EEN ERNSTIG SACOO EN Het dept van Staat te Washington heeft aan de Mexicaansche regeering de eisch gesteld, Mexicaansche troepen te sturen ter ontzetting van elf Engelachen en achttien Amerikanen, die in een mijn bij Guadalaja worden belegerd. Die mijn is nJ. In handen gevallen van aanhangers van Söcco en Vanzetti, die de arbeiders hebben opgeruid om wraak te nemen voor de terdoodbrenging van Saoco en VanzettL Daarop hadden de Engelschen en Ame rikanen zich in de mijn gebarricadeerd. EEN ANGSTIGE OVERTOCHT. Een Blapelooze nacht voor be manning en passagiers. Schepen met welhaast uitgeputte be manningen en dankbare passagiers kwa men Zaterdag te New York na een storm- achtigen overtocht over den Atlantischen Oceaan aan. De stormen, welker snelheid afwisselde van tachtig tot honderd mijl per uur, joegen geweldige muren van water op die soms een hoogte van vijftig voet bereikten en op de dekken der sche pen ineenstortten, zoo dat zelfs de groote schepen als kurken ronddobberden. De slechtste ervaring had, naar wordt ge meld, het Italiaansche passagiersschip „Martha Washington", dat een dag te laat binnenliep met 617 passagiers uit Middellandsohe Zeehavens. Het schip werd Dinsdagnacht door een orkaan ge troffen, terwijl de storm den geheelen volgenden dag in hevigheid toenam. Woensdagnacht genoot niemand aan boord eenigen slaap; de tussohendekpas- sagiers brachten hun tijd door met bid den, de vrouwen snikten onophoudelijk. Zestig verwonde passagiers moesten medisch worden behandeld. KOU TE NEW YORK. Het is Donderdag te New York een koude dag geweest, 66 gr. F. Sinds 1876 was het in Augustus niet zoo koud ge wees. Op het Oosten van Long Mand was het zelfs zoo koud alsof het vroor, El ders in het land stormde het. JOHN COOLÏDGE DANST. John Coolidge, de zoon van den presi dent, die met zijn ouders in Yellowstone Park vertoeft, heeft daar Woensdag avond maar even het hart van 21 meisjes gestolen, door met haar te dansen. Toen het orkestje in het hotel een uitnoodigen- den dans speelde, vroeg John of er geen meisjes waren. De directeur van het ho tel gaf toen de 21 meisjes, die aan de maaltijden bedienen alle vrouwelijke studenten, die zoo hun vacantie gebrui- keu om hun collegegelden te verdienen en tevens buiten te zijn verlof tot dan sen. John heef ze allemaal af gedanst en heeft een kostelijken avond gehad; de meisjes niet minder, EEN KALKROTS INGESTORT. Twintigduizend ton kalk en zand, een deel van de Oostelijke krijtrotsen te dro mer in Norfolk, zijn Zondagochtend in de vroegte neergestort op het strand. De in- Btorting geschiedde voorbij het Oostelijk uiteinde van de promenade, op het voet pad naar den vuurtoren, dat dagelijks door honderden betreden wordt, doch daf op het vroege uur gelukkig nog verlaten was. Het pad is verdwenen. 's Middags om vijf uur stortten er nog eenige stukken rots, een 70 ton bij elkaar, naar beneden. Eenige spelende kinderen ontkwamen juist het gevaar verplet terd te worden. Dergelijke instortingen van de ver werende kalkrotsen zijn geen zeldzaam heid, de rotslijn tusschen dromer en Mun- desley wijkt gemiddeld per jaar ongeveer 4 M. terug. EEN BRUTALE BEROOVING. Vijf gewapende bandieten hebben Don- om twaalf uur to M ,ra/l'c in de drufcke havenwijk van de Jolit*te een train aangehouden en een wüssellooper, die zich op de tram bevond, beroofd, waarna zij «r per auto vandoor rijn gegaan. De politie hoedt Vrijdag de auto opgespoord en den eigenaar aangehouden), dae geen behoorlij ken uitleg wiöt te geven van wat hij dien vorigen dag had gedaan. De bandieten heb ben slechte een poovore geslagen. De portefeuille, die zij den wdssellooper ont stolen hebben^ bevatte slechte 6000 francs De man had juist even tevoren een bedrag van 266.000 fiSL, dat hij dien ochtenid geïnd had; afgedragen. HET RADIO-TELEFOONVER KEER LONDEN—NEW YORK. Volgens den Engelschen draadloozen die:ist dekken de inkomsten van, het radio- telefoonverkeer Lomdleni—New-York de toosten. Ondanks het tarief van 16 podd per gesprek van drie minuten neemt het ver keer tangWMirn boe. DRAADLOOZE TELEFONIE HAMBURG—BUENOS- AIRE& Van Hamburg uit werden Vrijdag niet goed gevolg draadloos telefonische gesprek ken gevoerd met Buenos-Air es, waarbij staatssecretaris öanter aan president AJ/vear de groeten van Hindenburg en de rijksre geer mg overbracht. Eendgen tijd geleden hebben verschillende Duiteche autoriteiten in Berlijn 'door, middel van denzelfden zen der in Naueu (bij Berlijn), niet Bucnos- Aires gesproken. (De persdienst van Telefunken meldt dienaangaande, dat de zender een vermogen heeft van 20 K.W. Er wordt gewerkt met golven van 140 en 17.88 meter lengte. De toespraken werden gehouden in een gebouw In heit liertje van Berlijn. De bespreking geschiedt dus niet duur een directe verbin ding met Nauein, doch vla normale telefoon- ieidingen van' eeni kabel vau Berlijn maar Naman. HettseUcUe geschiedde in Buenius- Aires, waar het ontvangen woord werd doorgegeven naar de toehoorders, die aan wezig waren in een gebouw midden in Buenos-Aires. Hiermede is de wensch om een overzeesch gesprek te voeren door een voudig, thuis zijnde, de telefoon van den haak te nemen, tot werkelijkheid geworden, en de Tesultaten, welke men bereikt, zijn inderdaad verbluffend. Terwijl die commer cieel© kortiegoifzenders tot nu toe alleen in staat waren Moree-teetoens over te brengen, hebben de jongste proefnemingen bewezen, dat inderdaad een goed en betrouw!waar ver keer mogelijk is per draadtooze telefonie. De -opgedane ervaringen met dezen Te- lefunken-zemder zijn verder van groot be lang voor de omttwikkelfing der draadlooze „beoMTefegrafie, welke zeer zeker in de ■laatste toekomst in gebruik: zal komen. ZWEEDSCH STOOMSCHIP VERGAAN Slechts één overlevende. Thans wordt bevestigd, dat de Zweed- sche stoomboot „Tryggve", die op 13 dezer van Stockholm met bestemming naar Leningrad was vertrokken en waar van men sindsdien niets meer heeft ver nomen, gezonken is. Een Finsche stoomboot heeft namelijk dezer dagen te Stockholm een stoker van de „Tryggve" aan Val gezet: hij blijkt do eenig overlevende te zijn van de opvaren den van het schip, dat op 14 Augustus in de golven verdwenen is. Aan boord be vonden zich een bemanning van 11 kop pen en twee passagiers. Toen het schip zonk, bevonden zich nog zes matrozen aan boord. De overige vijf leden der be manning, benevens d© twee passagiers waren er in geslaagd een boot uit te zet ten. Maar toen deze op 21 dezer door d© Finsche stoomboot werd opgepikt, was nog slechts de stoker in leven Eenige der overige inzittenden wnren tengevolge van doorgestane elleDde bezweken, terwijl een paar anderen zich in een vlaag van verstandsverbijstering In zee hadden ge stort. STATTONSCHEF VERMOORD. Volgens bericht uitv Moskou aan Dult- sche bladen is de stationschef van een voorstad van Moskou door roovers ver- morod. De misdadaigers zijn met een buit van slechts 10 roebel verdwenen. Reisbrieven uit de Tsjecho-Slowaakscht Republiek. L Toen de groote strijd in 1918 ton einde liep, kwam de onafhankelijkheid, aan Polen zoowel als aan Finland toegestaan, voor de openbare meening niet onverwacht; de vor ming van den onafhankeljjken Tsjecho- Slowaakschen Staat daarentegen weL En wellicht nog meer dan het wezcni der nieuwe Republiek haar naam, wil men maar al te zeer in het ten eenentmale onjuiste denk beeld bleek op te gaan, dat Bohemen, het oude Koninkrijk Bohemen, dat dus Mora vië en een gedeelte van Sileziö in zich sluit, één kon worden geacht met het spraak- en nationallteitsgebied van de nieuwe Repu bliek. Dat deze onbekendheid kon bestaan, komt eensdeels door de censuur, die ons heeft verhinderd om ln den oorlogstijd ken nis te nemen' van de schrikkeHJfce toonee- len, die zich in het bijzonder ia Bohemen hebben afgespeeld; anderdeels door on kunde, die omtrent de toestanden in het oenB onafhankelijk Koninkrijk der Premys- lideu heerschte. O zeker, niemand, die de politiek der laatste kwarteeuw volgde, was onbekend met den inwendigen strijd, waar door Bohemen verdeeld was. Niemand, die tüec wist, dat de Tsjechische meerderheid in Bohemen een wanhopdgen strijd voerde tegen de vanuit Weenen gesteunde Duitr sche minderheid. Trouwens, men moest hooiende doof en ziende blind rijn om daar van niet te weten, want de hartstochten in den Boheemsohen Landdag stegen dikwerf zoo hoog, dat de weerklank ervan naar bui ten maar al te duidelijk was. Men kan zeg gen; dat eigenlijk na 1648, toen het een ooferbK; soh om ak rou men te Weenen aan buiüjke verlangens van de Tsjechen v el- doen, de strijd niet heelt stilgestaan. Het Tsjechische volk, dat na de overwinning op den Winterkoning in den aanvang der ze ventiende eeuw zich had gebogen onder een vreemde heerschappij, scheen plotseling te ontwaken; toonde, dat het nog leefde en in tenser leefde dan ooit te voren. De Tsje chische kunst deed zich op elk gebied gei den; naar het oude voorbeeld was het der Tsjechische lichaamsontwikkeiing in de sedert vermaarde soknis, die zich uitte. Maar boven alles werd de strijd gevoerd om de Tsjechische taal. Het was reeds toen in Bohemen een andere toestand dan in Polen; in gezelschap kon men Tsjechisch ongehin derd spreken. Het gold meer de erkenning van het Tsjechisch in het openhaar dan het behoud der taal in het onderlinge leven. Die strijd is gevoerd met al de feiheidi, die aan een dergeLjjlken strijd eigen is. Meer dan één Oostenrjjiksch premier heeft zich op bet talenvraagstuk to Bohemen de tan dem stukgebeten en Badenil, die de bekende laalordannanties ln het licht gaf, waardoor hot Tsjechisch en het Duitsch op één lijn werden gesteld, moest evenzeer als vele zijner voorgangers aftreden. Maar tenslotte wonnen de Tsjechen veld, voet voos voet; zü kregen een eigen' Universiteit, een eigen Teuhnicum, eigen schouwburg en opera, en al trachtte men ook Praag het aanzien eenier Duitscho stad te doen behouden, men slaagde daarin slechte ten deole. Dat intusschen TsjechotSlowakiije rijn onafhankelijkheid middels dezen oorlog heeft verworven, dankt het aan een drietal mannen, van wie thans Masaryk als Presi dent is herkozen; van wie Benesj nog steeds als Minister van Buitenlandaohe Zaken in fuiiotie is on van wie liasjin, na de finan ciën vim rijm land te hebben gesaneerd, viel door de kogels van oen Slowaakschen moor denaar, Want dit dienlt niet te worden) ver geten: rsjecho-iaiowakiije bestaat inderdaad uit twee deelen. Slowakije hooft tegen de Hongaren eonzolfdon strijd gevoeld als do Tsjechen tegen de Duitschors en de Oos tenrijkers. Er is èn in de geschiedenis èm in de taal van .beide deelen veel, dat niet elkander overeenstemt; veel dat beide vol ken tot één iirumlrit., Mflar niettemin, de Slo- wakeni, düe zich reeds geheel onafhankelijk dachten, hebben in hun midden ook de on tevredenen, die meenen, dat men zich te Praag van hun lot niet voldoende aantrekt. Zij denken aan autonomie, hen voorgehou den, die om begrijpelijke redenen niet kon wordon verleend Het lijdt dan ook geen twijfel of Slowakije, heel wat minder 'be volkt dan Bohemen en Moravië, heel wat armer ook dan dleze beid» landen, zal met het verlengstuk Karpathen Rusland een moeilijkheid in het Tsjecho-Slowaaksche leven blijven. Nog daargelaten, dat het vooral deze bedde- stukken zijn, die aan TsjechoSiowakjje den langgerekten' vorm geven, waardoor de grenzen een oneven redige lengte tegenover het grondgebied hebben verkregen. Dat is vooral van betee- kenis, wanneer men bedenkt, dat een met gering deel dezer grenzen loopt langs Duitschland; dat een groot dieel dezer gren zen niet van natuurlijken aard is, zoodat voor de verdediging bijzondere maatregelen dienen te worden genomen. Er Is verschil tusschen Tsjecho-Slowakije en Polen, al hehooren beid» landen tot de zuiverst Slavische stammen. Verschil in dit opzicht, dat terwijl Polen zijn onafhanke lijkheid slechts ruim een eeuw verloor, Tsjecho-Siowaktjs ongeveer drie eeuwen onder vreemde heerschappij kwam te staan. Maar daartegenover geldt, dat Tsjecho-Slo- wakije niet werd verdeeld, economisch er politiek, in drie stukken; dat het aaneen bleef en zoodoende ook aaneengesloten den ririjd voor de eigen taal van de laatste drie kwarteeuw kon strijden. Daartegemm; staat ook, dat Tsjecho-Slowaky», al was Bobetoen in meer dlan één oorlog het slag veld van het Oostenl van Europa, door den grooton oorlog niet bezocht la gelijk Polen in drie of vierdubbele mate. Maar daar is in de overeenkomst ooto deze, dat beide hinden "P een TfHkvfcn van eeuwen en van betee- kenls kunnen terugzien, Gf het al dan niet waar is, dat Bohemen zijn naam, reeds bij de Romeinen bekenld, dankt aan de Bojaren 'lan wel aan een volksstam, welker oudste den naam van Bojus droeg, kan ln het duis ter van de geschiedenis van eeuwen terug worden gelaten. Tijdens de volksverhuizing werd Bohemen door tal van stammen en volken doortrokken; totdat ongeveer ln het begin der vijfde eeuw de Slaven zich aan de Saaie en de Elbe neerzetten, ja ook on deraan den Donau. De eerste Tsjechische vorst san dit land wordt geacht Krek te zij® geweest; zijn jongste dochter, die de recht spraak in rijn land voerde, was Libusa, aan wie nog de oude burcht van Praag herin nert. Zij huwde, op verlangen van haar volk; den boer Premysi, dien zij van den ploeg Jet weghalen. Het geslacht der Pre- mysllden heeft eeuwen achtereen over Bo hemen geheersoht; heeft strijd gevoerd' met alle nabuurlanden, met Hongarije, met Po len; met Moravië, met de Germanen en de Franken, en heeft beurtelings deze volken overwonnen of is endoor overwonnen ge worden. Het geaiacht (ter PremyaLiden stierf uit met Ottocar II, die Rudolf van Habsburg, den grondlegger van het Oosten- rjjksche Keizershuis, naar den Keizers kroon stond. In den grooilen slag op het Marchvold, dat de train, die van Brac (Brumn) naar Weenen gaat, doorkruist, heeft deze zijn teven en zijn kroon verloren. Andere heerachers kwamen Bohemen re- geeren, en onder hen Karei IV, de vorst aan wien zooveel in Praag en in geheel Bo hemen herinnert. Hij stiohtte de Praagsche Universiteit, ongetwijfeld de oudste in het toenmalig Duiteche gebied. Want Karei IV was ook Keizer, maar men doet zeker niet onjuist; wanneer men meent, dat zijn Ko ningskroon van Bohemen hein' nader aan hot hart lag dan zijn Duiteche Keizerskroon. Hij heeft niet meer beleefd, dat het door hom krachtig gemaakte Bohemen door gods diensttwisten werd uiteengesoheurd, gods diensttwisten, die parallel liepen met natio nale overtuiging. iWant reeds onder de regeering van zijn zoon Wenzel kwam het tot een strijd der HusdfeteTr, avtna genaamd naar den gees telijke Johannee llus, die, na hervorming in de kerk to hebben gepredikt, door hel Concilie van Oonstanoe werd geoordeeld en verbrand. Hus" nationale denkbeelden leid den ertoe, dat men de Inrichting van die Praagsche Universiteit veranderde; huur een overwegend T^jechosch karakter gaf, tengevolge waarvan de studenten uittrok ken en to Leipzig een Duiteche Universiteit stichtten. Hus' verbranding bracht zijn aan hangers tezamen; zij stichtten Tabor, op een berg gelegen en als stad nog bestaande en merkwaardig zoowel om haar geschie denis als om haar ligging.. De Taboarieten, onder leiding van hun veldheer Zizka, heb ben Keizer Sigiamund en Koning Wonzei meniigen slag geleverd; zij moesten ten slotte het onderspit dolven, nog voordat de nationale Koning George von Podaebred aan het bewind kwam. Hij was een der ontwer pers van den Volkenbond eeuwen geleden, ui een lijd, dat de volkeren nauwelijks on derling waren) georganiseerd en aan een interstate!ijke organisatie nog geen be boette bestond. Hij heeft voor een aeel rust om orde in den Boheemsohen Staat ge bracht. Na hem kwamen verschillende Ko ningen, die óf den Weenschen Keizerstroon innamen; óf dezen zeer nabij stonden. De strijd om geloof en nationaliteit liep, ook in <no tientallen van jaren meer ""-n eens parallel In het begin der zeventiende eeuw is hot lot van Bohemen voor de naaste eeuwen be paald. In 1618 brak de godsdienstoorlog hef tiger uit dan tevoren. De te Praag vereo- nigde samenzweerders riepen den Keur vorst Frederik van dien Paltz als Koning uit, en 'leze deed wat anderen voor hem mdet hadden willen of durven doen: hij aan vaardde den kroon Hij kwam met gemalin en gevolg te Praag; lijj, de Koning van het lachende, weolderigelleidelbergaohe Hof, nam bezit van dien strengen en somberen burcht daar boven Praag, een even Jndruk- wek kenden als omvangrijken Hradschin. De heerschappij van Koning «n gjj" Engelsohe gemalin heeft niet lang geduurd. Het had anders kunnen zijn, indien Frede rik van dien Paltz de zaken ernstiger had ingezien; indien wellicht andere raadslieden hem terzijde hadden gestaan. De slag op den Witten Berg, thans niet veel meer dan een half uur rijaens per auto buiten Praag gelegen, maakte oen eind aan zijn Konink rijk. Hoewel zijn troepen in gunstiger stel ling stonden en werden aangevoerd door uitstekende bevelhebbers; slaagden de Kei zerlijken onder Maximiiidaan van Beieren erin, verwarring te stichten in hunne gele deren. Zoo groot was deze verwarring reeds dadelijk, dat Koning Frederik niet beter wist te doen dan eigen gezin to veiligheid te brengen en den toegeshanen korten wapen stilstand te benutten om zelf te vluchten. Zijn verder leven heeft hij, roemloos, .ge sleten aan het Hof van den toemmaligon Hollandschen Stadhouder. Nog kan men U in het Voorhout te 's-Gravenhage het huis wijlzen, waar hij met zijn talrijk gezin ver bleef, verbleef op kosten van de Holland- sche Staten-Generaal, wijl de Paltz voor hem verloren ging, en zelfs bij zijn teraar- bestelling bleek hoe zwaar men hem de ellénde, door den oorlog over den Paltz ge bracht, aanreikende. Met het resultaat van den slag op den Witten Berg, die in November 16lt) plaats had, werd Bohemen, dat to zich Moravië en een vrij groot gedeelte van Silezë bevatte uit de rij der onafhankelijke volken ge schrapt. Het maakte deel uit sedert dien vau de landen der Habsburgers; het werd van uit Weenen geregeerd; een Stadhouder vestigde rich to het Bradschin en voerde de tieveden van den Keizer uit. Al het moge lijke werd gedaan om aan Bohemen eigen taal, tradities, overleveringen te ontnemen; liet werd niet mier dan een provincie van liet Keizerrijk. Het strekte to den strijd, die al spoedig tusschen) Pruisen en de Habs burgers stond aan to vangen, tot niets meer dan een' slagveld. Lmlerdaad, wel zwaar Is Bohemen eerst to den 80-jarigen oorlog, maai vooral to de SLIezische oorlogen en ui dert 7-jarigfiu oorlog geteisterd. Telkenmale NPUms» Frederik de Groote zijn legers tegen Oostenrijk to het veld stelde, moest Bohemen het ontgelden. De Silerische oor logen ontnamen aan het oude Bohemen bet grootste stuk van SüezLë; brachten het oor spronkelijk Silczisch bezit tot slechts enkele steden en omgeving terug; de 7-jarige oor log, die grootendeels op Boheemsch grond gebied werd gevoerd, was voor de weinige welvaart, die er oog heerschte, fnuikend. I>e reiziger, die to Bohemen komt, stoot er telkenmale op namen,- die hem herinneren aan deze vreeeeiijke oorlogsjaren. Slechts even buiten Praag, door de thans bloeiende fabrieksstad Kolin, wordt hij herinnerd aan de groote zegepraal van den Oostenrijk- Mchen veldmaarschalk Daum op Frederik den Groote; zoo groot dat deze bet voor l'raag gesüagen beleg moest opbreken. Wie door den' Lauaitz, ten noorden van Praag gelegen, naar Dresden terugreist, wordt herinnerd aan den terugtocht van de voor Praag gelegerde Pruisische troepen onder leiding van den broeder van Frederik den Groote; een terugtocht moeilijk en zwaar, die aanleiding gaf tot eon «wist tusschen t>eide broeders. Wie zich van Praag naar Breelau begeeft, rijdt door een gedeelte van liet land, dat telkenmale door de troepen der Pruisen en der Oostenrijkers is bezocht, en de namen van Jfigerdorf, OLmutz en tal van andere plaatsen herinneren maar ai te dui delijk aan krijgsbedrijven uit dien tijd. En da n zijn er plotseling de namen van Sadowa en Koniggrfttz, die het vreeselijk bloedbad van 1866 te voorschijn roepen; dat bloedbad, waarin de hegenomie tusschen Duitschland en Oostenrijk definitief werd beslist. Nog i-ens, gelijk zoo vele malen tevoren, was Bohemen het tooneei van den strijd; nog eens, maar grondiger ook bijna dan tevoren, werd het verwoest en vertrapt Gelijk onmiddellijk, wanneer wi) Brno of Brunn, meer to het Zuiden, reeds tegen de Oostenrijfcsche grenzen aan gelegen, ver iaten, de schim van Napoleon voor ons op rijst. Want wie op den Spielbeig to Brunn staat, heeft een schitterend uitzicht naar alle kanten; riet reeds de bergen; 'die de grens met Oostenrijk vormen, aan de kim oprijen. Er wordt gewezen op een schijn- -leute uAti cktutie i"-"-, die dat daar een monument is opgericht ter eere van den Drie-keizersslag bij Austorlitz in 1806. Het is het gi**l recht van de Tsjecho-Slowaaksche Kegeeriug om de oude Tsjechische namen der plaatsen te herstel len; het is haar goed recht te eischen, dat men spreekt van Brno toplaate van Brunn; van Bratisiawa inpikte van Presburg; van Oimuci in plaats van Olmutz. 'Maar is het niet wat te ver gedreven om Austeriitz, dat een geschiedkundigen heeft, die men niet kan veranderen, te wijzigen to Slavkov? Wie to Brno vertoeft, moet niet nalaten het dorpje van dezen naam te gaan bezoeken; hij vindt er het imposante gedenk toekon, opgericht ter eere van de gevallenen to dezen slag, geplaatst op het punt, waar, naar men zegt, Napoleon met zijn staf ver blijf hiekL Hij vindt er ook een museum, bergende herinnering aan den slag bij Aus teriitz ln vrij groot «nnfaii. Hij zal er leeren beseffen, dat de oorlog van toenmaals, hoe wreedaardig ook, heel wat anders was dan do oorlog van tegenwoordig, die wij bijna allen als aan den lijve kennen. Moge nimmer een modern Austeriitz hinnwm de grenzen van Bohemen vallen! orrcb ponden üa Wij ontvingen van den heer G. Vor- gaalj (Breszand) een ingezonden stuk, waarin deze heer ons verwijt niet aan de zijde der ter dood gebrachte Italianen Saooa en Vanzetti te staan, en over 'ge sol met Ujken« enz. te hebben geschre ven. Wij willen hierop slechts dit ant woorden, dat wij uit de groote bladen verschillende mededeelingen omtront deze zaak overnamen, zooveel mogelijk van verschillend standpunt. Als wellicht niet alles hiervan werd opgenomen, geschiedde dat uit plaatsgebrek, maar geenszins ten gevolge van een vooropgezette meeniug omtrent dit droevlgeflgeval. Ingezonden. NAAR CASINO Zaterdag 8 Sept. a.a, 's avonds om 8 uur, heeft to Casino de uitdeeling plaats der prijzen, ln de Nodorlnagwedstryden gewonnen door Heldorsche Voetbal ver een! gin gen. Onze wakkere voetballers hebben een avond weten te organlseeren, die er wezen mag. Allereerst ls onze bekende plaatsge noot, de heer Boelens, met zijn kranig g». zeischap, bereid gevonden, dien avond op te treden. Voorts heeft men zich verzekerd van de zeer gewaardeerde medewerking der her ren Bork en Willy, twee voordrachtkun stenaars, in onze gemeente sedert lang reeds goede bekenden. En bij dit alles de spontane medewer. king van den heer M. Polak, die zijne In richting voor dit doel geheel belangeloos afstaat, waardoor na afloop een gezellig bal verzekerd is. Lezer en Lezeres begrijpen reeds, dat hier wordt samengewerkt voor een lief. dadig doel. De baten vsm dezen avond komen dan ook in de kas der Heldersohe Vereeni- glng tot Bestrijding der Tuberculose, die on- en minvermogende patiënten uitzendt naar sanatoria, die den armen tib.a-lijder zoo noodlg voorziet van melk, die betere denkbeelden tracht te ver spreiden omtrent de behandeling vnn deze vreeselljke volksziekte, die in 't kort alle pogingen In t werk stelt, om deze kwaal, de tib.0., te voor^ komen, te beperken en te bestrijden. Wij roepen daarom al onze goede Hel dersohe plaategenooten toe, komt Zaterdag 8 Sept naar Casino, helpt hierdoor mede onze kas te verster ken en stelt ons in staat meer te doen, dan anders mogelijk Is; het lage entreé, minstens 60 cent weerhoudt niemand. Onzen voetbalvereenigingen, inzonder heid „De Batavier", al vast een woord van dank. Namens het Bestuur der Ver. tot Bestrijding der Tuberculose H. J. BOLDINGH, Voorz. W. DE BOER, Secr. Helder, 28 Aug. 1927. DE STOFZUIGER. ZJJn hygiënische waarde. Blijkens een mededeellng ln de „Ge- neesk. Gids" is in de „MedJzinale Welt" voor eenigen tijd het resultaat gepubli ceerd van onderzoekingen met betrek king tot de hygiënische waarde van den stofzuiger. De onderzoekers brachten op V» M.' li noleum, 26000 kiemen, lieten deze er zes uur opzitten en gingen toen aan het stof zuigen. Na 1 minuut zuigen, vonden ze op het linoleum nog tallooze baoteriën- kolonles; na 2 minuten eveneens, maar na 8 minuten was dit reeds verminderd tot 402, na 4 minuten tot 188, na 6 minu ten tot 189 ein na 0 minuten tot slechts 82. Hetzelfde resultaat hadden zij bij ruwe vloeren. Fijne deeltjes van kalk of zand werden niet zoo volledig verwijderd, zoo dat stof zuigen, afdweilen niet totaal overbodig maakt Veel hangt af van den tijd gedurende welken stofgezogen wordt Harde vloeren worden het best bewerkt met het borstel- uanzetstuk en tapijten, loopera enz. het best met het gladde zuiger-aanzetstuk; de borstelharen helpen om de bacteriën van den grond los te werken. De werking in de diepte heeft de on derzoekers verraat; zij strooiden op V» M.' bodem-oppervlakte 23.000 kiemen en leg den daar voorzichtig op een stuk Looper van V» cm dikte, en toen begonnen ze te stofzuigen. Na 6 minuten zuigen door den looper heem, vonden ze dat slechte 1000 kiemen op den bodem eu ln den looper waren overgeoieven. Heteeliue resultaal hadden ze, wanneer de kiemen op of ln deu looper waren gebracht. Praktisch kan men dus de vloeren met en zonder bekleedsel op deze manier niet alleen stofvrij, ook bacteriën vrij maken. Wat geschiedt er evenwel mei de op gezogen kiemen? Sch. hopen dat het de industrie gelukken zal dezen terzelfder tijd onschadelijk te maken. Zij hechten ook veel waarde aan de stofbindende eigenschappen van oliën en van wrijven met was en meenen dat in lokalen waar gewoonlijk veel mensohen verkeeren, de hygiëne eischt dat éénmaal per week de vloer wordt geolied of met was wordt go- wreven en dat alle dagen moet worden gestofzuigerd. Maar ook voor de personen die met de stofreiniging zijn belast en die door het stofzuigen niet meer blootgesteld zijn aan het Inademen van zooveel stof, ls de stof zuiger hygiënisch van zeer groote waar de. Van deze oparaten zoo veel meer ge bruik gemaakt moeten worden dan tot nu geschiedt, niet alleen voor de gewone huishouding, maar ook voor wacht kamers, schoollokalen, café's enz. en ook voor ziekenkamers, zoodra de techniek de bediening er van nagenoeg geluidloos lrnn maken. Men adresseere VANZETTI INCIDENT. Een Mexlcaansch-Arnerlkaanscll Incident aan da Redaktle alle Btukken betreffende den inhoud van de krant; aan da Admlniatratla alles aangaande abonnemeuten, advertontiën, boekhou ding, klachten over de bezorging van de krant, enz. Aan paraonan nimmer brieven adres- seeren, dit kan stoornis en groote ver traglng tengevolge hebben.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 6