorstel na een scherp debatje verwor pen. DUITSCHLAND. De regeerlngscrisls. Curtius* poging mislukt? Naar in parlementaire kringen verluidt aoht Ourtius in verband met het besluit van de oentrumgroep zijn poging tot ka binetsvorming mislukt. Zekere kringen zien hier echter in het centrumlbesluit geen onvoorwaardelijke weigering en verwachten/ nadere onder handelingen. Uit dien Rijksdag. De begrootingsoamimissle uit den Rijks dag heeft na een scherp debat het krediet van 16 miljoen goedgekeurd dat aan fabrieken van oorlogsmateriaal zal uitge keerd worden by de omzetting van hun bedrijven. De commissie heeft de begroo ting van de afbetalingen voor 1927 aan den agent-generaal voor de schadeloos stelling nagezien en goedgekeurd. Zij be oopen ongeveer l*/4 miljard mark. Uit de textielnijverheid. Dreigende uitsluiting. Uit Kottbus wordt gemeld dat Woens dag in zake het loonoomfllot te Sorau by scheidsrechterlijke uitspraak besloten is dat de arbeiders aldaar, mett erugwer nde kracht van 1 Januari af, een var- hooging van 67, pet. zuilen genieten. NOORWEGEN. Ingezonden Mededeellng. Thans, nog meer dan anders, onmiddeliyk Uw dikke keel, Uw hoestje, Uw beginnende verkoudheid verzorgen met VEREENIGDE STATEN. Da Vareenlgde Staten en Mexico. N Toebereidselen. Volgens mededeeling van bet de/pari van oorlog te Washington rijn in Texas en Arizona (dus aan da Mexioaanscha grens) 16,000 man Amerikaansche troe pen saamgetrokken. Tal van officieren zijn naar de Mexioaanscha grens vertrok ken. Een antl-Amerlkaansche stratle te Gnadalajara. Mexico (stad1), 18 Januari Er heeft een anti-Amerikaansche betooging plaats ge had voor het Amerikaansche consulaat te Guadalajara. Slechts de aankomst van troepen heeft erger dingen voorkomen. CHINA. Nu ook onlusten ln Sjanghai De eerste troebelen te Sjanghai hebben den vorm aangenomen van opstootje* in twee Brltsche spinnerijen. De opstandlgen, Ingrijpends bezuinigingen gekandlgd. De troonrede, Woensdag by de opening van het Storting door den Ko,nlng voor gelezen, handelt in hoofdzaak over oeoo- nomlaohe aangelegenheden. De regeering beschouwt het finantieei herstel des lands ala haar voornaamste taak en zal in de nieuwe begrooting ingrijpende bezuini gingen voorstellen. De salarissen van de burgeriyke amb tenaren en beambten sullen met 127. mil- lloen kronen worden verminderd. Onder de in te dienen wetsontwerpen zal er ook een zhn tot reorganisatie van de lands verdediging. MAROKKO. De Spanjaarden. Aanvullinigstroepen hebben een sterke vijandelijke troepenmacht, die zich ln het dorp Harah in de Spaansahe zone van Marokko had verschanst, verdreven on der het toebrengen van zware verliezen. Shand Frase, Husky Marr en Young Joe Hagland, de ex-bokser. Nadat de paarden uitgespannen waren om te grazen, gingen de zes mannen naar de factorij, om op hun gemak te kunnen praten. De nieuw-aangekomenen vertelden uitvoerig van hun tocht en de moeilijk heden, die rij ondervonden hadden, doch roerden slechts even een gedeelte van hun Het was afschuwelijk, dat een jongen zoo iets overkomen jongen? goeden moest". Mahooley, die lachte en erg nieuwsgie rig was, vroeg: „Waar hebben Jullie het toch over, jongens?" „Heb je het verhaal niet gehoord?" vroeg Jaok met gehuichelde verbazing. „Hoe de arme jongen door een brutaal verblijf te Nine MUe Poïnt etThun onte meisje is geschaakt en op een eiland ge- moeting met den bisschop aan. Daar zat vangen gehouden? ongetwijfeld iets achter. Toen de bel voor het souper geluid tlM«mk dat je tante wljsl" lachte Ma hooley. werd, staken zy allen den wég over. De „Het is zoo," verzekerde Jack. keuken bestond in werkeiykheld uit een „En wie was dat meisje?" vroeg Mar eetkamer beneden en een, slaapvertrek booiey. boven; de feitelijke keukeh was in een Zy vertelden het bijgebouw achter. Toen de zes mannen „Hela Oharley! riep hij. uit „De knap- piaats genomen hadden aan de lange, ste meid van het mèer. Zy gaat door voor met zeildoek gedekte sohragentafel, kwam een mannenhaatster. de kok met een dampende schaal rijst „Best mogeiyk, zeide Jack. „Maar binnen! zyn noodlottige schoonheid was te mach Ds kok had de nieuw-aangekomenen tig vaar haar." door bet raam gezien, maar dezen waren de geschiedenis volgde. Daarin figureer den Jack en zyn makkers als toeschou wers. De verteller, geprikkeld door het applaus, overtrof zichzelf. Zy konden hun lachen niet inhouden. „Lieve help," riep Mahooley uit „Dat is de rijkste mop, die ik ooit gehoord heb. Die zal ik nooit vergeten!" Sam bediende tandenknarsend en rijn woede, die hem byna deed stikken, ver- bytend, verder. Hij achtte het beneden zich Jack's dubbelzinnig verhaal tegen te spreken. De bedoeling was, dat Sam by hen zou aanzitten, maar hU was liever van hon ger omgekomen. De inspanning, die het hem kostte ooi zich in te boudenv putte zijn krachten byna uit Toen hy ten slotte de tafel afnam, zeide Mahooley: „En nu moet je eens vertellen hoe het gegaan is." Hy liep den weg op zonder te weten of zich te bekommeren waarheen hy ging. Het eenige wat hy wilde was verder van zijn beulen af te zijnuÉH Volkomen overheerscht als hy werd door zyn woede, voelde hy, dat het zyn dood zyn zou ais hy niet iets doen kon om zich uit de afsohuweiyke positie, waarin hy zioh bevond, te bevrijden Maar wat kon hy doen? Hij kon zelfs niet buitenshuis slapen, omdat hy geen deken bezat. De armoede hadi hem geheel in haar macht Hy kwam weer wat tot kalmte, toen hy stond te kyken naar de op een heu vel staande gebouwen van de company post. Dat was een raijl van de Fransohe factorij- Het zien daarvan deed hem be- Ingezonden Mededeellng. Stop die rheumatlek! Verwaarloos nimmer de geringste aan val van riieumatiek. ne kan u maanden- Log pyn en ongemak kosten. Ofsohooa weinig menschen by vochtig of koud weer geheel bevrijd blijven, behoeft dese kwaal niet meer die kwelling te zyn ala hst ge val la. De oorzaak ia gewooniyk urine zuur, sn zooals bekend, is hst ds tsak der nieren om dit urinezuur en andere schade lijke bestanddeelen uit het bloed te fli- treereik Men kan derhalve ln het alge meen zeggen, dat man bevrijd kan blijven van iheumatiek, ala de nieren gezond ea geregeld werken. By slecht weer en na een gevatte kouds, of ala ongewone Inspanning de nieren verzwakt heeft, la derhalve de eenige vei lige weg om de werking dezer allerbelang rijkste organen te veraterken. Daarvoor wordt geen middel sterker aanbevolen dan Fostere Rugpyn Nieren Pillen, want tenzjj de nieren gezond zyn en goed wer ken, hebt gy kans niet van rheumathiek verschoond te blijven. Verzuim geen kost bare tyd. Neem Fosteria Pillen zoodra gy de minste rheumatische pyn voelt; wek de trage nieren op en versterk ze, sn be vrijd u zoodoende van nlerverschyneelea als rugpyn, spit, Ischias, rheumatlek en die ellendige urinestoornlasen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) by apo theken en drogisten L76 per flaoon. schromelijk overdreven tering van denken, dat hier mogelijk eea uitweg uit de moeilijkheden te vinden was. Hy beheersohte zich zooveel mogelijk en ging naar binnen. De gebouwen vormden drie zyden van een vierkant, dat op de baai open was. Links van Sam was het groote entrepot, daartegenover het kantoor, terwyi het huis van den chef daartuaschen achter een aardig staketsel lag. Alle gebouwen waren opgetrokken van vierkant gezaag de stukken hout. Een hooge vlaggestok rees in het midden van het kleine plein tje op, terwyi een klein brons kanonnetje aan den voet daarvan stond. Sam zag, dat de chef met twee dame» op de waranda een luchtje sohepte. Toen hij wat dichterby kwam, meende hy een van die dames al vroeger gezien te heb ben. Met uitgestoken hand kwam rij haar hem toe. „Wat ben ik blij u weer te rien, Mr. Gladding!" riep zy uit. En dan voegde zy er zachter aan toe: „Ik had u toen zoo graag willen zeggen hoe ik met u mee voelde, maar ik had er geen gelegenheid toe. Ik ben zoo biy, dat u er zoo goed af gekomen bent. Van het eerste oogenblik af wist ik, dat u onschuldig was." Sam was uit het veld geslagen. Hy boog verlegen. Wat wilde die vrouw van hem? Haar indrukwekkende stem bracht hem in de war. Te/rwyi xjj praatte poch ten rijn blikken den chef. „Zou ik u even mogen spreken?" vroeg hy. De ander stond op. „Zeker," zeide hy. „Ga maar mee naar binnen!" Hy ging hem voor in een kantoor en keek dan Sam typisch glimlachend aan. Hy ♦eette Gilbert Beatti en was een groote, slanke donkere Schot, even goed hartig ais ruw. „Wat kan ik voor je doen?" „Geef my een baantje," antwoordde Sam kortaf. „Onverschillig wat" „Werk je niet voor de Fransche fao- tory?" „Daar zien ze my niet meer. Je kan net zoo goed slaaf zyn." „Het spyt my voor jou," zeide Beattie, „maar de zaak wordt hier heel ander» geregeld. Ik mag zonder verlof niemand in dienst nemen. Je hadt aan het hoofd kantoor moeten sollioiteeren." Sam's lip trilde een weinig. Het hielp hepi nog al wat of hy dat wist! „En je debuut schynt hier ook niet erg gelukkig geweest te zyn," ging Beattie, die het vriendelijk bedoelde, voort „Met een meisje er vandoor te gaan of zoo iets. Dat is geen erge aanbeveling om een baantje te krijgen." „Het was nüjn schuld' niet." bromde Sam wanhopig. „Kam nu," glimlachte Beattie. „Je wilt toch de schuld niet op het meisje gooien?" Sam maakte een buiging ©n verliet het huis. Toen hy het pad weer afliep, zag hy Miss Macfcell op het hek leunen, en naar de over de Beverbaai ondergaande ion staren. Zy schrok even, toen hy achter haar kwam, en keek als iemand, die in zyn droomen verrast wordt Toen zy zag wie het was, begon rij te glimlachen, zy het ook wat droefgeestig. Doch dit alles was verspild aan Sam, omdat hy niet naar haar keek. (Wosdt vervolgd). heldersche courant ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. f nwwïwL? P- «n overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0 70, f 1.Modeblad reep f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 mimmers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galiard) Inge*, tneded. (kolombreedte ala redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Stiffy en Mahooley zetten hen span voor 1 arbeiders hebben zich met deze uit spraak echter niet vereenlgd en de fabri kanten hebben nu tegen 20 Januari de jiitsliuiting afgekondigd waardoor 86,000 werklieden suilen getrofien worden. „Loop naar de maan!" pre/velde Baan en verdween door de aohterdeur.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 1