GEMENGD NIEUWS. Hieruit blijkt dus, dat argumenten, in deze yeak voor den minister niets ter zake doen. Binnenland. Verduistering van oen auto. Maandag vervoegde* zich bjj een der groote automobielzaken in Den Haag een zekere P., die zeide, 'een auto te willen koopen. De directeur der firma toonde enkele modellen, en P. bepaalde ten slotte zijn keus op een Dodge. Hij zeide, dat hjj slechts tusschenpersoon was bij deze transactie in opdracht van den beer v. G*, wonende aan de Nieuwe Molstraat in Den Haag. De automobielhandelaar maakte geen enkel bezwaar, aan den heer v. G. een auto te verkoopen, mits tegen contante betaling. P. bewilligde daa-rin. Een der empioyé's der zaak ging toen met P, naar de Nieuwe Molstraat, waar het geld ontvangen zou worden, en men dan den wagen zou achterlaten. In de Nieuwe Muistraat gekomen, ging ae employé naar binnen, om de zaak ver der met den beer v. G, af te bandelen. P, zou bij den auto blijven. De heer v. G. verklaarde zich bijzonder ingenomen met den koop en over den prijs maakte bij geen enkele aanmerking. Alleen kon hij .niet treden in de contante betaling, daar bij geen baar geld in buis bad. De employé maakte bezwaar, in dit geval den «ut® achter te laten, daar hij special® opdracht had, dit slechts te doen bij contante betaling. Maar dat was volgens v. G. volstrekt geen bezwaar; hij kon den wagen gerust meenemen. De directeur moest hem dan n.aar apart zetten en kon den auto als verkocht beschouwen. Over enkele dagen kon v. G. weer over voldoende contanten beschikken, en dan zou de overeenkomst haar beslag krijgen. De employé ging naar beneden, maar vond daar noch P., noch den auto meer. Gedurende den tijd, dat de employé boven was, was P. er met den auto vaui door gegaan. Van G. zeide, dat P. misschien even een straatje om was gaan rijden, en zou even in de andere straat gaan kijken. Hij verdween en kwam niet terug, Later bleek, dat v. G. naar het station van de H. IJ. 8. M. gegaan was, waar ook P. met den auto kwam. Samen hebben ie den auto ergens gestald of aan een derden persoon verkocht. In den loop van den dag kwamen beiden weer in hun woning terug. De politie, die van het ge val op de hoogte was gebracht, wachtte hen daar op en arresteerde hen. Beiden zijn opgeslotende auto is ech ter nog niet gevonden. In Rotterdam ln beslag gefibmen. De voorgewende koop is vrijwel opge helderd. De politie had een klein vermoeden, dat de wagen naar Rotterdam was ge bracht door een handlanger. Zij stelde aldaar bij verschillende garages een on dersoek in en trof Dinsdqg den wagen aan in een garage aan de Schiekade no. 22. De^ auto, die een cataloguswaarde van f 4826 had, was daar te koop aangeboden voor nog geen f 8000, doch de koop was nog niet doorgegaan. De garagehouder was volkomen ter goeder trouw. „.^®kl0ken *8' handlanger was de se-jarigo rijwielhandelaar O. N. L., uit Den Haag, die mede is aangehouden. De auto is in beslag genomen. MOORD TE ESBEEK. Dinsdagnacht omstreeks half drie is vrouw Do Kort van Laarhoven te Esbeek (Noordbr.) op haar bed dood geschoten Het echtpaar sliep in een bedstee bij het raam. Toen er een schot viel, stond de man op, hij ging naar den stal om te zien, wat er gaande was. Terwijl de vrouw zich in bed oprichtte, viel een tweede schot, dat haar doodelijk in den slaap trof. Daarna werd nog een derde schot gelost. Een burenvecte is vermoedelijk niet vreemd aan het geval. Omtrent het drama, meldt men aan de „N. Rott. Crt.": De vermoedelijke dader, J. G., een Belg, woont sinds löll te Esbeek naast de familie de Kort. Tusschen beiden bestond al lang een veete over een weg, die langs het erf van G. liep en door de Kort, volgensG. onrechtmatig, was omgeploegd, waardoor hij verhinderd was bij de be bouwing van zijn grond van dien weg gebruik te maken. Verschillende pogingen van G., om in zijn recht hersteld te worden faalden. Dit schijnt langzamerhand de verbittering vergroot te hebben, totdat hij dezen nacht aan zijn wraakgevoel door het doodelijke schot uiting gaf. G. staat als een driftig en twistziek man bekend. Hij is over de Belgische, grens gevlucht. De familie de Kort is algemeen geacht. De verslagen vrouw was 69 jaar oud. Onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. v Gisteren heeft voor den kantonrechter te Haarlem terechtgestaan'mevr. F. H., kruidkundige te Rotterdam, die beurte lings te Rotterdam, Gorinchem en Haar lem zitting hield, en haar patiënten op de urine onderzocht Een der getuigen, een leerling-verpleegster, die langen tijd bij i haar in dienA is geweest, maar zich met haar praktijk niet kon vereenigen, ver klaarde heden, dat de urine dikwijls niet eens door verdachte werd onderzocht. Verdachte verklaarde hierop, dat het voor haar vaak niet noodig was dit te doen, daar zij helderziende was en meestal de ziekte der patiënten wist door hen even in de oogen te kijken. Het O. M. achtte het ten laste gelegde, onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunde, bewezen en eischte 1 maand hechtenis. Het vonnis van den kantonrechter luidde evenzoc. De 100.000ste Groninger. Een Verzekeringsmaatschappij stelt voor den lOO.OOOsten Groninger een kos* telooze polis beschikbaar, waarop zij, als de begiftigde meerderjarig is geworden, f 1000 zal uiikeerem Brand tn oen ziekenhuis. Een zware brand heeft Dinsdag het ste delijk ziekenhuis te Aalst gedeeltelijk in asch gelegd. De zieken, waaronder ook verscheidene kraanmouwen, konden ech ter nog tijdig in veiligheid worden ge bracht Geen persoonlijke ongelukken. Op hoi geslagen paarden. De voor een wagen gesannen paarden van een voerman uit Lichtenvoorde sloe gen gisterenmiddag op hol en liepen door een neergeslagen afsluitboom van de spoorlijn NeedieHeilendoorn, bij den overweg bij 't Klsvekl van den grintweg NeedeBorculo. Door een trein werd •het een paard' overreden en het andere een poot afgereden en de wagen vernield De voerman werd bewusteloos in een huis gedragen. De moord te Ierseke. Naar aanleiding van den moord op den heer Biersteker te Ierseke, meldt men nog aan de N. R. Crt.: De vermoedens tegen den Maandag nacht in arrest gestelden R. schijnen ster ker te worden. Verdachte was schoonmaker in de kepk der Ger. gemeente. Dit was dezer dagen opnieuw aanbesteed, waarbij de vermoorde de laagste inschrijver was. Verdachte was daarover zeer verstoord en dit zou dan de beweegreden tot den aanval moeten zijn geweest Op de klomp van verdachte was een bloedspoor aanwezig, R. verklaarde dat dit afkomstig was van een klein wondje, dat hij den vorigen dag bij het houthak ken had opgeloopen. De vermoorde, die melkslijter was, was 's avonds bij een confrater geweest ge weest oim af te rekenen en is, zooais ge meld, op weg naar huis aangevallen. De Culemborgscbe moordzaak. Bij arrest van den Hoogen Raad dato 7 Februari is vastgesteld, dat de bepalln- Sen van het oude wetboek van strafvor- erlng op de Culamborgsche moordzaak van toepassing zijn. Bij dit arrest zijn dus vernietigd de beschikking van de Tiel- sche rechtbank en die van het hof te Arn hem, waarbij het bezwaarschrift der twee verdachten in deze zaak tegen hun recht- streeksche dagvaarding werd afgewezen. Tevens zijn door dit arrest de bevelen tot inbewaringstelling van de verdachten op geheven. Dientengevolge zijn Maandag ochtend de verdachten V. en S. in vrijheid gesteld. Onmiddellijk daarop zijn beiden weer aangehouden en voor den rechter- commissaris geleid. Deze verleende na ver hoor bevel van voorloopige aanhouding te gen beiden, waarna zij weer in het Huis van bewaring te Tiel zijn ingesloten. Zij verblijven daar nu bijna een jaar. De be schikking van den rechter-oommissaris is voor 6 dagen van kracht en kan door de rechtbank daarna met 6 dagen worden verlengd. Trap door een politlepaard. Gem. schadevergoeding van f 1600. Bij vonnis van de arrondissementsrecht bank werd de gemeente Amsterdam ver oordeeld tot het betalen van schadever goeding aan mej. W. de Bolster, in ver band met een haar overkomen ongeval (trap van een paard' der bereden politie). Met de tegenpartij, «>o deelen B. en W. den raad mede, zijn onderhandelingen ge voerd, ten einde omtrent het bedrag der schadevergoeding een regeling te treffen, die verdere procesvoering overbodig zou maken. Belanghebbende wensehte ten slotte genoegen te neimen met een be drag van 1500, welk bedrag B. en W. billijk achten. Zij stéllen daarom den raad voor dit bedrag aan mej. B. uit te keeren. De moord te Emmerhout De vermoedelijke daders ge arresteerd. De marechaussee heeft Dinsdagnacht de vermoedelijke daders van den moord met diefstal te Emmerhout, in den avond van 26 Januari, gearresteerd. Het zijn twee arbeiders uit Bmmeroompascum. De politie verricht thans huiiooeklng in die wondng der Verdachten, die nog niet bekend1 hebben, De politie is er echter van overtuigd, ln ieder geval dengeeni die het doodelijk schot op den landbou wer Ensinig heeft gelost, in arrest te hebbea De hoofddlader moet zijn de ongeveer 24-jarige ongehuwde J. S. Met hem zijn nog gearresteerd twee andere personeni, van' wie de een' ook J. S. heeit; de andere is JI. v. W. 'De beide laatstgenoemden zijn gehuwd en oudier dan eerstgenoemde. Zij wonen alle <Jrie in de buurt Foksel, onder Emmier-Ooimpascuiifln. De politie had geen directe aanwijzin gen! omtrent de daders, maar luisterde een gesprek af, waarin de 24-jarieg J. S. meedeelde, het misdrijf te Emmerhout ^"nleegd te hebben. Hij werd toen onmid delijk 'gearresteerd, en vervolgens zijn de heide anderen aangehouden. Bij de huiszoeking, die gisteren ln de woning der verdachten heeft plaats ge had, werd eenrfge ammunitie gevonden. De gearresteerden zijn naar de mare- chauséekazeime te Emmen overgebracht Alle drie leefden van smokkelhandel langs de grens. Vorst bi N.-Hoöand. Het heeft Dinsdagnacht zoodanig ge vroren, dat in Noord-Holland de polder- slooten dicht zijn. Ook grootere vaarten zijn flink toe ge vroren. Buitenland. EEN OVERVAL TE AKEN. Toen de heer Lehr, directeur van de Cinema Moderne te Aken, zich Zondag avond kwart over 9 uur in zijn kantoor, gelegen in het bioscoop-theater, bevond, werd er op de deur van het bureau ge klopt Nauwelijks had hij „heiein" geroe pen, of twee gemaskerde kerels stonden voor hem. De een richtte den loop van een revolver op het hoofd van den direc teur, de ander riep: Je geld hier. Toen de directeur hulp begon te roepen, sloe gen de daders op de vlucht. Een der per sonen, die met de browning gedreigd had, werd gegrepen door den ingenieur Engels, die zich in de nabijheid van het bureau bevond. De dader schoot op Engels en trof hem in den buik. Engels viel op den grond en bleef bewusteloos liggen. De bandieten vervolgden hun vlucht, achter volgd door den portier en den heer Lehr. Op den hoek van de Grosskölnstraat en de Minoritenstraat vuurde de man met de revolver nog tweemaal op zijne achter volgers, die echter niet werden getroffen. Door allerlei strateu werd de achtervol ging voortgezet, doch het gelukte den bandieten om te ontkomen. En hoewel aanstonds de geheele „moordcommissie der politie mobile werd gemaakt en die de onderzoekingen in alle deelen der stad tot laat in den nacht voortzette, konden de bandieten niet opgespoord worden. Engels werd naar het hospitaal,gebracht. Zjjn toestand is bedenkelijk. Tijdens hun vlucht heeft een der kerels een oude tasch van krokodillenleer weggeworpen. Het zijn jonge mannen van naar schatting 20 jaren oud Een hunner droeg een lange jas. Overigens bestaat een heel vaag sig nalement van de bandieten, die waar schijnlijk hebben geweten, dat in het bureau zich de ontvangsten van heel den Zondag moesten bevinden. Een vrouwelijk rooverhoofd. Men schrijft uit Rome aan de „Daily Express": In een hol boven het kasteel van Monte- leone di Marano, in de provincie Napels, hebben de gendarmen een rooverbende opgespoord, die aangevoerd werd door een jonge vrouw, Maria del Prete genaamd. Den laatsten tijd waren in den omtrek van Marano herhaaldelijk diefstallen en beroovingen gepleegd, zonder dat men ook maar iets omtrent de daders te weten kon komen. Men wist alleen met een heele bende te doen te hebben, daar boeren arbeiders, die 's avonds van hun werk kwamen, op een keer door zeven gewa pende mannen zijn aangehouden, die hun zakken doorzochten. Toen zij niets vonden, lieten zij de arbeiders gaan, op belofte van stilzwijgen. Op een eigenaardige manier kwam de politie ten slotte aan een gegeven, dat tot opsporing van de bende leidde. Onlangs werd ingebroken bij een boer. De boer en zijn dochter werden dpor de bandieten-met revolver schoten gewond en deze gingen er van door met al het aanwezige geld (ongeveer 5000 lire) en de Zondagsche kleeren van de doohter. Duar begreep de politie eerst niets van, tot zij op het denkbeeld kwam, dat er een vrouw bij de bende moest zijn. Was dat zoo, dan moest zij dol op opschik zjjn en, waarschijnlijk, jong. Toen ging zij op onderzoek uit en vernam, dat er inder daad een jonge vrouw in de bergen wonen moest. Tenslotte ontdekte zij ook het hol, waarin tie jonge vrouw met de bende huisde. Zij deed een inval en arresteerde alle aanwezigen. Do vrouw bleek het hoofd van de bende te zijn. Zij droeg, toen zij overvallen werd, de kleeren van de boeredoohter en was bezig de buit van etn anderen rooftocht onder haar volgelingen te verdeelen. Hevige koude in Italië. Uit Noord-Italië wordt hevige koude en zware sneeuwval gemeld. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw meer dan een halven meter hoog. Aardschokken ln Callfornlë. Te Los Angeles zijn Zondag eenige korte doch felle aardschokken gevoeld. Vliegtuigen gestolen! Er blijken, drie Curtiss-vliegtuigen ge stolen te zijn uit de hangers van de Cle- veland Air Servloe Company, te Cleveland in Ohlo. De diefstal moet in Deoember of later hebben plaats gehad, daar de vlieg tuigen voor den winter waren opgebor gen na ln den zomer en den hertot dienst te hebben gedaan. De hangars stonden op een afgelegen deel van het vliegveld. Ze waren gesloten doch onbewaakt. Tweehonderd gekken losgelaten. Vit gebrek aan geld. Naar de Westminster Gaz. uit Athene verneemt, is daar een telegram ontvangen van den directeur van het krankzinnigen gesticht op Korfoe ,dat hij genoodzaakt is geweest ongeveer 200 patiënten te ont slaan, omdat het geld ontbrak om verder voor hun onderhoud te zorgen. Het be richt wordt in Athene druk besproken, waarbij zoowel de vermakelijke als de be denkelijke kant ervan naar voren wordt gebracht Een legaat van 60 millloen gulden. Voor kunst en knnst-onderwfjs. Bij het overlijden van E. D. Libbey, een vermaard glasfabrikant en glashandelaar te Toledo een stad van zoowat 800:000 zielen in den staat Ohio bleek, dat hij, na aftrek van tal van legaten aan per sonen, filantropische instellingen etc., de hoofdsom van zijn vermogen had nagela ten aan het Museum voor Beeldende Kunsten in de stad zijner inwoning. Thans is de waarde der nalatenschap vastgesteld en het blijkt, dat het Toledo Museum of Art 20.000.000 zal ontvan gen. Tot dusver werd het Museum uit sluitend in stand gehouden door vrijwil lige bijdragen van de burgerij. Desniette min had het Museum zich zeer voorspoe dig ontwikkeld en gold het onder de be kende kunstcentra van de Ver. Staten. Het reusachtige legaat van Libbey zal niet geheel voor uitbreid' g der verza melingen bestemd worden. Er wordt een academie voor beeldende kunsten van in het leven geroepen, en ook een academie voor muziek. In ieder geval is dit zeer zeker een van de grootste legaten voor kunstbevorde ring, ooit voorgekomen. Een geschenk van den Paus. Volgens de Edho de Paris heeft de Paus aan de Fransohe bisschoppen een millloen geschonken als bijdrage in den bouw van eln sanatorium voor zieke Fransche priesters. De griep ln Duitacbland. Uitbreiding. In het Rijnland breidt de griep zich de laatste diagen weer sterk uit. In de distric ten Bonn en Neuss zijn in tal van plaat sen de scholen gesloten en te Essen zijn zooveel telefoonanubtenaren ziek, dat de dienst sterk gestoord ia Russisch sa. vergaan. Volgens een bericht uit Berlijn is op de Zwarte Zee het Russische stoomschip Ba- toe® f vergaan, dat, behalve de 'beman ning, 40 passagiers aan boord had. Tooverboeken verboden. De Turksohe regeering heeft last ge geven om alle tooverboeken in beslag te nemen en te verbranden. In de boekwin kels worden invallen, gedaan door inspeo tours, die naar werken over occultisme zoeken. Verleden Jaar zijn de toove naars en derwisjen al verbannen, maar bun boe ken worden nog door duizenden geleeen, die daarin genezing zoeken. De regeering meent, dat dit geloof ki (magie een van de hoofdoorzaken is van het hooge sterftecijfer in Turkije, en voor namelijk van die kindersterfte. Studentenrelletjes. Politieke handtastelijkheden. Een twintigtal conservatieve studenten zijn de bibliotheek van de rechtsgeleerde faculteit te Parijs binnengedrongen en wilden daar aan leden van den repubü- keinsoh-soclallstischen universlteitsbond hun Insigne ontnemen. Deze weigerden, waarop de conservatieven er met stokken op los sloegen. En zijn verscheidene ge wonden. Losloopende honden. In 1926 heeft de politie in het Graaf schap Londen bijna 80,000 knloopende honden op straat opgepikt, van wplke er ruim 21,600 afgemaakt móesten worden, omdat -er geen eigenaar zich is komen aanmelden. Daaronder waren enkele exemplaren van groote waarde. Om 's vinders loon. Een Warscbauer aapjeskoetsier vond onlangs in zijn „bakje" een tasch met 26.000 dollar en 80.000 zloty (bij elkaar ruim f 70.000). De man gaf de tasoh aan de politie af, bij wie zich na eenige dagen een houthandelaar als eigenaar meldde. Toen hij sljn tasch terug had gekregen, liet de rijke koopman 2 zloty, nog geen 60 cent, achter voor den eerlijken vinder. Deze nam daar geen genoegen mee, dooh sprak den koopman langs gerechtelijk en weg aan tot betaling van een behoorlijke belooning. De rechtbank- heeft den koet ster daarop een belooning van 26.000 sloty (ongeveer f7u00) toegekend. Furies bij een begrafenis. Bij een begrafenis te Greenock hébben weerzinwekkende tooneelen plaats gehad. Daar werd een vrouw, de moeder van een groot geiLo, begraven. Haar die reeds betrekkingen met een fabrieksmeisje bad aangeknoopt, stond natuurlijk aan het graf. Een1 troep van een vijfhonderd menschen, voor het meerendeel vrouwen, jouwde en schold hem uit, gooide hem met steenien en modder, en joeg hem ten slotte van het kerkhof weg. Daarna trok de troep naar <ie fabriek, waar het meisje ln kwwtle werkte, en viel haar aan, zoodat zij door de politie moest worden ontzet en naar huis gebrncnt. De bende volgde haar echter en bleef nog lang voor haar huis staan schreeuwen. Een cocaïneklt uitgehaald. De politie te Warschau heeft dezer da gen een inval gedaan in een geheime cocaïnekit. Zij trof er verscheidene lieden aan, die onder den invloed van cocaïne en morfine waren en in de onmogelijkte hoi din- over de tafels hingen of op|den groiul lagen. BIJ de Identificatie bleek, dat eenige van de ongelukkigen ree£8 her haaldelijk in een gekkenhuis hadden gezeten. De politie arresteerde den leve rancier van verdoovende middelen, een apotheker en nam een groote hoeveelheid oooalne en morfine in beslag. De overweg te Bathmen. In een tijdvak van nog geen drie weken is gisteren voor de derde maul iemand tusschen de neergelaten slagboomen bij den overweg nabij het station gevangen geraakt, terwijl een trein in aantocht was. De man, die een kruiwagen \oort- duwde, kon zich nog in veiligheid steLen door zich op het niet bereden spoor te begeven. Een auto, die juist op dat oogenblik aankwam, ontsprong nog juist den dans doordat precies voor de voor wielen van het voertuig de afsluitboom neerviel. Toevallig hebben denzelfden dag spoorweg-autoriteiten een onderzoek ingesteld naar de gevaren, aan dezen muizenval* verbonden. Lichtende Japonnen. Volgens een Engelsch blad zal er dit voorjaar te Parijs een nieuwigheid op het gebied van de dameskleeding te zien zijn, n.1. fosforesceerende japonnen. Ze zijn reeds bij een bende firma te zien. De figuren op de siof zijn omlijnd door een lichtgevende materie, hetgeen, naar men verwacht, veel effect zal maken in de schouwburgen, als het licht uit is. De Japonnen dragen allerlei mooie nameneen heet de opgaande, een andere de ondergaande zon. Verder zijn er de wassende maan, de sterren-doorstraalde hemel enz. Het plan voor een „kankerprijs". In de laatste maanden van den levens duur van een Congres worden er gemeen lijk allerlei ietwat wilde wetsontwerpen in gediend, die veelal niet eens meer in be handeling kunnen komen. Daar nu de huidige eindzitting van het Congres be gin Maart onherroepelijk afloopt, kan er voor ietwat buitenissige voorstellen, die nog Juist voor het schelden van de markt zijn ingediend, niet veel kans op behan deling worden verwacht. Dat geldt vermoedelijk ook van het voorstel, bij den Senaat ingediend door M. M. Neely. een Demokraat, die zitting heeft voor West-Virginie. Neely wenscht, dat de Ver. Staten een prijs van 6.000.000 (twaalf en een half millloen gulden) zullen uitloven voor hem ■of haar, die het middel tegen kanker vindt. De senator zou de beslissing, of hst middel gevonden is, willen overlaten aan een tot dat doel in te stellen commissie, door den President aan te wijzen. Een ongelukkige. In het dorpje Vendennc—c aur-Arnoux heeft een oude vrouw, die zich niet over het verlies van haar man ban troosten, haar geheele vermogen vernietigd alvo rens dé hand aan zichaelf te daan. Hon derden bankbiljetten van 600 en 1000 francs vond! men in snippers geknipt terug; uit de rivier konden nog vat goud stukken worden opgevisaht. Trouw beloond. Een dame te Torquay, die onlangs over leden Is. heeft haar geheele fortuin, dat bijna 20.000 pond bedroeg, na aftrek' van enkele legaten, nagelaten aan een meid, die lange jaren bij haar heeft gediend, om, zooals het testament zegt, „mijn dankbaar heid uit te drukken voor haar nlmmer- falende zorg en toewijding, die mijn leven zoo gelukkig hebben gemaakt" Zomer-mode. Een Parijsoh blad weet te vertellen wat de dames dezen zomer zullen dragen. Om te beginnen zullen de japonnen niet lan ger worden, de taille wordt niet aangege- len en overdag zullen er lange mouwen worden gedragen. Weinig borduursel, be halve 's avonds; effen stoffen. De eenige nieuwigheid zullen eigenlijk de lichte en felle kleuren zijn, die er, ook op straat zullen worden gedragen: veel blauw en veel rosé, ln alle schakeeringen. En dat, mevrouw, zegt het blad, waaraan wij het bovenstaande ontleenen, opdat u er steeds jeugdiger zul uitzien! Een verdwijning. Uit Weenen wordt gemeld, dat sedert dB Januari een koopman, Stern genaamd, verdwenen is met 460.000 schelling, die hij als voorschot van een Engelache firma ontvangen had. Een meteoor. Te Mogilef in Podollë heeft een meteoor een paniek onder de bevolking veroor zaakt. De meteoor viel laat op den avond en zette de stad in het licht, aleof het dag waa. I>e bi volking, denkende dat het laat- ate oordeel aangebroken waa, rende de straat op. Honderden vielen op de knieën en begonnen te bidden. De meteoor stort te met luid geraas neer op een plein in een buitenwijk en drong diep ln den grond. Niemand werd door den steen ge troffen. «elf Biet-deskundig is, belachelijk imoet sijn dat die minister, die tot zijn optreden 1 ee raar aan de Hoogere Krijgsschool was, *ioh de medewerk in®, ais raad-adviseur, heeft verzekerd van den directeur van de Hoogere Marine-Krijgsschool, wiens opinio, dat de saonemvoeging van de beide departe menten en splitsing van de marine uit den bkxne ia, hem natuurlijk even bekend was, ais dat het hem 'bekend was, dat diie autori teit over veel studie en eene scherpe pen beschikt. Wat nu de beweegredenen zijn geweest, dat Z. E. zich tot die autoriteit, die diaane tm») stond tegenover die 'beide gewichtige punten v»" ,ija programma, wendde om hem met raad en daad bij te staan, wij wagen het niet ze te onderstellen. Z E. kon dat niet doen, omdat hij tot de overtuiging gekomen was, dat de heer van Hengel op goede «rooiden inzag, dat zijn, standpunt in zake die twee gewichtige punten van is ndnleters programma onjuist was. Want «en feit is het, dat de heer Van Hengel, toen hij de 'benoeming van directeur-gene- vaal (aanvankelijk, later raad-adviseur) aanvaardde, niet van roeening was veran derd. Wel was er blijkbaar een ander, die ia ministers meening was toegedaan. Het is toch van algemoene bekendheid, dat de tegenwoordige raad-adviseur aan verschil lende personen, die hunne verbazing te kennen gaven, dat hij die taak aanvaardde, antwoordde, dat gedaan te hebben, omdat nu eenimaal vaststond, dat de indlitaiTC de partementen samengevoegd zouden worden, dat de splislng er kooien zou en dat, als hij het aanbod afsloeg, dan die ander aange zocht zoude worden. En daarom meende hij het ambt niet te moeten afslaan oim nog te redden, wat te Tedden viel. En kan het ons dan euvel geduld worden, eis wij, die niet moreel, maar feitelijk en absoluut van meening zijn, dat: party poli ticus cease at the waters adge, het ons ten plicht achten osn het Nederlandsche volk imet klem en met aandrang te waarschuwen om op zijn hoede te zijn tegen dien tijd, dat de feitelijke beeüssing aan het oordeel van de Volksvertegenwoordiging onderworpen cal worden, en om zich dan niet te laten Ln- timideeren om dón, als door Z. E.'s voor bereidende maatregelen de Marine al voor een groot deel vernield zal zijn, nog te red den wat te redden valt? I

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 6