I. GRUNWALD COURONS DIVERSEN TE HUUR JAPONSTOFFEN AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. De B.K.I. houdt deze maand in het Ste- vervolge niet meer uit zijn. Want wat is er oeiijk Museum een tentoonstelling. Degeschied? De „andere zijde" heeft nu zoo BJK.1. dat is: de Bond voor Kunst in in dustrie, hetwelk, een duidelijke, juiste en toch waarlijk niet al te lange benaming is. Waarom dan ook hier weer die, hand over hand toenemende, neiging voor bekorting gevolgd? BJLI., die letters .prijken op de affiches en in de advertenties, zeggen ons niets en we zitten al zoo volgestopt met afkortingen waarvan we de beteekenis onthouden moeten, dat een nieuwe, zooals deze, ons toch niet meer kan opgedrongen worden, ik greep dezen Bond alleen maar aan als voorbeeld, om eens te doen uitko men hoe ver de „hoofdletter-ziekte" al is voortgeschreden. De pers ook is voor een groot deel door en door besmet: er zijn kranten, waarvan vele berichten en arti kelen nu al dikwijls voor den gewonen lezer, die geen tijd en lust heeft een groot aantal hoofdletter-afkortingen uit zijn hoofd te leeren, onbegrijpelijk zijn. Zou het geen punt zijn om ook eens in de. A.J.V.(!) te bespreken? Met dit „terzijde" heb ik eigenlijk alle kwaads gezegd, dat er van den Bond voor Kunst in Industrie te zeggen valt; voor het overige valt er niets dan goeds van dezen Bond te zeggen, wat hier in 't kort dan moge volgen. De Bond dan ls er op uit een „princi- pieele samenwerking te propageeren tus- schen kunstenaar en industrieel"; is er op uit practisch te bewijzen, dat het goed- koope machinale massa- of serie-product niet noodzakelijk leelijk van vormgeving en kleur behoeft te zijn. Eenerzijds wil hij den fabrikant tot het inzicht brengen, dat „schoonheid", ook voor de goedkoopere artikelen, een loonende factor in zijn be drijf kan zijn; anderzijds wil hij de kun stenaar doen begrijpen, dat de tijden voor bij zijn, waarin hij zich in een Ivoren toren wenschte op te sluiten en niets met de moderne techniek te maken wilde hebben. Anderhalf jaar geleden, in November '25, hield de Bond een z.g. „proeftentoonstel ling" in het Kunstnijvex'heldsmuseum te Haarlem. Er waren toen nog maar enkele leden. Ook thans nog is het aantal niet groot: op deze expositie in ons Stedelijk Museum vindt men de producten van een tiental leden-fabrikanten en van een 11-tal als introducé's ultgenoodigden. Naar de heer Cochius, directeur van de Glasfabriek Leerdam en Voorzitter van den Bond, ons bij een persbezoek, Vóór de opening, mede deelde, gaat men met opzet dezen lang- zamen gang; de eischen, die men aan het lidmaatschap stelt, werden hoog gesteld en worden hoog gehouden; een gemengde commissie van kunstenaars en fabrikanten beslist over de toelating. Men bereikt daar door, dat de grondslag van deze beweging zuiver blijft en er b.v. geen nieuwe leden worden binnengesmokkeld, voor wie de kunst en de schoonheid eigenlijk in den grond iets „overbodigs" blijven, maar die, vanwege de reclame en hun naam, toch maar tijdelijk doen „alsof"..,. Een tentoonstelling als deze heeft een tweeledig doel. Zij heetf een taak van uit wendige-, en een van „inwendige" zen ding" te verrichten. De eerste ligt op het terrein van het groote publiek en is de gemakkelijkste. Ongetwijfeld heeft dat publiek onder den ban van stroomen lee- lijke bazarartlkelen en massa producten een deel van zijn natuurlijke, gezonde (en dat is vanzelf ook een.... kunstzinnige! smaak ingeboet. Maar als het, zooals door middel van tentoonstellingen als deze, weer gebracht wordt voor het eenvoudige, goedkoone, zuiver-gevormde en gekleurde gebruiksvoorwerp, dan zullen de verlan gens van dat publiek al gauw weer in de goede richting gaan. Moeilijker is de tweede taak, die van de inwendige zending onder de oollega's-industrieelen. Er zijn zooals een der bestuurderen onB mede deelde, tegenwoordig een aanzienlijk aan industrieën, waarvan de techniek en waar toegegeven,'dat 't inderdaad wèl an ders kan, niet alleen de schoonmaak, maar het heele huishouden! We mogen ons van nu af aan beroepen op.... de Nederland- sche Vereeniging van Huisvrouwen, die onlangs een Instituut heeft opgericht „tot voorlichting bij huishoudelijken arbeid" en dat ten doel heeft „advies te geven om trent al hetgeen tot eenvoudiger en econo mischer inrichting der Hollandsche huis houding kan bijdragen, benevens doelma tiger uitoefening van den huishoudelijken arbeid wil bevorderen". Het Instituut zal zitting houden in de 2de Openbare Huishoudschool *en ver heugt zich in de medewerking der autori teiten. „Efficiency" in de huishouding! We zullen er hier dan ook eindelijk, in het vaarwater van Amerika, dat ons in dezen een heel stuk voor is, toe komen! Daar, in Amerika, beweren de deskundi gen op dit gebied, dat het door systemati seering en uitschakeling van onnoodige bewegingen mogelijk is „minstens drie uren op het werk in huis te besparen „Een vrouw", zegt b.v. mrs. Fredericks. een van die deskundigen, die thans lezin gen in het oude Europa geeft, „legt meestal vele kilometers onnoodig in henr huls'af. Het klinkt ongelooflijk, maar de proefnemingen wijzen het uit. In een ouderwetsch Ingerichte keuken b.v. zijn voor het klaarmaken van een taart 096 stappen noodig; in een volgens de eischen der efficiency ingerichte keuken, waar de bereidster volgens de wetenschappelijke methode al haar handelingen en bewegin gen bestuurt, heeft men er niet meer dan 224 te zetten!",... De vraag is of zoo'n ver doorgevoerd wetenschappelijk systeem tenslotte niet alle aantrekkelijkheid van het persoonlijke eigen huis zou ontnemen. Zóó ver, tot het uiterste, behoeft men dan ook niet te gaan; het is al genoeg als wij ons een eindje weegs verwijderen van het andere uiterste, waar we ons thans meestal nog op bevin den: dat van voortdurende verspilling van arbeidskracht door ondoordachtheid, sleur en volkomen systeemloosheid. Het is al genoeg als wij, met de Ver. v. Huisvrou wen, erkennen: het kan wel degelijk beter, gemakkelijker en eenvoudiger! Ik bleef dit keer, eerst met die kunst zinnige gebruiksvoorwerpen voor het in terieur, daarna met die huishoud-kwestie, lang „binnenshuis". Ik draalde er zelfs. Begrijpelijk, waar het „zicht naar buiten" deze week niet zeer aanlokkelijk was. Eén prettig punt was, daar buitenshuis; en ik wil daar, bijwijze van overgang, dan ook maar mee beginnen. Het is: het plan, in de maak bij de Centrale Vereeniging voor School- en Werktuinen tot het houden va ,i een z.g. „boomplantdag" door onze jeugd. Men wil elk jaar tegen den herfst zulk een dag organiseeren, waarop de jeugdige I maatschap hoog-uit houdt boven zelf maar den schijn van het behartigen van particuliere handelsbelangen in den nieu wen Raad grooter moge zijn dan net thans is. Het voorspel van de verkiezingen 16 overigens ook op de „gewone" wiJz® aan* gevangen: de stroom verkiezingsvergade ringen zwelt met den dag en weldra zal hij ook met volle kracht onze brievenbus bm- nenstorten, meevoerend heele scheepsla dingen strooibiljetten, pamfletten, krant- jes, kaarten, enz., enz. Wie zijn huiselijke rust lief heeft, spijkere de komende weken zijn bus dicht en neme, tijdelijk, een ander post-adres! SCHAGEN. Het koude weer heeft een even grooten nadeeligèn Invloed op den gang van de markt, als het warme een voordeellge heeft. Zoo was de handel op de markt te Schagen in vele opzichten stug, vooral waar het weidevee betrof. Voor de slacht was het juist andersom. Vette koelen wa- ïen duur. Voor enkele van de beste rijpe koeien werd 1.05 a 1.08 betaald. De gewone vette koeien liepen van 0.96 tot 1.05; 2de kwal. 0.90 a 1.8de kwal. 0.70 a 0.80. Deze prijBverhooging is voornamelijk het gevolg van gebrek aan goed slachtvee. De stalkoelen zijn grooten deels op, terwijl het weidevee nog 4 a 6 weken noodig heeft om zich behoorlijk te presenteeren. Melk- en kalfkoelen waren WIERINGEN. In de vergadering van commissarissen der Onderlinge Vee- en Paardenverzeke- ring-Maatschappjj „Helpt Elkander" werd in de afdeellng paarden over het tijdvak i 1 November 1926 tot 1 Mei 1927 de vol gende balans vastgesteld. Verzekerd of ingeschreven werden 308 paarden tot een bedrag van 67.680. Wegens sterfte en afkeuring moest vergoeding uitgekeerd worden van 5 paarden tot een bedrag van 840. De hiervoor te heffen premie werd vastgesteld op 0.70 per verzekerde 100 kapitaal of 7.-— per duizend. J.l. Donderdagavond om 8 uur verga derde de Ver. tot bevordering van getrouw schoolbezoek in het lokaal van den heer Jb. Bruul te Hippolytushoef met aanwezig 10 leden. De voorzitter, de heer N. J. Poel, opent met een hartelijk welkom, waarna door den secretaris, de heer Wilms, de notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De penningmeesteresse, Mej. Zwan, doet rekening ,en verantwoording. De ontvangsten waren 767.50, de uitga ven 686.81, batig saldo 180.69. Alles wordt in orde bevonden en goedgekeurd. Het aftredende bestuurslid, Mej. Zwan, wordt met algemeene stemmen herkozen en neemt het aan. Besloten wordt, dat dit jaar het school feest zal worden gehouden op 28 Juni of 1 Juli a.s. en wel voor de oudste leerlin gen met een uitstapje naar Schoorl, Ber gen en Bergen aan Zee. De datum voor het te houden feest voor de jongere leer lingen zal op een volgende vergadering worden bepaald. Voor deze feesten zullen bij de burgerij 'ijsten circuleeren en wij hopen, dat er flink op geteekend zal worden. Rondvraag niets opleverende, volgt slui ting. Burgerlijke stand van Texel van 7 t.m. 18 Mei 1927. Ingezonden Mededeellng. Maandag, Dinsdag en Woensdag Wollen, zijden en katoenen stoffen. Kanaalweg 74, ji, h. Postkantoor. trekkend, verlaging van de zuivelprijzen Amsterdammertjes op een terrein in de is daarbij do oorzaak, prijzen 225 a Bot. buurt van hot MftTOArinlronool nar. m i buurt van het Merwedekanaal een eigen boompje kunnen planten om in later Jaren de groei en de ontwikkeling van „hun" boom te volgen en er zich in te veifc.'ii- gen. Men hoopt hiermede onder het opko mend geslacht liefde voor plant en boom te kweeken, vooral ook voor den dikwijls zoo mishandelden stadB-boom. Een op- i groot; de prijzen liepen van voedkundig en goed werk, dat de Vereo- weideoverhouders waren vi niging gaat verrichten onder 't zinspreuk rijmpje: „Laat de bloemen bloeien; Laat de boomen groeien". tal' de inrichting volkomen geschikt zijn voor een vruchtbare samenwerking met de ont- werper-kunBtenaar; maar men heeft daar nog altijd geen, of niet het ware vertrou wen in zulk een samenwerking. Door wat er thans in het Stedelijk Museum te zien valt (en daaronder verBta men ook de.... lage mas9a-prijzenl) hoopt men dit ver trouwen te wekken. Ik heb misschien wat lang over de B.K.I., neen! over den Bond voor Kunst in Industrie, uitgewijd, naar uw smaak. Ik deed het, omdat ik in een beweging als deze een uiterst belangrijk verschijnsel zie. We zijn nogal eens geneigd, min of meer somber, te spreken van onze nuch tere, koude, leelijke eeuw van het geld en de machine. Verschijnselen als deze doen ons begrijpen, dat het geld geen koude despoot behoeft te zijn (goedkoope massa- prijzen!); en dat de „machine", juist in haar modernste vormen, door den kunste naar aanvaard kan worden als deel van zijn ambacht, waarmede hij de schoonheid schept. Van het tentoongestelde glaswerk, tafel en ander linnengoed, van de meubelen, de lampen, het, drukwerk, enz., enz., vertel ik u verder maar niets afzonderlijks: oen schijn van reclamemakerij wil ik niet op i me laden en daarbij moet het eigenlijk zelf gezien worden. Komt het zien, zoo gij hier vertoeft. Het loont! We zitten, met dit al, in den tijd der groote Bchoonmaak. Dat is voor een man altijd een hachelijk onderwerp om over te schrijven. Hij ls al gauw geneigd met 'ergernis in zijn stem te spreken van: een hoop onnoodiare mmnii/.".» 1 aoop onnoodige rompslomp, onzinnig* drukte en wat dies meer zij. Waarna hij dan de wind van voren krijgt en hem van de andere zijde wordt toegevoegd, dat hij >,van de huishouding geen verstand heeft; RVU, veei er tegen TEXEL, zooiets toch niet begrijpen kan en dat het doen kan men ook niet en intusschen tiert housch niet anders kan...." Daaymede de erfpacht-gunning handel in sommige Deze week werden van hier verzonden; was 't dan, als je een behoorlijk man was, calé's luetig voort. Men kan alleen hopen 205 koeien, 60 varkens, 68 lammeren, uit! Maar daarmede aal 't, vrees lk, in den dat het aantal Raadsleden, dat zijn lid- 77 kalveren, 9 schapen, 8 paarden. En nu dan maar: de narigheid buitens huis! Daar hebben we allereerst de trot toir- en straat-schilders. Schenders...., want deze politieke verf-fantasten maken het dit keer toch wel heel barl Kilometer aan kilometer weg- en trottoir-rand staat in wit beklodderd met namen van Raad- candidaten. Uitroepteekens, monogram men en andere propagandistische figuren en symbolen komen er eiken nacht weer bij tien, bij honderdtallen bij. 's Avond9 laat, bij het- naar huis gaan, als het licht der booglampen op de verlaten straten valt en dit witte gewemeld van letters en teekens als 't ware tot je oogen opspringt, begin je aan je eigen soberheid en je ge zonde hersenen te twijfelen.... Dan hebben we de Raadsdebatten, die ook al in het woelige reclameteeken der naderende verkiezingen staan. Zoo tracht ten natuurlijk verschillende partijen zich de uitsluitende eer toe te rekenen van-te zijn geweest: vaderlijk beschermer dei bloedende belastingbetalers (lees: kiezers) nu tenslotte officieel en definitief kwam vast te staan, dat we met onzen factor op 0.6 blijven en we, dit jaar althans, nog den verhoogingsdans ontspringen. Daarnaast kregen we een interpellatie over de ge meentelijke uitgifte van gronden in erf pacht, die, al stond zij niet rechtstreeks met de verkiezingen in verband, evenmin verkwikkelijk was. Het bleek n.l, dat er in die erfpachts-uitgiften een uitgebreiden tusschen-, men kan wel zeggen ketting- handel bestaat; verschillende bouwmaat- schappijtjes worden opgericht, die eigéh- lljk nooit van plan zijn om inderdaad te bouwen, maar die, na gunning van erf pachtgrond, daarmede gaan handelen. En het ergste is, dat dergelijke maatschappij tjes dikwijls in relatie staan met »ommlge Raadsleden, die, dicht bij het vuur zittend, de „gunningen" vrij gemakkelijk uit den gemeentelijken oven kunnen halen. B. en W. geven blijk op de hoogte te zijn van het euvel; niemand, ook zij niet, kan ooit bewijzen, dat zulke maatschappijtjes van den beginne af aan niet serieus als De aanvoer van nuchtere kalveren is nog altijd belangrijk. De prijzen schommelen iets hooger of lager, al naar de vraag in het eigen land en in het buitenland. Vooi den uitvoer is het weer goed, de risico is minder. Kalveren liepen van 8 tot 25. De aanvoer van uitvoerschapen is niet ■■HpjlMhppB 86 tot eideoverhoüders waren vrij goed, 25 a 85. Lammeren lager in prijs, 12 a 18, goede weidelammeren 16 a 16. Varkens met ruimen aanvoer 0.60 a 0.61, zouters 0.58 a 0.60. Winkelweek. Gelijk in vorige jaren, zal ook dit jaar weder in September eene winkelweek ge houden worden. Als aantrekkelijkheid zal onder meer eene bakkerijtentoonstelling worden gehouden, waarbij de werkzaam heden, in het bedrijf vereischt, zooveel mogelijk met werktuigen, gedreven door electrlsche kracht, getoond zullen wordpn. Opmerkelijk ls het aantal jonge lamme ren, die in dit voorjaar sterven. Men schrijft zulks toe aan eene bloedziekte, als gevolg van een te krachtige moedermelk. De beestjes draaien eenige malen in het rond en vallen dan dood neer. In het tijdvak van 27 Maart tot 80 April werden uit ons land na keuring 6782 run deren uitgevoerd, en wel naar Frankrijk 163, België 4271, Italië 1194, Spanje 807, Cuba 3, Duitschland 42, Mexico 39, Ar gentinië 26, Tsjecho-Slowakije 127, Zuid- Afrika 8 en Luxemburg 58. Uitslag der verkooping van notaris C. L. van den Bergh te Schagen, op 12 Mei, GEBOREN: Anna Maria, d. v. H. Zijm en A. Witte; Wolterina, d. v. W. Ruiter (overleden) en R. Breen; Cornelia, z. y. O. Goenga en J. Vellinga. ONDERTROUWD: Adrlaan Barhorst en Mathilde Maria de Maesschalck. GETROUWD: Luit Sok en Grietje Elizabeth Bruin; Jan Boogaard en Mar- tha Catharina Smit. Burgerlijke stand van Anna Panlowna. ONDERTROUWD: Abraham Griep en Trijnt e Krapman; Nloolaas Cornellssen en Adrlana Cornelia Harthoorn; Willem Cornellssen en Cornelia Kooiman. .GETROUWD: Jan Del ver en Janna Aafje Blom; Nicolaas Spigt en Petronella Huigen; PouwLus Compagne en Arendina de Roode. Burgerlijke Stand van Helder TIJDSCHRIFTEN, WEEKBLADEN enz. De voorpagina prijkt thans met een op name van het vertrek der onderzeeër» en torpedobooten naar Noorweger. Een marine-vliegtuig cirkelt boven de ver trekkende schepen. Op den voorgrond een sloep met bezoekers, die uitgeleide doen. Helder heeft dus ditmaal de eere plaats in bet blad. Een beele pagina ia gewijd aan de gelukskinderen, die een dagje uitgaan met het vacantle-kinder- feeat. Wat een stralende gezichten van moeders en kinderen I Ons nieuwe raad buia is er gekiekt, dat einde c'er maand geopend wordt. Aan Hoofddorp, het dorp in de Haarlemmermeer, ia een verdere pagina gewijd, en de bloeseraweelde der Beeraster is er vertegenwoordigd ln bloeiende boomen en bloeiende meisjes, die er rondom dansen Landelijk schoon vinden we verder uit Kolhorn en Oude Nledorp. Uit het buitenland tal van kieken, waaronder een schreeuwend badgastje (bet kan ook lachend zijn, dat ia maar verschil in graad soms) uit Californil en een dame in een struisveermantel, die zich uiterlijk dus geheel met zoo'n vogel heeft vereenzelvigd. Het is te hopen, dat zij innerlijk althans! een menscb is ge bleven. Interessant is wel een autopark in San Franclsco; men ziet er welken omvang het autoleven in Amerika heeft aangenomen. Uit het binnenland voortafeen jublleumkiek van Nap. de la Mar, de Lesten te Heerlen, de aankomst van Hongaareche kinderen, de intocht van den nieuwen Goudscben burgemeester, den heer Gaarlandt, vroeger o.a. burge meester van Texel. Uit bet buitenland een kiek van de overstrooming der Missl- sippi, waarvan we er spoedig wel meerdere zullen tegenkomen ln de bladen, in het bijblad nog mooie overzichtakleken van het vertrek van het eskader, twee gouden echtparen te Helder, det eene met alle kinderen, klein- en achterkleinkinderen, de ansjovia-vlsscherU te Medemblik. en*. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. houw-ondernemlngen bedoeld zijn en niet door onvoorziene omstandigheden tot een uitvoerend atadlum zijn kunnen komen. Te bewijzen valt er niets; veel er tegen doen kan men ook niet en lntuaachen tiert lil in „de Beurs" van C. Boontjes. Erf met bouwland en de ruïne van het afgebrande huis met boet aan den Tolker- dljk, gem. Schagen, eigendom van J. G. Joor te Schagen. Kooper van boet en ruïne de heer D. Kramer te Schagen; 40.5 snees land a 87 gld. is f 1498.50. Kooper de heer D. van der Bel te Schagen, Dr. Th. W. Beeker, gemeente-genees heer te Barsingerhorn, die aldaar 84 Jaar de praktijk waarnam, en ln die gemeente zoowel als ln den omtrek hoog aangeschre ven staat, ls van plan tegen 1 Juli de ge meente te verlaten. GEMENGD NIEUWS. Voormalig Balkan-diplomaat veroordeeld. De voormalige eerste secretaris van het Zuid-Slavische gezantschap te Rome wegens verduistering van 250.000 lire door de rechtbank te Belgrado tot 16 Jaar gevangenistaraf veroordeeld. Brand te VeAlo. Donderdagnacht is de ruim 800 jaar oude Wyltehof aan den Hulsterweg te Venlb, bewoond door den landbouwer H. Lichtenberg en toebehoorend aan bet R.-K, Armbestuur, geheel afgebrand. Het vuur breidde zich met verbazende snelheid uit. Een der zoons, die te bed liggend het eerst den brand ontdekte, had nauwelijks tijd de overige huisgenooten te waar schuwen. De hoeve is met al de daarin geborgen voorraden en gereedschappen een prooi der vlammen geworden. Vier koelen, zes varkens en een zestig kippen zijn ver brand. Toen de brandweer met de motor spuit verscheen, was het gebouw reeds af gebrand; de brandweer moest zich bepalen tot het beschermen van enkele belendende gebouwtjes. De oorzaak van den brand is onbekend. De Schager markt van Donderdag 26 Mei, Hemelvaartsdag, zal op Woensdag 26 Mei worden gehouden. Stormachtig weer. Twee van de drie vrachtloggera, waar mee de sleepboot „Olymp" Woensdag uit den Nieuwen Waterweg naar Hamburg is vertrokken, zijn Donderdagavond tijdens stormachtig weer ter hoogte van de Ter- schelllnger bank op drift geslagen. Toen de kustwacht van Terschelling daarvan mededeellng deed, ls dadelijk de sleepboot „Texel" ter assistentie uitgevaren. Ze bracht een der loggere ln de haven van Terschelling en was gisterenmorgen bezig de andere binnen te brengen. De redding boot „Brandarie bracht de bemanning van de beide loggers qó Terschelling. Onbewaakte overweg. Glateravond omatreeks 10 uur ie op den onbewaakten overweg nabij den Water toren te Buasum een nog onbekende men door een trein, komende uit de richting station Buaeum, overreden en gedood. Net KOSTHUIS aangeboden. Adrea: Zuidatraat biedt steh aan oen net MEISJE -nis dienstbode ofl.uls- hondster, voor noodhulp of vaat, voor dag an nacht. Brieven onder Nr. 808, het Bureauivan dit blad. AANGEBODEN Te huur een eigen gebouwd riant WOONHUIS, 8 M diep, geheel nieuw en gemoderni seerd, bev.; 4 kamers, keuken en bijkeuken, waaraan sieeoen werkplaats, 5—4 M gebroken kap, eleclrlsch licht, lnrij.Voor alle doeleinden geschikt. Te attnvaardeu 1 Juni a AdresP BouHorr, Langestr.76. Te huur een WONING lu de Wachtstraat 27 Huurprijs 11.78 per week Adres :Langestraet 2b. Te huur een gem. Bovenhuis met vrije opgang, bev,: 1 rit en 2 slaapkamers, leer geschikt voor 1 kQheerec.metofzonder Pension. Adres: Kanaalweg 28. Te huur het modern Ingerichte HEEREN -»UIS, staaude Mid denstraat No. 52, van alle ge makken voorslen. Direct te aanvaarden. Huurprijs I 10.— per week. AdrSt: Woning-Bureau, Te huur een ZIT'SLAAPKAMER. Adres: Janremtraat 10 Te bnur 2 flinke Pokhülaon, aan het water gelegen. Voor alle doeleinden geschikt. Te bevr.: Aohter Binnenhaven 1. Te huur een GARAGE met ot tonder Bovenwoivng ln het Doolhof l. Adres: ZEEMAN, Loodegraeht. Kunst tn Industrie. Schoonmaak. Straatschilders. Laat de boomen groeien. Ketting handel in erfpachtsgrondén. Voorspel. Wekelijksche causerie Nu de aanbesteding van vleesch voor het leger weldra weder aan de orde zal zijn, (de aanbesteding liep van 1 Januari tot 80 Juni 1927), komen ook de bezwaren tegen het Argentijnsch vleesch weer aan de orde. De gunning daarvan had plaats tegen 0.611/2 pSr K.G., terwijl de minister van Oorlog versch vleesch had kunnen krijgen voor 0.79. Volgens den minister zou de gunning tegen den laatsten prijs, eene verhooging van de vleeschuitgaven tengevolge hebben gehad van 43.000. De leider van de organisatie tegen het bevro ren vleesch, mr. Van Haastert, dringt er op aan, dat de minister eens een onderzoek zal instellen naar de voedingswaarde van laatstgenoemd vleesch en vraagt dan of deze niet zal opwegen tegen de 48.000 verschil. Of de kwalitéit van het inland- sche soldatenvleesch wel die waarde zal hebben, die mr. Van Haastert zich denkt, zal nog te betwijfelen staan. Wij herinne ren ons meermalen gesprekken te hebben bijgewoond van kenners van de soldaten koeien, maar uit deze gesprekken bleek duidelijk, dat de kwaliteit van deze koeien zeer laag was en tot het uitschot van de markt behoorde. Enfin, men zal opnieuw den strijd tegen het Argentijnsch vleescb aanbinden: de aanhouder wint. Het is zeker in het nadeel van de voorstanders der bescherming van eigen productie, dat de uitvoer van vee belangrijk toeneemt. Marktoverzlcht. Onderlinge en Paarden- verzekering. Vereen, tot bevordering van getrouw schoolbezoek. HM «IV «VVUlllOA cil Oroote lammerenaterfte. Uitvoer naar het buitenland. Uit3lag verkooping. Ho Ponwo" /-^ v-» van 18 en 14 Mei 1927. ONDERTROUWD: J. Metselaar en A. Dijks hoorn. GETROUWD: J. C. N. Kikkert en A. Laan; W. Mus te en R. P. Tuinder; G. J. Spruijt en A. Bruijn. BEVALLENL. van Vliet-Kloo«termen. „De Stad Amsterdam" OVERLEDEN: Siealing, 68 jaar. L. van'der Maar, 77 jaar; P 14 Mei 1927. Aangekomen ven Harllngen en Tertokken Daar Londen Eng. s.t. „Heron". Alweer een slachtoffer. Een nat Kosthuis gevraagd. Brieven onder Nr. 801, aan bet Bu re hu vin dit blad. aan Koningstraat No, lil.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 10