tweede en laatste blad plaatselijk nieuws KONINGINNEDAG. VAN DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1927 Gemeenteraad v. Helder. Vergadering van den Raad der ge meente Helder, op Dinsdag 6 September 1927, des avonds 8 uur, ten Raadhuize. De agenda vermeldt de volgende onder- verpen ter behandeling: Beëediglng raadsleden. Beëdiging der nieuw gekozen raads leden. Wethouders. Benoeming van wethouders. Commlsslën. a. voor de Gemeente-Reiniging en Plantsoenen. (thans rijn leden de heeren O. Bot. J. v. d. Veer en R. Boogaard [vacature J. O. Maters]). b. voor Publieke Werken. (thans zijn leden de heer R. N. van Os, G. J. Ejjlders, J. J. Schoeflelenberger [vacature D. de Zee]). c. voor het Grondbedrijf. (thans zijn leden de heeren R. N. van Os, J. v. d. Veer [vacature J. O. Maters en de Zee]). d. voor de Water- en Lichtbedrijven. (thans zijn leden de heeren E. J. Bok, J. Borkert, O. van Dam, L. F. van Loo.) e. voor het Onderwijs. (thans zijn leden mevr. G. v. d. Hulst- Heeroma, en de heeren E. J. Bok, G. A. Minnes en P- A. Smits.) (Opgemerkt wordt, dat de Voorzitters, na de verdeeling der functies, zullen wor den aangewezen door Burgemeester en Wethouders.) f. Centrale Commissie voor Ambte- naarsaangelegenheden. Voorzien moet worden in de plaatsen van J. Geurts en G. A. Minnes. Zitting heeft nog P. A. Smits. g. Centrale Commissie voor Werklie denaangelegenheden. Voorzien moet worden in de plaatsen van J. Geurts en G. A. Minnes. Zitting heeft nog P. A. Smits. Ingekomen stukken. Voorstel van de heeren J. J. Schoeffe- lenberger en P. J. Trap tot wijziging van de Verordening, regelende de pension- neering der wethouders en hunne wedu wen en (of) weezen. (Voorgesteld wordt dit stuk te stellen in handen van Burgemeester en Wethou ders om prae-advies.) b. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op de 6do wjjzigingisbegrooting, dienst 1926. c. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op de raadsbesluiten van 26 Juli 1927 tot uitgifte van grond in erfpacht aan J. P. van Os en aan H. Zegel, tot verkoop van grond aan K. de Breed en tot verkoop van de brikettenfabriek en terreinen aan de Bataafsche Petroleummaatschappij. d. Afschrift van het uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 29 Juli 1927, no. 22, houdende goedkeuring tot 1 Mol 1928 op het raadsbesluit, tot wijziging van de Verordening op de heffing van een plaatselijke inkomstenbelasting. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen.) Voorstel tot wijziging van den datum, waarop het aan den onderwijzer G. D. Hagenaar verleende eervol ontslag ingaat Verharding straten. Voorstel tot het verharden van eenige gedeelten open grond. Subsidie. Voorstel tot verkoop van grond aan de firma Gebr. Smit. Verzoek van den heer P. A. Smits om te willen mededeelen, welke overwegende motieven of onoverkomenljjke bezwaren er toe hebben geleid, om met passeeren van de in gemeentedienst z.Lz. aanwezige bekwame krachten, iemand van buiten te benoemen tot le machinist bij die Water leiding. VOORSTEL WIJZIGING WETHOUDERS PENSIOENEN. »°°r de Raadsleden P. Trap en J. J. öcnoeffelenberger is het bijgaand voor stel ingediend: Art. 2, te lezen als volgt: Hij, die op houdt wethouder der Gemeente Helder te zijn, heeft aanspraak op pensioen ten laste van de gemeente, overeenkomstig de bepalingen van deze verordening* a. indien hij den leeftijd van 60 jaar heeft bereikt, of gedurende 8 jaren wet houder der gemeente Helder is geweest; b. indien hij, zonder aan de onder a. be doelde voorwaarden te voldoen, uit hoofde van ziekte of van ziels- of lichaamsge breken van blijvenden aard ongeschikt is rijn bedieuing bij voortduring waar te nemAn o. indien hij, zonder onder a. bedoelde voorwaarden te voldoen, om andere rede nen dan onder b. genoemd, kennelijk tegen zijn wil ophoudt wethouder te zijn; d. geen pensioen ten laste van de ge meente wordt verleend, aan hem, die op houdt wethouder te zijn tengevolge vtin vervallenverklaring krachtens artikelen 26 of 89 der Gemeentewet. Art. 8, te lezen als volgt: Het pensioen bedraagt voor elke volle maand, geduren de welke het wethouderschap heeft ge duurd, '/i,( van de door Gedeputeerde Staten met Koninklijke goedkeuring laatst vastgestelde jaarwedde, tot een ma ximum van a/, en ten minste 40 pot. van <leze laatst vastgestelde jaarwedde. B. en W. stellen voor het voorstel in hunne handen te stellen om prae-advies. HELDERS FANFAREKORPS. Bovengenoemde vereeniging behaalde op het groot Nat. Concours te Beverwijk in de le afd. een 8en prijs met 199 pnt., in den marschwedstrijd een len prijs met 87 punten. DE „STRAUSS". Het stoomschip „Strauss" zal de ijzer lading in lichters lossen en daarna voor onderzoek in het Marinedok worden op genomen. GEREF. ZANGVER. „HALLELUJA". De feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van Hr. Ms. de Koningin werden Dinsdagavond geopend met een concert in de Geref. Kerk, Spoorstraat, door de Geref. Zangver. voor gemengd Koor .Halleluja", directeur de heer Joh. F. Asma. Het oonoert werd voor een groot en aandachtig gehoor gegeven, het kerk gebouw was geheel gevuld. Wij hebben een gedeelte van het concert gehoord' en hebben tot ons genoegen kunnen consta- teeren datde heer Asma zijn koor op een steeds hooger peil weet te brengen. Het koor krijgt meer en meer scholing, de samenzang liet behalve enkele klei nigheden niets te wenschen over, even als het rhytme en tempo. Een woord van bewondering komt ook den jeugdigen organist Feike Asma toe. Hij toonde* zich in zijn versohillende orgelnummers een bekwaam organist, die met muzikaal ge- veol weet te spelen en zijn instrument goed beheerscht. Het uitgebreide pro gramma werd vlug en vlot afgewerkt. Het ooncert werd geopend met psalm 89 1 en 8, door alle aanwezigen gezon gen en met gebed. Hierna gaven beurte lings het Koor en de organist hun num mers ten beste. In het midden van den avond was het woord aan den WelEerw. Heer Ds. H. Steen, die een rede hield over het onderwerp: „God, Nederland en Oranje". Wij zullen vanavond, aldus Ds. van Steen, spreken over God, Nederland en Oranje, waarbij wij in de allereerste plaats God zullen noemen. Wij hebben ons samenzijn aangevangen met „'k Zal eeuwig zingen van God's goedertieren heid" en we zullen eindigen met „en $ij mijn ziel loof Gij Hem bovenal". God en Nederland, hierover zal spr. het eerst hebben. Hij zal hierbij slechts enkele grepen doen, aangezien de stof te rijk is. God heeft Nederland bijzonder geroepen tot zijn dienst, God die roept, bekwaamt en baant den weg. De wegen God's voe ren vaak door de diepte, door de donker ten, maar zij brengen tot het einddoel In Nederland plantte God de banier der vrijheid. De volksstammerf in onze lan den had Hij geschonken: gevoel voor waarheid, voor vrijheid, voor onafhan kelijkheid. Nederland was het land, dat de waarheid moest bewaren. Luther heeft God's woord teruggevonden en Neder land moest het bewaken en heeft dit ge daan trots de geweldige worsteling met de wereldmacht, nl Nederland tegen Spanje. Maar in den strijd voor de vrij heid, de waarheid en voor zijn God bleef Nederland overwinnaar. God schiep Ne derland, hij bewaarde het ook. In de 19e eeuw geraakte Nederland in een droeven oorlog met België, waarbij beide landen tenslotte gescheiden werden. En mogen wij God daar nu niet voor danken, Is België niet het slagveld der natiën en heeft God Nederland hiervoor niet ge spaard. Daarom moest Nederland van België gescheiden worden. God bewaarde Nederland, opdat het zijn taak zou ver vuilen, te zijn nJ. land der vrijheid. Ne derland motst worden het toevluchtsoord der vervolgden, de beschermer der ver drukte Protestanten, Nederland het land der Calvinisten. En ook ln de laatste eeuw is dit zoo gebleven, in Nederland wordt nog Zondag aan Zondag God's woord gepreekt Nederland' heeft echter nog een groote taak, vooral op Koloniaal gebied. God leidde Nederland door Oranje. Want riep Hij niet Oranje op de be schermer te zijn van het geloof. Zijn niet Willem de Eerste, Prins Maurits en Wil lem de Derde hiervan de voorbeelden. Telkens weer laat Hij zien dat niet Oranje zelf, maar dat God door Oranje waakt, voor den Heere. Nederland en Oranje zijn één. Oranje heeft zichzelf gegeven. Het woord van Koning Willem Hl, over genomen door onze Koningin, leefde in de ziel van alle Oranje's: Oranje kan nooit, neen nooit genoeg voor Nederland doen. De Oranje's zullen steeds de Vor sten van Nederland blijven. Laat Troel stra opstaan en naar den troon grijpen, de dreunende stap der vrijwilligers is het daverend antwoord, dan zullen Neder- land's zonen zich om den troon scharen. En nu vieren we morgen de geboortedag der Koningin en dan zal het lulden: ge trouw aan God1, Oranje en Nederland. We weten niet welke tijden er zullen aanbreken, maar als verbonden blijft God, Nederland en Oranje, dan zal ons land*veilig zijn, als een sterke rots te midden der kokende branding. Hierna lieten zich Koor en organist nog eenige malen hooren, waarna dit goed geslaagde concert besloten werd met psalm 108 n, wederom door alle aan wezigen gezongen en dankzegging. Op initiatief van de Christelijke Oranje- Vereenliging zijn dit jaar ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin speciale feestelijkheden georganiseerdi. Het ligt in de bedoeling bijl welslagen een permanente Oranje-Vereenigkig op te richten teneinde elk jaar den verjaardag deT Koningin met eenigen luister te kunnen vieren. Voor deze eerste maal zijn de feesten, mede tengevolge van het hizondfer mooie weer het schijnt, dat de zomer zijn. schade wil inhalen en veler medewerking, uit stekend geslaagd Een comité was gevormd, bestaande uit de heeren Joh. Bakker, voor zitter, J. de Jong, vice-voorzittar, J. Fijting van Walsem, le secretaris, H. C. M. NJjpels, 2e secretaris, S. Coltof, penningmeester, en voorts uit de leden Mievrouw DekkerKlik, S. F. Monhemius Jr„ A. ten Klooster eni E. H. Bos, dat een aantrekkelijk programma had samengesteld De dag zette dn met een klokluiden van alle kerkklokken, dht van 's morgens 8 uur tot 8JB duurde. De roeiwedstrilden, Om negen uur namen de roeiwedstrijden voor jongens en meisjes op het Kanaal tus- sahen Post- en MoLenbrug een aanvang. De regeling hiervan was in handen van de Chr. Oranje-Veneeniging. 'Allereerst werd er geroeid met jollen be mand dloor twee jongens of meisjes van den leeftijd van 10—13 jaar, hierna kwamen de jollen geroeid door één jongen of 1 meisje van den leeftijd van 1816 jaar. De deel nemers en deelneemsters moesten! van dep start tot aan den finish een flink stuk roeien en hadden hierbij meermalen een) pracht- gelegenheid het bootje in deni wal te sturen, watfrvad velen dan ook een grif en/ dank baar gebruik maakten- Het is verbazend zoo'n aantrekkingskracht een walkant op een bootje kan uitoefenen Ais een naald door een sterke magneet, even zeker wer den de jollen door den wal aangetrokken En hoe meer zij hun best deden, gelijkmatig en recht te roeien, des te barder ging de boot naar den wal Het zweet parelde ervan op hun voorhoofd, ingespannen zaten zij aan de riemen te trekken, voor niets of nie mand oog hebbende dan voor hun riemen En als zij dan nog eens opzagen om te zien of zij vorderden^ was het om te bemerken dat hun bootje weer lust had een buur praatje met den walkant te maken»; verba zend zooals deze twee met elkaar kakelen kunnen, nog erger dan juffrouw Kalker en juffrouw Snip. Oftewel' zij waren zoo in hun ongewonen arbeid verdiept, dat zij. niet eens bemerkten, dat hun jol compleet een slag in de rondte had gemaakt met henzelf als spil. Enkelen bleken groote aanleg te heb ben voor het z£. snoeken vangen, waarvan het onaangename gevolg dikwijls was, dat hun voorbuurmanCbuurvrouw) hierbij ge trakteerd werd op een flinke hoeveelheid Eau de Helder. Vooral één jongen bleek in deze kunst een recordhouder te zijn. Met wiskundige zekerheid deponeerde hij geregeld een stortbad in zijn buurman's nek,, die daar minder op gesteld scheen te zijn, althans te oordeelen naar rijm hefti|g gesticuleeren. Ziij raakten bijna met elkaar slaags. Doch er waren er daarentegen ook, die bewezen echte afstammelingen te rijn van de zeehelden Tromp en De Ruyter, en d© meisjes namen hierbij lang niet de slechtste plaats in. Integendeel waren zij menilgen jongen de baas. Aangemoedigd door de welgemeende kreten van hun vrien den of vriendinnen roeiden zij alsof hun leven ervan afhing, en meerderen brachten het er zelfs heel netjes af. Het gaat met roeien/ al evenals met al het andere, er is altijd een baas boven baas, doch het is niet roeien zoo, als men éénmaal de goede slag ervan te pakken heeft, is er niets meer aan, dit hadden enkelen dan ook heel gauw ln de gaten. 'Een vermakelijk lncidenlt deed zich nog voor met een zeeridder in een kano,die ge regeld een der bootjes escorteerde. Op een gegeven oogenblik bleek rijn kruiser echter minder waterdicht te rijn, althans langzaam scheen/ hij door een onzichtbare hand naar de diepte getrokken te worden en op een gegeven oogenblik lag de adöpirant scheeps kapitein in het frlsscbe nat van het Helder- sche Kanaal te spartelen tot groote hilari teit van de toeschouwere. Gelukkig kon hij zwemmeü en met zijn kano op sleeptouw zette hij ikioers naar den kant. Meen nu evenlwel niet,-dat hij naar den dichtst bij zijnd en oever zwom, o nee, om het geachte publiek een gratis demonstratie van rijn voortreffelijke zwemkunst te gieven, koerste hy met zijn sleep achter zich naar den ver verwijderden overkant, waar hy veilig en wiel landde. Hier ledigde de tweede Robln- son Crusoë zijn barkas en ging druipend huiswaarts, waar hij door de odeur, die hij uitwasemde, de reukorganen van de om standers nu niet bepaald ov een aangename manier vergastte. Zijn moeder zal' ook wei minder op dit cadeautje gesteld zijn, min stens één dag zal hij wel ln de carbol moeten =e staan en twee dagen aan de lijn moeten hangen, wil hy weer een normaal riekend mienschienkind zijn. Jongens van' 10 tot 18 jaar: le prijs J. Blom en D. Bais. 2e prijs J. PolEng en S. van Straaten. 8e prijs D. Eel- man en W. Walboom. Meisjes van 10 tot 18 jaar: le prij» Greta Dekker en Aafje Dekker; en een tienital troostprjjlzen. Jongens van 18 tot 16 jaar: le prijs P. Bot. 2e prijk C. Bot. 8e prijs S. v. du PoL 4e prijk K. Goos. Meisjes van 18 tot 15 jaar: le prijs Marti» Jaarsma. 2e prijs Gerda de Vries; en een tiental troostprijzen. Autotocht voor Ouden van Dagen. Met het organiseeren van een autotocht voor Ouden van Dagen heeft het Comité een zeer sympathiek punt aangeroerd. Im mers deze oudijes blijven altijd van alle mo gelijke genoegens en festiviteiten versto ken en zij staan overal naast. Dat het Co- jnité hen niet vergeten heeft, strekt hen tot eer. En dat het voor deze menschen werkelijk een feest was, bewees de verge noegde uitdrukking op de gezichten. Zij waren geheel uit hun gewone doen vandaan en glunderend zateni zij in de door de eige naars welwillend afgestane karretjes. En de karretjes, twintig in getal, waren) lang niet van de slechtste, integendeel. Het vrou welijk gedeelte zat met een bosje oranje- bloemetjes in de hand geduldig op het tijd stip van het vertrek te wachten, de manne lijke afdeeliing prijkte met een oranjebloem. Om circa tien) uur zette de lange stoet Zich ln beweging. In opgewekte stemming werd de tocht naar Julianadorp aanvaard. Voor het vlieg kamp „De Koodjr werd stilgestaan; de com mandant was zoo vriendelijk eenige demon straties met vliegtuigen voor de oudjes te houden Dat daarvan genoten! werd, laat zich denken. Te Julianadorp werd' uitgestapt, enkele ouden, die slecht ter been waren, bleven rustig in de auto zitten en kregen hun ververschinkje nettfes gebracht. Heer lijke en verkwikkende koppen koffie wer den dankbaar genoten, en van de aange boden gebakjes gesmuld, en zonder onge vallen bereikte mem veilig weder het Sta tionsplein. De rit duurde tot 12 uur. In totaal namen 20 auito's aan diezen tocht deel, allen met mannen en vrouwen boven de zeventig jaar ais passagiers. Namens de ouden van dagen wordit ons verzocht hun aller hartelijke damki te willen overbrengen aan het Comité en de auto- eigenaars, welke hen in de gelegenheid stelden dezen rit mede te maken. Parade. Te 11 uur hedi op het Stationsplein de jaarlijiksche parade plaats van land1- en zee macht. Deze parade stond onder commando van den kapitein der mariniers Spiegelberg en trok, zooals steeds, veel bekijks. Nadat de troepen zich in twee gelederen geschaard hadden, werden zij door den schout-bij-nacht Quant en de verschillende stafofficieren in de stelling geïnspecteerd. Daarna had op de gebruikelijke wijze het défilé plaats, waarna de troepen een marsch maakten langs Pa rallelweg, Polderweg, Koningsplein en Kerkgracht, Kanaal-weg, Hoofdgracht, Bui tenhaven. Het was de bedoeling de troepen langs de Kerkgracht te laten defileeren voorbij de auto's met de ouden van dagen, welke van hun ritje teruggekomen waren, maar door dat de parade vroeger was algel/oopen dan de berekening waa, kon dit plan niet door gaan. De echout-Wj-nacht, de heer Quant, die de troepen inspecteerde, sprak verschillende autoriteiten en andere aanwezigen persoon lijk toe, wenschte ten geluk met dezen dag en dankte hen voor de medewerking om 's Koningin» verjaardag tot een feestdag te maken. In het bizonder viel het op, dat de heer Quant zich eenige oogenbiükken bezighield met de oude redders, de mannen van de Vereeniging ^Moed, Volharding en Zelfopoffering", van wie, zooals men heeft kunnen lezen, de oud-schipper Kuiper thans geridderd is geworden. Dat de Stel lingcommandant door een diergelijk optre den zLch 'bemind eni populair weet te maken, behoeft geen nader betoog. Namens de landmacht dankte de heer Seyn, kolonel, voor de aanwezigheid van de velen. 'Een groote menigte woonde dit militaire schouwspel, dat altijd weer zijn aantrekke lijkheid blijft behouden, bij. Even hall twaalf was de parade geëindigd en hadden de troepen hiun marsch aangevangen. Een bijzonder geslaagde serie foto's van' de parade is ln onze fotokast opge hangen. Ze zijn verkrijgbaar bij den boek handel Duinker en heit Fotobureau Hél der, Weststraat 72. De Luchtparade. Aan de parade zou ook deelgenomen worden door de luchtmacht. Naar wij even wel vernamen, waren de hiervoor bestemde seinen op 't vlekamp worden llohtseinen gegeven aan de vliegers tengevolge van de flikkering dier zonnestralen niet zichtbaar, zoodat de vliegers niet wisten wanneer zij boven het terrein moesten zijm. Hierdoor kwamen rit te laat en verschenen eerst toen de parade was afgeloopem. Optocht der turners. Nadat te 12 uur door de oorlogsschepen aan de Buitenhaven saluutschoten waren afgegeven, ving te 2 uur de optocht aan der plaatselijke turnvereenigingen. Aan dezen optocht werd deelgenomen door „Oefening kweekt kunst", „Pro P®- tria", „TurnlUst" en „Sparta", welke rich voor de gymnastiekgebouwen Emniastraat en Weezemstraat bereids vooraf hadden op- Jesteld en te 2 uur van de werf afmarcheer- en, onder begeleiding van de muziek van „Winnubst" en „Oranje Harmoniekapel". Db route, door deze corpsen genomen, was Spoorstraat, Prins Hendriklaan, Kerk recht, Westplelh, Kanaal weg, Hoofdgraoht, itenhaven, Havenplein, Hoofdgracht, Weststraat, Keizerstraat, Stationsplein, al waar de stoet werd ontbonden. Omstuwd door een groote menigte menschen, werd allereerst halt gehouden voor het Raadhuis aan de Kerkgracht Voor het Raadhuis. Ten Raadhuize werden de besturen ont vangen door den Burgemeester en Mevr. Houwing. Luitenant De Jong wenschte Z.EdAchtbare geluk met dezen dag en bood mevrouw Houwing bloemen aan. De Bur gemeester beantwoordde deze toespraak met een enkel woord. Nadat vervolgens door den Burgemeester verversohingen waren aan geboden, noodigde de heer Fijting van Wal sem de aanwezigen uit den eersten dronk in te stellen op de gezondheid van den Bur gemeester. iVan het balkon van het Raadhuis af sprak Z.E(LAchtb. vervolgens het publiek toe. Rede van den Burgemeester. Het is voor mij een bijzonder genoegen als vertegenwoordiger van de Kroon heden deze ovatie van de plaatselijke gymnastiekverenigingen ln ontvangst te nemen. Het is heden toch den 81 Augustus, de verjaardag van H. M. de Koningin, het Hoofd van den Nederlandschen Staat, welke dag in monarchaal bestuurde lan den en dus ook in Nederland gestempeld wordt tot nationale feestdag. Door elk volk dat prat gaat op zijn na tionaliteit worden de nationale feestdagen met opgewektheid gevierd, en ik zie geen enkele reden waarom het Nederi. volk dit niet zou doen. Ons volk behoeft zich toch werkelijk om zijn volksaard, waardoor het in de geheele beschaafde wereld is geacht, niet te schamen. Bovendien heeft 't Ned. volk het voorrecht in het stamhuis van Oranje een dynastie te bezitten, onder aanvoering van welker telgen het zijn vrijheid en onafhankelijkheid van vreem de overheersching bewaakt, een dynastie welker telgen verschillende malen de een dracht in ons volk wisten te herstellen, wanneer het door twist en tweedraoht werd verscheurd. Kortom een dynastie welker geschiedenis gedurende de laatste eeuwen op glorierijke wijze met de ge schiedenis van ons volk is samengeweven. Voorts hebben wij het voorrecht dat aan, het hoofd van onze regeering staat onze Edele Landsvrouwe, een Vorstin met groote gaven van hoofd en hart, die met groote ernst hare geheele leven heeft ge wijd aan haar hooge plichten en die dan ook op zoodanig waardige wijze vervult dat zij daardoor niet alleen de achting heeft verworven van het Nederi. Volk, maar ook van de geheele beschaafde wereld, in welk land van de wereld ik mij ook bevind. Ik heb steeds met groote ach ting en eerbied hooren spreken over Hol lands Koningin Wilhelmina. Wij hebben dus hier zeker goede redenen om onzen nationalen feestdag met opgewektheid te vieren en het doet mij dan ook genoegen dat Helderis burgerij zich heden heeft op gemaakt om daarvoor bijzonderen luister bij te zetten. Gaarne maak ik van deze gelegenheid gebruik om den wensch uit te spreken dat het H. M. nog langen tijd gegeven moge z]jn aan het Hoofd te staan van een vrij Nederlandsch Volk; en ik noodig u uit met dezen wensch in te stemmen door een driewerf hoera op onze Edele Landsvrouwe: Leve de Koningin! Het „Leve de Koningin!" werd' door de aanwezigen beneden op straat herhaald en gevolgd door een driewerf „Leve de Bur- gemeesterr Met het spelen van het Volks lied eindigde deze betooging. Met het bren gen van den turnergroet trokken de turners af onder de vroolijke tonen hunner muziek. Aan de Buitenhaven. Om circa drie uur arriveerde de stoet aan de Buitenhaven en trok vervolgen/B naar het Paleis, alwaar eenige oogenblikken werd stilgehouden. De Commandant der Marine alhier, Bchout-bij-nacblt Quant, hield hierna een korte en toepasselijke toespraak. Hei plan om een krans te gaan leggen op het monument „iVoor hen die vielen^ is inder daad zeer sympathiek. Het is een van diep getuigend pton en een woord van mogen we nielt aan het Comité ont houden. En is deze dag niet bij uitstek ge schikt om die slachtoffers te herdenken, die in de moeilijke oorlogsjaren 'hun leven ge offerd hebben ln dienst van Koningin en Vaderland. Het is zeer verblijdend dat men op dezen dag hen niet vergeten heeft. Op het Havenplein. Vanaf het Paleis trok de stoet vervolgens naar het Havenplein. Nadat de geheele stoet éénmaal rond het monument getrokken was, werd ln een kring, hierom/ stil gehouden. Hierna liet de MuziekvereendgLng „Win nubst" zich hooren, die toepasselijke koraal- muaieki speelde. Door één der meisjes wordt vervolgens onder ademtooze stilte der aan wezigen de krans aan den voet van het mo nument neergelegd. Helt was een indruk wekkend oogenblik, het was over het ge heele plein doodstil, zelfs de meest onver schilligen en ruwsten kwaimenJ onwillekeu rig onder den indruk van een dergelijke plechtigheid. Zelf/j de kleinste gymnasten nlelden zich muisstil, waarschijnlijk bij In tuïtie ook aangegrepen door iets, dat rij weMpht niet begrepen, dan toch als iets plechtigs aan/voeid'en. De vaandels der ver schillende vereenigHoged brachten bierna een groet aan die slachtoffera. Nadat vervol gens ook de Oranje Harmonie Kapel zich had laten 'hooren, was de plechtigheid, hier mede afgeloopen. De stilte deed zich nog eenigen tijd nagevoelen, niet alieen bij de kleinere, maar ook bdj de groote menschen. Langs Hoofdgracht, Weststraat en Keizer straat trok de stoet naar het Stationsplein, alwaar hy om ongeveer vier uur ontbonden werd. BehendigheldswedstriJdeil voor auto's. ®on van de aardigste nummers van dezen dag waren de behemligheidswedstrijden voor auto's. Hierbij was de eerste opgave door een dubbele rjj van op de straat wille keurig geplaatste kegels te rljdem Minimum snelheid hiervoor was 10 KJM„ terwyil met het oog op het minder gunstige terrein die Benoeming van leden van de verschil lende oommissiën van bijstand. Onderwfla. Voorstel tot het verhoogen van het subsidie over 1927 aan de Economische Commissie. Grondbedrijf. Voorstel tot wijziging der verordening, egelende de pensionneering der Wethou- aers en hunne weduwen en(of) weezen. dat Nederland van God afhankelijk ia Willem de Derde werd geboren acht da gen na zijn Vader's dood, Willem de Vierde eveneens na zijn Vader's dood. En nooit is de Oranjeboom uitgestorven, uit de oude stronk schoot steeds weer een rijkere omhoog. Ook het huwelijk van onze Koningin scheen kinderloos, tot na jaren onze Prinses geboren werd. Het Oranjehuis is een bijzonder huis, in de geschiedenis vindt men in geen enkel huis zoo'n reeks van eminente voraten Bis Willem I, Maurits, Frederik Hendrik, Willem H en Willem Hl. Trouwens alle Oranje's rijn huiten twijfel groo^ groot bovenal ln geloof. Juliana van Stolberg sprak op haér sterfbed, dat God de Oranje's nooit zoo diep zou laten zinken, dat zij om het tijdelijke het eeuwige zou den prijsgeven. En deze wensch Is ver vuld. Ook onze KonlDfisviouwe buigt zich Uttslag Roehvedstrljd.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5