Noodweer in het Ertsgebergte Tegen het rangeerterrein ligt oen op slagplaats van een kolenhandel. De werk lieden, die bij dien kolenhandel in dienst zijn, hebben vergunning, hun gereed schappen te brengen in een loods op het spoorterrein. Eiken morgen en avond ko men zij daar om hun werktuigen te halen en te brengen. In de ochtenduren wordt op dit terrein veel gerangeerd. De arbei ders zijn hiermee vertrouwd geraakt en weten precies, waar zij veilig kunnen loo- pen. Gisterenochtend liep een ploeg werklie- dien langs de rails, toen een rangeertrein naderde. Zij gingen aan den kant, maar een hunner, de 54-jarige W. O. van den Zuid-West Buitensingel, struikelde ovei» een rail, viel en kwam vlak voor den trein terecht De trein reed hem over armen en beo- nen, en na korten tijd trad de dood in. Het slachtoffer was gehuwd] en vader van eenige kinderen. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De motorfietsrijder was de heer E., uit Nieuwerbrug, kantoorhouder der poste rijen aldaar. DE GEHEIMZINNIGE HUIS BEWAARSTER. Geïsoleerd van de buitenwereld. Aan den Langen Vijverberg bij het Tournooiveld te 's Gravenhage, staat een groot heerenhuls, dat, te midden van de vele, keurig onderhouden perceelen een min of meer verwaarloosden indruk maakt. Sedert Jaar en dag zijn de jalouzleën gesloten, de voordeur wordt nooit ge opend, bakker of melkboer komen nooit aan de deur, zoodat men steeds den in druk kreeg"ook de naaste buren dat het huis sedert lang onbewoond was. Het bedoelde perceel is het eigendom van den heer G. Toen deze vele Jaren geleden naar Berlijn vertrok, liet hy zyn woning over aan de zorgen van mej. v- d. H., die lang by hem in dienst was geweest. Een som geld werd voor mej. v. d. H. vastgezet, van welk Inkomen zy tot wederopzeggens toe het vruchtgebruik zou genieten. Vele jaren gingen voorby en in den toestand van het bestaan aan den Vyverberg kwam weinig verandering Alleen knaagde de tand des tyds aan hei uiteriyk van bet scboone gebouw. Het personeel, dat nog in bet buis aanwezig was, werd successieveiyk ontslagen, totdat mej. v. d. H. eindeiyk geheel alleen overbleef. Hoe bet gekomen is, weet niemand, maar langzamerhand bleek het, dat bet met de geestvermogens van de alleen wonende juffrouw niet geheel in orde was. Zy isoleerde zich geheel van de buitenwereld.. Hoe en waarvan zy leefde, wist en weet nog niemand. De buren bemerkten nooit, dat de voordeur open ging en nooit vertoonde de juffrouw zicb. Echter, er was iemand voor wie niets verborgen kon biyven, n.1. den fiscus..... en deze wilde ook hier. krygen wat hem toekwam. Op het bellen van de belasting-ambte naren werd niet opengedaan. De dwang bevelen werden door de brievenbus ge worpen. Het huis bleef echter eenzaam en verlaten. De deurwaarder begaf zich er heen, maar moest onverrichterzake terugkeeren. Hy stelde zich ten slotte met de politie In verbinding. Maar deze vond du zaak niet zoo erg vreemd. Zjj had n.1. wel eens meer met de bewuste juffrouw te doen gehad. Eenige jaren geleden werd n.L een bultenbrand ge alarmeerd in den tuin van de woning. Het bleek, dat de bewoonster er een eigen vuilverbranding op na hield en een ge deelte van den tuin daarvoor ingericht bad. De politie was dus reeds eeuigszius op de hoogte van den zonderlingen toe stand, welke daar beerschte. De politie verschafte zicb met groote moeite toe gang. Zy werd met een party scheld woorden ontvangen en met de grootste moeite wist zy de juffrouw aan bet ver stand te brengen, dat de deurwaarder geld moest hebben. Brommend verdween zy dan in eer van de donkere kamers en kwam dar met eenige bankbiljetten terug, welke zy den deurwaarder voor de voeten wierp waarna zy zonder iets te zeggen, naai de boven-etage verdween. Dit spelletje herhaalde zicb telkens. Eenige malen per jaar trok de deur waarder met den commissaris van politie er op uit, om; bet geld te innen. Tocb was de politie bezorgd voor de oude juffrouw, die blqkbaar over aanzienlqke sommen gelds kon beschikken. Zy stelde alle pogingen in bet werk, om de juf frouw onder curateele te krijgen, maar dit gelukte niet. Eenigen tyü geleden kwam echter den heer G. den toestand ter oore, waarin de juffrouw verkeerde. Hij greep in en zorgde er voor, dat juf frouw v. d. H. naar de Ramaer-kliniek vau de stichting Oud-Roosenburg werd overgebracht. Daar bleef zy eenigen tijd en werd onlangs ontslagen. Zij begaf zicb naar familieleden te Beverwy^. In büis bevonden zicb nog eenige voor werpen, welke bet eigendom waren van mej. v. d.| H. Eenige mannen werden gezonden, om deze voorwerpen te halen. Donderdagmorgen nu kwamen zyopden Vyverberg, doob vonden de deur ge sloten. Alle pogingen om deze te openen, waren tevergeefs. Eindeiyk besloten de werklieden maar een rauin in te Blaan en op die wyze naar binnen te komen. JuiBt toen zy door bet raam kropen, kwam een Inspecteur van de recherche voorby, die van de geheele voorgeschiedenis niets wist, en bet zeer vreemd vond, dat eenige per- Bonen zicb op die wyze toegang ver schaften tot een onbewoond buis. Hy vroeg assistentie en een politie-auto met rechercheurs was spoedig op don Vyver berg aanwezig. De omgeving werd afgezet en een aantal politiemannen trok naar 1 binnen. Men vond daar toen de twee werklieden. Zy waren niet voorzien vun •en machtiging en konden zlob ook niet voldoende legitimeeren. De politie oor deelde het dan ook raadzaam niet toe te laten, dat zij iets uit het huis haalden. Een notaris zal er aan te pas moeten komen, alvorens het eigendom van mej. v. d. H. naar Beverwyk overgebracht kan worden. Een politiepost is nu voor het huis opgesteld om te voorkomen, dat onbevoegden zich toegang verschaffen. GROOTE BRAND TE ZAANDAM. Te Zaandam heeft gisteravond een felle uitslaande brand gewoed op het zooge naamde eiland tusschen de Oude Zeehaven en het Kanaal, tegenover de Prins Hen drikkade. Ruim half negen zag men vlam men slaan uit het machinegebouw van den houthandel en zagery de «Roode Leeuw*, van de N.V. Houthandel v/'h. F. en G. Gras. In een oogenblik tyds was ook de zagery aangetast, waarna de naast gelegen loods, die geheel gevuld was met grenen- en vurenhout, hetzelfde lot onder ging. Het was een groote vuurzee, die van de Prins Hendrikkade af een prach- tlgen aanblik bood. De loods met de zagery en het machine gebouw zyn geheel verwoest. De tweede loods, die ook geheel met hout gevuld was en ook reeds door het vuur was aangetast, kon de brandweer behouden, zoo ook de groote houtloodsen Van de firma William Pont. Omtrent de oorzaaY Is niets bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. EEN WINDHOOS NABIJ RHENEN. Geen persoonlijke ongelukken. Gisterenmiddag omstreeks vijf uur is er eeni windhoos boveni de gemeente Rhienen geweest, echter zonder persoonlijke onge lukken te veroorzaken. De hoos kwam uit N .-Westelijke nichlting en draaide als een wervelwind eenige keeren gierend om den St. Cuneratoren, evenwel «onder dezen te beschadigen. Vlhk bij het veer, dat tevens als pension is Ingericht, werden eenige ton nen opgenomen en met veel lawaai in den Ryti geworpen. Ook werd een hoeveelheid water uit de rivier opgezogen en ten deele weder teruggeworpen. Een groot aantal dak pannen en eenige stukken' hout werden boog opgenomen en meegesleurd. Eenige boomen werden ontworteld Het hooi, dat op nabijgelegen weilanden log, werd overal verspreid. Een deel van het dak van een gemeentefoods, welke natoy het veer staat,' werd eveneens weggerukt Eenige schapen, welke de windhoos op haar weg ontmoette, werden in het water geslin gerd. De beesten waren spoedig weer op den beganen grondt Het verschijnsel duurde slechts een oogenblik. Veel schade werd er verder niet aangericht Onder de bevolking beerschite eenige onrust Buitenland. ERNSTIGE AARDBEVING IN PALESTINA Een aardbeving heeft tal van slachtof fers gemaakt te Jerusalem, Jericho en el ders en ook groote schade aangericht. De kleine koepel van de baziliak van het Hei lige graf is Ingestort EEN VEROORDEELING IN ITALIË Zanuttlni, gewezen bankdirecteur, die beschuldigd' werd van medeplichtigheid In den aanslag van Zanlboni tegen Mus- solini, is tot 6 jaar opsluiting veroordeeld. HET PROCES KUTISKER Naar de B. Z. am Mlttag meldt, is de behandeling van de zaak Kutisker in hoo- ger beroep afgeloopen en zal het vonnis vermoedeiyk Woensdag uitgesproken worden. In eerste Instantie was Kutisker veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en 4 miliioen mark boete. EEN GESTOLEN LOCOMOTIEF. In Zuid-Afrika. Dezer dagen hebben dieven ingebroken in de locomotkfloodsen te Volkrusrt, aan de Tr&nsvaaische grens en een groote lo comotief gestolen, waarmee zty naar Standerton gereden zijn, een afstand van 80 KM. Daar keerden zij de locomotief om en zonden haar terug zonder beman ning. Met een gangetje van 65 K.M. per uur heeft de locomotief den terugweg af gelegd. Te Volkrust liep de machine op een. rist goederenwagens en kwam zoo tot staan. De locomotief en de wagens werden vernield. EEN SLAVENHALER? De douane te Townsville in Queensfland heeft Zatbrdag een onderzoek ingesteld aan boord' van een Fransch schip, dat 480 koelies aan boord heeft, die geronseld zouden zyn voor de Nieuwe Hebriden. Volgens de scheepsofficieren komen de koelies uit Annam, zy zyn voorzien van Indo-Ohineesche paspoorten en hebben zti contracten gesloten voor werk op de eilan den in den Grooten Oceaan. De Chïinee- sche inwoners van Townsville hebben ech ter een proteBt-betooging op de kade ge houden, waarop een boodschap werd voor gelezen, die stlekum van het schip was gesmokkeld en waarin stond, dat de men schel) met dgaretten bedwelmd waren en vervolgens geronseld in een Fransobe con cessie in China en bestemd waren voor de zilver- en loodmijnen op de Nieuwe Hebriden. Het scship is één groote kool, geheel voorzien van tralies met prikkel draad! en met gewapende stuurlieden als wachten. De boodschap vermeldde verder, dat de mannen niet genoeg te eten kre gen en ook geen behooriyke medische verzorging kregen. De uitslag van het ondezoek wordt nog niet meegedeeld. KINDERMOORD. Voor het hof van gezworenen te Bres- lau ls onlangs de landarbeldster Bischdorf die haar pas geboren kind had gewurgd ter dood veroordeeld. Het ryksgerechtshof van Lelpzlg heeft dit vomus Vrijdag be vestigd. Door do hevigst» oiweerscatastrofe sinds 80 jaar is Saksen Zaterdagmorgen bezocht. Een vreeselijlk onweer, gepaard gaande met ontzettenden regenval, heeft het Ertsgebergte geteisterd, waar vele plaatsen zijn overtroomd. D districtscommissaris te Pirna bere kent, dat 160 personen bty de ramp het le ven hebben verloren, terwijl men ten aan zien van talrijke vermisten nog in het on zekere verkeert. De kleine dorpen zyn totaal verwoest, terwijl ook in de grootere plaatsen vaak huis aan huis is ingestort. De burgemeester van Gottleuba, welke plaats aan de rirvler van denzelfden naam ls gelegen, geeft in een officieel rapport de volgende beohrijving van de ramp, die zijn plaats heeft getroffen. Vrijdagavond omstreeks acht uur brak boven Gottleulba een onweer las van een zóó groote hevigheid, als men hier nim mer had' beleefd. De hemel werd duister, zoodat het om acht uur reed volslagen nacht was. Nadat het onweer een half uur hald, igewoed brak een wolkbreuk los, die het water ln de omgeving van Gottleuba ln den tijd van een half uur vele mieters deed stijgen, Het doorbrak alle dijken, zoo dat de vloed zich over het dorp uitstortte. TegeUjkertyd stak een orkaan op, die ln enkele seconden vier hulzen en verschei dene groote stallen tegen den grond sloeg en de bewoners onder de pulnhoopen be dolf. Het vee verdronk in de welde of werd door den orkaan gegrapen, wegge slingerd en gedood. In mijn gemeente zijn tien dooden te betreuren, terwijl de materieele schade, d te te Gottleuba en bi de naast» omgeving daarvan is aangericht, op vijf znlllloen mark kan worden geschat .Aldus het rapiport van dien burgemees ter. Ben chaotische toestand ln Glashfltte. Een inwoner van Gladbütte vertelde, aan het Acht Uhr Abenblatt, dat d» ramp zich ln slechts enkele minuten afspeelde. Het had den geheelen avond geonweerd en de mensohen hadden den indruk, dat er een tweede zondvloed op til was. Dit bleek echter nog slechts een inleiding te zijn. Omstreeks 11 uur drong plotseling een golf van wel twee meter hoogte het dal binnen. In enkele oogenblikken tijds stond het station twee meter onder water. Een stampvolle trein, die op het punt stond van vertrekken, werd door het wa ter ingesloten. In enkele seconden tijde steeg het water in do wagons tot een me ter hoogt»; eenige passagiers, dl» ln doodsangst uit den train sprangen, wer den door den stroom mo-gosieimi en kwa men in de golven om. De andere passa giers bleven echter in den train en moee ten eenige uren tot aan het middel in het water blijven ritten, voor zy gered konden worden. In een lunchroom, die zich daar dichtbij bevindt, hebben rich'ontzettende toonee- len afgespeeld. De bewoners van de bene denverdieping rijn alle verdronken. Van binnen is de vernieling volkomen. Van de bakkerij «r naast bleef geen steen op el kaar, evemin als van het daarnaast staan de slachthuis. Het was kwart voor kwaalven, toen de Moritzibrücke bezweek. Het woeste ele ment richtte daarop rijn krachten tegen d» industriecentra!e. Deze bood echter weerstand, waarna het water richt stortte op de huizen van de Dresdner Strasse. Gelukkig waren eenige bewoners opge bleven. Zij konden een aantal mensahen uit den stroom redden. Door het «lijk verrast In een der huizen werd een vrouw met massa's verrast; rij stierven den verstlk- masa's verrast; zij stierven den verrtik- kingsdood. Van all» kanten werd om huln ggild; hoe had men echter kunnen hel pen? Sommigen kondien slechts het naakte lichaam bergen, nauwelijks met bet hemd dat zij dringen. Thans loopen zij, in geleende kleeran rond en zoeken zij naar de rest van hun have. Droevig is ook de aanblik der meubelen, die door soldaten, leden der technische en van de Reidhsbanner uit de ruines te voorschijn worden gehaald. Waar men ook rondziet, overal rijn de straten onder het slijk bedolven. Geheele huizen rijn verdwenen en brokken steen wijzen de plek aan, waar zij gestaan heb ben. Door het water tegen den muur geslagen. De burgemeester van Glashütto heeft omtrent de oatastrophe in rijn gemeente het volgende medegedeeld: „Vrijdagavond! 'acht uur kreeg Ik be richt, dat er hoogwatergevaar bestond. Ik aLarnkeerde onmiddellijk de brandweer eü reservperde in het stadhuis alle tolefoon- leidingen, om de lager gelegen plaatsen te kunnen waarschuwen. Weliswaar wei gerde de telefoon van tijd tot tijd, imuar niettemin konden wij verschillende dor pen waarschuwen. Om tien uur kwam ar weer bericht binnen, evenals om elf uur. Bij ons steeg het water slechts weinig, zoodat wij niet aan een ernstig gevaar ge loofden, Toen meldde evenwel een be ambte, dat er veel hout door de Mtlglitz werd meegevoerd en dat de brug by bet postkantoor 'bedreigd werd. wy sloten de brug af. Op hetzelfde oogenblik moesten wij echter reeds vluchten. Ik waarschuw de het stadhuis, dat ieder ridh in veilig heid moest brengen. Zes man bevonden zich op de benedenverd.iepn«g. 7Aj konden mot behulp van touwen naar 'boven klim men. Maar rij zagen er rreceelijk uit, daar het water ben met geweid: tegen den muur geslagen. Ben schade van 20 36 miliioen. Toen volgde slag op slag. Huizen stort ten lm. Do Miiglitz trad buiten haar oevers. Tot halldrie 's nacht bleef hot wa ter voortdurend' wassen. Toon zakte het weer geleidelijk. Eerst toon do dag aan brak, zagen wij, welk een onheil er was aangericht Glashtltt» heeft twaalf doo den te betreuren; acht hunner zyn reeds gevonden. De schade, die in1 het verwoest» gebied is aangericht bedraagt naar ruwe schatting twintig dertig miliioen mark. De meest© slachtoffers te Berg- gleshilbel. Het dorpje Berggieshübel is verreweg het zwaarst getroffen. Men vreest dat er van de 180 inwoners 60 80 zyn verdron ken of door het instorten van huizen rijn gedood. Op het oogenblik zijn politie en soldaten aan het werk om de pulnhoopen op te ruimen. Men vindt onder het puin nog voortdurend lijken, 12 hulzen zijn spoorloos verdwenen, van tal van andere huizen zyn de gevels of rijimuren Inge stort Te Pirna zijn tot dusverre reeds 21 dooden komen aandrijven. Al deze dooden zyn afkomstig uit de hooger gelegen bergdorpjes en rijn vel» kilometers door het water meegesleurd. Voorts drijft er voortdurend zeer veel verdronken vee aan. Uit Lamensteln. Uit Lauenstein wordt gemeld, dat daar, waar zich nog drie dagen geleden de groote straft tweg van Dresdeu naar Lauenstein bevond, thans een drie k vier meter diepe en kilometers lange kloof gaapt, waardoor het bruine water van de Müglitz stroomt De schade, dl» te Lauen sten en omgeving ls aangericht grenst aan het fantasWsaha Het water vernielde alles, wat het op rijn weg ontmoette. Boo men, steeenen dijken, bétonnen muren, alles ls weggevaagd. Het station Lauen stein bestaat niet meer; slechts het sta tionsgebouw zelf ls als door een wonder blijven staan. IJzeren spoorbruggen, spoordijken, rails, rijn evenwel verdwe nen; zelfs de overbiyfselen ervan rijn niet meer te zien. Slechts een verbogen rail of dwarslegger ziet men ergens in een korenveld liggen. Spoorwagon als papter verfrommeld. Op het station Lauenstein stond een goederentrein. Deze werd enkele meters verder op straat geworpen. Een wagon was losgeaakt en het water speelde er mede als met een bal Thans ligt d» zware Ijzeren wagon als papier verfrommeld een kilometer van het station dwars over den weg, althans wat eens een weg was. In den slaap verdronken. Te Gottleube sliepen in een loods zeven wegaibelders. Plotseling werd de loods door het water aangegrepen en ver weg geslingerd Alle zeven vrdronken. Een steenfabriek, waar honderden KG. zware bazaltblokken uit de bergen verwerkt werden, werd geheel vernield. Een omge vallen zware -zenen kraan steekt nog slechts als een zwart geraamte uit het modderige water. 175 dooden. Volgens offlcieele gegevens zyn by de ramp in bet Ertsgebérgte 176 mensohen omgekomen. Het is te hojwn dat de doo- deniyst geen aanmerkelijke verhooging meer zal ondergaan. Rtjks8teun van twee miliioen mark. In overleg met den rijkskanselier heeft minister Kóhler onmiddellijk twee miliioen mark ter beschikking gesteld voor eerste hulp aan de zwaarst getroffen gezinnen. NOODWEER RONDOM BERLIJN. Een vervaarlijke ontploffing. Het onweer, dat Zaterdagmiddag boven Berlijn en omgeving woedde, heeft te Potsdam een ontploffing veroorzaakt, die nog tamelijk goed is afgeloopen. In de apoorwegwerkplaats in de Alte Königs- strasse aldaar waren in een loods 71/» ton carbid opgeslagen. De loods werd getrof fen door een bliksemstraal, die de carbid in brand stak. Tengevolge van den regen had zich aoetyleengas in groote hoeveel heden ontwikkeld, dat met een donderend geweld ontplofte. De brandmuren, die de loods van de belendende peroeelen scheid den, stortten met groot geraas ineen, en sleepten groote stukken der muren van de aangrenzende gebouwen in hun val mede. ln een omtrek van 400 meter werden alle vensterruiten verbrijzeld. Zestien personen licht gewond. Door de neerstortende steenmassa's werden zestien personen gewond, geluk kig slechts licht. Dat de oatastrophe geen ernstiger gevolgen had, is hieraan toe te schrijven, dat de ontploffing plaats had om zes uur 's middags, toen de bureaux der spoorwegwerkplaatsen, die zich even eens in de loods bevinden, reeds veriaten waren, 's Avonds om elf uur had nog een tweede aoetyleenontploffing plaats. De aangerichte schade is zeer groot. Te Berlijn heeft gisteren opnieuw een zeer zwaar onweer gewoed. Het station Papestrasse stond spoedig geheel onder water, zoodat de reizigers alleen met de hulp van de brandweer den trein konden verlaten of bereiken. Ook het vliegveld Tempelhof stond spoedig geheel biank. Tal van straten werden eveneens geheel overstroomd, zoodat het tramverkeer moest worden gestaakt Te Lichterfelde werdl de brandweer ln l1/» uur tijds 69 maai gealarmeerd. EEN NA VIJFTIG JAAR TERUG GEVONDEN BROER Byna vyftig jaar lang had dominee Mathews te Newport naar zyn broer, die als jongen naar Australië gegaan was, nasporingen gedaan, zonder hem te kun nen ontdekken. Advertenties in Australische kranten, informaties by Australische soldaten, die in den oorlog naar Europa toe kwamen, alles was vergeefsch geweest. Dezer dagen stelde nu een gemeentelid van den dominee aan dezen een Austra liër voor, die de landbouwtentoonstelling te Newport bezocht. Mathews?* zeide de Australiër ver baasd. »Dan moet een broer van u met myn nicht getrouwd zyn*. Zoo was het. Dominee Mathews heeft nu dadelqk aan zyn broer geschreven, die by de zeventig is, en hem al het ten deele reeds vyftig jaar oude nieuws over zyn familie medegedeeld, o.a. wanneer hun beide ouders gestorven zyn. t EEN ROMEINSCHE VILLA ONDER SLECHTBLOEIENDE VRUCHT- BOOMEN. Een bewoner van Havant, by Porta- mouth, wiens buitenhuisje den toepasse- ïyken naam van 8pes Bona (Goede Hoop) draagt, had al jaren lang tegenslag ge had met zyn appel- en pruimeboonlen. Zy bloeiden slecht en droegen dus niet' Ten slotte nam hy de spade ter hand om de boomen uit te graven en toen stuitte hy op de overbiyfselen van een Romeinsche villa. Er is nu al heel wat voor den dag gekomen. In de eerste plaats de ondergrondscbe warmwaterleiding (de hypocauati, kralen, een kruis, gouden broches, haarspelden, een lepel van brons of zilver, een kam, ringen, aardewerk, glas, doorboorde gelukssteenen, enz. enz' Een grasperk moet nog onderzocht wor den. De eigenaar, de heer 'Adames, weet echter, dat daar ook Romeinsche over biyfselen onder zitten, want, als het lang droog is, ontstaat er in het gras een merkwaardig patroon, dat duidelijk de indeeling van de vertrekken weergeeft, die eronder moeten liggen. Men vermoedt, dat de villa bewoond is geweest door een Romeinsch bevel hebber. EEN DAPPERE KU8TWACHTER Hj) houdt alleen een bemanning van 22 man In bedwang. De Amerikaansche bladen maken met grooten ophef gewag van de aanhouding van een dranksmokkelschip met 22 kop pen bemanning door een vaartuig van de kustwacht Duke, de vaandrig, kruiste met een motorboot met drie man beman ning in de baai van New-York toen zy nabij het Vrijheidsbeeld een groote schoe ner gewaar werden, die Duke verdacht \oorkwam. De motorboot zette het 466 ton groote vaartuig na en haalde bet in. Toen de boot langszy lag, vuurde Duke een revolver af, waarop slechts drie schoten zaten, en beval den roerganger hy te draaien. Toen deze weigerde, sprong Duke aan boord van den schoener. Een paar matrozen, die bem in den weg kwa men, schoof hy opzy en sprong toen toe op den roerganger, die op bevel van den kapitein nogmaals weigerde by te draaien. Duke boog zich daarop over de reellng en riep de bemanning van zyn boot toe de Machinegeweren op den schoener te richten. Wel was er geen enkel machine- Êeweer aan boord, maar de list gelukte. e schoenerkapitein was overbluft en graaide by. Drie uur lang hield Duke met zyn revolver de 22 man van bet schip in bedwang, tot er hulp op kwam dagen. lersoh Minister vermoord. De daders ontkomen. De Isrsohe Vrijstaat is Zaterdag het too- neel geweest van moord op zijn minister van Justitie van Buitenlandsohe Zaken, Kevin O'Higgins, die tevens vioe-presi dent van den Vrijstaat was. De minister verliet 's middags om twaalf uur zooals gewoonlijk zyn huis te Dublin, om de mis by te wonen in de kerk, die slechts op enkele minuten afstand van zyn huis ls gelegen. By een kruispunt werd hy aan gevallen door drie jongelieden, die daar op hem hadden staan wachten, terwijl om tien hoek een groote toerauto gereed stond. De aanvallers vuurden hun revolvers op O'Higgins af en de minister werd' onmid dellijk getroffen en zakte ineen naast een lantaarnpaal Toen O'Higgins reeds op den grond lag, vuurden de jongelieden op nieuw, waarna zy ln volle vaart met des auto wegreden. De minister was op vier plaatsen door kogels getroffen, een ln het hoofd, een lh den hals, terwyi de twee andere kogels het boveniyf waren binnengedrongen. De doktoren bevonden, dat de minister te veel bloed verloren had om nog eed operatie te rechtvaardigen. O'Higgins kon zyn aanvallers nog beschrijven, zoo meldt Reuter, doch nadat eerst zoutinspul- tlngen en twee uur later zuurstof was toe gediend, stierf de minister om vyf uur. Er hebben nog geen arrestaties plaats gehad, hoewel het nummer van den auto, waarin de moordenaars gevlucht zyn, ge noteerd is. Dit nummer, dat natuuriyk vervalscht kan zyn. is dat van een der auto's van het ministerie van Verdediging- Tot dusver was O'Higgins, tegen zyn wil, steeds vergezeld geweest van een ge- wapenden rechercheur, 's Morgens had de minister echter dezen rechercheur voor hy zyn huig verliet weggezonden, waarna li ij zlob naar de kerk begaf. BUJkbaar hebben de moordenaars sinds dagen op een goed» gelegenheid gewacht en waren zy volkomen op de hoogte met de gewoon ten van den minister. Toen zy zagen, dat deze alleen was, wisten zy, dat zjj onge straft zouden kunnen handelen, daar O'Higgins zelf nooit wapens by zich droeg- O'Higgins, die 84 jaar oud was. wus de Jongste zoon van dr. O'Higgins, die in 1922 door onbekenden in rijn huis ver moord werd V Meer dan 1SO dooden. Dorpen weggevaagd, t trein overstroomd. Voor mlllioenen schade. Een

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 6