Tweede Blad BINNENLAND GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 2 JUJI 1927. De vereenüglng Tan Petten en ZtJpe. „De lawten gelijkelijk omslaan." Petten, 80 Juni. In de vergadering van de oanumiasde bedloeld bij art. 181 der ige- jneentewet is behandeld' het wetsontwerp tot vereeniging van Pelten en ZÜjipa. De opheffing als zelfstandige gemeente ten gevolge van financieel© moeilijkheden en liet opleggen van verlichtingen door de regeering werd een te zware straf ge oordeeld, waaraan bovendien nog de mo gelijkheid verbonden is tot 1944 extra be last te worden met een zware belasting voor de wachtgelden der ambtenaren. De ootrmnissie protesteert tegen deze bepa ling en stelt zich op het standpunt van één gemeente, waarvan alle ingezetenen de lasten gelijkelijk zuilen dragen. Emmeu onder Rljkscnrateele? De regeering heeft zich thans bereid verklaard, Dimmens financieel tekort ge durende drie jaren te dekken. Zij heeft fcdertoe een aantal edschen gesteld be treffende salarisverlagingen, de uiterste bezuiniging en controle door de regeering en provinciaal bestuur van het financieel beleid. Nieuwe belastingen zullen moeten wor den Ingesteld en de bestaande verhoogd. Bij aanneming van dit plan zal de ge meente dius feitelijk onder RJjkscurateele komen, daar tot geen enkele uitgaaf zal mogen worden besloten zonder goedkeu ring van de regeering. B. en W. zullen aan den raad hun prae- advles over dit voorstel mededeelen. De kanalisatie van West-Friesland. Onder leiding van dr. 0. J. K. van Aalst uit Amsterdam, is Woensdagnamiddag in het stadhuis te Alkmaar een vergadering gehouden van belanghebbenden bij de ka nalisatie van West-Friesland. Uitgenoo- digd waren 67 gemeentebesturen en wa terschapsbesturen en twee Kamers van Koophandel; slechts twee der genoodlgde gemeentebesturen waren niet vertegen woordigd. De voorzitter verklaarde, dat bij doorvoering van de kanalisatie Noord- Holland het beste deel van ons land zal worden. De stemming der vergadering was zeer sympathiek; principieel verzet uitte zich slechts weinig. Verscheidene colleges, waaronder zeer belangrijke, deden toezeg ging, den aanslag te aanvaarden. Met algemeene stemmen heeft de ge meenteraad van Schagen besloten, gedu rende 40 jaar 6000 per jaar bij te dra gen In de kosten voor de kanalisatie van West-Friesland, wanneer het pand Kol- horn-Kreil op dezelfde breedte wordt ge projecteerd als indertijd door de commis sie-Van Aalst werd voorgesteld en niet op een mindere breedte, en met vaste bruggen, zooals de provinciale commissie thans voorstelt. Friesche taal en geschiedenis. Meer erkenning verlangd. De leden van de Eerste Kamer, de hoe ren Croles de De Vries hebben aan den minister van Onderwijs, K. en W. de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in steeds breeder kring in Friesland het gevoelen veld wint, dat het Frieech-nationale, in het bijzonder de eigen Friesche taal, binnen het Nederlandsch staatsverband! te veel wordt gedrukt door de aan het Hollandsoh gegeven voorkeur? Is de minister bereid om, ter tegemoet koming aan rechtmatige grieven, te be vorderen: dat nu toch eindelijk eens wor de opgericht een leerstoel in de Frieeohe taal «n geschiedenis; dat, nevens dat in de HoüLandsche, op de lagere scholen in Friesland ook onderwijs desverlangd wor- de gegtven in de Friesche taal? Indien de minister hiertoe bereid mocht wezen, zou hij dan ook willen mededeelen, togen wanneer dietse maatregelen tot op richting van voormelden leerstoel inogen worden te gemoet gezien? De stormrampcollecte te Amsterdam. Ruim 91.000. De collecte te Eibergen. Marine-prijsvraag. De overgroot» belangstelling welke zijn ftadio-Marineavond in den 'lande mocht ondervinden, bracht het Comité van Actie voor de Propaganda der Kon. Ned. Ver. eemdging „Ome Vloot' er toe, een prijs vraag uit te schrijven voor een studie betreffende de groot» „Russische taptoe", ate door de stafmuzlek te Helder is uit gevoerd, maar omtrent welker bena ming men in het onzekere verkeert Bin nenkort zullen nadere (bijzandertoedeni om trent deze prijsvraag worden gepubli ceerd. De bet eekenis van den vliegtocht Holland—Oost-Indlë. De „N. Rott Crk" schrijft: Zoo zijn dan. veilig de zestienduizend kilometers tusschen Amsterdam en Batavna afgelegd, en heit vliegwezen heeft hiermede een nieuwe en belangrijke overwinning te boeken. Gelijk wij reeds hebben opgemerkt, ware het mogelijk geweest den tocht in nog vrij aanmerkelijk kortoren tijd te volbrengen, zonder de grenzen der veiligheid te over schrijden; maar het lag niet in oen aard dezer oniuernennng er eeni geforceerde viuehit van te maken. Een nieuwe en belangrijke overwinning noemden wij dezen tocht, omdat hier im mers vrijwel zonder eenige andere dan ce normale voorbereiding voor een vliegtocht en zonder dat ook een speciale motor werd gebruikt, het dagelüks op verschillende internationale routes gebezigde vliegtuig zijn perfecte bruikbaarheid voor een der- gelijken lange-afstand-teer bewees. Geen oogenblik heeft de 460-paards Jupiter-motor gehaperd en op den ganschen langen weg heeft slechts één onbeteekenend defect aan het toestel een gering oponthoud veroor zaakt Al moge op den duur de voorkeur gegeven worden aan de tweemotorige vliegt tuigen, zooals er de vorige week een op het traject- Holland1Londen door de kXJM. is ingewijd en zooais er ook later voor dé ge leidelijke geregelde overbrugging van den afstand tusschen moederland en kolonie ge bezigd zullen worden, het éénmotorige vlieg tuig heeft bewezen een groot ere betrouw baarheid te bezitten dan dé leek veelal wel meent. Van beteekenis mag deze tocht heetem, omdat hij ais een voorlooper op nu niet meer ai te verren afstand' mag wordén be schouwd van de geregelde lüchtverbinding tusschen Nederland en Indië. Al zal de lüchtverbinding vooreerst niet in haar ge heel door Nederiandsche vliegtuigen worden bewerkstelligd déze zullen dé eindtrajec- ten in beide richtingen voor hun rekening nemen zoo zal het toch aan de gereedheid van ons nationale vliegwezen te danken zijn, dat in aansluiting met de Britsche lucht vaartorganisatie, die geheel Zuid-Midden- Azië overspant, zulk een verbinding binnen afzlenbaren tijd tot dé werkelijkheden kan gaan behooren. In dit verband is het vlag vertoon van dit Jn de wilde vaart" gechar terde Hollandsche vliegtuig in de Britsche overzeesche landen van niet geringe betee kenis. De ondervindingen, op dezen tocht op gedaan, hebben bovendien de belangrijke verbetering van de grondorganisatie bewe zen. Terwijl Van der Hoop en de zijnen nog hadden neer te dalen op verschillende terreinen, dfie grooteHjks te wenschen lieten wat uitgebreidheid, outillage of vrijheid van toegang en uitgang betreft, hebben Geys- sendorffer en Schol te vrijwel overal uitne mende, modern toegeruste terreinen tot hun beschikking gevonden. Een andere onder vinding is de ontmoeting van eenige echt- tronische moesson-buien in Acbter-Indië en Siam. welke niet hebben kunnen verhin deren, dat de tocht naar het gestelde doel werd voortgezet en het doel werd bereikt. De meermalen geopperde gedachte dat het in tropische landen gedurende sommige tijden van het jaar niet mogelijk zou wezen te vliegen, is hiermede alweder naar het rijk der ongegronde bezwaren verwezen. Een sterke motor, een goede piloot, een doeltreffende grondorganisatie, ziedaar het- geen noodig is, en hiermede vervallen kli- mastsbez waren. Het welslagen van dézen' tocht is een hartelijke gelukwensch waard, niet alleen voor hen. die hem organiseerden en diie hem volbrachten, maar ook voor Nederland en Indië beide, die hierdoor het oogenblik van een betrouwbare en snelle verbinding door de lucht, mede ter versterking van de banden, die de beide deelen van het rijk ver binden, alweder.nader zien gebracht. Binnenland. Onze gezant te Londen door een autobus aangereden. Donderdagmiddag is onze gezant, de heer De Mare&s van Swinderen, het slacht offer van de Londensohe verkeersdrukte geworden. Op de Tottenham Court Road n.1. is de heer Van Swinderen door een autobus aangereden, met het gevolg dat hij kwam te vallen en zijn been op drie plaatsen brak. Aanvankelijk naar 'n zieken huis vervoerd, kon hfj na de eerste medi sche hulp, o.a. door onzen landgenoot dr. Th. Joekes, naar z}jn woning in de Green- street worden overgebracht. Hoewel het ongeluk een ernstig karak ter draagt is, volgens het laatste bericht, de toestand bevredigend. De heer Van Swinderen lijdt, behalve veel pHn, zeer aan de gevolgen van den schok. Een oneerlijke collectant De oentrale recherche te Amsterdam heeft aangehouden een der collectanten van de Woensdag aldaar gehouden straat- collecte. De aangehoudene, een ca. 60-j- man, nam geregeld aan de straat-collecte deel, en de recherche had het vermoeden, dat hij bij die gelegenheid geld uit zijn collectebus stal. Woensdag heeft de man in plan-West gecollecteerd, en rechercheurs hebben toen vooraf gemerkt» geldstukken in zijn bus geworpen. Nadat de man zijn bus had ingeleverd, is bij opening gebleken, dat een deel der gemerkte geldstukken (tot een bedrag van circa 8) ontbrak. De man is gearresteerd en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Ook de vrouw van dezen man heeft als collectante aan de collecte deelgenomen. In haar bus hebben de rechercheurs ook gemerkte geldstukken geworpen, doch bij opening van die bus zijn die geldstukken daarin teruggevonden. gelegenheid van het Eeuw feest van deze Instelling. door de pontonniers over den Kralingschen Plas gebraoht om de «roode» troepen uit hun stellingen bij Rotterdam te verdrijven. De Uhlneeache stokers van de Rotterdam. Het stoomschip Rotterdam, van de Holland—Amerika-lijn, is op zijn laatste reis na een staking van de stokers, uitge varen met Chineeaoh maohinekamerper- soneeL De Amerikaansoh» lmmlgratiewetten staan niet toe, dat deze Chineezen aan den wal komen. Een 84-tal gele stokers heb ben nu toch getracht in Hoboken te gaan passagieren. Door politie en het dekper soneel van het schip zijn toen na een for meel gevecht, waarbij de Chineezen met scheermessen en andere wapens zich te weer hebben gesteld, volgens een draad loos bericht uit New-York, (76 Chineezen in hechtenis genomen en de overige acht aan boord gebracht Zaterdag moet de Rotterdam van Hobo ken vertrekken. Motor-ongeluk. Woensdagavond reed de heer Scholten uit Arnhem per motorfiets van Ede in de richting Arnhem. Op den straatweg stond een afdeeling veld-artillerie vooor een nachtelijke oefening opgesteld. Daar de stukken niet verlicht waren, en de mili tairen bemerkten, dat de naderende motor fiets van zeer slecht licht voorzien was, traohtten zij door schreeuwen de aandacht van den motorrijder te trekken. De heer B. hoorde dit niet, en een aanrijding volg de. Met gapende hoofdwonde bleef de heer S. bewusteloos liggen. Op de licht bescha digde motorfiets ging luitenant Adeana di rect medische hulp halen. Dr. Weyers en dr. Heymans uit Ede deden den heer 8., nadat hij var bonden «ras, naar Arnhem mochten allen voor het goeds doel tegen betaling een spijkertje slaan om mede te helpen herstellen wat verwoest is. Naar de Telegr. verneemt, heeft de Woensdag aldaar gehouden Stormraimp- °°hecte naar bij eerste telling is geoonr ■tateemd, ruim 91.000 opgebracht Het Bflagsulie reoord is dierhalve geslagen. De in de gemeente Eibergen langs de huizen gehouden collecte heeft 18.866.48 opgebracht Onder dit bedrag zijn niet begrepen de Wj de verwoeste hoeven gehouden schaal- oollecte en de gelden, die de burgemees ter van buiten de gemeente heeft ont vangen. UIT DE PERS. Van de Internationale Roeiwedstrljden op den Ametel te Amsterdam, uitgeschreven door de Studenten- Roelvereeniging „Nereus". Uit den eindstrijd der Jonge Vieren, die door de „Hunze" gewonnen werd. V. 1. n. r. „De Hunze", „Arsa" en de „Maas". Van de Internationale T. T. Races te Aseen gehouden. Een overzicht bij de start van de 860 c.M.'-klasse, waarin van Kooten op H. D. winnaar werd na een spannenden strijd met Fllnterman op F. N. De sympatleke Engel- ■ohe koningin bracht een bezoek aan de Unlversity College te Londen, ter Van de Internationale T. T. Races te Aasen. Hierboven eenige winnaars die gehuldigd werden. Leger- en vlootdag te Rotterdam, De cblauwe» troepen worden Van do groote stormrampoolleote te Amsterdam. Op het Konings plein was een z.g. verwoest huisje opgerloht. Ds Amsterdammers,

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5