KANNEWASSER NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA JE ZEEPPOEDER IS ALTIJD GOEDKOOPER Quick Quaker Eerste Blad. DE VONDELINGE Nr. 6332 DINSDAG 3 MEI 1927 55ste JAARGANG Dinsdag 8 Mei 7.54 uur. Woensdag 4 756 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 ADVERTENTIEN: Ingezonden Mededeellng. BUITENLAND. ENGELAND. De vskvereenigingwet Een algemeene uitsluiting even zeer strafbaar gesteld als een al gemeene staking. Op aandringen van verscheidene con servatieve leden van het Lagerhuis heeft de regeering besloten in het ontwerp »P de vakvereepigingen alsnog een artikel in te lasschen, waarbij een algemeene uitslui ting evenzeer strafbaar gesteld zal wor den als een algemeene staking. De regee ring is hiertoe vooral dvergegaan om het verwijt te opüoopen, dat de vakvereeni gingswet een ontwerp van klassejustitie zou zijn, die slechts tegen de arbeiders ge richt was. De regeering verwacht nu, dat de wet algemeene waardeering zal vinden als te zijn in het algemeen belang van bet geheele volk. Gisteren is in het En gelach e Lagerhuis de tweede lezing van het regeer!ngsont- werp tot wijziging van de wet op de vak- vereenigingen, den meest betwisten maat regel dien de tegenwoordige regeering nog ingediend heeft, begonnen. Tot Donder dagavond om elf uur wanneer in tweede lezing gestemd moet worden, beloven de beraadslagingen warm te zijn. want de ar beiderspartij bestrijdt het wetsontwerp tot het uiterste. In een amendement zal zij daarom voorstellen het wetsontwerp een tweede lezing te weigeren, wat de felste vorm vso oppositie is die in het Engedsche parlement gebruikelijk is. De ervaringen met de algemeene sta king. haar vreesaanjaging en haar opzet om het parlement en de regeering in ver band met de eisohen der mijnwerkers in een bepaalde richting te dwingen, zijn de aanleiding tot het maken van deze nieuwe wet geweest. DUITSCHLAND. De Pruisische financiën. Ben tekort De Pruisische staatsrekening over 1926 wijst een nsdeeiig saldo van 149 millioen mark. Ingezonden mededeetlng. De Hollandsche Wasch vrouw De ontruimingskwestie. Duitschland zal in het najaar ontruiming van het Rijnland opperen. Naar de Berijjnsche correspondent van de Frank f. Ztg. verneemt zal de rijksregee- ring op zijn vroegst in het najaar de ont ruiming van het bezette gebied opperen. Met de onderhandelingen daarover zal wel ïeel wat tijd heengaan en in den tusschen- tijd zal Duitschland, door bemiddeling, van zijn gezant te Parijs, op vermindering van het aantal bezettingstroepen aandringen. FRANKRIJK. Begrooting 1928. Geen nieuwe belastingen. De Matin zegt te weten, dat er op de begrooting voor 1928 geen nieuwe belas tingen noch verhooging van bestaande belastingen sullen voorkomen. Polnoaré, de minister van financiën, is er op uit de begrooting sluitend te maken door krach tige beperking der uitgaven. RUSLAND. Sowjet-Rnsland en Zwitserland. De economische boycot op geheven. De raad van volkscommissarissen heeft besloten, de economische boycot van Zwit serland met ingang van 14 April op te heffen. ITALIË. De „zuivering" van de pers. Meer dan 11M Journalisten nltgestoottn. Naar de'Miianeeache correspondent van 3e „Times" aan zijn blad meld/l, heeft d* secretaris van het fascistische verbond van journalisten betond gemaakt, dat de op richting van de verschillende fascistische journaliste nvereeniglngen haar beslag heeft gekregen en dat „meer dan 100 journalisten, van wie sommigen onder het oude regime grooten invloed hebben uitgeoefend op het openbare leven in Italië, voorgoed uit de ijen van bet jouw isme zijn geatooten. De fasoistiscbe vereeniigingen zullen geen hun ner veroorloven op welke wij®- ook verder ie journalistiek uit te oefenen". De meedeel!ng zegt dan, dat de fascisti sche journalistenivereenigingen zooals wij vroeger al eens gemeld hebben uit sluitend zijn samengesteld uit fascistische journalisten, wier trouw boven twijfel ver heven is. Zij. wier politieke overtuiging be twijfeld wordt, hebben een verklaring van trouw aan het regime moeten teekenen. Zij zijn niet in de vereen»ging opgenomen, dooh hun namen zijn ingeschreven in een register en zii mogen journalistieken arbeid ver richten, mits daaraan geenerlei politieke verantwoordelijkheid is verbonden. Alle overige journalisten (de ineer dan honderd, waarvan hiervoor sprake is) zijn van het beroep uitgeschakeld eni de journalistenver- ecnig'iigrn zullen met de afdeelingsbesturen var. de fascistische partij toezien, dat hier de hand aan wordt gehouden. ALBANIË. Gisting in de streek van Skoetarl Men meldt uit Berlijn: De correspondent van de Vossische Zei- tung in Skoetari berioht aan zijn blad, dat het onder de bevolking sterk gist. De meeste burgers van de stad zijn in het be zit van oude Oostenrijksche militaire ge weren. De huiszoekingen van de laatste jaren hebben deze niet voor den dag ge bracht De correspondent zelf heeft er varen, dat de bevolking ook over machine geweren beschikt Hier komt nog bij, dat de troepen, die Achmed Zogoe naar deze streken heeft gezonden om verschillende redenen niet meer geheel betrouwbaar zijn. CHINA. Hankan bakt zoete broodjes. Tien geboden tegen molestatie van vreemdelingen. De communisten te Hankau schijnen plotseling tot een algehoele verandering in hun politiek te zijn gekomen. De bevol king wordt niet langer opgezet tegen de byitenlanders en er wordt angstvallig voor gezorgd, de vreemdelingen verzoenings gezind te stemmen. Er is een comité voor de handhaving der, orde benoemd, dat spe ciaal een einde moet maken aan de de monstraties tegen de vreemdelingen en dat overtreding der bepalingen zelfs met de doodstraf bedreigt. Gezegd wordt, dat ook de algemeene ar beidersunle er toe gebracht is, de commu nisten in hun vriendschappelijk optreden tegen de buitenlanders te steunen. De te gen de vreemdelingen geriuhte aanplak biljetten zijn afgescheurd en worden ver- au ge n door biljetten Jle o.a. tot opschrift dragen: „Buitenlanders, hervat uw zaken wMerl De buitenlandsohe Industrieën moeten haar bedrijven weder openen!" De vakbonden hebben nieuwe „tien ge boden" aangeplakt, waarin molestatie van vreemdelingen verboden wordt, onder wei- keu vorm dan ook. Wat onder molestatie verstaan wordt, is verder uiteengezet en omvat o.a. ruzie zoeken met vreemdelin gen, stelen van goederen, zwendelarij, on geoorloofd binnendringen van woningen, het voeren van oorlog tegen de vreemde lingen en het aanplakken van tegen de vreemdelingen gerichte biljetten. Blijkbaar zijn de communisten te Han kau bevreesd geworden, nu zij er zich ten slotte rekenschap van geven, dat hun kruistocht tegen de vreemdelingen slechts ertoe geleid heeft, dat de kip met de gou den eieren geslacht is. Zij worden bedreigd door de duizenden werkloozen, hongerige arbeiders en koelies, die zij zelf gewend hebben aan het plegen van allerlei ge welddadigheden, voorts door de steeds krachtiger wordende anti-communistische stemming en het groeiende prestige van Tsjang Kai-sjek onder de gematigde ele menten. Beschieting op de Jangtse. Engelsche schepen door een Chlneesch fort gebombardeerd. Een Britsche kanonneerboot en een klei ner vaartuig zijn door het Chineesche fort te Tsjingkiang beschoten. Het kleine vaar tuig werd driemaal geraakt, doch er werd geen schade van beteekenis toegebracht. De Britsche schepen beantwoordden het vuur; zij raakten het fort en het Chinee sche kanon werd tot zwijgen gebracht. Ingezonden Mededeellng. feuilleton. Naar bet Eugelsch. 21) „Kom Mary, begin nu niet vervelend te worden! Je bent juist den boelen dag zoo allerliefst geweest Een engd ge woon! En ik heh Geoff al zoo dikwijls van mijn loven gekust! Wel hondorde malen! Dus ben lk ook nog niet van plan, het ar te aohaffen!" „Ik wou wel eens weten, wat mama er van zei, als ze Jullie zag! Je maakt zoo heelemaal niet den indruk van een nuss Faulkner!" „Misschien ben ik er ook geen. plaag de Kom weer. „Wie weet, of er o<p dien- zelden dag nog niet meer babies luj ouden kersoboom werden neergezet; en dat lk héélemaal geen „Klarisaa raulk- ner ibenl Zou Broadiands daar ooit wol overheen komen, over zoo'n schok, denk je?" „Ik zou niet zulke nonsens praten, ais ik jou was!" imeende Mary. „En, kis bet zoo was, dan zou 't jou misschien toch ook nog genoeg spijten, is t I1Kt; „Neen, zeker niet! Dan zou lk terug gaan naar Geoff! Die'weet wel, dat jK toch nooit verlangd heb, van hem weg 'C71M li fi Mary zuchtte weer en sloot verder de lippen met berusting. HOOFDSTUK XIV. De „moeilijkheden", waar Mary op had gedoeld waren nu aangebroken. Als sir Jerry eenmaal zoo iets had, wat 'hem hin derde, dan kon men er wel zeker van zijn, dat hij zoo'n gedegenheid niet liet voor bijgaan. Aan het diner was 'hij al zoo brommig en kortaf geweest; maar later in den salon, onder zijn glas port, dóór be gon het!. Waar zijn jullie beiden met den lunoh geweest, hé?" vroeg hij zijn kleindochters. Mary werd bleek en keek haar nichtje aam Sir Jerry herhaalde zin vraag; eens zoo stroef: „Ik vraag,^Jór Juffie zUn geweest? Ben je doof, MaTy? Kan je niet Thuis? Wat bedoel je met: thuis?" T)at wéét u wel: op Boxgrove!" "yawI - Op Boxgrovel En dat zonder dat ik ie er verlof toe had gegeven?" Neen; dat heb ik u ook* natuurlijk niet gevraagd; want ik wist tóch, dat u het mij dan niet gegeven hadtl" „En die onbeschaamdheid, waarmee daar allemaal-voor uitkomt!" riep hij. En toen tot Mary: „En jij hebt haar nog ge holpen bij dat ondernemen? Zij weet misschien niet 'beter, maar ik dacht, dat jij toch wijzer waart! Wat 'beteekent dat alletmaal?" Mary begon te trillen over heel haar lichaam; ze haatte een „scène"! Kers sloeg de armen 'beschermend) om haar heen: OOST-INDIE. Lepra-gevaL Een Europeesch meisje, schoolgaande op een deer Europeesche scholen te Soerabaja, bleek lijdende te zijn aan lepra. Men heeft onmiddellijk de uitgebreidste maatregelen getroffen. De Tasman op een koraalrif geloopen. Batavia* 2 Mei Het stoomschip „Tas man", van de Koninklijke Paketvaartmaat- schappij, is Vrijdagavond bij het <31-ar- eiiand, 180 mijlen van het Thursday-eiland verwijderd, op een koraalrif geloopen en beschadigd. De passagiers en de lading zijn in veiligheid. (Maandagavond vertrok het stoomschip „Van der Wijck" uit Batavia erheen om assistentie te verleenen. Over wogen wordt, een sleepboot van Java of Sv iney te requlreeren, daar geen hulpmid delen in de nabijheid zijn. Getracht zal wor den de goederen over te laden en daarna het schip vlot te krijgen. De „Houtman" is :n da nabijheid. Als de kat van den Roeman sterft Te Solo, op een ochtend om negen uur had vanuit de woning van den kraton-archi tect, Wreksodipoero, de uitvaart plaats voor een zeldzame begrafenis, naar wij In de „N'we. Vorstenlanden!" lezen. De kist, overstelpt met bloemen en kran sen, werd naar den doodenakker gedragen 1 )e stoet werd voorafgegaan door een sectie Troenekembanga, kinder-soldaten uit de kratontroepen, en vier-en-twintlg lansdra gers, terwijl achter de baar elf ordonnansen te paard van den soesoehoenan volgden- He laatste rustplaats is gelegen In desa Tandjoeng Anom, Iets ten zuiden van den Zuiderdijk. Deze iormeeie begrafenis gold Oorrie, die den middag te voren, na een kortstondige ziekte, gestorven was. Oorrie dan ls.... de lievelingakat van Z. H. den soesoehoenan. Voor Oorrie werd een speciale kist ge maakt. 7 Ingezonden Mededeellng. voordeelig in het gebruik. WEER EEN ERNSTIG VLIEG ONGELUK. Het vliegtuig door den bliksem getroffen. Vier doodem Naar Reuter uit Norfolk, in den staat Virginië, meldt, is daar een ernstig vlieg tuig-ongeluk gebeurd. Vier vliegers van de marine zijn er bij omgekomen. Het waren twee vlieger-officieren en twee monteurs, die gedurende een hevig onweer op den terugweg waren naar de marine-basis aan de roede van Hampten. Ooggetuigen, die ih een ander vlieg tuig waren gezeten, zagen het gebeuren. Het getroffen toestel was opeens in een rookwalm gehuld; toen gehoorzaamde het niet meer aan het stuur en het plofte, met den benedenkant boven, in de baaL BINNENLAND Verlaging post tarieven. De voorbereidende werkzaamheden voor herziening van het briefposttarief zijn thans zóó ver gevorderd, dat waarschijnlijk reeds tegen 1 Juli kan worden tegemoet gezien: a. Verlaging van het port der binnen land sohe brieven van enkelvoudig gewicht tot 7cent. b. Idem van het onmiddellijk daarmede samenhangende port der brieven voor Nederlandsch-Indië, Suriname en Oura- gao, alsmede van het port der in het grens verkeer naar Duitschland en België ver zonden brieven. 1 De mindere ontvangst tengevolge hier van wordt geraamd op 4.100.000 per jaar. In verband met den stand van de be- drtjfgrekening der P. T. T. en de eisohen der schatkist zal voor bet loopende jaar,, voor zoover thans kan worden voorzien, met de aangegeven tariefsverlagingen moeten worden volstaan. Belasting van niet binnen het rtyk wonende Nederlanders. BIJ de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, houdende bepalingen betreffen de de belasting van niet binnen het Rijk wonende Nederlanders en van de nalaten schap en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn Ingezetenen des Rijks Het ontwerp bepaalt, dat Nederlanders, die het Rijk metterwoon verlaten hebben, aangeslagen worden als woonden zij nog Ingezonden mededeellng. LUCHTVAART. Een record verbeterd. Luitenant J. D. Barnes van de marine- luchtvaart heeft met een zeevliegtuig, met een lading van 600 K.G., een snelheid be reikt van 136 mijl per uur. Dit is een record-snelheid. „U moet niets kwalijk nemen, air Jeery!" sprak ze heel beslist. „Als u wat te zeggen heeft, zogt u het dan tegen mij! Mary is met imfl meegegaan, enkel omdat ze dacht, dat het u imlnder boos zou ma ken als zij er 'bij was, dan dat ik alleen ging!" „Zoo!.Nu, luister dan eens jonge dame. Ik verbied je voor eens en voor altijd, onn ooit meer naar Boxgrove te gaan; het zij dan niét of zónder nichtje! Ik wil niet hebben, dat je ar een voet meer zet, verstaan?" Ik versta het!" „En je hebt het ook (begrepen en zult er je aan houden?" „Neen", antwoordde Kers, zonder be denken. „Hè?Wót?" riep de baronet, die dacht dat zijn gehoor hem misschien be droog. „Meen je soms, miss Faulkner, dat je toch zult gaan, ondanks mijn verbod!" „Zeker; als u zoo hard en zoo ondank baar is, om het mij te verbieden!" Kers was geheel overstuur; ze zag on gewoon bleek en haar hartje klopte ge weldig. Niemand dan u zou zoo iet® ook durven doen, maar ik laat het toch niet. Ik denk er niet aan! Ik»ben niet zoo mdn en zoo ondankbaar. Ik houd van hen op Boxgrove, méér dan van iemand anders ter wereld!" Er volgde een oogenlbllk pauze; van dit stoutmoedig optreden was zelfs sir Jerry verstomd! Hij zat recht voorover geleund zijn kleindochter aan te staren in machte- looze drift. Mary bracht nog een paar woorden ter vergoelijking in het midden; Ziet gij ouder uit dan gij zijt? tar*s lady Faulkner wist niet beter te doen, dan haar zakdoek te voorschijn te halen; en zelfs mrs. Guest ontwaakte uit haar apa thie. Spen keek met ondeugenden blik; hij verheugde zich in een dergelijke 'be jegening als zijn grootvader ondervond; en niet minder onbeschaamd sprak hij: ,jDat is nog «1 regelrecht uitgesproken, hé? Nu, die jonge Hawthorne van Box grove moet een verbazend knappe jongen wezen. Niet dat ik daar persoonlijk over uordeelen kan, maar lk heb het gehoord van lady Anne. Als ik u was, grootvader, zou ik nog maar 'bijtijds een spaak in het WJAI ütwkpTi „Houdt jij e<r je (bulten, Spencer", ge bood de baronet. En toen, tot zijn kleinr dochter': „Nu verkies ik, dat jij verder niet meer naar Boxgrove gaat, verstaan? Als je er ooit weer een voet zet dan zal Hawthorne een brief krijgen, die op pooten staat, dat verzeker ik je. En praat me nu niet meer over ondankbaarheid en al dien nonsens. Als daar ooit sprake van kon wezen, dan is die aan zijn kant en niet aan den mij nen. Als hij niet zoo'n verwaanden idioot was geweest, dan zou 'hij me niet dien wissel hébben teruggestuurd, die ik hem voor jouw onderhoud zond." „Wat!" riep Kers. En ze rukte zich los van Mary en stond tegenover haar groot vader, beurtelings doodsbleek en vuur rood* „Wót? Dat heeft u toch niet ge daan? Dat heeft u toch niet durven wa gen 1 U zoudt hem geld hébben gezon den; gèid, voor 41 wat hij voor mij heg ft gedaan? Dat is toch niet waar, sir Jerry? Spreek dan toch!" „Wat is er in dat kind gevaren?" riep de oude man. „Beleedlgen? Ik zou dien Géoffrey Hawthorne beleedigd hebben, door hem geld te zenden? Ja; tóoh heb ik dat gedaan! Denk je, dat ik verplich tingen aan hem wilde hebben voor jouw onderhoud? Ik heb hem een chèque ge stuurd van twee duizend pond; dus dit was 'berekend op gemaakte kosten van nagenoeg twee honderd pond per jaar. Maar verwaant als hij is, heeft hij mij den wissel onmiddellijk terug gestuurd, met een brief er bij, waarin hij zei, hoe het hem waarlijk leed deed dat ik mij verplicht voelde tot dien maatregel, maar hoe ht) er toch niet van gediend was! Geen woord van dank of verontschuldi ging, dat moet je niet denken!" Met onbestamden kreet stormde Kers het vertrok uit, de deur achter zich dicht slaand. Sir Jerry was 'buiten adem van die „scène"; lady Faulkner durfde nar tuurlijk niets zeggen en snikte maar voort; ook Mary had haar tranen niet langer kunnen weer houden en mrs. Gueet liet zich nu weer achterover vallen, maar deed toch de moeite, haar stampa luid in zooverre te verheffen, dat ze sprak: „Wat een eigenaardig kind is dati Waarlijk, papa, u hadt beter gedaan haar nog «enigen tijd naar kostschool te stu ren! Het ontbreekt haag totaal aan zelf- beheersohing! Het is een en al ongebrei delde hartstocht en heftigheid!" (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldowche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned 0 en W indlë p. zeepoet f 2.10, id. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad reep. f O.öO, f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.26, f 125 f135 Losse nummers der Courant 4 ct; fr. p. G ct. Lloht op voor Auto's en Fietsen: Post-Girorekenin* No. 16066. 20 ct. p. re®el (galjard). ïmgez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te hnnr)v. 1 t/m 3 regel6 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct antwoorden, Murissa.-' „Zeker! Als u mij den1 tijd laat, sir Jerrv. Ik ben thuis geweest!" VLUGKOKEND HAVERMOUT Slechte ip))i verte ring, verstopping, maagkwalen cnz_ werken nadeelig op ow humeur en ge stel Foster's Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid del. dat uw kwaal doet verdwl|nen. Maagplllan f 0.65 per flacon. AJom verkrijgbaar r

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 1