BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. Gemeenteraad van Wieringen Omtrent plaatsbespreking eta raad plege men de advertentie. briefport voor n.-indm. Blijkens de vele ontoereikend gefran keerde brieven voor Ned.-Indië is het niet algemeen bekend, dat de verlaging van het briefport-tarief van Juli j.i. van 10 tot 7j cent (voor brieven tot 20 gram) welke wel van toepassing is voor Suriname en Ouraqao, voorshands niet geldt in het verkeer met Ned.-Indië. In herinnering wordt gebracht dat brieven naar Ned.- Indië gefrankeerd moeten zijn met tien e e n t s. Echter zal, zooals we onlangs bericht ten, binnenkort het zeeposttarief naar Ned.-Indië verlaagd worden tot 7J cent. DE GAS-DIRECTEUR VAN EDAM. Te Edam was sedert eeniigen Mjd een qua est ie inzakie dien directeur van heit ge meentelijk gasbedrijf aanhangig, welke zaak in de Dinsdagavond gehouden raads vergadering werd behandeld. IMem herinnert zich, dat ln dit voorjaar de directeur van Edam tot directeur te Be verwijk is benoemd. Na deze benoeming kwam de exigasdirecteur aldaar. Van der Stel, met de 'beschuldiging, dat de Edam- sche directeur de gemeente benadeeld zou hebben door provisie van leveranties aan te nemen. Er kwam te Beverwijk een com missie van onderzoek» welke rapport heeft uitgebracht En daarna heeft de directeur «ön benoeming te Beverwijk niet aangeno men, nadat hij nog bij een geneeskundig onderzoek voorloopig ongeschikt werd ver klaard. Hij verzocht toen het raadsbesluit tot zijn eervol ontslag te Edam in te trek ken. zoodat hjj in dienst wilde blijven In afwachting van de behandeling daar van besloot de raad echter een onderzoek naar het beleid van den directeur ln te stel len naar aanleiding vam de beschuldigingen Twee accountants vernamen, bij hun on derzoek. dat geen der leveranciers aan het gasbedrijf te Edam provisie of iets derge lijks aan dén directeur heeft betaald. En daar niet gebleken is,, dat de beschuldigin gen van dien heer Van der Stel waar zajin, stelden B. en' W. voor het raadsbesluit tot eervol ontslag aan directeur Payens in te trekken. Over dit voorstel werden nu uitvoerige besprekingen gehouden, waarbij er door «enige raadsleden op gewggen werd, dat B. en W. of de accountants den beschuldiger niet gehoord hebben, hetgeen zij heel ver keerd vonden. De heer Behagen (SjDiA.P.) vond ook het onderzoek niet voldoende. En hij vindt het ook vreemd, dat de directeur geen aanklacht tegen Van der Stel indient. Spieker kwam tenslotte met een motie» strekkende om den directeur alsnog in de gelegenheid te stel len een aanklacht tegen Van der Stel in te dienen. iDeze motie werd verworpen» evenals andere moties om de zaak- aan te houden voor nader onderzoek. De voorzitter, burgemeester Kolfschoten, beschouwde deze zaak zoo» dat er twee direc teuren oneeuigbeid met elkaar hebben' en dat zjj dat maar met elkaar moeten uitma ken. Een onderzoek was echter wed goed. Doch met düt rapport omtrent de zaak kun nen B. en' W. niet anders dan den directeur handhaven. En op een vraag van «en raadslid deelde spreker mede, dat de directeur zelf ver klaard heeft, dikt hij onschuldig is. Wethouder J Plas (V.B.) wilde den di recteur echter wel weer behouden» echter op het aanvangssalaris en met overlegging van een gunstige geneeskundige verklaring!, omdat hjj feitelijk opnieuw in dienst komt. Tenslotte werd met drie stemmen tegen het voorstel van B. en W. aangenomen» zoodat de directeur zonder meer bUjft ge handhaafd. Tegen stemden' de leden Kuyper (A.-R.), Schagen (SJXA.P.) en Riemersma (R.4K.). 'Met algemeene stemmen is besloten in de instructie van den directeur het aannemen van provisie» etc. te verbieden. het darwin-tulpen contract. De groote meerderheid der telera vóór Invoering. Maandag is te Haarlem een vergade ring gehouden van kweekers van Dar- wintulpen om te komen tot de invoering van het reeds meermalen besproken con tract, De meerderheid der kweekers ver klaarde zich er vóór. De bedoeling van het contract is, dat de onderteekenaren zich verbinden om slechts een bepaalde hoeveelheid Darwin- bollen per 100 Rijnlandsche roeden in te leveren, teneinde een te snelle uitbreiding van de Darwin-tuipenteelt te voorkomen. Tot nu toe is medewerking toegezegd door de kweekers in het Westland en in de streek van Anna Paulowna. De streek om Enkhuizen wenscht niet mede te wer ken. Men zal echter nog trachten ook deze kweekers ervan te overtuigen, dat meer Darwin-tulpen gekweekt worden dftn de wereldmarkt verdragen SYMPATHIEK DENKBEELD. Door de Kon. Vereeniging van gepen*- sionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsoh Leger werd giste ren aan 24 leden en vier weduwen van leden een bijslag op het pensioen en aan toelage ln totaal ruim 2100 uitgekeerd. DE „CALCUTTA" ALS VERLOREN BESCHOUWD. Het schip op twee plaatsen gebroken. Het ss. „Calcutta", van de Stoomvaart Mij. „Nederland", dat, gelijk gemeld, na de botsing op de Calcuttarivier is gezon ken, is op twee plaatsen gebroken. Het schip wordt als verloren beschouwd. Buitenland. EEN POLITIEAGENT GEARRESTEERD. Te New York Lp een zekere Daniël Gra ham, een 25-jarig politic-agent, gearres teerd, beschuldigd van moord en roof. Zaterdagmiddag werd het lijk van een zekeren J. H. Pratt, een met de betaling van werkvolk belast ingenieur, in de tunnel van Mosholu (The Bronx), aan het stuurrad van zijn automobiel vastgebon den gevonden. Hij was door het hoofd ge schoten en een bedrag van 4700 dollars dat hij juist had opgenomen voor de uit betaling van loonen, had hij niet meer bij zich. Graham, die de laatste weken Pratt bij he»t uitbetalen van loonen had bewaakt teneinde roof te voorkomen, was van zijn post weggebleven wegens ziekte. Getuigen beweren echter, dat zjj hebben gezien hoe Graham Pratt met wien hij op vriendschappelijken voet omging, op weg naar de werklieden aanhield, en in den wagen stapte. BANKLOOPER VAN 100.000 FRANCS 'BEROOFD. 'De banklooper Edward Listhout van het Brusselsche filiaal der Bank van Leu ven bevond zich Dinsdag ln het gebouw van de Nationale Bank te Brussel. Nadat hij daar een bedrag van honderdduizend francs had ontvangen, begaf hij zich naar het kantoor van den agent der schatkist en aan het loket legde hij zijn geldtasch naast zich neer. Toen hij zijn zaken had afgehandeld, constateerde hij tot zijn ont steltenis, dat zijn tasoh was verruild voor een tasch, die slechts waardelooze papie ren bevatte. Onmiddellijk werd In het kantoor alarm gegeven, doch het inge stelde onderzoek leidde niet tot een re sultaat. De bestolene heeft een klacht bij de politie ingediend zonder nauwkeurig te kunnen opgeven hoe de berooving ge schiedde. Hij heeft slechts een signale ment kunnen opgeven van twee perso nen, die zich in zijn nabijheid hebben op gehouden. TIJDSCHRIFTEN, WEEKBLADEN enz. V erschenen: het Augustusnum mer van Morks Magatyn. Op de teekening van Hahn Jr. ziet men de mogendheden huiswaarts keeren van de vlootbeperking- oonferentie met meer schepen dan ze ooit gehad hebben. H. G. Cannegieter schrijft zijn karak terschets over Romano Guarnieri, den docent in de Romaansche talen aan eeni- ge universiteiten in ons land en stichter van het genootschap Dan te Aleghieri. J. F. Bar v. Hemmersweil schrijft over Sevilla, voornamelijk over de oud-Moor- sche kunst, die daar nog aangetroffen wordt. A. Thiry vangt in dit nummer een ver haal aan dat in Vlaanderen speelt: „De Grafmaker", terwijl A. de Hertog het eerste bedrijf zond van het „Moderne hu- welijksspel in drie bedrijven, Jap, the Flapper". Noemen we nog de schets van Willem van Exter: „De laatste dag", eenige ge dichten van Edward B. Koster, de schets van Elise Wesselink-Rutgers in Zij: „Moederschap" en de boekbespreking in datzelfde deel van het maandblad over „Wegbereiders^, „Mevrouw de Staël en hare ouders". Ingezonden. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Nog eens vestigt het bestuur van bo vengenoemde Ver. den aandacht op de Moedercursus, welke aanvangt, Dinsdag 6 September. Ofschoon natuurlijk as. Moe ders in den eersten plaats het nut van dezen cursus zullen inzien, is het ook voor haar, die dit niet zijn, zeer leerrijk. Het bestuur wekt, zoowel getrouwde als ongetrouwde dames op, zich nog voor dezen cursus op te geven bij Mevr. DEKKER. Westgracht 9. NAAR CASINO Zaterdag 8 Sept. a.s., 's avonds om 8 uur, heeft in Casino de uitdeeling plaats der prijzen, in de Nederlaagwedstrijden gewonnen door Helderache Voetbalver- eenigingen. Onze wakkere voetballers hebben een avond weten te organiseeren, die er ^ezen mag. Allereerst is onze bekende plaatsge noot, de heer Boelens, met zijn kranig ge zelschap, bereid gevonden, dien avond op tö treden Voorts heeft men zich verzekerd van de zeer gewaardeerde medewerking der hoe ren Bork en Willy, twee voordrachtkun stenaars, in onze gemeente sedert lang reeds goede bekenden. En bij dit alles de spontane medewer king van den heer M. Polak, die zijne in richting voor dit doel geheel belangeloos afstaat, waardoor na afloop een gezellig bal verzekerd is. Lezer en Lezeres begrijpen reeds, dat hier wordt samengewerkt voor een lief dadig doel. De baten van dezen avond komen dan ook in de kas der Helderache Vereeni ging tot Bestrijding der Tuberculose, die on- en minvermogende patiënten uitzendt naar sanatoria, die den armen t.b.o.-lijder zoo noodig voorziet van melk, die betere denkbeelden tracht te ver spreiden omtrent de behandeling van deze vreeselijke volksziekte, die in 't kort alle pogingen in 't werk stelt, om deze kwaal, de t.b.o., te voor komen, te beperken en te bestreden. Wij roepen aaarom al onze goede Hel derache plaatsgenooten toe, komt Zaterdag 8 Sept. naar Casino, helpt hierdoor mede onze kas te verater ken en stelt ons in staat, meer te doen, dan andera mogelijk is; het lage entreé, slechts 20 ets., weerhoudt niemand. Onzen voetbalverenigingen, inzonder heid „De Batavier", al vast een hartelijk woord van dank. Namens het Bestuur der Ver. tot Bestrijding der Tuberculose H. J. BOLDINGH, Voorz. W. DE BOER, Secr. Helder, 28 Aug. 1927. WIERINGEN. Geen samenwerking hij de as. wethoudersverkiezing. Naar wij vernemen had het bestuur onzer afdeeling der S.D.A.P. zich schrif telijk gewend tot het bestuur van de vis- sohersvereeniging D.E.T.V., alhier, met verzoek, aangezien voor elke vereeni ging in den nieuwen Gemeenteraad drie leden zitting nemen, één weihouder uit de S .D.A.P.-fractie en één uit de D.E.T.V.- fraotie te kiezen. Daar de nieuwe leden van den Raad der D.E.T.V.-fractie bestaan uit 2 vrijzinni gen en 1 neutrale besloot men afwijzend op het verzoek der SJ).A-P. te beschik ken en alzoo bij de weihoudersverkiezing geen samenwerking te verleenen. Door den heer P. Kreijger Jr. is van notaris !Obreen gekocht het door den heer Obreen aan de Beltstraat bewoonde huis, aangezien de heer Obreen binnen kort zijn nieuw gebouwde villa aan de Westerklieverweg gaat betrekken en aldaar kantoor houden. Tot ingenieur bij den Rijkswaterstaat te den Oever, alhier, is benoemd ir. Jhr. F. O. K. de Wijkerslooth de Weerden- steijn. De benoemde is thans ingenieur bij de Zuiderzeewerken en de benoe ming gaat in 1 Oct. a.s. Mej. E. M. N. Zwan, onderwijzeres aan de O- L. school te Hipp., heeft na een 5-jarig verblijf alhier, heden afscneid van haar leerlingen genomen. Als aan denken werd haar een bloemenvaas en een drijfbak aangeboden. Met mej. Zwan welke een zeer goede leerkracht was, gaat een goede kracht ons onderwijs verlaten. Wy hopen dat het haar in haar nieuwe standplaats, met name Amster dam, goed moge gaan. op Dinsdagmiddag, 8Q Augustus. Tegenwoordig alle ledfin. Voorzitter Burgemeester Kolff. Secretaris de heer O. F. Van Duin. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de secretaris de notulen der vo rige vergadering voorleest, welke onver anderd worden goedgekeurd. Mededelingen en Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat zijn in gekomen: Van Ged. Staten de goedgekeurde be sluiten tot het doen van af- en overschrij vingen, tot aanvulling der warenkeu- ringsverordening, tot aankoop van grond tot verbreeding van den Gasthuisweg, tot uitgifte van grond in erfpacht aan het PJÜ.N.; van den Minister van Onderwijs bericht, dat voor de school te Oosterland de Ryksvergoeding zal worden toegekend voor een vierde (uit de lijst van wacht gelders te benoemen) leerkracht; de maandstaat der zeegras-exploitatie over Juli, verkocht zqn 2603 pakken; het ver slag van den keuringsdienst voor waren te Alkmaar over 1926, te Wieringen zyn 86 waarschuwingen gegeven, voor de melk bovendien nog 10; van de Gezond heidscommissie te Schagen de begrooting voor 1928. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Een verzoek van mej. B. Pot, om ontslag als schoolschoonr maakster te Hippolytushoef, waarby zy, in verband met haar 81-jarigen diensttyd als zoodanig een gratificatie vraagt, wordt om prae-advies in handen gesteld van B. en W. Op voordracht van B. en ,W. wordt ver der ontheffing verleend van hondenbe lasting aan O. Snooy en G. Lont voor een geheelen en D. Tijsen voor een halven aanslag. Aan Jb. Duijnker wordt geen ontheffing verleend, daar de hond eerst in het 2e halfjaar 1927 is opgeruimd. De in de vorige vergadering benoem de oommissie, bestaande uit de heeren Hermans, Engel en J. Lont Cz., heeft de rekening onderzocht en in orde bevonden, waarom zij voorstellen tot voorlooplge vaststelling, met dankbetuiging voor het gevoerde beheer. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten. De rekening der zeegras-exploitatie sluit in ontvangst en uitgaaf met 86568,08, wat betreft den gewonen dienst en met 2108,54 wat betreft den kapitaaldienst. De gemeente-rekening sluit, wat be treft den gewonen dienst, met f 94885,20 in ontvangst en 97049,45 in uitgaaf, alzoo met een nadeelig saldo van ƒ2164,26; de kapitaaldienst met 52785,47 in ont vangst en 60814,74 in uitgaaf, met een batig saldo van 1970,78. De Voorzitter dankt de commissie voor het gehouden onderzoek. B. en W. bieden vervolgens den Raad aan de begrooting van de zeegTas-explol- tatie, dienst 1927—1928 en de gemeente- begrooting, dienst 1928. Den Raadsleden zal een exemplaar der begrooting worden toegezonden. Aanleg gedeelte rloleerlng te den Oever. B. en W. deelen mede, dat tengevolge van de afsluiting der uitloozing van het gemeenteriool te Den Oever naar de vis- schershaven aldaar, het noodzakelijk is te voorzien in een verbeterde afvoer van het rioolwater. Zy stellen daarom voor te doen aanleggen 275 M. riool van 80 c.M. diameter en 5 stuks betonputten met deksels van scheepsplaatyzer, vanaf de straatkolk van het perceel van N. Metse laar dwars door de Hofstraat achter de bebouwde perceelen om naar den Gast huisweg. Daar sluit het aan, aan het hoofdriool achter het Dtrectieverblijf der Zuiderzeewerken. De kosten hiervan zul len volgens *d<en gemeenteopzichter 1200,— bedragen. B. en W. vragen een crediet tot dit bedrag. Het voorstel wordt zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. Aankoop en demping Gasthuis- sloot. B. en W. deelen mede, dat bij een be spreking, welke zij hadden met het be stuur van het Heemraadschap Wieringen over de verbetering der rioleering te Den Oever, welke verbetering zal geschieden door het leggen van een hoofdriool o.a. door de Gasthulssloot, dit Bestuur hen het denkbeeld aan de hand deed van deze gelegenheid gebruik te maken om de Gasthulssloot tegeiykertyd te doen dem pen. B. en W. meenen dat deze demping aanbeveling verdient. Niet alleen zal de verdwyning dezer sloot de volksgezond heid ten goed-} komen, doch bovendien bestaat thans gelegenheid de demping op weinig kostbare wyze te doen geschie den, daar de Dienst der Zuiderzeewer ken een hoeveelheid zand van circa 1000 M.3 daartoe gratis ter beschikking stelt. Bovendien is het kosteloos gebruik toe gezegd van werkspoormateriaal, zoodat voor de gemeente alleen overbUjven de kosten van arbeidsloon. Deze kosten zijn te stellen op pl.m. 0.75 per M.3. Op deze wyze zal een flink stuk grond beschikbaar komen voor bet maken van een plein, waaraan te Den Oever wel be hoefte is. B. en W. stellen daarom voor bedoelde sloot aan te koopen van het Heemraad schap en de Kapellevoogden te Den Oever voor oen totale som van 1,en hen te machtigen tot demping der sloot en den beschikbaar komenden grond te bestemmen tot openbaar plein. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van opcen ten op de hoofdsom der personeele belasting. B. en W. deelen mede, dat door de laat ste wyzigingen, gebracht in de wet op de personeel» belasting 1896, ook invloed wordt uitgeoefend op de opbrengst der door de gemeente geheven opcenten op de hoofdsom dezer belasting. Door deskundi gen wordt geraamd, dat die opbrengst door de gewyzigde heffing met ten minste een derde deel zal verminderen. Ten einde dit verlies te compenseeren, stellen B. en W. voor in plaats van de tegenwoordige,, 60 opcenten, met ingang van 1 Januari*!928 op deze belasting 70 opcenten te heffen en de desbetreffende verordeningen dienovereenkomstig te wyzigen. Ondanks deze verhooging zal voor de lagere huurwaarden minder aan de ge meente behoeven te worden betaald, dan tot nu toe het geval is. Daarentegen zal van de hoogere huurwaarden aan ge- meente-opcenten iets meer worden be taald, doch aan het Ryk iets minder. De Heer Lub zegt, dat hy er niet tegen is de belasting te verhoogen, indien de noodzakelykheid daarvan wordt aange toond. Hij heeft echter, eveneens van een deskundige, vernomen, dat er in Januari een herschatting van de huurwaarden zal plaats hebben. Byna alle perceelen zullen dan hooger worden geschat en dus zullen de inkomsten voor de gemeente wegens deze opcenten niet verminderen, maar vermoedelyk nog vermeerderen. Hy stelt daarom voor de zaak nog eens te onder zoeken en voorloopig aan te houden. Na verschillende discussiën hierover, trekken B. en W. hun voordracht in. B. en W. deelen den Raad mede, dat reeds herhaaldeiyk ter sprake is gekomen de uitbreiding van het aantal leerkrach ten aan de school te Westerland. Tot nu toe hebben zy zich op het standpunt ge steld, dat het niet zeker was, dat het ge tal leerlingen op het tegenwoordige aan tal zou gehandhaafd blijven en vermoede- Hjk zelfs door de verplaatsing der Zuider zeewerken naar de Oostzyde van Wierin gen eerder zou verminderen. De Inspecteur van het L. O. meent ech ter, dat de resultaten van het tc geven onderwys beneden het noodzakelijk peil moeten biyven, zoolang het onderwijs aan de ruim 80 leerlingen, verdeeld over 6 klassen, bUjft opgedragen aan slechts 2 leerkraohten. Bij aanstelling van een der de leerkracht daalt niet alleen het getal leerlingen per onderwyzer, doch elke leerkracht krijgt dan 2 klassen in plaats van 8. Daar eerst by een getal van 97 leerlin gen op de Ryksvergoedlng aanspraak wordt verkregen, zal de jaarwedde dus ten laste der gemeente komen. Hier staat tegenover, dat Mw. A. Windsma-Van dor Mei, die in 1924 tydelijk is aangesteld uit sluitend voor het geven van het onder wijs in de nuttige handwerken aan deze school, zal kunnen worden ontslagen. Voorloopig zullen dus de kosten niet meer bedragen dan pl.m. 700.*- per jaar, indien althans niet wordt overge gaan tot benoeming van een lager bezol digd assistent B. en W. deelden mede, dat reeds her ten, dat aan de school te Westerland een boventallige onderwyzeres wordt be noemd en aan Mw. A. Windsma-Van der Mei eervol ontslag te verleenen als onder wijzeres, uitsluitend belast mat het onder wys in de nuttige handwerken, wegens opheffing der betrekking. Het voorstel wordt zonder hoofdefljke stemming aangenomen. Opmaken plan tot stichting van een nieuw schoolgebouw te Hippo lytushoef. B.. en W. deelen mede, dat reeds her- haaldeUjk is geklaagd over den toestand, waarin bet schoolgebouw te Hippolytus hoef verkeert. Ook de Inspecteur van het L. O. heeft meerdere malen aangedrongen op een meer afdoende voorziening, dan met het gewone onderhoud bereikt kón worden. Het gebouw is oud en bouwvallig ge worden. Zelfs met zeer groote kosten is het niet meer in behoorlijken stuat te brengen. De Inspecteur van het L. O. heeft het dan ook ongeschikt geacht om er langer onderwys in te geven. B. en W. meenen daarom, dat tot stich ting van een nieuwe school in het cen trum van Wieringen zal moeten worden besloten. B. en W. wenschen het opmaken der plannen voor het nieuwe gebouw op te dragen aan den architect D. Saai te Alk maar, die in dit werk gespecialiseerd is, zulks mede op aandrang van den Inspeo- teur van het L. O., aan wiens goedkeuring het plan moet worden onderworpen, en die er op gewezen heeft, dat het van het grootste belang is met dezen arbeid iemand te belasten, die met modernen scholenbouw geheel op de hoogte is. Zy stellen den Raad derhalve voor hen te machtigen tot het doen opmaken der plannen voor den bouw van een nieuwe school te Hippolytushoef. De Heer Kaan merkt op, dat in het prae-advies wordt gezegd, dat de Heer Saai een specialiteit is op het gebied van schoolbouw. Is dit wel zeker? Hy heeft vernomen, dat door den Heer Saai nog nooit een school is gebouwd. Spreker ge looft, dat de gemeente-opzichter, de Heer Poel ook wel in staat is een plan voor een nieuw schoolgebouw te ontwerpen. Ook de Heer Oden is deze laatste mee ning toegedaan. De Voorzitter antwoordt, dat de Inspec teur van het L. O. in de vorige vergade ring heeft gezegd, dat de Heer Saai spe ciaal op de hoogte is met modernen schoolbouw. Hieraan kunnen we daarom moeilyk twyfelen. Ontwerpt de gemeente- opzichter het plan, dan bespaart de ge meente weliswaar deze kosten, doch ge zien het groote bedrag, dat met de stich ting gemoeid is, meent hy, dat op die en kele honderden guldens niet behoeft te worden gekeken. Een goed architect weet soms met weinig kosten veel te bereiken. Ook zal, indien de gemeente-opzichter het plan moet ontwerpen er vermoedelyk te langen tijd mee gemoeid zyn. De Heer Bosker zegt nog, dat het plan voor de U. L. O. school, eveneens door den Heer Saai ontworpen destijds pl.m. 400.— heeft gekost. Ten slotte wordt met 10 tegen 1 stem, die van den Heer Kaan, het voorstel van B. en W. aangenomen. Vrijstelling invoering van het 7e leerjaar op de scholen te H'hoef en O'land. B. en W. deelen den Raad mede, dat de regel, vervat in art. 3 der L. O. wet, dat gewoon lager onderwys wordt gegeven in scholen met ten minste 7 achtereenvol gende leerjaren, krachtens een over gangsbepaling buiten werking was ge steld, aanvankelyk tot 1925, later tot 1980. Deze termyn is echter by de wet van 23 Juli 1927 teruggebracht tot 1 September 1927. Vanaf dezen datum behooren dus alle scholen te worden ingericht voor zeven leerjaren, d.w.z., dat sedert dien datum de gelegenheid moet worden gegeven voor het ontvangen van onderwijs in een 7 e leerjaar; voor de leerlingen bestaat niet, althans voorloopig niet de verplichting om dat onderwys te volgen. In ieder geval zal echter op de noodige schoolruimte moeten worden gerekend. Te Westerland is die beschikbaar, doch te Hippolytushoef en Oosterland op het oogenblik niet. In verband met de aanhangige plannen tot vernieuwing en uitbreiding van deze scholen, is het daarom gewenscht de in voering aldaar van het 7e leerjaar eeni- gen tyd op te schorten, waarom B. en W. vooratellen hen te machtigen aan de Kroon te verzoeken om het onderwys aan de scholen te Hippolytushoef en Ooster land uiteriyk tot 1 April 1929 te mogen geven in zes achtereenvolgende leerjaren. De Heer Lub vindt de termyn voor de heeft trachten te imtrodueeeren gelukkig nog zonder veel succes stelt de heer Ter Hall het zich tot een eer, zijn revue te bewa ren voor alle decadentie en haar een gezond rolksvermaak met schoonheidsbekoring voor oor en oog, te doen blijven. „De Groene Amsterdammer": Ter Hal zetelt in den schouwburg onzer jeugd, waar wij nog steeds den geur der ge heimzinnige stallen wanen op te snulven en ademloos-opgewonden achter de „piste" de clowns bezig zien tusschen kameelen als droomende koningen en de sierlijke noblesse van Trakhener hengsten. Geen wonder dat wij dan ook van Ter Hal groote dingen ver wachten, wanneer hij zijn revue met een cir cus opent. En bovendien heeft Ter Hall Buziau, die in zijn beste nummers een clown is, waar Parijs ons om kan 'benijden. Zeker, ook dit jaar heeft Buziau als circus clown en In zijn Juschny-parodle spel lafen zien om in extase te raken. Zijn ontslag Ingetrokken. Voorlooplge vaststelling rekening en balans der Zeegras-exploitatie over 1926—1927 en der gemeente rekening over 1926. Benoeming onderwijzeres boven de wettelijke formatie aan de school te Westerland.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 7