T Schoonmaak TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS. .VAN OINSOAQ 22 MAART 1927. K-K. Kltwvertwnlglng „Eendracht". .PT het ,b€trtuur van de R-K. Kleever. „Wenuracht" is de volgende alphabetlsohe groslijst van Oandldaten voor den Ge meenteraad opgemaakt: W. a van Breda, O. Brinkman, B. Gro- ne, A. J. J. van Gessel, Ant v. Haaren, G. de Moester, R N. van Os, P. A. Smits, J. van der Star, Th. Terra, P. Veldman, Ant v. d. Wouw. Ger. Zangvereenlglng „Halleluja". Morgenavond zal de Ger Zangvereeni- ging „Halleluja" ln de Ger. Kerk een con cert geven, waarbij medewerking wordt verleend door mejuffrouw M. Brouwer, sopraan, Amsterdam, mevrouw M. 0. Guntfoert—Breet, alt en de heer 0. Abbe- neg, bariton, van Helder, verder door eenige dames en heeren musici, terwijl de heeren J. A. van der Vliet en Fedke Asma de piano- reep. orgelbegeleiding op zlidh zullen nemen. Toegangsprijs 86 oent Ned. Ohr. Vrouwenbond. BUJkens een advertentie ln dit blad. hoopt de afdeeling Helder van den Ne- derL Christen Vrouwenbond op 26 Maart' voor zich op te zien treden mevrouw Die penhorst de Gaay Fortman uit Amster dam, met het onderwerp: „Christelijke barmhartigheid en de blinden"- Daar zij zelf medearbeidster ls op dit gebied zal zQ zeker de geschikte persoon zijn om te doen zien, dat een blinde, die zoo dikwijls aangezien wordt als een buiten de maat schappij geplaatste, dat niet behoeft te zijn, doch dat fat) door de nieuwe leer methode en leermiddelen en zijn gaven van fijner gehoor en gevoel voor deze maatschappij geschikt en nuttig gemaakt kan worden. Zie nadere bijzonderheden in de advertentie. Nieuwe meubelen voor bet raadhuis.- BIJ de firma Klopper aan de Loods- gracht staan geëposeerd een aantal meu belen, bestemd voor het nieuwe raadhuis, zy z]Jn bestemd voor de bureaux van den burgemeester en den secretaris, en be staan uit eenige kasten, een bureau mi nistro, een tafel en een stoel. 21e zijn van eikenhout vervaardigd en zeer Bollede van afwerking, en zullen zonder eenogen twij fel een sieraad vormen van deze vertrek ken. Van 16 Me! tot 1» Juni Bergens Mannenkoor organiseert 16 Mei, 22 Mei, 29 Mei, 12 Juni en 10 Juni een Nationaal Zangoonooure voor ge mengde en mannenkoren. Voor dit con cours zijn 41 vereenigingen met een 4000 zangers ingschreven. In de 2de afdeeling mannenkoren zal Hekier's Mannenkoor uitkomen, terwijl Morgenrood in de 3de afdeeling gemeng de koren uitkomt Huldiging Jb. ter HalL Betreffende de regeling der huldiging van den heer Jb. ter Hail, welke, zooals wij mededeelden, den eersten April as. zijn 40-jarig Jubileum herdenkt aki musi cus, kunnen wij thans melden, dat het comité definitier gevormd is. Tengevolge van de groote animo, die voor deze hul diging bestond hij de verschillende ver- eenigingen, is het comité nog met een aantal personen uitgebreid; het bestaat thans uit de navolgende heeren: L. van Loo, voorzitter, Bem- Meyer, penningmeester, O. W. Graten», F. Schel- linger, M. Polak, F. van der Mey, Toon de Hoogh, M. A. Grunwald, T. Lugtenberg, J- Brakhoven en J. van Dok, tezamen var me nd het uitvoerend comité. Voorts uit de heeren J. N. E. Teune, F. A. Ooster hout, T. Kemp, R Schuurman, H. van Zweden, H J. Burgers, Cb. Krcuger, J. Zander, J. Bruyn, T. H. 0. Lugtenburg, A. J. Leewens, J Hofstra, P. van Twiak, J. F. van Loo, J. Brouwer, L. Bandsma. in het eere-oouiité hebben de burgemees ter, de beer W. Houwing, de sdhout-bij- nacht, oommandant der marine, L- J. Quant bereidwillig zitting genomen. Op Vrijdag 1 April heeft de feestavond plaats in Casino; hieraan zullen belang loos medewerken het Stedelijk Muziek corps, Helóer's Fanfarecorps en de Oranje Hornxmlekapel („Winnubst", hoe gaarne ook, kan door omstandigheden onmogelijk medewerken.); het Dameskoor „'t Vooaal Ensemble", ooider leiding van Toon de Hoqgh, de Mandoline-vereen Igtng „Ars et Labor", onder leiding van J. Brakho ven, de heer Joh. Pala (viool) en TJ. Dito (piano), alsmede Helderis Mannenkoor. Het Ooanité noodigt vereen igiitgen, die aai de huldiging wensahea deel te nemen, uit, zich vroegtijdig op te geven nuft den heer Bern. Meyer, Kanaalweg 07, aan rien ook nog bijdragen kunnen worden (ezootien. „Alleen op de werekT. Het beroemde werk van Hector Malot wordt a.a Vrijdag als tooneelstuk opge voerd in Casino, Dit bekende meester werk, bijna door Iedereen gelezen en waar mee de vermoorde schrijver de „Prix Gon- oourt" verwierf, is door mevr. De Vreker- Vcrschuur voor het tooneel bewerkt. Het veelbesproken verhaal van Aemi de von deling die, grootgebracht bij de Barba- rin» en met den ouden Vitalls op zijn zwerftochten 41 de utt het boek gebeurtenissen mee maakt weet ook als tooneelspel zeer te boelen. J*e N. V. Groot Tooneel geeft er &M zeer goede vertolking van, vooral waar de Rol van Remi gespeeld wordt door Mies Peyterg en die van Signor Vitalis door Joh. Langenaken. Ook de overige le den van het gezelschap zetten ln dit stuk hun beste beentje voor. Het werk wordit muzikaal geTHustreerd door een orkest on der leiding van Mad. Estella Wielaert van de Oomedie Framjaise van Brussel. Voor prijzen enz. verwijzen wij naar de ad vertentie. Departement Helder der Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Zooals men weet houdt bovengenoemde Maatschappij de laatste jaren geregeld gedurende de wintermaanden een nijver heidscursus voor jongens van 10 tot 18 jaar. Dezen winter hebben de jongens zich geoefend in houtbewerking, waarvan de resultaten Zaterdagmiddag tentoongesteld waren in één der lokalen van de school P **eer Kamman (Parallelweg). Dit is nu reeds de derde cursus ge houden door het Nut, en dat de jongens geleerd hebben hun handen te gebrui ken, dank zij de bekwame leiding van den Heer D. Dissel, bleek wel uit de tentoongestelde voorwerpen, waaronder werkelijk heel aardige en lang niet ge makkelijke waren. Men zag dan ook bui ten vele kleinere-, ook grootere voorwer pen, zoobIb lessenaars, gereedschapskis ten, kapstokjes, verschillende hangers, damborden, etc. De secretaris der Vereeniging, de Heer Kottman, hield een kleine toespraak, waarin hij wees Op het nuttige der cur sussen, waardoor de jongens van de straat gehouden worden en hun geleerd wordt de handen te gebruiken. Het aantal leerlingen aan dezen cursus bedroeg dit jaar 21, waarvan de Heer Kottman den besten leerling, J. de Weerd, een compleet stel gereedschappen over handigde, als belooning voor zijn betoon den Ijver en trouwe opkomst. De overigen kregen allen een troostprijs. Een woord van dank bracht de secretaris verder aan den Heer D. Dissel voor zijn uitstekende leiding. Tot slot richtte hij een opwek kend woord tot de deelnemers om gebruik te maken van het nieuw ingevoerde spaar systeem van het Nut voor de jongeren. Zij kunnen namelijk van de Maatschappij een spaarbusje bekomen, dat zij dan na een half jaar bij de Maatschappij kunnen ledigen. Zij moeten voor het gebruik van deze busjes f 2.50 storten voor eventueel zoekraken of beschadigen. De secretaris sprak de hoop uit, dat van deze gemak kelijke en doelmatige wijze van sparen een druk gebruik zou worden gemaakt, waarna men overging tot het bezichtigen van de tentoongestelde voorwerpen. Vierde abonnementsvoorstelllng. Met een enkel woord hebben wij reeds medegedeeld, dat de laatste abonnements- voorstelling in dit seizoen binnenkort zal worden gegeven, n.L Maandag a.a., 26 Maart. Het is de N.V. Het Schouwtooneel, die met een tooneelstuk komt van den bekenden Zwitserschen auteur Ernst Zahn. Zahn is een schrijver, die zijn lezers bij millioenen telt. Als wij van zijn romans noemen de titels »Claire-Marie« en »Het gezin van Lucas Hochstrasser*, zal me nigeen onzer lezers die ongetwijfeld wel eens gehoord hebben, mogelijk wel ge lezen, want er zijn goede Hollandsche vertalingen van. Zahn is de zoon van een kofflehuishouder en thans zelf eigenaar van het stationsrestaurant teGOschenen, het Zwitsereché station aan den ingang van den Gothardtunnel (aan de andere zijde ligt Airoio, waar de Italiaansche taaizone begint), ln dit schilderachtig gelegen dorp heeft Zahn het grootste deel van zijn leven doorgebracht. Zijn populariteit dankt hij aan de natuurge trouwe schildering zijner bergen, maar vooral zijner menschen. Eenvoudig en oprecht als hij zelf is ook zijn werk. Omtrent het tooneelstuk »De Schaduw van bet verleden*, dat van dezen schrij ver wordt opgevoerd, kunnen wij mede- deelen, dat Wilhelmina van der Horst van der Lugt Melsert er de hoofdrol in vervult Zij geeft zich daarin met vol temperament in een gepassioneerde rol, waarin zij de sterke kanten van het talent kan uitleven. Vooral zij is het, die de toeschouwers in vervoering brengt en langdurige ovatieB, die haar werden ge bracht gaven daarvan getuigenis. Het is een aangrijpend stuk, dat diepen in druk bij het publiek achterlaat. Voor het overige kunnen wij, wat de spelers en de bizonderheden omtrent de opvoering betreft, verwijzen naar de ad vertentie in dit nummer. Ouderavond school na S. Men verzoekt ons alsnog plaatsing van een verslag omtrent een ouderavond, ge houden op Donderdag 17 Maart LL Na een openingswoortl van het hoofd der school, den boer A. Treffers, deden zich de leerlingen der 6e en 6e klasse met «enige liedjes hooren en mejuffrouw van Meerteu (piano) vertolkte, met den heer 1 uusterhoi (viool) een tweetal nummers, waarna door het hoofd dier school het on behandeld werd: „Kan en moet het onderwijs op de lagere school dienst baar gemaukt worden aan het bekend maken van bestaan; organisatie en werk van den Volkenbond; een en ander voor zoover het bevattingsvermogen der leer lingen toelaat?" Een groote fout van de samenleving was vanouds de gebrekkige ontwikkeling der rechtsgodachte. Spreker schetste de onderlinge verhouding der staten uit dien tild. dikwijls beheerscht door machtsmis bruik der sterksten, gepaard aan geheim gekonkel der diplomaten. Reeds Hugo de Groot wilde hierin verandering brengen. Hij erkende de noodzaak van een volken- r°Wülen Goeman Borgesius is een van ten geweest, die het nut en de noodzak©- i^jinh^u inzagen, het onderwijs dienstbaar te maken aan de VTedesgedachte. Spreker gaat hierop uitvoerig in en citeert een 'gedeelte van een rapport eener commis sie uit het Schoolparlement, wat als ant woord diende op de vraag van den A'daimschen wethouder van onderwijs, of de school met betrekking tot den Volken bond en de volkenborudsgedachte een tm*ir heeft te vervullen. De avond werd verder gewijd aan mu ziek en zang en onderlinge gedachtenwis- Keling tussohen ouders en onderwijzers. Een der onderwijzen «sen, mejuffrouw Tates, las voor uit ^Kinderen uit mijn klas", hetgeen door de aanwezigen op hoogen prijs gesteld werd. Op voorstel van mevr. Grande zal voor de twee laag ste klassen een strand- of duinfeestje wor den georganiseerd, en daarvoor 10 oent wekelijks worden afgezonderd. De Hoover-stofzulger. De firma A. Klopper Zonen, agenten van de bekende Hoovcr-stofzuigers, houdt deze week demonstraties met het nieuwste model Hoover-stofzuiger, waarop de jong ste verbetering, de z.g. „positieve agitatie", is aangebracht. Wat hiermee bedoeld wordt, toonde ons de heer Klopper. Bij de oude modellen vindt men onderaan in de veger een verzameling borsteltjes, welke, door tegen elkander in te draalen, het vuil loskloppen, waarna het zuigapparaat, geholpen door de schuiers, het uit de goe deren verwijdert. In het nieuwe model zijn deze borsteltjes, die, doordat ze naast el kaar geplaatst waren, toch altijd nog kleine plekjes onaangeroerd lieten, ver vangen door een doorloopende ronde spi raal, waardoor het kloppen dus veel inten siever wordt gemaakt Verder ls aan de wan van den motor een verbetering aan gebracht, waardoor de zuigkracht van den Hoover versterkt wordt. Zooals men weet, is de oonstructie en werking van den Hoo ver geheel verschillend van <üe van an dere merken, door zijn drievoudige werk- zaamheid-Persoonlijk konden wij ons over tuigen, dat de Hoover een zeer sterke zuigkracht heeft daar op grooten afstand zandkorrels werden losgewerkt en naar binnen gezogen. De Deventer Tapijtfa- briek geeft aan den Hoover de voorkeur boven andere fabrikaten. De heer Klopper wil het instrument ook gaarne aan huis komen detnonstreeren. Het storthuls aan de Bassingracht Een protest van de omwonenden Door ruim honderd bewoners van de Binnenhaven en omliggende straten is het volgend adres aan dien Raad dezer ge meente gezonden: De ondergetekenden, allen bewoners van Binnenhaven, Adh terbinnenhaven, Onrust, Ruyghweg en Bassingracht te Hekier, geven eerbiedig te kennen, dat zij j met verbazing en tot hunne teleurstelling hebben gelezen, dat door Uwen Raad be sloten is-tot stichting van een Reinigings- bedrijf aan de Bassingracht Dat door oodergeteekeneden hiervan veel last en ongerief wordt verwacht; Dat zij toch al reeds ln den zomertijd hunne woningen veelal dicht moeten hou den door den stank van de anqjoviskop- pertJ aan de Bassingracht en van de vischrookert) aan den Ruyghweg; Dat wanneer hier nu nog aan de Bas- slngracht het reinigingsbedrijf bijkomt, de toestand voor de omwonenden onver- dragelijk wordt; Redenen waarom zij Uwen Raad eer biedig verzoeken, bet besluit, om aan de Bassingracht het reinigingsbedrijf te stichten niet uit te voeren, doch daarvoor alsnog een andere plaats te kiezen. Wij verwijzen betrokkenen naar de in dit nummer opgenomen publicatie van het Gemeentebestuur, betreffende beroep in gevolge de Hinderwet Passaglersdlenst Harllngen—HuIL In het »Ned. Zeewezen* lezen we het volgend bericht „In het Noordelijk deel van Nederland, waar een levendige haudel wordt gevoerd over de haven van Harlingen met'Groot- Brittannië en meer speciaal met Londen, Huil en Leith, heeft men, aldus wortft in de »Fairplay« geschreven, reeds langen tijd het gemis van een rechtstreekschen passagiersdienst ernstig gevoeld. Naar het blad thans verneemt, zal het stoom schip >Margot< op de lijn Harlingei^-Hull in dienst worden gesteld, een schip, dat ingericht is voor het vervoer van een beperkt aantal passagiers. Harlingen, zoo schrijft het blad verder, is het scheepvaartcentrum voor de pro vincies Friesland en Groningen en in zeker opzicht ook voor de provincie Overijssel, het centrum van de belang- rijkeNederlandscbe Katoenspinnerij-indu strie, die voor haar fabrieken weefge touwen en andere benoodigdheden van Engeland invoert. Een rechtstreeksche passagiersdienst is daarom dan ook geen overbodige luxe". Dit lezende kwam de vraag bij ons op of ook de noordpunt van Noord-Holland geen belang heeft in een rechtstreeksche verbinding, zoowel voor goederen als passagiers, met Engeland. Is het dan niet mogelijk, dat overleg wordt gepleegd om te pogen Helder als aanloophaven ln het vaarplan van de »Margot« te doen opnemen Is een zelfstandige verbinding voor Helder misschien niet in het leven te houden, wellicht dat in combinatie toch iets in het belang van onze plaats is te bereiken. Uit het Politierapport Een pnzzle. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd door een bewoner van de Hoofd gracht telefonisch kennis gegeven, dat voor stijn woning gevochten werd. Toen de politie ter plaatee kwam trof zij een ma troos en een stoker van de Marine aan. De stoker had een pLm. oM. lange snij- wond in de linkerhand, terwijl de matroos ook eenige wondjes aan zijn handen had. Bedde schepelingen verkeerden onder drankinvloed en verklaarden met een mes te rijn gestoken, doch beweerden even- Ingezonden mededeellng. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en foode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol eens, dat zij geen van bedden een mee ge hanteerd hadden. BIJ fouilleerin|g weid op geen van beiden een mes gevonden. De politie staat hier due voor een raadsel, dat wél moeilijk opgelost zal worden, ten zij de marinelui in nuchteren toestand mededeelzamer zullen worden. De gewonden werden op het bureau ZuMstraat verbonden en toen naar het Hospitaal gébracht, waar Zij door 'den dienstdoenden geneerfwer verder werden behandeld. Niet steeds ls de liefde be stendig van dnnr. Zaterdagmiddag te ongeveer 6 uur was een stoker van de Marine aan het Hoofd bureau ontboden, om er over te worden onderhouden, dat hij zijn vrouw, van wie hij gescheiden leeft, op straat gedurig las tig valt en bedreigt Toen zijn vrouw, die bij het onderhoud tegenwoordig was, verklaarde, dat zij on der geen enkele voorwaarde meer met hem wilde leven, werd de stoker zoo drif tig, dat hij de vrouw onverwachts een he vige vuistslag tegen'het hoofd gaf. Hij werd hierop in arrest gesteld, terwijl pro ces-verbaal tegen hein werd opgemaakt Lalter werd de wildeman, door een pa trouille van zijn schip, van het bureau ge haald. In den nacht van Zaterdag op Zondag zagen eenige agenten dat een man op de Zuidstraat een vrouw, met wie hij samen leefde, mishandelde. De vrouw werd door de agenten ontzet en de man, die onder drankinvloed verkeerde, in arrest gesteld. Toen de man Zondagmorgen ontslagen werd, toog hij, na eerst weer een flinke hoeveelheid sterken drank naar binnen gewerkt te hebben, naar de woning aan de Zuidstraat waar de vrouw haar intrek genomen had. Op verzoek van den bewo ner wilde de man niet vertrekken, tenzij de vrouw me» ging, die hierin echter wei nig lust had. De politie haalde op verzoek van den bewoner den man uit de woning, die op straat voortging de vrouw te bedreigen. Op herhaalde aanmaning van de politie wilde de man zioh niet verwijderen en werd wederom in arrest gesteld. GEMEENTERAAD. Afwijzende beschikking verlaging \ermakelljkheidHbelastlng. De Directies van de N. V. Witte Bios coop en de N. Y. Tivoli-Bioscoop wenden zich bij adres tot den Raad met het ver zoek. de belasting op de vermakelijkhe den ten aanzien van hunne inrichtingen te verlagen van 25 tot 20 In verband daarmede is door B. en W nagegaan, wat de financieele gevolgen voor de gemeente zouden zijn, indien het verzoek zou worden ingewilligd. Daarbij bleek, dat in 1925 door de beide inrichtin gen in totaal was opgebracht 18.941.67 en in 1926 20.810.69. Bij een heffing van 20 zouden deze bedragen zijn resp. 15.153.33 en 16.648.55, alzoo een ver schil van 378834 over 1925 en 4162.14 over 1926. Gemiddeld kan dus wel worden aange nomen, dat, indien het verzoek van adres santen wordt ingewilligd, dit voor de ge meente een schade zal beteek en en van pl. m. 4000 per jaar. B. en W. zijn dan ook van meening, dat tot verlaging van belasting als door adres santen bedoeld, niet moet worden overge gaan, te meer nog omdat, zooals trouwens reeds vaker is opgemerkt, de heffing van de hier bedoelde belasting niet zoo onbil lijk is als door belanghebbenden dikwijls wordt betoogd. Per slot van rekening toch wordt zij niet betaald door de expolitan- ten, maar door het publiek, dat, bekend als het is met de heffing van belasting op vermakelijkheden als bioscoopvoorstellin gen, deze dus vrijwillig betaalt. De exploi tant restitueert slechts de door het publiek betaalde belasting aan de gemeente. B. en W. geven in overweging, afwij zend op het verzoek van adressanten te beschikken. LENTE! 't Voorjaar komt, de vogels zingen, t woud wordt wakker, zonne lacht, Juichend stroomt ten blauwen zee weer [der verloste stroomen macht. Zoo bezong, nu honderd jaar geleden, de Zweedsche dichter Tegnér de Noor- sche lente. Voor den Hollandschen kwak- kelwinter, dien we achter den rug hebben, gelden deze woorden niet geheel, want was er al eens een rivier, die er een enke len dag aan dacht dicht te gaan zitten, een zuiden- of westenwindje blies haar des anderen daags weer open en ook de zee heeft, zoo al, slechts zeer weinig ijsschol- letjes gekend, ditmaal. Helaasl was het maar andersom ge weest, we hadden dan niet de verkouden neuzen, en, erger nog, de griep-gevallen gehad, die ons van dezen namaak-winter zijn overgebleven. Integendeel, we hadden ons hart kunnen ophalen aan sneeuw- en ijsvermaak in plaats van thans soliede schoenzolen te moeten laten stukweeken in voortdurende regenbuien, die de plaats der sneeuw vervingen. Het is gek en lijkt veel op een paradox, maar je moet tegen woordig, wil je van den winter profitee- ren, naar het zuiden van Europa. In het noorden is het niets meer gedaan, evenals in zooveel dingen komt ook in den winter de klad. Maar niet over dien naren, miezerigen winter willen wij het thans hebben, daar voor schijnt de zon te lekker, en daarvoor heeft de lante zich al te veel aangekon digd. Integendeel, begraven willen we dien winter, vergeven en vergeten, liefst zoo spoedig mogelijk. Want kijkt u eens naar buiten, hoe vroolijk en fleurig en voorjaarsachtig alles al wordt: hoe alle knoppen naar buiten dringen en duwen, al zegt Heine dan ook, dat dat in de Mei maand moet gebeuren. En nu: eenentwintig Maart: begin der lente, 't Lijkt wel of de natuur op dien dag gewacht heeft en ons tot zoolang, ja wel eens een vleugje voorjaarsachtigheid heeft gegeven, maar ons toch heel aardig aan het druilerige, mistbrengende en gure lijn tje hield (ik ben me bewust, dat deze beeldspraak als beeldspraak er niet mee door kan, maar het is ook zoo warm van daag!), om nu vandaag ons alle heer lijkheden en pracht van de komende lente te geven. Éénentwintig Maart. En om 3 uur 19 minuten stond de zon in den Ram en de maan beweegt zich in de Schorpioen: de lente is aangevangen, tot ons aller groote blijdschap. Hoe warm het was op dezen eersten lentedag? Koesterend brandt de zon op de straten; de wind is weliswaar een beetje schraal nog, maar hindert niet. Van de woningen langs de Hoofdgracht is er niet één, die niet een of meer ramen open heeft. En alles, alles in de natuur toont den drang tot uitbotten, de ribes in den tuin van het paleis heeft zich al volop ge tooid in knoppen; de kastanje vertoont al groene punten, en de iris is al wel een deci meter hoog opgeschoten. Een eenzame musch zit, dood in zijn eentje, een helsch spectakel te maken. Zou er heusch al een gaaike afkomen op zoo'n schreeuwleelijk? Hoe warm het was dezen overheerlijken lentemorgen? Uit het open venster van een woning hangt een dienstmeisje. De dagelijksche werkzaamheden van bedaf- halen, stofdoek uitkloppen en wat dies meer zij, heeft zij afgewisseld met een oogenblik lentelucht happen. Ze is nog wat schraal niet het meisje, maar de lucht maar desalniettemin zeer geniet baar deze kwalificatie geldt voor beiden Maar ze reageert'niet op een knipoogje, een knikje, een lachje, het meisje, be doel ik. Helaas! de schoone dagen van Aranjuez zijn voorbijl Hoe warm het was, daarvan getuigt de blinkende zee, die bijna ongemerkt over gaat in den wazigen horizon. De rustige zee, onbewogen voortkabbelend als ware zij nooit in staat tot vreeselijke dingen, de zee, gestoffeerd met enkele vaartuigen, die in de verte hun rookwolken omhoog- zenden, de zee, woon- en verblijfplaats thans van millioenen bakbokkings, die den eenzamen wandelaar het water in den mond doen komen en die velen onzer stad- genooten een met dikke kaas belegde boterham verschaffen ditmaal (hoe para doxaal het ook klinke, dat een bakbokking vergeleken wordt met een boterham met kaas). Hoe warm het was, we zien het aan de hghallen, waar de patiënten in het warme zonnetje de krant liggen te lezen, we mer ken het aan de zeemilidens, die een fieren en pittigen kwarfdraai rechts maken onder leiding van een kranigen majoor, aan en kele wandelaars, die de wintersche jas thuis hebben gelaten en zich laten koes teren en stoven in,deze schier zomersche zonnewarmte. Aan de hooge blauwe lucht merken we het, aan de lekkere lenteroken, aan ik-en-weet-niet-wat, dat in de lucht hangt, dat we nu toch wezenlijk en waar lijk door den winter heen zijn. Gelukkige menschheid, die weder een nieuwe lente tegemoet gaat! Reeds snor ren de naaimachines in alle huizen om de nieuwe japonnetjes te maken, die bij de lente onvermijdelijk zijn, en de oude hoed jes worden vervormd en vermaakt of hee- lemaal afgedankt; de nieuwste creatie in heerensokken wordt gelanceerd en de tij dens het gure jaargetijde wat extra-lang gehouden haardos voor zoover die er is gekortwiekt: gelukkige menschheid, met een nieuwe lente en nieuwe illusies! Binnenland. DRIE JONGE KINDEREN DOOR GASVER8TIKKING GEDOOD. Tragieoh is het ongeluk, dat Zaterdag avond het gezin van den heer H. Kiers, caféhouder, Noorderstraat 1, te Gronin gen heeft getroffen erf warvan de drie kinderen, een knaapje van ongeveer drie jaar en twee meisjes, tweelingen van 16 maanden, het slachtoffer zijn geworden. In den vooravond 'hadden de echtge- noote van den heer Kiers en ha$r moeder, de kinderen op de slaapkamer gewas- soben en verschoond. Er was een gas kacheltje van beneden naar boven ge bracht, oan de kamer te verwarmen. Toen de kinderen in hun bedje lagen, liet men de kachel nog even aan. Een poosje later, toen de kinderen slie pen, is die gaskachel weer naar 'beneden gebracht. Blijkbaar is toen verzuimd de kraan van de toevoerbuis af te sluiten. Om streeks halftwaalf kwam de moeder boven en rook zij een hevig© gaslucht Zij kwam tot de ontstellende ontdekking, dat haar drie kinderen, die ln twes san Nationaal Zangconcour* te Bergen. t

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5