Een Liefde in de Wildernis KVVATT^ft? Dat s KWATTA I Eerste Blad. VOLLE MELK REEPEN JAAP SNOR, BUITENLAND. 5UPP05IT0RIA Nr. 6300 DONDERDAG 17 FEBRUARI 1927 55ste JAARGANG Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 418 Lleht op Donderdag 17 Febr5.44 uur Vrijdag 186 46 ENGELAND. UlMnltlng van communisten tilt de Australische arbeiderspartij. In een vergadering van de arbeiders partij in het parlement van Nieuw-Zuid- Wales, waarin ook de eerete-minigter en vrijwel alle ministers aanwezig waren, is het besluit genomen de communisten uit de arbeidersbeweging te sluiten. Het gebruik van stikgassen bQ eventneele oorlogen. Op een vraag in het Lagerhuis, die ten doel had. een verklaring van de regee ring uit te lokken, met betrekking tot het gebruik van stlkgasen en tmcterieën in toekomstige oorlogen, gaf Baldwin ten antwoord, dat zoolang de mogendheden niet bereid waren, het gebruik daarvan te verbieden, het de plicht der Eingelsche regeering was, met de onderzoekingen voort te gaan, om de bevolking te kunnen beschermen. Niemand liever dan hij zou zien, dat het gebruik ervan weid verbo den, imaar niet alle naties zijn lid van den Volkenbond en een of twee van de groot st» staan er buiten. Het werk van den Bond kan niet anders dan beperkt zijn, zoolang er nog geen universeele bond be staat, waar alk aties bij zijn aangesloten. Engeland en China. In het Lagerhuis werd glr Austen Chaimlberlaln de vraag gesteld, of het be richt, dat de onderhandelingen te Han- kou waren afgebroken, juist was. Hjj ant woordde, dat hij tot dusver nog geen offi- cieele mededeeling van die strekking had ontvangen. Verovering van da concessie te Hankou? Te Sjanghai hoopt men volgens de Cen tral News, ln Engelsche kringen, dat in dien de onderhandelingen te Hankou werkelijk zijn afgebroken, dit leiden zal tot een gewapend optreden voor de verove ring van de concessie te Hankou. Hetzelf de agentschap zegt, dat de houding van Woo-pel-Foe, den Ghineesohen bevelheb ber ln de provincie Honah onrust baart. Daar de noordelijke troepen door die pro vincie naar Hankou oprukken wordt het niet onmogelijk geacht, dat Woe-Pei-Foe de £|jde der nationalisten zal kiezen. Proefvllegtochten tusschen Harwlch en Oslo. Het ministerie van luchtvaart heeft ver gunning verleend, oan het marine-vlieg- etation bij Harwich te gebruiken voor een reeks proefvllegtochten uitgaande van den Noorschen Luchtscheepvaart bond tus schen Oslo en Harwich ln verband met het plan om een geregelden vliegbootr dienst over de Noordzee in te stellen. De vliegtocht die bij de proeftochten dienst zal doen, is het toestel dat kapi tein Amundsen voor zijn Noordpooltocht in 1926 heeft gebruikt Ingezonden Mededeeling. Engeland en China. De onderhandelingen te Han kou zouden nog voortduren. Volgens de laatste berichten uit Han- Ivvr „ren onderhandelingen tusschen rvvT 1, €n TsJen n0lf? voort, maar heeft Malley het noodig geacht met de regee rt ng te Londen ruggespraak te houden over nieuwe instructies ten aanzien van verschillende punten die bij de gedachten- wisseling te berde gekomen zijn. DUITSCHLAND. Dreigende arbeidsconflicten. Ook ln Opper-Sllezlë. Ook in Oost-Duitschland zijn de arbei ders thans tot een offensief overgegaan. In een Maandag te Kattowitz gehouden vergadering van de arbeidersgemeen schap" der werknemersorganisaties in Duitsch-Opper-Silezië werd1 besloten de bestaande loon-tarieven onmiddellijk op te zeggen. Er wordt een algemeene loonsver- hooging geëlscht Tegen overwerk. Het hoofdbestuur van den algemeenen Duitechen vakvereenigingsbond protes teert in een motie tegen de talrijke scheidsrechterlijke beslissingen, die den arbeiders langdurig overwerk boven den gewonen werkdag van acht uur opleggen en wekt de leden op te weigeren langer dan acht uur te werken. BELG IE. De interpellatie over de opheffing der militaire contrftle in Duitschland. Het antwoord van minister Vandervelde. De correspondent van de „N. Rott. Crt." te Brussel meldt: Minister Vandervelde diende Dinsdag, ln de Kamer, dqp -oud-minister Carton de Wiart van antwoord inzake de Belgische politiek ten aanzien van de ontwapening van Dultsobland en de opheffing van de militaire commissies van toezicht in dit land. Na bondig aan de bepalingen van het Verdrag van Versailles en de bespre kingen en onderhandelingen in den Ge- zanteraad, alsook te Locarno, betreffende het toezicht op de Duitsche ontwapening te hebben herinnerd kwam de minister van buitenlandsche zaken tot de kern van de interpellatie. „In de veronderstelling, zeide hij, dat het behoud, gedurende enkele maanden nog, van de geallieerde commissie van controle werkelijk van belang zou kunnen geweest zijn, mogen wU anderzijds niet vergeten, dat de accoorden van Locarno ons een waarborg hebben gegeven, welke wij, sedert 1919, vruchteloos getracht Ingezonden Mededeeling. FEUILLETON. Rotman van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door 64) W. J. A. ROLDANUS Jr. •Dr H.NANNING's (Zetpil'en tegen aambeien) 1.75 pen doosje vah 12 stuks. hadden" te bekomen: nie' alleen de vrij willige erkenning, door Duitschland, van het territoriale ystatus quo, met de ver bintenis, door de onderteekenaars van het Rijnlandverdrag aangt gaan,niet meer hun toevlucht tot het oorlogsgeweld te nemen, maar ook den waarborg van deze weder- keerige verbintenis door Engeland ge geven, waarbij Italië zich later heeft aangesloten. De Commissie van Toezicht is nooit iets anders geweest dan een middel van uit voering der militaire bepalingen van het Verdrag van Versailles. Van den dag af dat Duitschland zijn verplichtingen had nagekomen, hadden de mogendheden het recht niet meer het regime van toezicht ln stand te houden. Deze dag gekomen zijnde, moest het regime van onderzoek noodzakelijkerwijze in do plaats treden. Verder verklaarde Vandervelde, Strese- mann wel te willen gelooven waar deze verzekert dat er in Duitschland, op het gebied der buitenlandsche politiek niets veranderd is, maar toch dient men, aan deze zijde van den Rijn, voorzichtig te blijven handelen. Officieel, aldus ging Vandervelde voort, is Duitschland ongetwijfeld ontwapend. Ik voeg hieraan toe, dat in vele opzichten deze vaststelling aan de realiteit beant woordt, al zijn er. naast datgene wat men ziet, ook nog wat men op het eerste zicht niet opmerkt, maar later ontdekt of gist: de verdoken voorraden van wapens; de militaire oefeningen in de sport- of vader landlievende vereenigingenhet vervaar digen en het opstapelen van oorlogsma- terieel in de naburige landen, in Rusland bijvoorbeeld. Maar zelfs in het ergste geval schijnt het, dat in de eerstvolgende jaren, Duitschland, aan zich zelf overge leverd, practisch niet ln staat zal zijn, althans op het Westéljjke front, aanval lende krijgsverrichtingen van beslissenden aard uit te voeren. De mogelijkheden, waarover Duitschland nog beschikt voor de oorlogvoering. Daarentegen blijft zijn latere mogelijk heid tot oorlogvoeren echter ontzaglijk. Met een bevolking die de 70 millioen benadert, 1014 Duitschland, waarvan de industrieele ontwikkeling van jaar tot jaar toeneemt, zelfa zonder bondgenootschap, onder de bescherming van de verdedi gende dekking over welke het door de zeven legerafdeelingen van de Reichs- wohr zou besci.Lken, in ankelo maan den tijds millioenen voldoende gedrilde en geweldig gewapende mannen te been kunnen brengen. De beperkende beschik kingen van iiet verdrag van Versailles, aangaande de vervaardiging van gassen of de militaire luchtvaart verhinderen anderzijds niet, en zouden niet kunnen verhinderen, dat er aan de chemische industrie en aan de civiele luchtvaart een ontwikkeling gegeven worde, van zulken aard dat het rijk deze vormen van civiele werkzaamheid in militaire werkzaamheid zou kunnen omzetten. Ziedaar wat een nota van technischen aard, die ik onder de oogen heb, in de volgende termen vast stelt: „De gelijktijdige ontwikkeling van de luchtvaart en de vereeniging, in een enkel kartel, van de vijftien luchtvaart maatschappijen, vullen op bewonderens waardige wijze de oeconomische werk tuigen aan, die zich in de handen bevin den van het consortium der chemische industrie, welke de basis blijken te moeten vormen van den aanstaanden oorlog". Moge een gezamenlijke poging tot actie en wederzijdsche verstandhouding al de genen vereenigen, die in den laatsten oorlog tot de overtuiging kwamen datde herhaling van dergelijke rampen het einde van onze beschaving zelf zou beteekenen en dat het Europa van morgen zich voor de keus bevindt: vredelievend te zijn of op te houden te bestaan." Het slot van de reds van den minister werd op de meeste katholieke, socialis tische en liberale banken op applaus onthaald. Hei Katholicisme ook tegen het Vlaamsche nationalisme. Naar dè Brusselsdhe correspondent van de N. R. Gt uit de 'beste bron verneemt, zal er Zondag van de kansel in alle Ka tholieke kerken van West Vlaanderen een herderlijke brief van rngr. Waffe- laert, den bisschop van Brugge, worden voorgelezen, waarbij het Vlaamsche na tionalisme ln scherpe temmen wordt afge keurd en het lezen van alle Vlaarnsch-na- tionalistisdhe dag- en weekbladen op straf van doodzonde wordt verboden. FRANKRIJK. Ds Kamer neemt een credlet voor wsrlc- loosh rt d hu 1 tk eerlng Ingezonden Mededeeling. Slechts één merk kan aan de spits staan De Kamer heeft een initiatief-ontwerp van de regeering aangenomen, strekken de tot het openen van een crediet van 10 millioen voor een nationaal werkloos- heidsfonds, nadat Poinoaré had gezegd dat, als het aantal werkloozcn grooter wordt, men de cred'iefcen noodzakelijker- wijz ook moet verhoogen. De regeering heeft het initiatief genomen voor een besluit tot verhooging van' de uitkeering aan werkloozen en zal de bijdrage van den staat in de gemeentelijke werkloos heids uitkeering tot 60 pet verhoogen. De reorganisatie van het leger. In de legeroommlssie uit de Kamer heeft Poincaré erop aangedrongen, dat het ontwerp tot reorganisatie van het le ger onverwijld zal worden besproken, het welk hij met de begrooting voor het zomerreces wenscht te zien aangenomen. Maarschalk Foch heeft verklaard, dat de ontwapening van Duitschland effec tief is. maar dat men voor de toekomst waakzaam moet blijven. POLEN. Terugroeping van een bolsjewlekaoh gezant verzocht? In een telegram uit Kopenhagen aan de Kolniache Zeitung wordt gemeld, dat voU flens een bericht uit Moskou aan de Ber- lnske Tidende de Poolsohe regeering door haar gezant te Meskou aan de Sow- Jetregeerlng verzocht heeft den sowjet gezant te Moskou, Wojkof, onmiddellijk terug te roepen. Wojkof zou de commu nistische beweging ln Polen niet alleen geleid, maar ook met geldmiddelen ge steund hebben. Analphabeten. Niettegenstaande dan vooruitgang ln het Poolsohe schoolwezen, zoo schrijft de oorrespondent te Warschau van de „Frankf. Z.", blijkt toch uit de officdeele statistieken, dat er nog altijd in Polen niet minder dan 6V» millioen personen zijn, die leizen noch schrijven kunnen. Volgens de werkelijke cijfers echter zijn er ongeveer acht (millioen analphalbeten in de Poolsohe republiek, d. w. z. onge veer een op de vier. Het oosten, van het land is er het ergste aan toe. Verbetering ln dezen toestand zal komen met het op groeien van het thans levende jonge ge slacht; de ouderen van dagen worden door gevoel van valsche schaamte terug gehouden om nog te gaan leerea In dé Oostelijke provincies eischen Wtttrussen Oekrajieneezen eigen scholen *n boycot ten de Poolsohe scholen. RUSLAND. Arrestaties van hooge orthodoxs geestelijken. Behalve de metropoliet en tijdelijke pa- triach Sergej uit Mzjni-Nowgorod la thans ook de metropoliet Josif uit die plaats door de sow jet-autoriteiten gearresteerd. Josif had na de arrestatie van Bergej diens patriarchale functie overgenomen. Toen daarop de aartsbisschoppen Eornili uit Jakiaterinenlbuig en Faddja zich, over eenkomstig de regelen der orthodoxe kerk, met de patriarchale ambtsbezighe den belastten, werden zij. volgens de Roel, eveneens gearresteerd. Door deze arres taties van haar voornaamste geestelijken is de in den ïaatsten tijd weer opkomende macht der orthodoxe kerk althans voor het oogenblik weer vernietigd. Omtrent den metropoliet Peter Kroetit- ski, die indertijd, nadat hij tijdelijk met de patriarchale waardigheid was bekleed, door de ge-pee-oe werd gearresteerd, wordt gemeld, dat hij thans uit de gevan genis te Soezdal, waarin hij tot nog toe verblijf heeft gehouden, is overgebracht naar het gouvernement Tobolak, waar hij thans als „banneling" vertoeft Banditisme ln Rusland. Gewapende bandieten hebben een spoorwegstation in den omtrek van ZJlto- mlr overvallen en de kas, die een bedrag van ongeveer 18,000 roebel inhield, mede genomen. Bij hun overval hebben zij den stationchef en twee passagier* gedood. Nieuwe spoorlijn. De flenrjet-regeering heeft besloten tot den aanlag van een nieuwe spoorlijn tus schen Siberië an Toerkeetan met eindpun ten te Pisjpek en Semipalatlnsk, an een lengte van 4000 werst Met den aanleg zal een tijdperk van vijf jaren gemoeid rijn. De kosten zullen ongeveer 162^)00,000 roebel bedragen. Een gematigder houding der aowjet- politiek? De Daily Telegraph meldt dat te Lon den bericht ontvangen la, dat de aowjet- Ingezoudan Mededeeling. Ja," zeide Joe. Maar dan bedacht hij zich plotseling, dat Beattie hem verteld had, dat de man al twintig jaar dood was. „Dat wil zeggen, niet persoonlijk." „Hum!" zeide Mus'qoosia „Tk wou het jou juist vragen omdat Je al zoo oud bent!" „Hum!" zeide Musq'oosis weer. Tot dusverre was er niets, dat zijn achter docht opwekte. Maar uit principe had InJ er het land aan oim vragen te beantwoor den. Als het eenigszins mogelijk was, be- antwoordde hij oen vraag mot den weder vraag. ,Heb Je hem gekend?" vroeg Joe weer. Ja* antwoordde Musq'oosis op rijn hoede. „Wat voor een man was bet? „Waarvoor wou je dat weten. :0, iemand heeft me gevraagd1 er mar te taformeerem," antwoordde Joe ontwij kend. „Iemand, dien ik lnJMnoe George ontmoet heb. Toen hij hoorde, dat ik feteiv heen ging. zeide hij tegen me: „Probeer eens of je niet ontdekken kuntwat er van Walter Forest geworden js. ik heb in geen twintig jaar van hem gehoord. loog Joo. „Bon toto g-ttt HM twist ia Musq'oosis knikte. „WaJter Forest in twintig jaar gieteden gestorven," zeide hij. ,Hoe"' jdet zijn span paarden door het ijs gezakt." Joe wist niet precies hoe hij verder moest gaan. „Verschrikkelijk!" zeide hij weer, oan ten slotte te vragen: „Heb je hem goed gekend?" HU was mijn vriend. „Vertel me eens waWaa hem. Dan kan ik "het schrijven, rie je" .Lieve help! Lieve help!" riep Joe uit Wat zal Smitty dat interessant vin den, "je zei, dat hij getrouwd was. heeft hij geen familie nagelaten?" „Zijn kind is twee maanden na zijn dood geboren." 0„ Wat is daarvan geworden? Musq'oosis knikte in de richting van de hut. Hat is Bela," zeide hij. Joe balde zijn vuisten om zooveel moge lijk zijn verbazing te verbergen. Dat was het wat hij weten wilde. Hij beet op zijn lippen om den genieenen glimlach, die daarom speelde, niet te laten zien. „Waarom glimlach je?" vroeg Musq'- JNargana om." antwoordde Joe vlug. „Maar ik dacht dat ze Bels Gharlie heette." ,Haar moeder is later met Charley Fish-Eater hertrouwd," legde Musq'oosis uit De menschen hebben vergeten, dat zij een kind van Walter Forest is en noe men haar daarom Bela Charley. Maar haar echte naam is Bela Forest." „Dat is een heele geschiedenis. En heeft hij geen eigendommen achtergelaten?" Musq'oosis keek Joe scherp aan. Zijn achterdocht werd gewekt „Neen," zeide hij kortaf. „Dat is een leugenl" dacht Joe. Nu hij wist wat hjj wilde weten, deed hij geen moeite meer om zijn grijns te verbergen. „Ik zal aan Smitty schrijven, dat Forest een knappe dochter heeft" zeide hij, ter wijl hij opstond. Musq'oosis volgde hem eenigszins ang stig het huis in. Het etensuur naderde, maar geen der kostgangers was er nog. Joe vond' Bela bezig met het dekken van de tafeL Toen zij hem zag, keek zij over haar schouder, of er een veilige aftocht voor haar was. „Allo!" zeide Joe drukdoenerig. „Ben ik ^0 ofirsto?" „Denk erom, dat je je fatsoenlijk te ge dragen hebt ,als je hier wilt komen." „Een aardige manier om tegen een vriend te spreken." „Als je je niet fatsoenlijk gelieft te ge dragen, behoef Je niet meer hier te ko men." ,Hoe wil jij me dat beletten?" vroeg hij brutaal. „Ik zal het aan de anderen vertellen. Die zullen je er dan wel uithouden." „Dat zal je niet doen." „Dat zal je anders gauw genoeg fiier- ken." „Dat zal je niet doen," herhaalde hij. „Want ik weet nou wat van je." Zij keek hem strak aan. Dan haalde zij minachtend haar schouders op. „Iedereen weet alles van me." „Er is iets, dat Sam nog niet weet." Óndanks haarzelf verried zij een sterke aandoening. Joe lachte. „Wat bedoel je?" vroeg zij. Hij vond het aardig geheimzinnig te doen. „Dat komt er niet oj> aan. Ik weet wat ik weet." Bela ging met het dekken van de tafel verder. „Opschepperij," zeide zij. „O, schep ik op?" grijnsde Joe. Hij was het evenbeeld vap een ondeugenden schooljongen. „Als je mij niet goed behan delt, dan zal je zien of ik opschep. Dan vertel ik vanavond de geschiedenis, waar ledereen, en Sam ook, bij ia" „Welke geschiedenis?" vroeg Bela. He lijkt wel krankzinnig." „Het verhaal, hoe jij het loon van Sam betaalt!" Bela bleef stokstijf staan en werd doodse bleek. Zij spande al haar geestkracht in om zich te beheerschen. „Dat is een leu gen!" zeide zjj. „Och kom," zeide Joe triompantelijk. „Ik ben er stukje voor stukje achter ge komen en nu weet ik allea Ik ben jou een beetje te slim af. Ik weet nu hoe je vader bij zijn dood zijn geld aan Musq' oosis nagelaten neeft en hoe Musq'oosis het span van Mahooley heeft gekocht om er Sam mee te laten rijden. Ik zie Saim's gezicht en hoor het lachen van de ande ren al, als ik het vertel." Bela gaf haar pogingen om het hem te heeten liegen op. Zy kwam tegenover de plek, waar hij zat, staan en legde haar handen op de tafel. „Als jij dat vertelt, vermoord ik je!" zeide zij zacht. ZUIDSTRAAT IS. Helder. Joe leunde wat achterover. „Poeahl Een man maak je met dergelijke dreigemen ten niet bang. Al* ik het verteld heb, is het al gebeurd." „Ik zal jc vermoorden," zeide rij weer. Joe lachte. „Dien riaioo aanvaard ik." En op goed geluk af zeide hij: „Ik wed, dat jij die blanke vrouw een zenuwtoeval op haar hals gejaagd hebt" En toen Beia's gelaat verried, dat het zoo was, begon hy uitbundig te schate ren. „Alweer een prachtverhaal om te ver- tellenl" „Ik zal Je vermoorden!" herhaalde Bela dof. Iets in haar radelooze blikken waar- sehuwde hem, dat men een inboorlingen- natuur tot het uiterste kan drijven. Hy sloeg een anderen toon aan. „Ik zeg niet, dat ik het vertellen zaL En ik ben niet van plan het te vertellen, als jy doet wat ik wil." „En dat is?" vroeg zij zacht met fon kelende oogen. „Dat je me niet als een stuk vuil behan delt," antwoordde hy dreigend. „Dat je me even goed behandelt als ieder ander. Begrepen?" „Ik beloof je niets," zeide Bela. „Nou, je weet wat je te waohten staat als je het niet doet." (Wordt vervolgd.) helder Verschijnt Dinsdag-, Donderdag. en Zaterdagmidd voor auto's en fietsen v „Verschrikkelijkzeide Joe. „Ik zal het aan George schrijven Musq'oosis was trotsch op zijn vriend schap niet Walter Forest. Er was geen en kele reden waarom hij het verhaal niet aan iedereen zou vertellen. Had hij er bij Bela niet op aangedrongen haar eigen naam te gebruiken? Het kwam niet in hem op dat Iemand de overdracht van het legaat van de vader van 't eene stel boeken ln het andere kon naspeuren. En dus ver telde h« op zijn eenvoudige wijze het ver haal van Walter Forest's Leven en dood. voor ona Kousen, Sokken of andere Qoederen. WIJ hebben alleen dépot* voor het aannemen van reparatie. Let vooral op den gelen winkel.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 1