VOOR DE VROUWEN. kan ieder ronduit alles schrijven en vragen! De vragen kunnen onder elk pseudo niem of letter beantwoord-worden, echter zal in het vervolg steeds de woonplaats als plaatsnaam worden vermeld. Moeder te N. Het is attijd zeer verkeerd, om kinde ren te bespotten, wanneer zij niet kunnen slapen en zij meenen in het donker aller lei gezichten te zien. Met ze enkel te zég gen, dat zij er niet zijn, schiet U niet veel op. Dat heeft voor groote menschen dik wijls geen bewijskracht genoeg! Juist, waar het hier een kind geldt, dat nog jong is, kunt gij alles bereiken, wat gij wilt. In de eerste plaats moet gij ervoor zorgen, dat de kamer, waarin hij slaapt een beetje licht en vroolijk behang heeft; dan door levendige platen, ontleend aan het kinder leven, ervoor zorgen, dat hij in zijn om geving niets ziet dan lichte vroolijkheid. Dan doet gij het allerbeste hem, als het nog licht is, naar bed te brengen, zoodat hij met U nog eens even naar de plaatjes kan kijken en als hij aan de omgeving is gewend, sluit gij de gordijnen, draait zijn gezicht van het licht af, stopt hem goed warm in en verlaat de kamer. Wij zijn overtuigd, dat als gij dit eenige dagen doet de vrees wel zal verdwijnen. Mocht echter ondanks deze maatregelen een ge regeld klagen over het zien van gezichten niet uitblijven, dan zullen wij U nog op andere wijze voorlichten. Aan onderstaande personen is persoon Hjk antwoord gezonden, aangezien de be antwoording te uitvoerig was voor plaat sing in dit blad. D. J. te H.; Q. te H.; Winkelier te H. Naaister te H.; Zeeman te N. en G. te N .De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoor dingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. VAN DE GROOTEN DER AARDE. BEROEMDE SCHOENMAKERS. Die „niet" b(] hun leest bleven WJJ willen het niet hebben over den schoenmaker ln het algemeen maar wi doelen op hen, die zich tevens onderschei den hebben op ander gebied. Reeds treden voor den geest de schoen lapper te Alexandrië, die den vromen kluizenaar Antonius terecht wees, en zijn eigenwijze Grieksche collega, die door den schilder Apelles op zijn plaats werd gezet. Goed. Maar het zijn thans die van meer beteekenis, wier namen hier naar voren worden gebracht. Hans Sachs, geb. 5 Nov. 1494 als zoon van een kleermaker te Neurenberg. Niet alleen is hij naar de gewoonte dier dagen reizend handwerksgezel geweest al vorens zich neer te zetten als baas in zijne geboortestad, hij bezocht ook de Latijn- sche school, en nam kennis van de gedich ten der „Meesterzingers", in wier trant hij zelf veel liederen maakte, al maakte hij zich later van hun schoolsche vormen geheel vrij. Vooral in deze hoedanigheid is hij bekend. Een zoo vruchtbaar dichter als hij is zeker een zeldzaamheid. En veel zijdig was hij niet minder: alles wat hij las werd in hem een rijm. Drama's, Le genden, wereldlijke en geestelijke liede ren, ridderromans en bijbelsche onder werpen, men kan niets bedenken of Sachs heeft er een lied van gemaakt Alleen in het jaar van het overlijden van zijn vrouw was zijn dichtader verstijfd. Met groote belangstelling volgde hij den voortgang der Hervorming in Duitschland, en geestdriftig begroette hij den „Wittenbergschen Nachtegaal", die zelf zoo warm gevoelde voor lied en mu ziek, waaraan ook hij persoonlijk zich wijdde. Welk een verschil, die frissche, levens lustige zanger met den mystiek-phlloso- fischen schoenmaker te Görlitz in Silezië, Jakob Böhme (1675). Steeds heeft deze met dat vak het onderhoud voor zijn ge zin verdiend. Hij leerde zichzelf inmiddels wat hij noodig had te weten. Niet minder dan acht en twintig Werken heeft hij ge schreven, waarvan de meeste eerst na zijn dood wenden gedrukt. Een bewijs, dat zijn meeningen der aandacht waardig werden gekeurd. Als men bedenkt dat zij de voor- loopers zijn geweest van Schellings' en Hegfcl's stelsel, dat deze grooten zelf Böh me als een der profeten van hunne denk beelden hebben erkend, dan is wel duide lijk hoe wjj in dien eenvoudigen werk man niet den eerste den beste vóór ons hebben. Een even diepzinnig als innig vroom man. De vorm, waarin hij zijn ge dachten goot, maakt de studie zijner wer ken bezwaarlijk. Hij worstelt voortdurend met de taal, stapelt beelden en allegoriën opeen tot een vermoeiende kaleidoscoop. Een merkwaardig,1 zoo niet het merk waardigste voorval in de nieuwe geschie denis noemt Carlyle het feit, dat George Fox zich een stel kleeren van leer maakte en de wijde wereld inging. Te midden van nijptangen en hamers, borstels en vetdoo- zen peinsde hij en luisterde hij naar in wendige stemmen. Gekluisterd en gebon den en opgesloten voelde hij niet aan zichzelf toe te behooren. Hij trok er uit, en al bleef hij door zijn schoenmakersvak in zijn onderhoud voorzien, hij begon ook te prediken. Niet in de kerk, want juist de kerkelijke plechtigheden en belijdenissen, zooals hij die in 't Engeland zijner dagen had leeren kennen, achtte hij eene belem mering van den godsdienst des harten. Openlijk kwam hij voor dat gevoelen uit. Eveneens getuigde hij tegen alle bul gingen en strijkages en complimenten in do gewone omgangsvormen. Tegen fees ten en spelen, tegen muziek en dans, tegen zwierige kleeding kwam hij op, evenzeer als tegen eed-zweren en krijg voeren. Dat zulk een man gevaarlijk werd ge acht door de toongevers in kerk en staat is te begrijpen. Het gevolg was de gevan genis. Nauwelijks in vrijheid gesteld deed hij wederom van zich hooren, als ware er niets gebeurd. Onder Crömwell werd hij met rust gelaten, al had hij den moed elk gunstbewijs van den Protector af te slaan. Met Karei H begon de vervol ging opnieuw. Hij werd opgesloten in een oud kasteel, waar regen en wind vrijen toegang hadden en hij wegkromp van rheumatiek. Toen hij in 1690 stierf, was de zon der vrijheid voor zijn vaderland opgegaan. Intusschen had zich het aantal zijner volgelingen uitgebreid. Vrienden noemden zij zich (Friends); kwakers heet ten hen hunne tegenstanders. Onder dien naam leven zij voort, de handhavers van puriteinschen eenvoud, de voorstanders van verdraagzaamheid, de bestrijders van den slavenhandel. Dat laatste zijn zij vooral geworden na hunne vestiging in Amerika. Uit hen is voortgekomen de be kende beweging der Woodbrokers, die in ons land hare vertakking kreeg te Bar chem. B. Kunst en mode. Er is een conflict uitgebroken tusschen een Parijsch tooneelschrijver en een der groote dameskleermakers. In het stux wordt een gravin, die een vertrek bin nenkomt, dadelijk doodgeschoten en valt achterover. De „grand couturier heert zich hier tegen verzet, daar het publiek op die manier niet de gelegenheid heelt, het zeer schoone toilet van de gravin ook van de rugzijde te beoordeelen. N. R. Ort Poolsch ongedierte. Wie te Boedapest een kop koffie be stelt zonder Rhum, bestelt een „Kaffee ohne mit". Zoo gaat het met de kamers in de Poolsche hotels ook. Slechts niet een fooi en met nadruk op de woorden, kunt ge een „Zimmer ohne mit" krijgen. Maar zonder garantie. Toen een van ons zjjn hart bij zijn hospita uitstortte over de ontzettende toestanden, kreeg hij tot antwoord: „Wat zullen we daar aan doen, mijnheer. Elke weegluis legt vier maal per jaar eieren en telkens drie honderd stuks. Poolsche corr. N.R.Ct. HOE ZIET DE WERELD ER TEGENWOORDIG UIT? Toch houden we er niet van Een natte zomer ls gezond, omdat de regen in den letterlijken zin des woords de lucht schoonwascht, en het bacillen verspreidende stof wegspoelt. Daily Mail. Wie zfjn schuld betaalt, verarmt niet! De oude wereld is aan de Vereenigde Staten op dit oogenblik voor diensten goederen en schulden een bedrag van 8000 millloen dollar verschuldigd. New York Herald. Een biertje op gewfjden grond. De Belgisohe hoogte 60, het punt, waar in het begin van den wereldoorlog zoo bitter om gestreden is, ls verkocht aan de Allsopp's brouwerij, die er een hotel-café restaurant op zal bouwen. Daily News Vandaar het geblaf. De rol van de pers ls de rol van den waakhond. Was dat niet zoo, wat zoude de journalist anders zjjn dan een parasiet, een aanhanger, of een geprostitueerde een schepsel met geen andere roeping dan te amuseeren, te vleien, en op te win den? The Spectator. Moderne waschlnrlchtlngen. De Borough Polyteohnic heeft een plan voor opleiding van waschvrouwen. Het heet dat elke leerling zelf een rol prikkeldraad moet meebrengen voor het wasschen van shirts en een goede scherpe vijl voor het behandelen van boorden. Confetti. Roblnson Crusoe's wonen óók dunr, *V<jpr den oorlog was het eiland Herm, op 8 mijl afstand van Guernsey, aan een Duitsche maatschappij verhuurd tegen i ah. 6 d. per week 8.80). Nu echter be taalt de heer Compton Mackenzie, een be kend schrijver, die het voor 60 jaar heeft gehuurd, niet minder dan 900 (ca. 10.000 gulden) per jaar. Tit-Bits. Kunst ln Rusland. Het optreden van den kunstenaar in Rusland is een monoloog van den honger. Over honorarium spreekt niemand meer; men speelt alleen voor levensmiddelen: voor 16 pond paardenvleesch, afval van tabak enz. Mijn collega's zagen geel van afgunst toen zij hoorden, dat ik voor 'n concert 5 pond rozijnen had ontvangen. Albert Jarosy. Woningnood ln Rome. Rome, dat hoogstens 600.000 menschen jergen kan, heeft nu een bevolking van bijna een millloen: een ontzaglijke ha rington, waarin haast onmogelijk het is zich te bewegen. Een dwaas, die in Rome een woning zoekt. Ook kamers zijn bijna niet te krijgen. Alleen wie bereid Ib iemands woning voor 10.000 en meer lire sleutelgeld te huren kan in Rome hopen tusschen zijn eigen vier muren te wonen. Dr. Hans Barth. Het Britsche Gezichtspunt Niet alleen voor Zuid-Afrika, maar voor 'n groot gedeelte der wereld is de hoofd stad van 't Vereenigd Koninkrijk de plek waar ten behoeve van de pers allerhande nieuws wordt bijeengegaard en geredi geerd met 't doel om wijd en zijd over de aardbol te worden verspreid. En zoolang onderzeesche kabels onder de controle staan van Engelsche Maatschappijen, zal onden 't distributie-middelpunt van oou- rantennieuws blijven en zal 'n aanzienlijk gedeelte van 't courantenlezend mensch- dom op die aangelegenheid van den dag n kijk behouden volgens Britsch pers pectief, of zoo men liever wil volgens En- gelsch, of zelfs Londensch perspectief. De Volksstem. Wat kregen ze anders te hooren. Het geweten spreekt zelden zoo luid, dat de buren het kunnen hooren. Matin. Het alphabet als nasleep. In overleg met de Haagsche Volks universiteit heeft het Genootschap Neder- 'andEngeland den heer dr. A Yussuf Ali, C. B. E„ M. A., L. L. M., F. R. S., I. O. 8., (retired) uitgenoodigd hier te lande eenige lezingen over Britsch-Indië te houden. N. R. Ort, RAADSELS. Na de zomervacantie maar weer dapper aan den gang, kinderen. Je weet het, een heele maand alle oplossingen goeddan kom je weer in aanmerking voor een prijsje I Op de staande (van boven naar onder) en op liggende kruisjeslijn (van XXXXXXX links naar rechts) moet X de naam komen van een X vervoermiddel. X Op de le rij een klinker op de 2e rij een getalop 8e rij een voor werp van huishoudelijk nut; op de 4e rij het gevraagde woord; op de 5e rij een soort raadselop de 6e rij niet beschaafd op de 7e rij een medeklinker. n Het geheel is een spreekwoord van 6 woorden of 29 letters. Letter 6, 12, 18, 23, 13, 16, 27 vormen de naam van een eiland7, 9, 14, 15, 25, 22, 29 is de naam van iets, dat je op school leert; 8, 4, 8, 2, 17, 24, 10, 26, is noodzakelijk voor menschen in ons kli maat; 5, 9, 11, 28, 1, 24, 28, 19 is een vuurspuwende berg20 is een medeklinker Bruins is alweer getrouwd; voor de derde maal. Ja, die akelige vent, hij heeft me nu al twee olie-en-azijn-stelletjes en een taartenschep gekost. Componist: Ja mijn opera zal worden gezongen, wanneer de werken van Hfln- del, Mozart, Beethoven en Wagner al lang vergeten zijn. Dame: Ja, maar ook niet eerder. Hij: Ben je gauw klaar, Marie? Zif: Ja man, ik moet alleen m'n hoed i nog maar opzetten. Hij: Mooi, dan ga ik even mijn haar laten knippen in dien tijd. BABBELUURTJE OVER MODE. TOEN ENNY NIET IN SLAAP KON KOMEN. Enny had al haar poppen en dieren welterusten gezegd en Suusje, har lieve lingspop, die met Enny mee naar bed mocht, sliep al rustig. Maar Enny zelf kon niet in slaap komen, hoe ze er ook haar best voor deed. Ze had Moeder nog wel beloofd, dat ze gauw zou gaan slapen, maar hoe stijver ze haar oogjes dicht kneep, hoe wakkerder ze scheen te worden. Nu herinnerde ze zich opeens, dat moeder haar eens een middeltje verteld had, om ln slaap te komen. Ze moest schapen tellen. Enny deed haar oogjee nu gewoon dicht en dacht aan een groote, groote weide. En ln die groote, groote weide liep een herder met een kudde scha pen, een massa schapen, met wit wollen vachten en zachte droevige oogen. En al die schapen moesten één voor één over een dammetje. Kijk daar gaan ze. „Een, twee, drie vier...." telde Enny zacht jes. Toen ze bij drie-en-veertig was de kudde leek nog wel even groot als eerst zag Enny opeens een grappig, oud dwergje aankomen. Enny telde door: „vier en veertig, vijf en. „Hé Enny," zei het oude kereltje met een hoog stemmetje. „Goed en nacht." Enny hield nu op met tellen en zei heel verbaasd: „Het spijt me wel, maar ik weet niet wie u beni" Weet je niet, wte lk ben?" riep het dwergje uit. „Lieve help. Iedereen kent mij en jij natuurlijk ook. Heb je nooit gehoord van. Klaas Vaak uit Droomen- iand, daar ginds achter de groote, groote welde?" En Klaas Vaak wees met zijn grappige kromme duimpje over zijn schouder heen naar een paar voorbijdrij vende dikke witte wolken. „Kan je niet in slaap komen, Enny? Het is toch al lang kinderen slaaptijd!" „Nee," geeuwde Enny. En ik doe er toch zoo mijn best voor. Ik was al aan het schapen tellen, zooals moeder mij geleerd heeft Maar het vijf en veertigste schaap ging al over het dammetje en ver der dan tot honderd kan ik niet tellen I" „Er is nog een veel beter middeltje, om in slaap te komen!" zei Klaas Vaak nu. .Maar ik vertel je dat alleen, als ik één van je mooie krujlen mag hebben. Ik zie haast nooit meer een meisje met mooie ange krullen en ik houd er toch zoo veel vanP Enny, een beetje bang, dat moeder het wel wat jammer zou vinden, stond het toch toe, dat Klaas Vaak een van haar goudblonde krullen afknipte. En nu ver telde hij haar: „Kijk eens, je moet alle dingen bij drie namen noemen. Zoo. „Hédaar, schaapje, waapje, paapje, wat oop je leuk over het dammetje, wamme- tje, pammetje, op weg naar de kooitje, vooitje, pooitje. Zie je, op deze manier Het Is heel gemakkelijk en Je slaapt ln een oogenblik. Probeer het nu zelf maar!" Enny wou juist beginnen, toen ze in eens voelde, hoe ze aan haar arm getrok ken werd. Ze opende haar oogen, zag Moeder staan en vroeg: „Wat doet u nu Moesje, Woesje, Poesje. Het is nog lang geen tijd, wijd, pijd!" Moeder keek Enny verbaasd aan en zei toen lachend': „Kom, kleine langslaapster. Ik geloof, dat je nog droomt. Wat praat 'e voor malligheid?" Enny vertelde Moeder, wat Klaas Vaak haar geleerd had, maar ze was toch heel bljj, toen ze merkte, dat de afgeknipte krul al weer aangegroeid was. En Moe der zei ook, dat ze maar nooit in ruil voor een dwerggeheimpje een krul moest la ten afknippen! Wat men van zakdoekjes maken kan. Als men denkt dat de zakdoek alléén maar goed is om in handtaschje of jas- zakje mede te dragen om tranen of neusje te drogen dan vergist men zich deerlijk, 't Is tamelijk bekend dat er zeer veel verschil in grootte, kwaliteit en stof- soorten bestaat, maar minder bekend is het geloof ik en daar reken ik nu maar op, anders zou m'n babbeltje heelemaal geen doel hebben wat men zoo al met die zakdoeken uitvoert, buiten het ge wone gebruik. Ik zag eens van vier lila zijden zak doekjes met gele zoomen en gele hoekjes bedrukt, een alleraardigst lampekapje. Ze waren met vier zijden aan elkaar gezet, tot één groote lap, en waren zoo op een plat porceleln kapje gehangen.... Van een wit batist langs de rand gebor duurd zakdoekje, zag ik een allerliefst baby-mutsje gevouwen.... Iemand anders gebruikte een fijn batist Ook niet Twee jongelui, die naar een1 fuifje bui en de stad geweest zijn, reden samen in een buggy naar huis. Ze hadden een weg van een kilometer of acht af te leggen en het was zeer donker, maar gelukkig wist heit paard den weg. Ze zaten naast elkaar ln het wagentje, dat ln vrij snelle vaart voortrolde. Bij een bocht van den weg helde het rijtuigje gevaarlijk over en heit scheelde maar een haar of het was tegen een boom gekomen. „Voorzichtig Jan, zij toch wat lang zaam als je een hoek om gaat," zei een van de twee vrienden. Jan grinnikte en zei: „Wat? Heb jij de leidsels ook niet?" zakdoekje met kanten hoekjes, als kleedje onder een kristallen vaasje En wanneer we ons plaatje bekijken, nu, dan blijkt er nog veel meer te zijn, waarvoor men zakdoeken kan gebruiken. Op een zwart zijden jasje zijn een paar ivoir-zjjden doekjes verbruikt. Eén is er recht doorgesneden en iedere helft is aan de mouwen verwerkt, met de overtollige stof ingeplooid. Eén hangt met sierlijke zwier uit het zakje, en de derde is weder om doorgeknipt en tot een lange reep ge maakt en doet nu dienst als dasje. No. 2 is een schuin doorgeknipte doek en ook deze werd voor halsdoek bestemd. Een groote turksche zakdoek werd dwarsschuin doorgeknipt, het eene ge deelte werd gebruikt als jabot en het an dere als apachedoekje om de halsuitsuij- ding geplooid. Een groote kleurige zakdoek met effen zoom werd zóó om het hoofd heenge- plooid, dat het een keurig morgenkapje vormde. Twee dames hebben een smaakvol kap manteltje gemaakt De eene gebruikte er d r i ,e groote zakdoeken voor, terwijl d» andere vier kleinere noodig had. Bo vendien toont deze laatste nog boe mm van een lichte zijden doek en ook van e<D donkere, door deze dubbel te vouwen <n aan de gevouwen kant in te plooien, o<Q paar keurige jabots kan krijgen. Een aardige vinding was nog de grode fichu. Van aardig gekleurde en üi tw?* verschillende dessins beteekende doek.}* werden ze om en om tot één groote shaft- gewerkt en daarna zeer „zigeuner"m i:!g op een fluweelen of zijden jurk als field omgeknoopt Voot de lezers van ons blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos. de Oock, Van Merlenstraat 120, 's-Graven- hage, grntls zielkundige adviezen o. m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen ver frl9schen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. Corry Brem.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 8