HELDERSCHE COURANT TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS Ingezonden MededeeLlng. VAN DONDERDAG 23 JUN11927 MeJ. Rie Goenes, leerlinge vnn de R-K. Kweekechool te Bergen(N.-H.) heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor onderwijzeres en voor nuttige handwer ken. Het Kamerlid Van de Bilt is voor be langhebbenden te spreken Vrijdag van 6 tot half zeven uur in het Bondsgèbouw, MolengTacht, Bestuurskamer. Leeszaal ia wachtkamer. In aanvulling op de mededeeling van Schout hij nacht Quant en mevrouw ter zake van de ontvangdagen, wordt nader medegedeeld, dat zoowel de inaandelijk- sche receptiedagen van Zondag ais de ontvangdagen van mevrouw Quant tot 1 OcWber zijn vervallen. Afsluiting Ketzersbrag. In een advertentie in dit nummer ma ken B. en W. bekend, dat de Kedzera- brug van Maandag 27 Juni tot en met Zaterdag 80 Juli, af zooveel korter of lan- als noodig zal blijken, voor het ver met rijtuigen ena. zal afgeloten zfln, wegens de voorgenomen verbeteringen, aan deze brug te verrichten. Voor de slachtoffers van de stormramp. De opbrengst van de zilverauto, welke hier Zaterdauiiddag en -avond, alsmede Maandagavond door de stad gereden heeft ten bate der slachtoffers van de storm ramp, bedraagt 566.40. Wij vinden dit resultaat schitterend, te meer, daar kort te voren by de groote oollecte reeds een bedrag van 8200.— was ingezameld. Hierbij nog gevoegd de opbrengsten van liefdadigheidsvoorstellingen, moet de oon- clusie wel zijn, dat onze stad long geen slecht figuur maakt. Wy hopen binnenkort het definitieve resultaat te kunnen mededeeten. Zang- en Rectteervereen. „Harmonie". Directeur P. Brizee. Door bovenstaande vereeniging ls voor de najaarsuitvoering in studip genomen de operette „De dochter van den Tamboer majoor" van Offenbach. Jacques Offen- baoh, die van 1819 tot 1680 leefde, was een Fransch componist, die meer dan 100 operette® beeft geschreven, waarvan bet bovenstaande en nog enkele andere een groote bekendheid verwierven. Zij zijn getrouwe afspiegeling van de toestanden In Parijs tijdens het tweede Keizerrijk en zijn melodieën zijn zeer populair en aan trekkelijk. Men zal dan ook ln dit werk tal van bekende wijsjes terugvinden. Het werk wordt uitgevoerd met volle- aoll, koor en orkestbegeleiding, ter- de tnedespelenden schitterend geoos- tumeerd zijn. Reeds thans kan men zich aanmelden voor donateur of lid, en wei Maandag- en Donderdagavonds tusschen 8 en 10 uur in de bovenzaal van het Jongelingsge- bourw, Bpocrstraat 78. Kringrepetitie ln „Casino". Evenals verleden Jaar wordt de kring- repetitie van den Bond van zangvereeni- gingen in N.-Holland aa. Zondagmiddag 26 Juni in Casino gehouden. Hier komen dan te ramen de aangesloten koren uit Helder en omstreken en worden de 2 nummers, die eik koor onder eigen direc tie heeft ingestudeerd, gedirigeerd door den algemeenen leider, den heer B. Sas burg te Bennlngbroek, die op 10 Juli op t Zangersfeest te Behagen alle zangers en zangeressen (pLm. 1600) dirigeert. Hier zullen ln Casino ongeveer een 160 zan gers aanwezig rijn, die beide nummers zingen nJ. Hymne aan den zang" en „Driekoningenlied", nummers by uitstek geschikt om door een groot koor gezon gen te worden. Na afloop dezer repetitie zingt leder koor onder hun eigen direc teur een paar nummers, terwijl ter afwis seling, de belde afdeellnigen van de mu- riekvereenlging „Door oefening kunst", directeur de heer Jao. de Kok, ©enige nummers rullen spelen. Liefhebbers van zang en muziek ver zuimen niet dezen Zondagmiddag naar Casino te gaan. Men leze de ln dit blad voorkomende advertentie. Nogmaals de revue „t Zal wel gaan". De aardige revue „'t Zal wel gaan" van onzen stadgenoot, den heer Boelens, blijkt zoodanig ln den smaak te vallen van het Heideroche publiek, dat nogmaals eene herhaling ervan noodig 'blijkt Wfl heb ben medegedeeld, dat rij Zondagavond J.l. voor de derde maal werd1 vertoond in Casino. De belangstelling hiervoor was zoo buitengewoon groot dat velen moes ten worden teleurgesteld doordat er geen plaats meer voor hen was. Behalve deze voorstelling te Helder, word do revue deze week tweemaal te Schagen vertoond. Het zal velen, die Zondagavond geen Elaatsje meer konden bemachtigen, ver- eugen te vernemen, dat ®a Zaterdag avond nogmaals ©ep herhaling wordit ge geven. Wederom kan men voor den bui tengewoon lagen entréeprfl" van 60 of 80 cent (allee Inbegrepen) van dit spel genieten. Honderden e® honderden kwamen er Zondagavond uit Oarino, nog in zichzelf nalachend van de genoten pret; nogmaals honderden zullen deze ^V^js Zaterdagavond ondwgMü. Bn ln dezen naren tijd eens frizcffa van de lever te kunnen lachen, is een niet ge noeg te waardeerem voorrecht Voor bizonderheden verwijzen wy naar de advertentie in dit nummer; men zorgc nu bijtijds voor plaatsen, teneinde niet wederom teleurgesteld te worden. Tentoonstelling Kunstkring .Het Noorden". In het zaaltje van het gebouw der voor malige Handelsschool, Dljkstraat 41, in gebruik bij de Heldersche schilders, ver- eenigd in den Kunstkring „Het Noorden", werd gisterenavond een tentoonstelling geopend van werken der kunstenaars Han Krug en Tine KrugVermeulen, te 's Gravenhage. Het werk van Han Krug bestaat voornameiyk uit houtsneden, ter- wyi zijn vrouw voorwerpen van toege paste kunst heeft geëxposeerd: houtsnij werk, koperwerk e. d. Een aantal belangstellenden woonden de opening bijhet gemeentebestuur was vertegenwoordigd in den heer Van Breda, wethouder. De voorzitter, de heer Pinkhof, die de aanwezigen welkom heette, drukte zyn blijdschap uit over de aanwezigheid van zoovele donateurs der vereeniging, die daarmede toonen zich voor de kunst te interesseeren. Het lokaaltje, dat deze kunstenaars in gebruik hebben, was in wendig geheel opgeknapt en gerestau reerd. Eerst de vorige week kreeg men toezegging van deze expositie, zoodat in een week tyds met man en macht moest worden gewerkt om 't werk van deze Haag- sche artisten een waardige ontvangst te geven. Een prijsvraag werd uitgeschreven onder de leden, en de heer Schoonhoven was zoo gelukkig de winnaar te zijn. Het aantal leden der vereeniging is klein, maar hun werklust groot, men ging met ijver aan den gang. Het jongste lid, de heer A. Mets, tydeiyk werkloos, voerde het ontwerp van den heer Schoonhoven uit, met een minimum aan onkosten wer den de wanden beteugeld en, om duur behang uit te sparen, bestreken meteen koudwaterverl enz. Alles te zamen kost 't de Vereeniging slechts f 80.een bewys, dat de Vereeniging het geld der dona teurs economisch weet te gebruiken en niet verkwist Het resultaat van dit werk ls, dat een gezellig zaaltje ls verkregen, mat etalage ruimten langs de wanden, sober, dooh smaakvol ingericht dat een prettigen indruk maakt. Het ls de bedoeling dit zoo te houden, want de Vereeniging is van plan meerdere dergeiyke tentoon stellingen te organiseeren. De heer Pinkhof hield naar aanleiding van deze tentoonstelling een vry uitvoe rige beschouwing over de beide vormen van hier geëxposeerde kunst, n.1. de toe gepaste van Tine Krug—Vermeulen, en de beeldende van haar man. De eerste vorm, de toegepaste kunst, is verreweg de oudste, en de daaruit ontstane beel dende kunst is eigenlijk een decadente vorm. Als voorbeeld van beide vormen noemde spr. bet Rijksmuseum en Berlage's beurs. In het Rijksmuseum zyn versie ringen aangebracht, die niet voortkomen uit den vorm zelf, doch enkel als ver siering dienen, terwijl Berlage zich van alle noodelooze versieringen onthield. Spr. gaat thans de verschillende kunst vormen in het kort na; by de Egypte- □aren vormen de versleringen van de kapiteelen hunner tempelzuilen één ge heel met die kapiteelen. Nog strenger is dit bij de Assyriërs doorgevoerd, maar de Griek-en werden reeds losser in hun opvattingen. Dat hun kunstvoortbreng selen een indruk geven van schoonheid, valt niet te ontkennen, maar in principe is er verval, de Egyptenaren waren zui verder en consequenter. Nog sterker was het verval bij de Romeinen, die de slechte dingen van de Grieken overnamen en o.a. perspectief aanbrachten in beeld houwwerk. Na de volksverhuizing zien we langzaam een vroeg-christeiyke kunst ontstaan, wederom met zeer zuivere prin cipes (de Catacomben, de Byzantynsche kunst, enz.). Deze christeiyke kunst ont wikkelde zich tot groote hoogte, totdat ook hier het verval kwam en de Renais sance de vrije schilderkunst bracht, waarin ln de 17e eeuw vooral de Hollandera uit blonken. Van het principe der toegepaste kunst bleef niets over. De 19e eeuw ten slotte braoht verval, er waren geen oor spronkelijke Ideeën meer, alles was na maak. Ongeveer 1880 schiep Cuypers zyn groote werken, het Ryksmuaeum, het Centraalstationer wae nog geen eigen styi te zien, maar er lag toch het atempel eener persoonlijkheid op. Eind 19e eeuw kwamen nieuwe ideeën naar vorenBer lage wilde nleta weten van nabootsing in zijn Beursgebouw. Na hem kwamen vele anderenspr. noemt daarvan Kramer met zijn Heldersch Bondsgebouw, een zijner mooiste scheppingen. Ook in blokwoning- bouw in Amsterdam is veel bereikt, en tereoht trekt het werk der Hollanders de aandaobt in het buitenland. Ook schilderkunst moet, volgens spr.. beschouwd worden als behoorend tot de woning. Toegepaste kunst dus. Ook in dit opzicht zijn vele goede dingen bereikt, o.a. In den Haagschen Bijenkorf, van Kramer. Door de gebondenheid spreekt schilderkunst en trouwens alle kunsten, het duidelijkst tot ons. Zonder gebonden heid ontstaat een onzuiver geheel. Spr. behandelt nu de tentoongestelde voorwerpende werken van Tiue Krug, boutsnijwerk, batikwerk, bronzen drijf werk e. d., vormen een sieraad ln de kamer. Van baar man zyn er houtsneden (zwart-wit) en vier schilderyen waarin sfeer en stemming. Zijn stilleven is warm van kleur. Het moeilijke materiaal, het hout, heeft hy in zyn houtsneden glansrijk overwonnen, getuigen de fijne zwarte lhnen. HU is als illustrator bekend, en er is hier ook een aardige, gekleurde linoleumsnede geëxposeerd. Deze door den Noorder Kunstkring georganiseerde tentoonstelling van wer ken van kunstenaars van bulten, heeft I de bedoeling bet publiek op te leiden in de kunst. Gelukkig zien we de waardee- ring stygen, hetgeen het talrijke publiek bewyst. Gelukkig, omdat het een genot is als we kunst kunnen waardeeren. A thing of beauty is a joy for ever. Het streven der vereeniging is een weg te banen door de woestyn, opdat op den duur het Heldersche publiek de kunst zal leeren waardeeren. Tot zoover de heer Pinkhof. Over het principede kunst zy gebondenheid, zou nog wel te debatteeren zyn, maar dat ligt niet op onzen weg. Namens het gemeentebestuur sprak de heer Van Breda eenige vriendeUjke woor den. Het gemeentebestuur stelt de uit- noodiging op hoogen prijs en zeer zeker waren ook andere leden gekomen, als zy niet verhinderd waren geweest. Spr. drukt den wensch uit, dat de ver wachtingen van den kunstkring bevre digd mogen worden. De tentoonstelling is tot en met Woens dag 29 Juni iederen avond van 7 tot 9i uur geopend. Zaterdag en Zondag ook van 2i tot 6 uur. Entrée 10 cent. Wy kunnen bet Heldersche publiek een bezoek ten zeerste aanradentevens steunt men er de yverige, maar niet al te goed in het geld zittende vereeniging mede. HET WERK AAN ONZE ZEEWERING. Een werk van meer dan een kwart mlllioen. De afsluiting van den dijk. Een arbeids conflict Voor meer dan driehonderd-duizend gul den is het groote werk, dat dezen zomer aan onze zeewering uitgevoerd zal worden, aanbesteed. De laagste inschrijver» aan wien het werk ook gegund is, was de heer G. W. Boltje van Heeremveen, die inmid dels de voorbereidende maatregelen heeft getroffen, om straks met spoed het werk, dat vóór 1 December klaar moet zyn, uit te voeren. Even voorby den windwijzer, op heit zg. schapendykje, rijn een paar groote kee- ten verrezen, om het werkvolk» dat in hoofd zaak uit Friesland komt, onderdak te ver schaffen. Reeds heerscht er een ongewone drukte op den dijk, wagens rijden af en aan en het anders zoo stil rustige langs onze zomersohe-zee, waarvan zoo menig wande laar loopt te genieten, heeft plaats gemaakt voor een roezemoezige en ongezellige drukte van jachtige werklieden. Dat duurt zoo den heelen zomer. Een groote teleurstelling is het evenwel toch, dat de dijk tijdens het werk afgesloten moet worden. De autoriteiten hebben gewikt en gewogen of er geen andere weg was, doch het bleek onmogelijk dat tijdens de werkzaamheden evengoed het verkeer rijn gang kon gaan. Niet alleen zou het hinder lijk rijn voor de werkenden, wanneer van den zomer een druk verkeer langs den dijk zou plaats hebben, doch het zou ook zeer gevaarlijk zijn voor de kinderen, die door een kleine onvoorzichtigheid, groote onge lukken zouden kunnen veroorzaken. Er zullen nl twee spoorbanen aangelegd moe ten worden. Eén van bet Westplein tot Huisduinen voor den aanvoer van de bouwstoffen en het materieel en één van Huisduinen naar den Windwijzer voor den aanvoer van zand De treintjes zullen ge trokken worden door motorlocomotieven. Veel ruimte zal er dus niet overblijven; bo vendien, de ruimte die overblijft zal benoo- digd zyn voor de ODStapeling van het mate riaal. Men zal o. a. voor den muur meer dan een millioen metselsteenen noodig hebben, die langs den dijk opgetast worden en dan wat er verder noodig is aan cement, etc. Een drietal betonmolens zullen op dón dijk worden geplaatst. Men begrijpt dus wel, dat het verkeer hierlangs uiterst gevaaTiyk zou rijn. We vragen ons echter af is er geen an dere weg, wanneer straks de trek naar Huis duinen begint We zullen toch hopen, dat bet eens begint te zomeren en als alle verkeer langs den binnenweg geleid moet worden, wordt het met de vacantie een wanhopige drukte met auto's, motoren en fietsen, en op dezen, toch al niet te breeden weg, wordt het voor den wandelaar, afge zien nog van het onaangename stuiven, be slist gevaarlijk. Kan nu het verkeer voor den voetganger niet geleid worden achter den dijk om, ver volgens langs den binnenweg om Kaaphoofd en zoo verder naar het badhuis? Men zou dan b.v. met een prikkeldraadversperring de toegangswegen tot het fort kunnen af stuiten. Dit gaat toch niet met al te groote kosten gepaard en men verkrijgt daardoor een aardige wandeling, waarvan door velen een dankbaar gebruik zal worden gemaakt. In leder geval is het voor een veilig ver keer wel wenscheiyk, dat men Iets doet Wellicht zal het Dep. van Oorlog geneigd zyn gedurende de uitvoering van1 het werk het fort open te stellen. Waarschyniyk zal men met September wel zoo ver zyn, dat het verkeer langs den dyk weer geregeld kan worden. Het aspect van den dyk zal dan geheel veranderd zyn, wanneer deze 6 M. verbreed is en de lange en hooge muur daar als een hecht bolwerk tegen de nukken van de zee is opgericht Om de eentonigheid van den muiur te breken heeft men besloten tot het plaatsen van een vijftal monumentale banken, een heerlijk zitje voor vermoeide wandelaars en voor.... Voor de voetgangers komt langs den muur een trottoir ter breedte van 2.26 M. De rijweg blijft desniettegenstaande nog 8 M. breed. De tweede klaagzang, dien we aan moeten beffen, na dien over de afsluiting van den dyk, is, dat we onze mooie duinvorming voor het badhuis zullen zien verdwijnen. Hoe aardig was de weg, even voorby Kaap hoofd, tusschen de beide heuvelrijen door. Aan den kant van het strand zal deze nu verdwijnen, daar voor de ophooging van den dyk pLm. 40.000 M'. zand noodig ls, dat hier vandaan gehaald zal worden. Veett zal er dus van deze schoon® duin vorming niet overblijven. Het is natuurlijk wel een kwestie van een paar jaar, omdat het betrekkelijk gauw weer aanstuift, maar het blijft tocb jammer, dat we niet konden houden wat we hier hébben. Natuurlijk rijn dit ondergeschikte dingen, want hoofdzaak is, wanneer het werk straks gereed is, dat we sterker staan in den strijd met de golven, en zonder twijfel zullen we na de voltooiing van dit geweldige werk de hevigste stormen kunnen trotseeren. Wij schreven hierboven reeds, dat de aannemer een paar groote keeten op het schap endtijk je had laten zetten voor het werkvolk, dat hij in hoofdzaak uit Friesland laat komen. Niettegenstaande alle moeite, die de Directeur van de Arbeidsbeurs beeft aangewend om bet werkvolk, dat noodig is, uit de plaatselijke werkeloozen te requiree- ren, mocht hem dit niet gelukken» Voor het werk zullen pL m. 100 man noodig zyn, hier van zullen vermoedelijk 70 80 man uit Friesland komen, terwyi de overigen via de Arbeidsbeurs zullen worden betrokken. De arbeiders uit Friesland hebben vrij wat lagere toonen dan de georganiseerde Heldersche arbeiders, vandaar dat de heer Boltje, die by zijn inschrijving natuurlijk met deze goedkoope arbeidskrachten heeft rekening gehouden, een groot aantal Frie zen in dienst heeft genomen. Het is onge twijfeld zeer jammer, dat de aannemer niet geneigd was alle werklieden uit Helder te nemen. Onze Gemeente, die een groot aan tal werkeloozen telt, die voor het werk dat verricht moet worden, zeer zeker geschikt zyn, had natuurlijk gehoopt een flink aantal hiervan voor de zomermaanden op den dijk aan het werk te stellen. Edoch.het heeft zoo niet mogen rijn. Tengevolge van die lagere salarieering ls tusschen het bestuur van den Centr. Bond van Transportarbeiders en de aannemers van het werk een conflict ontstaan. Toen Maandagmorgen in de vroegte een zestal georganiseerde arbeiders in een van de schuiten te werk was gegaan, spoedde het bestuur van dezen bond, zoodra het dit vernam, naar de schuit, gevolgd door een groot aantal werkeloozen. Den werkwilligen werd gezegd ©ogenblikkelijk het werk neer te leggen, waaraan deze gevolg gaven. De heer Boltje, die hlerby aanwezig was, werd toen aangesproken en gevraagd wat zyn bedoeling was met het werkvolk. Deze gaf te verstaan, dat hy niet ln staat was om tegen den plaatseiyken loonstandaard ar beiders aan het werk te stellen. Toen hy na deze mededeeling wilde vertrekken, werd hy omringd door de werkeloozen, die met dit antwoord niet tevreden waren en deze volg den op hinderlijke wijze den aannemer op den voet, langs de Kerkgracht, door de Ko ningstraat en Spoorstraat naar hótel Bel- levue. Hier werd nogmaals de vraag gedaan en naar men ons mededeelde, heeft de heer Boltje tenslotte beloofd, dat hy de arbeidera. die hij over de Arbeidsbeurs betrekt, het loon zal geven, dat volgens den plaatselijken standaard geldt Gemeenteraad v. Helder. De Raad der gemeente Helder verga dert op Dinsdag 28 Juni 1927, des namid dags 8 uur ten Raadhuize. De agenda vermeldt: Installatie Raadslid. Installatie van den heer O. de Jong als lid van den Gemeenteraad. Ingekomen Stukken. a. Bericht van ontvangst van Gedepu teerde Staten van het raadsbesluit van 29 Maart 1927 tot wijziging van de Alge- meene Politieverordening; b. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op de raadsbesluiten van 18 April, 1 Juni, 24 Augustus, 14 September, 26 October en 7 December 1926, 22 Februari, 1 Maart en 8 Mei 1927 tot het aanvaarden van verschillende schenkingen voor het Raadhuis; o. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op het raadsbesluit van 8 Mei 1927 tot verkoop van grond aan O. Smit (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te neunen). d. Adres van de Stichting „R.-K. Ly ceum onder bescherming van den Heili gen Petrus Canisius", gevestigd te Alk maar, houdende verzoek, haar uit te kee- ren voor iederen leerling, welke het R.-K. Lyceum te Alkmaar zal gaan bezoeken, een bedrag van eenhonderd vijftig gulden per jaar. (Voorgesteld! wordt dit adres te stellen in handen van Burgemeester en Wethou ders om prae-advies). GeJdleenlng. Voorstel tot het aangaan van een kas- geldleening. Onderwijs. Voorstel tot het ih gebruik geven van een lokaal van school 14 voor het geven van onderwijs in de Fransche taal. Politie. Voorstel tot het aankoopen van een motorrijwiel voor de politie. Belastingen. Voorstel om, naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Staten, het raadsbesluit van 8 Mei J.l. tot wijziging van da verordening tot het heffen van belasting op vermakeUjkheden ln te trek ken (verlaging biosooopbelasting). Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de 6e wyzigingsbegrooting, dienst 1926. Begrooting. Voorstel tot het doen van af- en over schrijving op de begroeting dienst 1926. Grondbedrijf. Voorstel tot het verhuren van weiland. Pontonbrug. Verzoek van S. Koevoets en P. J. Brou wer om vrijstelling van betaling van tol gelden voor de pontonbrug, met afwijzend voorstel van Burgemeester en Wet- houdera. Belastingen. Voorstel om Burgemeester en Wethou ders te machtigen namens den Raad be zwaren in te dienen tegen een aantal aan slagen in de plaatselijke inkomstenbelas ting. Commlsslën. Voorstel tot het benoemen van een lid van de conrmissiën van bystand voor Pu blieke Werken en voor het grondbedrijf (vacature-D. de Zee). Van de Commissie voor Publieke Wer ken riln thans lid de hoeren: G. J. Eyi- ders, R. N. van Os en J. J. Schoeffelen- berger. Van de Oommissie voor het Grond bedrijf de heeren: J. O. Maters, R. N. van Oa en J. van der Veer. De „Uranla". Het jacht „Urania", waarmede een viertal opvarenden in den nacht van Zaterdag op Zondag schipbreuk leden in de Zuiderzee, is gisterenmiddag weder in de haven bin nengebracht. Het vaartuig was door een Wieringer mosselviB9cher naar Wieringen gebracht en werd vandaar door een sleep boot van den Onderzeedienst naar Helder gesleept Het jacht heeft behoudens schade aan tuigage, etc-, niet veel geleden; toen de reddingboot het Zondag verliet, was het geheel vol water en oogenschynUjk zin kende, zoodat een en ander nogal goed af- geloopen ia. Bond van Mobilisatie-Invaliden. Op onzen muur hebben wy aangeplakt de trekkingsiyst van de groote nationale verloting ten bate van den Bond van mobilisatie-invaliden en hunne nabe staanden, ter raadpleging door onze lezers. Rectificatie. In een vorig nummer vermeldden wy abusieveiyk dat de opbrengst van den feestavond, onlangs door de amusements- vereeniging Animo* in Musis Sacrum gehouden ten bate der slachtoffers van de cycloonramp f 67.80 bedroeg. Dit moet echter zyn f69.80 LANG8TE DAG. Helder, 22 Juni. Gisteren, den een- en-twintigsten Juni, hadden wedenlang- sten dag en is officieel de zomer aan gevangen. Hier meesmuilt de lezer en glimlacht ietwat zuur. Hy denkt aan zyn verwoeste tuintje, aan de zure aardbeien, die hy pas gegeten heeft, aan de waterige nieuwe aardappels, die zyn vrouw hem voorzette, aan zyn demi-saison, die den tyd niet heeft droog te worden, aan andere >zomersche« dingen. En misschien zucht hy Toch is het werkeiyk waar, dat de zomer gisteren aangevangen is. Wat we tot nu toe hadden, was nog maar lente en u weet, de lente is grillig, buiig, onbetrouwbaar. Maar de zomer.... Er zyn reuze-optimisten onder ons, die alles en alles verwachten van dezen langsten dag. Als die er maar eerst geweest is, zal alles nog wel goed worden Och, en dan moet u rekenen, je hebt nog Juli, Augustus, en misschien ook September nog't kan nog best zomer worden. Heeriyk, dat optimisme I Intusschen is op dezen speclalen lang sten dag het electrisch licht extra vroeg aangeknipt geworden. Dit geschiedde, ondanks bet feit, dat daarmee het zomer- budget voor de huiBhoudeiyke verlichting niet onaanzieniyk bezwaard werd, uit overwegingen van rillerigbeid. Want bet scheelt altyd wat als Je vroeg bet licht aansteekt, eventueele deuren sluit en de gordynen neerlaat. Het wordt dan lekker warm in de kamer en warmte is toch maar alles op zoo'n eersten zomerdag. De zomertyd laat niet veel gelegenheid van deze electrische warmte te profltee- ren, maar je kan de rest dan wel onder de wollen dekens krijgen. Ja, het is een heeriyke tijd, de zomert Maar vy spotten niet. Nu de langste dag er geweest ls, begint de zon haar loop naar het zuiden, en, daar alles ln de natuur geleideiyk gaat, duurt het nog ongeveer een maand eer de zomer op volle kracht is gekomen. We mogen dus omstreeks half Juli zomerwarmte ver wachten. Dit is een groote troost voor eventueele pessimisten, want de optimis ten denken, dat het nu dadeüjk al beter wordt. Maar optimisten komen op dit ondermaansche altyd bedrogen uit. Maar die arme zomerjaponnetjes 1 Tegen dat de zomer er is vooropgesteld na- tuuriyk dat-ie komt zyn de modes veranderd, en kunnen de dames weer aan het vermaken gaan, een garnee- rinkje er af, een ruche er op, en de speciaal voor zomerhoedjes geprepa reerde gekortwiekte hoofdjes zyn dan alweer zooveel aangegroeid (de haren bedoel ik), dat ze niet meer passen nieuwe zorgen, nieuwe zwarigheden. Om van de flanellen tennispakken der heeren maar niet te spreken. Het manneiyk deel onzer samenleving houdt zich nog aan ondergoed extra zwaar, gegarandeerd dik in de waapb en wie zal zeggen hoeveel SS3*"

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5