T Schoonmaak TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS VAN DINSDAQ 8 MAART 1927. °ngB,pïnaat«g«noot, de hoer N. J. «terne, betaald» JJ. Vrtfdag te 's-Gra venhage hot voorloopig diploma machi nist. Taptoe. Hedenavond 8 uur by gunstig vraat taptoe. In komstenhelasttng. In een gedeelte der oplaag van Zater dag is een fout geslopen In de toelichting op de belde belastingtabellen. WIJ reca- pituieeren hierbij nogmaals wat in die tabellen staat Tabel I geeft het grondtarief, zooals dat thans is bepaald Dit is dus het tarief toegepast met den, vermenigvuldigings- fat lor 1. Om te weten wat men thans moet betalen, moeten deze bedragen (dus van tarief I) met 0.86 worden vermenig vuldigd. Men krijgt dan de bedragen, zoo- als die voor enkele klassen In Tabel II, ko lom O, zijn vermeld. Doordat in het vorig nummer tweemaal over tabel II werd ge sproken kan dit bij dat deel der lezers, die de foutieve toelichting ontvingen, ver warring geven. Voor het Drentsche kind. De vsreeniging van Onderofficieren van land- en zeemacht „Vaderland en Oranje" ls van plan een liefdadigheids voorstelling te geven ten bate van het Drentsche kind. De datum hiervan is niet vastgesteld, doch valt omstreeks half April. Het bestuur verzoekt damesleden, die zich met den kaartverkoop zouden willen belasten, zich daarvoor aan te melden bij een der bestuursleden der vereenlging, nl, de beeren Zander, Mid denstraat, Bootema, Polderweg 8 of Roels, Nieuw straat 11. Gaarne bevelen wij deze liefdadigheids voorstelling b(j de lezers aan. Na de mededeeling in ons vorig nummer, welke van officieuze zijde afkomstig was, behoeft geen vrees te bestaan, dat de gelden, zooals in bet geval Verschoor helaas geschiedde, niet alle voor het goede doel besteed zullen worden, en hoe noodig het is voor Drente een steunbeweging op touw te zetten, daarvan verhalen ons dagelijks de kranten. Laat men dus thans reeds zijn bijdrage voor het goede doel reserveeren. Nadere mededeelingen vol gen te zijner tijd. Wy verwijzen overigens naar het inge zonden stuk van mevr. KoekVisser in dit nummer. Genootschap tot Zedelijke verbetering der gevangenen. De oommissie te Helder van de afdee- ling Alkmaar van het Genootsoh. tot Zede lijke verbetering der gevangenen zal in Maart een lichtbeelden-avond geven in „Scala" aau den Kanaalweg. De bedoe ling hiervan is, meerdere bekendheid te geven en belangstelling te wekken voor het werk, dat door genoemd genootsohap in het belang van hen die steun behoe ven bij hun terugkeer in de maatschappij, of hen, die op het hellende pad zijn, bij voorwaardelijke straf, te steunen om staande te kunnen blijven. Het is vrijwel overbodig, het groote be lang van dit werk nader te omschrijven. De lezing zal worden gehouden door dr. Rademaker, redacteur van het „Vader land" te 's-Gravenhage, die de lezing zal toelichten met een groote film over het gevangeniswezen en de verbeteringen daarop betrekking hebbende. Svvla de Danseres. Men schrijft ons: Aangemoedigd door het enorme suoces met deze operette behaald, zal Woensdag 9 Maart 's middags half drie nogmaals een voorstelling plaats vinden. Indien men werkelijk iets moois wil zien voor een zeer geringe entrée, dan raden wij u aan uwe plaatsen te bespreken, want dat het druk zal zijn, daar kunt u staat op maken. Voor verdere bijzonderheden leze men de advertentie in dit nummer. Stedelijk Muziekcorps Helder. Het Stedelijk Muziekcorps heeft op de vergadering van JJ. Vrijdagavond beslo ten bij zijn harmonie-orkest een volledig symphonie-orkest te doen oprichten, en roep daarvoor op dames en heeren, die de muziek beoefenen door het bespelen van een strijkinstrument Zij, die genegen z]jn dit voornemen te willen steunen, worden hierbij beleefd uitgenoodigd, zioh op te geven bij den heer J. van Engels- dorp Gastelaar, secretaris Stedelijk Mu ziekcorps, Jan in 't Veltstraat 68, door toezending van naam, adres en tevens ver melding van het te bespelen strijkinstru ment Bij voldoende deelname zal op nader te bepalen datum een algemeene vergadering Uitgeschreven worden. Het symphonie-orkest zal eveneens on der directie staan van den directeur van het Stedelijk Muziekcorps. De opgaven voor oprichting van ge noemd orkest zal tot 10 Maart open staan. Leger des Heils. Men schrijft ons De Historisch Vaderlandsche Geschie denis vermeldt, dat onder het Regent schap van de Koningin-Moeder, «enige menschen uit Engeland overkwamen om het Evangelie te brengen en het|gebruik van sterke drank en misdaad te bestrijden. f,31 tr°kfc6ü de aandacht door het uni- rm w at ze droegen en door hun vreemde wijze van werken. 1 Hst Leger des Heils is zijn eping bijna 40 jaar hier In Nederland ge r ouw gebleven. Zoo heeft nu het korpB Helder gedacht goed te doen a.s. donderdag 10 Maart, 'sav. 8 uur, een groote Antidranksamenkomst te beleggen, waarin o.a. aanschouwelijk zal worden v oorgesteldde kroeg, het dronkaards- gezin en het gezin, zooals er duizenden zijn, aio door bemiddeling van het weyk van het Leger des Heils tot stand zijn gekomen. Teruggave van Speelkaartenbelasting. Dé Inspecteur der Directe Belastingen, enz. te Helder verzoekt ons de aandaoht te vestigen op eene kennisgeving, welke zal worden opgenomen in de Nederland- whe Staats-Courant van 26 Maart 1927, waarbij is bepaald, dat aan fabrikanten van speelkaarten en aan hen die speel kaarten verkoopen of afleveren terug gave kan worden verleend van de belas ting. De teruggave betreft de gestempelde spellen kaarten die onverkooht en onge bruikt aanwezig zijn op 1 April 1927, bij hoeveelheden van minstens 12 spellen. 1'elanghebbenden kunnen nadere bij zonderheden inwinnen aan de belasting inspectie en aan de ontvangkantoren in deze Inspectie. Voor liefhebbers van tuinderij. Naar men ons van de zijde van de Wo ningstichting mededeelde, zal de heer Groen, de bij velen ln deze gemeente be kende deskundige op het gebied van tuin aanleg, een lezing houden voor de bewo ners der Woningstichting over een onder werp betreffende den aanleg en instand houding van een goed voorzieh tuintje. Hoewel wij op het gebied van vegetatie niet zijn verwend, is het aspect dezer ge meente door de vele tuintjes in het Tuin dorp en aan de Javastraat veel verhoogd. Bij vele tulnliefhebbers ontbreekt echter een goede leiding en zal de technische voorlichting van den heer Groen onge twijfeld iets goed tot stand brengen. Overigens verwijzen wij naar de in dit nummer opgenomen advertentie. De 160.000ste Groninger. Wij lezen in het „Nieuwsblad van het Noorden": Namens de Groninger kolonie te Helder wordt de(n) 100.000ste(n) jongge borene van Groningen aangeboden een gratis reis Helder—Texel (retour) le klasse, aan boord van het salonstoomschip „Marsdiep". Wij vernemen, dat de directie dit bui tenkansje ook geeft aan „ieder Heldersch ,jong"geborene. Volksvoorstelling „De Kroegzangeres". Het Tooneelgezelschap N.V. „Groot Too- neel", dir. de heer Joh. Largenaken, heeft hier den laatsten tijd zeer veel suooes met zijn goedkoope Volksvoorstellingen. Voor- ai de laatst gegeven opvoering, in de \-orige week, van „Rooie Sien", met Mies Peyters in de hoofdrol, is bijzonder in den smaak gevallen en kenmerkte zich als een degelijke opvoering. Naar aanlei ding van dit suooes komt het geselschap aja. Vrijdag met bet niet minder mooie tooneelspel van Xavier de Montépin „De Kroegzangeres", waarin ook thans de iwofdrollen worden vervuld door Mies Peyters en Joh. Langenaken. Dit zeer pakkende stuk, waarin een lach en een traan eikaar afwisselen, is een bjj uitstek mooie voorstelling van dit ensemble. Het is een aangrijpend drama, waarbij de vroolijke tafereelen met zang en dans niet ontbreken. De entrée is zeer laag gesteld n-L 60 en 40 et, zoodat men voor weinig geld een goede voorstelling krijgt. Voor verdere gegevens verwijzen wjj naar de advertentie in dit blad. Uit het Politierapport Alweer een binnenbrand. Vermoedelijk tengevolge van het om vallen van een droogrekje met goed, dat voor den haard stond, ontstond Zaterdag morgen een binnenbrand in perceel Bin nenhaven 80. Het rekje verbrandde, be nevens een gedeelte van den vloer en een box, die in den hoek van de kamer stond. Toen eenige agenten van het hoofd bureau bij het perceel aankwamen, waren de bewoners reeds bezig, met een slang op de waterleiding den brand te blus-- schen. Met assistentie van de agenten was men het vuur spoedig meester. Verzekering dekt de schade. Een strafbare uitbetaling. Tegen een tapper werd proces-verbaal opgemaakt, omdat hij toeliet dat er in /(ju tapperij arbeidsloon werd uitbetaald uuu de huriugtrekkers. Een aanrijding. f4phrik vrij. bünden* Mishandelingen. Een tweetal bezoekers van den voetbal- wedstrijd Helder-V. 8. V. kregen Zon dagmiddag oneenigheid over de prestaties van den soheidsrechter. De twist lieo zoo hoog, dat de een het noodig vond op krachtdadiger wijze dan met den mond, zijn sympathieën of anti-pathieën met den betrokken scheidsrechter te demon- streeren, met gevolg, dat hij zijn tegen stander een flinke opmepper in zijn ge zicht gaf. Deze, hierover minder gesticht, deed aangifte bij de politie, die voor een v reedzame berechting tusschen beide par tijen zal zorgen. Vernieling. Een bewoner van de Hartenstraat deed Zondagavond aangifte, dat een 7-jarige jongen, wiens naam hij opgaf, een glas ruit van zijn woning, ter waarde van 8 gulden, vernield had. Een onderzoek zal worden Ingesteld. Een juffrouw uit de Molenstraat deed eveneens aangifte van vernieling van een ruit Het storthuis aan de Rassin gracht binnenland. ZWARE BRAND IN EEN R.-K. SANATORIUM TE HORN. Alle patiënten konden gered worden. Een zware brand, welke tot een ramp had kunnen leiden; heeft Zondagmorgen een der paviljoenen van het R. K. Sana torium „Het Groene Kruis" te Horn, waarin een 40-tal patiënten werden ver pleegd, geheel in de asch gelegd. Op de terreinen van het Sanatorium welke geheel tusschen de bossohen zijn gelegen, zijn een 16-tal groote houten ge bouwen geplaatst. Van deze waarvan er een viertal als paviljoenen voor de verple ging van tuberculose-Lijders zijn inge richt, ia het 74 bU 12 M. groote paviljoen O, waarin 40 dames-patiënten werden ver pleegd, verwoest. Een der zusters welke Zondagmorgen omstreeks half zeven ln dit paviljoen een badkachel had aangemaakt, ontdekte na eenogen tijd een sterke brandlucht Reeda spoedig bleek dat er een ernstige schoor steenbrand woedde in het (middengedeelte van het gdbouw, welke de spanten van de zoldering reeds had aangetast. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dal met behulp van primitief blusohimift- terieed hier niet veel viel uit te richten. Intusschen hadden zioh ln de zaal van het brandende gebouw, waar de patiënten lagen, heftige tooneelen afgespeeld. De meest ernstige patiënten werden onder •gegil van hun medepatiënten met voel moeite naar buiten gebracht; meerderen waren in nachtgewaad. Door de goede zorgen van Dr. Henneman werden allen direct naar een ander paviljoen overge bracht, zoodat ize hoogstwaarsohijniljk van een en ander geen nadeeiige gevol gen suilen ondervinden iDe brand hreddde ridh snel tilt en had binnen tien minuten het geheele Noorde lijke gedeelte van het paviljoen aangetast Tot overmaat van ramp had de electri- sche leiding kortsluiting gemaakt, waar door de installatie in het pompgebouw weigerde en men geheel van water was verstoken. Het vuur laaide fel op. Aanvankelijk was men zelfs bang dat de brand zou over slaan op de licht ontvlambare demnen- bosschen, waardoor ongetwijfeld ^en groot gedeelte van alle gebouwen verlo ren zou zijn gegaan. Achtereenvolgens stortten de kappen en daken van het gebouw in- Tegen halfnegen Zondagochtend was van het geheele paviljoen niets meer over dan een viertal kale stompen welke eens als schoorsbeenen hadden dienst gedaan. De aangerichte schade, welke op dertig duizend gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt HEVIGE VECHTPARTIJ IN DEN HAAG. 46-jarige man ernstig gestoken. Zaterdagavond zijn de gemoederen te 's-Gravenhage wel op alle manieren In beroering gebracht. Behalve dat een lade lichter een agent neerschoot, en er ln de van der Doesstraat een tragisch familie drama plaats greep, is er om circa mid dernacht in het café „Kasteel de Blink- horst" in de Blinkhorstlaan hevig gevoch ten, zoo zelfs, dat er messen aan te pas kwamen, en verschillende personen naar het ziekenhuis aan den Zuldwal moesten worden overgebracht Het ergste was de 46-jarige D. H. er aan toe, die ernstig in borst en ziide was getroffen. Zijn toestand is op het oogen blik niet direct levensgevaarlijk. De ge broeders A. en M. v. d. G. werden resp. in de zijde en rechter bovenarm gesto ken. Als vermoedelijke daders zUn H. v. d. G., grondwerker van beroep, en M. v. d. G., los werkman, aangehouden. Laatst genoemde is echter na aan een verhoor onderworpen te zijn, weer in vrijheid ge steld. AGENT TE 'S-GRAVENHAGE ERNSTIG GEWOND. Zaterdagavond omstreeks half 8 kwam in het filiaal der N. V. Iserief k Co.'s ma- nufacturenhandel in de Therésiastraat 65 te 's-Gravenhage, een man eenige inkoo- pen doen. Hij kocht een paar kleinighe den en gaf de juffrouw groot geld, zoo dat zij hem terug moest geven. Terwijl ie juffrouw hiermede bezig was, bukte de man zich eensklaps, deed een greep in de winkellade, en ging er met een be drag aan geld vandoor. De juffrouw holde den man luid schreeuwend achterna. Daardoor werd een passeerende burger opmerkzaam gemaakt en omdat hij het verdacht vond, dat de man zich zoo snel uit de voeten trachtte te maken, greep hij hem vast. Na een worsteling rukte de man zich echter los en zette zijn vlucht voort Eenige huizen verder liep een agent. Deze overzag de situatie, wierp zjjn rij wiel neer en liep op den man toe. Plot seling trok deze een revolver en loste a bout portant eenige schoten op den agent. Het eerste schot trof reeds doel De agent was in den slaap geraakt en stortte ach terover op de straat Van dit oogenbiik maakte de dief gebruik om op de fiets van den agent te springen en er zich mede uit de voeten te maken. Sinds is er niets meer van hem vernomen. De agent werd door toesnellende per sonen opgenomen en ergens binnengedra gen. Later werd hjj door den gemeente lijken geneeskundigen dienst naar het zie kenhuis vervoerd- Hoewel zjjn toestand ernstig is, meent men, dat er momen teel geen levensgevaar bestaat Oogenblikkelijk werd de geheele om geving door de politie afgezocht Maar van den dader was geen spoor te vinden. Wel verklaarden getuigen, dat hij te vo ren op de duo van een motor zat, ver moedelijk een roode Indian-motor, waar van de bestuurder in een motorjekker ge kleed was. Later op den avond is in de Hooge Nieuwstraat de fiets van den agent terug gevonden. De fiets was geheel onbescha digd. De dader gearresteerd? Gistermorgen ls door een verkeers agent op de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage een persoon gearresteerd, die verdacht wordt den roofoveral en den moordaanslag op den agent gepleegd te hebben althans er mede in betrekking te staan. Onderzeeboot in het zeegat van Vllsslngen. Niet in een draaikolk. Omtrent het ongeval, aan een Nederland- sche onderzeeboot in het zeegat van Vlis- singen overkomen, meldt het Nederl. Cor respondentiebureau in Den Haag: Donderdagvoormiddag werd gedurende een vaartocht, die ten deele onder water plaats had, aan boord van Hr. Ms. O 6 vastgesteld, dat een reeds bestaande spe ling tusschen koppeling en as van de die selmachine zoo was toegenomen, dat bet zaak was, geen verdere vaartochten te ondernemen, alvorens deze speling was weggenomen, waarom de oommandant omdraaide, teneinde door het Oostgat naar Vlissingen terug te keeren. Iets bij zonders deed zioh daarbij niet voor. Blijk baar heeft het varen van deze duikboot, dat, ln verband met den toestand van de zee, boven water, doch met gesloten lui ken plaats had, op den Nederl. loods van een passeerend koopvaardijschip den In druk gemaakt, dat iets met deze boot niet in den haak was en hem aanleiding gegeven, hiervan dadelijk melding te ma ken. Van Vlissingen uit zijn daarop op eigen risioo drie sleepbooten naar bul ten gegaan, terwijl de onder-commandant Ingezonden Mededeeling. geeft meDige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Pnrol. der marine maatregelen nam, eveneens hulp te bieden. Aan dit laatste werd geen gevolg gegeven, omdat intusschen reeds bericht van Hr. Ms. O 6 waB ontvangen, dat zij naar de haven opstoomde en geen hulp noodig had. Van een draaikolk ls aan boord van Hr. Ms. O 6 niet gemerkt en van eenige mine aan boord is geen sprake geweest; evenmin is er reden geweest voor eenigen angst. De kleine noodige herstelling aan de ovengenoemde koppeling heeft met eigen middelen plaats. De boot kan Maandag middag weer varen. De beroofde wisseüooper. Zooals men zich zal herinneren, heeft op 18 Januari j.1. de 60-jarige wisseüoo per J. v. V. bU de poütie aangifte gedaan, dat hy in de St. Laurensstraat te Rotter dam is beroofd van een groot bedrag, dat de dieven gestolen zouden hebben, nadat zy een scheur ln zyn overjas hadden ge sneden. Deze man is toen op grond van vermoeden van het opzettelijk doen van een valsche aangilte aangehouden en Op gesloten. Hy zit nog steeds in het huis van bewaring. Een onderzoek naar het verdwenen geld heeft nog geen resultaat gehad. Wel is gebleken, dat de wyze, waarop de snede in de jas is toegebracht, het vermoeden kan wettigen, dat de man dit zelf heeft gedaan. Het onderzoek wordt voortgezet. Oplichting. Een bankinstelling voor f 4506 benadeeld. Naar Het Volk meldt, houdt de Am- sterdamsche poütie zich bezig met het on derzoek naar een onlangs te Amsterdam gepleegde oplichting. Bij een bankinstelling werd n.L een valsche quitantie op naam van een groote firma aangeboden, waarop de aanbieders zich een bedrag van 4600 wisten te laten uitbetalen. Er verüepen dagen voordat de inrechtmatige uitbetaling werd ontdekt De kwitantie was voorzien van een nage maakt stempel der firma, alsmede van de valschelyk nagemaakte handteekening van een der firmanten. Familiedrama. In een huis aan de Jacob v. d. Does straat te 's-Gravenhage, bewoond door de faniUie v. V., heeft zich Zaterdagavond een familiedrama afgespeeld. By den heer en mevrouw v. V. woont de 78-jarige vader van de vrouw des hui zes in, deze kreeg om een kleinigheid ru zie met zijn schoonzoon. Hy werd driftig, wond zich zeer op en voordat de heer v. V. er op bedacht was, had de oude man plotseüng een revolver getrokken en loste drie schoten op zyn schoonzoon. Een daarvan trof hem in den schouder. Op het lawaai drongen eenige buren de woning binnen en toen deze zagen, wat er gebeurd was, waarschuwden zy oogen blikkelijk de poütie. Deze was spoedig ter plaatse en de commissaris der afdeeling gaf last den dader te arresteeren. De heer van V. is in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is niet levensgevaarüjk. Een onaangename ontdekking. Een bewoner uit Zegge, die met het echtpaar v. d. L. uit Roosendaal aan den zwier was geweest, ontdekte by zyn thuis komst, dat hy zyn portefeuüle met f 1400 vermiste. Hy deed aangifte by de poütie, die het echtpaar als verdacht van dief stal heeft gearresteerd. De moord te Ieraeke. De geldinzameling. Voor de weduwe van den onlangs te Ieraeke vennoorden Biersteker ls aan gif ten uit het beele land pl-m. 10,000 bij eengebracht, waaronder uit Ieraeke zelf pLm. 2800. Het plan is haar en haar kinderen met een wekelijksahe toelage te steunen. Een gemoedelijke gemeente. Toen Dinsdag ji. in Overslag (Z.-VL) de eerste raadsvergadering ln dit jaar was afgeloopen, heeft men heel geoeüig den pot-verteerd, in oasu het door de raadsleden ontvangen presentie-geld. Men had botje by botje gelegd, een lid gaf een paar konijnen, een tweede aard appelen, een derde boter, een vierde weer wat anders en zoo kon men goedkoop een souper aanrichten. Men had het gezel schap nog wat uitgebreid en ook de twee notabelen van het dorp, den hoofdonder- wijzer en een gemeenteveldwachter, aan tafel genood. Met een paard, een woonwagen en een. scharensliep beloond. Een dezer dagen werd per advertentie medegedeeld, dat iemand in den omtrek van de P. O. Hooftstraat te Amsterdam een paarlenooüier verloren had bestaan de uit 70 paarlen en dat op de terugbezor ging daarvan door een verzekering-maat schappij een belooning werd gesteld. De vinder, een woonwagenbewoner aan den Hemweg, die lezen noch schrijven kan, hoorde genoemde advertentie voor lezen, en begaf zich den zelfden avond nog naar de kantoren der Maatschappij. Daar deze reeds gesloten waren, keerde 'hy den volgenden morgen terug en werd in kennis gesteld met de woonplaats van den eigenaar, die hem als belooning 100.overhandigde. Daar het verloren oolller voor een be drag van 42.000 verzekerd was, mocht de mar van de verzekeringmaatschappy rijn bedoening zelf vaststellen. HIJ ba- Door een 14-jarige jongen, wonende in Wilhelminastraat, werd Zaterdagmid dag aangifte gedaan, dat hij in de Ko ningstraat door een hem onbekenden mo- Hder was aangereden. HU viel hier- Aiirtr en kwam ouder een paard en wa gen terecht. Zijn rijwiel werd door het paard stuk getrapt, hU zelf kwam met den Het paard werd aan een der achter- pooten verwond en werd ter plaatse ver- Een juffrouw uit de Vischstraat deelde Zaterdagavond mee, dat zij door eenige andere bewoonsters van deze straat was mishandeld- De mishandeling was echter niet van ernstigen aard. Door het raadslid, de heer J. J. Schoeffelenber- ger, ls het volgende request aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gezonden. Aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland te Haarlem. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, dat hl), jacobes Johannes Schoeffelenberger, domicilie ten zijnen huize, Kanaalweg 122, te Helder, in zi)n kwaliteit als gemeenteraadslid, zich tot Uw Col lege wendt met het beleefd, doch dringend ver zoek, het raadsbesluit, met 13 tegen 7 stemmen aangenomen ln de vergadering van 1 Maart J.L, betreffende het maken van een storthuis aan de Bassingracht te Helder, uw goedkeuring daaraan te willen onthouden. 't Welk doende enz. Toelichting. In de raadsvergadering van j.1. Dinsdag 1 Maart kwam o. m. op de agenda voor het maken van een storthuis, als onderdeel van de Gemeenterelniglng. De plaats van voornoemd storthuis werd bepaald aan de Bassingracht, en na twee raadsvergaderin gen daarover te hebben gediscussieerd, aangeno men met 13 tegen 7 stemmen. Uit de discussies oven, de plaats, waar het opgericht zou worden, bleek maar al te duidelijk, dat zelfs eenige der voorstemmers ln werkelijkheid het er niet mede eens waren, het op bovengenoemde plaats op te richten. Wanneer men nu weet, dat het gebouw een hoogte krijgt van 13 Meter en waarvan de breedte de doorvaartrulmte zeer zal bemoeilijken, aangezien het geheel ovef het water wordt ge bouwd, dan vallen daarbij al direct twee overwe gende bezwaren In bet oog, al ten eerste: de be lemmering der scheepvaart ten tweede: bet ln strijd zijn met elk aesthetisch begrip. Doch zelfs deze twee aangehaalde argumenten zijn niet de eenige; integendeel, er zijn meerdere en daarbij bezwaarlijker. Wanneer daar straks het storthuis zijn voltooiing heeft bereikt zal ontegenzeggelijk het complex woningen ln ^e omgeving in waarde verminderen, waardoor men de eigenaren dupeert en waarbij nog komt. dat het aanliggende bouw terrein evenzoo waardeloos zal worden. Maar, daar ls Iets, dat nog grooter gevaar met zich brengt en daar wcnscht adressant terdege op te wijzen. Zoo men weet zal straks onze Gemeente voor bet feit worden gesteld, een abattoir op te richten, althans, binnen de 5 Jaar. volgens een ministcrieele beschikking, enkel en alleen ln bet leven geroepen, om de hygiëne te bevorderen. Wat ls nu het gevaL wanneer onze Gemeente ver plicht zal worden tot den bouw van een abattoir de plaats daarvoor bestemd, in de naaste omgeving van het te maken storthuis voor vuil. ligt twee combinaties met elk gezond verstand in strijd. En nu moge men wellicht aan willen voeren, dat onze Gemeente het nimmer kan bekostigen, elke ge meente boven de 30.000 Inwoners zal er toe ver plicht worden. Daar waar de zaken zoo staan, vraagt ondergeteekende zich af. of bet niet ge biedend is. bet raadsbesluit te vernietigen. Het ls dan adressant zijn vaste overtuiging, dat wan neer bet onderwerp aan een plaatselijk referendum ware onderworpen, het zeker met groote meerder heid van stemmen zou zijn gevallen. Ondergeteekende acht dan ook namens een groot deel der burgerij te mogen spreken, wanneer bij er bij uw College op aandringt deze aangele genheid grondig te willen onderzoeken, alvorens een beslissing te nemen. J. J. SCHOEFFELENBERGER.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5