i! OP EN OM HET BINNENHOF. KIMG EXTRA iSTRONC; KING EXTRA STFONG enmanl Sproken wordt duut£ndfnanl JtoofieaH Luchtvaart. Economisch Weekoverzicht. SCHAGEN. JULIANADORP. Ingezonden Mededeellng. u Nog tn gang! votct'. Week-kronlek. Den Haag, 14 JulL Oud, mal gebruik. De communist. Van „pta IN IEDER TABLET MOET VOLUIT 5TAAN] Voor H.H. Winkeliers bij Firma Jac. Verfaille, Helder. hen dtaur te staan zou komen, waarop links nog even grinnekend werd gelachen en Jacquemotte vervolgens, zonder ver dere incidenten, zijn bétoog kon voort zetten. Later in den middag is het wetsontwerp door de Kamer aangenomen. DUITSCHLAND. TUMULT IN DEN RIJKSDAG. In den Beiersohen Landdag is het tij dens een rede van den sooiaal-democra- tischen afgevaardigde Endres, die de hou ding van de Duitsch-Nationalen in zak'e de valorisatie critiseerde, tot heftige ■cènes gekomen. De Duitsch-nationale afgevaardigde dr. Butz viel den spreker herbaalde malen in de reden en vroeg hem of hij nog niet klaar was. Daarop nam de sociaal democratische afgevaardigde Weber een boek op en wierp dit dr. Butz naar het hoofd Er ontstond een hevig tumult. De vice-voorzitter sloot den afgevaardigde Weber van de zitting uit. Deze verliet daarop de zaaL Vervolgenz zette de af gevaardigde Endres zijn rede voort, waar bij het nog herhaalde malen tot heftige uitvallen kwam. RUSLAND. DE LIQUIDATIE VAN DE ARKOS. Sorokin, de directeur van de Arkos. deel de aan de Krasnaja Gazeta mede, dat met de liquidatie van genoemde instelling thans een aanvang Is gemaakt. Voor het oogenbllk houdt de Arkos zich nog slechts bezig met de afwikkeling van oude zaken, dateerenda van voos de breuk met Engeland. Met betrekking tot den inval in het ge bouw van de Arkos wees Sorokin er nog op, dat de Engelsohe regeering nog steeda niet voldaan heeft aan den eisch tot herstel van de bij den inval aangerich te schade. Zeer verontwaardigd toonde Sorokin zioh over het feit, dat de politie ambtenaren, die aan de huiszoeking deel namen, een portret van Lenin, dat aan een dor wanden hing, ernstig hébben be schadigd, waartoe toch geen enkele grond bestond. DE BOWJET-INVLOED IN CHINA. Moskou, 14 JulL De executieve van de derde internationale maakt een besluit openbaar, waarin gezegd wordt, dat de Onlneeeuhe communisten zich, hij wijze van demonstratie, uit de regeering te Peking moeten terugtrekken en dan te vens een verklaring moeten afleggen om uiteen te setten, dat deze maatregel te wijten is aan de vijandige houding van de regeering tegenover de agrarische re volutie en de arbeidsbeweging. CHINA. DE BURGEROORLOG. De positie van Nanking. Tsjang Kai-sjek en Feng Joe-sjang. Sjanghai, 14 Juli Het schijnt, dat de burgeroorlog in China weer een nieuwe faze is ingetreden. Blijkens de berichten uit Peking zou Tsjang Kai-sjek zich terugtrekken in do richting van Poekou, wijl Tsjang Kai-sjek vreest voor een aanval uit Hankou op Nanking. Er iq nJ. een draadloos bericht uit Kioe- Kiang naar luid waarvan daar troepen uit Hankou zouden zijn aangekomen met het doel een aanval te ondernemen op Nanking. Te Peking is men van opvatting, dat indien het komt tot een strijd tusschen Hankou en Nanking, de houding van Feng-Joe-sjang van groot belang zal wor den. In veelal welingelichte kringen te Peking twijfelt men aan de oprechtheid van Feng's kort geleden met Tsjang Kai- sjek gesloten overeenkomst. Men houdt het er nog het meest voor dat Feng ten slotte één lijn zal trekken met Hankou. DE BELASTINGEN TE SJANGHAL De volledige lijst van belastingen, die de plaatselijke overheid te Sjanghai op last van Nanking oplegt of binnenkort zal opleggen, is gisteravond1 in het Lager huis medegedeeld door den secretaris voor'buitenlandsohe zaken, die tevens bef- kend maakte, dat dé door deze maatrege len van het Nangkingsche bestuur ont stane toestand een onderwerp van be spreking uitmaakt tusschen de regeering en haar vertegenwoordigers in China. Chaimberlain heeft zeven van de belastin gen opgesomd, die deze maand zijn aan gekondigd en wel 21/» pot. opcenten op de bestaande invoerbelasting op gewone goederen; 2e. 21/» pet. opcenten op be staande uitvoerbelasting op alle goederen; 3e. 6 pet. opcenten op de bestaande invoer belasting op weelde-artikelen; 4e. 60 pet. opcenten op de bestaande belasting op de tounomaat; 6e. 60 pet ad valorem op een bestaande tabaksbelasting; 6e. een belasting op den invoer van kolen in Kiangsoe; 7e. een belasting op olie. TSJANG-TSO-LIN EN DE RUSSISCHE GEVANGENEN. Mevr. Borodin vrijgelaten. Men herinnert zich dat aan boord van een schip op de Jang-tse, de vrouw van den (thans uitgezetten) Russischen advi seur Borodin en eenige Russische koe riers die in het bezit werden bevonden van oompromitteerende bescheiden waren gevangen genomen door troepen van de Noordelijken en naar Peking over gebracht Kort daarop liep het geruoht, dat Tsjang-Tse-lin die koeriers, die mis bruik hadden gemaakt van de diploma tieke onschendbaarheid van hun koeriers- tasschen (oen onschendbaarheid, die door de Chlneezen in het minst niet was ge ëerbiedigd), had laten ter dood brengen. Dit gerucht werd niet bevestigd. En thans komt de tijding, dat zoowel mevr. Boro din ais de koeriers door Tajaug-Tso-Iin zijn vrijgelaten Er heerBoht groot© onrust te Peking wegens de vrijlating van mevrouw Boro din en de drie Russische koeriers die in het gebouw van de Russische legatie een toevlucht hebben gezocht De Chlneesche minister van bultenlandsche zaken heeft daarop aan don Nederlandschen gezant Oudendijk, als deken van het corps diplo- matlque, verzocht de 4 ex-gevangenen aan hem uit te leveren met vergunning om ze dan gevangen te nemen, maar na overleg met de andere gezanten heeft d* heer Oudendijk geantwoord, dat het di plomatieke corps van oordeel is, dat dc gevangenen, nu zi) eenmaal in vrijheid gesteld rijn, niet opnieuw als misdadigers kunnen worden uitgeleverd. OOST-INDIE. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. De politie te Padang heeft ontdek* dat er loden gewonen werden voor de Per- koempoelan Kaoem Communist Indone- sia. Het bewijs van lidmaatschap be draagt één cent. Een sowjet-embleem, versierd met de letters P. K. C. I., moest op den nek worden gedragen. Verschei dene personen zijn gearresteerd. De in druk is, dat tot dusver weinig penningen verkocht zijn. Nog altijd is, schoon het vacaratde-sei- zoen is begonnen de „cuisine" van de Binnenhof-Griffie ndet tijdelijk gesloten. Oók aan die zijde, waar de Tweede Kamer hare vergaderzalen en -vertrekken vindt» is 't er nog in vollen gang, in1 groote bedrij vigheid. Daar ie 't echter de voorbereiding tot wat na Prinsjeadag-'27 in de periode tusschen opening van het nieuwe Zitting jaar en het begin van de Begrootings-dis- cussiën, aan de-orde zal worden gesteld. Wat zoo t een en andier kan beduiden, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat er nog weêr interpelJatiën in het parle mentaire zout zullen worden gelegd. Zoo zint, weet ik met „wiskunstige stellig heid", de communist Louis de Visser op vragen, tot de Regeering te stellen, in ver band met het telegrafisch antwoord, dat minister Koningsberger uit de Oost ontving, van den Landvoogd, op de vraagi, of men bijgeval te Buitenzorg een bezoek van den communiistischen Volksvertegenwoor diger aan Indonesië, zooals de heer L. de Visser gewoon is Insulinde te noemen, aangenaam zou vinden!?.... In een allerhoffelijkst, allervriendelijkst briefje in „De Tribune", het orgaan der Nederiandsche bolsjewieken afgedrukt, heeft Exc. dr. Koningsberger den commu nist beduid, dat de Gouverneur-Generaal diens bezoek aan de Oost min-gewenischt oordeelt Daarover zal de representant van Moskou in onze Tweede Kamer nu -willen interpelleeren. Komt *t daartoe, wat nog niet volkomen vaststaat dan krijgen we de veelmaals gehoorde vragen en antwoor den. De minister van Koloniën zal voor de zoo- veelste maal op de hyper-leuke manier, hem eigen, trachten te verduidelijken wat ieder ander dan denl communist kristalhelder is.. Over de vraagi, welke propagandistische voordeelen zulke interpeüatiën afwerpen voor dengeen, die ze in het Parlement tornt voordragen en bepleiten, zal ik 't nu verder niet hebben. De volgende week, te beginnen met Dinsdag-avond 19 dezer, krijgen we nog vrJJ-kngdurige senatoriaie deliberatiën. Over het ontwerp betreffende de Middenstands kredietbank is meer „in het midden ge bracht" dan men vermoedde dat 1 geval zou wezen. Hier heeft men te doen met een zaakje, waarover allicht mr. De GiJnlatr, - doch niet alecfcts deze senator een „boompje" op zal zetten. Dat het ontwerp tenslotte door den Se naat zal worden aangenomen, men be hoeft er m. L niet aan te twijfelen. Doch ook in dit geval zal ondanks de zij 't wat grillige midzomer-temperatuur, de recès- en vacant!e-stemmlng, de zucht om „buitenaf te gaanf', zooals dr. Kuyper het uitdrukte, de zucht om te oreeren nog wel een stuk of wat parlementaire uurtjes opvorderen. De nog aan de orde zijnde ont- traks DE VLIEGTOCHT VAN VAN LEAR BLACK. Reuter seint uit Karatgji: Van Lear Black is Donderdagmiddag 6 uur 40 min. van hier naar Bender Abbas vertrokken. HET VLIEGTUIG VAN NUNGESSER EN COLI? SL Johns (New-Foundland) 14 JulL Twee jagers hebben in het binnenland wrakstukken gevonden die men vermoedt van het vliegtuig van Nungesser en Coli afkomstig te zijn. DE ZUIDPOOL-EXPEDITIE VAN OVERSTE BYRD. Nadere bijzonderheden over het vertrek. Do New York Herald verneemt uit San Diego nadere berichten over de Zuidpool- plannen van kapitein-luitenant ter zee Byrd, die het blad verstrekt zijn door den heer G. M. Byrd, den walkapitein van de Mexicaansche walvischmaatschappij, die agent is van het stoomschip C. A. Larsen, oen Noorsche walvischvaarder, welke het grootste deel van de expeditie zal vervoe ren. Dit schip zal de groote Fokker met drie motoren, het kleinere vliegtuig met één motor en een groot deel van de ver dere uitrusting naar Steward eiland bren gen, waar een basis gevormd zal worden. Dan zet het schip zijn reis voort om de 60.000 vaten traan machtig te zien te wor den, welke het jaariijksch pleegt te ver werken. Overste Byrd gaat met het schip mee en zal dit op 79 graden Zuiderbreedte verlaten voor zijn poolvlucht. Het vlieg tuig zal draadloos in verbinding trachtort te blijven met den walvischvaarder, die de bérichten naar de bewoonde wereld door zal geven. De expeditie zal bestaan uit ongeveer 50 man, van wie er vijftien den 20en Oc- tober zullen .vertrekken, terwijl de overi gen reeds 1.6 September scheep gaan naar Steward eiland, dat aan de Zuidpunt, van Nieuw Zeeland is gelegen. werpen zullen straks door de Eerste Kamer wél voor de Koninklijke sanctie worden' rijp- gemaakt. Daarover behoeft niemand zich bezorgd te maken. En dan behoort, na de deliberatiën en decisiën van 21 of 22 Juli a.s., ook het parlementaire Zittingjaar 1920—'27 wéér tot de geschiedenis. 1 Heeft mij genoegen gedaan, dat ln de pers eindelijk weerklank heeft gevonden een bescheiden wenk, eene opmerking, door mij ook in ddt blad reeds vóór jaren ten besté gegeven!, in verband met de gestie van onzen Senaat. Meermalen heb ik erop ge wezen, dat 't toch uit moest zijn met ale malle, nuttelooze, peperdure mlniatuur-ver- gaderinfeenk welke ae Eerste Kamer nog altijd gewoon Is te beleggen op een Dins dag-avond te haifnegen ure, terwijl dan de „normale" vergaderingen worden gehou den op de eerstvolgende dagen van zoo'n week. Toen het Belgisch traktaat aan orde werd gesteld, scheen 't, alsof die Senaat had gebroken met die onzalige „moé". Er werd zoo-waar vergaderd' tot middernacht.! En dat werd tot twee- of driemalen her haald. De blijde mare ging: 't is uit met de miniatuur-vergaderingen! 't Gaf inderdaad stof tot vreugde. En ook ik zal men zich wellicht herinneren sloot mij bij het koor van de jubelenden aan. Eilacyl.t Was te vroeg gejuicht. De grappig-nuttelooze vergaderingen-in- duodecimo werden hervat. (Waarom?Waartoe!?.... Niemand kan bevredigend antwoord- op deze vraag doen- volgen. Indertijd heb ik in herinnering gebracht, I dat de bedoelde bijeenkomsten genoe- geiijlke „onder-onsjes", waarin niet veel anders geschiedt dan het lezen van de notu len en de presidiale mededeeling, dat zoo- enpzoo laat weêr zal worden vergaderd, feitelijk „dateereri" uit de periode, toen de ^patres conscripti" per diligence of trek schuit of op eigen gelegenheid naar de Hof stad moesten tijgen, 't Was dus zaak om tijdig, te wetens of „het quorum" er zou wezen. En daarom trof men den zeer-secu- ren maatregel om ervoor te zorgen, dat zoo veel mogelijk hoogedelgestrenge senatoren reeds op den avond vóór vergader-diag van hun presentie hadden doen blijken. De tijden veranderen. „Et nos cum illis"! Maar ten-opzichte van de miniatuur-ver gaderingen bleef de Senaat oer-oonservatief. Daaraan moet nu toch ten leste een eind komen! De verzuchting, welke de overzichtschrij ver van het soa-democratische „Volk", over dit chapiter bespiegelend, slaakt, vond weerklank bij zijne journalistieke oonfratere van andere politieke richting. En ik vermeet mij, hier op te vorderen het recht om te mogen getuigen, dat ik reeds zeer lang geleden!, de eerste waf. in de pers die weee op deze inzonder heid voor de Staatskas nadeelige gewoonte. Moge zi) weldra tot het verleden be- hooren!.... Groot is mjjne verwachting, dat mijn hoop in vervulling zal komen, in deze niet! In 't algemeen zijn parlementaire „zoden en gewoonterf' extraHaai van leven Ik weet wei, wat ik, aan het eind var het Zittingjaar een „verlanglijstje" voor het eerstvolgende opmakend, daarin zou op nemen. Doch de lust ertoe ontbreekt me, waar ik, veteraan, toch zóó levendig besef, dat k hier „monniken-werk" zou doen! Slechts dit nog. Het Parlement moge, terwille aller eerst van zijn eigen prestige, zuinig zijn, o, veel, veel zuiniger dan thans!» met :nter}>e„atiën, met al den aankleve van dien. t Moge zich, o. Tweede Kamerl, herinneren, dat er prachtig-nuttige institu- dag van ca. 4 ure, de schriftelijke Vragen, dag van cx. 4 ure. de schriftelijke Vragen, tot de Regeering te richten. Zeker, ik weet wel, deze dingen (op initiatief van den grooten A. F. de Savornin Lohman ontstaan) „trekkenf' de tribune niet zoo. Doen den afgevaardigde, die ze gebruikt, niet zoozeer „uitkomen!", bTÜJeeren» als eene Interpellatie» met het daaraan immers steeds verknocht debat en de „onmisbare" moties Maar juist daarom waren ze de middelen, die een der allerbeste Volksvertegenwoordi gers deed Invoeren, - ln het Reglement van Ords opnemen. Wijl Lohman tot zijn smart besefte, hoe 't met het Partementa- prestige omlaag gingl. Mr. ANTONIO. Thans overgaand© tot het onderdeel „Lijfrente", zouden we dit woord gevoe gelijk kunnen veranderen in Levensrente, welk» uitdrukking den toestand beter weer geeft. De Lijfrente toch heeft de bedoe ling iemand gedurende zijn verdere leven oen zekere rente te waarborgen; sterft de verzekerde, dan houdt de rent» op. De ga- ranti», die de verzekeringsmaatschappij daarvoor vraagt, bestaat uit een kapitaal storting in geld, waarvan naar gelang van den hongeren leeftijd, een hoogere rente wordt uitgekeerd. Het gestorte kapitaal wordt echter eigendom der maatschappij, zoodat wat dit betreft, het risico aan den verzekerde zelf is, afhankelijk van de so liditeit der maatschappij. Voor dit doei is natuurlijk geen1 keuring noodig. I>it soort van verzekering is slechts plausibel, als er geen ergenamen zijn en men op de meest solide wijze zooveel mo gelijk rente van zijin geld wil inteken. Door den val van vele maatschappijen is dit soort verzekering wel wat ln het gedrang geraakt, omdat er toen zoovete ouden van dagen grootendeels van hun inkomen werden beroofd, hetgeen een zeer onaangename» n^pmnnk heeft achter gelaten. Wanneer er dus een kapitaal direct wordt gestort op zekeren leeftijd (grens 60 jaar), dan keert de maatschappij een levenslange rente uit van 6V» tot 22 (grens 85 jaar), waarbij dient te worden opgemerkt, dat de rente voor mannen hooger is clan die voor vrouwen» waaruit volgt, dat de kans van sterfte van man nen grooter is dan die van vrouwen. ■Dit was dus de dadelijk ingaande lijf rente. Thans een beschouwing over do z.g. uitgestelde lijfrente. Men kan dit echter beter begrijpelijk pensioen noemen. Men stort dan op jeugdigen leeftijd te beginnen een! zeker bedrag, en men krijgt op b.v. 60-jarlgen leeftijd een Jaarlijksche rente, het pensioen, uitgekeerd. Ook hier draagt de maatschappij niet de minste risk», want komt de verzekerd» in oaau \oor zijn 60sten verjaardag te overlijden, dan is de verzekering beëindigd en de be taalde premiën zijn aan de maatschappij vervallen. Ook deze verzekering is uit sluitend voor inenschen zonder erfgena men. Om dezelfde reden ais boven aange geven is het tarief voor vrouwen hooger dan dat voor mannen, want vrouwen leven, statistisch gespróken, langer, dus moet de maatschappij langer uitkeeren. Wij hébben nu de meest voorkomende vormen van levensverzekering besproken, doch willen niet bogen op volledigheid, het was slechts de bedoeling om een po pulaire uiteenzetting te geven van het be grip en de toepassingen, omdat men in het algemeen weinig van deze brancho weet en er ook niet nieuwsgierig naar is, evenals naar de werkwijze en d© expli catie van het belastingstelsel. Hoewel de vergelijking mank gaat, worden verzeke ren en belasting dikwijls gelijktijdig ge noemd als voorbeeld van vaste lasten. Wij gaan thans over tot bespreking van een variant op het Levensvcrzekerings- gébded, nJ. de Spaarkassen. De spaarkas 1 leeft de meeste overeenkomst met de z.g. spaarverzekering, die wij in een vorig overzicht bespraken. Doch het verschil ermede is dit, n.L dat de wijze van spa ren onderling is, dus doelen de spaarders van een 'kas, b.v. 1924, ln elkanders lus ten en lasten. Er wordt 10 jaren gespaard en 2 jaar na afloop wordt het kapitaal met rente op rente era eventueele winsten uit gekeerd. Komit men echter tusschentijds te overlijden, dan vervallen de premiën, die betaald waren aan de betreffende kas, doch daartegen wordt verzekerd, dat men de gespaarde gelden terugontvangt. Ook het spaarkuébedrijf maakte een moeilijken tijd mede en is er imenige slag gevallen, waardoor voél kapitaalverlies werd geleden. Gelukkig staan thans de meeste kassen onder toezicht der verzeke ringskamer, waardoor dus voor het pu bliek een zekere waarborg Is ontstaan. Een volgende maal over de wijze van acquisitie bij varzekering- en spaarwezen. WekeUfksche causerie. Wij gaven in ons overzicht van verleden week de vergelijkende cijfers van onzen uitvoer in de maanden Mei van 192C en 1927, voornamelijk van bedrljfsrundvee, schapeD, liftnmeren en varkens. Wij willen nu bet licht eens laten vallen op wat er die r -tand, in ons land kwam. In Moi 1926 werden er820 paarden van 8 jaar en ouder ingevoerd en ln 1927144, waarvan in '26 29 uit België. Er kwamen in '26 754 ponnies en paarden beneden 145 c.M. fechouderhoogte over de grenzen, waarvan 800 uit Littauen en Memel. Slachtpaarden kwamen er in Mei 1926, 1006 en in '27 682, waarvan 861 uit Duitsch- land en 217 uit Engeland. Dit zijn voor namelijk mijnpaarden. Bevroren vleesoh in Mei 1920, 241 ton van 1000 K.G. en in Mei 1927, 163 ton. De grootste invoerder was Amerika met 123 ton. Het ingevoerde vet bedroeg 479 en 870 ton. Argentinië voerde het meeste in, n.1. 242 ton. Dit was ongesmolten vet, gesmolten rundervet kwam in 1920,1142, en in 1927 1848 ton in ons land. De grootste hoeveelheid kwam uit Argentinië, en wel 1727 ton. Wanneer wij de cijfers van uit- en invoer met elkander verge lijken, dan zal ons blijken, dat de uitvoer belangrijk grooter is dan de invoer. Onze uitvoer is dan een bron van rijkdom, want waar de uitvoer de invoer overtreft, is dat één der oorzaken van welvaart voor een land. Mnrktoverzlcht Hoewel de markt van 14 Juli een echte hooimarkt was, wat aanvoer en publiek betrof, viel over den handel en de stem ming van koopers en verkoopers niet te klagen. De handel was zelfs bij vette koeien en varkens zeer geanimeerd. Bij onze komst op de markt des morgens 7 uur, was de handel al zeer levendig. Het bleek ons, dat de weiders een goea weidegeld ontvingen. Een kooper van een geldekoe, begin Mei te Behagen gekocht, besomde 160 gulden, voor de beste kwaliteit weid f 1.10 f 1.16 per kilo betaald, voor ge- wone vette koeien f 1.— f 1.10. Verin daalde de markt af tot 80 cent. Goede geldekoelen moesten bij dezen vetprjji wel hooger noteeren. De markt loopt van f 0.80 tot f 0.40. Melk- eo kalfkoeien stug. Nuchtere kal- ver-n traug,* f 12.— a I 16.—. Schapen trekkend. Ook melkschapen voor de weide f27.— f80.vette overhouden f 88.— f 84.—. Aanvoer gering. Weideover- houdera f28.— h f86.—, vette lammeren trekkend, f 28.— A f 25.60. Vette varkens waren graag, vooral de varkens meteen gewicht van 175 226 pond werden vlug verkocht De prijs liep tot 69 cent per kilo. In langen tijd ia maakt die prijs niet ge- Llchting 1928. De loting voor de lichting 1928 cal te •Schagen plaats hebben op 19 Aug. voor de gemeenten Schagen, Barsingerhorn, Harencarspel, 8t. Maarten, Wieringen, Anna Paulowna, Wieriugerwaard, Zijpe en Caliantaoog. Uitslag verkoopt ng. Uitslag der verkooplng te Burgerbrug, Zijpe, ten overstaan van uotaria G. Vrij burg, Schagerbrug. Huis met erf en tuin, groot 6.76 aren, eigendom van den heer J.Keuria. Kooper o "WW» W u vutto, aawpQi den beer E. Rentenaar te Schagerbrug, voor f 980.—. Duizend nalatlgen. Van het belastingkantoor Schagen en de daaronder reaorteerer.de hulpkantoren werden 1000 waarschuwingen 26 cent uan de nalatige betalers der aangeslage ne» voor de poreoneeie belasting ver zonden, De totale hoofdsom werd dus vrijwillig vermoerderd met f 260.—. Drul vencultuur. Te Schagen zal eeno proeve voor drulvencult iur worden gehouden. Op het Noord aldaar wordt eene dubbele broei kast met woonhuis gebouwd. De uit komsten zullen over het wel of wee van voortzetting beslissen. WolpriJzen. Men meldt uit Friesland: Het opkoopen van de nieuwe wol 1b aangevangen. De prijs der ruwe wol loopt van 96 cent tot f L— per kilo. Vee naar het buitenland. In het tijdvak van 29 Mei tot en met 2 Juli, 5 weken, werden na keuring naar het Buitenland verzonden 2037 runderen en wel Tsjecho Slowakije 211, Spanje 134, Frankrijk 96, Italië 45, België 1493, Duitschland 39, Polen 63, Brazilië 66. Landbouwtentoonstelling. Te Julianadorp zal op 27 Juli eene l.andbuuw-Tentoonstelling worden ge houden. Gevraagd worden de volgende groepen1. Paarden, warmbloed, in afdeelingen, prijzen voor elke ufdeeling f 10, f 6 en f 4. 2. Paarden, koudbloed, verder als bij 1. 8. Slachtpaardenprijzen f 6 en f 2.60. 4. Rundvee in 12 afdeelingen, prijzen als bij 1. 6 6. Fokschapen ln 8 afdeelingen, prijzen in elke afdeeling f 6, f 4 en f 2. 6. V arkens in 2 afdeelingen, prijzen voor elke afdeeling f 10, f 6 en f 4. 7. Klein vee: kippen (4) met haan, prijzen f 6, f 4, f 8, 1' 2 en f 1, konijnen f 2 en f 1. 8. Zuivel: kaas (12 stuks), prijzen f 0, f 4 en f 2, boter, prijzen f 6, f 8, f 2 en f 1. 9. 1 er opluistering, Landbouwwerktui gen, enz., prijzen f 10, f 7,60, f 5 en f 2.60. 10. Bloemen en planten, prijzen f 4, f 8, f 2 en f 1. y Secreturis is de heer P. Nleuwland, Koegrus, Oallautsoog. De heer P. Stammes, Orootewal te Schagen is gekozen tot regent van het N.-Hf Weeshuis, aldaar.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 2