Verzorgt Uw luchtwegen AbdusiroOP Een Liefde in de Wildernis NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA HEERLIJKS FIJNE CCEDKCCPE Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6289 ZATERDAG 22 JANUARI 1927 55ste JAARGANG FEUILLETON. voor fijns pijptabak ZACHT. GEURIG GOEDBRANDEND Aan deze eischen voldoet HEERENBAAI (Wordt vervolgd) HELDEN COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderaehe Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.-, Ned. O. en W. Indië zeepost f 2.10 ld. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, fl.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 L°s»e nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 p. regel (galjard). Inge®. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd,1 te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Win.terty d. Maan Zon Hoogwatei op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.*. Ingezonden Mededeeiing. Ingezonden mededeeiing. Jan. Zo. 23n.m. Ma 24 Di 25 Wo 26 Do. 27 v.' Vr. 28 Za. 29 9.22 v. 10.14 7.56 4.28 10.29 11 35 12.43 1.52 10.31 7.54 4.30 10.47 7.53 4.82 11.03 7 52 4 34 11 20 7 50 4.85 11 41 7.49 4 37 3.04 n. 12.06 7 48 4 39 0.25 1.02 142 2.31 3.34 4.51 007 043 1 21 2.05 3 - 4.11 5.28 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 22 Jan4.56 nar. Zondag 28 4.58 Maandag 24 5. WEEKOVERZICHT. Binnenland. 't Schijnt, dat de bevolking van ons land zoo'n beetje uitgegriept raakt en we, wat dèt betreft, 't ergste al weer geleden hebben..Gelukkig is de bezoeking ons nu eens voorbijgegaan zonder al te veel slachtoffers te maken, „gelukkig" zeggen we, omdat zoo'n griep-epideraie altijd droeve mogelijkheden biedt. Een vorigen keer schreven we, dat deze vaak- bespotte ziekte in 1918 méér slachtoffers had geëischt, dan heel de wereldoorlog; dat feit lag ons nog in 't geheugen, maar over juiste cijfers beschikten, we op het moment, dat we ons griep-praatje schre ven, niet. Dezer dagen echter heeft Dr. Heyermans, directeur van den Genees kundigen Dienst in Amsterdam een be schouwing over influenza en haar broer griep ten beste gegeven en daaruit bleek, dat in 1918 niet minder dan twintig millioen menschen aan deze ziekte gestorven zijn, inderdaad een aantal, dat het cijfer der directe oorlogslachtoffers verre overtreft. Wie daaraan denkt, spot niet met griep, zelfs niet als deze ziekte eens in minder kwaadaardigen vorm rondwaart. Ingezonden mededeeiing. Dt kwaliteit smaak! U qeur behaagt U Dt pry» verbaast U Dil zgn de wonderen Maar nauwlijks is de lichamelijke griep aan het wijken, of een ander gevaar be dreigt ons al weer: de politieke griep. In de verre verte komen de verkiezingen voor Staten en Gemeenteraad in 'tizicht en dat is voor ons volk het sein om zich met politieke haarkloverijen te gaan ver lustigen. Het stellen van candidaten roept alle partijen weer wakker en in die periode vooral komt het duidelijkjiaar voren, hoe rijk we, wat dat betreft, gezegend zijn; groepen, die men al lang een politieken dood gestorven waande, ontwaken uit de seizoen-slaap en roepen bij de ongelukkige meijemenschen de herinnering aan hun bestaan op. Alles voor het heil des vaderlands natuurlijk. Dat heil des vaderlands blijkt steeds ten nauwste samen te hangen met de verlangens van bepaalde personen, die er naar smachten om zich voor het algemeen belang op te offeren door zich candidaat te laten stellen. Meestal zijn ze er niet van te overtuigen, dat de gemeenschap hun offer niet wen6cht en als de politieke partij, waarvan ze lid zijn, het offer defi nitief afgewezen heeft dan achten ze zich geroepen een nieuwe partij te formeeren, die het welzijn „des lands" juister behar tigt. In een onzer vorige overzichten schre ven we over 't euvel der flesschentrekkerij het koopen zond :r bedoeling om ooit te betaleu waartegen de politie mach teloos stond. Deze kon slecht9 «waar schuwingen* verstrekken, omdatdedaders volgens onze strafwet niet vervolgd kon den worden, waarvan we de wetgevende macht een verwijt maakten. En zietdeze week werden alle eerlijke zakenlieden verblijd met het bericht, dat een nieuw artikel in onB strafrecht ont worpen is om in de bedoelde wetsleemte te voorzien. Dat is natuurlijk niet aan onze beschou wing te danken, maar wél blijkt nu, dat zelfs onze Nederlandsche wetgevende macht uit haar dommel te wekken is, als men ze maar voortdurend flink aan de ooren trekt. Jarenlang is er van alle zijden critiek uitgeoefend op de nalatig heid der regeering in het genoemde op zicht, maar ook nu schijnt de aanhouder dan toch weer te zullen winnen. Dat prinses Juliana door haar ouders op ernstige wijze wordt voorbereid voor de hooge bestuurstaak die haar wacht, blijkt wel uit het bericht, dat aij aan de Hoogeschool te Leiden in de rechten gaat studeeren. Dèt te weten, is wel interessant' voor het Nederlandsche volk. Maar waarom al die nieuwtjes vpn huishoudelijken aard gepubliceerd moe ten worden, -b.v. dat de Koningin die en die villa's is gaan bezichtigen voor een eventueelen huur, en dergelijke gewich tigheden meer, begrepen we niet. We leven in een democratisch en tijd, maar we misgunnen het aan den drager van het gezag om zich als andere ster velingen te midden van ons te kunnen bewegen. ENGELAND. Na de mljnw erkersstaking. Hoeveel Engeland aan kolen heeft Ingevoerd. Het ministerie van koophandel maakt in zijn orgaan bekend dat in den tijd dat de kolenmijnen stil hebben gestaan, ruim 20 millioen! ton steenkolen in Engeland zijn ingevoerd, die meer dan 43 mil lioen hebben gekost. Zij kwamen echter nog durder te staan wegens de slechts hoedanigheid van de brandstof van het vasteland. Engeland ln China. Nletrwe versterking van de vloot ln Chlneeeché wateren aangekondigd. Van Malta wordt gemeld dat, naar men gelooft, den SOsten dezer nog twee ka- nonneerbooten en een hospitaalschip, on der ^geleide van twee torpedobootjagers, naar China zullen) vertrekken. De Daily Mail zegt, na gewag gemaakt te hebben van de Engelsohe voorzorgs maatregelen te Sjanghai en elders: Met de Obineezen heef. Engeland geen twist en nooit gehad. Indien geweld gebruikt wordt, zal dit het eerst komen van Qhl- neesohen kant en niet van ons. Wij zoe ken niets op hun kosten. Engeland heeft Chlna's eenheid geëerbiedigd en heeft er altoos naar gestreefd die hoog te houden. Het blad verklaart ten slotte dat de Britsche handel in China niet kan vernie tigd kan worden zander dat de geheel© structuur van het hedendaagsohe China rot haar grondslagen geschokt wordt en het land bankroet gaat remigt ze van de prikkelende slijm, kweekplaats van ziekte kiemen, door zoo nu en dan te nemen, welke een balsem voor Uw borst is. Slijm- oplossend, borstversterkend, zonder vergiften of verdoo- vende bestanddeelen, 't beste bij verouderden hoest, bron chitis, kinkhoest en asthma. Overal verkrijgt*. In koker ft f 1.50, f 2.75, f 4.50 *e grootc flacon* zijn voordeeliger. in Londen en Schotland heeft de ziekte zich in het geheel nog niet vertoond. Een paar lijders zijn er slecht aan toe, maar er zijn tot dusver nog geen sterfgevallen. DUITSCHLAND. Het proces-Banaat Merkwaardige toestanden bij de Pruisische Staatsbank. Het proces-Barmat heeft tot dusver geen sensatie opgeleverd, zoo men ten minste de mededeel! ngen over de onge hoorde toestanden, die in de Pruisische Staatsbank hebben geheersoht, buiten be schouwing laat. Wat de oud-directeur van die Staatsbank, dr. Hellwig, de deskundige Soldat en de thans gepensionneerde pre sident van de Staatsbank Exaellenz van Jamlbois daaromtrent hebben meege deeld, mag waarlijk sensationeel heeten. Het „Leitmotiv" van het directorium dezer instelling schijnt te zijn geweest: Laat uw rechterband niet weten wat uw linker doet! Hier heeft de ambtenarij jarenlang hoogtij gevierd. Men vergat belangrijke beisluiten te algemeener ken nis te brengen. Niemand1 keek verder dan zijn neus lang was, ieder deed het hem opgedragen werk, maar ook niets meer dan dat. Men had' zijn eigen bevoegdhe den nauwkeurig afgebakend en men hoedde er zich angstvallig voor, zich op een gehied te hegeven, dat tot de compe tentie van een andier behoorde. Zoo werkte men rustig naast elkaar en soms door elkaar heen, zonder dat er iets van gemerkt werd. Dia een verleende credie- ten, de mider zorgde voor dekking, een derde had weer toe te zien, dat de rente Ingezonden Mededeeiing. De pokken. I Vorige week zijn er 676 gevallen van pokken aangegeven tegen 412 in de voor afgaande week. De ziekte heersoht eoh ter uitsluitend in het graafschap Durham met 849 en in en om Sheffield met 266 gevallen. In Lancashlre en Derbyshire zijn geen nieuwe gevallen aangegeven en Ingezonden Mededeeiing. Roman van HULBERT POOTNER. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. 49) Toen de «toran ten' slotte bedaarde, be- 'hoefde Musq'oosis er slechts op te zin spelen, dat hij naar de „kolonie" wilde paan, om een hartelijk gemeende mtaoo- diging te krijgen, die hij aannam, nadat hij twee jongens, Jeresis en HooLiami, in structie gegeven had hem twee dagen later met een kano te volgen. Wat er ln die dagen ook in Bela mocht omgaan, haar strak gelaat verried er Biets van. Geen enkele maal tenminste niet wanneer iemand haar zien kon hoog zij haar hoofd om te hooien of er soms een kano de bocht om kwam, of 81I]8 zij naar dien oever om het meer af te kijken I>© FLsh-Eaters bekommerden zich trou wens weinig om haar. Zij. hadden van de bemanningder boot de inboorliugn- lezinc van hetgeen in de woning van Joh nu v Gagnon voorgevallen was, ge hoord, dbch slechts hun schouders opge haald. Bela was niet goed bij haar hoofd, zeiden zij. Na een week kwamen Musq'oosis en de twee jongens terug. Bela vloog naar de kreek. Toen de oude man bij zijn tepee kwaan, zat zij daar roet een buitengewoon onverschillig air ts werken. Nogmaals voerden zjj hun kleine come- die op. Bela wilde niets vragen en Musq'oosis wilde niets zeggen zonder dat hem iets gevraagd wenk Bela was de eerste, die toegeven moest. „Wat heb je gedaan in de factorij?" vroeg zij. „Alles in orde gebracht," antwoordde Musq'oosis „Met jouw geld een span ge kocht voor Saim. Het zwarte span van Mahooley." „Dat is veel te goed' voor Sam," zeidie Bela minachtend. De oude niain keek haar eens aan en haalde zijn schouders op. Verdere inlich tingen gaf hjj uit eigen beweging niet Toen Bela het niet langer uithouden kon, vroeg zij „Heb je geen nieuws in de factorij ge hoord?" Musq'oosis lachte en kreeg medelijden met haar Hij vertelde haar wat hij ge hboid had'en liet slechts sombere feiten weg, waarvan hij het 'beter vond, dat zij ze niet wist „Heerlijk, dat de mannen Sam er zoo tusschen nemend zeide zij bitter. „Dan zal hij misschien verstandiger worden." *,Hit is anders nu all right" beweerde Musq'oosis. „All right 1" riep zij uit „Nu hjjl een span heeft zal 'hij pedamter zijn dan ooit. Hij zal zich nu wel den voornaamsten man ln het land voelen." Musq'oosis keek haar verbaasd aan. „Wat bezielt jou toch? Je hebt me dat heele eind weggestuurd' om een span voor hem te koopen. En nou wordt je boos, omdat hij1 het heeft" „Tk héb je niet gestuurd. Je hebt uit eigen beweging gezegd, dat je gaan zou." „Be ben gegaan omdat je zei, dat jij zou gaan, als ik niet ging. En ik wou niet, dat jij je weer even belachelijk zou aanstel len als de vorige maal. Ik ben gegaan, omdat je me beloofde dan hier te zullen blijven." Bela kon daar onmogelijk iets tegen inbrengen, dus bleef zij zwijgen. „Je bent tooh net als alle andere vrou wen," zeide Muisq'oosis minachtend. Bela had een idee, dat zij van Jeresis of Hooliam meer zou kunnen hooren, van wat er in de factorij gebeurde, maar 'haar trots verbood het hun te vragen. Wanneer zij een van de twee jongens imidden in een groep menschen zag staan, wist zij steeds een voorwendsel te vinden om' daarbij te gaan staan. Doch zoodra zij dichterbij kwam, hielden zij met vertellen op, zoodat zij niets hoorde. De jongens van den stam waren bang voor Bela. Dat versterkte haar vermoeden, dat er iets was, dat zij weten moest In het kamp deed het 'bericht de ronde, dat er dien avond op den oever van het meer een „concert" gegeven zou worden. Bela, die haar eigen denkbeelden over zingen had, had het land aan het ruwe zingen' van haar stam ge noo ten en het een- toonige accompagnement van den stick- kettle; maar toch besloot zij er dien avond' heen te gaan. Zij' wachtte, tot het gezelschap goed en wel weg was, liep het dan na en ging on gemerkt in den buitensten krin^ der vrouwen zitten. Dergelijke feestelijkheden duren bijna den, heelen avond. Tijdens de pauzen van het concert, waarin de trommelaars hun atiok-kittle boven het vuur houden, om het vel te spannen vroeg iemand aan Ingezonden Mededeeiing. Nierkwalen maken u spoedig oud! Het komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizeligheid, ze nuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoon lijk een gevolg van overspanning der nieren het zijn waarschuwingen van de nieren, dat zij sinds lang hulp behoeven.. Want gedurende uw heele leven, dag on nacht, werken de nieren om de vergiften uit uw bloed te filtreeren. Als zij hierin falen, kunnen ernstige en diepgaande kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen zich dan ln het bloed op, en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroorzaken; of wel wordt een onvoldoende hoeveel heid water aan het bloed onttrokken, waardoor zich waterzuohtige zwellingen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaaBstoornissen, niersteen, niergruis, blaas ontsteking, ischias, spit, vermage ring, zenuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer ver schijnselen. Wek de nieren op en versterk ze met Fosteris Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt recht streeks op de oorzaak van uw kwaal, rei nigt en versterkt de nieren, lenigt de urinekanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Fosteris Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.76 per flaoon. Jeresis of hij BeJa's blanke gezien had. Daar was zij juist voor gekomen. Ziji luis terde ademloos. „Ja," antwoordde Jeresis. „Is hjj1 groot en mooi?" „Neen, middelmatig. De 'andere mammen noemen hem blanke slaaf, omdat Bela ham ontvoerd' heeft." „Bela is gek," zeide een ander. Zij wisten absoluut niet, dat zijl er ook was. De vrouwen om1 haar heen beken 'haar nieuwsgierig aan. Bela glimlachte minachtend. „Een andere vrouw heeft hem nou," ging Jeresis onverschillig voort. De glimlach 'bestierf op BeJa's gezicht. Het was ailsof een roodgloeiende naald1 in haar 'borst gestoken werd. „Wie?" vroeg er een. ,jDe blanke vrouw, die hier geweest ia Die zoo roet haar hoofd schudt." „De sprinkhanen-vrouw,"' zeidie een ander. „Ik heb ze bij het hek van de company- post gezien," vertelde Jersis verder. „Zij stond aan den eenen en hij aan den an deren bant Zij keben elkaar -zoo gek aan, net als blanken altijd' doen. Zij zette igroote oogen op en sprak heel zaóhtjea Men zegt, dat hij1 iederen avond' naar haar toe gaat." De zaak was voor de meesten van geen overwegend belang en Jeresis' verhaal werd door een nieuw lied onderbroken. Bela bleef stil als een standbeeld zitten waar ziji zat tot zij dacht dat men niet meer op haar lette. Dan sloop zij ln het donker weg. Musq'oosis schrikte wakker toen hij ruw door elkaar geschud werd. Alles be halve goedgehumeurd' ging hij rechtop in zijn deken zitten „Wat is er?' vroeg hij. Bela dacht er nu niet over oomedie te spelen. „Ik heb je 'beloofd, dot ik niet naar de factorij zou gaan," antwoordde zij buiten adem. „Maai- ik kom je nu zeggen, dat ik gaan moet Ik moet mjjin belofte terug nemen. Ik moet gaan en gauw ook." „Ben je nu waarachtig zoo gek als zij zeggen?" vroeg Musq'oosis. „Ja, ik ben gek," stamelde zij. „Neen, ik iben niet gek. Maar ik zal gek worden, als ik 'hier blijf. Je .bent een slechte vriend voor mij. Jij hebt mij niet verteld, dat een blanke vrouw mijn man naloopt Ik moet vannacht gaan." „Bliksems nog toe!" zeide Musq'oosis. „Geef me mijn woord terug!" smeekte Bela. „Ik moet nu gaan." „Ga naar bed," zeide Musq'oosis. „Mor gen zullen we wed eens kalm praten. Ik 'moet nu slapen. Ik ben moe." „Ik moet gaan, dadelijk," herhaalde zij. Huister eens goed naar imij! Ik heb het je niet verteld, omdat het maar onzin is. Zij is een oude vrouw, een malle gans. Ben je bang voor haar?" HÜ is «en blanke," zeide Bela. Hij weet meer dan ik. Zij weet hoe zij een man vangen kan. Ik <ben niet heelemaal blank. Be woon bij' de Indianen. Hij haalt daarom zijn neus voor mij op. „Ja, ik 'ben bang voor haar. Geef me mijn belofte terug. Ik ben niet gek. Ik heb alles ge daan wat je gezegd hebt. Maar ik moet gaan kijken."

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 1