Werkhanden BINNENLAND In&usKohbn zal alsnog worden getracht ia Tenslotte wordt de post „onderhoud be POLDER „HET KOEGRAS". "Vrijdagmiddag te half drie vergaderde het Bestuur vani den Polder „Het Koegras m hotel „Bellevue" alhier. De heeren Loopuijt, Blankman ea Bakker hadden be richt van verhindering gezonden, de L^Kie laatsten wegens ongesteldheid. TM dyk- graat, de heer J. J. Verfaille, drukt z beste wensclien uit voor hun spoedig her stel. Na lezing en goedkeuring der notulen komt allereerst aan die orde vastelkng eenet Suppletoire begrooting 1926. Deze dlenit tot dekking van de volgende bedragen: Afkoopsom van de jaaTltfksche bijdrage in de kosten van helmbeplanting van de Graaflykheidsduinen en van den Zand dijk 10.956.20 Verhooging van den post 1ccnni. „Onderhoud v. wegen met l.wu.ui 12.835.216 Ter dekking hiervan zal een1 geldleen! ng worden aangegaan groot 10.000. terwijl de rest 2835.21" zal worden overgeschre ven uit het batig saldo voor den dienst 1925. De heer La ma m Trip vraagt of het niet mogelijk is deze kosten' van herste van den Doggersvaartweg op het Rijk te ver halen, omdat deze zijn ontstaan door de af sluiting van deni Rijksstraatweg tijdens het herstel. De Voorzitter antwoordt, dat hier omtrent nog onderhandelingen met den Mi nister van Waterstaat worden gevoerd. tDe heer Laman Trip meent, dat het Bestuur van den Polder zich moet wenden tot het gemeentebestuur van Helder, omdat de burgemeester vergunning heeft gegeven het vervoer ikngs den Doggersvaartsweg te De Voorzitter acht dit onjuist Niet de minister zal zich schikken naar het ant woord1 van den burgemeester, maar juist omgekeerd. De vergunning is verleend door den Commissaris der Koningin. De suppletoire begrooting wordt hierna vastgesteld. Begrooting 1927. De begrooting 1927 sluit in ontvangst en uitgaaf op 81.629.83. Om de uitgaven te kunnen dekken, zullen de polderlasten op 7.per Hectare moeten worden gebracht. Deze verhooging is noodig om de wegen in een goeden staat van onderhoud te doen blijven. De jaarwedden en presentiegelden zij® weer tot dezelfde bedragen vastgesteld ais het vorige jaar. De hee: Mam is thans, op arbeidsovereenkomst, ais op zich tor werkzaam, waardoor voor hem geen pen sioensbijdrage meer behoeft te worden ge stort. Om met het uitbaggeren der vaarten naar eisch te kunnen doorgaan, wordt weer 2000 noodig geacht. Voor onderhoud van sluizen, bruggen, enz. ös wederom noodig een bedrag van 1100, voor onderhoud der wegen wordt 1500 geraamd, voor aankoop van verhardingsmaterialen 1000 M'. grind 3600, 200 Ms. grind voor verkoop l 700, 350 M*. Amhemsch zand 1050. Voor het vervoeren dezer hoeveedheden wordt ge raamd 1900. Onderhoud en verharding der wegen. Hieromtrent zeggen Dijkgraaf en Heem raden in hun memorie van toelichting: Kon bij, de begrooting voor 1926 omtrent het teren van wegen nog weinig worden meegedeeld, in den loop van dat jaar is ge bleken, dat het gebruiken van teer, ais sproei- en bindmiddel, een van de weinige middelen is om het „los worden" van het wegdek te voorkomen en de toepassing er van een noodzakelijkheid, om gewalste we gen in een goeden staat van onderhoud' te doen blijven. Waar dijkgraaf en heemraden voor 1927 niet over een voldoende hoeveelheid' teer van da gameerto-gasfabriek te Helder kun- r an beschikken (in 1926 werd pL m. 120000 U gebruikt) en het afdekken van een ge deelte der geteerde wegen met _spramex wenscheüjk is, omdat deze stof over de teer een berter afsluitende laag aanbrengt, wordt voor 1927 voorgesteld met spramex te be handelen ongeveer 10000 MJ. wegoppervlak van den Strooweg en van den weg langs den Zanddijk, waarvoor geraamd wordt f 3600 Aankoop van 20000 L. teer van de gemeente-gasfabriek, voor den Doggersvaartweg700 Huur van een sprfimexketel 200 deze een moer gunstige regeling te krijgen. De ramingen de^verschiltonde hoofdstek- ken zijn als volgt: Belastangen f 27.28d.58, inkomsten van, bezittingen J 588.25, andere gewone ontvangsten 763, buitengewone ontvangsten f 3002. Aan jaarwedden is ge raamd een uitgaaf van 8268.92, voor aan leg en onderhoud van werken J 18.250, rente enl aflossingen f 1556. Pogingen tot vermindering van lasten. De heer Jimmink wil den post „uit diepen van vaarten en slooten geheei schrappen of verminderen met 600, de heer Hoogschagen wil het een jaar uitstellen; de heer Van der V eer voelt niets voor verlaging van den post, omdat men den baggermolen toch moet gebruiken en schoonmaken. Dan maar liever geheel schrappen, meent hij. De Voorzitter meifct op, dat het hem genoegen doet, dat de heeren den toe stand der vaarten en slooten zoodanig vin den, dat ziji meenien. dat gerust een jaar kan worden gewacht. Het Bestuur deelt even wel deze meening niet en meent, dat, wil len we straks niet weer verzinken in het moeras van vroeger, een jaar of vijf moet worden doorgegaan met uitbaggeren zooals tot nu toe geschiedde. Over dammen komen regelmatig klachten in. Na eerJge discussie wordt het voorstel- Jimmink om den post met f 600.— te ver- öm onderhoud vragen, minderen, aangenomen met 8 tegen 4 Voorzitter zegt dat dan eisohen stemmen. Tegen de heeren Zander, Dito. aan beharding dienen te worden gesteld schoeiing der opslagplaatsen" met f 300 verminderd, waardoor in totaal bezuinigd is 4800. De polderlasten verminderd. De heer Sleutel stelt thans voor de polderlasten op 6.te bepalen; de Voorzitter merkt op, dat hier geen werkelijke bezuinigingen zijn bereikt, slechts op papier is bezuinigd. Na «enige verdere discussie wordt de omslag bepaald 6.70 en het kohier van polderlasten vastgesteld op een bedrag van 22219.14. Aan de orde is thans: Verzoek van P. J. Peereboom, naimens K. Smit Cz., om den weg tussohen de Oallantsooger- en de Nieuwevaart (Schei- dingsvliet) voor poldersrekening te ver harden, met afwijzend advies van het Dag. Bestuur. Adressant is bereid een strook grond langs zijn eigendom af te staan en boven dien bij te dragen in de kosten van aan leg en vertrouwt, dat ook andere landeige naren daar zullen willen helpen. Het dag. Bestuur wijst er op, dat het hier een particulieren weg betreft, en de heer Van der Veer zegt dat 200 bun der land in den polder noch weg, noch water heeft, zoodat de opmerking, dat het de eenige niet-beharde weg is in den pol der, onjuist is. Ook de heer Gr in had reeds op die onjuistheid gewezen en gaf in overweging dat adressanten eerst zor gen voor beharding en dan aan den polder Ingezonden Mededeellng. ruw, rood ol beschadigd worden weor spoedig gaaf en zaohi met Doos 30 ot. PUROL Kreuger, le Vroonstraat 66, een bruine handschoen. v.Dok, Molengracht 6 a, een paar handschoenen. Trekklngsltyst van de verloting „Dorcas". 4600 Beschoeiing boorden N.-H. Kanaal. Hierover zegt de memorie van toelichting: Volgens de thans bestaande voorwaarden is de polder verplicht, de beschoeiing van de boorden langs het Noordhollandsch k&naai Dij de opslagplaatsen, geheel voor zijn reke ning te onderhouden. Dit is een algemeens maatregel, die kortelings in werking is ge treden* Volgens een schrijven van den Hoofdingenieur te Aifcmaa-r, van 18 Sept. 1926, zijn twee der opslagplaatsen., A en B aan vernieuwing toe. De kosten werden ge raamd op 2300 u 2400. Omdat de polder echter nog weinig van de opslagplaatsen gebruik heeft kunnen maken, walde ge noemde Hoofdingenieur aan den Minister voorstellen, in dit geval, die kosten gelijke lijk tusschen den polder en het Rijk te ver doelen. Bij brief van 21 October dla.v. hebben dijkgraaf en heemraden zich tegen deze Tegeilng verzet en den Minister gevraagd de kosten geheel ten laste van het Rijk te brengen. Bij brief van 10 December jj. heeft de Minister daarop geantwoord, dat die ver- jreuwing nog niet dadelijk noodig Is, maar dat, ais de polder de vernieuwing ln 1927 wenschtj dit kan worden bevorderd, mits de polder 1000 in de kosten bijdraagt Wijl, aiB wellicht over enkele jaren, de vernieu wing door het Waterstaatsbestuur, noodig womt geacht, de kosten dan onvermijdelijk geheei voor polderarekening zullen komen, •tellen zij thans voor op het voorstel van ten Minister in te gaan en hst bedrag op deze begrooting uit te trekken. van der Veer en de Voorzitter, Eveneens wordt aangenomen een voor- stel-Jimmink om den post onderhoud sluizen en bruggen met 300.te ver minderen. Tegen de heeren Dito, van der Veer en de Voorzitter. Hetzelfde is het geval met den post voor onderhoud der wegen, die imet f 500— verlaagd wordt. Dezelfde heeren stemmen tegen. De heer Laman Trip stelt opnieuw voor geen grint meer te verkoopen aan de ingelanden in verband met moeilijkheden, om dit behoorlijk te controleeren. De Voorzitter merkt op, dat het Bestuur waarlijk niet op dezen verkoop gesteld is, die niet anders dan last veroorzaakt. De Ingelanden vinder er evenwel eenige ba ten in. Het voorstel-Laman Trip wordt niet gesteund en komt dus niet in stem ming. De heer Laman Trip vraagt inlich tingen betreffende he* hooger ramen van vervoer van grint en zand; De Voorzit ter wijst op het zwaarder verkeer en de hoogere transportkosten. De heer Vries drukt zijn bevreem ding uit over het feit, dat de polder het plantsoen te Julianadorp moet onderhou den; de Voorzitter antwoordt, dat met met het gemeentebestuur van Helder on derhandeld wordt over de rioleering te Julianadorp. De onderhandelingen vor deren evenwel nog niet hard. Het Bestuur heeft voorgesteld een eenvoudiger riolee ring te maken en deze evenals liet plant soen, door de gemeente in onderhoud te doen nemen. Oeen sprömex op de wegen. Thans komt in bespreking den post be treffende de besproeiing der wegen met sprfimex en den aankoop daarvan. De heer J immink wil den post 4500.ver minderen met 3200.Voor een proef acht hij 1300.— voldoende. De Voorzitter wijst er op, dat het geen proefneming is. De heer Van der Veer zegt, dat de post in hoofdzaak noodig is voor den Duinweg. Er is wel gezegd, de Duinweg had er niet moeten komen, maar hij is er nu eenmaal. Rijk, provincie en gemeente hebben subsidie verleend en hebben'toe zicht op de wegen. Als wij den weg niet goed onderhouden kunnen die lichamen het onderhoud wel eens overnemen van ons en dan zou het wel kunnen gebeuren, dat de polderlasten nog hooger werden. De heer Laman Trip wijst er op dat de polder van dien weg niet behoeft te maken een straatweg, ook niet een ge teerde grintweg. In 1926 is aan wegen- onderhoud uitgegeven 3500, in 1922 6249, voor 1927 wordt geraaimd 14550, dat is 132 pet. meer dan 5 jaar geleden. Spr. wijst op de wenschelijkheid overleg te plegen met het gemeentebestuur, dat kan lasten heffen voor vervoermiddelen die de wegen kapot rijden. Door enkele gemeenten wordt in het onderhoud der wegen reeds bijgedragen, o.a. door Cal- lantsoog en Bennekom De heer Van der V*er erkent dat het rijk de oenten opstrijkt, de ingelanden der polders het wegenonderhoud moeten betalen, en dat de wegen door de stedelin gen stuk worden gereden. Laat de heer Laman Trip, die zooveel geleerder is dan spr., dien weg maar eens aanwijzen om daarin verbetering te brengen. De heer Laman Trip meent, dat de eerste weg is, overleg niet het ge meentebestuur, dat belastjng kan heffen van ondernemingen, die op doorgaande wegen te boel kapot rijden. De Voorzitter wijst er op, dat Cal- lantsoog bevorderd heeft de tot stand ko rting van den Duinweg, een gedeelte in onderhoud kreeg en voor dat onderhoud een regeling heeft getroffen met het Hoogheemraadschap. «Als wij voor een jaarlijksche.bijdrage van een paar hon derd gulden van het wegenonderhoud af konden komen, zouden we dat graag ac- oepteeren. Spr. bepleit verder het gebruik van spriimex zijnde een goed bindmiddel. De heer J Immink acht onderhoud met grint en basalt voldoende, terwijl de heer Hoogsohagen den post wil halveeren, dus op 2260 brengen. Voorzitter vindt, dat men dan een eigenaardig koopmansstandpunt Inneemt, we zijn niet aan 't onderhandelen over een kalf. Tenslotte komt het vooratel-Jlmmlnk, om den post met 3200 te verminderen, in stemming en wordt aangenomen met 9 tegen 8 stemmen, tegen de heeren Dito. Van dor Veer cn de Voorzitter. en gezien de stemming van vanmiddag betwijfelt spr. of de polder meer wegen in onderhoud zou willen nemen. De heer Van der Veer wijst er nog op, dat vroeger de heer K. Smit de eenige was, die zich tegen verharding van den weg verzet had. Had hij het toen geac cepteerd, dan zou hij een doorweg gekre gen hebben. Met algemeene stemmen wordt afwij zend op het adres beschikt. Benoeming Commissie voor het nazien der Rekening 1926, Tot leden dezer commissie worden be noemd de heeren Grin en Hoogschagen. Rondvraag. Bij de rondvraag verzoekt de heer Laman Trip het Dag. Bestuur over leg te plegen met het gemeentebestuur over het onderhoud van de wegen voor doorgaand verkeer. De heer Dito acht 't gewenacht zich over deze zaak te wenden tot den Bond van Noordhollandache Waterschappen. Dit zal geschieden. De heer Hoogsohagen vraagt In lichtingen omtrent de rioleering te Julia nadorp. Hierboven is reeds medegedeeld, dat hieromtrent nog onderhandelingen gaande zijn met het gemeentebestuur van Helder. In verband met de plannen om een straatbelasting te heffen, acht Voorzitter het goed, dat de eigena ren zelf voor een eenvoudige rioleering zorgden, die wellicht goedkooper zou zijn. Hierna sluiting. Marine-vSportvereenlging „Zeemacht". Ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan heeft bovengenoemde vereeniging een tweetal feestavonden georganiseerd. Vrijdag 4 dezer zullen in Casino groote wedstrijden plaatshebben (op het voet balterrein op 's Rijkswerf voetbalwed strijden), welke zullen worden afgewis seld door zang. Zaterdag heeft een gala avond plaats, die gewijd is aan vermaak. De Mandolineclub „Ars et Labor" zal zich hierbij doen hooren, de heer R. Las- scher zal zingen, terwijl verschillende heeren demonstraties boksen, schermen en acrobatjek zullen geven. Een fraai uitgevoerd, uitvoerig ge denkboek is hieromtrent verschenen, dat een groot aantal portretten en andere afbeeldingen bevat, alsmede bijdragen van den kapitein der mariniers L. Spiegelberg, eere-lid der vereeniging, W. A. J. Roe lofsen, le luit. der mariniers, Hoofd der Marine-Gyinnastiek- en Sportschool, M. G. van der Lans (Soerabaia), eere-lid der vereeniging, Dr. Minkema, hoofdofficier van gez. le kl., N.M., M. H. van Duim kap.-luit. ter zee, Dr. W. T. Hubert van Blijenburgh en P. W. Scharroo, Voorzitter der Kou. Ned. Athletiek-Unid. Voorts be vat het Gedenkboek de uitvoerige ge schiedenis dezer 10 jaren, een overzicht van de Kampioenswedstrijden, en nog vele andere, voor sportvrienden interessante wetenswaardigheden. Gevonden voorwerpen. Aan het Hoofdbureau van Politie alhier zijn ais gevonden terug te bekomen: een glacé handschoen en een school-étui. Aan de adressen: Moorman, Oostslootstr. 40, een fransch'e huisdeursleutel. H. Dito, Bloemstraat 24, een bruin wollen handschoen. Hoogerwerf, Bootmansteeg, een bank biljet en een broche. Hollunder, Friesche buurt, Koegras, een jonge herdershond. Kleene, Hoofdgracht 42, een postduif. C. Krjjnen, Middenstraat 8, een glacé handschoen. J. Reuvers, Polderweg 20, een porte- monnaie met inh. Bruin, Staktnan Bossestraat 8, een geldstuk. 8. Boerma, Breezand, een herdershond. Wilhelminastruat 108, een portemonnaie met inh. S. A. Schutte, le Sohagendwarsstr. 6, een ledige schooltasch. Staalman, Binnenhaven 8 a, 2 hang Blootjes. Landman, Gravenstraat 48, een mutsje. De Mun, Achtergracht W.Z. 22, eeu mutrozunmuts en een murinlerspet. Polling, Draaisteeg7, een matrozenmuts. Baard, Cornelis Ditostraat 27, een zil veren ketting. A. Grelner, Oostslootstraat 72, een por temonnaie met inhoud. Lorno. Lotno. Tweepers. sprei 2637 Kleedje 1781 Eénpers. 2730 Kinderondersprei 2015 Gebreid kleed 2524 Zijden geh.beursje 2851 Gekempte doek «033 Schilderijtje 788 sjaal 2053 Kleedje 3778 Kussen 3797 ,Gekempt kleedje 1692 idem «549 Kleedje 1026 Teacosy 1282 Kruikenzak 3443 Sjaal Kussen 861 Kleedje 2308 2949 ld. 1073 Manteltje plus Td. 639 mutsje 263a Bloembakje 2681 Babyjurk 334 Das 211! Spatkleed 3833 Zijden zakdoekje «754 Kousenhanger Rolkussen 2588 3 zijden zakdoeken 2838 807 ld. 930 Beursje 1711 Id. 2804 Kleedje 2592 Kleedje 1625 ld. .2779 BI. das 1728 Trekpot met muts 2737 Kleedje 2880 Zakdoek in sachet 2182 Tasch 175' Kleedje 1787 Schortje 2869 Voetenkussen 2036 Vaasje «»53 Pannenlappen Gebreid kleedje 1721 Eierwarmertje 1558 2210 2 ringen 3673 Babyjurkje 53 Ringen 2587 Bloembakje 429 ld. 920 Truitje «397 Teacosy met pot 728 Babymuts 3349 2 koperen bordjes 2^6- Kussen 3575 1 koperen bord '45® 2660 Sjaal Kleedje 2263 Thèetafelkleed 59' Eierdopjes 3895 ld. 928 Manchetknoopen 934 Pianolooper 2862 ld. 1537 Zijden taschje 33 Kinderhandsch. 2866 Babymantel 747 Muts 1894 Boekenlegger 2840 ld. 3509 Kleedje 3199 Bal 133 Speldenkussen 2728 Muts 3930 Mutsje 2771 Kleedje 367 Crapaudkleedje 2604 ld. 2761 879 Handschoenen 393' Stel vaasjes 907 Bonbonbakje 737 Bloembakje 2617 Kruikenzak 3763 Kleedje 339 Bavetje 2915 ld. 2825 Inktlap Borstelhanger '597 Sjaal 3577 2701 Zijden sjaal 1991 Boekenlegger 1651 Kleedje 815 Krantenhanger 2982 Gebreid kleedje 3953 Vioolkleed 2696 Inktlap 1697 Kruik '95 T aschje 3517 Blauw vaasje Bonbonbakje '545 Zijden taschje 2923 2050 Kleerenhanger 2806 Nikkelen vaasje 776 ld. 975 Etsje 2855 Id. 2841 Vaasje 2740 De prijzen, kunnen afgehaald worden alle werkdagen 's avonds van 78 uur 's Woensdagsmiddags van 24 uur, aan het gebouw „USO", Kanaal weg 166. De prijzen blijven beschikbaar tot 16 Febr. 1927. Nadien komen de prijzen aan de Vereeniging. 50-Jarig jubileum. Op Woensdag 2 Februari a.s. herdenkt mej. Boendermaker den dag waarop zij voor 60 jaren een handel in groenten en aardappelen, in een perceel aan de Lange- straat (hoek Kloksteeg). Uit het Politierapport. Vrijdagavond werd bij den optocht van Dorus Rijkers door een agent opgemerkt, dat een achtjarig meisje, dat op een hekje langs den Kanaalweg nabij Casino was gaan staan, daarvan afviel en een ernstige wonde aan haar linkerarm bekwam. Zij werd door haar vader, die eveneens ter plaatse was, in een apotheek binnenge dragen, alwaar haar de eerste hulp werd verleend, waarna zij naar het Hospitaal is overgebracht, waar de wonde door een geneesheer werd gehecht. Zaterdagmorgen werd een 16-jarige jon gen aangehouden, verdacht van diefstal van een portemonnaie van een juffrouw wonende in de Artilleriestraat. Zaterdagmiddag werd er door een aan de Binnenhaven wonende dame aangifte gedaan, dat ten harer nadeele een vuil nisbak is ontvr.eemd. Zondagavond werd er politiehulp inge roepen door een caféhouder aan den Ka naalweg, omdat er eenige personen in zijn inrichting waren, die hij eruit ver wijderd wenschte te hebben. Een tweetal agenten begaf zich naar bedoelde inrich>- ting, die de twee ongewenschte gasten verwijderden. Zondagavond werd er door een be woner aan den Koningsweg aangifte gedaan, dat, terwijl hij dien avond met zijn huisgenooten naar de kerk was, ten zijne huize is ingebroken en dat hij een bedrag van acht gulden vermiste, ter wijl ten nadeele van een kostganger een bedrag van twee duizend gulden werd ontvreemd. Zondagnacht werd er op verzoek Van een juffrouw in de Schagenstraat een kostganger van haar die onder drank invloed verkeerde, uit haar woning ver wijderd. Maandagochtend werd er door die juffrouw aangifte gedaan, dat de uit haar woning verwijderde kostganger een haar toebehoorende tasch, waarin een portemonnaie met inhoud en twee sleutels, had meegenomen. De kostganger die zijn intrek in een logement had ge nomen, ontkende zich aan één en ander schuldig gemaakt te hebben, terwijl bjj zijn garderobe geen tasoh werd gevonden. Maandagmiddag werd er door een sergt.-majoor der mariniers namens een officier van administratie kennis ge geven, dut zich nabij dé Keizersbrug een tweetal mariniers bevond, verkeo- rende in kennelijken staut van dronken schap. Een tweetal agenten begaf zich daarheen, doch het bedoelde tweetal werd niet in de omgeving aangetroffen, terwijl zij ook ln de omliggende oufé's niet te vinden waren. Terschellings burgemewter overleden. Zaterdagnacht la de burgemeester van Terschelling, de heer L van Heuwien, plotseling overleden. Aangezien rijdug- uvond nog een vergadering door heen werd geleid, is leder zeer onder den In druk van het gebeurde. G. Rlpping. t Zaterdagnacht is te Hilversum ln den ouderdom van 67 Jaar overleden de heer G. Rlpping, oud-burgemeester der ge meente Alkmaar. De overledene nam net burgemeesters ambt aldaar waar van 1809 tot 19.19 en wist zich in die jaren ak krachtige per- eoonMKheid bfi de burgerij bemind te ma ken. Vóór de heer Ripping het ambt van burgemeester aldaar aanvaardde, was hij burgemeester van Maassluis. De Twuyverweg-kwestie. Een voorstel van Ged. Staten tot oplossing. Ged. Staten van Noord-Holland stellen thans aan de gemeentebesturen van 8t. Pancras en Heerhugowaard voor de op lossing van de Twuyverwegkwestle te zoeken op deze wijze, dat het verkeer in de richting LangendtjkAlkmaar langs den Twuyverweg zal worden geleld, zoo dat deze dan weer geopend zal worden, doch dat het verkeer met motorrijtuigen met meer dan twee wielen in de richting Alkmaar-Langendfik zal geschieden langs Hugowaard. Daardoor is dan uitgesloten de mogelijkheid, dat twee autobussen elkaar op dien weg moeten passeeren. Een strop voor Broek ln Waterland. Deze gemeente lijdt groot nadeel door een groot aantal met rijkssteun gebouwde woningen, die eenige jaren geleden ge bouwd werden door de woningbouwver- eeniging »Meerveld« met medewerking van de Veenderijmaatschappij en de ge meente. Ten gevolge van de verminderde werk zaamheden in de Veenderij kwamen veel woningen leeg te staan. Thans zijn er niet meer dan 10 verhuurd. De hierdoor ontstane verliezen komen voor rekening van de gemeente nu de Veenderijmaat schappij ln minder gunetigen flnanciee- len toestand schijnt te verkeeren. In verband met een en ander heeft de Raad besloten om den belaatlngfai lor van 1.26 tot 2 te verhoogen. Een wijziging van de loting. De „Maasbode" weet iets naders mede te deelen over de door den M. O. on langs aangekondigde wijziging van de dienstplichtwet, welke omvatten zon eeu centralisatie van de loting. De bedoeling zou de volgende zijn. Iedere gemeente beeft een alphabetisch register. In de gemeente, die hei grootste register heeft, wordt geloot ter aststel- ling van den naam met geboortedatum van hen, die in het geheele land in iedere gemeente nummer één zal hebben. Hij, die in het alphabetisch register daarop volgt, heeft No. 2, No. 8 enz. Is de persoon, die nummer één heeft, uangewezen, dan volgen de andere num mers in alphabetische volgorde en ia in iedere gemeente dus direci bekend, wie als dienstplichtigen zijn aangewezen, be houdens afkeuring, vrijstelling, enz. Na de loting heeft de keuring plaats van de aangewezenen, met een overslag. Dienst- en rusttijden van spoorweg- personeel. Zondag werd te Utrecht een drukbe zocht! demonstratief congres gehouden door de Ned. Vereeniging van Spoor en Tramwegpersoneel ter bespreking van de dienst- en rusttijden. De voorzitter constateerde, dat alle klachten liepen over de te lange dienst tijden, de te intensieve diensteD en de niet juiate indeeling van de diensten. ZU die klagen, vreezen voor rancunemaaU regelen, constateerde spreker. In den Personeelraad zfju deze zaken besproken en binnenkort zal een besturemingiü daarover gehouden worden. Indien de tegenstand van de directie fn feg.eer.lug bliJn aanhouden, zullen wij m de toekomst-hebben te overwegan of scherpere maatregelen tot uiting moeten worden gebracht. Spreker eindigde met do woordendirectie en regeering, luistert naar de stem van het personeel. Sluisdeur voor IJ muiden te water gelaten. Bij Burgerhout'» Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam wend Zaterdag met goed gevolg tewater gekten de eerste van de drie daar in aanbouw zrave roldeuren voor de nieuwe sluizen te IJmuidea De deuren zijn de grootste sluisdeuren der wereld. De afmetingen ztim: lengte ge meten langs haar beplating 58.50 meter te kunnen laten drijven - meldt V. D. nader - is in de deur een gedeelte geconstrueerd als luchtklst en «ei zoo groot, dat er zelfs nog een ruime reserve aan dryfvermogen overblijft Waar [iU ?Ur ?pJ<k Werf borizomtaal gebouwd 1«, zijn teneinde het moge Lijk te maken de Sïtinï!8 te WaU)r 16 ktea» Mtlr* nog omkiatingen aangebracht, welke den dlep- rffi rri'-t' K"höHJ 101 °P moters Het lag in de bedoeling de deur Maandag morgen met laag water onder de bruggen door te sleepen naar het dok No. 4 van de gemeente, teneinde aidaar de extm omkia tingen wrer te verwijderen en het geheel fjinu Iua^®a voor het transport naar In het geheel zullen er drie deureni ge- ni "u i w »r::t)n. Onmiddellijk na de tewtter- lat tig van de eerste deur werden de platen volgende deur op de bouwheliing ga-

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 6