HELDERSCHECOURANT ÉÉN SPECIALE KOOPJES HEEREN-JNDERKLEEDING KLEEDING NAAR MAAT, HEERENMODEARTIKELEN. HERMAN NYPELS TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1927 Geslaagd voor het Nijverheidsonder wijs Akte NJ, onze vroegere plaatageneniooL de heer W. G.*van Zuijlen. marine-vliegtuigen naar kopenhagen. In verband1 met de te Kopenhagen ge houden wordende luchtvaart tentoonstelt ng vertrekt Vrijdagmorgen van „De Mok" een escadrille watervliegtuigen, bestaande uit de W 64, W 60 en W 61, naar Kopenhagen. De route gaat over Delfzijl en Kiel. Het esoadrille staat onder bevel van den luit. ter zee le kl. C. C. F. Jager, commandant van het vliegkamp „De Mok". het witte kruis. Het zwemmen op de werf. Naar wij vernemen, is met ingang van 1 September ajs„ door tusschenkomst van de Vereeniging „Het Witte Kruis", afd. Helder, de gelegenheid opengesteld, voor een matigen prijs, gebruik te maken van de Zweminrichting op 's Rijkswerf. Tegen dien tijd kan van de douche-bad inrichting aan de Buitenhaven! die een herstelling moest ondergaan eveneens weer gebruik worden gemaakt. Voor de Zweminrichting hebben zich thans reeds 860 deelnemers aangemeld, ter wijl, vóór de herstelling, van de douche- badinrichting reeds een ruim gebruik werd gemaakt Leden van ,JHet Witte Kruis betalen voor het gebruik maken van de Zwem inrichting 16 cent en van de douohe-badin- richting 10 cent per keer. Voor niet-leden is de prijs 10 cent hooger. Voor het zwem men moet ongeacht of men daarvan ge bruik maakt per maand betaald worden. Men zie verder de advertentie, voorko mende in dit blad. ONGEVAL OP DE MARINEWERF. Gisterenmiddag heeft op de Marinewerf een ongeval plaats gehad, dat naar het schijnt nogal goed afgeloopen is, doch dat ernstiger gevolgen had kunnen meebren gen. Bij het vervoeren van een grooten stalen ring in de sioomwerkplaats as een oogbout waarin de ring hing, gebroken, waardoor het gevaarte op een werkman is neergekomen. Gelukkig ging de ring langs hem heen en trof hem op den arm. Deze is op verschillende plaatsen gebroken, wauiAohyuiijiL is het bovenste gedeelte ver splinterd. De naam van den getroffene is W. Halm, ongehuwd en 22 jaar oud. VERJAARDAG H. M. DE KONINGIN. Parade. Ter gelegenheid van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin op 31 Augustus 1927, zal een groote parade worden gehouden aan den wal, welke parade in vereeniging met de Landmacht zal plaats hebben op het Stationsplein en de Prins Hendriklaan op 81 Augustus 1927 ten 11 uur vm. Aan de parade zal worden deelgeno men door een bataljon van de zeemacht, samengesteld uit de bemanningen der hieronder volgende schepen en inrich tingen. Een compagnie samen te stellen door de* Marine Kazerne Willemsoord en Hr. Ms. „van Speijk". Een compagnie van Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Een com pagnie samen te stellen door Hr. Ms. „Gelderland" en Hr. Ms. „Wachtschip te Willemsoord". Een compagnie van het Station voor Onderzeebooten. Een ambu lance afdeeling van het Marine Hospi taal. De Stafmuziek, welke voor de para de ter beschikking van den Paradeoom- mandant wordt gesteld. Do compagnieën zullen minstens 80 man sterk zijn, gerekend zonder kader. Als commandant der parade is aange wezen de Kapitein der Mariniers L. Spie- gelberg, wien als adjudant wordt toege voegd de Luitenant der Mariniers W. A. J- Roelofsen. De Marinetroepen moeten zich ten 9 uur 46 vm. verzamelen op het Sportter rein op de Rijkswerf ten einde vandaar naar het paradeterrein te mareheeren, alwaar de compagnie der artillerie van de landmacht zal zorgen tijdig opgesteld te zijn. De troepen zulen op het paradeterrein worden opgesteld in de volgorde: Marine troepen, compagnie Landmacht en wel ln orde van parade, rechtervleugel ter hoog te van de Zuidzijde van het station, lin ker vleugel zoonoodig ombuigende langs Kerkgracht. Na afloop der Inspectie door den schout- blj-naoht zal worden gedefileerd waarna de troepen met de muziek een rondgang door de stad zullen maken. Kaarten tot het bijwonen der parade op het daartoe gereserveerde terrein voor familie- en huisgenooten van officieren en onderofficieren, zoomede van ambte naren van de Rijkswerf, zullen tot een beperkt aantal verkrijgbaar zijn by den Adjudant* na 25 Augustus 1927. Wanneer bij ongunstig weer de parade flan den wal wordt afgelast, zal zulks ken baar gemaakt worden door het hijschen van een blauwen wimpel op de Marine kazerne Willemsoord. In dat geval zal aan boord der daarvoor in aanmerking komende schepen de groote parade worden gehouden ten 11 uur v.m. Luchtparade. In aansluiting op de parade op het Sta tionsplein zal op 81 Augustus een vlieg- Parade v/orden gehouden, door vliegtui gen van het Vliegkamp „de Kooy". De vliegtuigen zullen, van „de Kooy" komende, over het parade-terrein vliegen en na gekeerd te zijn wederom over het parade-terrein naar het vliegkamp terug- keeren. De vliegparade zal plaats vinden tus- schen de inspectie en het défilé en wel nadat de troepen zijn opgesteld om te dé- fileeren. Degenen die de parade op 81 Augustus ae. bijwonen, moeten zooveel mogelijk langs Spoorstraat of Prins Hendriklaan het paradeterrein betreden (niet door Ko ningdwarsstraat of het Plantsoen). Het saluut van 101 schoten zal worden afgegeven door Hr. Ms. „Hertog Hen drik". Hr. Ms. „Gelderland" zal op den middag een saluut van 33 schoten af-, geven, invallende bij het 2de schot van Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Indien Hr. Ms. „Hertog Hendrik" 31 Augustus nog op 's Rijkswerf ligt, zal het saluut van 101 schoten door Hr. Ms. „Gelderland" wor den afgegeven. Illuminatie. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" (indien deze tijdig uit het dok is) en 2 door den com mandant Hr. Ms. „Hertog Hendrik" aan te wijzen Z.-booten zullen des avonds in de haven geïllumineerd zijn. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" zal ligplaats verkrijgen vóór het oommandementsge- bouw en de 2 Z-boeten en onderzee boot achter Hr. Ms. „Gelderland". Voorts Is bij beschikking, waarvan wij een en ander ontleenen, bepaald: Aan boord der schepen zal geen groote parade worden gehouden, ook niet op die schepen, waarvan de bemanning niet deelneemt aan den aan den wal te houden parade, zullende de bij 2 V.K.M. L Art. 46 (4) voorgeschreven door den comman dant te houden toespraak gehouden wor den op den v.m. direct na afloop der vlaggenparade, welke ten 9 uur vjn. plaats zal vinden. De aanbieding der gelukwenschen door de comraandeerende officieren aan den Vlootvoogd zal plaats hebben op 81 Aug. a.s., ten 10 uur v.m. ln de groote zaal van het Commandement8gebouw. In aansluiting op het bericht en de ad vertentie betreffende de feestelijkheden op Koninginnnedag, opgenomen in ons nummer van Dinsdag j.L, kunnen wij nog mededeelen, dat ook een behendigheidswedstrijd voor automobielen wordt georganiseerd. De wedstrijd wordt Woensdag tus schen 2 en 4 uur gehouden op de West- straat. Hiteronder laten wij de bijzonderheden en bepalingen van dezen wedstrijd vol gen: Algemeene bepalingen. De deelname aan de behendigheids wedstrijden is geopend voor inwoners der gemeente Helder. De inschrijving tot deelname is open gesteld tot 29 Augustus aA Alle deelnemers moeten voorzien zijn van een programrriff, hetwelk verkrijg baar is tegen betaling ad 1.bjj den heer P. H. L. Maas, Dijkstraat 6. Het uitvoerend Comité behoudt zich het -recht voor om inschrijvingen zonder opgave van redenen, te weigeren. Progrsmma: GOEDKOOPE TREINEN. Gisterenmorgen vertrek van hier een' goedkoops trein van Helder tot en met Zaandam naar Arnhem, Oosterbeeki en Nijmegen. De trein vertrok om 5 u. 64, van Anna Paulowna om 6 u. 10 en van Behagen om 6 u- 24. Om 10 u. 46 arriveerde de trein te Nijmegen, Oosterbeek 10 u. 65 en te Arnhem om 11 u. 3. Om 19-17 vertrok de trein weer van Nijmegen, waarna hij1 te 28.41 weer te Helder aankwam. Jammer was het, dat het weer den laateten tijd min der gunstig was voor een dergelijk uitstapje, hoewel het gisteren niet te wenschen) over» liet Dit is wellicht toch een van de oorza ken, dat er weinig menschen van deze goed- koope gelegenheid gebruik gemaakt hebben Voor Arnhem verkocht men hier negen 2e ifcL kaartjes en drie-en-dertig 3e kl. Naar Nijmegen bedroegen deze 'aantallen resp. drie 2e kl. en negen-en-twintig 8e kl. Voor den goecikoopen trein, die heden naar Den Haag en Rotterdam loopt, bleek meer animo te bestaan. Alleen hier werden driehonderd-acht-en-zestig 3e kL en een-en- vijtftig 2e M. kaarten verkocht Aan deze reuB is tevenB verbonden een boottocht door de havens van Rotterdam met één der salon- booten1 der reederij Fop Smit Co. De trein vertrok hedenmorgen om 6 u. 42, aan komst te Den Haag 9 u. 26, te Rotterdam (Maas) 10.06. Het vertrék van Rotterdam is bepaald op 19.21, van Den Haag op 20.06. Hedenavond te 22 u. 30 zal de trein weder te Helder arriveerem. Naar wij vernemen, gaat er de volgende week Vrijdag (2 Sept.) weer een goedkoope trein naar Amsterdam vanaf Helder tot en met Alkmaar. De prijzen voor heen en1 terug voor dezen tocht bedragen1: voor de stations gelegen tusschen Helder eni Heer Hugowaard: 2e kl. 2.90, 3e kl. f 2.15. De heenreis geschiedt van Helder om 7 u. 51, Anna Paulowna 8 u. 07, Schagem 8 u. 21. Aankomst te Amsterdam 9 u. 51. Vertrek van Amsterdam 20.56 u., aankomst te Behagen 22j18 u„ Anna Paulowna 22.31 u. en Helder 22.46 u. Aan dezen tocht is tevens verbonden een bezoek aan „Artia". Burgerlijke stand van Helder, van 23 en 24 Augustus 1927. ONDERTROUWD: O. Smit en P. M. Roos. J. M. VrijvogeJ en J. de Wit. L. Ch. H. Worreli en J. Bakker. J. Kwast en A. F. J. Musen. BEVALLEN: J. O. Slemmer-Bakiker, d. O VERLEIDEN: A. van der Feen, 67 jaar. J. J. Oh. Bohlen, 82 jaar. Gemeenteraad v. Helder. Vergadering gehouden op Dinsdag 23 Augustus, des avonds 8 uur. Afwezig wegens ultstedigheid, de heer Grunwala, wethouder. Notulen. Vaststelling der notulen van de verga dering van 28 Juni 1927. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten der gemeentehegrootinjk dienst 1927, der derde wijzigingsbegrooting 1926 en der eerste wijzigingabegrooting 1927; b. Vaststelling der Gedeputeerde Staten van de gemeente-rekening over 1925; c. Yerdagiugsbeëluit van Gedeputeer de Staten op de raadsbesluiten van 28 Juni 1927 tot verkoop van grond aan J. H. Zijp en tot uitgifte van grond in erfpacht aan N. P. Krul; d. Bericht van aanneming der benoe ming van G. J. Grobben ais leeraar aan den avondcursus voor het voorloopig di ploma als machinist. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen). Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op de raadsbesluiten tot verkoop van grond aan J. H. Zijp en tot uitgifte van grond in erfpacht aan N. P. Krul. Mededeeling van de Bataafsche Import maatschappij dat zy bezwaar heeft aan de gemeente het recht van overweg te verleenen over het gekochte terrein der voormalige brikettenfabriek. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Salartsverordening. Voorstel tot wyziging van de salaris- verordening 1920. Op verzoek van het college wordt dit vooistel ingetrokken. Centrale verwarming. Voorstel om de tegenwoordige wijze van verwarming van het Tehuis voor Ouden van Dagen voorloopig althans te hand haven. De heer De Jong heeft met grootb belangstelling de stukken gelezen en heeft zich verbaasd over de manier waarop daar in gehandeld wordt met den adviseur, den heer Calten. Spr. kan de critiek die op dezen heer geleverd wordt niet onder- schryven, spr. kan niet gelooven dat de heer Calten zioh b.v. in den prys van de cokes zoo zou vergissen. Alle adviseurs over de verwarming van het Tehuis stemmen hierin overeen dat zy het verzoek van het Burg. Armbestuur steunen om voor de gasverwarming een centrale verwarming, welke gestookt wordt met cokes, in de plaats te nemen. Spr. kan zioh ook niet vereenigen met wat B. en W. zeggen over de lagere jsrijs van het gas. Het biyft voor de Gemeente niet hetzelfde of 't gas aan het Tehuis ge leverd wordt voor 10 cent of voor 2 cent. De winst komt ten goede van de bedryven en wordt aan deze onttrokken wanneer een zoo lagen prys berekend wordt. Spr. heeft een gelijke inrichting bezocht als het Tehuis, waar eenzelfde aantal ra diatoren gebruikt werd en hy kan dan ook zeggen dat een afsohrijvingstermyn als door B. en W. genomen, nJ. 10 jaar veel te gering is. Die inrichting kan de instal latie zeker 40 jaar gebruiken. Wanneer spr. de kosten bekijkt, ge looft hy dan ook dat met de gasverwar ming gebroken moet worden. By een cen trale verwarming met cokes, zou de gas fabriek de cokes voor den zomerprys kun nen leveren, n.1. 0.70. Een overweging zou spr. echter doen besluiten om niet over te gaan tot verbou wing van de ovens en wel als de oudjes daaronder zouden moeten ïyden doordat de verandering niet voor het stookselzpen klaar zou komen en z]j dus ln de kou zou den moeten zitten. De heer Biersteker gelooft dat de zienswyze van den adviseur en de des kundigen zeer juist is. Het doet dan ook eigenaardig aan dat B. en W. aan den eenen kant hun adviseur op zy gooien en aan den anderen kant zich op hem be roepen. Wanneer aan een kant vastgehou den wordt, moet men het ook aan den an deren doen. In het afgeloopen seizoen is in het Te huis voor 4392.aan gas verstookt Wanneer cokes was gebruikt, zou de ver warming slechts 864 gulden hebben be- drflgen. Het verschil bedraagt dus 8526 voor een sélzoen. Wanneer wy op die basis doorredeneeren, zouden we de ver hoogde kosten voor de verbouwing in een jaar eruit hebben. Dit komt ook overeen met wat spr. in Alkmaar geïnformeerd heeft, daar werden ook de kosten gedekt door het goedkoopere gebruik. Maar er is nog pa eer. Waarom wil de di recteur van de gasfabriek het gas leveren voor 2 cent per M3. en de cokes voor 1.30 per HL. Spr. valt van verbazing om. Vol gens het verslag van de gasfabriek van 1925 bedroeg de prijs van de cokes 48.9 per H.L. gemiddeld dus 49 cent. De prijs van 0.70 is reeds vrijwat hooger dan in 1926. Wy behoeven nu toch niet aan te nemen dat de allerhoogste prijs zal moe ten worden betaald. Wanneer we nu verder redeneeren. De directeur zegt: het gas kan ik jullie voor 2 cent, dat is voor 2/11 van den prijs die de burgerij betaald. Nu moet hy ook de cokesprijs voor 2/11 van den prijs leveren. Dan komt ons de cokes op 1.44 per ton. We hebben 72 ton noodig, de geheele ver warming kost ons dus 72 maal 1.44. Dat Is M.d.V. de consequentie van de redenee ring van den directeur van de gasfabriek. Doch we moesten niet eens met dergeiyke dwaze redeneeringen ten berde moeten kómen. De ookesverwarmlng brengt ons nu toch evenwel een bezuiniging van 8500. Volgens het verslag van de gasfabriek komt uit 1 ton kolen 411 M.8 gas. Het gas kost dan alleen aan kolen 2.92 ct.; na aftrek van de opbrengst van de ookes eto. 2.68 ct. De Voorzitter schudt ontkennend. De heer Biersteker. Ja, M. de V., Ik heb hier het verslag van de Gasfabriek voor my liggen, waneer we ons daar niet meer op kunnen beroepen, hebben we geen houvast meer. Ik vind het be- spotteUjk wanneer voor het Tehuis een prijs van L8 cent berekend wordt en de burgerij 11 cent moet betalen. Die moet dan toch zeker wel het idee krijgen, dat ze afgezet wordt. Doch zelfs wanneer het gas geleverd wordt tegen den prijs van 1.8 oent geeft het stoken met cokes nog een bezuiniging van 1100 gulden. Wat het bezwaar van den heer De Jong betreft, gelooft spr. dat dit slechts denk beeldig is, omdat de verandering in een betrekkelijk korten tijd haar beslag kan hebben. Spr. gaat mee met den heer De Jong en verzoekt de verandering zoo spoedig mogeUjk te doen plaats hebben. De heer v. D a m heeft met belangstel ling de beide spr. gehoord. Hy betreurt het, dat de byiage over deze zaak zoo laat is verzonden en verzoekt dergeiyke belangrijke kwesties in het vervolg vroe ger ter kennis te brengen. Enkele punten wil spr. qritiseeren, om dat er eenige onjuistheden in de byiage staan. Wanneer er staat, dat de productie prijs van het gas 1.8 ct. is, is dat onjuist. Deze prys is n.1. geen productieprijs, doch de netto-prijs van de grondstof voor 1 M. gas. By den productieprijs moeten de kosten voor het fabriceeren nog en de kosten om het by de afnemers te bren gen. Spr. maakt deze opmerking omdat de burgerij anders wel het idee moet krij- gen, aardig by de neus genomen te wor den. Laten we dus hier niet aan vast houden. Laat ons geen struisvogelpolitiek gaan voeren en redeneeren, als het aan den eenen kant onze zak uitgaat, komt 't er aan den anderen kant toch weer in. Dat i$ een foutieve stelling, het is een politiek die niet door den beugel kan en niet is ten bate van de gasfabriek en van den klant. Het raport van Ir. Calten is juist, waar het zegt dat met deze Installatie niet voordeelig met gas gestookt kan worden, de ervaring heeft bovendien geleerd, dat geen gas gaat boven de centrale verwar ming met cokes. eD directeur van de gas fabriek wyst er voorts op dat de heer Calten biykbaar zyn bereekningen heeft gemaakt op gascokes, terwyi het bekend is, dat voor centrale verwarmingen ln den regel geen gascokes, doch de duur dere gietcokes of brechcokes gebezigd wordt. Spr. wyst er op, dat het gebruik van gietcokes voor particulieren werkelijk wel een voordeel is. Gascokes verbrandt n.1. snel en dat is met brechcokes of giet cokes niet het geval, die n.L veel regel matiger brandt. Spr. oonclusie is, dat men by het aan schaffen van een oven er rekening mee houdt, dat er met goed rendement gasookes in gestookt kan worden. Nog een overwegend bezwaar om de gasverwarming te houden is de capaciteit van de verwarming. De gasverwarming is maar zeer matig geweest. De mensohen hebben geklaagd. De heer Calten heeft gezegd, dat de radiatoren van voldoende grootte zyn, wanneer echter met de koude dagen op volle capaciteit gestookt zal moeten wor den, zal de rekening heelemaal tegen vallen. Spr. Is een groot voorstander om afzetgebied voor de gasfabriek te zqeken, dooh het ls een prinolpleele fout wanneer we verkeerde dingen gaan doen. De heer van Os wil zich niet verdie pen in berekeningen. Wie de gasver warming heeft uitgevonden weet spr. niet, maar wel weet hy, dat het een groote mislukking is. Nu niet alleen, dooh Ingezonden Mededeeling. van onze étalages is steeds gevuld met in gemaakte ZIE DE PRIJZEN. KLEEDING MAGAZIJNEN. by de opening hebben we onze oogen reeds uitgewreven, zoo hoog als het aan tal meters opliep. Het ding stond er ech ter en we hebben de proef daarom mee gemaakt. Zoodra het seizoen om was, hebben we echter gezegd dat we zoo een volgend seizoen niet meer in wilden gaan. De gastoevoer is zooveel mogeiyk gekne pen, maar het gevolg was dat een oud vrouwtje boven op de radiator zat en een oude man met zijn kraag op. We heb ben op die manier het weten te redden met een verbruik van 4600 gulden. De heer Biersteker zegt wel, dat de verandering spoedig haar beslag heeft, maar dat is niet zoo. De heele schoor steen zal moeten verdwynen. De heer Borkert: Dat ls niet noo dig, dat trelrt. De heer van Os. Nee, heer Borkert, al trekt dat nog zoo, met andere ketels krijgen we last van rook en dan stikken de menschen en dat mag niet. (Gelach). Is het nu te doen om in het nieuwe Tehuis de heele boel weer op te breken. Nee zegt spr. we moeten nu nood gedwongen ook het nieuwe seizoen weer meemaken. De heer Biersteker: Wie betaalt dat dan? De heer van Os: Ja, wie betaalt dat De Voorzitter: Zouden de heeren de aaak niet liever aan de technici over laten. De heer vanOs. Nee M. d. V. Ik hecht geen waarde meer aan de technici, die eerst een pfijs van 4 cent becyferden en nu weer 2 cent berekenen. Het gekste van de verandering vind ik, dat het ge beuren moet terwyi het stookseizoen voor de deur staat De heer G e u r t s is het niet met de byiage eens. Hy was echter niet van plan het wooid te voeren, doch wil nu iets zeggen naar aanleiding van de laatste woorden van den heer v. Os, n.L dat de verandering niet meer voor het stook seizoen klaar zou kunnen. Het geldt hier: „waar een wil is, is een weg." Wanneer men de bestekken ziet, die wy tegenwoordig uit moeten voeren in een beperkten tyd, weet men dat dit werk ook wel mogelyk is voor de koude haar intrede doet. De heer Borkert: De heer de Jong heeft reeds het antwoord van onze fractie in de zaak gegeven. Wy willen er echter ter zeker van zyn, dat de verandering voor het stookseizoen klaar is. Wy hebben indertyd gémeend tegen 's heeren Bieretekere's voorstel te zyn en het college van B. en W. te moeten steu nen inzake de proefneming, toen hiertoe in de raadsvergadering van 10 November 1926 besloten werd. Het was te mal om 7 December daarop reeds met den heer Biersteker mee te gaan, omdat toen nog niet over de proef was te oordeelen. Het zou nu even wel te gek zyn om er nog aan vast te houden. De heer Borkert be- wyst aan de hand van cyfers dat de heer Biersteker in zyn berekeningen foutief is. Ook hy komt tot den prijs van 1.83 ct. na aftrek van de by- en afvalproducten. De verwarming met cokes is wel goed- kooper, maar de behandeling van het verwarmingsapparaat zal ook meer werk geven. Met gas heeft men alleen maar het kraantje open te draalen. Geroep: „Dat ls niet waar." De heer Borkert: Goed, maar in leder geval is het niet zoo omslachtig als met cokes. Wy zyn evenwel voor een economische verwarming en willen dus de gasverwarming zien verdwynen. Spr. is zelf ln een inrichting geweest waar hy de verzorging had van de verwarming en hy weet dus heusch wel wat er te doen ls. De heer E y 1 d e r s weet dat het pleit is gevallen en dat na stemming de wensch van den raad van 18 December zal wor den vervuld Toen het Tehuis geopend werd ls er met veel lof over gesproken. De meer derheid van den raad is toen met het col lege meegegaan wat betreft de gasver warming, op voorwaarde echter, dat aan het einde van het seizoen over de resul taten en de voorzetting zou worden ge-' oordeeld. In de vergadering van 7 De cember werd heftig tegen de verwarming geageerd, zoodat een 40 pagina's met de discussies hierover gevuld werden. Het ls op zyn minst genomen niet net jes van hetepollege dat het nu met een gasprijs komt van 1.8 oent, zoodat hier aan niet alleen niets verdiend wordt, maar het zelfs een sohadepost voor de Gemeente wordt. Stel u voor, dat de N.V. Broodfabriek „de Volharding" het witte brood leverde voor f 0.26 aan haar ollën- tèle, doch dat ze tot familieleden ging zeggen, nu, het brood kost ons maar 3*/i4 uur. Aankomst der deelnemers aan den behendigheidsrit op het Kerkplein (bij de ingang der Marinewerf). 4 uur. Behendigheidswedstrijden te houden op de Weststraat. Na het afroepen van zijn nummer of naam, hegeeft de detelnemer zich onmiddellijk met zijn auto naar de startplaats. Óp het sein van den starter vertrekt hij on middellijk. 1. De deelnemer moet met een snelheid van minstens io K.M. per uur in voorwaartsche richting, tusschen de kegels doorrijden. Voor iedere kegel, welke door de auto wordt omver geworpen, wordt I strafpunt in reke ning gebracht. 2. De deelnemer moet over een afstand van ongeveer 25 M., in voorwaartsche richting, tusschen kalkstrepen doorrijden, zonder dat deze zijwaarts mogen worden overschreden; hetzelfde achteruit rijdende, beide met een minimuni snelheid van 10 K.M. per uur. Voor iedere zijwaartsche overschrijding der strepen, wordt 10 strafpunten gegeven. 3. De deelnemer rijdt met een snelheid van minimum 20 K.M. per uur in voorwaartsche richting en moet met het midden der auto op een vastgestelde, goed zichtbare streep, stop pen, zonder dat daarbij gebruikmaking der rem of achteruit wordt toegestaan. Op 25 M. afstand van af de stoplljn, duidelijk aange geven door een streep, moet de versnellings hefboom op neutraal worden gesteld en den motor gestopt. Voor iedere halve meter of gedeelte daar van, welke het midden der auto voor of over de stopstreep tot stilstand komt, wordt 1 strafpunt gegeven. 4. De deelnemer moet, rechtuit rijdende, op een door den rijder zelf vast te stellen punt stoppen, daarna achteruit in de garage rijden zonder c|at, nadat het achteruit rijden is be gonnen, tneer rechtuit mag worden gereden. Het aanraken der garagewanden met de auto geeft 10 strafpunten. 5. Al rijdende met een snelheid van 20 K.M. per uur tracht de deelnemer met een aan de auto bevestigde stok, ean ring, welke aan een paal Is bevestigd, op deze stok te steken. Het missen van den ring geeft 10 straf punten. Degene, die het minste aantal strafpunten behaalt, heeft den eersten prijs, enz. Bij gelijk aantal punten beslist het lot. Gezien het weer, zal dit een mooie tocht wordeni, vooral' de boottocht door de be zienswaardige havens van Rotterdam is een bezoek meer dan waard.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5