Tweede Blad. Reis PUROL BINNENLAND GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 30 JULI 1927 °P, SAMENVOEGING ZIJPE-PETTEN. De oommissie uit de ingezetenen te Zijpe heeft haar rapport over het wets ontwerp tot samenvoeging van de ge meenten Zijpe en Petten aan Ged. Staten uitgebracht. De commissie zegt daarin, van oordeel te zijn, dat de gemeente Zijpe in geen enkel opzicht belang heeft bij een vereeniging dezer beide gemeenten; aan gezien echter de financieele toestand der gemeente Petten onhoudbaar is gewor den, zal de gemeente Zijpe haar medewer king inzake de vereeniging niet onthou den, mits de lasten, voortspruitende uit die vereeniging, voor de toekomstige ge meente Zijpe zoo licht mogelijk worden gemaakt. Zooals het wetsontwerp thans luidt, zal het door de gemeente Zijpe niet kinnen worden aanvaard. Door samen voeging der gemeente, overeenkomstig de bepaling'van het wetsontwerp, zal de tegenwoordige gemeente Zijpe onredelijk zwaar worden belast De oommissie adviseert tot vereeniging der gemeenten Zijpe en Petten, onder uit drukkelijke voorwaarde, dat het wetsont werp zoodanig wordt gewijzigd, dat: le. noch wachtgelden, noch eventueel voor de op wachtgeld gestelde ambtena ren te betalen pensioenbedragen ten laste der toekomstige gemeente Zijpe komen; 2e. te Petten een nieuw schoolgebouw wordt gesticht, waarvan de kosten niet komen voor rekening van de nieuwe ge meente Zijpe; 8e. de rioleering in het dorp Petten ln behoorlijken staat wordt opgeleverd, even eens op kosten van het rijk en/of pro vincie. BUITENLAXDSCHE PASPOORTEN. Geen bijschrijving meer van gezinsleden op eenmaal uitge reikte paspoorten. Zooals bekend is, kon onder de oude wettelijke bepalingen ieder, die een bui- tenlandsch paspoort op zjjn naam bezat, desgewenucht daarin ook zijn echtgenoot* en (of) minderjarige kinderen doen ver melden, ten einde aldus met hen gezamen- op één paspoort te kunnen reizen. Dit rijven" van gezinsleden op het pas- rrt van het gezinshoofd steunde niet op wet* evenwel werd daartegen geen be^ Vaar gemaakt, Indien slechts de aanvra ger door middel van „bijzegelen" bet voor een rneerperaoo na-paspoort verschuldigde hoogere zegelrecht voldeed. Nu door de jongste wijziging van de zegelwet daarin niet meer gesproken wordt van paspoorten voor een of meer perso nen bestaat volgens den minister van bui- tenlandsche zaken voor bijschrijving in een eenmaal afgegeven pas geen reden meer. Het gevolg van die beslissing is, dat na de afgifte van het paspoort uitsluitend ten name van het gezinshoofd, daarin wat de vermelding van de personen betreft gee nerlei aanvulling mag worden gebracht. Is de echtgenoote daarin niet vermeld, en wil zü met kinderen mee op reis, dan moet een pas te haren name worden aangevraagd, waarin dan ook de kinderen worden ver meld. Heeft iemand voor zich alleen een pas gekregen en besluit hij een paar dagen later een of meer kinderen mee op reis te nemen, dan kunnen die kinderen niet in het geteekende paspoort worden bijge schreven. Hij zal het eerste paspoort moe ten inleveren en tegen betaling van de gewone kosten een nieuw paspoort moeten Mn\ ragen. POLITIE PERSONEEL VOOR NED.-INDIE. B|J het departement van koloniën is een telegram ingekomen van de Indische re- Besring, waarin spoedige uitzending ffwtit verzocht van 16 commissarissen van politie op verbeterde uitzend ings- voorwaarden, voorts 16 adspirant-oom- tetesarissen van politie, te betrekken uit jonge inspecteurs van politie met volle- Alge H.BJ3.-oplelding, terwijl tot aanbe veling strekt het inspecteurs-diploma; voorts 26 adspirant - politie - opzieners, voornamelijk te recruteeren uit Jonge "genten hier te lande, marechaussée en Politietroepen. Het bezit van politie-diploma's strekt tot aanbeveling. Na een verkorte opleiding op de politie school in Ned.-Indië zullen de adspirant- oommissari8sen en de adspirant-opzieners in den practischen dienst treden onder scheidenlijk als commissaris van politie öe klasse en politie-opziener. De commis sarissen van politie 8e klsase worden na 1 Jaar 2e klasse, de opzieners na 6 jaar opzieners le klasse. De betrokken commissie van aanwer- t j?«van kot politie-personeel voor Ned.- indie in Den liuag is belast met de uit voering. IRIS-DIAGNOSE. Dp een te Amsterdam gehouden con- i?n u\an de theosofische Wereld-Unlver- siteit-Associatie hield onze vroegere Btad- de heer s- J- Haert, arts te Ter schelling, een voordracht over „Iris- agnose". Deze wetenschap is gebaseerd het feit, dat ziekten en liohamelijk let- «ns voRonboogvlies van het oog ver- iliwringen en teekens te zien geven. Spr. vr^r6*?6 Alt met talrijke interessante al# "h i Hij achtte de iris-diagnose vf.A»,i p*weten8ohaP van groote waarde oor den modernen arts, De H.N.A.D.P. behouden In Amsterdam aangekomen. Na een succesvollen tocht naar Indië en terug volbracht te hebben is het K.L.M. vliegtuig weer behouden met zijn piloten en passagiers op het vliegveld Schiphol te Amsterdam aangekomen. Ér hadden zich duizenden op het vliegveld verzameld om getuige te zijn van de huldi ging van de kranige piloten en hun passagiers. Hierboven zien wij v.l.n.r.Scholte (Piloot), van Lear Black (Passagier), Weber (mecanicien) en Geysendorffer (piloot). Hoog water In het Elbegebled. Bovenstaande foto genomen in het dorpje Schweinitz, dat duidelijk toont hoeveel last de bewoners van den ongewonen waterstand ondervonden van de Elbe. Een zegentooht door de atraten van Amsterdam. Niet alleen op bet vliegveld waren de menscben samen gekomen maar ook op de straten waren er talrijke die de koene vliegers een hartelijk welkom heetten. Shanghai. Het middelpunt der Europeesche gedachten in China. De Amerikaansche Jantjes staan op wacht bij de prikkeldraad versperringen. Binnenland, VADER EN KIND VERDRONKEN. De 12-jarige H. L., thuis behoorend aan boord van de motorboot „De tijd zal 't lee- ren II", welke boot in beurtdienst vaart op Zaandam en die Donderdagavond in den Blaak te Rotterdam lag, was op de 1 os- kade aan bet spelen met een autoband. De jongen struikelde en viel in het water, waarna de vader, de 42-jarige J. L., die het ongeluk aan boord van het schip zag ge beuren, het kind gekleed nasprong. Beiden zijn in de diepte verdwenen; vermoedelijk waren zij onder het schip terecht geko men. Na een kwartier werd de jongen op gehaald; de vader is eerst drie kwartier later gevonden. Personeel van de reddings brigade heeft tevergeefs getracht de le vensgeesten op te wekken. J. L. laat een vrouw met negen kinderen aohter. AUTO-ONGEVAL. Het veroorzaakt kortsluiting en een begin van brand. Donderdagavond omstreeka 7 uur reed op den Haagweg nabij Delft, even voorbij de machinefabriek Reineveld, een luxe auto in de richting van Den Haak. Daar achter kwam een auto uit de garage van van H. Visser in de Sleephellingstraat te Rotterdam, die in snelle vaart wilde paa- seeren. De ruimte daarvoor was echter zeer gering en laatstbedoelde auto botste tegen een ijzeren paal van een graan- transporteur van de fabriek der firma C. M. Verhoef Oo. De auto werd totaal ver nield. Een inzittende dame en heer uit Rotterdam werden over den weg geslin gerd en kwamen onder den auto terecht. De dame kreeg een schouderfractuur en de heer werd vrij ernstig aan het gelaat verwond. Hun zoontje kreeg lichte verwon dingen. Zij zijn naar het gasthuis te Delft vervoerd. De chauffeur van den auto werd licht gewond en kon na verbonden te zijn, naar huls terugkeeren. Een dame, die eveneens in den auto zat, heeft geen letsel gekregen. Door den schok braken de steundraden van den graantransporteur en doordat zij op den stroomdraad van de tram vielen, ontstond er kortsluiting. Het gevolg was, dat de 1200-volt stroom van den draad op de 220 volt-leiding der fabriek van de firma Verhoef kwam te staan, waardoor op verschillende plaatsen kortsluiting en een begin ven brand ontstonden. D tech nische dienst van de Delftache politie was spoedig ter plaatse en sloot onmiddellijk Van de Kaag. Hierboven een mooie overzichtfoto van de plassen, terwijl talrijke jachten het water doorklieven en gepavoiseerde schepen aan de wal gemeerd liggen. Minister Kan opende dezer dagen te Arnhem een Oud-Hollandsche Kruidentuin, die in het park van het Openluchtmuseum gesticht was. Hiernaast zien wij naast Z. Ex. den directeur den heer Hoefea. (I enstroom in het transformatorenhuisje bij de fabriek af, waardoor werd voorko men, dat de brand zich uitbreidde. Door het afbranden van den stoomdraad stond het tramverkeer stil. Supoedlg was een montagewagen ter plaatse en omstreeks 8 uur was het euvel verholpen. DE MOORD IN DE R1EMERSTRAAT TE 's-GRAVENHAGE. Naar d» Nw. Rott Ort vrneamt, moet de 40-jarige varensgezel S., die, zooals ge meld, te Rottendam te aangehouden, ver dacht van den moord op den heer v. d. Stijl, in Juli 1924 te 's-Gravenhage ge pleegd, ook thans, ervenals vroeger, toen hjj ook reeds door de politie werdl ver hoord, ontkennen, ieia met den moord te maken te hebben. Zijn wij wed ingelicht, dan rfjn echter de aanwijzingen, waarover de politie tegen over den verdachte beschikt, van dien dat bet te verwachten la, dat nog deze week ln het huis van bewaring zal worden ingesloten. VLIEGONGELUK. Een militair vliegtuig neer gestort Twee gewonden. Uil Gilze wordt gemeld: Op het vliegterrein „De Molenheide" is Donderdagmiddag het instructievliegtuig S. 4, uit Soeeterberg, gevalllen. Het onge luk is gebeurd kort na de start, toen liet vliegtuig ongeveer 86 M. boven den grond was. Het toestel werd zwaar beschadigd. De twee Inzittenden werden gewond; de ser geant-vlieger Radstaken kreeg een been- fractuur en de leerling-vlieger korporaal Posthumus kreeg vrij ernstige inwendige kneuzingen en een hoofdwonde. Nadat dr. Hoeks uit Gilze de eerste hulp had verleend, zijn de belde gewonden naar het hospitaal ln Breda vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. AUTO-ONGELUK IN DUITSCHLAND. Een Amsterdammer gewond. Uit Chemnitz wordt gemeld: Donderdagavond ls een auto van den heer Aniholt tengevolge van een aanrijding verongelukt. Een der inzittenden, een Duitscher, werd op slag gedood; een an dere passagier, de heer Douqué, afkomstig uit Amsterdam, werd gewond. De heer Douqué is naar het ziekenhuis te Chem nitz vervoerd; zijn toestand, die zich aan vankelijk ernstig liet aanzien, was Vrijdag bevredigend. Ingezonden Modedeellng. er verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, mugjgebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Dooa 80, 60, tube 80 et.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5