tweede en laatste blad plaatselijk nieuws VAN DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1927 de afsluiting van de postbrug. Het nieuwe college van Burgemeester en Wethouders. Gemeenteraad v. Helder. iemand zijn intrede doet, wiens jarenlan-f a. voor de Gemeente-Reiniging en Onze vroegere plaatsgenoot, de heer R. Duinker, werd aan de Middelbare Technische School te Haarlem bevorderd van het tweede studiejaar naar het prac- tische leerjaar: afd. Weg- en Waterbouw kunde. In verband met het tijdelijk afsluiten van de Postbrug, vestigt de Directeur van bet Post- en Telegraafkantoor er de aandacht op, dat het vertrek van de ver schillende posten vanaf het kantoor naar het Station met circa 16 minuten moet worden vervroegd. Met ingang van 8 dezer (heden) zal dientengevolge de lichting van de kantoor brievenbus vroeger plaats vinden. Speciaal wordt gewezen op het aan bieden ter verzending van aangeteekende en expresse stukken dat thans eveneens vroeger moet geschieden om tijdige ver zending mogelijk te maken. Blijkens het in dit nummer opgeno men raadsverslag heeft de nieuwe Raad in zijn Dinsdag gehouden vergadering tot Wethouders benoemd de heeren Ver stegen, van Breda erf Bok, zoodat de laat ste de plaats inneemt van den heer Grunwald. De heer Verstegen werd gekozen met 14 stemmen. Daarbij verkreeg de heer Bok 4 stemmen, terwijl er twee blano werden uitgebracht. De heer van Breda verkreeg 18 stemmen (2 blanco) terwijl de heer Bok gekozen werd met 10 stem men (8 op den heer de Boer, 2 blanco). De blanco stemmen zijn afkomstig vaji de heeren Schoeffelenberger en Trap, die hiermede bewerkten, dat de Vrjjz, Dem. twee stemmen achterbleef bij den Gemeentebelanger en zich dus de kans om ten slotte bij loting te worden aange wezen zag ontgaan. De heer W. de Boer kreeg nu alleen de stemmen van de Vrjjz. Dem. (2) en de Sociaal-Democraten. (0). De verwachting van een groot deel der raadsleden was blijkbaar anders ge weest. Verwacht werd uit hoofde van hoewel niet schriftelijk vastgelegde af spraken omtrent het bezetten van den derden zetel dat de heer W. de Boer 10 stemmen zou halen, de heer Bok 8 en 2 onthoudingen (Schoeffelenberger as.) Die 10 stemmen op den heer de Boer hadden dan afkomstig moeten zijn van de 0 Soa Democraten, 2 Vrijz. Dem. en 2 Katholieken (de heeren v. Breda en Smits). Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting zal hierover vermoe delijk nog wel een hartig woord worden gesproken. De heer Verstegen verkreeg alle stem men behalve die van de Gemeentebelan- gers en de heeren Schoeffelenberger en Trap, terwijl de heer van Breda alle stemmen verkreeg behalve die van de heeren Schoeffelenberger en Trap. Bjj de derde stemming brachten de katholie ken blijkbaar hun stem uit op den heer Bok. Het geval deed zich voor, dat de heer Grunwald, oud-wethouder van Finan ciën, die juist herstellende is van een ernstige ongesteldheid, deze eerste ver gadering van den Raad niet kon bijwo nen, dus niet beëedigd, en dientengevol ge ook niet gekozen kon worden als wet houder of als lid van een der Raadscom missies. Echter zou hij ware hij aan wezig geweest naar alle waarschijn lijkheid toch niet als wethouder zijn her kozen, omdat hij door zijn eigen partij- genooten in den steek werd gelaten. Dat js dan de belooning voor het feit dat men lange jaren de Gemeente naar beste we ten heeft gediendl Waarbij men den be trokkene geenszins onbekwaamheid, wel echter te veel meegaandheid kon verwij len. Deze laatste grief koesterden ook an deren, overigens geen principieele tegen standers van het beleid van den wethou der van Financiën. Voor zijn eigen partij kon dit nochtans moeilijk een motief zijn om hem zonder meer in den steek te la ten. Integendeel. Voor vele zijner partij- genooten was het feit, dat de wethouder van financiën meermalen de homogeni teit in het oolege stelde boven het eigen hizicht, geenszins ongewenschtl Bovendien was zijn positie in het ool- lege van B. en W. ook zijn opvolger zal dit ondervinden r geenszins een aangename. Neemt men daarbij in aan merking, dat de heer Grunwald wethou der was in een periode, dat de opbrengBt der belastingen zich steeds in een dalen de richting bewoog, dan blijkt wel dat de 2org voor de gemeentefinanciën in de ja ren, welke nu achter ons liggen geen si necure was. Z uilen de omstandigheden voor zijn op volger beter zijn? WÓ gelooven het niet. Eorat een betere verhouding op financi- eel gebied tusschen Rijk en Gemeente zal uitkomst kunnen brengen. Zoolang die er evenwel niet is, zal men moeten roeien mei de riemen die men heeft. Onder die omstandigheden is ook den nieuwen Wethouder van financiën de taak opge legd de koorden van de beurs vast in handen te houden. In dit opzicht meenen JU te kunnen verwachten, dat de heer Bok minder meegaand zal zijn dan zijn voorganger. Voorts strekt het tot ver heul-.,. dat als nieuwe wethouder van Breda: Grondbedrijf en Bok: Financiën, ge lidmaatschap van den Raad hem met de gemeentelijke huishouding volkomen vertrouwd heeft gemaakt. Dit staat wel vast: de heer Bok is een man uit één stuk, gaat altijd recht door zee en om die reden heeft hij de syüf- pathie van bijna alle raadsleden, hetgeen zijn taak weer lichter maakt. De verdeeling der functies. De verdeeling der functies in het Ooi lege van B. en W. is als volgt: 1. De Burgemeester: Onder wijs, Politie, Brandwezen, Militaire Za ken. 2. Wethouder Verstegen: Sociale aangelegenhedn, Armwezen, Wa ter- en Lichtbedrijven, Reiniging en Plantsoenen. 8. Wethouder Publieke Werken, Volksgezondheid. 4. Wethouder Belastingen, Volkshuisvesting en Visch- afslag. Loco-Burgemeester. Als plaatsvervanger bij afwezigheid van den Burgemeester is aangewezen Wethouder Verstegen. GOEDKOOPE TREIN. Op Woensdag 14 September a.s. zal een goedkoope trein loopen op Amsterdam. De reizigers met dezen trein zullen een bezoek kunnen brengen aan het KoL Museum, waarvan de toegangsprijs in het reisgeld is begrepen. De prijzen voor heen en terug bedra gen van de stations Helder t/xn Heer* hugowaard 2e kl. 2.66 en 8e kL 1.90. De trein vertrekt uit Helder om 7.51 u Aanljpmst te Amsterdam 9.51 u.; vertrek vandaftr 20.50, terugkomst te Helder 22.46. Voor bizonderheden zie men de aan plakbiljetten. DANSINSTITUUT „POLAK**. WJJ vestigen de aandacht op de circu laire van het Dansinstituut „Polak" al hier, die bij dit nummer van ons blad verspreid wordt. PLUIMVEETENTOONSTELLING TE HELDER. Op de laatstgehouden vergadering van de Vereeniging op Plulmveegebied „Hel der"* is besloten dit jaar wederom een tentoonstelling te organiseeren op 28, 24, 25 en 26 Deoember, in het gebouw van den R.K. Volksbond te Helder, Molen- gracht no. 8. Dit wordt de eerste Lustrum-tentoon stelling, waarom al het mogelijke zal wor den gedaan om deze zoo groot en luister rijk mogelijk te doen zijn. Meerdere keurmeesters van onbegrens de populariteit hebben reeds hunne me dewerking toegezegd. Een uitgebreide collectie eereprijzen is door verschillende personen en vereenigingen ter beschik king gesteld. Ook zal wederom een ver loting worden gehouden, waarvoor reedb toestemming is verkregen van B. en W. van Helder. Het secretariaat voor deze tentoonstel llng is gevestigd te Helder Koningsweg 8. HET BUITENLANDSCH BEZOEK OP „DE MOK De drie Fransche watervliegtuigen, die Maandagavond op de terugreis van Kopenhagen op „de Mok" geland zijn, zjjn Dinsdagmorgen van daar vertrok ken, twea met bestemming naar Parijs en het kierde met bestemming naar Mainz. Vergadering van Dinsdag 6 September, des avonds 8 uur. De Raad is voor het eerst in zijne nieu we samenstelling bijeen. De belangstel ling van de zijde der burgerij is buiten gewoon groot; meer dan 80 personen zijn op de publieke tribune bijeen. Afwezig de heer Grunwald wegens ziekte, voorts de gemeente-secretaris, de heer Kamman. Waarnemend secretaris de heer Wessel. De verschillende oude en nieuwe raads leden leggen ln handen van den Voorzit ter de vereischte eeden of beloften af, met welke plechtigheid omstreeks 20 minuten gemoeid zijn. Daarna heet de Voorzit- t e r den nieuwen Raad welkom en wenscht de leden geluk met hun herbe noeming of verkiezing. Steeds heeft, zoo zegt de Voorzitter, tusschen den burge meester en den Raad een welwillende ver houding geheerscht, die spr. hoopt, dat ook thans mag blijven voortbestaan. Hij van zijn kant zal daartoe zijn best doen. (Applaus). Aan de orde is thans: de wethou dersverkiezing. De V o o r z 11- t e r deelt mede, dat leden van den Raad, welke den eed of de belofte niet hebben afgelegd, niet kunnen worden gekozen. De vitslag der wethoudersverkiezingen is als volgt: le wethouder; uitgebracht 20 stemmen. Gekozen A. G. A. Verstegen met. 14 stem men; de heer Bok verkrijgt er 4, terwijl 2 st. blanco zijn. De gekozene deelt mede zijn verkiezing te zullen aanvaarden. 2e wethouder; uitgebracht 20 stemmen. Gekozen W. O. van Breda met 18 stem men en 2 blanco. De heer Van Breda aanvaardt eveneens de functie, den Raad dankzeggend voor het in hem gestelde vertrouwen. 8e wethouder; uitgebracht 20 stemmen. Gekozen de heer E. J. Bok met 10 stem men; 8 stemmen op den heer W. de Boer en 2 blanco. Ook de heer Bok legt een dergelijke verklaring af en neemt zitting aan de bestuurstafel. Hierna hebben de verkiezingen plaats van de verschillende commissies van bij stand. Plantsoen 6n (thans zijn leden de heeren O. Bot, J, v. d. Veer en R. Boogaard [vacature J. O. Maters Gekozen de heeren van der Veer met 19 st., Bogaard met 20, Smits met 18, Woud met 16 st., de overige stemmen waren verdeeld, b. voor Publieke Werken. (thans zijn leden de heeren R. N. van Os, G. J. Eijltiers, J. J. Schoeffelenberger [vacature D. de Zee]). Gekozen de heeren van Os (20 st), Eyl- ders (18), Schoeffelenberger (20), van der Vaart (19). o. voor het Grondbedrijf. (thans zijn leden de heeren R. N. van Os, J. v. d. Veer [vaoature J. O. Maters en de Zee]). Gekozen de heeren Biersteker (17 st.), de Zwart (20), van Os (17), van der Veer (16). d. voor de Water- en Lichtbedrijven. (thans zijn leden de heeren E. J. Bok, J. Borkert, C. van Dam, L. F. van Loo.) Gekozen de heeren van Dam (19 st.), van Loo (18), Borkert (20) en Trap (16). e. voor het Onderwijs. (thans zjjn leden mevr. G. v. d. Hulste- Heeroma, en de heeren E. J. Bok, G. A. Minnes en P. A. Smits.) Gekozen mevr. Dekker-Klik (18 st.), en de heeren Smits (17), De Nijs (20), de Boer (16). Na verdeeling der functies worden de Voorzitters door B. en W. aangewezen. f. Centrale Commissie voor Ambte naarsaangelegenheden. Voorzien moet worden in de plaatsen van J. Geurts en G. A. Minnes. Zitting heeft nog P. A. Smits. Hieromtrent is ingekomen de mededee- ling van den heer Smits, dat hij bedankt voor deze functie, zoodat in drie vacatu res moet worden voorzien. Gekozen worden de heeren De Nijs (16 st.), en van Os (17), terwijl voor de derde vacature een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. Bij nieuwe vrije stemmin,; verkrijgt de heer Grunwald 4, en de heer Woud 9 stemmen, zoodat herstemming tusschen deze twee heeren moet plaat' hebben (waarbij de heer Woud zich ont houdt van stemmen). Tenslotte wordt de heer Woud gekozen met 11 stemmen; de heer Grunwald krijgt 0 stemmen. Ingekomen stukken. Voorstel van de heeren J. J. Schoeffe lenberger en P. J. Trap tot wijziging van de Verordening, regelende de pension- neering der wethouders en hunne wedu wen en (of) weezen. (Voorgesteld wordt dit stuk te stellen in handen van Burgemeester en Wethou ders om prae-advles.) Den heer Sohoeffelenberger bevreemdt het, dat dit voorstel geren- voyeerd wordt naar B. en W., omdat dit College zelf nu beslissen moet over een geval, dat het zelf aangaat Men krijgt zoodoende een zonderlinge verhouding. Spr. zal zich evenwel bij de zaak neer leggen, maar meent, dat het niet door den beugel kan en dat het niet volgens het reglement van orde is. De Voorzitter antwoordt, dat het stuk, ingevolge den wensch van den voorsteller, aan de orde wordt gesteld na de verkiezing der wethouders. Het is B. en W. ernst met deze zaak, en vandaar, dat zij hierover prae-advies aan den Raad willen uitbrengen. Deze kan dit dan altijd verwerpen. De Raad heeft toch allerlei gegevens noodig, die ult- teraard het College het best verstrekken kan. Aangenomen. b. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op de 6de wljzigingsbegrooting, dienst 1926. a Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op de raadsbesluiten van 20 Juli 1927 tot uitgifte van grond in erfpacht aan J. P. van Os en aan H. Zegel, tot verkoop van grond aan K. de Breed en tot verkoop van de brikettenfabriek en terreinen aan de Bataafsche Petroleummaatschappij. d. Afschrift van. het uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 29 Juli 1927, no. 22, houdende goedkeuring tot 1 Mei 1928 op het raadsbesluit, tot wijziging van de Verordening op de heffing van een plaatselijke inkomstenbelasting. Deze stukken worden conform voor stel voor kennisgeving aangenomen. Onderwas. Voorstel tot wijziging van den datum, waarop het aan den onderwijzer G. D. Hagenaar verleende eervol ontslag ingaat. Held. Crt. 8 Sept. Aangenomen. Verharding straten. Voorstel tot het verharden van eenige gedeelten open grond. Held. Crt. 8 Sept. De heer Woud heeft zioh ter plaat se op de hoogte geBteld en is tot de con clusie gekomen, dat gezien de finantlee- le positie onzer gemeente, elke uitgaaf, die niet beslist noodig is, moet worden vermeden. De natuur zorgt wel, dat deze stukken grond grasveld worden, het meerendeel is al tamelijk vlak en reeds grasveld. Het gedeelte tegenover den overweg is tamelijk ongelijk en kan door het gemeentepersoneel vlak ge maakt worden. De afsluiting zou kunnen gèschieden op de wijze zooals deze bijv, op den Polderweg is aangebracht Hier voor zjjn nog wel palen en draad be schikbaar, welke bij de gebouwde per- ceelen dienst deden. Op grond van bovenstaande, adviseert spr. den Raad dezen post van uitgaaf niet aan te nemen. De heer Sohoeffelenberger merkt op, dat de entree van den heer Woud in den Raad al zeer somber is. Een bezuiniging als deze zou fout zijn. Wanneer de Raad grond in erfpacht uit geeft, moeten daar huizen op worden ge bouwd, en als men den toestand aan den Polderweg kent waar grond ligt met den hoogsten canon, zal men inzien, dat daarin voorzien moet worden. Men moet behoorlijk in zijn woning kunnen komen, en de gemeente moet de omge ving der gebouwde perceelen in over eenstemming maken met den bouw. Er zijn nog wel andere dingen waarop kan worden bezuinigd. De heer De Boer wenscht niet als bezuinigingsmaniak te worden aange merkt indien hij zich in deze aan de zij de des heeren Woud schaart. Het hier bedoelde gedeelte grond behoeft niet in die mate een verharding als wordt voor gesteld. Er zijn zijstraten in Helder, waar de toestand slechter is dan hier. Spr. acht het niet geoorloofd dit bedrag hiervoor uit te geven en stelt voor elk jaar 1 of 2 dezer open'plekken te verhar den, niet meer. De heer Van Breda is het met den heer Schoeffelenberger eens, dat het voorstel-Woud geen bezuiniging is. Als wij deze ingangen niet verharden, zou dat een verkeerde bezuiniging zijn. De gemeente-bouwmeester zegt in de stuk ken, dat deze geheel bestraat moeten worden, maar daarvan zien B. en W. de noodzakelijkheid niet in. Wel echter van verharding met sintels. Overigens is thans in deze overschrijding toestem men, geven wij carte blanche aan ande ren. De heer Van Dam heeft volko men dezelfde bezwaren van den heer de Zwart. Was het het College bekend, dat deze overschrijding der begrooting zou plaats hebben? vraagt spr. Als het aan het College bekend was vóór de uitgave gedaan werd, zal spr. zich niet tegen deze uitgave verzetten. De heer Schoeffelenberger ondersteunt het betoog-deZwart. Het wil nog al wat zeggen in een bepaalde krant voor 890.te adverteeren. En het is hier een commissie voor bezuini ging, die dergelijke uitgaven doet! De heer De Boer sluit zich aan bij den heer de Zwart. Wij vinden het niét zooals het behoort, dat deze post is over schreden en vertrouwen, dat het niet weer zal gebeuren. De Voorzitter is het eveneens met den heer de Zwart eens. Maar deze vergat dat het College bij de begroo ting het verwijt te hooren kreeg te veel te knibbelen op de economische ontwik keling der gemeente. De Econ. Comm. is geheel onschuldig aan dit geval. Het College kreeg destijds bezoek van een vertegenwoordiger van De Avondpost, welk blad in verschillende plaatsen een speciale uitgave wilde geven en dit ook voor Helder aanbood. Deze zou worden hier niet uitsluitend grond van 70 ct. verspreid o.a. op de Jaarbeurs. Het Col canon, maar zelfs van 80 en 40 cent. Op 'ege er toe overgegaan en heeft de het oogenblik is dit de goedkoopste ma- kosten op de Econ. Comm. gezet. nier de zijstraten toegankelijk te maken, en spr. hoopt, dat de Raad dit voorstel zal aannemen. De heer Van Os wijst op de ver plichting, die werd opgelegd aan parti culiere bouwers vroeger, die bij bebou- win^niet konden ontkomen aan de ver- ^ertrouwën in de'zaak Sor rfeëftovëri plichting een behoorlijke straat bij hun /ln4 V* K/I4A* «ttA«A rt AI*TA Aül De eierveiling is zakelijk opgezet en zuinig beheerd. Het heeft een punt van beraadslaging uitgemaakt of zij moest worden voortgezet. Met de E. O. is de zaak besproken, en wij zagen er een kans van slagen in. De E. C. heeft dit ook gemotiveerd, en het College had bö uuii perceel te maken. De gemeente zelf B maakt zich evenwel met een jantje van Leiden van de zaak af, al geeft spr. toe. toe, dat het beter ware geweest eerst den Raad te raadplegen, maar dit kon niet en dit kan ook niet consequent - worden gedaan. Men moet het College Sa? vertrouwen schenken. Spr. heeft «(iLÏe**11 bezwaar da zaak tot de begrooting ieder geval billijk tegenover de eigena *an te houden_ ren van huizen. Aldus besloten. De heer Biersteker meent, da1, men overdrijft door te spreken van mod-, Grondbedrijf, derige toegangen enz. Twee jukken zijn Voor8tel verk van e(m thans grasveld en spr. vraagt wat beter Gebr F is een grasveld of een sintelhoop. Straks spelen er de kinderen op en wordt het een stofhoop. Spr. stelt voor nader te Held. Crt B Sept overwegen of men tot deze beharding zal overgaan. De heer Van Breda wijst er op, dat de zijstraten, waarvoor deze behar ding niet direct noodig was, uit het voor stel zijn weggelaten. Maar de thans voor gestelde sintelverharding is dringend noodig om ln de eerste paar jaren in den toestand te kunnen voorzien. De heer De Boer, hoewel geen des kundige, meent, dat deze zaak niet zeer urgent ik Óp alle posten is tekort en om nu dit uit te geven acht spr. onnoodig. Laat men onderzoeken of het wellicht voor enkele plekken noodzakelijk ls. De heer Smits is het met den heer van Os eens: waar de gemeente vroeger gebaseerd op gegevens, waaruit zij zijn moet zij zich thans niet aan die yerplich- nn_Ahmim« <Tati knnn- ting ontrekken. De heer Schoeffelenber ger haalde het perspectief aan, dat de gemeente biedt, en dat mag men toch waarlijk ook wel eens ln het oog hou den. Het ls nu zomer en de toestand ls er Inderdaad niet zoo erg. Maar men ga in het najaar daar weer eens kijken, dan zal men wat anders zien. Spr. acht het hoogst noodzakelijk, dat er iets gebeurt De heer Van Breda herhaalt, dat de thans voorgestelde stukken uit het geheele plan zijn gelicht. Bij P. W. is de volle noodzakelijkheid gebleken om althans de hier genoemde stukken te verharden. De ombebouwde terreinen willen wij voorloopig dan laten rusten. De heer De Boer handhaaft zijn voorstel tót verdaging; het wordt ge steund door den heer Biersteker en komt in stemming. Vóór stemmen de heeren Bok, van Loo, Biersteker, de Boer, mevr. Dekker en Woud, zoodat het la verworpen met 14 tegen 0 stemmen. Het voorstel-B. en W. wordt nu bij ac clamatie aangenomen. Voorstel tot subsidie over Commissie. Subsidie. het verhoogen van het 1927 aan de Eoonomlsohe Held. Crt 8 Sept De heer De Zwart heeft bij de ontvangst van dit stuk vergeefs gezocht naar een motiveering waarom B. en W. vermeenen aan een Commissie, welke zonder voorkennis omtrent het openen van zaken, de vrijmoedigheid heeft een haar gegeven subsidie met bijna 2/8 te overschrijden, dit verschil bij te moeten passen. Spr. wil daarmede niet zeggen, dat hl de bijlage niet gemotiveerd wordt de uitgave der gelden. Integendeel, dat staat er voldoende in: zij betreffen de eierveiling en een reclame ln de Avond post. Men kan die daden al of niet appreol- eeren, er spreekt in ieder geval een poging uit de aandacht op de gemeente Helder te vestigen. Daarover wil spr. niet praten; doch over het feit, dat men oontracten met een dagblad afsluit, we tend, dat men zijn begrooting daarmede oversohrljdt en hiervan geen kennis geeft aan het College. Tevens verwijt spr. dat College, dat het in verzuim is geweest hiervoor vooraf vergunning te vragen aan den Raad. Bij den Raad be- hooreu de koorden van de beurs, niet bij B. en W. Men zou eens wat hooren als een ambtenaar van de gemeente 2/8 der begrooting voor zijn dienst zou over- schrijdenl De s.d.-fraotie wenscht aan dit prinoipe niet mede te doen. Alleen wil len wij deze kwestie nader bezien in ver- De heer De Zwart wenscht naar aanleiding hiervan eenige algemeene opmerkingen te maken betreffende het Grondbedrijf. Het heeft spr. bevreemd omtrent dit voorstel geen advies te vin den van de Cie. voor dit bedrijf; apr. hoopt, dat men voortaan deze adviezen zal overleggen. In de tweede plaats hoopt apr., dat het College bij de beoor deeling wat op de uitgegeven gronden zal worden gebouwd, ernstig zal toezien, dat niet naar eenvormigheid bij den bouw zal worden gestreefd. De bouw plannen geven daar tot nu toe blijk van. In de derde plaats wenscht spr. een alge meene opmerking te maken. De prijs van den grond en de prijs voor den erfpachtcanon is ingevolge raadsbesluit bepaald. Deze prijzen zjjn opgebouwd. Deze betroffen: den koop prijs met rente, het verlies ten opzichte van onbebouwde terreinen (openbare straten en pleinen), en bovendien de helft van de kosten voor stratenaanleg. Op deze gegevens is de prijs gebaseerd en die varieerde naar de indeeling van den grond in le, 2e of 8e klasse. Men wilde uit dien prijs de lasten van het be drijf verdisconteeren op het Grondbe drijf. Maar thans wil men van den prijs afwijken. Doen wij dit, dan ondergraven wij de basis voor den prijs en ook voor een richtig beheer. Dan zou, telkens wanneer van den prijs wordt afgeweken, een voorstel van B. en W. moeten ko men om het Grondbedrijf daarvan te ontlasten, anders maakt men het bedrijf noodwendig duur. Hetzelfde zien wij bij de gasfabriek; als men goedkoop gas geeft, verschuift men de lasten naar de belastingbetalers. Spr. zal geen voorstellen doen nooh ook tegenstemmen, doch geeft alleen ernstig in overweging hetgeen thans door hem is aangevoerd. Wat thans ge schiedt is onlogisch. De heer Sohoeffelenberger is het niet met den heer de Zwart eens. Deze heeft gelijk, maar de vraag is of de gemeente er iets mee bereikt Daaren tegen is door spr. meerdere malen de vraag naar voren gebfecht alles te ver- koopen. Zoowel de waarde van den grond als die van de perceelen is in da lende lijn en wat w|j jaarlijks aan het grondbedrijf verspelen verhoogt onze belastingen in ernstige mate. Op het oogenblik is de waarde van den grond nog tamelijk, maar zij gaat omlaag. Maar spr. is het met den heer de Zwart eens, dat wat thans geschiedt, niet cor rect is. De gemeente Helder is precies dezelfde uitbuitster als een particuliere grondspeoulant, want voor twee naast elkander gelegen perceelen worden ver schillende bedragen gevraagd. De heer Van Os: Zooals de heer de Zwart de zaak naar voren brengt, moest het inderdaad zijn. Maar dit is al meerdere malen ln de Cie. besproken; de grond is, als we dezen regel hand haven, niet productief te maken tenge volge van den royalen aanleg onzer stra ten. Deze moesten eigenlijk niet op het Grondbedrijf drukken. We hebben nu een royaal bedrijf opgezet, naar spr.'s meening te royaal. Het is waar, dat met de prijzen wat gemarchandeerd is, maar we hebben ook terrein uitgegeven, dat erg laag lag en niet onmiddellijk voor bebouwing geschikt was. Van den heer Schoeffelenberger be grijpt spr. niets. Hij heeft zijn grond goedkooper dan de prija was. W]j heb ben dat gedaan om de bebouwing aldaar band met onze eigen begrooting. Als wij1 aan den gang te brengen. Maar hoe kan

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5