HELDERSCHECOURANT II VOILE IMPRIMÉ TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS NIVA TANDPASTA NOUVEAUTÉ VAN DINSDAG 24 MEI 1927 l De heer A. van Meerten alhier, tijde lijk onderwijzer te Petten, ia aldaar, ln de vergadering van den Raad op Vrijdag avond, benoemd tot onderwijzer. Tweede zomeironcert van het „Stedelijk", Bij gunstig weder zal het 2e Gemeente» oonoert, te geven door het Stedelijk Mu- ziekoorpe op Dlnsdag(heden)avond 24 Mei 1927 des avonds half negen ln de Muziek tent plaats vinden. Programma: 1. „Fest Maraeh" Sllwedel 2. „Ouwture F&ntastique" Gkrvaert 8. „Toujoure ou JamAip", Valse» Waldtwifel 4. „ServilLia Marneh" Et.pa«n©le Moma+rue 5. „Serenat»" Braga 6. fantasie Ballet" Momagne 7. „Vieux C&maradee M&raoh" Teike De Omnje-Hannonlekapel in concours. Donderdag a.s. (Hemelvaartsdag) zal de Oranje Harmoniekapel deelnemen aan een concours, uitgeschreven door den Bond van Chr. Harmonie- en Fanfare-Vereenl- glngen in Noord-Holland, te Bloemendaal. Voor de eerste maal wordt uitgekomen in de le afd. Harmonie, terwijl deelgenomen wordt aan den Marschwedstrijd. Naar aanleiding van het 40-jarig bestaan van het Leger des Heils in Nederland zal op Vrijdag 10 Juni een feestavond worden gehouden in het gebouw Palmstraat, waar door commandant Howard en kolonel Schuurman zal worden gesproken over het werk van het Leger gedurende die jaren. Nadere bizonderheden zullen binnenkort door het Comité worden meegedeeld. Ned. Chr. Vrouwenbond. Blijkens advertentie in dit nummer zal de heer E. H. Bos Vrijdagavond voor bo vengen. Vereeniging in het Evangelisatie- gebouw Palmstraat spreken over: „Huwe lijkswetgeving". De toegang is vrij. Held. Tooneel-Vereeniging „Tavenu". De Held. Tooneei-ver. Tavenu zal Maan dag 18 Juni te Wiaringerwaard op voeren het ibljjspei „Beurskoorts" van Max Reimann en Otto Schwarz, dat bet laatst door de vereeuiging is opgevoerd 28 Maart LL Het zendingswerk te Antwerpen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. Meijer, thans evangelist van de Belgische Evangelische Zending, hoopt hedenavond over zijn werk te Antwerpen te spreken in het evangelisatiegebouw Palmstraat. Alle belangstellenden zijn hartelijk wel kom. &S.ON.A. Blijkens advertentie in dit nummer zal de nieuwe salonboot van de „Esona" op Hemelvaartsdag en Pinkster in de vaart zijn. Voor velen zeker een gelegenheid om met deze geriefelijk ingerichte boot bun traditioneele uitstapje te maken. ElerveMng „Helder". In verband met den Hemelvaartsdag zal de eierveiling worden gehouden op mor gen (Woensdag). Men zie de advertentie. Optocht en turamarsch 4 5-jarig bestaan 8. en G.V. „Oefening Kweekt Kunst". Aan doelnetmers en belangstellenden wordt uitdrukkelijk gewezen dat de route door slechte situatie der Sluisdijkstraat niet is zooals ln het oorspronkelijk pro gramma vermeld, uoch vanaf de Marine werf (Weststraat) over Weststraat, Ka- na al weg, Postbrug, Koningstraat, Spoor straat, Parallelweg, Brukkeveldweg naar bet feestterrein TLR.C. De muziekkorpsen treden aldus op de Marinewerf om uiterlijk kwart over één aan. De dames en hoeren der gym nautiek- vareendgingen Pro Patria en Sparta ver zamelen te 1 uur op hot Stationsplein en de doei nemers (store) dor Gymm-vereen. D.OJC-E.V., Aima Paulowna, Texel van Texel en O.K.K. verzamelen hij het gym nastieklokaal Weezenstraat en mardhoe ren ln 't gelid tier opstelling kwart over één naar de Marinewerf laags den kort sten weg. 21e verder advertentie en aanplakbil jetten. Wooninrichting .Huisduinen". Do weesinrichting „Huisduinen", in richting ter verzorging van woeeen on verzorgde en voogdjjkiiideren, ontving voor den zeer noodzak el ij ken bouw van oen nieuw kinderhuis van de Koaiingln- moodier 100; van O. te Amsterdam 200; ioe(j. v. B. té sOravenhage 200 bene vens eendgo kleinere giften. Van het benoodigde bedrag ad 12000 ls thans 2800 bijeen, zoodat nog 9700 TKXXÜg Openbare Leeszaal. Wederom is een boek uit de kasten der Openb. Leeszaal ontvreemd, n.1. „Bealb.v" van H. G. Wells. Van het geval is aangifte gedaan bij de politie. Begrafenis van D. de Zee. Tot een aangrijpende plechtigheid heeft de afdeellng Helder der S.D.A.P. de ter aardebestelllng van haar partijgenoot en medestrijder Douwe de Zee gemaakt, een plechtigheid, welke op de vele duizen- Ingezonden Mededeeilng. VOORKOMT TANDBEDERF en pcetst i-morgenj en 'ycvonds met 73 ets, per '/i tube, 23clvp, 'A tube. den, die er getuige van waren, een onver- getelijken indruk heeft gemaakt. Hoewel de stoet te twee uur Zaterdagmiddag het sterfhuis ln de Bluisdykstrant zou verla ten, duurde het tot ruim half vier alvorens meu het kerkhof had bereikt. In de stra ten, waardoor de stoet trok, stond oen dichte menschenhaag, die hem in eerbie dige stilte gadesloegen. Op het kerkhof wachtten reeds het Da- gelijksch Bestuur der gemeente, vertegen woordigd ln den Burgemeester, de wet houders Van Breda en Grunwald, alsmede den secretaris, wethouder Verstegen liep in den begrafenisstoet mede hem op. Behalve het Dageiyksch Bestuur der gemeente waren er vele raadsleden; de heer Speur was, dwars tegen regen en wind ln, van Julianadorp komen fietsen, Mevrouw Van der Hulst en de heeren Van Eoo, Smits, Bok, Biersteker, Èyiders, Van Os en misschien nog wel meerderen, wa ren op het kerkhof aanwezig om hun jong gestorven collega-raadslid de laatste eer te bewijzen. Toen de lange stoet de kerkhoflaan be reikte. was het, zooals we zeiden, ruim half vier. Het Arbeiders Fanfarecorps zette treurmuziek in en langzaam, uiterst lang zaam, trok men voort kerkhofwaarts. Voorop de jongens en meisjes der Arbei ders Jeugd-Oentrale: hun fleurige en kleu rige vaandels met rouwfloers omwonden. Daarachter het muziekkorps met de om floerste trommels, na het zwijgen der in strumenten weder hun klagelijk rhythme aanvangend. Langzaam, langzaam naderen zij. Achter de muziek de lijkwagen; de kist in bet roode doek der partij gehuld. Dan komen de vrouwen; ernstig zijn hun ge zichten, in de banden dragen zij de kran sen en bloemstukken, welke den overle dene meegegeven zijn op dezen laatsten tocht. Daarna de partijleden, de leden van den Raad, de rijtuigen met familie, het vaandel der S.D.A.P., de Vrouwenclub met haar vaandel, en dan volgt de breede, breede stoet der vaandels van de versohll- lenue vereenlglngen, welke aangesloten zijn bij den Helderschen Bestuurdersbond. En langzaam, langzaam schrijdt men voor waarts. Bij den ingang van hef kerkhof houdt de stoet halt; de muziek heeft zich inmid dels rondom het graf opgesteld, en, op het oogenblik, dat de kist met het stoffelijk overschot door de kameraden grafwaarts wordt gedragen, zet de muziek Ohopin's treurmarsch in. Terwijl de kist langzaam In het graf wordt afgelaten, brengen de vaandels hun gestorven kameraad een laatsten, weemoe digen groet Dan treedt de Burgemeester naar voren om namens de gemeente een laatsten afscheidsgroet te brengen aan iemand, die trouw en eerlijk de beginselen zijner partij in den gemeenteraad heeft verdedigd, en dit deed op zeer beschaafde wijze, op een zoodanige wijze, dat me nigeen, aan wiens opvoeding meer ten koste was gelegd, daaraan een voorbeeld heeft kunnen nemen. En wij betreuren het, dat dit jonge leven zóé vroeg en zoo tra gisch is afgesneden geworden. Diep ontroerd spreekt de heer Verste gen zijn woorden van afscheid. Het kost hem moeite woorden te vinden, die ver tolken wat er op dit oogenblik in ons allen omgaat. Het is moeilijk, schier onmogelijk de rouw te peilen, die thans de weduwe en de jonge kinderen heeft getroffen. In een wolk van rouw is bun geest gehuld, en het eenige lichtpuntje ih al die smart is de groote deelname, die door de kameraden is betoond. Spr. wenscht de kinderen toe, dat zij een voorbeeld aan hun vader nemen; hij was een der onzen, die op een vooruit geschoven vertrouwenspost hadden plaats genomen en hy had dat vertrouwen ver diend. Laten wij allen, kameraden, een voorbeeld nemen aan Douwe de Zee en ons voornemen zijn voetsporen te volgen. Na hem spreekt de heer Minnes namens de vakbeweging. Jarenlang heb ik, zoo zegt spr., met den overledene samenge werkt, jarenlang stond ik ln nauwe aan raking met hem. De Zee had meer vrien den dan vijanden; hij was iemand, die ten allen tijde op de bres stond voor de belan gen der arbeiders. Hij was een goed huis vader, een uitstekend vader voor zijn kin deren. Wij brengen hem onzen laatsten groet. De heer Boogaard spreekt namens het Ziekenfonds „Helpt Elkander". Niet één vergadering heeft de overledene gemist; steeds was hij present om hier de belangen der arbeiders te behartigen. De heer Tuk huldigt wijlen den heer De Zee als drankbestrijder. Namens de „Ned. Ver. tot afschaffing van alc. dranken" dankt spr. hem voor alles wat hij in het belang van den drankstrijd heeft gedaan. Ondanks eigen ontberingen, steunde hij, waar het moest, anderen in hun strijd tegen den drank. Namens de familie dankt de lieer Sj. de Zee. de welbekende Friesche dichter lezers van de „Blauwe Vaan" zullen den naam wel kennen voor de betoonde be langstelling. De overleden heer De Zee was een neef van dezen spreker. Wy dan ken hem voor wat hy ln zyn korte leven voor onB ls geweest, aldus deze spr., hy was de man van „de Daad", waarvan Ada- ma van Soheltema spreekt in zijn gedicht, wy zien de sympathie en de liefde yan zoovelen, ook andersdenkenden, die hein ter laatste rustplaats begeleidden, en die hem spontaan huldigden. De bloemen op zyn graf zullen verwelken, maar deze sym pathie en liefde kunnen niet sterven, zij zijn het volle leven zelf. Rust zacht, Douwe de Zee, ik weet, dat je een held geweest bent, ook ln Je ziekte. Als een held heb je die gedragen en Je stryd in het leven was eeriyk en mooi. Die stryd kon het volle licht verdragen en wij zullen de liefde en vriendschap der duizenden, die hem graf waarts brachten, niet vergeten! Hierna zong de zangvereeniglng „Kunst aan 't Volk" hun overleden kameraad de anngrypende koraal „O Stryders" toe. Vele aanwezigen waren diep onder den in druk, toen deze plechtige, statige melodie met de eenvoudig-schoone, zoo welbekende en vooral.... doorvoelde, woorden, over den doodenakker klonken. O, stryders, die uw liefde, uw leven, Uw kracht, uw geest, uw heldenmoed, Aan heel de menschheld hebt gegeven, U brengen wy een broedergroet. Gy zyt de vreugde onzer dagen, Gy zyt ons troost en hulp en hoop, Gy helpt ons 't bitt're leed te dragen, Dat als een kanker ons besloop. Vele kransen en bloemstukken werden door de vrouwen, die ze medegevoerd had den ln den stoet, op de baar gelegd en daarmede was de plechtigheid geëindigd Vier Jubilarissen op de Marinewerf. In aansluiting en ter verbetering van hetgeen wy hieromtrent ln ons vorig nummer vermeldden, berichten wy als nog, dat de huldiging Zaterdag te 11.80 geschiedde niet door den Directeur van 's-Rykswerf, zooals wy schreven, maar door den Hoofdingenieur, den heer Mon- hemius, te zynen kantore. Hier vereenigden zich de verschillende commandeurs, waar de jubilarissen De Kok en Van der Plaat met hun families werden ontvangen door den Hoofdinge nieur, die tot hen harteiyke woorden van gelukwensph sprak. Ala Chef der afdee llng Scheepsbouw dankte Spr. den heer De Kok voor alles wat hy in de Scheeps- beschieterswerkplaata heeft verricht ten dienste van den Staat Spr. wees er op, dat dit het eerste gouden jubileum is, dat hier gevierd wordjt. Met een »lang leve de eerste gouden jubilaris van de Werf*, eindigde spr. Tot den heer Van der Plaat sprak spr. vervolgens barteiyke woorden van erken* teiykbeid. Het is voorwaar een zeldzaam feit dat wy twee gouden jubilea tegeiyk kunnen vieren. Ook den heer v. d. Plaat dankt spr. voor wat hy in de afgeloopen periode verrichtte. »Een gouden levens avond na een gouden feest*. Ook met een hartelijk «hoezee* voor dezen jubi laris werd besloten. De heer Kruk sprak namens de com mandeurs een woord van hatteiyke erken- teiykbeid. Hy wees op de groote ver anderingen in den loop dezer halve eeuw, veranderingen in techniek en ook in den omgang met personeel. Namens de com mandeurs overhandigde spr. den beer Kok een rookstel en een penhouder. De heer Van der Plaat werd een klok overhandigd, omdat voor hem bet »op tyd* komen zoo'n belangrijke factor is. De beide jubilarissen spraken woorden van dank voor deze huldiging, die in elk opzicht een intiem karakter droeg. De beer Kok wees op de saamhoorig- heid tusschea de ingenieur», comman deurs en werklieden, die steeds goed was. Na afloop van deze huldiging werd de heer Schuurman, de derde der gouden jubilarissen, op geiyke wyze gehuldigd ten bureele van den Hoofdingenieur. Hierby wees de beer Monhemius op het feit dat geen der drie gouden jubi larissan ooit om overtredingen gestraft zijn geworden. Hy dankte den heer Schuurman voor zyn plichtsgetrouwheid gedureude een lange reeks van jaren. Omtrent den vierden jubilaris, den ernst-vuurwerker W. de Wyn, schrijf', men ons bet volgende Het feit dat de beer W. de Wyn 50 jaar aan de Rykswerf verbonden was. werd in de Pyrotechnische werkplaats eenigszins feestelijk herdacht Hoewel de geheele huldiging slechts kort duurde (de werkzaamheden konden niet te lang worden onderbroken) was zy er niet min der indrukwekkend om4 De echtgenoote en eenige kinderen van den jubilaris waren uitgenoodigd, tegenwoordig te zyn. Een der werklokalen, dat waar dejubilaris gewooniyk zyn bezigheden verricht, was met vlaggen en groen in een feesteiyk kleed gestoken, terwfjl van de gebouwen de driekleur uitwoei. Nadat het geheele personeel tezamen was gekomen, werd de jubilaris met zyn familie binnengeleid, onder de tonen van eeu jubileum iuarsch, gespeeld op een pathéfoon, welke door een der collega's was meegebracht. Alsnu gaf het Hoofd der Pyrotech- nische Werkplaats ln welgekozen woor den uiting aan de gevoelens van achting en waaraeerlng welke de Jubilaris door zyn optreden en capaciteiten ten volle verdiend heeft. Iiituaschen was de Chef der Afdeeling Arsenaal gearriveerd, die, na het houden van een zeer waardeerende toespraak, het feestgeschenk namens superieuren en personeel aanbood. Dit bestond, zooals reeds vermeld is, uit een rooktafel met rookstel, terwyi aan de echtgenoote van den jubilaris een fruaie bloemenmand werd aangeboden. Vervolgens sprak een zyner collega's den heer de Wijn op hartelijke wyze toe. Uit deze rede bleek vooral hoe gezien de jubilaris by zijn oollega's 1b. Nadat de Baas der werkplaats ten slotte nog een persooniyk woord had gesproken, dankte de jubilaris die zichtbaar onder den indruk was, voor de door hem op hoogen prys gestelde biyken van vriendschap en waardeering, benevens voor het fraaie geschenk. Van den jubilaris met familie en alle verdere aanwezigen werd een foto ge nomen. I Als bewys dat de heer de Wyn altijd bet vertrouwen en de achting van zijn superieuren genoten heeft, moge vermeld worden dat de Commandant van het artillerle-lnstruotieschip'Gelderland*,die jaren geleden Hoofd der Pyrotechnische Werkplaats was, zich de moeite getroost heeft om naar de afgelegen werkplaats te komen om zyn gelukwenschen aan te bieden. Ook was een deputatie uit het Ingezonden mededeeilng. MAISON PIJPER Koningstraat personeel van het verspermynenmagazyn, de buren op »den dam*, aanwezig, die niet achterwege wilden biyven by de huldiging en ook hadden bygedragen aan het geschenk. Plelzlertochtje met de Esona. Zondagmiddag was door een aantal dames en heeren gevolg gegeven aan de uitnoodiglng van de directie der „Esona" om met de verbouwde boot „Nleuwediep" een plelziertochtje te maken door het N.-H. Kanaal. Hier wryft de lezer zyn oógen uit en zegt tot zichzelf: „Is die meneer wel wak ker? Een plelziertochtje op dezen Zondag, terwyi de regenvlagen door de straten zwiepten en je er af en toe je hond niet doorheen zou sturen? Een plelziertochtje op dezen liefeiyken Meidag, die by uitstek geschikt was om een erfenis te deelen, maar niet om pleiziertochtjes te maken? Is die meneer wel by?".... En wy antwoorden: biyft u kalm, vóór alles kalm. Kyk eens, er is by die dingen zooiets als een voorbereiding. Je maakt den boel klaar, neemt allerlei maatregelen, pavolseert de boot van onder tot boven, moet heel wat pourparlers doormaken met de autoriteiten om op dezen niet daarvoor in aanmerking komenden Zondag de diverse bruggen opengedraaid te krygen, verzendt uitnoodlgingenen kunt dan met de grillen van een Meiscben Zondag geen rekening houden. Ziet u, dat was de zaak. Nu heeft men ons uitdrukkeiyk ver zocht te zeggen, dat het weer niet slecht was, maar dat is wel een beetje te veel ge vergd van een verslaggever, die waarheid en natuurgetrouw den boel moet weer geven. Maar dit is waar, dat er graden van slechtheid zyn, by de menscnen en ook in de natuur. Laten we het begrip „alecht" voor dezen Zondag dan aldus omschryven: het weer had beter kunnen zyn, maar het was dat nu eenmaal niet; de boot lag ge reed, en liep vol d. w. z. met invité's en dus werd er gevaren. En hoel Voor de Binnenhavensehe wo ningen verdrongen zich de menschen om te zien wat al die dames en heeren op die keurig gepavoiseerde boot uitvoerden. Deze bewoners bleven veilig binnen en waagden zich niet in de regenvlagen. Maar de stoomfluit toeterde even lustig als by het heerlijkste zonnetje en toen we een maal voeren viel het nog wel mee. Het bleef al dien tyd zoo goed als droog en dat was al heel wat. Laat ons eerst eens vertellen wat er eigeniyk met die boot aan de hand was. dat op dezen winderigen Zondag een plel ziertochtje moest worden gemaakt Wy allen kennen de passagiers- en goe derenboot, waarmede de „Esona" de vaart op Amsterdam onderhoudt. Maar wie thans deze boot terugziet, herkent haar hiet Want groote veranderingen hebben erin plaats gehad, waardoor zy gemoder niseerd is en zich aan de eischen van een hedendaagsch toeristenvervoer heeft aan gepast. Teneinde nu de aandeelhouders uer maatschappy „Esona" in de gelegen heid te stellen met de hernieuwde Doot, de „Nieuwediep", te doen kennismaken, was speciaal voor hen een tochtje georgani- s >erd. Dit strekte zich uit tot 't Zand, en het was wel jammer, dat voor dit water tochtje de zon ons in den steek liet, omdat het juist bedoeld was eens te laten zien hoeveel verbeteringen zyn aangebracht. In de hieronder volgende omschryving van de verbouw vindt men als het belangrijkste punt aangegeven den bouw van een pro menadedek. En juist dat promenadedek, dat zoo'n fraai uitzicht geeft over het wyde landschap, en waar men op zonnige dagen in gemakkeiyke rieten stoelen zoo'n over- heeriyk zitje heeft, bleef nu verlaten. Een enkeling, die er een kykje ging nemen, zocht beschutting achter de glasbescher ming, die er is aangebraoht, maar er was geen sprake van, dat men van de stoelen daar gebruik kon maken en van de om geving genieten. Het is jammer, maar men schikte er zich in; er zullen gelukkig nog wel andere dagen komen, waarop men deze gelegenheid wel kan benutten, en wy zul len hopen, dat velen er gebruik van kun nen maken in de komende zomermaanden. Wy kunnen ons overigens houden aan de omschryving, die hieronder volgt, en willen er aan toevoegen, dat door een en ander de boot aanmerkeiyk ls verfraaid en verbeterd. Zoo is byvoorbeeld de glasbe scherming van het voorschip uitgebreid, het aantal zitplaatsen ls vermeerderd, het- Ïeen dus den reiziger ten goede komt, en e schroef ls vervangen door een van grooter constructie, welke met minder om wentelingen, een grooter snelheid ontwik kelt. Midscheeps is de bestaande koelkast boven het ketelrulm met schoorsteen en de machinekap weggebroken en een stalen dekhuis gebouwd, waarin zyn aangebracht een trap naar de machinekamer en de 2e klasse kajuit, een W.C. voor 2e kajuit en een trap naar het na te noemen promena dedek, benevens een kombuis en eeu berg plaats. De kajuitstrap op het achterdek, leiden de naar de 2e kajuit, ls weggebroken, evenals de ln de 2e kajuit staande W.C. Boveu het stalen dekhuis is een prome nadedek gebouwd, lang 11 Meter, breed 4.75 Meter, geheel rondom voorzien van teakhouten banken. Vóór op dit prome nadedek is een ruime stuurhut geplaatst, terwyi rondom deze stuurhut glasbescher ming ls aangebracht, alles uitgevoerd in teakhout. Twee stalen luchtkokers zorgen voor voldoende ventilatie in de machinekamer. De bestaande schoorsteen werd vervangen door een andere met dubbeling. In de plaats van de bestaande handstuurlnrlch- tlng ls een stoomstuurinrlchting aange bracht, de stoomstuurmachine is ln de stuurhut geplaatst. De zeildoeksche tenten zyn vóór en ach ter vervangen door vaste houten dekken. Het geheele voorschip is tot voorby de deksalon afgesloten met nieuwe glasbe schutting in teakhout. In de deksalon ls de W.C. en een kast weggebroken, waardoor meerdere zitplaatsen aangebracht konden worden, welke opnieuw en In moderne kleur zijn gestoffeerd. De oude stuurhut werd afgebrokenen daar ter plaatse aan S.B. een ruime W.C. voor de le klasse met waschgelegenheid gebouwd; aan B.B. een bergplaats voor scheepsbenoodlgdheden. De beide W.C.'s zyn voorzien van con stante doorapoelinrichting, aangedreven door de machine. Voor toevoer van water naar de waschfonteln is een zoetwatertank geplaatst in de bovengenoemde bergplaats aan B.B. In het ruim zyn gebouwd twee flinke watertanks met een inhoud van pi. m. 41/, ton, welke dienen voor ketelwater-supple tie, ballast van het schip en scheepBge- brulk. De bestaande groote patryspoorten van 2e kajuit in bet achterschip, en van de machinekamer zyn uitgesloopt en daarna afgedicht met geklonken platen, nieuwe poorten van kleinere afmeting zyn aange bracht en wel zoo hoog, dat er geen kans meer is, dat ze by volbeladen schip bene den de wateriyn komen. De electrische installatie ls geheel weg gebroken en vervangen door een nieuwe van moderne constructie. De vroegere olie lantaarns voor de navigatie zyn vervangen door electrische. Zy kunnen behandeld worden vanaf een afzonderUJk verdeel- bord, geplaatst in de stuurhut Op liet voorschip Is een mast geplaatst met bordes voor de electrische toplantaarn. Voor het najaar zal door het geheele schip stroomverwarmlng worden aange bracht, waartoe reeds de voorbereidende werkzaamheden zyn geschied. In totaal zyn 52 lichtpunten aangebracht tezamen met een lichtsterkte van pi m. 3000 kaarsen. De kajuiten le en 2e klasse en de dek salon zyn opnieuw geschilderd, terwyi het schip wit gelakt is. De stabiliteit van de boot ls nauwkeurig onder het oog gezien. Zooals hiervoor ge zegd, zyn vóór in het ruim water-ballaat- 'anks gebouwd, waardoor bet schip mooi op bet water ligt, doch ten overvloede zyn aan de werf stabiliteitsproeven genomen, welke aantoonden, dat door den boven bouw aan stabiliteit niets is verloren en met de grootste gerustheid het promenade dek gebruikt kan worden. De verbouwing geschiedde door de Am- sterdamsche Droogdok-Maatschappy, het schilderen door de Firma Hoogerduyn, terwyi de electrische intallatle door de Firma Groeneveld Co„ Amsterdam, werd uitgevoerd. Ondanks het minder gunstige weer had den vele dames en heeren gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de directie om dezen proeftocht mede te maken. Des mor gens was door het personeel een practische en fraaie klok overhandigd, welke een plaatsje kreeg in den deksalon; een zilve ren plaatje vermeldt den datum der schen king. Op voortreffeiyke wyze heeft de „Esona" haar gasten gerecipieerd; al spoe dig nadat wy in het N.-H. Kanaal waren g"komen, werd de thee geserveerd en an dere ververschingen werden niet vergeten. Wy passeeren het welbekende landschap, drt er by zonneschyn zoo vrooiyk en le vendig kan uitzien, maar dat nu trooste loos droef en somber leek. Een heel enkele motorryder waagt zich in den feilen wind. Wy komen aan de Blauwe Keet, waar nog een paar genoodigden moeten worden op genomen. Drie meisjes in geiyk- en geUjk- vormige japonnetjes staan voor een deur: „blocnotes" worden ze, geestig, door een der passagiers genoemd wegens het ge blokte patroon harer japonnen. Wy gaan verder, de helpsters aan boord brengen nieuwe koppen thee aan, nieuwe sigaren, versche koekjesDe heervertelt moppen; hy is er boordevol van; de een na de ander rolt van zyn lippen. Zwaar wordt er geboomd over politiek, over eco nomie, over alles en nog wat. En voor wy het weten ia het Zand bereikt. Daar ontvangt ons een schimmel, die ln zyn eentje staat gras te eten; by heeft een rond plekje, preclee zoo groot als zyn touw reikt, kaal gevreten. „Goeden morgen, nfljn jongen, alecht weertje, he?" Met trouwhartige oogen kykt hy ons aan. Er zyn ook een stuk of wat kleine meisjes, en zoowaar, weer een blocnootje. Het is over dreven te zeggen, dat het Zand leegliep by onze komst, maar er komen toch een stuk of wat Zanders kyken naar dat ding met al die vlaggetjes, dat anders pas in Juni Zondags komt. In het Zand worden we gekiekt; natuur- ïyk is de photograaf aan boord en natuur- ïyk komen we allemaal te voorschyn uit de binnenste diepten van de boot. De schimmel staart er verbaasd naar. De pho tograaf heeft zyn klektoestel al gericht; we kyken even vriendeiyk en staan er op. Dan moeten we zwaaien; een heel ding is dat en de stoomfluit geeft een geweldige toeter, waarvan de schimmel zoo ontzet tend schrikt, dat-le als een malle heen en weer springt en de kleine meisjes achter over rollen. Verwytend staart het paarde- beest ons aan; „moet je me daarvoor nu zoo laten schrikken?" zeggen zyn oogen; dari gaat hy weer voort zyn grasplekje kaal te vreten. We varen weer terug; nu zoeken we allen het voordek op, waar het luw ia en lekker. En tegen de machinekamer staan de dames en hearen op een kluitje van- 4»-jarig Jubileum Leger des Hel Is.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5